Anne Çocuk Eğitim Vakfı
Son Haberler
24.04.2014 Perşembe 08:50
USD 2,1505 EUR 2,9765 EUR/USD 1,3841 BIST   73170/%0,00
ISTANBUL Çarşamba: 14°C/22°CPerşembe: 14°C/21°CCuma: 13°C/19°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Alevi kızla, Sünni erkeğin evlilik hikayesi
18.12.2007 10:49

Ünal Tanık-Haber7

Alevi gençle Sünni gencin düğününde idim

Rahşan’la tanışmamız, 1980’li yılların sonuna rastlıyor. Bahçelievler’de oturduğumuz zamanlardı. Hemen yakınımızdaki bir apartmanda oturmasına rağmen evimizde görünceye kadar hiç dikkatimi çekmemişti.

Aynı apartmanda oturan bir komşumuza geldiğinde, arkadaşı ile bize uğramış. Daha sonra eşimden, komşumuzun kızı ile birlikte zaman zaman bize uğradığını öğrendim.

Daha ortaokulun ilk sınıflarında idi. Gözlerinin ışıl ışıl parladığını görmüştüm. Konuşmayı seven insana yakın tavırları kızım ve eşimden sonra beni de kendine bağlamıştı.

O zamanlar hayat hikayesini hiç birimiz bilmiyorduk. Bize ısındıkça dünyasını açtı. Babası, 1970’li yıllarda Almanya’ya çalışmaya gitmiş. İlk yıllar, para göndermiş, yaz aylarında gelip gitmiş.

Sonrası pek çok gurbetçi ailenin dramına benziyor. Sonra orada birisi ile yaşamaya başlamış ve önce eşini sonra çocuklarını arayıp sormaz olmuş. Tabii maddi desteği de zaman içinde sıfırlanmış.

Dedim ya Rahşan’ın hayat hikayesi, buraya kadar pek çok gurbetçi aileninkine benziyor. Rahşan’ın dramı esas bundan sonra başlıyor.

Bizimle tanıştığı dönemler, tam bu sıkıntılı günlerine rastladı. Maddi sıkıntılar, bir süre sonra anne ve iki çocuğu arasında da sorunlara neden oluyor. Rahşan okumayı sürdürmek istiyor, annesi parasızlık gerekçesiyle buna karşı çıkıyor.

İki taraf bu isteklerinde direttiğinde ise anne-kız ilişkileri kopma noktasına geliyor. İlk zamanlar parasızlıktan okula gidemediğini bize açmadı.

İlerleyen zamanlarda paylaştığı küçük anekdotlardan böyle olduğunu biz çıkardık. Konuyu tam öğrenip biz açtığımızda ise devamsızlıktan bir sene kaybettiğini söyledi. Gelecek yıl okuluna devam etmesini sağlayacak girişimlerde bulunduk.

Rahşan bizi, manevi anne-baba, biz de onu manevi kızımız gördük. İstediği zaman gelip gidebiliyordu artık. Annesinden dayak yeyip kapıya konduğu günler bize sığındı.

Zaman içinde annesi ile ilişkilerimizi biraz derinleştirdik. Anne- kız arası da bir süre sonra rayına oturmaya başladı.

O dönemler, bizim de maddi durumumuz çok iyi değildi. Bir dolandırılma olayında kaybettiğimiz evin yaralarını sarmaya çalışıyorduk. Kimi zaman kendimizden kimi zaman yakın dostlarımızdan sağladığımız imkanlarla Rahşan’a destek olmaya çalıştık.

Rahşan, ortaokulu, sonra liseyi bitirdi. Lise son sınıftan itibaren çalışıp kendi hayatını kazanmaya başladı. Bir yıl çalışıp kendince birikim yaptı. Ardından yarı burslu olarak bir özel üniversitenin iki yıllık işletme bölümünü bitirdi.

Kararlılığını bırakmadı, dikey geçip yapıp 4 yıllığa tamamladı. Çalıştığı dönemlerde Trabzonlu bir gençle tanıştı. Arkadaşını ailesinden ilk bize tanıştırdığını söyledi. Sonrasında Rahşan’a hayat mücadelesinde destek bu arkadaşından geldi.

Birlikte hayat mücadelesini vermeye çalıştılar. Rahşan da arkadaşı da evlenmek istediklerini kendi ailelerine açtıklarında tahmin edilecek tepkilerle karşılaştılar.

Rahşan’ın ailesi, “Sen nasıl Sünni bir çocukla evlenmeye kalkarsın” diye tabir caizse kıyametleri kopardılar. Üstelik oğlan, Aleviler’in en sevmediği isimlerin başında gelen birinin adını taşıyordu. Oğlan tarafından yükselen tepkiler, ondan daha az değildi. “Hangi Karadenizli bir gencin Alevi biriyle evlendiği görülmüştü.”

Rahşan da erkek arkadaşı da bir süre konuyu buzdolabına koymuş gibi yaptılar. Görüştüler, dahası birlikte iş yaptılar. Bu sırada oğlan askerlik görevini yapıp geldi.

Askerlik engeli de aradan çıktıktan sonra, iki taraf da bu kez konuyu kararlılıkla ailelerine açtılar. “Biz sizi kaybetmek istemiyoruz. Biz birlikte olmaya karar verdik” diye net tavır ortaya koyunca iki tarafın ailesi de bu kez daha anlayışlı davranmaya başladı.

Zamanla aliler birbirleri ile buluşmalar yaşandı. Ardından gerçekten iki tarafın yakın akrabalarının birbirlerine çok anlayışlı davrandıklarını öğrendik. Başta gösterdikleri tepkinin nedeninin, “çevremiz ne der?” endişesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Rahşan’ın hafta sonu düğünü vardı. Her ayrıntısı ile uğraşarak bir düğün hazırlığı yapmışlardı. Dostları ile bir akşam yemeğinde bir araya geldiler. Birkaç yüz kişiyi alabilen restorana girdiğinizde çarpıcı bir tablo sizi karşılıyordu.

Kimi masaların Rahşan’ın yakınlarına ait olduğunu rahatlıkla anlayabiliyordunuz. Kimi masalar ise oğlan tarafına aitti. Bazıları ise her iki tarafın buluştuğu masalardandı.

Kimi zaman horon çekildi, kimi zaman Sivas yöresi başta olmak üzere Anadolu’nun her yöresine ait oyunlar oynandı. Sahneyi kimi zaman kemençe aldı, kimi zaman davul-zurna. Her iki oyuna da her iki taraftan insanlar kalktı.

Kimi zaman halay birlikte çekildi, kimi zaman birlikte horon tepildi. Halayda da horonda da türbanlılar da vardı, dekolte kıyafetli genç kızlar da.

Bu düğün, bizim biraz özelimiz bir konu idi. Ama birilerinin, “çekip gideceğim” dediği sözlerle başlayan tartışmaları yaşıyoruz.

Bu toplumun dokusuna kimse karışmadığı zaman kimsenin kimse ile bir sorununun olmadığını göreceksiniz.

Bu aileye özel durumu, bunun en yakın tanığı olarak paylaşmak istedim.


Ünal TANIK

YORUMLARINIZ
erdal eren yıldırım - 04.04.2014 13:05
aleviyim ve sünni bir bayanla nışanlıyım mutluyuz ailelerimiz yanımızda kimsenin bir şey dediği yok ve olamazda olmasını gerektiren bişey yok ortada bu kültürle alakalı aleviden kız alınmazmış yok abdest alınmazmış yok başka bişey nedir bu cahilce muhabbetler ya adam boy abdesti alırken siz yanındamı duruyorsunuz nereden gördünüz ayıp be bu zihniyetten cıkın insan gibi yaşayın aleviden kızda alınır sünniye kızda verilir. yukarda bir yorum okudum adamın yazdığı yazıya bakarmısın alevilere kız verilmez ama alevilerden kız alınır onu imana getirirsiniz en azından gibi saçma sapan ahlaksızca ayrımcı bir şekilde yazmış bir insan bir şeyi değiştirmek istiyorsa önce kendinden başlamalı.. adam bi tanesi akşam yorgun argın eve gelmiş kapıdan içeri girmiş cocuk elinde top babasına dısarda beraber top oyanayalım diye ısrar edince adam zaten yorgun nasıl yapsamda cocugumun kalbini kırmadan ben yorgunum gelemem desem diye düşünürken bir yandan da etrafı inceliyormuş ki bir dünya görmüş birleştirilmiş kagıtla yapılmış bir dünya pazıl hemen almış eline başlamış bozmaya paramparça yapmış ve ogluna oglum bunu birleştir söz senle dısarda oynayacam demiş çocuk kanmış hemen dünyayı almış içeri koşmuş bir sevinçle adamda kandırma ve kırmama mutluluguyla düşünmüs tamam bu zaten yapamaz bende cıkmamış olurum demiş aradan 10dk geçmiş adam koltuga uzanmış cocuk koştur koştur babasının yanına gelmiş baba yaptım dünyayı adam şokta nasıl yaptın sen bunu demiş çok şaşkın ama çocuk baba arkasında bir insan resmi vardı ben o insanı birleştirdim ve dünya oluştu demiş şimdi buradada anlatmak istenen kendinizi değiştirirseniz herşey değişir ....
Asi Karadeniz - 11.03.2014 14:05
Ben trabzonlu yüm Alevi Sivas kökenli bi kız seviyordum ilk önce herşey çok güZeldi tabi ben aleviler hakkında hiç birşey bilmiyordum ne fark olacak ki diyordum asla da ayrımcılık yapmadım kimseye bugüne kadar yine de yapmam...en büyük hatayı kendimle onu bir tutup sorgulamam oldu onu kendime kader arkadaşı olarak gördüm evlenmeye karar verdik annem biraz huzursuz oldu ama sonra karışmadılar istediler onlarda benim gibi ama işler ciddiye bindikçe kız bariz bi şekilde değişmeye başladı herşeyi sorun etmeye başladı maddi manevi hiç bir desteğini göremedim yoksul olduğumu bildiği halde onun için nasıl çabaladığımıda bildiği halde herşeyi maddiyata döndürdü ve asla din kitap namaz bilmiyordu abdest aldığınıda söyleyemem cuma namazına gittim dediğimde akrabalarının yüzü değişmişti tuhaflaşmişlardı kesinlikle laf dinlemeyen başına buyruk ve mezhepleri çok geniş aldatılma riski çok yüksek bir kaç kerede çelişkiye düşüren şeyler olmuştu beni..ama sevdiğim için düzelir diye çok bekledim çünkü Karadenizli olduğumdan belkide çok çabuk sinirlenip yaptığım hatalar çok olmuştu daha önce bu bitmesin bi yuva kurayım diye çok istemiştim ama baktımki başolacak gibi değil terk ettim ve daha üç geçmeden hemen hemen hergüne barışmak için beni aradığı halde hiç istemediğim birisiye birlikte olduğunuda öğrendim yani hepsi aynıdır demiyorum ama Allah'tan korkmayan kuluna hiç acımıyor kendinizi yakmayın hele trabzonluysanız katil olabilirsiniz başına gelmeyen bilmez ...Allah'a emanet olun ....
Gulcan - 13.02.2014 03:44
Ben sunniyim diye erkek arkadaşımın ailesi beni kabul etmiyor oda baskılara dayanamayıp ayrıldı benden :( bu hangi kitapta yazıyor, ben genelde aleviler kızını vermez sanıyordum ama oğullarınıda vermiyorlar :)
kader tuzağı - 16.12.2013 00:29
ben sunni bi gencim alevi bir kızla 4 yıllık bir ilişkim var bnm ailem ilk başta istemediler sevdiğimi anladıkları zaman razı olmaya başladılar ama oteki tarafın ailesi razı değiller o yüzden ayrıldık ama birbirimizi çok seviyoruz oda istiyo aielesi ne dediyse ayrılmak istedi hala ikna etmeye çalışıyorum herşey istediğimz gibi olsa keşke çok hayaller kurduk çok sevdik allahım sen böyle sevenleri ayırma bu saçmalktan kurtar bizi onca geçeen zamandan sonra onu brakpda başkasını sevmek olmaz olamaz sonuçta hepiimiz bir insanz allhım her özelliği herkeze vermiş ama bu ayrım olmasn sevenler ayrılmasn :((
özgün - 13.08.2013 03:33
yıl olmuş 2013 ve bende hala yanı sorunu yaşıyorum arkadaşlar.5 yıldır sevdiğim çıktığım sünni bir çocuk var ve bende aleviyim aile kesinlikle istemiyor.takmışlar annesinin giyimine.yok biizm ailemize öyle insanlar yakışmazmış bi ton laf edip duruyorlar.Kendimi öldüresim bile geldi.Çok bunaldım.Sevdiğim ise onlar senin ailen yine de diyor başkası olsa çeker gider ama o çok iyi birisi.Ne yapacağımı bilmiyorum.İkimizinde öncelikle atanması gerekiyor.Her gün dua ediyorum Allahım hayırlı ise devam etsin diye.Birbirimizi çok seviyoruz.Daha önce hiç böyle birşey yaşamadım ve bir daha yaşayabileceğimi düşünmüyorum böyle bir sevgi daha da olmaz.Ayrımcılıktan nefret ediyorum.Hepimiz insanız sonuçta.
İrfan Yurtaslan - 25.07.2013 12:22
Alevi inancında Sünnilerden kız alınır ama asla Sünnilere kız verilmez, Alevi inancında sünniye kız vermek büyük günhalardandır benim tespitlerime göre Alevi erkeklerle evli olup kocasının boyabdesti almadığını söyleyen Sünni kızları var hatta bu yüzden Alevi kocasından boşanan var, kanaatimce Alevilere kız verilmemelidir, Alevi inancında namaz, ramazan hatta boyabdesti gibi uygulamalar kesinlikle yoktur, bu tarz bir inanca sahip kişi alevi veya başka bir inanç fark etmez nikah geçersizdir ama Alevilerden mutlaka Sünniler kız almalı ve bu kızları Hz. Ali efendimizin yoluna davet etmeliyiz bunu başaran çevremde Sünni gençleri mevcuttur Alevi eşleri zamanla başlarını örtüyor namaz kılıyorlar en azından İslama yönelimleri kolaylaşabiliyor hatta ailesinden gizlice namaz kılan Alevi kızları bilirim bu kızlar derhal bir Sünniyle evlendirilmeli kurtarılmalıdır...
Elif - 23.07.2013 14:34
Aynı sorunu yaşayan tek kişi ben değilmişim ben sunniyim erkek arkadaşım alevi ilk başlarda bilmiyordum ilişkimizin ilk aylarında öğrendim ilk tepkim bizde aleviye kız verilmez demek olmuştu ama ben buna hiç tepkili yaklaşmıyodum birbirimizi çok seviyoruz ailesiyle tanıştım çok mütavazi ve kültürlü insanlar erkek arkadasımda aynı şekilde uzun birlikteliğimizden sonra evlenemeye karar verdik konuyu babama açtığımda ilk tepkisi şaka mı yapıyosun oldu bayağı bağırdı asla olmaz dedi sizinde bahsettiğinz gibi onların inançları değişik namaz kılmaz oruc tutmazlar sen de zmanla öyle olursun oldu.. erkek arkadasıma bunu söylediğimde cok üzüldü hala birlkteyiz birbirimizi bırakmadık onun ailesi her zman arkamızda hep yanımdalar ve destek oluyorlar herkes inancını yaşar kimse sana birşey diyemez diyorlar bu konularda genelde ezilen biz bayanlar oluyorz her iki taraftada alevi kız ve sunni kız verilmek istenmiyor. Herkes Allaha inanıyr bu ayrımlar cok kötü kimseye doğmadan seçim hakkı sunulmuyor aileler unutmamalı ki onlarda bir sunni veya vir alevi aileden dünyaya gelebilirlerdi cocuklarının mutluluğu için bu ön yargılarından vazgecsinler yoksa biz vazgeçmiyoruz. Tek suçumuz sevmek bu tür olayları yaşayan gençlerde birbirlerini bırakmasınlar asla KADERDE VARSA OLUR BUNA KİMSE ENGEL OLAMAZ SABREDİN ALLAH SABREDENLERLE BİRLİKTEDİR...
hasan yigit - 18.03.2013 10:54
ben cok sevdim istedi m olmaz dediler ama şimdi bi oglum var dünyalara değişmem biz den faz la seviyor lar her iki aile de sen yeter ki sev kimse engel olamaz yuva kurmana kardeş
a.g.aa.gg.aaa.ggg. - 06.06.2011 15:58
ben sünni erkeğim sevdiğim aşık olduğum kız alevi 2 yıllık bi birlikteliğimiz var birbirimizi çok seviyoruz ama benim ailem kesinlikle istemiyolar sanki sülalem bir olmuş bana cephe almışlar ama kızın ailesiyle görüşüyorum anlayışlı insanlar annesiye falan konuşuyorum benim ailem nuh diyo peygamber demiyo yani sölicem inşallah bizim sonumuzda bu gençler gibi mutlu bi yuva kurabilmek ...
pınar culfa 25.01.2011 - 25.01.2011 16:00
bence bu ayrımcılık çok saçma allah bizi yaradırken sen sünlüsün sen alevimisin diyemi yaratmış bende aleviyim ama hiç bir ayrımcılık yapmıyorum kimse yapmasın arkadaşların yazdıklarını okudum çok şaşırdım allah herkesin yardımcısı olsun hepimiz biriz sevenler kavuşsun bu dünyada bir iyilik bir de kötülük var hepimiz bir sınavdayız her kez kendine gelsin benim süünlü arkadaşlarım var alevi arkadaşlarım dan çok seviyorum allaha herkese dogru yolu göstersin
eylül ak - 08.08.2010 15:12
bnde aleviyim bn bi soru sorucam alevi ile sünni arasındaki fark ne yha hepimizi allah yaratmış sonuçta
- 22.07.2010 02:41
bende alevıyım ve bı sunnu sevıyorum hemde cok sevıyorum ve sevgılım benım alevı oldumu bılmıyo napcamı bılmıyorum desemmı demesemmı dıye sevgılımın aylesı benı bılıyo benım aylemde bılıyo herkez ama vermıyolar unut dıyolar olmaz dıyolar ama neden sevenlerı ayımak gunah ya nasıl kıya bılıyolar levı ndenek ya benım ıcın ınsanın ne oldu onemlı deıl ve ben cok sevıyorum canımdan bıle cok kzılbas derken onuda acıklım ben alevı olmaktan gurur duyuyorum kızılbak sunşuşer yanı yezıtler hz alıyı camıde oldurememışler ve bıtek dısı kırılmaz h.z ve hazretı alı gevurlara kalmasın kanım onlar ıçmesın kanım dıye avcunu agzına tutuyo ve kan avcuna gelıyo avcundan tascak dıye yere dokulmesın dıye basındaı kavuga suruyo bunu gren sunluler bunlar kızıl bas dıyo ama ne derseler sın snucta hepımızı allah yarattı ınsanların ne oldu onemllı deıl bana nasıl davrandıgı onemlı yıkanma knusuna gelınce sunluler yıkanıyo yıkansada kokuyo yuzunde nur yok ben sunlulerı kotlek ıstemem sadece anlatıyorum ama alevıler yıkanınca ne koku olmuyo alevıler yıkanınca yuznde nur oluyo yanı anlıcaz alevılerı hor gormeyın sız sunlusuz oyle bı an oluyokı karsınıza alevı bı cocuk cıksa okadar cok pis sevıyonuzkı ben sızı bunu haykırmak ıstıyorum ben alevıyım ama sevgılım sunlu napmam gerektını bılmıyorum 2 seyın arasında kaldım ya aılemı dınlıyıp sevgılımden ayrılcam yada ailemı retdedım sevgılımle devam atcem sız sz olun 2 seyın arasında kalmayım ben suan okadar kotuyumkı cok kotu kımse anlayamaz ne olur aileler duyun sesımızı duyun artık sevenler kavusurun bızm ne gunamız var he ne gunamız yazık bıze ya kedınıze acımıyosanız lutven bıze acıyın cocuklarınza sıze seslenıyorum allah butun sevenlerı kavustursun yagrepmım
melek - 27.04.2010 20:52
insanin mutlu olmasi gerekmiyormu bence alevi birinin sünlü veyahutta baska bir dinden olmasi gerekmiyor biz aleviler insanlari olduklari gibi kabul etmiyormuyuz???
sezzz - 29.03.2010 20:02
arkadaşlar bende aleviyim ve hikayede anlatıldığı gibi karadenizli birisi ile birlikteyim, ama ondan kopmaya,doğrusu birbirimizden kopmaya hiç niyetimiz yok... ben anlayamıyorum bu ayrımı hangi kitapta yazıyor alevi-sünni evlenemez diye, birlikte olamaz diye insanlar nasıl bu kadar kolay yargılayıp suç atabiliyorlar birbirlrine ben bu düşünceyi kıracağım.
nesrin yavuz - 14.01.2010 14:05
sünni bir genç kızım ve alevi bir erkek arkadaşım war.benim ailem erkek arkadaşımın alevi olmasını yadırgamıyor gayet anlayışlı dawranıyor.fakat anladığım kadarıyla erkek arkadaşımın ailesi bizim sünni olmamızı yadırgıyor.sürekli oğlunu benden kaçırıyor.kim ne derse desin biz birbirimizi istediğimiz sürece bizi kimse ayıramıcak ve artık alevi sünni ayrımcılığı kalksın istiyorum.günümüzde tartışılacak daha ciddi sorunlarımız war.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1 2

---W468X60---