Son Haberler
24.08.2016 Çarşamba 16:40
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Denetimli Serbestlikten kimler yararlanacak?
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın yasalaşması halinde belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini belirti. 06.03.2012 15:30

ANKARA (A.A) -
     Hakimevinde gazetecilerle bir araya gelen Ergin, dün Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı, İstanbul'da tahkim merkezi kurulmasıyla ilgili kanun tasarısı ve cezaevlerindeki güvenlik hizmetlerinin yeniden organizasyonuyla ilgili kanun tasarısı taslakları hakkında bilgi verdi.
     Türkiye'de ne kadar adliye sarayı yapılırsa, ne kadar hakim savcı alınırsa alınsın, her uyuşmazlığın, en ufak ihtilafın mahkemeye taşınmasının alternatif çözüm yollarıyla önlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergin, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla alternatif ceza infaz yöntemlerini daha fonksiyonel hale getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın da bu gayretin bir parçası olduğunu kaydeden Ergin, toplum temelli bir uygulamayı ifade eden denetimli serbestliğin ABD ve İngiltere'deki uygulamaları hakkında bilgi verdi.
     Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarında da denetimli serbestlik sisteminin öngörüldüğünü anımsatan Ergin, Türkiye'de 2005 yılında denetimli serbestlik teşkilatının kurulduğunu, taşrada adli yargı komisyonlarının bulunduğu 133 yerde denetimli serbestlik müdürlüklerinin kurulduğunu anlattı.
     Türkiye'de 2006-2011 yılları arasında toplam 436 bin 150 kişinin takip ve denetiminin yapıldığını söyleyen Ergin, halen 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlünün toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesine devam edildiğini bildirdi.
     Cezaevlerinde bir süredir tutuklu ve hükümlü sayısında rutin artış dışında, ''rutin ötesi'' bir artış olduğunu söyleyen Ergin, 2005 ve 2006'da yürürlüğe giren yeni mevzuat gereği cezaların artırılması, cezaların infaz süresinde artışa gidilmesi, Yargıtay tarafından da dosyaların hızla sonuçlandırılmasının buna neden olduğunu kaydetti.
     Yaşamlarının bir kısmını ceza infaz kurumunda geçirmiş hükümlülerin, topluma uyum sağlamalarının kolaylaşması, sosyal yaşama hazır hale gelmeleri, yeniden suç işlemelerinin azaltılması gibi amaçlarla bu düzenlemenin yapıldığını dile getiren Ergin, öngörülen düzenlemenin ceza süresinde bir değişikliğe neden olmayacağını, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğini, af niteliğinde olmadığını, mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini vurguladı.
     Düzenlemenin, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesini içerdiğini anlatan Ergin, düzenleme ile açık ceza infaz kurumundan toplum içine bırakılan hükümlülerin, denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi.
     Ergin, herkes için ayrı bir programın öngörüldüğünü, işlenin suçun mahiyetine göre ayrı denetimli serbestlik uygulanacağını kaydetti.
     Bakan Ergin, düzenlemeden, son altı ayını kesintisiz olarak açık ceza infaz kurumunda geçiren, iyi halli olan, koşullu salıverilme tarihine bir yıl veya daha az süre kalanların yararlanabileceğini belirterek, bu şartları taşıyanların infaz hakiminin kararıyla denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının son 1 yılını toplum içinde geçirebileceğini ifade etti.
     Açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde, kapasite yetersizliği, sağlık durumu veya kendi talebi doğrultusunda açık cezaevine ayrılmayan hükümlülerin de bu düzenlemeden yararlanması için geçici madde eklendiğini anlatan Ergin, bu durumdaki hükümlülerin sayısının 9 bin olduğunu söyledi.
     Bakan Ergin, açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanların bu düzenlemeden yararlanamayacaklarını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar, haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar, koşullu salıverilme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezası infaz edilmekte olanlar ve kapalı ceza infaz kurumlarından firar edenlerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını bildirdi.
     Ergin, denetimli serbestlik tedbiri olarak, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma, belirlenen yer ve bölgelere gitmeme, belirlenen programlara katılma yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına karar verileceğini söyledi.
     Toplam cezasının beşte birini iyi halli olarak geçirmek, koşullu salıverilmelerine beş yıldan az süre kalmış olmak şartıyla hükümlülerin açık ceza kurumuna ayrılabildiklerini ifade eden Ergin, bu iki şartı bir arada gerçekleştirenlerin açık ceza evine ayrılma hakkına sahip olduklarını anımsattı.
     Hükümlülerin haklarında hazırlanan denetimli serbestlik programına uymak zorunda olduklarını bildiren Ergin, öngörülen şartlara uymayanlar hakkında firar suçundan işlem yapılacağını dile getirdi.
     Bakan Ergin, düzenlemenin yasalaşması halinde 15 bin civarında hükümlünün bundan yararlanacağını kaydetti.
     Cezaevlerinin kapasitesinin 119 bin, cezaevi nüfusunun ise 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacağını ifade etti.
     Ergin, şunları söyledi:
     ''Düzenleme ile hükümlülük ortadan kalkmıyor. Cezalarda azalma yok, şartlı salıverilme süresinde bir değişiklik yok. Herhangi bir af söz konusu değil. Bu da bir ceza infaz yöntemidir. Ama 'konutundan çıkmayacaksın ya da günde 3-5 saat şu kurumda, okulda, hastanede, hizmetli olarak ücretsiz çalışacaksın ya da denetimli serbestliğin şu programlarını takip edeceksin' diyeceğiz. Kişinin işlediği suça göre uzmanlar tarafından program önerilecek.''

YORUMLARINIZ
Recep Dursun - 16.12.2014 14:05
Hangi suclar yararlana biliyo onuda aciklarmisiiniz lutfen
yazan - 30.01.2014 20:38
bence güzel bir uygulama af olması yatanlar için daha iyiydi fakat kapalı ceza evi ile açık ceza evi arasında çok fark var kapalıdaki bir kişinin açığa geçmesi onu olumlu yönde etkiler ben de af olması yönünde düşünenlerdenim
adı lazım değil - 13.01.2014 16:20
bence güzel bir uygulama çünkü içeride haksız yere yatanlar var bence bu uygulama infazını yakıp yatanlarada geçerli olmalıydı onlara 2 ci bir hak tanındığını gösterip bir daha bu hakka sahip olamıyacaklarını belirtmeliydi herkesin bu hakkını düzgün kullanmaları söylenmeli
DR.X - 07.03.2012 11:23
Cana kıyanlar hariç diğer suçlular,cezalarının 3 de ikisini çektikten sonra,diğer kalan süre için şartlı salıverme olmalı.
Şartlı tahliye olanlar, herhangi bir suça teşebüs ettiği anlaşıldığında,yada suç işlediği an, derhal tutuklanır.yeni suçu eski suçuyla bileştirip cezasını çeker.
Suçluların islahı en kısa zamanda tamamlanıp,bırakılması,ülke ekonomisi bakımında da yararlıdır.
Yalnız salınan suçluya,sosiyal yardım yapılmalı,suç işlemye mecbur bırakılmamlı.
İş bulmakta,işsiz zamanda sosyal yardım yamak,sosyal devletin görevidir.
ismi lazım - 07.03.2012 05:37
suç, suçluyu affederek değil, cezalandırarak önlenebilir avukat/bakan bey. mevcut denetimli serbestlik rejimi fazlasıyla suçu özendiriyor ve caydırıcılıktan uzak zaten. suçu önleyici bir programınız yok, bari cezalandırmaktan vazgeçmeyin. neyi bekliyorsunuz, insanların birbirini boğazladığını görmeyi mi?
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
16:29 SİNOP’TA TRAFİK KAZASI: 2 YARALI
16:27 İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 63’E YÜKSELDİ
16:25 TİN’DEN CERABLUS DEĞERLENDİRMESİ
16:25 KARABÜK'TE 646 KAMU GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI
16:23 CHP'Lİ BÖKE'DEN “FIRAT KALKANI” HAREKATINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
16:12 ESKİ BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU'NDAN, İBB'YE TAZİYE ZİYARETİ
16:06 DARDANELSPOR’DA 12 TRANSFER BİRDEN
16:03 GÖZTEPE, VLEMİNCKX’İ GÖNDERDİ
16:02 MERSİN BASKETBOL DOĞUŞ HASTANESİ, GÜLŞAH AKKAYA'YI RENKLERİNE BAĞLADI
16:02 ALANYASPOR'UN YENİ İSİM SPONSORU AYTEMİZ OLDU
16:00 DİALİBA DİABANG: "LİGİ TANIMAYA ÇALIŞIYORUM"
15:59 NİKSAR POLİSİNDEN ÖNLEMLER
15:55 KAZADA YARALANAN SÜRÜCÜ SEDYEDEYKEN KENDİ HALİNE GÜLDÜ
15:54 NEVŞEHİR’DE FETÖ/PDY’DEN 15 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
15:53 KAYSERİ'DEKİ FETÖ/PDY SORUŞTURMASI
15:48 ŞANLIURFA'DAKİ TERÖR SALDIRISINA İLİŞKİN 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
15:46 YÜKSEKTEN DÜŞEN SURİYELİ İŞÇİ YARALANDI
15:45 ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEMEYENLER İÇİN EK KONTENJAN MÜJDESİ
15:42 ŞÜPHELİ VALİZDEN ESRAR ÇIKTI
15:40 10 ÜYE TSYD'DEN İHRAÇ EDİLDİ
15:39 ÇORUM'DA TRAFİK KAZASI: 3 YARALI
15:38 16 YAŞINDAKİ KIZ DENİZDE BOĞULDU
15:37 BORSA'DA KAYIP YÜZDE 2'NİN ÜZERİNDE
15:34 BURUK: “ALTINORDU MAÇINDA TAKIM OLARAK SAHNEYE ÇIKACAĞIZ”
15:34 ESKİŞEHİR’DE AMBULANS KAZASI
15:33 ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN SURİYELİ İŞÇİ AĞIR YARALANDI
15:32 CERN’E KABUL ALAN BVU ÖĞRENCİSİNDEN BİR İLK DAHA
15:31 ŞEHİT EŞİNDEN DUYGULANDIRAN PAYLAŞIM
15:31 OTOMOBİL İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI: 1 YARALI
15:29 PROF. DR. HACISALİHOĞLU: "FIRAT KALKANI OPERASYONU YERİNDE VE GEREKLİYDİ"
15:27 CAROLE: "DAHA İYİSİNİ YAPMAK İÇİN GAYRET SARF EDİYORUZ"
15:23 BATMAN'DA 11 BİN 960 PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
15:18 GALATASARAY HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR
15:16 ÖZEL KOLEJE FETÖ BASKINI
15:12 IRAK BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ BAŞKANI BARZANİ TBMM’Yİ ZİYARET ETTİ
15:11 YRD. DOÇ. DR. KAYNAK: "DAEŞ METROPOLLERDE SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİREBİLİR"
15:09 ÖSO, KEKLİCE KÖYÜNÜ ELE GEÇİRDİ
15:02 ÖSO KEKLİCE KÖYÜNÜ DAEŞ’TEN ALDI
15:00 KARAVANLA GÜNEŞ ENERJİSİNİ ANLATIYORLAR
14:58 JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU
14:58 BADEM HASADI BAŞLADI
14:57 'CERABLUS KALKANI' OPERASYONUNU DEĞERLENDİREN GÜVENLİK ANALİSTİ METİN GÜRCAN:
14:57 SÜLEYMAN URKAY: "BUGÜNE KADAR HİÇBİR YÖNETİM BORÇ ÖDEMEDİ"
14:55 DOĞU KARADENİZ’DE KONUT SATIŞI YÜZDE 6,2 ORANINDA ARTTI
14:53 ADALET TEŞKİLATINI GÜÇLENDİRME VAKFI ARACININ ALTINDAKİ ÇANTA PANİĞE SEBEP OLDU
14:51 MOTOSİKLETİN ÇARPTIĞI KADIN HAYATINI KAYBETTİ
14:50 BABA OĞUL KAZADA YARALANDI
14:47 NİZİP’TE SİLAHLI KAVGA: 1 ÖLÜ 3 YARALI
14:43 FİNANSAL HİZMETLER GÜVEN ENDEKSİ AĞUSTOS'TA ARTTI
14:42 FİNALLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK STADYUM GELİYOR
14:40 EARL GENARD CALLOWAY İSTANBUL BB’DE
14:40 ‘O’ İSİM KALDIRIMDAN SÖKÜLDÜ
14:38 BOLU VALİSİ’NİN EVİNİN YAKINLARINDA ŞÜPHELİ ÇANTA ALARMI
14:37 KONYALI ŞEHİT POLİSE SON GÖREV
14:34 BÜ'DE 8 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
14:34 AKDENİZ FOKLARINI RAHATSIZ ETMEK RESMEN YASAKLANDI
14:33 İKİ GÜN SONRA DÜĞÜNÜ OLACAKTI, TARFİK KAZASINDA ÖLDÜ
14:31 LÖSEMİ HASTASI DERYA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
14:29 SURİYELİ BAKANDAN CERABLUS HAREKATI AÇIKLAMASI
14:27 BÜYÜKŞEHİR’DEN KENT BELLEĞİNE YENİ BİR ESER DAHA
14:27 N11.COM, WHİTEHAT SECURİTY'NİN SAST ÇÖZÜMÜNÜ SEÇTİ
14:23 ÇORUM'DA FETÖ OPERASYONU
14:22 IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ BAŞKANI BARZANİ TBMM'DE
14:21 ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE JOE BİDEN’ PROTESTOSU
14:19 TIBBI VE AROMATİK BİTKİLERİN GEN HARİTASI OLUŞTURULUYOR
14:18 MANİSASPOR BAŞKANI MERGEN’DEN KORAY PALAZ AÇIKLAMASI
14:14 AR-GE 2. MEVZUAT TANITIM TOPLANTISI
14:14 HAYVANCILIKTA 'ÇİP' DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE’DE
14:12 KOYDA MAHSUR KALAN VATANDAŞI SAHİL GÜVENLİK VE AFAD KURTARDI
14:09 BAŞKENT’TE JOE BİDEN PROTESTOSU
14:08 BASAM BAŞKANI SAİT: "TÜRKİYE CİDDİ BİR SİBER SALDIRI TEHDİDİ ALTINDA"
14:07 ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ BEZİRGANBAHÇE’DE BAŞLIYOR
14:06 ŞEHİT YEĞENİ İÇİN KONUŞAN AMCA ACISINI ŞU SÖZLERLE DİLE GETİRDİ:
14:01 LİCE KIRSALINDAKİ 14 KÖYDE YASAK İLAN EDİLDİ
14:00 BAKAN AKDAĞ: "BATILI ÜLKELER BU KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇMELİLER"
13:59 KUAFÖR DÜKKANINA UYUŞTURUCU OPERASYONU
13:57 SAMSUNSPOR, YENİ MALATYASPOR’A BİLENİYOR
13:56 ŞEHİT ÜSTEĞMEN GÖZYAŞLARI ARASINDA TOPRAĞA VERİLDİ
13:52 HAMZAOĞLU’NUN BAŞAKŞEHİR KOZU BATALLA
13:52 PENCEREDEN DÜŞEN 2 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN DURUMU AĞIR
13:51 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, AVRUPA KONSEYİ DÖNEM BAŞKANI'NI KABUL ETTİ
13:47 AKÇAY: “ÖNEMLİ BİR SINAV VERİYORUZ”
13:47 TREN KAZASINDA FACİADAN DÖNÜLDÜ
13:47 AVNİ AKER'E VEDA GECESİ'NE 'FIRAT KALKANI' İPTALİ
13:45 150 TABUTLA ÇEKTİĞİ “SON NOKTA” FİLMİNİ ŞEHİT AİLELERİNE ARMAĞAN ETTİ
13:45 ANTALYA’DA FETÖ SORUŞTURMASI: 22 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
13:43 ZİNCİRLEME KAZA: 2 YARALI
13:43 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AMERİKA’YA BİR ŞEY KAZANDIRMAZ, KAYBETTİRİR”
13:41 KARATECİLER, ŞEHİT VE GAZİLER İÇİN TATAMİYE ÇIKTILAR
13:39 FETÖ İÇİN GAZETEYE 'BU İTİN SAHİBİ ARANIYOR' İLANI VERDİLER
13:38 CERABLUS’TA YARALANAN 3 ÖSO ASKERİ GAZİANTEP’E GETİRİLDİ
13:37 ASTRONOTLAR İÇİN EGZERSİZ KIYAFETİ GELİŞTİRDİ
13:37 KAÇAK TRAFONUN MOBİLİNİ DE YAPTILAR
13:35 BAKAN TÜFENKCİ BOMBALI SALDIRININ YAŞANDIĞI POLİS MERKEZİNDE İNCELEMEDE BULUNDU
13:32 ŞEHİT ONBAŞININ NAAŞI KONYA’YA GETİRİLDİ
13:30 IŞİD SALDIRISINDAN KORKAN SURİYELİLER AZEZ’E GİDİYOR
13:30 YAZAR, ZELİHA EREN ŞAİRLER TOPRAĞI MARAŞ'I VE NURİ PAKDİL'İ ANLATTI
13:30 16 YAŞINDAKİ GENCİN BAĞIŞLANAN ORGANLARI 6 KİŞİYE UMUT OLDU
13:28 İTO BAŞKANI ÇAĞLAR'DAN SINIR ÖTESİ OPERASYON AÇIKLAMASI:
13:27 AFGANİSTAN MEZAR-I ŞERİF KARİ FADULLAH KIZ LİSESİ TİKA TARAFINDAN YENİLENDİ