Son Haberler
01.12.2015 Salı 14:51
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Alevi kızla, Sünni erkeğin evlilik hikayesi
18.12.2007 10:49

Ünal Tanık-Haber7

Alevi gençle Sünni gencin düğününde idim

Rahşan’la tanışmamız, 1980’li yılların sonuna rastlıyor. Bahçelievler’de oturduğumuz zamanlardı. Hemen yakınımızdaki bir apartmanda oturmasına rağmen evimizde görünceye kadar hiç dikkatimi çekmemişti.

Aynı apartmanda oturan bir komşumuza geldiğinde, arkadaşı ile bize uğramış. Daha sonra eşimden, komşumuzun kızı ile birlikte zaman zaman bize uğradığını öğrendim.

Daha ortaokulun ilk sınıflarında idi. Gözlerinin ışıl ışıl parladığını görmüştüm. Konuşmayı seven insana yakın tavırları kızım ve eşimden sonra beni de kendine bağlamıştı.

O zamanlar hayat hikayesini hiç birimiz bilmiyorduk. Bize ısındıkça dünyasını açtı. Babası, 1970’li yıllarda Almanya’ya çalışmaya gitmiş. İlk yıllar, para göndermiş, yaz aylarında gelip gitmiş.

Sonrası pek çok gurbetçi ailenin dramına benziyor. Sonra orada birisi ile yaşamaya başlamış ve önce eşini sonra çocuklarını arayıp sormaz olmuş. Tabii maddi desteği de zaman içinde sıfırlanmış.

Dedim ya Rahşan’ın hayat hikayesi, buraya kadar pek çok gurbetçi aileninkine benziyor. Rahşan’ın dramı esas bundan sonra başlıyor.

Bizimle tanıştığı dönemler, tam bu sıkıntılı günlerine rastladı. Maddi sıkıntılar, bir süre sonra anne ve iki çocuğu arasında da sorunlara neden oluyor. Rahşan okumayı sürdürmek istiyor, annesi parasızlık gerekçesiyle buna karşı çıkıyor.

İki taraf bu isteklerinde direttiğinde ise anne-kız ilişkileri kopma noktasına geliyor. İlk zamanlar parasızlıktan okula gidemediğini bize açmadı.

İlerleyen zamanlarda paylaştığı küçük anekdotlardan böyle olduğunu biz çıkardık. Konuyu tam öğrenip biz açtığımızda ise devamsızlıktan bir sene kaybettiğini söyledi. Gelecek yıl okuluna devam etmesini sağlayacak girişimlerde bulunduk.

Rahşan bizi, manevi anne-baba, biz de onu manevi kızımız gördük. İstediği zaman gelip gidebiliyordu artık. Annesinden dayak yeyip kapıya konduğu günler bize sığındı.

Zaman içinde annesi ile ilişkilerimizi biraz derinleştirdik. Anne- kız arası da bir süre sonra rayına oturmaya başladı.

O dönemler, bizim de maddi durumumuz çok iyi değildi. Bir dolandırılma olayında kaybettiğimiz evin yaralarını sarmaya çalışıyorduk. Kimi zaman kendimizden kimi zaman yakın dostlarımızdan sağladığımız imkanlarla Rahşan’a destek olmaya çalıştık.

Rahşan, ortaokulu, sonra liseyi bitirdi. Lise son sınıftan itibaren çalışıp kendi hayatını kazanmaya başladı. Bir yıl çalışıp kendince birikim yaptı. Ardından yarı burslu olarak bir özel üniversitenin iki yıllık işletme bölümünü bitirdi.

Kararlılığını bırakmadı, dikey geçip yapıp 4 yıllığa tamamladı. Çalıştığı dönemlerde Trabzonlu bir gençle tanıştı. Arkadaşını ailesinden ilk bize tanıştırdığını söyledi. Sonrasında Rahşan’a hayat mücadelesinde destek bu arkadaşından geldi.

Birlikte hayat mücadelesini vermeye çalıştılar. Rahşan da arkadaşı da evlenmek istediklerini kendi ailelerine açtıklarında tahmin edilecek tepkilerle karşılaştılar.

Rahşan’ın ailesi, “Sen nasıl Sünni bir çocukla evlenmeye kalkarsın” diye tabir caizse kıyametleri kopardılar. Üstelik oğlan, Aleviler’in en sevmediği isimlerin başında gelen birinin adını taşıyordu. Oğlan tarafından yükselen tepkiler, ondan daha az değildi. “Hangi Karadenizli bir gencin Alevi biriyle evlendiği görülmüştü.”

Rahşan da erkek arkadaşı da bir süre konuyu buzdolabına koymuş gibi yaptılar. Görüştüler, dahası birlikte iş yaptılar. Bu sırada oğlan askerlik görevini yapıp geldi.

Askerlik engeli de aradan çıktıktan sonra, iki taraf da bu kez konuyu kararlılıkla ailelerine açtılar. “Biz sizi kaybetmek istemiyoruz. Biz birlikte olmaya karar verdik” diye net tavır ortaya koyunca iki tarafın ailesi de bu kez daha anlayışlı davranmaya başladı.

Zamanla aliler birbirleri ile buluşmalar yaşandı. Ardından gerçekten iki tarafın yakın akrabalarının birbirlerine çok anlayışlı davrandıklarını öğrendik. Başta gösterdikleri tepkinin nedeninin, “çevremiz ne der?” endişesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Rahşan’ın hafta sonu düğünü vardı. Her ayrıntısı ile uğraşarak bir düğün hazırlığı yapmışlardı. Dostları ile bir akşam yemeğinde bir araya geldiler. Birkaç yüz kişiyi alabilen restorana girdiğinizde çarpıcı bir tablo sizi karşılıyordu.

Kimi masaların Rahşan’ın yakınlarına ait olduğunu rahatlıkla anlayabiliyordunuz. Kimi masalar ise oğlan tarafına aitti. Bazıları ise her iki tarafın buluştuğu masalardandı.

Kimi zaman horon çekildi, kimi zaman Sivas yöresi başta olmak üzere Anadolu’nun her yöresine ait oyunlar oynandı. Sahneyi kimi zaman kemençe aldı, kimi zaman davul-zurna. Her iki oyuna da her iki taraftan insanlar kalktı.

Kimi zaman halay birlikte çekildi, kimi zaman birlikte horon tepildi. Halayda da horonda da türbanlılar da vardı, dekolte kıyafetli genç kızlar da.

Bu düğün, bizim biraz özelimiz bir konu idi. Ama birilerinin, “çekip gideceğim” dediği sözlerle başlayan tartışmaları yaşıyoruz.

Bu toplumun dokusuna kimse karışmadığı zaman kimsenin kimse ile bir sorununun olmadığını göreceksiniz.

Bu aileye özel durumu, bunun en yakın tanığı olarak paylaşmak istedim.


Ünal TANIK

YORUMLARINIZ
ayrim yapmak yakismaz bizlereee - 29.11.2015 17:18
Bende alevi biriyim sevdigimde sunniydi 5 yillik birlikteligimiz suresinde mesajlasma disinda hic bir tartismamiz olmadi... sevgilimle universiteye basladigimizda ban dedigi ben kariyer yapacagim 28 den once evlenmeyiz... ve ben univeristeyi bitirdim sevgilim ilk yilda basarisiz oldugundan dolayi okulu birakti ve meslegini eline alamamasi sonucunda benim 4 yilligi tamamlama surecimde evlenelim diye dirrettti ve bu diretme sonucunda bende defalarca dedim okul bitsin ve para biriktirip her seyi dort dortluk yapalim... her zman bulustugumuz yerde kendisine her seyi sakin ve anlayisli bir sekilde anlatmama ragmen bana hakarat iceren sozler sarf etmesi sonucu bende karsilik vermeye basladim... gerek yoktan yere ve bir hic ugruna yapmis oldugu asilsizca ifadeler ve hakaretlere hep sabr ettim guzel bir gelecegimiz olmasi adina... ve suanki gibi hatirliyorum alevilere soyle boyle dinsiz imansiiz saz calip halay cekip ibadet ederler gibisinden laflar etmesine ragmen benim sevgim eksilmedi ona karsi... yapisi geregi kavga etme egilimine sahip ve en ufak tartismasi aylari buluyordu, oysaki bu tartismalar ve hakaret iceren sozlere daima karsiydim... ve bana 4. Yilimizda tartismayi iyice ogretti bu 5 yillik surec icinde hic bir bulusmamizda tartisma ysatmadim kendisine her seye ragmen cok seviyorum...
Sunni alevi ayrimi yapan bir karekterde olsaydim 5 yil iliskiyi surdurmez ve evlenmeyi dusunmezdim ailemle tanistirmazdim eve davet edipte.... sahsima ve aileme asiri hakaretler etmesi ve bu hakaretleri dinisizsiniz demesi ve alevilr soyle boyle demesi uzerine ayrildim. Ve yine dayanamadim mesaj attim baristim sevdigim ve deger verdigimden dolayi. 14 subata 2 hafta kala yine sinav ustu tartisma basladi ve bende sinavlarim var dememe ragmen tartismayi sonlandirmadi bende 1 hafta cevap vermedim sivavlari gecip mezun olana dek. 14 suabatta surprizim var dedim kendisine ama yine laf etti. Her seye ragmen affettim... annesine anlatmis ve anneside seni vermem sen nasil o cocukla daha konusursun demis. Bana din uzerinden tartismalar acarak kapanacagim kapandim demsine ragmen hic bir zman kapanmadi tam tersine acildi bende dedim acik sacik giyinme boyle gereksiz seyler uzerinden bir hic ugruna bizi bu duruma geldik... bende unuttum tabiki tum olan biten gecmiste kalanlari cunku gecmis daima yipratir ve gerksizdir. Sana verdigim degere yakisir bir sekilde hareket edelim artik... sunni sunniyle anlasiyor alevi aleviyle anlasiyor diye bir sey yok seni Coookkk seviyorum... UNUTALIM BIRLESTIRELIM OMRUMUZU....
gündüz - 28.11.2015 21:55
Ben alevi bir kızım.6 yıl bir alevi bir erkekle birlikteliğim oldu.Örnek gösterilen bir ilişkimiz vardı.istemeye 2 ay kala beni terk etti.Ve 1 sene sonra da evlendi.Bana çok büyük acılar yaşattı.Şu an Sünni biriyle beraberim. Hem çağdaş hem de inançlı bir insan.Yani anlatmak istediğim.İnsanın Mezhebinin bir önemi olmadığı.Öncelikle insan olmasi gerektiği.
insanlar yalan olmuş - 28.11.2015 00:26
Ben Sünni kızım eski sevgilim aleviydi kendisi kari gibi konusup herseye laf söylerdi beni sinirlebdirir sonra susardi ben kavgayi uzatinca kendisi yapici ben yikici olurdum kendisi benim icin hic bir mücadele etmedim daima beni kırdı hic bir zaman laf söylemedim her zaman kendisi başladı bana hergün namaz mi kiliyorsunuz ne biçim ailen var kapali gibi ve daha agir laflar söyledi o söyleyince bende söyledim kendisi bana sen onunla bunun sevgilisin dedigi halde ben yine bu iliskiyi uzattim ayrilmadim ama en son yaptigi afedilemez benim dinime kisiligime laf söyledi dinime soylemedigini birakmadi abdest almamdan tut kurani kremime kadar laf söyledi kendisi okulunu bahane ediyo ogrende ne okumus acik ogretimde bi bölüm artik bahanelere giriyo beni saga solu kötüyo bosuna dememisler ayrildiktan sonra ne kadar iyi olursan ol iyide kötüsün millet aleviler her zaman kendini saklar inancini millet içinde hor gorulmesin diye bu gercekten doğru ben bunu gördüm 5 yilimi verdigim kisi evlenelim dedigimde herseyi döktü ben burdan ona cok teşekkür ederim gerçek yüzünü gosterdigi için ama bizide bitirdi anneme anlattim bana yaptiklarini herseyi bana soyledigi herseyi yalan dolan anlatmadim kendisinede kedim anneme anlatcam bu is biticek diye kendisi bana istedigine anlat dedi ve ertesi gün bana ana kiz ağlıyormusunuz diye dalga geçti benimle 3ay dalga gecti ben numarami degistirdigimde akli basina geldi ama is isten gecti artik bu konu daha fazla uzatmak isyemiyorum kendisi beni sevemedi dalga gecti...
tartismasiz hayat - 27.11.2015 17:57
Bende alevi biriyim... sevgilim sunniydi bana bazi asiri kirici laflar ediyordu ve en az 2 ayda bi kesin tartisiyordu telde ve bu da probleme sebep veriyordu bana kirici ve yikici laflar etmesine ragmen ben hic tartisma yanlisi olmadim.... gerek egitimim gerkse ders calismalarimda sinav zmani bile tartisiyordu bazi kere sinavlardan da moral bozuklugu dolayisiyla kaldim... ve en son tartismada cok sinirlendim 1 hafta cevap vermedim sinavlari calistim tum dersleri gecip mezun oldum... bazi tartismada kullandigimiz laflari annesine anlatmis ve annesine karsi gelmis birlikteligimize tek tarafli anlattigi icin kotu bir izlenim olusturmus hissine kapildi annesi ve beni kotu biri olarak ve kizimla evlenmez dusuncesi hafizasinda olustu... bende bu yil istemeye gidecektim sinavdan sonra ve ayrildik... cok kirici laflar etti alevilige ben yinede affettim... ama seviyorduk birbirimizi sinirlerine hakim olamiyordu kendisi.. okulda da basarisiz oldu benimle hemen evlenmek istedigini soyledi bende guzel bir gelecwgimiz olmasi icin egitimi onemsedim... ama sikayet ettigi gunleri ozleyecek... ben kalpleri kirarak degil kazanarak mucadele ettim daima...
hiç - 27.11.2015 05:11
merhabalar öncelikle ben 23 yaşındayım çocukluk aşkım..
ben sunni bir kızım alevi bir çocuğu sevdim gerçekten öyle böyle değil çok sevdim 8 yıl boyunca ailemin istememesine rağmen savaş verdim bu süreçte hep yanım da oldu ailem sürekli zorluk çıkardığı için ilişkimizin 5 yılın da sürekli ayrılmak istedik ama brbirimizi bırakamadık son 2 yılını gizli kapaklı buluşarak geçirdik ve şuan 3. yılına giricem hayatımdan gideli 4 kere konuştuk 3 yıl boyunca beni sevdiğini söyledi ama beni iki yıl önce başkasına itmişti evet 2 yıllık bir ilişkim var şuan mutluyum ama içimde hep ondan kalan acı var yani onunla geçirdiğim en kötü günüm bile güzelmiş.. ama o gemi sığındığı limanı özleseydi bütün dalgalara dayanır yine de gelirdi dimi? gelmedi belki de yoruldu sonu yoktu zaten günlerce gecelerce sana yazmayı düşündüm yazıp içimdekileri dökmek istedim vazgeçtim çünkü sen bana bu dünya da beklemeye değecek kimsenin olmadığını öğrettin defalarca aşık olabilirmiş insan ama hiç bir zaman 17 yaşında ki gibi çarpmazmış kalp, hiç bir yara bu kadar iz bırakmazmış insanın kalbin de seviyosanız bırakmayın amk
kaderimiz birlestirir bizi b & k - 21.11.2015 19:31
Eyyyy sunni sevgilim su inatindan ve surdan burdan duydugun asilsiz laflardan vaz gec evlenelim.... ben istemeden ve beni bunalima soktugun ve sinav zamani ve askerligimi kisa donem yapmak icin geciktirdim... bir insan evlenmeyi dusunmedigi kisinin pesinden kosar veya 4 yil hic bir sorun yasamdan sevgili olur mu? Artik hic bir problem yok ve seni istemeye geleyim artik birlestirelim omrumuzu... sunni alevi ayrimi yapmis olan biri olsam evlenelim demezdim ve bana neler etmene ragmen sana karsi gelirdim... guzel bir gelecegimiz olur ve her istedigin keyfince olur... kir dugununude yapalim seni o evde beyaz gelinliginle cikarmak istiyorum... bir laf ugruna degmez bu yapilanlar ve ustelik bu laflar mesajla oldu... birlestirelim artik omrumuzu her seyin basi sevgi ask ve durustuk en onemlisi ben seni namazinla ailene ve dinine bagli olarak sevdim... bizim kaderimiz baskasinin soyledigine bagli degil...
silan - 21.11.2015 11:45
Bir cok yorumu okudum... bende alevi biriyle cikmistim 3 yil ciktik bende sunniyim ailelerimizin yuzunden ayrildik ailemi dinleyerek en buyuk hatayi yaptim... buyuklerimizi dinledik ailemin dedigi biriyle evlendim... o da sunni bende sunniyim ama her zman fikir ayriligimiz oluyor bana sebep oldular... cok pismanlik duyuyorum ailemi dinleyerek hata ettim.. alevi ciktigimdan ayrildim ama gercekten seviyorlaniz annenisi eilenizi babanizi dinlemeyin ben ettim siz etmeyin. Sunni sunniyle anlasacak diye bir sey yok. Ben evlendigime pismanim beni hic takmiyor dogru durust calismiyor bende calisiyorum ustelik 1cocugumuz var simdiki aklim olsaydi ne cocuk yapardim ne ailemi dinlerdim. Kaderime ailem sebep oldu. Bizi aydilar sunni olsun diye ama is sunnilikle olmuyor. Cok pismanim ben okudukca agladim cok iyi karar verin ben ettim siz etmeyin. Alevi ciktigimi unutamadim son pismanlik fayda etmiyor bazen internetten bakiyorum ve agliyorum eski sevdigime. Bunun sebebide aile faktorlerimiz. Gercekten insan anliyorki evlenince sunni sunniyle anlasmiyor kaynanam bi sorun esim bi sorun bana calisma demeleri gerekirken calisiyorum cok pisman oldum ailemi dinliyerek ben ettim siz etmeyin. Kac defa ayrilma noktasima geldik esimle artik mutsuzum on yargida bulunmayin bir bir seye her seyi konusun seviyorsaniz vaz gecmeyin gelen gideni aratiyor ve bunu yillarca unutmamiyorsunuz.
kadersiz - 20.11.2015 20:01
Ben asla onu affetmicem bana kötü günler yasatti ben bayan oldugum halde evlelim diyodum kendisi ise beni alevi yapmaya çalışıyordu ve ona asla alevi olmam diyodum benle oynadi resmen evlilik konusu acildiginda kaciyordu ne evlenmek istiyordu nede ayrilmak beni medresi yapmak istiyordu kendisi alevi birini bulup evlencek benimlede gönlünü eglendircekti bi erkek sevgilisiyle evlenmek istemiyorsa ne seviyordur nede ciddidir seven insan önündeki engel ne olursa olsun seviyorsa evlenir aleviligi sunniligi bayana etmeden demekki benim karsimdaki insan beni ne sevmis neden benimle ciddiydi öyle bir duruma soktu ki beni evlenelim diyorum evlenmiyo ne yapacagimi bilmiyordum arkadaslarima anlatiyordum seninle oynuyor o zaman gibi laflar söylediler artik bende öyle algiladim sonra zaman içinde alevilik ve sunnilik konusunu açtı sirf evlenmemek icin niyetini belli etti simdide evlenelim diyip vicdanini rahatlatiyo ama artik cok gec demekki onunla evlensem hayatim kararcakti bana yapmadigi kötülük kalmicak allah beni ondan korudu ben artik ondan NEFRET EDIYORUM
K56B - 20.11.2015 15:37
5 yıl sünni cokta sevdiğim biriyle cıktım HALA COK SEVİYORUM ONDAN BASKASINI SEVEMEMDE... bazı tartısmalar oldu... gerek okulum gerekse askerliğimi yapmamam dolayısıyla evlenmemiz biraz gecikti... ve kız arkadasımın evlenelim demesi benide son sınavlarımın kalması dolayısıyla... sınavları biran önce geceyimde evlenelim düşüncem vardı hep ve bazı tartımsalar oldu bu tartısmalar sadece telefon uzerinden gercekleşti... 5 yıllık süreç içinde hiç bir tartısmamız yuz yuze olmamıstı... bir anlık öfke sonucu tartısmalara ve laflara karsılk verdim ve tartısma buyudu... mesaj yoluyla oysaki hiç bir kötülük yoktu içimde zaten biliyordum sevgilimin namaz kılıp oruc tuttugunu onlara kesinlikle karsı cıkmazdım hala bekliyorum COOKK seviyorum kır düğünu istemişti benden ve tüm isteklerinin olacagınıda söyledim güzel bir gelecegimiz ve bir dediğinin iki etmezdim… her seyin bası sevgi ve saygı oldugunu anladık… simdiye kadar kimseyede bakmadım… bende olan tüm eşyalarıda hala saklı… resmini hala cuzdanımda tasıyorum ASK bu olsa gerek… bir anlık sinir ve öfke sonucu oldu olanlar... hala YÜREĞİMDE ilk gunkü gibi...
kadersiz - 20.11.2015 13:05
Ben alevi degilim Sünni bir kizim. Alevi biriyle iliskim oldu 6yil beraberligimiz oldu ilk baslarda hersey cok guzeldi. Beraberligimizin 3yilda yavas yavas engeller ortaya cikti her lafin ortasinda alevi olacaksin kapanmicaksin bizdr böyle seyler yok demeye basladi ben o zamanlar bana saka yaptigini düşünmüştüm evlenirsek karsi gelmez diye dusundum. Beraberligimizun 4.yilinda bana karsi saygisi bile kalmadi bi tartismada kapa ceneni ben senin gibi biriyle evlenmem kizim ben elimi sallasam ellisi sen benim gibisini bulamazsin gibi laflar kullanmaya basladi benim kisiligime kürtlugume dinime laf soyledi 5yilindan artik bitme durumuna geldik ben evlenirsek herseyin duzelicegini düşündüm ona evlenelim dedim tabi bana demedigini birakmadi senle evlencek kadar aptal degilim sen sunni ben alevi senin abdest alman bile bizim evde büyük sorun dedi en iyi ayrilmamiz dedi ayrildik sonra pisman oldu tekrar barismak istedi istemeyerek soyledim falan dedi ben barismayinca sonra evlenmek istemedigim icin yaptim dedi sonra senin laflarin yuzunden oldu dedi en sonunda ailem istemedigi icin yaptimdi acaba hangisi dogru insan elindekini kiymetini kaybetince anliyo oda beni kaybetince anladi ama hersey icin geç artik. Is ciddiye binince herkez gerçek yüzünü gösteriyor simdi birini bulmus banakizin resmini yolluyo kiz tavsan disli kendiside köpek disli birbirlerini tamamlamışlar ama asla benim gibi birini bulumicak kim ne derse desin alevi ve sunni arasibda dünya kadar fark var burda olan bana oldu ben onun icin herseyi göze almistim annem istemedigi halde annemi bile susturmustum benim hayatim boyunca yaptığım en büyük hata oldu
K58B - 19.11.2015 13:42
Alevilik sunnilik tartismasi bir anlik ofke sonucu oldu.... okulum vardi sinav zmani stresteydim cok seviyorum hala... 5 yilda bana onca hakaret etmesine ragmen hic kotu dusunmedin sunni sevgilim hakkinda.. sinirli ve ofkeli oldugu icin dinsiz bile dedigi oldu ama seviyorum. her istedigide olurdu manazina orucuna kesinlikle karismazdim ve onun icinde bende ogrenirdim evlenince... annesine gereksizce yapilan tartismayi anlatmasi sonucu annesi bize karsi geliyor... insallah barisiriz ben onun icin her seyi yaparim... COK AMA COK SEVIYORUM ILK ASKIMDI benim... allaha hep dua ediyorum... oldugu gibi kabul ederimde bunca yil ciktik biliyordun zaten ailesini ve dinine bagli oldugunu... tum ailemede anlattim sorun olmaz dedi hpsi yasayacak olan sizsiniz diye... birbirimizi ifade edemedik tartisma gecti aramizda... o benim her seyim...
(ez pir hezdakem)
b56ö - 18.11.2015 21:20
Benim Sünni biriyim erkek arkadasim aleviydi birgün ona evlenelim dedim bana alevi olacaksan senle evlenirim dedi.bizim gibi olcaksin dedi bana namaz kilmicak oruc tutmicaksi hatta abdest bile almicaksin dedi bana hic karsi hic bir zaman ciddi degildi her evlilik konusu acildiginda bana alevi olacaksan olur dedi 5yilimi verdim ben ona 5yil boyunca benle oynadi benin dinime kisiligime hakaret etti bende onun aleviligine laf söyledim zaten dengesiz biriydi kavgayi acardi beni kışkırtırdi bende kavgayi uzatinca kendi yapici ben ise yikicu oluyorsun BENI COK KIRDIN COK ona karsi hic bir umutum kalmadi hayallerimi maffetti
K58B - 18.11.2015 10:52
bizde ayrıldık bende aliviyim sevgilimde sünni kürttü hala cok seviyorum... bazı tartısmalar mesaj üzerinden oldu annesine anşatmıs olur olmaz seyleri ve anneside karsı... oysa içimde hiç bir kötülük yoktu sevgilime karsı hala COK SEVİYORUM UNUTMAMIYORUM... benimle tartısması sonucu sınav zamanı olur olmaz hatalkar ettik... evlenecektik tam her kararı vermilken cok zoruma giden laflar etti kurban eti verilmez mum sondu gibisinden bende bunları burda kousmayalım dedim... bir anlık sinirden karsılık verince kötü olan ben oldum... cok seviyorum hala
DY - 17.11.2015 23:54
Yorumlar hiç yabancı gelmedi, ne kadar insan aynı veya benze dertleri paylaşıyormuş meğer. Bende Alevi/Kürt bir ailenin kızıyım ve sevdiğim insan Sunni/Türk. Bunun üstüne birde siyasi görüşler ekleniyor gerisini siz düşünün.
Bundan bir kaç ay önce bana böyle birini seveceksin deselerdi gülerdim üstüne birde söverdim :) okadar ön yargılı davranıyordum ki kendim bile inanamiyorum, sürekli kötü örneklerle ve gecmişten örneklerle büyüklerimiz ve cevremizdekiler bizi olumsuz etkiliyorlar. En sacma denilen şey ise alevilerin 72 millete ayni gözle bakıyor olmaları ama iş ciddiye binince en büyük milliyetciliği asıl kendi tarafımız yapıyor. Bu kavga bu kin nereye kadar sürer? Tamam eyvallah gecmişte güzel olaylar yaşanmamış ve belki halen sürüyor ama her insani aynı keseye koyup damga vurmakta nedir? Keşke tek yönlü bakmasa insanlar bunlara olan birbirini sevenlere oluyor ...
petunya - 07.11.2015 13:26
Yorumları okudum biraz üzüldüm. Ben hanefimesebi eşim alevi çok mutluyuz. beş vakit namazında olan biriyim. Üniversitede tanıştık. Türkiyenin bir ucundan diğer ucuna ulaşan bir hikaye. Hem meseb hem kültür farkı. Zorluklarımız olmadı oldu ama eşimle birlikte aştık. Birlikte çözdük kafamızda soru işaretlerini. İkimizde saygıyla bakıyoruz her konudaki düşüncemize. Değiştirmeye başlanırsa sorunlarda başlar. Onun ailesi benim ailem bizi kendi çocukları gibi görüyor. Maşallah 8yılımızda evliliğimiz. İki evladımız var. Ve hala birbirimize ilk günkü aşkla bakıyoruz. Allah onu başımdan eksik etmesin. Umudunuzu hiç kaybetmeyin. En ufacık sorunda vazgeçmeyin birlikte aşın. benimde annem asırı karsıydı seni red ederim dedi sinirliydi cünkü... erkek arkadasımla armızda bi tartısma olmustu anlatmıstım... ama bekliedim yılmadım tanıttım ve sonunda kavustuk cok mutluyum... asla vaz gecmeyin seviyorsanız... bir ömür sevdiğinizle yasyın engelleri asın... insan unutamaz kesinlikle hiç bir sorun olmaz...
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1 2 3 4 5

SON DAKİKA
14:49 UKRAYNALI KADIN SAMSUN’DA ŞİFA BULDU
14:48 DAVUTOĞLU, AKINCI İLE GÖRÜŞTÜ
14:46 YENİ MALATYASPOR’DA BİLET FİYATLARINDA İNDİRİME GİDİLDİ
14:44 KURAN KURSUNDAKİ YANGIN
14:43 MERSİN İDMANYURDU'NDA KUPA MESAİSİ
14:43 GENÇ ÖĞRETMENİN BOĞAZI KESİLMİŞ HALDE BULUNMASI
14:41 KİRALADIKLARI VİLLAYI KÖPEK BARINAĞI YAPMIŞLAR
14:38 ŞANLIURFA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU: 7 GÖZALTI
14:37 ALANYA’DA İNTİHAR
14:33 GİRESUNSPOR KUPA VE LİG’DE OYNAYACAĞI MAÇLARIN HAZIRLIKLARINA BAŞLADI
14:32 PROF. DR. SUAT KOLKIRIK: "AB ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAKTAN KAÇIYOR"
14:30 'DAYAKÇI MUHTAR' OLARAK TANINAN REMZİ KANDAZ:
14:29 SİVAS’TA TERMAL HAVUZLU VİLLADA 2 KİŞİ ÖLÜ BULUNDU
14:29 ELEKTRİK KAYIP KAÇAK KULLANIM BEDELİNE YÖNELİK AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI
14:29 JOHN KERRY KOSOVA’YA GELİYOR
14:28 ESOGÜ'DE ÖĞRENCİLER REKTÖRLÜĞE YÜRÜDÜ
14:28 FINDIK FİYATLARINDAKİ HIZLI DÜŞÜŞ ÜRETİCİYİ ENDİŞELENDİRİYOR
14:26 ÇOCUKLAR TELEFONDA KONUŞMAYI ÖĞRENMEK İÇİN 112’Yİ ARIYOR
14:26 İSKENDERUN'DA TELEFON DOLANDIRICILIĞI
14:24 CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL’ÜN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ REDDEDİLDİ
14:23 TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, “TAPU İŞLEMLERİNDE YENİ DÖNEM” BAŞLIKLI HABERİ YALANLADI
14:22 ENGELLİLERİN YOLDA KALMA KORKUSU SONA ERDİ
14:22 ERDOĞAN, FRANSA’DAN AYRILDI
14:18 DUAYEN GAZETECİ HASAN PULUR SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
14:18 CEZAEVİ FİRARİSİ GASPÇI, BAZADA ÖLÜ TAKLİDİ YAPARKEN YAKALANDI
14:17 (ÖZEL) HIRSIZI 'ÇIPLAK' AYAKLARI YAKALATTI
14:16 SURİYELİLERİN SORUNU GAZİANTEP'TE MASAYA YATIRILDI
14:15 BÜYÜKLİMAN'DA HEKİMOĞLU RÜZGARI
14:12 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTI ÖZETİ AÇIKLANDI
14:11 BAŞKENT’TE ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ
14:09 MERSİN İDMANYURDU UMUDUNU TRANSFERE BAĞLADI
14:09 MUSTAFAKEMALPAŞA'DA UYUŞTURUCU OPERSAYONU: 3 KİŞİ TUTUKLANDI
14:07 ERDENAY: "VERİLMEMESİ GEREKEN BİR LİSANS VERİLDİ"
14:05 KÜÇÜKKUYU’DA 57 KAÇAK YAKALANDI
14:04 ANKARA ADLİYESİ ÖNÜNDE ELÇİ PROTESTOSU
14:03 HDP, DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MAL VARLIĞINI AÇIKLADI
14:01 SEVDİĞİ KIZLA EVLENEMEYİNCE ÖLMEK İSTEDİ
14:00 DOĞU'DA KIŞIN ÖLMEK ZOR
14:00 ESKİŞEHİR’DE KABLO HIRSIZLIĞI
13:59 FURKAN DERNEĞİ'NİN NİĞDE KONFERANSI
13:54 SAMSUN’DA BUGÜNE KADAR ELE GEÇEN EN BÜYÜK MİKTAR
13:51 KURUYAN YAPRAKLARDAN ORGANİK GÜBRE ÜRETİLİYOR
13:49 1905 GSYİAD SARI KIRMIZI KARELER ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
13:44 NARENCİYE İHRACATÇISI ENDİŞELİ
13:43 İZMİR’DE ÜÇ CESET KIYIYA VURDU
13:43 BAŞKAN DEMİRCAN: “MİLLİ GELİRİ 25 BİN DOLARA ÇIKARMAK İÇİN KALİTELİ İŞ GÜCÜNÜ OLUŞTURMAK LAZIM”
13:42 ELAZIĞLI ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ'A SON GÖREV
13:41 BURSA KESTANESİ BÜYÜKŞEHİR İLE CANLANACAK
13:41 OTOMOBİL BARİYERLERE ÇARPTI: 1 ÖLÜ
13:38 İNEGÖL’DE ŞAP KARANTİNASI
13:36 ÖLÜMCÜL TOZ MECLİS GÜNDEMİNDE
13:34 GAZİANTEP İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI
13:32 KİLİS'TE 11 IŞİD ÜYESİ YAKALANDI
13:31 ALMAN ORDUSU SURİYE İÇİN ONAY ALDI
13:30 ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDAKİ ARTIŞ VATANDAŞLARI ZORA SOKUYOR
13:28 SAMSUNSPOR’DA OFOEDU SORUNU
13:27 TÜRKÜ SÖYLEYİP OYNAYARAK GİTTİKLERİ ADLİYEDE TUTUKLANDILAR
13:27 BATI KARADENİZ İÇİN KAR UYARISI
13:27 KALP KRİZİ GENÇLERİ DAHA ÇOK ETKİLİYOR
13:26 ORHANELİ BEYAZA BÜRÜNDÜ
13:25 ÖLDÜRÜLEN TAKSİCİ ARKADAŞLARININ OMZUNDA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
13:22 BÜYÜKŞEHİR GÜREŞ TAKIMI’NDA HEDEF SÜPER LİG
13:21 ORDUSPOR’A BASKETBOL’DA TRANSFER YASAĞI GETİRİLDİ
13:20 CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL’ÜN TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ REDDEDİLDİ
13:19 MERT GÜNOK'TAN FENERBAHÇE'YE SİTEM
13:19 DAVUTOĞLU BOĞAZ ŞEHİTLİĞİNİ ZİYARET ETTİ
13:18 ‘YENİLENEBİLİR ENERJİ’ ULUSLARARASI ARENADA MASAYA YATIRILDI
13:18 DAVUTOĞLU, DENKTAŞ’IN MEZARINI ZİYARET ETTİ
13:17 TİYATRO FESTİVALİ 4. KEZ DÜZENLENİYOR
13:16 UYDU VE UZAY GÜNLERİ BAŞLIYOR
13:14 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİN VAHŞİ İNFAZINA İKİNCİ TUTUKLAMA
13:12 EXPO 2016 YÖNETİMİ BAKAN ÇELİK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI
13:11 İZMİRLİ FİRMALAR 'UZAYDAN İNTERNET' ÇÖZÜMLERİYLE TANIŞIYOR
13:11 MACARİSTAN TİCARETİ BURSA’YLA ARTIRACAK
13:11 TARSUS'TA JİMNASTİK ÖĞRETMENİ SİLAHLA YARALANDI
13:10 GENÇ ÖĞRETMEN TOP OYNARKEN ÖLDÜ
13:06 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ'NDE ONKOLOG SORUNU
13:00 DOÇ. DR. TAYFUN APUHAN: "OFİS ÇALIŞANI OLMAK KOLAY DEĞİL"
12:56 BORSA GÜNÜN İLK YARISINDA YÜKSELDİ
12:52 OZAN TUFAN: "TEK AMACIM KALICI OLMAK"
12:51 “ÖNLEM ALINMAZSA 2016 YILINDA SEKTÖRDE YAPRAK DÖKÜMÜ YAŞANIR”
12:50 KADINLARDA MENOPOZ SONRASI KALP KRİZİ RİSKİ YÜKSEK
12:50 ENGELLERİNİ ÇİNİ İŞLEYEREK UNUTUYORLAR
12:49 GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN:
12:47 ROMANTİK HIRSIZ YAKAYI ELE VERDİ
12:44 MEDYA VE İLETİŞİM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR
12:44 İŞE İADE DAVASINI KAZANAN MADENCİLER İŞVERENLE GÖRÜŞECEK
12:41 ERDOĞAN: “RUSYA-TÜRKİYE ARASINDA MEYDANA GELEN GELİŞMELERİN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTIK”
12:41 YAĞMUR ATACAN’A SİLAHLI SALDIRI DAVASINDA SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI
12:36 BEBEK BEZLERİNİN İÇİNE SAKLANMIŞ 700 ADET ECSTASY ELE GEÇİRİLDİ
12:36 İHRACAT, KASIM AYINDA 11 MİLYAR 437 MİLYON DOLAR OLDU
12:31 EVDE TEMİZLİK VE ÇOCUK BAKICILIĞI YAPANLARA SİGORTA ZORUNLULUĞU
12:29 YABAN HAYVANLARI İÇİN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLE ORMAN BAKANLIĞI ARASINDA İŞ BİRLİĞİ
12:29 ALTINORDU’DA POYRAZOĞLU RÜZGARI
12:29 TEKNENİN ÇARPTIĞI AMATÖR BALIKÇI YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ
12:28 İHA’YA BİR ÖDÜL DE MOON LİFE DERGİSİ’NDEN
12:28 BİNGÖL BAROSU TAHİR ELÇİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİNİ KINADI
12:27 OSMAN TOPRAK: "ENGELLİ BASKETBOL TAKIMIMIZLA GURUR DUYUYORUZ"
12:25 ERCİYES'TE SUNİ KARLAMA İLE KAYAK SEZONUNUN AÇILMASI HEDEFLENİYOR
12:24 GAZETECİ-YAZAR HASAN PULUR SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR
SOSYAL MEDYADA HABERX