Son Haberler
20.09.2017 Çarşamba 06:38
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele kendi istek ve arzusu ile istifasını vermiştir"
17.08.2017 16:51
ANKARA (İHA) - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele kendi istek ve arzusu ile istifasını vermiş ve bu istifa dilekçesi işleme konulmuştur. Genelkurmay Başkanlığımızdan aldığım bilgiye binaen teyit etmek istedim" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kalın, YAŞ kararlarının açıklandığı hatırlatılarak, Donanma Komutanının istifa edip etmediğinin sorulması üzerine, “Biraz önce Genelkurmay Başkanlığımızla bu konuyu görüşerek teyidini aldım. Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele kendi istek ve arzusu ile istifasını vermiş ve bu istifa dilekçesi işleme konulmuştur. Genelkurmay Başkanlığımızdan aldığım bilgiye binaen teyit etmek istedim” cevabını verdi.

İran Genelkurmay Başkanı ziyareti
İran Genelkurmay Başkanı ziyaretiyle ilgili soruya, “Suriye bahsinde de Irak bahsinde de diğer bütün bölgesel konularda da sürekli istişare halinde olduğumuz önemli bir ülkedir. İran Genelkurmay Başkanı'nın ziyaretini biz önemsiyoruz. Uzun aradan sonra yapılan ilk önemli ziyarettir bu” dedi.
Kalın, konuşmasına şöyle devam etti:
“Operasyonel düzeyde benim burada bir detay vermem doğru olmaz. Türkiye İdlip’te olsun Afrin’de olsun veya Suriye’nin, Irak’ın diğer sınır bölgelerinde kendine yönelik bir tehdit olduğunda bununla ilgili gerekli tedbirleri alır. Bunun birçok örneğini yakın dönemde de gördük. Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi, şu anda PKK terör örgütüne karşı Irak sahasında yürütülen operasyonlarda olduğu gibi zaman zaman Suriye’den kaynaklanan PYD/YPG kaynaklı terör tehditlerine karşı olduğu gibi ya da DEAŞ terör örgütüne karşı olduğu gibi. Bu konuda gerekli tedbirler alınmaya devam eder. Genelkurmay Başkanımızın özellikle hem İran’la hem Rus muhataplarıyla mevkidaşlarıyla bu konuda yakın temasları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Amerikan Savunma Bakanı'nın ülkemize bir ziyareti planlanıyor. 360 derece perspektifinde bütün aktörleri angaje ederek ülkemizin ve bölgemizin menfaatlerinin gerektirdiği tedbirler alınıyor alınmaya devam edecek. Bu Astana süreci önem arz ediyor özellikle Suriye’de çatışmaların durdurulması. Burada da bizim öncelikli paydaşlarımız Rusya ve İran’dır. Irak’ta da hem DEAŞ hem PKK terörü var. Buna karşı neler yapılabilir istihbarat paylaşımı ve diğer alanlarda ne tür tedbirler alınabilir ne tür adımlar alınabilir detayları konuşuluyor. Bizim birinci önceliğimiz Suriye ve Irak'ta güvenliğin sağlanması, toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması, bu çerçevede oradaki siyasi gelişmeleri de yakından izlediğimizi ifade edebilirim.”

“Bunları seçim atmosferinde yapılmış popülist değerlendirmeler olarak değerlendiriyoruz”
Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kalın, “Bu açıklamalar, talihsiz açıklamalar. Türkiye'yi tasniflere tabi tutarak bir takım dışarıdan siyasi mülahazalar yapmak son derece sakıncalıdır. Demokratik ilkelere de aykırıdır. Aynı mantıkla biz Almanya için benzer analiz yapsak, Sayın Merkel'in tepkisi ne olur acaba? Bunları seçim atmosferinde yapılmış popülist değerlendirmeler olarak değerlendiriyoruz. Çok da ciddiye alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Öncelikle bir AB üyesi ülkenin bütün AB kurumlarına böyle talimat verir tarzda tutum içine girmesi doğru değil. Türkiye ile AB’nin yarım asra uzanan bir ilişkisi var. Bunun en önemli ayaklarından bir tanesini ekonomi oluşturuyor. Gümrük Birliği anlaşması 90'lı yıllarda imzalandı. Bu Gümrük Birliği anlaşması kazan-kazan esasına göre yapılmış bir anlaşmadır zaten. Bu iptal edildiği zaman bundan sadece Türkiye zarar görmez, bundan Avrupa ülkeleri de zarar görür. Türkiye Almanya arasında yaşanan bu gerginliği Alman makamlarının bütün Avrupa’ya yayma gayreti aslında onların çaresizlik içerisinde olduğunu gösteriyor. Biz Almanya’yla ve herhangi bir Avrupa ülkesi ile herhangi bir gerilim yaşamak istemeyiz. Kendilerinin dile getirdiği konular varsa, Türkiye'nin de endişelerinin, taleplerinin olduğunu ifade etmeliyiz. Almanya'da şu anda faaliyet gösteren terör örgütleri, bunların uzantıları, PKK, DHKP-C, FETÖ, bunlara kol kanat gerilmesi Türkiye karşıtı gruplara şahıslara her tür kapının açılması büyük soru işaretlerine yol açıyor. Türk kamuoyunda da Almanya ne yapmaya çalışıyor sorunlarını gündeme getiriyor. Alman makamlarının yapması gereken Türkiye'yi sorgulamak, suçlamak yerine bu hataları düzeltecek adımları atmak olmalıdır. Bizim beklentimiz, bu seçim dönemi bittikten sonra umarız herkes aklı selim içerisinde oturur düşünür. Bu ilişkilerin orta ve uzun vadeli boyutlarını tekrar değerlendirir” açıklamasında bulundu.

"Çağrımız, bu karardan vazgeçmeleri yönünde"
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de "bağımsızlık referandumu" yapma kararıyla ilgili soruya Kalın, “Referandum kararı ne Kürt Bölgesel Yönetimini ne Irak’ın diğer sorunlarını çözmeyecektir. Burada Bağdat'ın da belki Erbil'i rahatlatacak birtakım adımlar atması faydalı olacaktır. Bu girişimleri yok sayarak, 'tek çözüm artık referandumdur' diye bu yola girildiği zaman burada her şeyden önce Erbil kendini zora sokacaktır. Netice ne olursa olsun Erbil yönetimini zora sokacaktır. Bu referandumu Irak milletinin tamamını kucaklayacak şekilde yapmamış olacaklar. Kerkük'ün de dahil edilmiş olmasının bizim açımızdan ayrıca önemi var. Kerkük bir Türkmen şehridir. Orada Türkmenler büyük ihtimalle bu referandumu da boykot edecekler. Oradan alınan neticenin meşruiyeti de her zaman sorgulanacak. Oradaki güven ve huzur ortamı tehlikeye girecektir. Çağrımız, bu karardan vazgeçmeleri yönünde. Bu tür kararlar alınır kendi parlamentolarında, pusulalar basılır vesaire ama önemli olan aklıselim ile düşünüp doğru adımı atmak olacaktır. Bu konuda hem Bağdat yönetiminin tabii ki atması gereken adımlar vardır hem Erbil yönetiminin atması gereken adımlar vardır. Biz de bu konuda bölge ülkeleriyle istişare halinde üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“Kumpas ile neyi kastediyorlar, kimi işaret ediyorlar, bunu CHP'nin açıklaması gerekir"
CHP ile kumpas polemiğine ilişkin soruya Kalın, “Kumpas ile neyi kastediyorlar, kimi işaret ediyorlar, bunu CHP'nin açıklaması gerekir. Zaman zaman Sayın Kılıçdaroğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük bu tür ithamlarının olduğunu biliyoruz. Bunun hiçbir nesnel temelinin olmadığını rahatlıkla ifade edebilirim. CHP kendi içinde bir takım sorunlar yaşıyorsa liderlik, yönetim sorunu bunlar kendi içlerinde çözmeleri gereken meselelerdir. '2019 seçimlerine giderken Cumhurbaşkanı bütün muhalifleri tasfiye etmeye çalışıyor kumpas kuruluyor' gibi... Cumhurbaşkanımızın 40 yıllık siyasi hayatı açık seçik ortadadır. 2019 sürecine giderken de kendisine ve milletine güvenen bir lider olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın bir başka yola tevessül edeceğini iddia etmek ancak abesle iştigal etmek olur” yanıtını verdi.

“Bu konu bu hafta başında Dışişleri Bakanlığımız tarafından Alman makamlarına iletildi"
Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu iddiasıyla ilgili soru üzerine ise İbrahim Kalın, şunları kaydetti:
“Bu konu bu hafta başında Dışişleri Bakanlığımız tarafından Alman makamlarına iletildi. Dün Alman Dışişleri Bakanının bir açıklaması vardı, 'Türkiye'deki haberleri gördüm ama doğru olup olmadığını bilmiyorum' diye. Bizim beklentimiz tabii ki Alman makamlarının bu konuyu çok ciddi bir şekilde incelemeleri. Çünkü biz biliyoruz ki istihbarat teşkilatımız bu konuda Alman makamlarıyla yakın temas içinde, gerekli bilgilendirmeleri düzenli olarak yapmaktadırlar. Bir kere öncelikle bizim talebimiz tabii ki Alman makamlarının bu kişinin Almanya'da bulunduğunu tespit ettiği andan itibaren Türkiye'ye iadesiyle ilgili gerekli işlemleri başlatmasıdır. Sadece bu konu ile ilgili değil, diğer bütün bizim iade taleplerimiz ile ilgili konularda Adalet Bakanlıklarımızın yakın çalışması konusunda mutabık kalındı. Benzer bir hadise bir darbe girişimi Almanya'da olsaydı, zanlısı olan kişiler Türkiye'ye gelselerdi, aylarca buralarda kalsalardı ve Almanya karşıtı eylemlerde bulunsalardı ve biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak bir alan açsaydık Almanya'nın tepkisi ne olurdu veya herhangi bir ülkenin tepkisi buna ne olurdu? Biz bu konuda Adalet Bakanlığımız üzerinden gerekli girişimleri sürdürmeye devam edeceğiz. Genel manada MİT, yurt dışında kaçak olan, iltica talebinde bulunmuş olan kişilerle ilgili muhatap kuruluşları ile sürekli temas halindedir. Aynı şekilde Adalet Bakanlığımız da bu bilgiler çerçevesinde temas halindedir. Bizim beklentimiz bu kişilerin bulundukları yerlerde derdest edilerek, Türkiye’de çıkartılmış olan yakalama kararı çerçevesinde ülkemize iade edilmeleridir.”
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
04:25 GAZİOSMANPAŞA’DA SİLAHLI SALDIRIYA UĞRAYAN POLİS MEMURU ŞEHİT OLDU
03:10 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, “TÜRKİYE’Yİ YOK FARZ EDEN KUZEY IRAK MGK’DA DERSİNİ ALACAKTIR”
02:58 GAZİOSMANPAŞA’DA POLİSE SİLAHLI SALDIRI: 1 POLİS YARALI
02:48 OTOMOBİLE ARKADAN ÇARPAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ HAYATINI KAYBETTİ
01:29 TRENİN ÇARPTIĞI GENÇ HAYATINI KAYBETTİ
01:29 TRENİN ÇARPTIĞI GENÇ HAYATINI KAYBETTİ
00:54 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KOSOVA CUMHURBAŞKANI THAÇİ İLE GÖRÜŞTÜ
00:53 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "MYANMAR’DA YAŞANAN TRAJEDİNİN ÖNÜNE GEÇİLMEZSE İNSANLIK TARİHİ YENİ BİR KARA LEKENİN UTANCIYLA BAŞ BAŞA KALACAKTIR"
00:39 300 MİLYON AVROLUK DEV YATIRIMIN YER TAHSİSİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
00:39 300 MİLYON AVROLUK DEV YATIRIMIN YER TAHSİSİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
00:33 ARDAHAN'DA GAZİLER ONURUNA YEMEK VERİLDİ
00:19 HİSARCIKLIOĞLU: “BU ÜLKEYİ DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ ARASINA SOKACAĞIZ”
00:19 HİSARCIKLIOĞLU: “BU ÜLKEYİ DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ ARASINA SOKACAĞIZ”
00:16 MİLLETVEKİLİ İSHAK GAZEL: TÜRKİYE'DE GÜVENLİK SIKINTISI YOK
00:16 MİLLETVEKİLİ İSHAK GAZEL: TÜRKİYE'DE GÜVENLİK SIKINTISI YOK
00:12 YÜKSEKLİK SINIRINI HESAPLAYAMADI
23:49 ATAŞEHİR'DE SILA RÜZGARI
23:43 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “IKBY’Yİ BAŞLATTIĞI GİRİŞİMDEN VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ”
23:35 GÜVENLİK GÜÇLERİ HER YERDE KAYBOLAN GENÇ KIZI ARIYOR
23:32 BAKAN ELVAN, LİMAN-HAL KAVŞAĞINDAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
23:31 KALKINMA BAKANI ELVAN, MERSİNLİ İŞADAMLARIYLA BİR ARAYA GELDİ
23:28 KARS VALİSİ DOĞAN: “PKK'NIN BELİ KIRILMIŞTIR"
23:25 AYHANCAN GÜVEN, PORSCHE GT3 CUP CHALLENGE BENELUX’TE 1. OLDU
23:19 GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ ONURUNA YEMEK
23:12 KARGO ŞİRKETİNDE 51 BİN ADET CAPTAGON HAP ELE GEÇİRİLDİ
23:05 YOZGAT’TA HORTUM EVLERİN ÇATILARINI UÇURDU
23:04 GÜLŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARISOY MHP’DEN İHRAÇ EDİLDİ
22:59 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BM GENEL KURULUNA HİTAP ETTİ
22:55 KARS’TA KUPA SEVİNCİ
22:55 KARS’TA KUPA SEVİNCİ
22:37 İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU GAZİLERLE BİR ARAYA GELDİ
22:37 İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU GAZİLERLE BİR ARAYA GELDİ
22:35 BOLUSPOR - SİNOPSPOR MAÇININ ARDINDAN
22:35 BOLUSPOR - SİNOPSPOR MAÇININ ARDINDAN
22:33 BURHANİYE AMFİ TİYATRO CAZİBE MERKEZİ OLACAK
22:28 BAŞKAN UĞUR, CUNDA KÖPRÜSÜ'NÜ İNCELEDİ
22:27 HAYVANSEVERLER TEKME ATILAN KÖPEK İÇİN YÜRÜDÜ
22:25 BAKAN EROĞLU: “HÜKÜMET ŞEHİT YAKINLARINA, GAZİLERE ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”
22:25 BAKAN EROĞLU: “HÜKÜMET ŞEHİT YAKINLARINA, GAZİLERE ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”
22:19 ALTINOLUK LİMANI DAHA ELVERİŞLİ HALE GELECEK
22:12 BAKAN ELVAN, YENİ OSB ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
22:09 AYVALIK’TA 25. ULUSLARARASI ENGELLİLER ŞENLİĞİ BAŞLADI
22:09 AYVALIK’TA 25. ULUSLARARASI ENGELLİLER ŞENLİĞİ BAŞLADI
22:01 BALIKESİRSPOR BALTOK - KARS 36 SPOR MAÇININ ARDINDAN
22:00 GAZİLER YEMEK PROGRAMINDA BİR ARAYA GELDİ
21:56 KOCAELİ’DE FETÖ OPERASYONUNDA 9 TUTUKLAMA
21:44 OTOMOBİL TOMRUK İSTİFİNE ÇARPTI: 1 YARALI
21:34 BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU KAHRAMAN KOMUTANI EVİNDE ZİYARET ETTİ
21:33 BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU, 15 TEMMUZ KAHRAMANI TURGUT ASLAN’I ZİYARET ETTİ
21:32 MERSİN BÜYÜKŞEHİR İŞÇİSİ BULDUĞU CÜZDANI SAHİBİNE TESLİM ETTİ
21:26 İPEK’TEN HİCRİ YILBAŞI MESAJI
21:22 VOLEYBOL SPOR TOTO ŞAMPİYONLAR KUPASI
21:02 ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI
21:01 BAŞKAN ALİ DUYAN: EMET'E GAZİLİK ÜNVANI VERİLMELİ
20:56 ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI
20:54 AK PARTİ’Lİ KÜLÜNK: “ABD FETÖ VE PKK ÜZERİNDEN KENDİNE AİT BİR DENKLEMİ KURMAKTAN VAZGEÇMELİDİR”
20:51 ŞİŞLİ’DE NEFES KESEN NARKOTİK OPERASYONU
20:50 TAKSİM METROSU’NDA 15 TEMMUZ YOLCULUĞU
20:50 TAKSİM METROSU’NDA 15 TEMMUZ YOLCULUĞU
20:48 AYBABA: "KUPADA FİNALE KADAR GİTMEK İSTİYORUZ"
20:48 AYBABA: "KUPADA FİNALE KADAR GİTMEK İSTİYORUZ"
20:47 BAKAN KAYA’DAN ŞEHİT YAKINLARINA İSTİHDAM MÜJDESİ
20:47 BAKAN KAYA’DAN ŞEHİT YAKINLARINA İSTİHDAM MÜJDESİ
20:44 ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI
20:38 TOKAT'TA OT YANGINI BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ
20:26 MARMARİS’TE MİNİBÜS İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 10 YARALI
20:26 FETÖ'DEN TUTUKLANAN ESKİ SARAYDÜZÜ KAYMAKAMI'NA TAHLİYE
20:26 DONANMA DAVASI'NDA BİR SANIK TAHLİYE EDİLDİ
20:23 İLAÇLI GASBA 5,5 YIL HAPİS
20:22 ESKİŞEHİR'DE FETÖ SORUŞTURMASINDA 15 TUTUKLAMA
20:22 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İ KABUL ETTİ
20:21 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İLE GÖRÜŞTÜ
20:11 GAZİLERE TEKNE TURU ATTIRDILAR
20:09 MİLAS’TA İKİ EV VE BİR OTOMOBİLE KURŞUN YAĞDIRDILAR
20:03 ARACINA YAKIT ALMAYA GİDEN YAYAYA KAMYON ÇARPTI
20:03 ARACINA YAKIT ALMAYA GİDEN YAYAYA KAMYON ÇARPTI
19:59 FETÖ'DEN TUTUKLANAN ESKİ SALIPAZARI KAYMAKAMI'NIN İKİ TELEFONUNDA BYLOCK ÇIKTI
19:56 MACRON: "TRUMP'IN PARİS ANLAŞMASI KONUSUNDA FİKRİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNDEN EMİNİM"
19:56 MACRON: "TRUMP'IN PARİS ANLAŞMASI KONUSUNDA FİKRİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNDEN EMİNİM"
19:48 ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI
19:48 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PAKİSTAN BAŞBAKANI ABBASİ’Yİ KABUL ETTİ
19:48 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PAKİSTAN BAŞBAKANI ABBASİ’Yİ KABUL ETTİ
19:48 FETÖ LİDERİNİN YEĞENİ, FETÖ'NÜN SİLAHLI ÖRGÜT OLDUĞUNU KABUL ETMEDİ
19:46 SÖZERİ: "MORALİMİZİ BOZMAMAYA GAYRET EDİYORUZ"
19:46 SÖZERİ: "MORALİMİZİ BOZMAMAYA GAYRET EDİYORUZ"
19:45 BAKAN ÖZLÜ KADİRLİ’DE OSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU
19:45 BAKAN ÖZLÜ KADİRLİ’DE OSB’DE İNCELEMELERDE BULUNDU
19:37 BAKAN BAK’TAN DERBİ MAÇI YORUMU
19:36 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE GÖRÜŞTÜ
19:31 NİJERYA DEVLET BAŞKANI BUHARİ: “MYANMAR KRİZİ BOSNA VE RUANDA'DAKİ OLAYLARI ANIMSATIYOR”
19:31 NİJERYA DEVLET BAŞKANI BUHARİ: “MYANMAR KRİZİ BOSNA VE RUANDA'DAKİ OLAYLARI ANIMSATIYOR”
19:24 AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ PAŞAYEVA: “TÜRKİYE EN GÜÇLÜ TÜRK MÜSLÜMAN DÜNYASININ KALESİ”
19:24 AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ PAŞAYEVA: “TÜRKİYE EN GÜÇLÜ TÜRK MÜSLÜMAN DÜNYASININ KALESİ”
19:20 MUĞLASPOR KUPAYA PENALTILARDA VEDA ETTİ
19:20 KUŞADASI’NDA GAZİLER GÜNÜ KUTLAMASI
19:20 TARİŞ KURU ÜZÜM FİYATINI AÇIKLADI
19:20 KUZEY IRAK'IN ZAP BÖLGESİNDE 3 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
19:19 60 YIL SONRA YOLLARI OLDU
19:18 TÜRKİYE, NİJERYA'DAKİ TERÖR SALDIRISINI KINADI
19:17 HAİNLERİN İNLERİNE GİRİLDİ