Son Haberler
30.06.2016 Perşembe 13:17
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Denetimli Serbestlikten kimler yararlanacak?
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın yasalaşması halinde belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini belirti. 06.03.2012 15:30

ANKARA (A.A) -
     Hakimevinde gazetecilerle bir araya gelen Ergin, dün Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı, İstanbul'da tahkim merkezi kurulmasıyla ilgili kanun tasarısı ve cezaevlerindeki güvenlik hizmetlerinin yeniden organizasyonuyla ilgili kanun tasarısı taslakları hakkında bilgi verdi.
     Türkiye'de ne kadar adliye sarayı yapılırsa, ne kadar hakim savcı alınırsa alınsın, her uyuşmazlığın, en ufak ihtilafın mahkemeye taşınmasının alternatif çözüm yollarıyla önlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergin, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla alternatif ceza infaz yöntemlerini daha fonksiyonel hale getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın da bu gayretin bir parçası olduğunu kaydeden Ergin, toplum temelli bir uygulamayı ifade eden denetimli serbestliğin ABD ve İngiltere'deki uygulamaları hakkında bilgi verdi.
     Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarında da denetimli serbestlik sisteminin öngörüldüğünü anımsatan Ergin, Türkiye'de 2005 yılında denetimli serbestlik teşkilatının kurulduğunu, taşrada adli yargı komisyonlarının bulunduğu 133 yerde denetimli serbestlik müdürlüklerinin kurulduğunu anlattı.
     Türkiye'de 2006-2011 yılları arasında toplam 436 bin 150 kişinin takip ve denetiminin yapıldığını söyleyen Ergin, halen 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlünün toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesine devam edildiğini bildirdi.
     Cezaevlerinde bir süredir tutuklu ve hükümlü sayısında rutin artış dışında, ''rutin ötesi'' bir artış olduğunu söyleyen Ergin, 2005 ve 2006'da yürürlüğe giren yeni mevzuat gereği cezaların artırılması, cezaların infaz süresinde artışa gidilmesi, Yargıtay tarafından da dosyaların hızla sonuçlandırılmasının buna neden olduğunu kaydetti.
     Yaşamlarının bir kısmını ceza infaz kurumunda geçirmiş hükümlülerin, topluma uyum sağlamalarının kolaylaşması, sosyal yaşama hazır hale gelmeleri, yeniden suç işlemelerinin azaltılması gibi amaçlarla bu düzenlemenin yapıldığını dile getiren Ergin, öngörülen düzenlemenin ceza süresinde bir değişikliğe neden olmayacağını, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğini, af niteliğinde olmadığını, mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini vurguladı.
     Düzenlemenin, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesini içerdiğini anlatan Ergin, düzenleme ile açık ceza infaz kurumundan toplum içine bırakılan hükümlülerin, denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi.
     Ergin, herkes için ayrı bir programın öngörüldüğünü, işlenin suçun mahiyetine göre ayrı denetimli serbestlik uygulanacağını kaydetti.
     Bakan Ergin, düzenlemeden, son altı ayını kesintisiz olarak açık ceza infaz kurumunda geçiren, iyi halli olan, koşullu salıverilme tarihine bir yıl veya daha az süre kalanların yararlanabileceğini belirterek, bu şartları taşıyanların infaz hakiminin kararıyla denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının son 1 yılını toplum içinde geçirebileceğini ifade etti.
     Açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde, kapasite yetersizliği, sağlık durumu veya kendi talebi doğrultusunda açık cezaevine ayrılmayan hükümlülerin de bu düzenlemeden yararlanması için geçici madde eklendiğini anlatan Ergin, bu durumdaki hükümlülerin sayısının 9 bin olduğunu söyledi.
     Bakan Ergin, açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanların bu düzenlemeden yararlanamayacaklarını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar, haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar, koşullu salıverilme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezası infaz edilmekte olanlar ve kapalı ceza infaz kurumlarından firar edenlerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını bildirdi.
     Ergin, denetimli serbestlik tedbiri olarak, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma, belirlenen yer ve bölgelere gitmeme, belirlenen programlara katılma yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına karar verileceğini söyledi.
     Toplam cezasının beşte birini iyi halli olarak geçirmek, koşullu salıverilmelerine beş yıldan az süre kalmış olmak şartıyla hükümlülerin açık ceza kurumuna ayrılabildiklerini ifade eden Ergin, bu iki şartı bir arada gerçekleştirenlerin açık ceza evine ayrılma hakkına sahip olduklarını anımsattı.
     Hükümlülerin haklarında hazırlanan denetimli serbestlik programına uymak zorunda olduklarını bildiren Ergin, öngörülen şartlara uymayanlar hakkında firar suçundan işlem yapılacağını dile getirdi.
     Bakan Ergin, düzenlemenin yasalaşması halinde 15 bin civarında hükümlünün bundan yararlanacağını kaydetti.
     Cezaevlerinin kapasitesinin 119 bin, cezaevi nüfusunun ise 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacağını ifade etti.
     Ergin, şunları söyledi:
     ''Düzenleme ile hükümlülük ortadan kalkmıyor. Cezalarda azalma yok, şartlı salıverilme süresinde bir değişiklik yok. Herhangi bir af söz konusu değil. Bu da bir ceza infaz yöntemidir. Ama 'konutundan çıkmayacaksın ya da günde 3-5 saat şu kurumda, okulda, hastanede, hizmetli olarak ücretsiz çalışacaksın ya da denetimli serbestliğin şu programlarını takip edeceksin' diyeceğiz. Kişinin işlediği suça göre uzmanlar tarafından program önerilecek.''

YORUMLARINIZ
Recep Dursun - 16.12.2014 14:05
Hangi suclar yararlana biliyo onuda aciklarmisiiniz lutfen
yazan - 30.01.2014 20:38
bence güzel bir uygulama af olması yatanlar için daha iyiydi fakat kapalı ceza evi ile açık ceza evi arasında çok fark var kapalıdaki bir kişinin açığa geçmesi onu olumlu yönde etkiler ben de af olması yönünde düşünenlerdenim
adı lazım değil - 13.01.2014 16:20
bence güzel bir uygulama çünkü içeride haksız yere yatanlar var bence bu uygulama infazını yakıp yatanlarada geçerli olmalıydı onlara 2 ci bir hak tanındığını gösterip bir daha bu hakka sahip olamıyacaklarını belirtmeliydi herkesin bu hakkını düzgün kullanmaları söylenmeli
DR.X - 07.03.2012 11:23
Cana kıyanlar hariç diğer suçlular,cezalarının 3 de ikisini çektikten sonra,diğer kalan süre için şartlı salıverme olmalı.
Şartlı tahliye olanlar, herhangi bir suça teşebüs ettiği anlaşıldığında,yada suç işlediği an, derhal tutuklanır.yeni suçu eski suçuyla bileştirip cezasını çeker.
Suçluların islahı en kısa zamanda tamamlanıp,bırakılması,ülke ekonomisi bakımında da yararlıdır.
Yalnız salınan suçluya,sosiyal yardım yapılmalı,suç işlemye mecbur bırakılmamlı.
İş bulmakta,işsiz zamanda sosyal yardım yamak,sosyal devletin görevidir.
ismi lazım - 07.03.2012 05:37
suç, suçluyu affederek değil, cezalandırarak önlenebilir avukat/bakan bey. mevcut denetimli serbestlik rejimi fazlasıyla suçu özendiriyor ve caydırıcılıktan uzak zaten. suçu önleyici bir programınız yok, bari cezalandırmaktan vazgeçmeyin. neyi bekliyorsunuz, insanların birbirini boğazladığını görmeyi mi?
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
13:07 BAKAN AĞBAL: “İLERLEME KAYDETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
13:05 KOMAYA GİREN KADININ İMDADINA KOMŞULARI YETİŞTİ
13:04 BAKAN ÇAVUŞOĞLU: “ULUSLARARASI CAMİAYI TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜYLE AYRIM YAPMADAN MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ”
13:02 ÖZEL HAREKAT POLİSİ ATATÜRK HAVALİMANI'NDA GÖREVE BAŞLADI
13:01 ÜSKÜDAR'DA YAĞMUR VATANDAŞLARA ZOR ANLAR YAŞATTI
13:01 MUŞLU STK'LARDAN TERÖR TEPKİSİ
13:01 ATATÜRK HAVALİMANI'NA SALDIRAN CANLI BOMBA POLİSİ BÖYLE VURDU
13:01 JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU
13:00 ARIZAYI ONARMAK İÇİN ÇIKTIĞI MİNAREDE ELEKTRİK AKIMINA KAPILARAK ÖLDÜ
12:59 YÜRÜYEMEYEN OĞLAĞA ORTEZ TAKILDI
12:59 BEŞİKTAŞ'IN KAMP PROGRAMI BELLİ OLDU
12:58 ORDU-GİRESUN HAVALİMANI’NA YENİ SİSTEM
12:58 SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI
12:53 BİNLERCE İŞ YERİNİ İÇİN 1 TEMMUZ'DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
12:52 TÜRKİYE'NİN DIŞ BORCU 412 MİLYAR DOLAR
12:51 KAYSERİSPOR’DAN 3 İMZA BİRDEN
12:50 BAKAN ELVAN: “MAKRO EKONOMİK HEDEFLERİMİZDE REVİZYON İHTİYACI GÖRMÜYORUZ”
12:42 KAHRAMAN GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURU ZILGIT VE ALKIŞLARLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
12:40 SURİYELİLER BAYRAMLAŞMAK İÇİN ÜLKELERİNE GİDİYOR
12:39 SALİHLİ’DE ÖĞRETMENLERE 'BASKI VAR' İDDİASI
12:36 MALATYA’DA İRAN PLAKALI ARAÇTA UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ
12:32 TIR İLE KAMYON ÇARPIŞTI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
12:30 EDİRNE'DE KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
12:30 AĞACA ÇARPAN OTOMOBİLDEKİ ZABITA MEMURU YARALANDI
12:25 RÖGAR KAPAĞI PATLADI, YOLLAR GÖLE DÖNDÜ
12:21 MİDE HAZIMSIZLIĞI ÇEKENLER DİKKAT
12:21 FORTUNE 500 LİSTESİNİN LİDERİ BOTAŞ
12:19 BEZCİ: “DIŞ POLİTİKADAKİ GELİŞMELER UMUT VERİCİ”
12:18 BÜYÜKÇEKMECELİLER MERİÇ NEHRİ'NİN KIYISINDA İFTAR YAPTI
12:18 HAYVAN TAŞIMA KAVGASI ÖLÜMLE SONUÇLANDI
12:16 BAKAN ELVAN, MAYIS AYI DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
12:11 SARIKAMIŞ’TA ÇATIŞMA: 2 ASKER YARALI
12:09 BAŞARI KÜRSÜSÜ KIZLARIN
12:05 ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN RAMAZAN BAYRAMI UYARISI
12:03 GALATASARAY, MANCHESTER UNITED İLE KARŞILAŞACAK
11:59 GAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK SEÇİMLERİNDE 19 ERKEK ADAYA KARŞI TEK KADIN YARIŞACAK
11:59 ODÜ’DE BİLİMSEL ÇALIŞMALARA DESTEK ARTIYOR
11:52 KAŞ’TA ORMAN YANGINI
11:52 AB- TÜRKİYE HÜKÜMETLER ARASI KONFERANSTA İSTANBUL İÇİN SAYGI DURUŞU
11:51 KAMYONETLE TAKLA ATTI BURNU BİLE KANAMADI
11:49 (ÖZEL HABER) AŞUT: “AB KATI TUTUMUNDAN VAZGEÇMEDİĞİ TAKDİRDE DAĞILACAKTIR”
11:48 KARTPOSTALLIK SAKLIKENT KANYONU ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR
11:46 ÇOCUK AMELİYATLARI İÇİN YAZ TATİLİ İYİ BİR FIRSAT
11:46 TÜRKİYE-AB HÜKÜMETLER ARASI KATILIM KONFERANSI BAŞLADI
11:46 ATATÜRK HAVALİMANI NORMALE DÖNDÜ
11:45 TÜRKİYE'YE GELEN UKRAYNALILARIN KALIŞ SÜRESİ UZADI
11:43 ASO TEKNİK KOLEJİ'NDEN BAŞARILI ÖĞRENCİLERE BİR DESTEK DAHA
11:41 ATO’DAN ŞEHİT AİLELERİNE İFTAR YEMEĞİ
11:36 BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT
11:35 KÖPRÜ GEÇİŞİNE KDV YÜZDE 8 OLARAK HESAPLANACAK
11:32 KİLİS'E 250 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA ÇİMENTO FABRİKASI KURULACAK
11:31 TİKA TIR’I GÖNÜL COĞRAFYASI KÜLTÜR BULUŞMALARI İÇİN ARNAVUTLUK’TA
11:30 KURTARMAK İSTEDİĞİ KARDEŞİYLE BİRLİKTE HAYATINI KAYBETTİ
11:28 İSTANBUL’DAKİ SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN BATMANLI GENÇ KIZ TOPRAĞA VERİLDİ
11:27 UZMANLARDAN BAYRAM UYARISI
11:25 HAMİLELİK DÖNEMİNDE DÖKÜLEN SAÇLARDAN KORKMAYIN
11:24 TIR'LA ÇARPIŞAN OTOMOBİL KAĞIT GİBİ EZİLDİ 1 ÖLÜ
11:23 BOLU DAĞINDA YOĞUN TRAFİK
11:22 SAÇ EKİMİNDE YENİ TEKNİK KALEM TEKNİĞİYLE SAÇ EKİMİ
11:22 SICAKTAN BUNALAN RİZELİLER KAMYONUN KASASINDA SERİNLEDİ
11:18 ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN, “KADIN İSTİHDAMI ARTARSA, ÜRETİM VE EKONOMİ CANLANIR”
11:16 BAŞPEHLİVAN MEHMET YEŞİL YEŞİL, SERİK BELEDİYESİ’NDE
11:10 (ÖZEL HABER) HIRSIZLARA MARKET SAHİBİNDEN YARI ÇIPLAK MÜDAHALE
11:07 (ÖZEL HABER) KADINLAR KASABAYI BAYRAMA HAZIRLIYOR
11:05 BAKAN ÇAVUŞOĞLU, KEİ 34. BAKANLAR KONSEYİ TOPLANTISINA KATILACAK
11:04 ÖLÜM BÖYLE TEĞET GEÇTİ
10:58 DOMUZSAVAR İŞ BAŞINDA
10:50 SP GELEN BAŞKANI KAMALAK VANLILARLA İFTARDA BULUŞTU
10:50 TIR GARAJI CİNAYETİ'NDE YENİ GELİŞME
10:48 ÇOCUKLAR ACİL SERVİSTEN KORKMAYACAK
10:47 OTOMOBİL İSTİNAT DUVARINA ÇARPTI: 4 YARALI
10:44 ÇOCUĞUN KAFASI PARKTAKİ DEMİR PARMAKLIKLARIN ARASINA SIKIŞTI
10:35 BEZMİALEM ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ DÜNYADA BİR İLKİ BAŞARDI
10:30 BASKETBOL ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE KATILACAK TAKIMLAR BELİRLENDİ
10:28 BAYRAM ŞEKERLERİ TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALDI
10:26 DERİK ŞEHİTLERİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI
10:24 'OĞLUN ŞEHİT OLDU' DİYEMEDİLER
10:17 SAMAN YÜKLÜ KAMYON ORTALIĞI BİRBİRİNE KATTI
10:15 ABD’DEN, ASKER VE DİPLOMAT YAKINLARINA TÜRKİYE YASAĞI
10:13 ÇEÇEN CUMHURİYETİ İÇKERYA ZAKAYEV’DEN TÜRKİYE’YE TAZİYE MESAJI
10:13 KÜÇÜK İŞLETMELERE YASA UYARISI
10:12 YEREL KALKINMA VE KENT KÜLTÜRÜ ZİRVESİ, EYLÜL AYINDA VAN'DA
10:10 GÜNEŞ PATLAMALARI OMÜ'DEN GÖZLENDİ
09:59 (ÖZEL HABER) İSTANBUL'DA KORKUTAN FABRİKA YANGINI
09:51 BEL VE BOYUN AĞRILARINIZ HAYAT KALİTENİZİ DÜŞÜRMESİN
09:50 AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI ASTANA'DA İFTARDA BİR ARAYA GELDİ
09:48 TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA KLİMA DENETİMİ
09:40 PALOVİT YAYLASI VE ŞELALESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
09:18 PEDRO FRANCO YUVAYA DÖNDÜ
09:13 ADANA POLİSİNDEN "DÜŞÜK HAPI" OPERASYONU
09:01 EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE MAAŞ MÜJDESİ
08:57 HALI SAHA ÇİMİ ÜRETEN FABRİKADA KORKUTAN YANGIN
08:48 SURİYE SINIRINDA CANLI BOMBA ŞÜPHELİSİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
07:23 BAŞKENT’TE KİMYASAL MADDEDEN ZEHİRLENEN İKİ KARDEŞ HAYATINI KAYBETTİ
07:15 HIRSIZ POLİS KOVALAMACASI BEŞİKTAŞ'TA ÇATIŞMAYA DÖNÜŞTÜ: 1 POLİS YARALI
04:51 HEYELAN KARAYOLUNU KAPATTI
04:49 HÜDA PAR GENEL BAŞKANI’NDAN TERÖR SALDIRISI AÇIKLAMASI
04:24 OTOMOBİL İLE PİKAP ÇARPIŞTI: 2 YARALI
04:00 MARMARİS BARLAR SOKAĞI’NDA TERÖRE BAYRAKLI TEPKİ
03:07 YOL ORTASINDAKİ ŞÜPHELİ ÇANTA FÜNYE İLE PATLATILDI