Son Haberler
23.10.2017 Pazartesi 08:52
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

"Benden Deniz Gezmiş cesareti bekleme kardeşim"
Senelerdir "Bam Teli"mize dokunan Tayfun Talipoğlu, HaberX okurları için Hülya Okur’un sorularını yanıtladı: " Devlete hizmet ediyorsun sağcı oluyorsun, sermayeye hizmet ediyorsun solcu!.. Haber yazmayı Şamil’den öğrendim... Ferit Şahenk, Türkiye’de ileride yönetimde yer alması gereken bir adam... Obama, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmedi Nejat, Sarkozy, çok farklı görünmesine rağmen halk gibi ve doğal davranan adamlardır. Ruhun komünist değilse, işte şimdiki Türkiye olursun. Hükümet sağcıysa sendika pasifleşiyor, solcuysa şahinleşiyor.." 02.01.2009 09:16

“TELLİ SAZLARIN EN KALIN TELİDİR BAMTELİ. BİR BAM TELİ TELAHUK-U EFKÂR’A(FİKİRLERİN BİRBİRLERİNE EKLENMESİ) NASIL DÖNÜŞÜR, BİR BAMTELİ DİĞER TELLERE KARŞI NASIL BABA BİR  TON ÇIKARTIR, BİR BAMTELİ AĞIRLIĞINA RAĞMEN SONUNCULUĞU, EN ALTTA KALABİLMEYİ NASIL İÇİNE SİNDİRİR, BİR BAM TELİ BASA AİT FREKANSLARIN KONTROLÜNÜ NASIL SAĞLAR, BİR BAMTELİ SAKALIN DUDAĞA BİTİŞİK OLAN KALIN TELLERİ GİBİ İÇİLEN ÇORBAYA NASIL DEĞMEZ, BİR BAMTELİ ÖFKELİ BİR İNSANIN DOKUNULAMAYAN BÖLGESİ OLARAK NASIL KALIR? BUNLARI ÖĞRENECEĞİZ AMA BU RÖPORTAJIN EN MÜHİM KISMI, BANA NE KALDIYSA ÇOCUKLUĞUMDAN KALDI DİYEN “TAYFUN TALİPOĞLU”NUN BİZE BIRAKTIKLARINI DAHA İYİ ANLAMA NOKTASI…..”

 

“DEMOKRASİ, HAKLAR KONUSUNU İSTANBUL’DA ÖĞRENDİM”

1962’de anneniz Müjgan Gökçen’den Kars’ta dünyaya geldiniz. Kars’ın şairlerin dizelerine taşınan planlı caddeleri gibi planlı mı geçti hayatınız? Çocuk olabilmeniz için her şey tamamıydı, ne kadar hazır bir dünyaya doğdunuz?

Ben çocuk olabildim. Babamın şeker fabrikalarında memur olması, lojmanda oturmamız, doğduğumdan bu yana kapının önüne tenis kortundan yüzme havuzuna kadar olan lojmanlarda büyüdüm. Ama haklar konusu ben burada öğrendim. Çünkü talep edilmeden gelen bir hak yada hizmet kullanılmıyormuş. 17 şeker fabrikası ve 17’sinde de tenis kortu vardı ama bir kişi oynardı doğru düzgün hatırladığım. Hiç oradan sporcu çıkmadı, Türkiye’de tenis kortları yokken. Almanlar kurmuşlardı lojmanları, onları da koymuşlardı içine. Sonra orada yönetim şeklini de öğrendim. 17 fabrikada, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yüzme havuzu vardı, fabrikanın birinde bir çocuk boğulmuş, bütün havuzlar kapatılmıştı, Genel Müdür emriyle, sonrakiler de açmadılar. Aslında yaşamın her alanı birbirinden bağımsız değil. İnsan yapısı neyse bu her alanda aynı tepkiyi veriyor. Siyasetçisi neyse yöneticisi o, gazetecisi neyse, askeri o. Çok fazla bir şey değişmiyor, bu insan unsuru ile ilgili bir şey. Hayatım planlı geçmedi çünkü memur çocuğu olunca dolaşıyorsunuz tayin, tayin, dağınık geçti o anlamda, ama bir iyiliği oluyor, topluma çabuk ayak uydurmak kısmında, eğer başarabilirseniz!

“OĞLUMUN ÇOK OKUMAMASI KENAN EVREN’İN MARİFETİ”

“Olup olmadık yerde bir ot büyür, bir de çocukları bu ülkenin, büyük de şaşırtır bizi...”diyorsunuz. Büyüdüğünüzde çocukluğunuzdan size ne kaldığını gördünüz?

Valla bir şey söyleyeyim mi, bana ne kaldıysa çocukluğumdan kaldı. Babam Yunus Yalçın Talipoğlu, çok dolu bir adamdır. Edebiyat, okuma…..Eve mutlaka günlük gazeteler alınır. 6 yaşındaydık, anlamazdık ama okurduk, kulak dolgunluğumuz olurdu. Böyle bir babayla büyüyorsunuz, gece uyanırsın bakarsın, baban kitap okuyor, biz böyle gördük, çocuk babadan ne görürse onu yapıyor. Özellikle erkek çocukları, diyeceksin ki, senin oğlun çok okuyor mu? Hayır. Ama bu Kenan Evren’in marifeti, benim değil.

“OĞLUMLA SIK SIK SÖZLEŞMELER YAPARIZ”

Biricik oğlunuz da sizin gibi Atatürk lisesi mezunu. Bu geleneğin temelinde ne yatıyor?

Bu geleneğin temelinde tesadüfler yatıyor. Babam, abisi astsubay, okumak için buraya geliyor, o zaman da bir Atatürk Lisesi var, bir de Gazi Lisesi, Atatürk Lisesi’ne gidiyor. Ben şeker fabrikasında lojmandayken, otobüsler onun önünden kalkardı ve şeker fabrikası çocukları Atatürk Lisesine gelirdi, annesi de Candaş’ın Atatürk Lisesi’ndendir, Anadolu lisesini yazarken orayı yazmış. Candaş duygularını belli eder aslında ama planlarını belli etmez. Sık sık sözleşmeler yaparız onunla, -bak bu sene sınıfı geçeceğim, hocalardan şikayet etmeyeceğim falan diye, bu sözleşmeler bir klasör oluşturdu.

“HESAP ETTİK, BİR SENEDE 52 GÜN EVE UĞRAMIŞIM”

Candaş’ın babasının yol haritasında karşılaştığı güçlüklerden biri…YÖK ve YÖK’ün uygulamalarına karşı çıkmanız, ve YÖK’e bir mektup yazmanız dolayısıyla kaymakam olamadınız ama  kargoculuk, orkestra solistliği yapmanıza bir mani yoktu. Peki yetenek gerektiren esas mesleğinizi bulmanızda diğer yeteneklerinizin etkisi neydi?

Su akar yatağını bulur diye bir söz vardır, biz yaşamımızda bir çok şeyin boşa geçtiğini düşünürüz ya, aslında hepsinin bir anlamı olduğunu düşünüyor insan yaşlanınca. Çünkü taşları yerine oturtuyorsun o zaman. Ben şeker fabrikasında, 6 yaşında, orkestrayla şarkı söylerken bir çocukluk hevesi gibi görünüyordu ama sonra benim 7 sene kadar kazancım, ekmek param oldu. Okumayı, yazmayı sevmem, oralarda şiir okumam sesimi iyi kullanmama, zaman geldi, televizyonculukta bunun faydası oldu. Kaymakam yapmadılar ama 15 sene sonra düşündüm ki, bu arada bamtelinin formatı bana aittir, bir kısım cıvık taklit etmeye kalkanlar onu anlayamadılar, bamteli, bir yaşam biçimidir, program değildir. Bir hesap ettik geçen sene, ben 52 gün eve uğramışım, bu sene toplasan 45 bile çıkabilir ve bamtelinde verilmek istenen, o alt yapı, siyasal geçmişin, fakülte, bütün bunlar metin olarak diline dökülür. Hadi çıkalım da, teyzeciğim nasılsın diyelim demekle olmaz bu iş. Digorda bir haber yaptım diyelim, onun sosyolojik boyutlarına bakıyorsunuz bir müddet sonra çünkü Anadolu insanı eğitiyor, yeter ki, objektif bakmasını bilelim. İnsanın kendi belirler yaşamında her şeyi, alacağın ücreti de kendin belirlersin, yaşama biçimini de. Yeter ki bu konu da ben ne yaptım demesini bil. Türkiye’deki en büyük eksik, 2 milyon kilometre sonra, İstanbul’undan tut, köyüne kadar hepsinde ortak davranış biçimi şu: ‘Ben ne yaptım sorusunu’ hiç kimse kendine sormuyor. Ben yaptım sorusunu sorduğunda çözüm bulacaksın. Hep başkaları ne yaptı diye soruluyor. Niye? çünkü biz böyle büyütüldük. Çünkü bizim yetişme tarzımda annemiz, komşunun kızı yada oğlu iyi aldığında, bak bilmem kim iyi almış ama diyordu. Ve bizim ölçümüz hep, yan komşumuz oldu. Ve biz başkalarının başarısızlığının üstüne bir başarı kurmaya çalıştık. Türk siyasi hayatı da aynı. Buraya kadar gel, bu parti gitsin, gitsin de kardeşim sen  ne öneriyorsun? O başarısız olsun ki biz başarılı sayılalım, böyle büyütüldüğümüz için bu ülkede problem var zaten.

“HATİPLİ KIZLARI DESTEKLEYEN DE BİR ADAM OLDUM. NASIL MI?”

Aslında “Benim Yolum”isimli kitabınız, sınavı kazandığınız halde neden kaymakam olamadığınıza, Hasan Celal Güzel’in bu konuda izlediği tutumla yeterince açıklık getiriyor. Aslında bu kitabın sadece adında ben varım dediğiniz halde, başkalarının içinde bulunduğu ben’i anlatmak zor olmadı mı?

Elbette. İnsanın kendisinden bahsetmesi zordur aslında. Kitabın arkasında da yazdım, hepimiz aynı yoldayız. Türkiye’de ideolojik anlamda sistemli bir kıyım sürekli olmamıştır. Belli zamanlarda, belli yerlerde, belli insanlar harcanır gider ama sen iyiysen bir yerden çıkıyorsun, yıpranıyorsun da tabi, bir arkadaşımız o haksızlık nedeniyle kanser olup, öldü. Siyasal Bilgiler fakültesi öğretim üyesi Cahit Emre’nin günahı o gün listeyi değiştirip, bizi kaymakamlığa almayan insanların boynundadır. Bir çok insanın ailesi dağıldı, haksızlık edildi. Ama kalkıp da ben, türban konusunda imam hatipli kızları destekleyen de bir adam oldum. Nasıl mı? Ben insanların duruşu olmasından yanayım, o zaman da şunu söyledim, imam hatiplere kız alınmayacak dersiniz bu bir duruştur, ama imam hatip’e hem kız alıp, hem başını aç diyemezsin. Yani içerde kitap, hocası örtün diyor, sen milli eğitim şunu diyor diyorsun, o zaman  o kızı almayacaksın kardeşim! Var mı var, imam hatip var, kızlarımızı da alıyoruz ama başlarını da açmak zorundayız. Yok böyle bir şey. Duruş olması lazım. Türkiye’de millet hep ortada konuşuyor, onun için yazılı kültüre geçilmiyor, benim “niye yazılı kültüre geçemiyoruz”diye bir yazım vardı, çünkü kırılmak kolay öbüründe, ben böyle demek istememiştim diyorsun, yazı asıl iştir, televizyon gelir geçer.

“HABER YAZMAYI ŞAMİL TAYYAR’DAN ÖĞRENDİM”

“Ben Adıyaman’dan geldim. bu kadar kötü bir organizasyon görmedim diyerek terk ettiğiniz bir magazin gazetecileri derneği ödül töreni vardı. Bu protestoyu duruşunuzu bozmamak için yaptığınızı söylemiştiniz. Duruşunuz, Anadolu’nun bağrından çıkıp gelen biri kadar net mi?

 

Kesinlikle net. Ben hiç kıvırmadım hayatımda. Geçen gün bir gazeteci, yeniçağ gazetesinde bana geçirmiş Marksistir falan. Şamil Tayyar öyle bir cevap yazmış ki, vuruldum adeta, hala dürüst gazeteciler var diye. Şamil’in yazdığı her şey doğrudur. Şamil, çok kompleksiz biridir, benden küçüktür Şamil. Benden küçük olmasına karşın ben haber yazmayı Şamil’den öğrendim. Mülkiyeli olabilirsiniz ama o kadar seri ve hızlıydı ki, ben eğitim muhabiriydim, o Başbakan muhabiriydi, ne ben bunu ar kabul ettim, ne de o Tayfun gelip de benim yerime geçer gibi bir kompleks edindi. Ona öyle güzel geçirmiş ki benim cevap vermeme lüzum kalmadı. Şamil de çok çekti bu meslekte. Ben bir yerde dedim ki, herkes de biraz AK Partilidir. Altını açıkladım ama sadece AK Partilidir kısmı çıktı. Şimdi ben bu kadar çok çekiyorsam, sen vatandaşı bir düşün. Herkes niye AK Partili biliyor musun? Türkiye’de gerek bürokraside, gerek siyasette, medya ve tüm sektörlerde bir kast sektörü oluştu, gizli, zımni, oralara bizi sokmuyorlar. Aynı varoştan çıkan Sivaslı bir oğlan çocuğu, bilmem nerede okuyor, oralara geldiğinde mutlaka o sistemin dışına düşüyor çünkü yaşama biçimi açısından. Ben hep ürettiklerimle anılmak istedim, çünkü ben hep böyle görmüştüm, Mehmet Barlas’tan, Çetin Altan’dan, bunlar yazılarıyla değerlendirilirdi….Gazeteci buydu çünkü, fikir adamıdır, yazar, söyler ve toplumun ilerisindedir. Ama sermayenin elindeki basın nedeniyle gazeteciler tüccar olunca, bir kısmı oraya yaranmak adına o kast sisteminin içinde yer alınca, biz o sistemin içine giremedik. Giremeyince her alanda, öbek öbek yeni yerler oluştu. Ve bunlar sistemi zorlamaya başladı. Ve bir müddet sonra görüldü ki, aynı CHP gibi halktan uzak bir parti ama ne oluyor, etrafta gruplar oluşuyor, o sistemin içinde yer bulamayanlar, bilgi ve birikimlerini aktaracak alanlar ararlar. O zaman yeni bir yer oluşuyor, siz orada daha dinamiksiniz ve hırsınızla bir yere geliyorsunuz. Benim herkes biraz AK Partilidir dediğim oydu, AK Parti biraz bu tepkinin ifadesidir. Yoksa kimse, laiklik gitsin diye %47 vermedi. Biz sistem dışındaki adamlarız. Beni TRT’ye geçtim diye eleştiriyorlar. Dünyanın en komik şeyi bu. Adam diyor ki, TRT sağcı…vs

“DEVLETE HİZMET EDİYORSUN SAĞCI OLUYORSUN, SERMAYEYE HİZMET EDİYORSUN SOLCU OLUYORSUN.”

“Holdingi yok, maden işletmeleri yok, enerji işleri yok, o bakımdan rahat yayıncılık yapıyorum” diyorsunuz TRT’ye…

Tabi, en özgür olduğumuz alan burası. Devlete hizmet ediyorsun sağcı oluyorsun, sermayeye hizmet ediyorsun solcu oluyorsun. Böyle bir çelişki ve komedi yok. Bizim millet AK Parti’ye karşı olmak adına, kurumları ve bireyleri yıpratmayı seçtiler. TRT’yi yıprat, Tayfun’a saldır. Ben duruşumu bozmadım, “biriniz Türk basınında neden sendika yok diye bir program yapın bakalım”diyorum ben. Hani sosyal güvenlikten, adaletten, sosyal güvenlikten yanaydınız, hadi, hepiniz birbirinizi satıyorsunuz, şahit çıkmıyor birisi atıldığı zaman işten. Ha sendika basında olur olmaz bu ayrı bir tartışma ama bunu diyenlere söylüyorum ben. Dün akşam okudum, Serdar Turgut, Dinç Bilgin’e övgüler yağdırıyor isim vermeden, gazeteciye saygılı patron olduktan sonra yürütürsün işi. Bir Ferit Şahenk var Türkiye’de, ne anlatsam azmış gibi geliyor adam için. Türkiye’de ileride yönetimde yer alması gereken bir adam.

“FERİT ŞAHENK, İLERİDE YÖNETİMDE YER ALMASI GEREKEN BİR ADAM”

Özelliği?

Özelliği şu: Bir, çalışanına saygı duyuyor, iki, bugüne kadar bir tek kere yaptığım habere müdahale etmedi, ben Karadeniz otoyoluna karşı mücadele verirken NTV’deydim, kurum içinde bile tedirginlik yaşanırken, aileden bir tek tepki gelmedi, yolun büyük bölümünü Doğuş İnşaat yapıyordu. –Hayır, o sizin işiniz dediler. Yani böyle bir aile ile de çalıştım benim şansım. Aynı şeyi şimdi ben, TRT’de de buluyorum, inkar etmemek lazım.

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN, GİDİP DERDİNİ ANLATABİLECEĞİN, KONUŞTUĞUN HATTA SAYGI ÖLÇÜLERİ İÇİNDE ELEŞTİREBİLDİĞİN BİRİSİ”

“Helal olsun Tayfun’a... Dinci bir iktidarın gözdesi olabildi, böyle biri nasıl AKP ile özdeş olur onu anlamakta zorluğum var”diye yazan Sebahattin Önkibar gibi düşünenlere cevabınız ne olur? Yani AKP ile sizin beraber yürüyeceğiniz bir yol yok mu?

Ne kadar yanlış. Diyor ki markist, ben bunu geçen Vakit’e de söyledim, miksimist mi diye anladı,  Markist olmak kolay bir iş değildir, okumak durumdasın, harcamak zorundasınız. Beraber yürüyeceğimiz yol, Sayın Başbakan teveccüh gösterdiler, geçen seçimde söylediler, 2002’de de milletvekilliği için söylemişlerdi, fakat ben şunu söyledim:”Herkes, bulunduğu yerde faydalı olmalı, bir adam bir meslekte başarılıysa,- hadi bakalım parlamento denmemeli, bırakın da ben burada buluyum doğru yanlışı, keşke acayip taklitleri çıkacağına bamteli gibi bir program çıksaydı, daha doğrusu insanların gidip, zaaflarını bulmak yerine insanların yaşama biçimlerini ve daha iyi yaşaması için benim gibi Türkiye veri tablosu çıkartsaydı. Şunu da söyledim, “Ben size daha faydalı olurum, size derken bu memlekette iyi bir şeyler yapılıyorsa bunlar ekranda, çocuklarımıza bunlar iyi örnek olmalı, çocuğa bilmem ne sanatçısı, gecede 200 bin dolar aldı dersen çocuk ona özenecek. Oysa Mehmet Barlas’a özenmeli, 8 saat okuyor, kolay bir iş mi Türkiye’de. Gazeteciyse Çetin Altan’a özenmeli, sanatçıysa Fazıl Say’a özenmeli. İyi örnekler sunulmalı topluma, birisi bunu söylemeli, ben bu işi yapıyorum, benim yaşama biçimim o anlamda sizi zora sokabilir, teşekkür ederim, teveccühünüz dedim, o da çok anlayışla karşıladı bunu. Siz çok hoşgörülü bir adamsınız ama şunu da söyleyeyim, Recep Tayyip Erdoğan, gidip derdini anlatabileceğin, konuştuğun hatta saygı ölçüleri içinde eleştirebildiğin birisi…Yani efendim bu yanlış değil mi diye gazetecilik dışında yaptığım muhabbetler vardır. Adam senin bilgine önem veriyor. Biz zaman zaman konuşuyoruz, Anadolu’da şu var, bu var anlatıyorum.  O da arıyor, sadece balıkçıyı da arıyor. Bunu söyleyince AK Partili misin diye soruluyor ama bu benim yaptığım bir tespittir. AK Parti’ye karşıysa sövmek zorundasınız. CHP’ye ne kadar yakınsam, AK Partiye de o kadar yakınım diyeceğim ters olacak çünkü AK Parti’yi o anlamda düşünürsen, daha sol fikirleri var.

“BENDEN DENİZ GEZMİŞ CESARETİ BEKLEMESİNLER”

AK Parti daha sol diyorsunuz da…Bir önceki belediye seçimlerinde CHP’de Yılmaz Ateş’ten de önce sizin isminiz konuşuluyordu fakat siz, mesleğinizin en verimli çağında olduğunuzu belirterek bu teklifi reddettiniz. Sol elin sağ ele faydası olamayacağı hale mi geldi sizce solculuk?

Aynen öyle. Biz birbirimizi sevmiyorum. Benden  Deniz Gezmiş cesareti bekleme kardeşim, çağ farklıdır, o dönem yaşanmıştır, biz bir puzzle’ın parçasıyız, ben gidip Anadolu anlatayım, sen gidip başka bir tarafını al ama bu halkın bilinçlenmesi ve eğitimi konusunda kendimizce bir şey yapalım. Bunu da kıyak olsun diye yaptığım yok. Biz daha huzurlu yaşamak istiyorsak her çocuğa sahip çıkmak iddiasındayım ben. Romantikliği bırakın, bu gök kubbe altında yaşıyorsak, yarın bir arabanın altında ezilmek istemiyorsak, bir yerde bıçaklanmak istemiyorsak, herkesin o anlamda o asgari eğitim düzeyine kavuşması gerekiyor. Bunun için çabalıyorum, siyah beyaz kartpostal satmıyorum ben, onun sömürüsünü yapmıyorum, emek veriyorum, on dakikalık haber için dört günümü harcıyorum. Geçen Dilova kaymakamı,”-abi, ben böyle bir çalışma görmedim”diyor. Dört gün, -30’da çalıştık, ama niye? bir tek yanlış bir şey bir sürü insanın yaşantısını etkileyebilir. Dikkat edilmiyormuş, bir kişi dikkat eder kardeşim, gazetecilik sorumluluk isteyen bir iştir.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPAMAM”

Savaş Ay’ın da sizin aday olacağınız kendisine söylendiğinde, yanıtı "Tayfun siyasete atılacak kadar kötü gazeteci değildir"olmuş. Gazetecilik, siyasetin üstünde bir meslek mi?

Hayır hiç bir şey hiç bir şeyin üstünde değil. Herkes kendi işini yapsın. Bizde gazeteciler yönetime soyunuyor, problem bu. Bunu bir örnekle veriyim, Yeniyüzyıl’da yazı yazarken, bir büyük elçi yazılarınızı takip ediyorum dedi, öyle hoşuma gitti ki, niye, sen bana akıl öğretmiyorsun, sen durumu tespit ediyorsun, ben kararı veriyorum, ben o zaman 27 yaşındayım…Biz de herkes ahkam kesiyor, herkes yön gösteriyor, bu böyle olmalı diyor, yön gösterecek yaşı geçtir bu işin. Haddini bileceksin…’Ben ne yaptım’ diyeceksin “Haddini bileceksin”Çıkıyorsun, halk seni alkışlıyor, o da senin alt yapının bozukluğundan. Önce sen kendim diyeceksin. Mehmet Barlas’ın, Bekir Coşkun’un…onların bulunduğu yerde Atatürk’ü anlatmam, gazetecilik dersi vermem, haddini bileceksin. Türkiye haddini bilmeyi de öğretecek insanlara. Ben haddimi biliyorum, neyi yapıp neyi yapamayacağımı iyi biliyorum. Ben “Belediye Başkanlığı yapamam”dedim.Yapamam da, benim yüzüm o kadar yumuşak ki. Birisini işten çıkartamazsın, çoluk çocuğu gelse ben oturup beraber ağlayan bir adamım. Ben askerde bölükten ayrıldım, Albay, “senden sonra bölüğü üç aydır disiplin edemiyoruz dedi.” O hasta nöbete çıkmasın, aman oğlum oraya koş, aman onun annesi….Benden o anlamda bir şey beklenemez. Yönetici olmak çok farklı bir şeydir. Benim yönetici olma yaşım şimdi geldi. Sevgiyle, sana duyulan saygıyla, normali de budur zaten. 25 yaşında bir adamı Genel Yayın Yönetmeni yapamazsın ağabeyciğim. Türk basınındaki en büyük problem, bir kısmın milleti salak zannetmesi. Bu millet her şeyi çok iyi değerlendiriyor. Önkibar’ın altındaki yorumları okuduysan göreceksin, herkes o kadar iyi görüyor ki. Adamın biri kalkıyor, radyoda bir gazeteye sövüyor, ertesi gün köşe yazarı oluyor, sonra bir başka patrona sövüyor, o patronun yanına geçiyor ve yüzyüze bakabiliyorlar o patronla, ben anlamıyorum, birbirlerine mübarek olsunlar da ben çözemiyorum. Barışmak ayrı bir şeydir, ilkesizlik ayrı bir şeydir. Hadi oraya ekonomik nedenlerle gittin ama hiç olmazsa aynı saldırganlığı orada gösterme. Başbakan’a Genel Başkanken köylü yazacaksın, Başbakan olunca diyeceksin ki,”İyi adammış”, şimdi başka bir gruba geçip yine muhalefet edeceksin. Bunu insanlar görüyorlar artık. Bir şey hem iyi hem kötü olamaz. Zamana göre düşünceler değişmez. Değişen sen mi, karşıdaki mi bunu iyi hesap etmek zorundasın.

“BAMTELİ’NDE SOSYAL İÇERİKLİ MESAJLAR VERDİĞİM DOĞRUDUR”

Peki bu değişimler fark edilince neler oluyor mesela Özlem Albayrak yenişafak’ta köşesinde, yaptığınız programla asli görevinizin dışına çıkarak, izleyiciye siyasi mesajlar verdiğinizi yazmıştı. Sosyal içerikli mesaj kaygısı içine düştünüz mü gerçekten?

 

Tespiti doğrudur, sosyal içerikli bir mesaj veriyorum. Eleştirel olarak yazmış, teşekkür ediyorum kendisine, ben bunu bir kaygıyla yapmıyorum, yine en yakın örnek olduğu için söylüyorum, Kars’ın Digor’u bugüne kadar hep terörle anılıyordu, bir Kaymakam gitti, köy köy dolaşıp bir koro kurdu çocuklardan, size göre çok basit bu değil mi koro ama Digor’a göre ne anlama geldiğini biliyor musun? Anne Türkçe bilmiyor ama çocuk canavar gibi, Kürtçe de konuşuyor ama Kaymakam’a saygı duyuyor çünkü Kaymakam onu dışlamıyor, kötülemiyor, ötekileştirmiyor. Ben bunu söyleyince burada bir mesaj var, evet siz ötekileştirmezseniz, eşit davranırsanız baba da, Kaymakam’a çocuğumu nereye götürürseniz götürün, ben onlara güveniyorum diyor. Bu mesaj zaten, bunu ben vermiyorum, insanlar veriyor. Herşey elbette bir mesaj taşır ama kör göze parmağı sokmazsınız. Kötü bir şey yazmamış bence. Çok enterasandır, bizim Başbakan’la olan diyalogumuz, bamtelindendir, o dokunuştur, AK Partinin ilk çıkışında ben Amerika’yı yeniden keşfetmedim, sadece gittim ve insanlara dokundum, merhaba dedim, inançlarına saygı duydum. Bugüne kadar bamtelinde inançlara, ideolojilere ilişkin hiçbir şey bulamazsın, niye imam olmak istiyorsun demiyorum, imam olmak istiyorsa, aferin oğlum en iyisini olursun diyorum. Onu benim deme yetkim yok.

“EĞER ERDOĞAN BAZI GAZETE YAZARLARININ İŞ TAKİBİNE MÜSAADE ETSEYDİ HALA O İLK MESLEKLERİNİ SÜRDÜRECEKLERDİ”

Bazı konularda şaşkınlığınızı gizlemiyorsunuz ama şunu sormak istiyorum öncelikle…………..“Benim mücadelem her zaman İstanbul dukalığı ile medya tröstü ve kartel medyası ile olmuştur” diyorsunuz. Medyanın saldırganlaşmaması için nasıl bir tokluğa ihtiyacı var sizce, Kürtçe dilde yayın yasağının aşılması neye işaret ediyor?

Bu dukalıklar benim lafım değil ama sistem meselesi var ya, dışarıda bırakılmalar, aynı siyasetteki gibi, nasıl Deniz Baykal yanında kimseyi barındırmıyorsa o Genel Yayın Yönetmeni de kimseyi barındırmıyor. O arkadaşa ben şunu söylemiştim, “beni bu medya savaşları içine sokma, ben çoğu görüşüne katılabilirim ama benim de problemim var o anlamda” Şunu yazmış, Markist örgüt üyesi, bunlar davalık konular da bu tür şeyler yakışı kalacak şeyler değil, bana bunu yapıyorsanız vatandaşa ne yapacaksınız? Benim dediği dukalık, bir takım adamlara çok yüksek ücret verip, her adam çıkartmada asgari ücretlileri çıkartarak hükümetle bağlantılarını kuranlardır. Benzerliklerini söyleyeyim, ilk defa bir Başbakan basınla iş yapmadı, yani yazarla açıp, şu işi patrona bağlayın diyemediği için bu problem vardır. Eğer Recep Tayyip Erdoğan bu gazete yazarlarının iş takibine müsaade etseydi, hala o ilk mesleklerini sürdüreceklerdi. Bugün bir takım adamlar bunu söylüyorsa kesinlikle eski alışkanlıklarından vazgeçemiyorlar.Mesut Yılmaz’a, Cem Uzan telefon açıyordu, Güneri Civaoğlu, Tansu Çiller’e açıp söylüyordu, yani konuşuyorlardı bir takım adamlar patronları adına ama birden bire çizildiği iş. Elbetteki onların da kendilerine yakın gazetecilerle işleri olabilir bilemiyorum ama bu da çok doğal bir sonuç…Dünya konjonktörü aynı noktaya gidiyor, Obama, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmedi Nejat, Sarkozy, çok farklı görünmesine rağmen halk gibi ve doğal davranan adamlardır. Artık üst katta bir yönetici görmek istemiyor kimse, eğitimli adam sayısı arttı, zorluyor sistemi, siz cahilsiniz oturun yok, şimdi hepimiz pastadan pay istiyoruz.

“RUHUN KOMÜNİST DEĞİLSE, İŞTE ŞİMDİKİ TÜRKİYE OLURSUN”

“Marksist olmak ekonomik güç ister, ben çalışmak zorundaydım, yaşam biçimim buna uygun değildi”demiştiniz. Peki sizin özgürlük dünyanız komünizme değilse nereye kadar varabilirdi?

İnsanlara bunlar öğretilmez, insanlar büyürken hoşgörüyü öğrenirler, eğitim onun üstüne bir sostur, siz sürekli babası sürekli komşuyla kavga eden bir adam yada pijamayla sokağa çıkan yada dolmuşta parayı verirken sürekli kavga çıkaran bir adama, sokağa tüküren, dişlerini fırçalamayan bir adama, konuşurken sigarasını yüzüne üfleyen bir adama yada sigara içilmeyen bir yerde illa ben sigara içeceğim diye tutturan bir adama yada tam tersi olarak içen adama birisinin lüzumsuz müdahalesi…Bunlar öğretilmez, bu bir yaşam biçimidir, doğasından gelir, o doğa eğitimle yıllarca beslenir, üniversitede bir adamı demokrat yapamazsın, üniversite komünist yapamazsın, bunlar zor işlerdir, komünistsen komünist gibi yaşaman lazımdır. Sen kimlik duygusu olarak örgütlenebilirsin, ama ruhun komünist değilse, işte şimdiki Türkiye olursun.Komünistlik zor iştir, faşistlik de zor iştir, liberallik de zor iştir, bunların hepsi bir alt yapı gerektirir. İşinize geldiği kısmında, bırakınız yapsınlar kısmında, kredileri alıyım, ben liberalim diyemezsiniz. Derseniz bugünkü Türkiye olur. Kriz diyorlar mesela. Dedim ki Sarıkamış’ta, “-Kız sen ne krizi diyorsun?” Ya ağzımız alışmış abi, bizim krizle ne alakamız var”diyor. 700 lira maaş alan adamın krizle alakası ne? Üstelik de 700 milyon maaş alan için her şey çok daha ucuz, mesele bu.

“MİLLETİ SEVMEK, VATANINI SEVMEK, HALKI DÜŞÜNMEK HİÇ KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL”

Sizin kimliğinizi neyin üstüne kurduğunuzu merak ediyorum….Yalçın Bayer, kaymakamlık mevzusunu o dönemlerin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı -sonradan ANAP milletvekili- Galip Demirel’in ‘‘Biz, Müslümanları kaymakam yaparız!’’sözüyle köşesine taşımış. Bunu hakaret olarak algılamadınız mı?

Evet, hakaret değil, ötekileştirmeye karşıyım, bugün nasıl birisi yazıyorsa Marksist, örgütçü, AK Partili diye illa bizi bir kalıba sokmak zorunda mı insanlar? Benim karşıtlığım oydu. Dedim ki, “hakkımız, okul birincisini yiyorsun.”Adam, direk, biz Müslümanları kaymakam yaparız dedi. Çocukların hepsi Müslüman dedi. Çocuklara bir şey demiyorum dedim, sözcü bendim yine. Benim ağrıma o gitti. Sen kriminolog musun, gözümüze bakıp mezhebimizi mi tespit edeceksin? Bu yanlış ama aynı yanlışı sadece bir taraftan almadım. Şimdi bana gelen saldırılarda da aynı tepkiyi veriyorum, -o adam faşist orada olmaz! Hayır işini çok iyi yapıyorsa yapar. Beypazarı Belediye Başkanıyla haber yapıyorum, çıkarken dedim ki –Başkan sen hangi partidensin? Banane adam iyi bir şey yapıyor. Efendim MHP ile gidemeyiz, niye gidemeyiz, neye göre gidemiyoruz? Milleti sevmek, vatanını sevmek, halkı düşünmek hiç kimsenin tekelinde değil. Ötekileşmeye ve dışlamaya karşıyım, üretmeyen insanlar, düşmanlar yaratırlar karşılarına. Çünkü düşman yaratırsan, karşında düşman var diye kenetlenirsin, bütün mesele bu. Program danışmanımız Prof. Servet Özdemir, sağcı ve üstelik de ülkücü kökenli bir adamdır. Bir tek fikrimiz ayrı değil, çok az noktalarda birbirimizden ayrılırız. 12 Eylül’den önce niye birbirimizi yiyorduk dedim. Şiddet kısmına karşıyım. Türkiye bizim oğlan, bizim kız’dan vazgeçecek. Döven bizdense iyi adamdır, dövülen bizdense iyi adamdır demeyecek. Bizim oğlan, bizim kız yok, işini yapan, yapmayan, üreten, üretmeyen kavgasıdır bu. Bir yere ait olursanız, üretmezseniz oradan sıyrılmaya çalışırsınız ideolojik olarak. Sivil Toplum örgütlerinin en büyük başarısızlığı, meslek grupları dışında, kendi mesleki çıkarları dışında farklı şeylere yöneldikleri için ideolojik bölünmeler vardır. Sağcı, solcu, ülkücü sendika var. Yani bir tek insanca yaşama amacımız yok mu? İşin içine ideolojileri kattığın zaman iş farklılaşıyor. O zaman sen bir kimlik duygusu için bu işi yapıyorsun oluyor. O meslek örgütü için yapmıyorsun bunu. Elbette ki dünya meseleleri ile ilgili bir sendika, meslek örgütü görüş bildirecek ama bunu hükümete veya yargıya taşımayacak. Mesela eczacılar demokratik eylem yapıyorlar Türkiye’de. Doğrusu budur. Hükümet gitsin demiyor, diyor ki, senin bizden para tahsil etmen yanlış. Meslek örgütü budur. Böyle olunca bölünmezsin. Hükümet sağcıysa sendika pasifleşiyor, solcuysa şahinleşiyor, yok böyle bir şey!

“SAMANYOLU’NDAKİ AYNA, GÜZEL BİR PROGRAM AMA SONUN FETHULLAH HOCAYA BAĞLAMASA!”

Üretemeyenler karşılarındaki düşman ilan ederler diyorsunuz. Hem televizyonların ozanı, hem Evliya Çelebisi, hem de reyting abukluğunun hegemonyasından programınızı kurtarmayı başarmış bir gazetecisiniz. Programın ömrünün sizinle sınırlı kalmaması neler hissettirdi peki? Yani benzerlerinin türemesi?

Aslında zaman zaman da olsa aynı amaca ulaşan değişik programlar oldu arada. Bilgilendirmeye yönelik, insanların çıkarım yapabileceği, Coşkun’un Türkiye’deki değil ama yurtdışındaki programları çok güzeldi.  Samanyolu’nda Ayna diye bir program var, sonunda illa Fethullah Hoca’nın okullarına bağlamasa daha iyi olacak ama çaresiz sponsor, ona da hak veriyorum ama güzel bir program yapıyor çocuk. En azından objektif bir şeyler veriyor. Mesela Gezelim Görelim yapıyor Nuray, ben insan unsuru işliyorum, o biraz daha doğa unsuru işliyor, yer işliyor. Ben biraz daha Özlem Albayrak’ın dediği gibi sosyal içerikli kısmındayım. Ama çok güzel yapıyor işini, hiç kimseye de o niye bunu yaptı demiyor. Onun için ben bunları pek kale almıyorum. Bir tane türkücü çıkar, İbrahim Tatlıses de türkücü müdür der. Hay da! Gündeme gelmek için. Birisi kalkıp, Tayfun Talipoğlu için söylediklerine cevap bile vermem. Yapan yapar, yapamayan eleştirmen olarak kalır. Adam hiçbir şey üretmeden seni eleştiriyor yani sen bir gazeteden haksız yere atılıyorsun, aynı adamın sesi yok, Tayfun’u niye attınız diye tek satır bile yazmıyor. Ama sen TRT’desin, orası sana yakışmıyor diyorlar.Niye yakışmıyor? Biz ilkelerimizden yada insani düşüncelerimizden, duruşumuzdan taviz mi vermişiz? hayır, peşin yargı. Geçen gün bir yerde okudum, diyor ki, “Bir sabah kalksak ki, herkes eşit, herkes aynı renk, herkes aynı düşüncede, herkes aynı boyda, peşin yargıları üretmek için çok zorlanacağız. “İlla bir kategori, sağcı, dinci..Bu ne ya?

Evet kategori deyince…..14 yıldan bu yana devam eden ’Bam Teli’ için, çocuklar ve kadınlar üzerinde yoğunlaşmanızı, bu ülkenin kadınlarının, erkeklerinden daha delikanlı olması şeklinde açıklıyorsunuz. Peki sizce erkekler bu programdan bu mesajı almış mıdır? Ve kadınlarına daha farklı gözle bakmalarını sağladığınıza inanıyor musunuz?

İnanıyorum. Röportajlardan çıkarttım ben bunu. Kız ve erkek çocuğunu alıyorsun, iki ay içinde aynı okula koyuyorsun, iki ay içinde röportaj yapıyorsun, kız çocuğu müthiş konuşuyor, erkek susuyor. Sonra çözdük bunu, erkek çocuk babaya benzemeyi yeterli sayıyor kendince. Bunu Rize’nin Kocaköy’ün Aslanlı mezrasından bir kız, “Onlar kendini anlatmak zorunda değil”diyor bu Türkçe ile, biz kendimizi anlatmak zorundayız” Düşünebiliyor musun? Böyle bir tespit var ortada. Bundan tabi ki erkekler mesaj alıyor. Kıza hediye veriyorsun, erkek kardeşine saklıyor. Böyle alıştırmışlar o konuda. Ve kadınlar il, ilçe başkanından çekinmiyor, erkek biraz iş kaygısından tırsıyor.

“TÜRKİYE 1975’TE BİRİNCİ MC(MİLLİYETÇİ CEPHE)İLE ÇUVALLAMIŞTIR.”,
” YABANCI SERMAYE OLMASIN, BU BİR DURUŞ, SAYGI DUYARIM, ALTIN ÇIKMASIN’A DUYMAM”

Yorumu olmayan, ayna gibi önümüzde duran sohbetlerin kitabı, Çoluk Çocuk Yazıları…Peki ‘genç-yaşlı’ olgusu neden kurumuş bir yufka gibi nasıl kullanacağınızı bilemediğiniz bir malzeme olarak kalıyor?

Bizim kuşaktan ümidi kestiğim için. Çünkü bizim kuşak, çok defolar yaşadı, çok kırıldı, inşallah bu çocuklar kırılmazlar, ondan kaynaklanıyor. Bizim kuşak, darbelerle, ötekileştirmelerle o kadar kırıldı ki! Hala kalkıyor birisi bir belgesel yapıyor, birini ötekileştiriyor, alevi, Sünni diye. Geçen gün bana birisi Malatya’da ilkokul dönemlerinden Ermeni var mıydı diye sordu. Sonra bir düşündüm, bizim dönemimizde yanında oturan adam, alevi mi, Sünni mi, Kürt mü bilmezdik ki. Aklıma bile gelemezdi. Türkiye 1975’te Birinci MC(Milliyetçi Cephe)ile çuvallamıştır. O dönemde Türkiye, bu ötekileştirmelerle üretimsizliğini siyasi anlamda körükleyerek bu hale gelmiştir. Ve giderek sloganlarla yaşayan, düşünmeyen, birbirine saldırarak, kimlik bulan bir toplum haline geldik biz. Ve o insanlar umduklarını bulamayınca bir yerlere gittiler. Çevrecilik bir bütündür, yaşam biçimidir de, çevreciysen sigara içmemen lazım, sigaralara üflediğin zaman binde iki siyanür var, sigara içiyorsun ama altın madeninin siyanürüne karşısın, Yalan. İdeolojik söylemlerini çevreciliğe atamazsın. Altın madeni konusunda, çok eleştirildim. Diyorum ki, Türkiye’ye 300 bin ton siyanür giriyor, siyanüre karşıysam, yanınızda değilsem namerdim ama siz 3 bin tonu kullanılan altına karşısınız. 297 bin tonu nerede düşünüyor musunuz? Biye bir tek altın?Bir bütün olman gerekiyor. Boğaza karşı yalısı olan herkes çevreci oluyor, önüne başkası yapılmasın diye, ben yapayım, sonrasında çevreciyiz, sen niye yaptın? Nasılsınız’ın sloganı da öyle, kulaktan dolma bilgilere bizim düşmanlıklarımız var. Bana altıncılardan yanasın diyorlar. Değilim,  Kaz dağlarında altın çıkmaz ama Uşak’ta çıksın, hiçbir şey yok, ağaç vs….Kaz dağının getirisi, götürüsü farklıdır orası farklı. Biz kendimizi solcu düşünürken, bu madenleri çıkartmıyor emperyalistler diyorduk, şimdi çıkarıyorlar. Yabancı sermaye olmasın, bu bir duruş, saygı duyarım, altın çıkmasın’a duymam. Biz yabancı sermayeye karşıyız, bizim madenlerimizi biz çıkartalım, eyvallah başımın üstünde yerleri var. Sen sadece gözünün önünde gördüğünü söylüyorsun, Hilal Mağaraları giderken neredeydiniz arkadaşlar? Türkiye’de bir sürü yer kayboldu gitti neredeydiniz? Uluslarası medya çevreciyse çevreciyiz, değilse değiliz. Şimdi Hasankeyf medyatik olduğu için hepimiz çevreciyiz. Hasankeyf yıllardır yıkılacak gibi duruyor, hangimiz gidip bir taş koyduk? Hasankeyf benim habere kadar kebapçıydı, burada kebapçı olmaz demedi kimse, ‘su gelmesin’ Çoban Ahmet var orada, adama yükleniyor, bir gün dedi ki, biz bir göz odada yaşıyoruz, siz soruyor musunuz nasıl yaşıyorsunuz diye?

Evet sloganından bahsettiğiniz ’Nasılsınız?’ adlı programda çeşitli meslek gruplarıyla birlikte gündemi sorguluyorsunuz. Size en ağır gelen gündem maddesi ne oldu?Aslında benim tartışmak istediğim konu bu değildi dediğiniz?

Konuşmacılardan kaynaklanalar oldu. Mesela müzik programı öyle oldu, istediğim gibi olmadı ben müzikte niye bu dejenerasyon yaşanıyor bunu tartışalım istiyordum ama oların  hiç biri konuşulmadı.

“BEN METİNLERİMİ NEY, İNCE SAZ EŞLİĞİNDE YAZARIM”

Müzik dedik de…“Hangi programa katılsa şarkı söyler, albüm bile çıkardı.”diyor Cengiz Semercioğlu sizin için. Seyyah ve Bamteli Yol müzikleri albümlerinize de bakılacak olursa müzik kaleminizin mi, kulağınızın mı püskülü?

 

Bence kulağımın da ama aslında kalemimin püskülü. Ben ney eşliğinde, ince sazda yazarım metinlerimi. Türkçe’de ilk kez biz kullandık, bu enstrümantal müzikleri. Nacide onun için çok ekonomik sıkıntıya düştü ama çok iyi şeyler de çıkarttı o zaman. Ve izinliydik biz. Orada da üzüldüğüm bir şey, MESAM kurulmamış daha, altında özellikle dikkat ederim,”Yedi Karanfil5”diye. Yönetmeni benim adımı koymamışsınız diye dava açtı, yakın da arkadaşım, etme dedim, şudur budur, benim gibi adama haksızlıktı, gel programa telif hakların için konuş da dedim ama dava açacağını söyledi, açtı…

“KURUMLARLA PAZARLIĞIMDA NAKİT SÖYLEMEDİM, KURUMA VE YAPTIĞIM İŞE YAKIŞIR ÜCRET TALEP ETTİM”
“BENİM TAKLİDİM DİYE YOLA ÇIKAN HABER KARŞILIĞI PARA İSTEYENLER SOYTARIDIR”

Halbuki gerçekten sizi tanıyan bilir…..Bir gün bir apartman kapıcısı yolunuzu kesmiş ve sizden kendi ilçesine gidip, program yapmanız karşılığında masraflarınızı karşılayacağını söylemiş. Siz de,”Ben bir yere gidecek olursam harcamalarımı kendim yaparım’’yanıtını vermişsiniz. İş ahlakını korumak için nelerden vazgeçtiniz?

Ben kurumlarla pazarlık yaparken hiç parayı nakit söylemedim, şu kadar istiyorum diye. “Ben, bu kuruma ve yaptığım işe yakışır bir ücret istiyorum “dedim. Ankara’da muhabirsem, bana bir politikacı bana bir şey ısmarladıysa benim de ısmarlayacak param olmalı kardeşim, muhabirken de bunu yapıyordum, çünkü ben hiç gece eve uğramıyordum ve ben de o parayı öyle harcamalıydım, iki, diyordum ki insanlara, otellerini merkezden ayarlayın gazetecilerin, çünkü o en ucuz otelde kalıyor, ser sefil ki o parayı arttırsın diye, gazetecinin gittiği yerde sağlıklı olması lazım. Benim Kuzey Irak’ta tahta kurusu gelmesin diye viski döküp, yatağa yattığım da oldu. Ama şimdi Kars’tayım, dediler ki, öğretmen evinde yer var, efendim ben gittiğim yerde otelde kalırım dedim.Kentin ekonomisi de öyle, her gelen öğretmen evinde kalırsa ne olacak? Benim kızdığım geçen gün bir televizyoncuyu şikayet ettim, serzenişte bulundum, belediye başkanından şu kadar para istiyor, seni çıkartacağım diye benim taklidim diye yola çıkan, ki bunlar soytarıdır. Haber parayla yapılmaz. Ben bir söyleşiye giderken para alırım, yaptığım iştir, ben gidip bu belediyenin haberini yapacağım bana para verin demem, derseniz, özgür olmaz o haber. Çünkü yiyen ağız utanır.

“MESLEK HAYATIMDA, BİR TEK ARDAN ZENTÜRK’TEN ÖZÜR DİLİYORUM.”

Peki “Benim Yolum” isimli kitabınızda, İstanbulspor’un maç kaybetmemesi için bir toplantıyı nasıl bastığınız, bir dönemin Beden Terbiyesi Genel Müdürünü milli maçın sadece Star’da yayınlanması için nasıl tehdit ettiğiniz ve Özal’ın yetkilerini kısacak By-Pass Yasası’nın, Özal yurtdışında olduğu için kendisine vekalet eden Yılmaz Hocaoğlu tarafından onaylanması için nasıl tehdit yoluna başvurduğunuza değiniyorsunuz. Bunlar sizi yansıtan kaçıncı boyut?

Şu özeleştiriyi yapan kaç adam var? Çaresizsin. Onların hepsi şöyle oldu, Beden Terbiyesi Müdürüne diyorum ki, “Ben senin kelini kopartmaya geldim, ya seni görmemiş olayım, ya” “yoo gör “dedi adam bana. Sorayım, sor, böyle sorular soracağım, ya görmemiş olayım, ama sorarsam bunu soracağım, böyle görevlendirildim, en azından vicdanımı rahatlattım, kendileri söylediler, adam da hiç çekinmedi. Hocaoğlu rahmetliye, böyle bir haber var, görmemiş olayım isterseniz dedim, Cem Uzan seni bekliyor, yok dedi, peki niye konuşmuyor, beni niye yiyorsunuz o zaman, kimseyi o anlamda üzmek istemedim, benim iki yerde pişmanlığım vardır, bir Ardan Zentürk’e karşı bir haksızlık ettiğimi düşünüyorum kitabımda, olay doğrudur ama yanlış anlaşılmış cümlelerimden…Sonra çıkarttım o bölümü, Ardan’ın da hatası vardı, sekreterler atıldı onun gitmesinden ama orada biriyle bir ilişkisi varmış gibi yansımış. Ondan özür diliyorum. Meslek hayatımda, gazeteci olarak bir tek ondan özür diliyorum.


“APO’YLA GÖRÜŞMEYE GİTTİĞİMDE, MASASININ ÜZERİNDE, BENİM BAŞKANIM İMZALI KİTABIM DURUYORDU”

Meslek hayatınızın önemli bir dönüm noktası da var. Apo ile Roma’da görüşen ama röportajı yayınlanamayan gazetecilerdensiniz. Bu görüşmede sorularınızı gazetecilik dürtülerinizin dışında hangi etkenler belirledi?

İçeri girdiğim andan itibaren benim ilk sözüm şuydu Abdullah Öcalan’a. Elini açtı, hoş geldin”deyince, dedim ki, -Aman ha şehit aileleri duyar bizi parçalarlar” O da bana dedi ki, “Seni bunun için seviyorum, duruşundan, bu adam geldi Şam’a, Başkanım Başkanım dedi, şimdi de diyor ki Apo’yu almaya geliyorum, aslında sen böyle bir adam değilsin”dedi. Baktım ki masada kitabım duruyor, “Başkanıma saygılarla” Birisi imza gününde imzalatmış, oraya kadar gitmiş, o günden beri isimsiz imzalamıyorum. Ben Abdullah Öcalan’a niye ben dedim..Dedi ki, ben bir sürü adamla konuştum ama bunların hepsi bir tarafın adamıydı, oysa seni TC’de çok seviyor, Kürtler de çok seviyor, ve bütün arkadaşlarım senin için aynı şeyi söylüyor, bunu da çok iyi anlamış değilim, bu sevgi nasıl her taraftan akıyor”deyince ben de dedim ki, “ Ben de dedim ki,”Ben Kürt haberi yapmıyorum, ben bu bölgedeki yaşam koşulları düzelsin, eğitim olsun diyorum ama Kastamonu’da da diyorum” Benim kıstaslarım yok. Türkiye’de Kürtçe’yi Adana’da, tarlada, tercümanla ilk kullanan benim, 15 sene evvel kimse de bana bir şey demedi. Çünkü niyet belliydi. Sonra Abdullah Öcalan bana dedi ki, “Biliyorum devlet seni dinleyecek, onun içindir ki sen barış önerimi götüresin” Ben de, “Türkiye’ye gelip, siyaset yapman çok zor ama sen bir gün gelirsen, hiç olmazsa tespitlerini doğru yap, çok insan öldü, boşa ölmüş olmasın”

“ÇOCUKLAR TÜRBAN TARTIŞMASININ İÇİNDE OLMAMALI”
 
Niyetlerini en çok sorguladığınız kesim çocuklar…..’Türkiye’nin çocukları ne düşünüyor’u anlatmak için çok ceht gösterdiniz. Peki bu konuda aldığınız yanıtlardan sizi karamsarlığa itenleri hangileriydi?

Zira, "Manavgat’ın Beşkonak beldesinde ilköğretim öğrencileri ile yaptığınız çekimde, dinimizi özgür yaşayamıyoruz, başımızı örtmek istiyoruz diyen çocuklar karşısında şaşkınlığınızı gizleyememiştiniz.

Rafting yapıyorlar ama orada bir cemaat örgütlendiği için o cemaatin da kaygısıyla bunu söylüyor. Düşünsenize mayosunu giyip rafting yapan bir çocuk,”Örtünmek istiyoruz”diyor. Bu bir çelişki. Bir çocuk yetişkin olup başını örtebilir bu bir tercih ama altı yaşında bir çocuk bunları çok hesap edemez, bu yanlış biliyor musunuz? Yani PKK’nın küçük çocukları önde kullanmasıyla, bu çocukların da burada kullanılması bence yanlış. Aileler çocuklarını istediği gibi yetiştirebilirler buna hiçbir itirazım yok ama o çocuklar bu türban tartışmasının içinde olmamalı. Örtünsünler ama o tartışmayı yapacak düzeyde değiller.

“DTP, İSMAİL YK GELECEK DİYE GÜÇLÜKONAK’TA ADAM TOPLUYORSA PKK’DAN KORKMAYIN”

Bu konuyu “az gittik uz gittik, türbana takıldık” diye yazınıza taşıyorsunuz. Bu ülkenin kızları yaralarını tülbentle sarıyorlarmış gibi mi geliyor size?

Hayır öyle gelmiyor tabi ki, türban meselesi o kadar uzadı ki, ben artık türban meselesinden yola çıkarak şu tespiti yaptım, “Arkadaşlar hiçbir şeyden korkmayın, bu ülkenin sulandırmadığı hiç bir şey yok, popüler kültür Kenan Evren’in başarısı, türban da sulandı, modern türban, defilesi, işin tabiri caizse boku çöktü”dedim. PKK’dan da korkmayın diyorum ben, Güçlükonak’ta İsmail YK gelecek diye adam topluyorsa DTP, geçmiş olsun arkadaşlar!

“YEDİĞİM ÇEKİRDEK DEĞİL, PAPAĞAN YEMİ İMİŞ”

Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular’da, “Üstünde taşıdığı kadar seni, hakkı var yolun, Ağırlığınca basmalısın toprağa” diyorsunuz. Fikret Otyam’ın Gide Gide GAP yazdığı, sizin de (Semra hanımın tabiriyle) Yiye Yiye Anadolu yazdığınız yolculuklarınızdan yorgunluk duymuyor musunuz artık?

Yok, tam yorulduğum yerde çok güzel şeyler duydum çünkü. Yiye yiye’yi yazarken bile bunlar ekonomik anlamda anlar dedim ama ben çok yemek yerim, benim bir hikayem var, geçen gün televizyonda anlattım, pis boğaz bir adamım, çekirdek yiyorum, İstanbul’da baharatçıda, yarım saat sonra dedim ki, abi nasıl çekirdek bu? Abi söyleyeceğim söyleyeceğim söyleyemiyorum bu çekirdek değil, papağan yemi dedi Hasan Gemici ile oturmuşum, tabağımdaki patateslere dalmışım böyle bir adamım. Yolculuklardan yorulmuyorum, beni masa başına oturtmasın Allah, ben geziyim, geziyim derken turistik olarak değil. Bana nirvana mısın sabırla dinliyorsun diyorlar, adam 15 dakika anlatıyor, ulaşabildiği adam tek benim, haberini yapmasam bile Tayfun Talipoğlu ile terapi yapıyor farkında olmadan.

“YİRMİ YILDIR BEN KARIMI AYNI AŞKLA SEVİYORUM’UN BİLİMSEL CEVABI, ELİNİN KÖRÜDÜR.”

“Herkese söylediğini Bana söyleme" diyorsun... Ama ne varsa sevdaya dair, Bizden önce söylenmiş, biliyorsun. “dediğiniz Eskiyen Yüzünüze kaç yeni gülümseyiş eklediniz? Aşkla aranız nasıl?

Yirmi yıl sonra aşk olmaz, sevgi olur. Mutluluk yoldadır, hedefte değil. Hedefe ulaşan yoldadır. Hedefe ulaştığınız anda eğri aşağı doğru düşmeye başlar. Ama o sevgi ve ortak geçmiş yürütür, biz öyle yürütüyoruz. Gerçekçi olmak lazım, bir adam yirmi yıldır ben karımı aynı aşkla seviyorum’un bilimsel cevabı, elinin körüdür. Aşk insanın aklını peynir ekmekle yediği, körleştiği bir dönem olduğu için geçicidir. Ama Eskiyen Yüzüme Yeni Gülümseyişler’e çok şey yazdım ama kimseyi rahatsız etmedim.

“YOLLAR BİRLEŞİYOR, O EŞŞEKLE GİTMİŞ, BİZ BÖYLE….”

Aydın İleri ile birlikte yazdığınız "Eşekle Gelen Aydınlık" üç eşek, üç katır, iki atla yollara düşememenin eksikliği ile mi yazılmıştı bu kitap?

 

Çok güzel bir soru bak bu. Ama bu soruların hepsi çok güzel. 17 senedir röportaj yapıyorum, çok profesyonel bir iki kişi dışında şu ana kadar bu kadar güzel hazırlanıp gelen tek insan sensin. Aydın kütüphaneci, böyle bir şey yapabilir miyim dedi, bu kitabı yazarken önce Aydın’ın isminin konulmasını istedim, düzenleyen sensin dedim. Yollar birleşiyor, o eşekle gitmiş, biz böyle, puzzle’ın bir parçasıyız, herkes birbirinden çok şey beklemesin, yapabildiğimiz kadar alalım birbirimizden.  İnsan kendine dair bir şey yazmaz ama bunu mutlaka yaz, ben röportajları neden istemiyordum, sen yıkıldığın an da biri gelir düzeltir düşüncelerini, geliyor röportaja, bamteli niye başladı? bir çalış gel, internete basınca çıkıyor, hala aynı sorular…. o kadar güzel soruların var ki, seni kutluyorum.

Çok teşekkürler, siz gezin, biz görelim, siz meyvelerinin yerine dallarını fark ettirdiğiniz ağaçların öykülerini yazmaya devam edin…..

YORUMLARINIZ
süleyman koç - 26.03.2009 14:50
sevgili hülya yazılarını hala ilgi ile takip ediyorum ama yaptıgın görüşmelerde bir" taraflı yazı" tadı var bir okuyucunun sana kalemşör demesi beni üzdü o havaya sahip bi duruşun var senin yazılarını daha tarafsız olarak okumak isterim sevgilerimle
sidar - 23.01.2009 21:27
<br> <br> senden öyle cesaret bekleyenmi var
D E M O K R A T - 14.01.2009 22:55
turk halkı sistemli bir biçimde manipule edilmekte <br> <br>Sabahattin Önkibar rota haberde çok net açıklıyor meydan okuyor <br> <br>MUTEBER... <br>Susurluk prensi Mümtaz’er’i kimler kucaklıyor? <br>Mümtaz’er Türköne’yi bilirsiniz. Adına Susurluk denen karanlığın ideoloğu ve hatta prensidir. Prof. Orhan Kavuncu anlattı, Tansu Çiller’e başkalarının hazırladığı sözde ziraat projelerini götürüp danışmanlığının karşılığında dolaylı yollardan yüklü ödemeler alırdı. (Var mısın Mümtaz bu konuyu şahitler eşliğinde açalım!) Mümtaz’er de bu ödemelerin karşılığını çetecilik ideolojisini satarak öderdi. Abartıyor muyum. Açın arşivlere bakın! İbrahim Şahin’in fikri peygamberi Mümtaz’er’di. Sadece o mu? Tansu Çiller’e de, “Bu ülke için kurşun atan da kurşun yiyen de şereflidir” sözünü ettiren, yani o konuşma metnini yazan da Mümtaz’er’di... Peki bu karanlıklar prensi şimdi hapishanede mi?.. Nerdeeee! Bir eli balda, bir eli yağda, pardon pardon bir eli AKP’de, bir eli de Ergenekon çetecilerine(!) en büyük hücumu yapan medyadadır... Evet yanlış okumadınız, dünün Susurluk prensi şimdi AKP’nin en muteber adamıdır. AKP iktidarında bir ricayla, eski eşini boşayıp okulda öğrencisiyken evlendiği şimdiki eşini önce kaymakam, ardından da milletvekili yaptırdı. Bitmedi Mümtaz’er aynı zamanda Ergenekon için en keskin yayınları yapan Zaman gazetesinin de en muteber yazarıdır... Bu tablo Mümtaz’er’in becerisi mi, yoksa diğerlerinin ilkesizliği mi, kararı siz verin! <br> <br> <br>
Hukukçu - 14.01.2009 21:13
Çok konuşup hiçbir şey anlatamamak ne kadar kötü bir durum.. Cumhuriyet Rejimini Cumhuriyet Gazetesi, Kemal Alemdaroğlu’nu Kemalizm, Mustafa ÖZYÜREK ve Kemal GÜRÜZ’ü Mustafa KEMAL, Kemal KILIÇLAR’ı kılıç-kalkan yada Mehteran Takımı gibi algılayanlara bir sorum olacak; Haydi diyelim ki sizin dediğiniz gibi herşey zeytin karası.. Peki bu efendilerin hiç mi suçu yok, bunlara hiç kara değimez mi? Bakın sizinkiler (Türk Solu) Cumhuriyet Rejimini yıkmak için darbe istiyorlar hem de İzmir Marşını çalarak.. Guavera’cılar olmuş Atatürkçü, ne günlere kaldık Yarabbim, tam bir tiyatro.. <br> <br>NOT: Yorumlarımızı lütfen küçük harflerle yazalım..
TEBER - 14.01.2009 17:54
EMRE AKÖZ YAZMIŞ... <br>Ele geçirilen silahlardan sonra, Başbakan Erdoğan şöyle dedi: "İşte olanları görüyorsunuz. İnsanı hayrete düşüren lav silahlarından tutunuz, el bombalarına varıncaya kadar, binlerce mermiye varıncaya kadar... Harbe mi gidiyoruz ya, nedir bu? Bakın neler yapılıyor? Ne tür adımlar atılıyor? Bu ülkede neler olmuş, neler oluyor, kim bilir? Bunlar daha işin başı..." <br>"Bunlar daha işin başı" sözü herkesi meraklandırdı, millet " Bir bildiği mi var " diye sormaya başladı. <br>Başbakana bir ton malumat geliyor ve bunlar arasında Ergenekon operasyonunun bundan sonra izleyeceği rota da olsa gerek. (Bence Genelkurmay Başkanı da bu bilgiye sahip!) <br>Ancak Başbakanın ya da aklı başında herhangi bir insanın bu tip laflar etmesi için elinde net bir bilgi olması gerekmiyor. <br>Geçen yıl defalarca bu operasyonun devam edeceğini ve hepimizi şaşırtacak kişilere dokunulacağını yazdım. <br>Bunun üzerine Ergenekon dostları, " Savcıdan ya da hükümetten tüyo mu alıyorsun " diye dellendi. (Aynı şeyi mesela Fehmi Koru’ ya da yaptılar.) <br>Halbuki olayların seyrini izlemek ve büyük resmi görmeye çalışmak yeterli. <br>(Tabii İtalyan Ergenekon’undan, yani Gladio ’dan da az buçuk haberdar olmak gerekiyor.) <br>Mesela operasyonun medya ayağının eksik olduğunu yazdığımda da köpürmüşlerdi. Hedef gösteriyormuşum! <br>Halbuki sadece bilmecenin eksik kalan kısımlarına işaret ediyordum: <br>Eğer Ergenekon, darbe ortamı yaratmaya çalışan bir örgütlenme ise, bu işi merkez medyadan destek bulmadan yapamazdı. <br>Peki, Ergenekon operasyonunu istikbaldeki dalgaları kime vuracak? <br>Cevap basit: Operasyonu alaya alan, karalayan ve karartmaya çalışan medyacılara. <br>Not: Telaşlanmayın, hepsine değil. Dangalakça Ergenekon dostluğu yapanlarla ya da yayın yönetmeninin tetikçileriyle kimse uğraşmaz. Savcılar, İbişlerin değil, stratejiyi belirleyip emirleri veren kocabaşların peşinde. <br> <br>*********************************** <br>Çok güzel yazmışsınız da muallakta kalan ve izahı saklı tutulan bir maksat ve amaç daha var bence ne dersiniz sayın AKP’li kalemşör. <br>Tamam mevcut yapılanmanın DEVLETİN güç odaklarına hakim olduğu yerde CUMHURİYETTEN bahsetmek pek inandırıcı olamaz ama bir gerçek daha varki, eğer bu VATAN bölünmez bir şekilde ayakta KALIYORSA şayet, bunuda TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK ve BERABERLİĞİNİ sağlayan esaslar üzerine kurulmuş olan LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve ONA BAĞLI OLARAK ÇALIŞTIRILAN RESMİ DEVLET YAPISI VE ANLAYIŞINA BORÇLU OLDUĞU NOKTADA TASFİYE EDİLECEK OLANIN YERİNE GETİRTİLMEK İSTENEN ve YAPILANDIRILMAK İSTENEN ANLAYIŞIN AÇILIMI NE OLACAKTIR? <br>MÜSLÜMAN BAŞBAKAN VE MÜSLÜMAN CUMHURBAŞKANI DİYEREK SİZLER BU ÜLKENİN NEREYE GİDECEĞİNİ SANIYORSUNUZ? <br>BENCE DOKUNULACAK DAHA ÇOK ŞEY GERİDE DURMAKTADIR SAYIN KALEMŞÖR. <br>ÖYLE ACELE ETMEZSENİZ SİZİN FAYDANIZA OLUR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM... <br>CUMHURİYETE İDAM SEHPASINI ERGENEKON ÜZERİNDEN HAZIRLAYANLAR SİZCE VARMI YOKMU BUBUB CEVABINI ARARSANIZ DAHA SAĞLIKLI DÜŞÜNMÜŞ OLURSUNUZ.YOKSA KİM CUMHURİYET DEĞERLERİNE VE MİLLETE VEDE VATANA KARŞI SUÇ İŞLEMİŞSE EN KISA ZAMANDA HUKUĞUN ADALET İLMİĞİ BOYUNLARINA GEÇSİN BUNU KİM İSTEMEZKİ BİRTEK O SUÇA İŞTİRAK EDENLERDEN BAŞKA KİM İSTEMEZKİ?????? <br>BELKİ SİZE SUNULAN EKMEK BİRAZ TEREYAĞLI GELİYORDUR AMA SEN SEN OL YAĞLI EKMEĞİN REHAVETİNE KAPILMAYINIZ SAKIN. <br>BU CUMHURİYET O KADAR UCUZ KURULMADI ÖYLE KOLAY KOLAYDA YIKILMAYACAKTIR...
gözlemci - 14.01.2009 16:58
Bir ergenekon alametine bindik, gidiyoruz kıyamete.Şöyle bir soru soralım kendimize;ABD,Rusya,İngiltere ,İsrail gibi,varlıkları militarizme bağlı ülkeler PKK gibi bir örgütü ne kadar zamanda siler süpürürdü.Putin ve İsrail böyle bir işe öyle bir orantısız güç kullanırlardı ki,kimse bir daha mağarasından burnunu bile çıkaramazdı.Rusya’daki tiyatro baskınını hatırlarsanız Putin çoluk çocuk terörist dinlemeden allahına kadar darmadağın etti bir daha ne terör kaldı ne terörist.Biz hala kırmızı kaşkollu zavallı ihtiyarlarla uğraşıyoruz.ABD ve ingiltere biraz daha diplomatik bir yöntemle ancak aynı tavırla PKK’nın işini üç günde bitirirdi.Biz ise asmayıp besliyoruz.Marmaris ressamı da at resmi yapsın,esip gürlediği günleri gözyaşları içinde "bir zamanlar kartaldık" hüzünleriyle iç çekiştirsin,ipe çektiği,selimiye’nin dehlizlerinde hayatları kararan genç fidanları düşünsün.Netekim paşa,çıplak karı resmi yaparak kendini avutuyor ama biz kasımpaşa kaymakamını elleriyle büyüttüğünü biliyoruz.
TEBER - 14.01.2009 16:22
E M O K R A T 14.01.2009 10:32:07 <br> <br>turk halkı sistemli bir biçimde manipule edilmekte <br> <br>RTE nin israil gazze konusunda en sert tepkiyi gösterdiği dunyanın da buna şaşırdıgı haberleri ile yankılanıyor <br> <br>ama <br> <br>gerceklere baktıgımız da rte nin gösterdigi tepkinin benim tepkinden tek farkı elinde mikrofon belediye baskan adaylarını acıklarken yaptıgı tribunlere yonelik konusmalar <br> <br>muhalefetten den farkına bakınca muhalefetin meclise getirdigi kınama teklifi reddetmek <br> <br>nota yok <br>kınama yok <br>elçi cekmek yok <br>elçisini uyarmak yok <br>hiç bir şey yok <br> <br>yani <br> <br>tek farkımız mikrofon yoksa dünyayı sarstıgı iddia edilen tepki herhangi bir şiddete karsı gösterilen sıradan bir insanın tepkisinden farksız <br> <br>İŞTE GERÇEK BİR VATANPERVERİN GÖRDÜĞÜ ASLA ALDATILMASININ ve KANDIRILMASININ NE DİN NEDE İMAN İLE MÜMKÜN OLAMAYACAĞI BU ARKADAŞIMIZIN YAPMIŞ OLDUĞU TESBİT ŞÜPHESİZ DOĞRUDUR. <br>BU TESBİTİ YAPMAK İSE,HİLEYİ VE SİYASİ ARTİSTLİĞİ YADA MİLLETE KESİLEN BU RACONU GÖRMEK İSE ANCAK GERÇEK ANLAMDA VATAN ve MİLLET SEVDASINI TÜM SATIH ADINA DUYMAK VE İSTEMEK İLE MÜMKÜNDÜR... <br>ÖYLE YA İSRAİL DEVLETİNE VENEZÜELLA DEVLETİ KADAR TEPKİ BİLE GÖSTEREMEDİKTEN SONRA ÜSTELİK ADAMLAR MÜSLÜMAN BİLE DEĞİLLER.... <br>İSRAİLE GÖZ KIRPARAK MİLLETE KARŞI İSE İSRAİLİ ASIP KESMEK ŞOV YAPMAKTAN VE ARTİSTLİK YAPMAKTAN BAŞKACA BİRŞEY DEĞİLDİR.... <br>HOP HOP HOPGULLİ, HAŞMET YAGULLİ ESTERABİM,ESTERABİM SAĞDAN SOLDAN ESTARABİM GİBİ BİR DURUM YANİ ANLAMSIZ BİRŞEY MEVCUT SİYASET TÜRK MİLLETİ OLARAK APTAL OLMADIĞIMIZI SALAK İSE HİÇ OLMADIĞIMIZI HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ...... <br>TEŞEKKÜRLER DEMOKRAT KARDEŞİM... <br>İSRAİL İLE YAPILAN TİCARİ PROTOKOLE YANİ RACONA TERS BİR ÇIKIŞ YAPMAK TABİKİ MÜMKÜN DEĞİL AMA MİLLETİN İŞKEMBESİNE HİTABEN ASIP KESMEK KAHVE MİLLETİNİN İNSANLARINA KASIMPAŞA NARASI PATLATMAK RACONA TERS DÜŞMEZ YANİ:))))) <br>ÜLKEDE GERÇEK MANADA DEVLET ADAMLIĞI SORUNU YAŞANMAKTA,ÜLKEMİZİN TANIMINI İNAIN YAPMAKTA ZORLANMAKTAYIZ.. <br>ASLINDA BİRDE ÜLKENİN BAŞINA HER MAHALLENİN BIÇKIN DELİKANLILARINI VE KABADAYILARINI GETİRSELERDE ORTALIK BİRAZ YEŞİLLENSE ve ŞENLENSE DİYORUM,İŞTE O ZAMANDA MİZAHÇILARIN YÜZÜNE KİMSE BAKMAZ YANİ:))))) <br>DÜŞÜNÜN HERTARAFTA BIÇKIN KABADIYILAR MİLLET EYAMUK YAPANLARA HESAP SORUYORLAR HİÇ OLMAZSA MUTSUZLUĞUMUZA ÇARE OLURLARDI NE KOMEDİLER YAŞANIRDI BİR DÜŞÜNÜN.EKMEK YOKSA SİZE BİR KABADAYI VERELİM GÜLÜN ARTIK DERCESİNE:)))))
D E M O K R A T - 14.01.2009 10:32
turk halkı sistemli bir biçimde manipule edilmekte <br> <br>RTE nin israil gazze konusunda en sert tepkiyi gösterdiği dunyanın da buna şaşırdıgı haberleri ile yankılanıyor <br> <br>ama <br> <br>gerceklere baktıgımız da rte nin gösterdigi tepkinin benim tepkinden tek farkı elinde mikrofon belediye baskan adaylarını acıklarken yaptıgı tribunlere yonelik konusmalar <br> <br>muhalefetten den farkına bakınca muhalefetin meclise getirdigi kınama teklifi reddetmek <br> <br>nota yok <br>kınama yok <br>elçi cekmek yok <br>elçisini uyarmak yok <br>hiç bir şey yok <br> <br>yani <br> <br>tek farkımız mikrofon yoksa dünyayı sarstıgı iddia edilen tepki herhangi bir şiddete karsı gösterilen sıradan bir insanın tepkisinden farksız <br>
TEBER - 14.01.2009 02:09
D E M O K R A T 13.01.2009 16:22:55 <br> <br>Artık millet olarak yargıya güveniyoruz. <br> <br>iyimser 12.01.2009 16:17:46 <br> <br>sevgili dostum <br> <br>dun 9 a 2 hesabı yapanların bugun yargıya guvenmeye başlaması çok sevindirici <br> <br>bende yargya guveniyorum <br> <br>at izini it izine karışıtaranlar elbette vanda ogrendikleri gercegi burada da kabul edecekler .. <br> <br>Herkes kendi siyasal çıkarları yada görüşleri doğrultusunda yargıya,askere,hukuka,bürokrata inanacak olursa bunun adına siyset denir. <br>HUKUKUN VARLIĞI ve SAYGINLIĞI İSE TÜM SATIHLA ALAKALI OLUP, TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK VE BERBABERLİĞİNİ SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ ÇATI OLAN LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN RESMİ YAPISINI VE NİTELİKLERİNİ İSE MEVCUT TÜM OLUŞUMLARIN(SİVİL,ASKERi ve RESMİ v.b) HEPSİNİN ÜZERİNDE BİR DONANIM VE YETKİ ÇERÇEVESİNE DÜZENLEMESİ BELLİ YASALAR ÇERÇEVESİNDE TANIMLANMIŞ BİR HUKUK SİSTEMİ DAHİLİNDE YETKİLENDİRİLMİŞ OLAN TAM BAĞIMSIZ YARGI ORGANLARINDA GÖREV ALANLARIN SAVUNDUKLARI ASLA NE BİR SİYASİ PARTİDİR NEDE HERHANGİ BİR KURUM VE KURULUŞTUR. <br>HUKUK DEVLETİNİN MEVCUT ANAYASAL SORUMLULUĞUNU TAŞIYAN VE YETKİLENDİRİLEN ŞAHSİYETLER ÜZERİNDE YORUM YAPMAK YADA BU ŞAHSİYETLERİ SİYASAL NÜFUZLARINI KULLANARAK ÇIKARLARI VE AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA YÖNLENDİRMEK ASLINDA HUKUĞA SALDIRIDIR,MİLLETE ve DEVLETE SAYGISIZLIKTIR.DOKUNULMAZLIK ZIRHINI ŞAHSİ ÇIKAR VE MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA KULLANANLAR ELBET BUNUN VEBALİNİ HİÇBİR ZAMAN VERMESLER BİLE SON NEFESLERİNDE ELBET VİCDANEN HİSSEDİP HESAPLAŞARAK BURUK BİR ŞEKİLDE GERÇEK DEVLET ADAMI OLAMAMANIN İDRAKI VE HASRETİ İÇERİSİNDE SADECE BAĞLI BULUNDUKLARI KESİMLERİN ANDIĞI BİR ÖLÜM MERASİMİ EŞİLİĞİNDE LAİK OLDUKLARA YERE İNTİKAL EDECEKLERDİR. <br>OYSA ATATÜRK GİBİ GERÇEK DEVLET ADAMLARI HATTA DÜNYA LİDELERİ VASFINA SAHİP OLMAYI BAŞARMIŞ DEVLET ADAMLARI İSE TÜM GÖNÜLLERDE GEREK YERİNİ ALIP HER ZAMAN RAHMET VE ŞÜKRANLA YAD EDİLECEKLERDİR. <br>TABİKİ GERÇEK DEVLET ADAMI OLABİLMEK CÜCELERİN BAŞARABİLCEĞİ BİR DURUM DEĞİLDİR. <br>GERÇEK DEVLET ADAMLIĞI;SEVDA İSTER,GÖNÜL İSTER,YÜREK İSTER,HERKESİ,HERKESİMİ AYNI ÇANAKKALE CEPHESİNİN EVLATLARI GİBİ GÖRMEK VE HALA O MÜCADELE ve SAVAŞ İÇERİSİNDEYMİŞ GİBİ TÜM TOPLUMU AYNI AŞK İLE DİRİ TUTUP BİRBİRİNE SEVDALANDIRACAK ŞEKİLDE ERDEM,ONUR VE ŞEREF İSTER... <br>TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, KENDİ YAPISI ve KURUMLARINDA ENÜST DÜZEYDE GÖREV YAPANLARIN ve ALANLARIN İLİŞKİLENDİRİLDİKLERİ OLAYLARA BAKTIĞIMIZDA MİLLET OLARAK KALPLERİMİZDE VE RUHLARIMIZDA DEVLETİ BUDURMA DÜŞÜRENLERE KARŞI DUYMUŞ OLDUĞUMUZ ZAVALLILAR ANLAMINDA BİR İNTİBA ASLINDA GERÇEK BİR TÜRK VATANDAŞINI DERİNDEN SARSMAKTADIR... <br>TÜRK MİLLETİNİN SAHİP OLDUĞU ASLAETİN SORUMLULUĞUNU TAŞIYAMAYANLARIN TERCİHLERİ OLAN ŞAHSİ ÇIKARLAR NETİCESİNDE DEVLETİ ÇETELEŞTİRENLERİN ve AB-D GİBİ EMPERYAL GÜÇLERİN BÖLGESEL ÇIKARLARINA,ŞAHSİ MENFAATLER KARŞILIĞINDA ALET OLANLARIN DEVLET İÇERİSİNDE ETKİ EDECEK BOYUTA ERİŞMELERİ NETİCESİNDE DEVLETİN İÇİNE DÜŞÜMÜŞ OLDUĞU CUMHURİYETİN GERÇEK YAPISINI TEMSİLDEKİ ÇIKMAZI VE ÇIKMAZLARI YADA TIKANIKLIĞIN SEBEBİ OLMUŞTURLAR. <br>İŞİN EN KÖTÜSÜ İSE SAVUNULMASI GEREKEN HERTÜRLÜ DONANIMA VE MİLLİ PROJELERE SAHİP OLAN BİR ANLAYIŞ VE MİLLİ BİR YAPI OLAN CUMHURİYET VE ONA BAĞLI OLAN MİLLİ BİR DEVLET VAR İKEN ALTERNATİF OLUŞUMLARI ÖNE ÇIKARTARAK TÜRK MİLLETİNİ FARKINDA OLMADAN YADA BİLEREK,EMPERYAL GÜÇLERİN İSTEDİĞİ GİBİ KUTUPLAŞTIRACAK AÇILIM VE SÖYLEMLER İÇERİSİNDE SİYASETEN ÖNE ÇIKARAK HATTA İKTİDARA ÇIKRAK BİLİNMEYEN BİR YOLA YADA DİĞER BİR DEYİŞLE BELKİDE ALLAH SÖYLETTİ ’’DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR YOLA’’GİRMİŞ BULUNDULAR ARTIK... <br>AMA ÜLKEDE GERÇEKTEN MİLLETE HUZURU VE BİRLİĞİ HATIRLATACAK GÜÇTE VE YAPIDA OLAN HİÇ BİR LİDER VE DEVLET YETKİLİSİ YOK MAALESEF.... <br>MİLLETİMİZİN ACİL BEKLENTİSİ BANA GÖRE BU YÖNDEDİR... <br>YAŞAR BÜYÜK ANIT PAŞANIN;’’ABD,BİZE KARŞI,PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BİZE TERCİH ETİ VE ARTIK ABD BİZİ MÜTTEFİK OLARAK GÖRMÜYOR’’ SÖZÜNÜN AKSİNE GÖREVE GELEN BAŞBUĞ PAŞA İSE;’’ABD BİZİM YANIMIZDA VE MÜTTEFİKİMİZ’’DİYEREK ÇELİŞMELERİ BENCE EN SAKAT DURUMDUR... <br>HANGİSİ HAKLI HEP BERABER BEKLEYİP GÖRECEĞİZ.... <br>BEYLER İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ MAKAMLARIN SORUMLULUĞUNU YERİNE OLMASI GEREKEN ŞEKİLDE YERİNE GETİRMEK ZORUNDASINIZ.YOKSA BU MİLLETE VE VATANA YAZIK EDERSİNİZ ASLA TARİH SİZLERİ AF ETMEZ MEZARLARINIZ BİLE SÜRGÜNE YOLLANIR BİLESİNİZ...
hasan basri kurt - 13.01.2009 22:16
Hülya Okur’u tebrik ederim. Sorular çok güzeldi. Yazılı basın hala Hülya hanımı görmüyor.
TEBER - 13.01.2009 20:42
BU ÜLKEYE ÖYLE BİR LİDER GELMELİKİ HANGİ PARTİ ADI ALTINDA OLURSA OLSUN,HANGİ PARTİNİN LİDERİ OLURSA OLSUN TÜM SATIHA AYNI HAZZI VEREBİLMELİ,AYNI TEBESSÜMÜ HİSSETİREBİLMELİ,AYNI DEĞER YARGILARINI TOPLUM ONUN İÇİN HİSSEDEBİLMELİ,AYNI ŞEYLERİ TOPLUM O LİDERLE AYNIDEĞER ÖLÇÜLERİ İÇERİSİNDE FARKLILAŞMADAN SATIHIN BÜTÜNÜ ADINA AYNI ORTAK DEĞERDE VE HAKLARA SAHİP OLDUĞUNUNA İNANBİLMELİ.... <br> <br>EĞER Kİ BİR ÜLKENİN BAŞBAKANI,CUMHURBAŞKANI,BAKANLARI TOPLUMUN BİR KESİMİNİN SİYASİ AÇILIMI İLE BİRLİKTE TERCİHİ OLAN TESETTÜR GİYİM TARZINA DAHİL OLARAK ÜLKEDE TÜM SATIHIN BAŞBAKANI YADA CUMHURBAŞKANI OLDUKLARINI İDDİA EDİYORLARSA BU PEK İNANDIRICI OLMAZ VE OLAMAZ. <br> <br>AYRICA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ASİL TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ SAĞLAMAK ADINA RESMİ OLMASI GEREKEN DEVLET YAPISINDAN DOLAYI DEVLETİN TÜM MERCİLERİ VE KURUMLARINDA VATANDAŞA GEREKEN HİZMET VERİLMESİ ESNASINDA VATANDAŞTA UYANMASI GEREKEN İNTİBA ve İZLENİM MUTLAK OLARAK O DEVLETTEKİ RESMİ DURUŞ VE İFADE OLMALIDIR. <br>MİLLİ BİRLİĞİMİZİN BEKASI ADINA DEVLETİN RESMİ VE LAİK OLMASI GEREKEN YAPISINA FARKLI BİR ANLAYIŞ GETİREN MÜSLÜMAN BAŞBAKAN VE MÜSLÜMAN CUMHURREİSİ ANLAYIŞINI OLMASI GEREKEN RESMİ DEVLET ANLAYIŞI İÇERİSİNDE VE CUMHURİYETİ TEMSİLEN SOKANLARIN VE TÜM SATIHIN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİNDEN SORUMLU OLANLARIN BU YENİ ANLAYIŞ,AÇILIM VE TARZLARI İLE KAFALARDA SORU İŞARETİ UYANDIRMIŞLARDIR. <br> <br>ATATÜRK KURMUŞ OLDUĞU LAİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE DEVLETİ İLE ASİL TÜRK MİLLETİNE SAĞLIKLI BİR GELECEĞİN ALT YAPISINI HER ALANDA OLUŞTURMAK ADINA GEREKEN YAPILANMALARIN ve OLUŞUMLARIN TEMELİNİ ATTIĞI HALDE GÜNÜMÜZE KADAR KATLANARAK GELEN; <br>YOLSUZLUKLARIN,YOKSULLUKLARIN,İŞSİZLİĞİve ÇARESİZLİĞİN ÇIĞ GİBİ BÜYÜYÜP KATLANARAK GÜNÜMÜZE KADAR GELDİĞİ NOKTA TÜRK MİLLETİNİN GİDEREK ELİNDEKİ VE AVUCUNDAKİNE GÖZ KOYAN SİYASİ İKTİDARLAR VE O SİYASİ İKTİDARLARI ATAYAN ÇARPIK SİSTEMİN SERMAYEDERLERİ OLMUŞTUR. <br>BİZ BU YAPIYA ASLA OLMASI GEREKEN CUMHURİYET ANLAYIŞI VE GİDİŞATI DİYEMİYORUZ... <br>BİZ CUMHURİYETİ SAVUNMAK İSTİYORUZ AMA ORTADA O NİTELİKTE VE O İŞLEYİŞTE NE BİR ANLAYIŞ NEDE BİR CUMHURİYET VAR... <br>OLSA İDİ ZATEN YAŞANAN TÜM BU OLUMSUZLUKLARIN VÜCUT BULMASI ASLA O ASALET ABİDESİ O ERDEMLER ABİDESİ CUMHURİYET KARŞISINDA VÜCUT BULMASI MÜMKÜN DEĞİLDİ.... <br>BİZLER ZEKİ OLDUĞUMUZA İNANIYORUZ BİZLERİ KİMSE ARTIK BU ÜLKEDE KANDIRAMAYACAKTIR... <br>
TEBER - 13.01.2009 18:19
Baykal, Ergenekon davasıyla ilgili olarak "Biz diyoruz ki; bu dava siyasi bir davadır. Siyasi talimatla siyasi yönlendirim ile emniyet güçleri harekete geçmiştir. Bu talimatı verenlerin başında bizzat Başbakan vardır. Bu talimatı şimdiki Cumhurbaşkanı ve o dönemin Dışişleri Bakanı (Abdullah Gül) vermiştir" dedi. Ergenekon davasında hazırlanan 2 bin 500 sayfalık iddianameyi de eleştiren Baykal, söz konusu iddianamenin hukuki tanımına uymadığını savundu. <br>DENİZ BAYKAL... <br> <br>CUMHURİYET DEĞERLERİ, AÇILIM OLARAK HALKA VE MİLLETE BİR ŞEY İFADE EDEMİYORSA ARTIK,YAŞAMIYLA İLGİLİ OLARAK VATANDAŞIN YANİ ÇALIŞANIN,YANİ İŞSİZİN,YANİ YOKSULUN,YANİ ÇARESİZİN,YANİ,FAKİR FUKARA VE YETİMİN YAŞAMINDA OLUMLU YÖNDE BİR GELİŞME SAĞLAYAMIYORSA ARTIK YADA SAĞLAMIYORSA ARTIK BUNA MUKABİL DÜNYANIN JET SOSYETELERİNDEN BİR ADIM ÖNDE ÇAĞA DAMGASINI VURAN TEKNOLOJİK YENİLİKLERE KATRİLYONLARI VEREBİLİYORSA ŞAYET İŞTE BU TABLO İÇERİSİNDE BİR KESİM BU PARALARI BENİM ANLIMIN TERİ DEYİPTE BABASININ KESESİNDEN ASLINDA DOLAYLI OLRAKTA VATANDAŞI GARİBANLIĞA VE YOKSULLUĞA İTEREK SAĞLANMIŞ OLAN KÂRLARI ACIMASIZ BİRŞEKİLDE BU ÜLKEDE MUTLU BİR AVUÇ İNSAN VE ONLARIN ÇOCUKLARI SADECE BU REFAH PAYINI KENDİLERİNE MAL EDİPTE HARVURUP HARMAN SAVURABİLİYORLARSA ARTIK ONLARIN DİNLERİDE YALAN,İMANLARIDA YALAN,KISACA HERŞEYLERİ YALAN. <br> <br>ATATÜRK’ÜN KURMUŞ OLDUĞU ASİL ve ŞEREFLİ CUMHURİYET, ASİL TÜRK MİLLETİNE BÖYLE BİR ÇARPIK SİSTEMİN ve YAPILANMANIN SAĞLANILMASI ESASLARI ÜZERİNE KURULMADIĞI İÇİN VATANDAŞA CUMHURİYETE SAHİP ÇIKIN DİYE KENDİNİ MEYDANLARA ATIPTA YIRTINANLAR VATANDAŞTAN OLMAYAN BİR CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMALARINI BOŞUNA BEKLEMESİNLER. <br>ÇÜNKÜ CUMHURİYET BU ÜLKEDE ADİL OLARAK TÜMKESİMLERCE PAYLAŞILMADI VE PAYLAŞTIRILMADI. <br>MİLLET İÇİN KURULAN CUMHURİYET BU ÜLKEDE ZAMANLA ÇARPITILARAK MUTLU BİR AZINLIĞIN ÇIKARLARINA HİZMET ETMEK ESASLARI ÜZERİNE YAPILANDIRILDI. <br>ŞAHSEN BEN TÜRK MİLLENE HİZMET EDEN ADİL BİR CUMHURİYETİN BU ÜLKEDE İMDAT!!!,İMDAAAAT YETİŞİN ADAM ÖLDÜRÜYORLAR DİYE BAĞIRACAĞINA ASLA İNANMADIĞIM İÇİN SAYIN BAYKAL’IN İMDAT ÇIĞLIKLARINADA PEK ALDIRMIYORUM... <br>NEDENMİ? <br>CEVAP;SİZCE SAYIN BAYKAL ASİL TÜRK MİLLETİNE HER ALANDA GELİŞMESİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN KURULMUŞ OLAN CUMHURİYET BU KADAR ACİZ DURUMA DÜŞEBİLİRMİ. <br>MEVCUT CUMHURİYET TÜRK MİLLETİNİN YAŞAMINI ZORA SOKMUŞTUR AMA ASLA ATATÜRK’ÜN KURMUŞ OLDUĞU CUMHURİYET TÜRK MİLLETİNE YOKSULLUĞU,ÇARESİZLİĞİ,CAHİLLİĞİ,YOBAZLIĞI,BAĞNAZLIĞI ve İŞSİZLİĞİ KADERİ HALİNE GETİRECEK OLAN CUMHURİYET ANLAYIŞI DEĞİLDİR. <br>SÖYLEYİN SAYIN BAYKAL,MEYDANLARA HANGİ CUMHURİYETİ SAVUNMAK İÇİN ÇIKALIM...
D E M O K R A T - 13.01.2009 16:22
Artık millet olarak yargıya güveniyoruz. <br> <br>iyimser 12.01.2009 16:17:46 <br> <br>sevgili dostum <br> <br>dun 9 a 2 hesabı yapanların bugun yargıya guvenmeye başlaması çok sevindirici <br> <br>bende yargya guveniyorum <br> <br>at izini it izine karışıtaranlar elbette vanda ogrendikleri gercegi burada da kabul edecekler <br>
iyimser - 13.01.2009 11:13
Yeraltı dehlizlerini mesken tutmuş karanlık kişiler silahlarını da yeraltına saklamayı ihmal etmemişler.Demek ki ’vatan kurtarma’ya fırsat bulamamışlar.Stratejilerine bakılırsa bizi bir iç savaş ve kargaşanın içine itmek, kardeşi kardeşe kırdırmak gibi bir niyetlerinin olduğu ortaya çıkıyor.Yani bizi öldürerek kurtarmayı düşünmüşler;Aynen Faşist İsrail Cuntasının yapmaya devam ettiği gibi.Demek ki ağababaları kendilerine karpuzu dilimleme görevi vermiş.Görev sonunda karpuzu afiyetle mideye indirebilmek için.Şükür ki milletin sağduyusu bunu engellemeyi başardı, medyada odaklanmış ’Hık deyiciler’e rağmen.Birileri de bulunan silahların gömülü olmadığı halde oraya götürülüp ’kazılarak bulunduğu’ imajı verilmeye çalışıldığını pompalıyor.Kazılar yapılırken elbette böyle bir intiba vermeyecek şekilde kazı yapılıp kayda alınıyordur.Zaten bu kazıların ve kazılarda elde edilen silahların adli makamları ikna etmesi yeterli.Asıl oradan çıkan silahların krimonojik incelemesi sonucunda aydınlanacak faili meçhullerin olması bile, kazıların ne denli önemli bir işlevi olabileceğini göstermektedir.Tabii ki E.T.Ö yandaşları ve sempatizanları bunu da sulandırmaya devam edeceklerdir.Sulandırma gayretleri işin özüne inme çalışmalarını sekteye uğratamayacaktır.Artık yavaş, yavaş inkarı mümkün olmayan verilere ulaşılmaya başlanmıştır.Elde edilen gerçek veri ve deliller sulandırma çabalarını sona erdirip bu tavrı sürdürenleri gülünç duruma sokacaktır.Zaten Baykal’ın milletvekillerine bu konuda konuşma yasağı getirmesi ve kendisinin de ’suskunluk’ yolunu seçmesi bunun işaretidir.Yakın bir sürede 180 derece dönüş yaparsa şaşırmamak lazım.Gerçeğin üzerindeki balçıklar yavaş şavaş dökülmeye başlamıştır. <br>Gerçekleri sanallaştırma gayretleri boşa çıkacaktır.Ülkemiz sırtından bu kamburu atıp gerçek misyonuna odaklanmalıdır.
iyimser - 12.01.2009 16:17
Adalet Bakanı ’Yarsav, Yarsap olmuş’diyor.Aslında bizim aylardır anlatmaya çalıştığımızı bir de sayın bakan dile getirmiş.Be kardeşim bu durumundan utanmıyor musun?Bu millet sana o yetkiyi ve mevkii verdiyse ’tepe tepe kullan!’ diye mi verdi?Siyaset yapmaya hevesli isen çıkar sırtındaki cüppeyi gir CHP’ye ölçelim bakalım alnın kaç karış.Utanma duygunu yitirmediysen biraz olsun utanmaya davet ediyorum.Bu tavrınızla Adalete resmen gölge düşürüyorsunuz.Gözaltılar elbette keyfi ve birilerinin talimatı ile olmuyor.Bunu sizden iyi bilen olmaz.Buna rağmen işin ucu size dokununca feryat figan ediyorsunuz.Aslında sizin de belli bir süre sonra gözaltına alınabileceğiniz ihtimalini bir kenara yazmak lazım.Yaranız olduğu gocunmanızdan belli oluyor.Elbette onurlu ve tarafsız kalmaya başarabilmiş yargı mensuplarının elindeki belgeler deşifre olduğu zaman sizde nasibinizi alırsınız.Artık millet olarak yargıya güveniyoruz. <br>Bu iç siyaset konusunu yazarken utandım aslında.Çünkü Gazze’de yapılan aleni zulümler, insanlıktan uzak tavırların bizi iç siyasetten uzak tutması lazımdı.İnsanlıktan nasibi olanların bu konuyu gözardı etmemesi lazımdı.Yoğunlaşmamız gereken en önemli konu "Gazze’de yapılan soykırım’ dı."Sanal Soykırımlar"la uğraşanlar gerçekleştirilen soykırımı üç maymun tavrıyla izliyorlar.Yapılan çağrıları görmezden geliyorlar.Uluslararası çifte standart’a imza atmaktan kaçınmıyorlar.Siyonist ve mason camianın ne denli başarılı çalıştığı etkili kurumlarda kadrolaştığı bariz şekilde ortaya çıktı.Yapılan sözde çağrılara ’Siz kim oluyorsunuz?’ mantığı ile cevap veriyor İsrail’li canavarlar.Ama unutmamaları gereken bir şey var; bu devran hep onlardan yana gitmez.Elbet birgün hesabın döneceği de gözlerden ırak tutulmamalı. <br>Allah (c.c)’ın gazabını cezbeden bu haksız ve zalimce yaklaşımlar bir kenara yazılmakta, zihinlere kazınmaktadır. <br>İŞTE O GÜN GELDİĞİ ZAMAN SANAL DEĞİL, GERÇEK KORKUYU ZALİMLER TADACAKTIR.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1 2 3

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
08:26 MİNİK ELLER ÇEVRE İÇİN İŞBAŞINDA
06:11 SUNGURLU BELEDİYESPORLU VOLEYBOLCU KAZA GEÇİRDİ
02:07 PARK HALİNDEKİ ARAÇ KUNDAKLANDI
02:07 PARK HALİNDEKİ ARAÇ KUNDAKLANDI
01:06 VALİ ZORLUOĞLU, ŞEHİT ZEREN İÇİN TAZİYE MESAJI YAYINLADI
00:36 METRUK BİNADA ÇIKAN YANGIN 1 SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI
00:34 KARSU DÖNMEZ ALTINÖZLÜLERLE BULUŞTU
00:07 ATİKER KONYASPOR, MUSTAFA REŞİT AKÇAY İLE YOLLARINI AYIRDI
23:30 ADEBAYOR'DAN PEPE'YE MESAJ
23:21 EMEKLİ KÖY KORUCUSUNU ÖLDÜREN ZANLI YAKALANDI
23:19 ŞEHİT ONBAŞI’NIN BEYKOZ’DAKİ BABA EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ
23:19 ŞEHİT ONBAŞI’NIN BEYKOZ’DAKİ BABA EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ
23:11 OSMANİYE'DE HEMŞİRE EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
23:05 KASTAMONU'DA ELEKTRİK ÇARPAN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ
22:58 GALATASARAY TARAFTARINDAN ROCKY BALBOA KAREOGRAFİSİ
22:49 GOMİS: “DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ATMOSFER GÖRMEDİM”
22:49 GOMİS: “DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ATMOSFER GÖRMEDİM”
22:42 IGOR TUDOR: “10 KİŞİ KALDIĞIMIZ İÇİN BİZİM ADIMIZA İYİ SONUÇ”
22:36 TAHİNCİOĞLU BASKETBOL SÜPER LİGİ: FENERBAHÇE DOĞUŞ: 96 - GAZİANTEP BASKETBOL: 71
22:36 AYKUT KOCAMAN: “RAKİP 10 KİŞİ KALMIŞKEN SEVİNECEĞİMİZ BİR SONUÇ OLMADI”
22:36 AYKUT KOCAMAN: “RAKİP 10 KİŞİ KALMIŞKEN SEVİNECEĞİMİZ BİR SONUÇ OLMADI”
22:32 ERKAN TEPER’İN MAÇI RİNG KÜÇÜK DİYE İPTAL EDİLDİ
22:25 SAMSUN'DA SİLAHLI ÇATIŞMA: 2'Sİ AĞIR 4 YARALI
22:25 SAMSUN'DA SİLAHLI ÇATIŞMA: 2'Sİ AĞIR 4 YARALI
22:13 TRAFİKTE CEZA YAĞDI: 8 GÜNDE 819 BİN 980 TL CEZA
22:11 CENGİZ ÖZYALÇIN: “BERABERLİĞİ ÜZÜNTÜLÜ KARŞILADIM”
22:11 CENGİZ ÖZYALÇIN: “BERABERLİĞİ ÜZÜNTÜLÜ KARŞILADIM”
22:10 BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜRÜLEN GAZETECİ GALİZİA İÇİN YÜRÜDÜ
22:08 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, NİKAH TÖRENİNE KATILDI
21:48 TOSYA’DA 19 HAFIZ İÇİN İCAZET MERASİMİ DÜZENLENDİ
21:48 TOSYA’DA 19 HAFIZ İÇİN İCAZET MERASİMİ DÜZENLENDİ
21:47 BOLUSPOR - BALIKESİR BALTOK MAÇININ ARDINDAN
21:47 BOLUSPOR - BALIKESİR BALTOK MAÇININ ARDINDAN
21:41 PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖREN VATANDAŞ, YOLDAN GEÇEN VATANDAŞI ÖLDÜRDÜ
21:41 PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖREN VATANDAŞ, YOLDAN GEÇEN VATANDAŞI ÖLDÜRDÜ
21:30 ERBAA'DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
21:30 TÜRK TELEKOM STADYUMU’NDAKİ 9. FENERBAHÇE DERBİSİ BERABERE BİTTİ
21:28 15 FUTBOLCU İLK KEZ DERBİ HEYECANI YAŞADI
21:28 SÜPER LİG: GALATASARAY: 0 - FENERBAHÇE: 0 (MAÇ SONUCU)
21:28 CÜNEYT ÇAKIR’IN DERBİ RAPORU
21:22 BİNGÖL'DE 5 TERÖRİSTİN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ
21:16 TÜRK TELEKOM STADYUMU’NDA 50 BİN 291 TARAFTAR
21:15 BELHANDA KIRMIZI KART GÖRDÜ
21:08 ÖZMEN GÜVEN TAZELEDİ
21:04 GENELKURMAY BAŞKANI AKAR’DAN ABD ZİYARETİ
21:04 TARIK ONGUN’A YABANCI MADDE GELDİ
20:59 AVRUPA BOKS ŞAMPİYONASI’NDA İKİ ÖNEMLİ GALİBİYET
20:56 TİLLERSON: "Şİİ MİLİTANLARI IRAK'I TERK ETMELİ"
20:39 ABE, SEÇİMLERDE ÖNDE GİDİYOR
20:37 JULİETTE LEWİS, ANTALYALI SİNEMASEVERLERLE BİR ARAYA GELDİ
20:31 FENERBAHÇELİ TARAFTARLARDAN MERSİN'DEKİ BOMBALI SALDIRI YERİNE KARANFİL
20:23 SÜPER LİG: GALATASARAY: 0 - FENERBAHÇE: 0 (İLK YARI)
20:18 AYDIN'DA FECİ KAZA: 3 ÖLÜ, 1 YARALI
20:18 AYDIN'DA FECİ KAZA: 3 ÖLÜ, 1 YARALI
20:06 GALATASARAY’DA ERKEN DEĞİŞİKLİK
20:04 TFF 3. LİG 3. GRUP UTAŞ UŞAKSPOR: 1 - KARACABEY BİRLİKSPOR: 0
19:58 SÜPER LİG: GALATASARAY: 0 - FENERBAHÇE: 0 (MAÇ DEVAM EDİYOR)
19:58 BİR BUÇUK METRELİK YELKENLİ TEKNELERDE YARIŞAN ANNE BABALAR ZOR ANLAR YAŞADI
19:57 AMATÖR LİG: KIRŞEHİR BELEDİYESPOR: 2 - KASTAMONU ÖZEL İDARESPOR: 1
19:55 TFF 1. LİG: BOLUSPOR: 2 - BALIKESİR BALTOK: 4
19:46 TUDOR’DAN DERBİDE SÜRPRİZ 11
19:44 VOLKAN DEMİREL 10 YIL SONRA İLK KEZ YEDEK
19:39 VAN'DA 3 TERÖRİSTİN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ
19:34 KANLISININ SİLAHLI SALDIRISINA UĞRAYAN ADAM HAYATINI KAYBETTİ
19:33 ÇEYİZ DÖNÜŞÜ KAZA: 4 YARALI
19:33 ÇEYİZ DÖNÜŞÜ KAZA: 4 YARALI
19:28 ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ’NDE YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ
19:28 ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ’NDE YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ
19:23 CAM İŞÇİLERİNİN YÜRÜYÜŞÜ VALİLİK TARAFINDAN YASAKLANDI
19:23 CAM İŞÇİLERİNİN YÜRÜYÜŞÜ VALİLİK TARAFINDAN YASAKLANDI
19:22 TOPRAK RAZGATLIOĞLU AVRUPA İKİNCİSİ OLDU
19:20 GALATASARAY'DAN HOPARLÖR HAMLESİ
19:17 SAMSUN’DA BIÇAKLI SALDIRI: 1’İ AĞIR 2 KİŞİ YARALI
19:15 DEMİRTÜRK’TEN EREĞLİ’NİN İL YAPILMASI ÇAĞRISI
19:12 BAKAN ARSLAN, KAHRAMANMARAŞ’TA YATIRIMLARI İNCELEDİ
19:12 BAKAN ARSLAN, KAHRAMANMARAŞ’TA YATIRIMLARI İNCELEDİ
19:12 ŞUMUDİCA: “FANTASTİK BİR MAÇ İZLEDİK”
19:09 AKÇAY: “KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÜZGÜNÜM”
19:09 AKÇAY: “KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÜZGÜNÜM”
19:06 KAYSERİSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ MARİUS ŞUMUDİCA, “FANTASTİK BİR MAÇ İZLEDİK”
19:06 TAHİNCİOĞLU BASKETBOL SÜPER LİGİ: TRABZONSPOR MP: 111 - İSTANBUL BŞB: 93
19:03 ANIZ YANGINI İKAMETLERE SIÇRAMADAN SÖNDÜRÜLDÜ
19:02 BAYANLAR VOLEYBOL 1. LİG: GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ GENÇLERBİRLİĞİ: 3 - ANADOLU ÜNİVERSİTESİ: 1
18:58 SAMSUN'DA SİLAHLI SALDIRI: 1 YARALI
18:58 İNGİLTERE'DE REHİNE PANİĞİ
18:57 KARABÜK’TE OTOMOBİLLERE ZARAR VERDİLER
18:57 KARABÜK’TE OTOMOBİLLERE ZARAR VERDİLER
18:57 SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN HASTANE BİNALARINI İNCELEDİ
18:57 SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN HASTANE BİNALARINI İNCELEDİ
18:55 ATAKUM'DA DEV KOMPLEKS İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR
18:52 ERZURUMSPOR EVİNE ELİ BOŞ DÖNDÜ
18:52 ERZURUMSPOR EVİNE ELİ BOŞ DÖNDÜ
18:52 22 EKİM DÜNYA ORGANİK TARIM GÜNÜ İLAN EDİLDİ
18:52 22 EKİM DÜNYA ORGANİK TARIM GÜNÜ İLAN EDİLDİ
18:49 ANAKENTSPOR’DAN SAKARYASPOR RAHAT GEÇTİ: 3-0
18:49 ADIYAMAN'DA SİLAHLI SALDIRI: 1’İ AĞIR 2 YARALI
18:44 MHP ÇERKEZKÖY TEŞKİLATINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
18:40 ELAZIĞSPOR - SAMSUNSPOR MAÇININ ARDINDAN
18:38 KORKUTELİ BELEDİYESPOR, ELMALI BELEDİYESPOR’U 4-1 YENDİ
18:36 FENERBAHÇE VE GALATASARAY STADA ULAŞTI