Son Haberler
31.07.2015 Cuma 14:17
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cumartesi: 24°C/33°CPazar: 25°C/33°CPazartesi: 25°C/34°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Denetimli Serbestlikten kimler yararlanacak?
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın yasalaşması halinde belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini belirti. 06.03.2012 15:30

ANKARA (A.A) -
     Hakimevinde gazetecilerle bir araya gelen Ergin, dün Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı, İstanbul'da tahkim merkezi kurulmasıyla ilgili kanun tasarısı ve cezaevlerindeki güvenlik hizmetlerinin yeniden organizasyonuyla ilgili kanun tasarısı taslakları hakkında bilgi verdi.
     Türkiye'de ne kadar adliye sarayı yapılırsa, ne kadar hakim savcı alınırsa alınsın, her uyuşmazlığın, en ufak ihtilafın mahkemeye taşınmasının alternatif çözüm yollarıyla önlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergin, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla alternatif ceza infaz yöntemlerini daha fonksiyonel hale getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın da bu gayretin bir parçası olduğunu kaydeden Ergin, toplum temelli bir uygulamayı ifade eden denetimli serbestliğin ABD ve İngiltere'deki uygulamaları hakkında bilgi verdi.
     Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarında da denetimli serbestlik sisteminin öngörüldüğünü anımsatan Ergin, Türkiye'de 2005 yılında denetimli serbestlik teşkilatının kurulduğunu, taşrada adli yargı komisyonlarının bulunduğu 133 yerde denetimli serbestlik müdürlüklerinin kurulduğunu anlattı.
     Türkiye'de 2006-2011 yılları arasında toplam 436 bin 150 kişinin takip ve denetiminin yapıldığını söyleyen Ergin, halen 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlünün toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesine devam edildiğini bildirdi.
     Cezaevlerinde bir süredir tutuklu ve hükümlü sayısında rutin artış dışında, ''rutin ötesi'' bir artış olduğunu söyleyen Ergin, 2005 ve 2006'da yürürlüğe giren yeni mevzuat gereği cezaların artırılması, cezaların infaz süresinde artışa gidilmesi, Yargıtay tarafından da dosyaların hızla sonuçlandırılmasının buna neden olduğunu kaydetti.
     Yaşamlarının bir kısmını ceza infaz kurumunda geçirmiş hükümlülerin, topluma uyum sağlamalarının kolaylaşması, sosyal yaşama hazır hale gelmeleri, yeniden suç işlemelerinin azaltılması gibi amaçlarla bu düzenlemenin yapıldığını dile getiren Ergin, öngörülen düzenlemenin ceza süresinde bir değişikliğe neden olmayacağını, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğini, af niteliğinde olmadığını, mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini vurguladı.
     Düzenlemenin, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesini içerdiğini anlatan Ergin, düzenleme ile açık ceza infaz kurumundan toplum içine bırakılan hükümlülerin, denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi.
     Ergin, herkes için ayrı bir programın öngörüldüğünü, işlenin suçun mahiyetine göre ayrı denetimli serbestlik uygulanacağını kaydetti.
     Bakan Ergin, düzenlemeden, son altı ayını kesintisiz olarak açık ceza infaz kurumunda geçiren, iyi halli olan, koşullu salıverilme tarihine bir yıl veya daha az süre kalanların yararlanabileceğini belirterek, bu şartları taşıyanların infaz hakiminin kararıyla denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının son 1 yılını toplum içinde geçirebileceğini ifade etti.
     Açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde, kapasite yetersizliği, sağlık durumu veya kendi talebi doğrultusunda açık cezaevine ayrılmayan hükümlülerin de bu düzenlemeden yararlanması için geçici madde eklendiğini anlatan Ergin, bu durumdaki hükümlülerin sayısının 9 bin olduğunu söyledi.
     Bakan Ergin, açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanların bu düzenlemeden yararlanamayacaklarını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar, haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar, koşullu salıverilme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezası infaz edilmekte olanlar ve kapalı ceza infaz kurumlarından firar edenlerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını bildirdi.
     Ergin, denetimli serbestlik tedbiri olarak, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma, belirlenen yer ve bölgelere gitmeme, belirlenen programlara katılma yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına karar verileceğini söyledi.
     Toplam cezasının beşte birini iyi halli olarak geçirmek, koşullu salıverilmelerine beş yıldan az süre kalmış olmak şartıyla hükümlülerin açık ceza kurumuna ayrılabildiklerini ifade eden Ergin, bu iki şartı bir arada gerçekleştirenlerin açık ceza evine ayrılma hakkına sahip olduklarını anımsattı.
     Hükümlülerin haklarında hazırlanan denetimli serbestlik programına uymak zorunda olduklarını bildiren Ergin, öngörülen şartlara uymayanlar hakkında firar suçundan işlem yapılacağını dile getirdi.
     Bakan Ergin, düzenlemenin yasalaşması halinde 15 bin civarında hükümlünün bundan yararlanacağını kaydetti.
     Cezaevlerinin kapasitesinin 119 bin, cezaevi nüfusunun ise 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacağını ifade etti.
     Ergin, şunları söyledi:
     ''Düzenleme ile hükümlülük ortadan kalkmıyor. Cezalarda azalma yok, şartlı salıverilme süresinde bir değişiklik yok. Herhangi bir af söz konusu değil. Bu da bir ceza infaz yöntemidir. Ama 'konutundan çıkmayacaksın ya da günde 3-5 saat şu kurumda, okulda, hastanede, hizmetli olarak ücretsiz çalışacaksın ya da denetimli serbestliğin şu programlarını takip edeceksin' diyeceğiz. Kişinin işlediği suça göre uzmanlar tarafından program önerilecek.''

YORUMLARINIZ
Recep Dursun - 16.12.2014 14:05
Hangi suclar yararlana biliyo onuda aciklarmisiiniz lutfen
yazan - 30.01.2014 20:38
bence güzel bir uygulama af olması yatanlar için daha iyiydi fakat kapalı ceza evi ile açık ceza evi arasında çok fark var kapalıdaki bir kişinin açığa geçmesi onu olumlu yönde etkiler ben de af olması yönünde düşünenlerdenim
adı lazım değil - 13.01.2014 16:20
bence güzel bir uygulama çünkü içeride haksız yere yatanlar var bence bu uygulama infazını yakıp yatanlarada geçerli olmalıydı onlara 2 ci bir hak tanındığını gösterip bir daha bu hakka sahip olamıyacaklarını belirtmeliydi herkesin bu hakkını düzgün kullanmaları söylenmeli
DR.X - 07.03.2012 11:23
Cana kıyanlar hariç diğer suçlular,cezalarının 3 de ikisini çektikten sonra,diğer kalan süre için şartlı salıverme olmalı.
Şartlı tahliye olanlar, herhangi bir suça teşebüs ettiği anlaşıldığında,yada suç işlediği an, derhal tutuklanır.yeni suçu eski suçuyla bileştirip cezasını çeker.
Suçluların islahı en kısa zamanda tamamlanıp,bırakılması,ülke ekonomisi bakımında da yararlıdır.
Yalnız salınan suçluya,sosiyal yardım yapılmalı,suç işlemye mecbur bırakılmamlı.
İş bulmakta,işsiz zamanda sosyal yardım yamak,sosyal devletin görevidir.
ismi lazım - 07.03.2012 05:37
suç, suçluyu affederek değil, cezalandırarak önlenebilir avukat/bakan bey. mevcut denetimli serbestlik rejimi fazlasıyla suçu özendiriyor ve caydırıcılıktan uzak zaten. suçu önleyici bir programınız yok, bari cezalandırmaktan vazgeçmeyin. neyi bekliyorsunuz, insanların birbirini boğazladığını görmeyi mi?
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1

SON DAKİKA
14:08 YENİ MALATYASPOR’UN YENİ TRANSFERİNDEN İDDİALI SÖZLER
14:04 ŞEHİT ÜSTEĞMEN İBRAHİM TANRIVERDİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
14:01 DÜZCE'DE TRAFİK KAZASI: 1 YARALI
14:01 BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'DAN 'OPERASYONLARIN ERKEN SEÇİM İÇİN YAPILDIĞI' İDDİALARINA CEVAP
13:59 ADIYAMAN'DA 5 HEKTAR ORMAN ALANI KÜL OLDU
13:59 ERDOĞAN, ENDONEZYA’DA KALİBATA MİLLİ KAHRAMANLAR ANITINA ÇELENK KOYDU
13:57 KARADENİZ SAHİL YOLU ÜZERİNDEKİ KUMARHANE REKLAMLARI
13:53 RUSYA DOĞALGAZDA İNDİRİMİ KABUL ETTİ
13:51 ERDOĞAN VE WİDODO, HEYETLERARASI GÖRÜŞMEYE BAŞKANLIK ETTİ
13:47 BAŞKENT ŞEHİDİNİ UĞURLUYOR
13:47 TÜRK KIZILAYI'NDAN HAYAT KURTARAN LOKUM GİBİ PROJE
13:46 BORÇLARI İNTİHARA SÜRÜKLEDİ
13:45 BEYOĞLU’NDA PATLAYAN BORU MAHALLEYİ SULAR ALTINDA BIRAKTI
13:43 BÜYÜKÇEKMECE'DE UYUŞTURUCU OPERASYONU
13:40 YONCA EVCİMİK AKUT’DAN YARDIM İSTEDİ
13:40 PKK’DAN KAÇAN BİR KİŞİ TESLİM OLDU
13:38 AĞRI’DA PATLAYICI MADDE ELE GEÇİRİLDİ
13:36 HAKKARİ’DE BÜYÜK SESSİZLİK
13:33 AMBULANS HELİKOPTER PARÇALANAN AYAĞI KURTARMAK İÇİN HAVALANDI
13:25 ANTALYA'DA YAYA ÖNCELİKLİ YOLDA ÇOCUĞA OTOMOBİL ÇARPTI
13:20 KIRIKKALE’YE 120 BİN TON KAPASİTELİ YENİ SIVI ÇELİKHANE TESİSİ KURULUYOR
13:20 ASANSÖR BOŞLUĞUNA DÜŞEN ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ
13:18 ZIRHLI ARACA ATILAN PATLAYICI CİSİM BİR EVE İSABET ETTİ
13:16 İDİL'DE ASKERE ROKETLİ SALDIRI
13:15 KAMYON SÜRÜCÜSÜ, HATALI SOLLAYAN OTOMOBİLE ÇARPTI: 1 YARALI
13:14 “BİN GENÇ BİN İŞVEREN İSTİHDAMDA BULUŞMA PROJESİ”NDE REKORA KOŞULUYOR
13:13 ULUSLARARASI 6. ANADOLU’YA ŞÜKRAN BULUŞMALARI FESTİVALİ BAŞLADI
13:11 BURSASPOR'UN ALMANYA KAMPI SONA ERDİ
13:11 ŞEHİT MADEN İŞÇİSİNİN KIZI BETÜL: "İLK UÇUŞUMU BABAMA ARMAĞAN EDİYORUM"
13:09 TURİZM ZİYARETÇİ SAYISI VE GELİRDE DÜŞÜŞ
13:09 HDP EŞ BAŞKANLARI ELÇİLERLE GÖRÜŞTÜ
13:08 TFF'DEN ANTALYASPOR'A BAŞSAĞLIĞI MESAJI
13:04 BURSA'DA YPG-H OPERASYONUNDA 5 TUTUKLAMA
13:04 POLİSİ KARŞISINDA GÖRÜNCE ÜÇÜNCÜ KATTAN ATLADI
13:00 BAKAN EROĞLU: KANDİLİ VE TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İNLERİ İMHA EDECEĞİZ
12:59 TFF SÜPER KUPA'YI CÜNEYT ÇAKIR YÖNETECEK
12:55 SOKAK BASKETBOLU HEYECANI BAŞLIYOR
12:54 ŞEHİT ÜSTEĞMEN MALATYA’DA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR
12:53 TEKNOLOJİ VE ÇİN MALLARINA KARŞI DİRENİYOR
12:53 BURSA'DA MOTOSİKLET KAZASI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
12:52 DİYARBAKIR'DA İKİ AİLE ARASINDA KAVGA: 5 YARALI
12:52 YAHUDİ YERLEŞİMCİLERDEN BATI ŞERİA’YA SALDIRI: 18 AYLIK BEBEK ÖLDÜRÜLDÜ
12:52 KESTEL'E BUZ PATENİ VE BUZ HOKEYİ SALONU
12:52 SAKARYA’DA SİLAHLI KAVGA: 1 YARALI
12:47 JAPON YATIRIMCININ TÜRKÇE İLE İMTİHANI
12:47 JANDARMA EKİPLERİNDEN KENEVİR OPERASYONU
12:47 BOZÜYÜK’TE TRAFİK KAZASI, 2 YARALI
12:45 BİLECİK’TE ASILSIZ İHBAR EKİPLERİ HAREKETE GEÇİRDİ
12:44 ŞEHİT POLİSLER GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI
12:40 BORSA İLK SEANSTA YÜKSELDİ
12:39 KOCAYAYLA’DA TURİZM İÇİN BÜYÜK DÖNÜŞÜM
12:37 DİYARBAKIR EMNİYETİ ÖNCEDEN TEDBİRİNİ ALDI POLİSLER ŞEHİT OLMAKTAN KURTULDU
12:35 AVRUPA’DAKİ TÜRKLER AYRIMCILIKTAN KAÇIYOR
12:34 TÜRKİYE AB KİK ÜYESİ STK'LARDAN ORTAK AÇIKLAMA
12:33 İNATÇI KAPTAN BU KEZ BOĞAZI GEÇTİ
12:33 DÜNYANIN EN KALİTELİ LASTİKLERİNİN ÜRETİLECEĞİ FABRİKA
12:33 BAKAMBU'DAN AYRILIK SİNYALLERİ
12:32 FİLM SETİNDEKİ SAHNE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ
12:32 MERSİN'DE TERÖR OPERASYONU
12:30 BATMAN'DA YANGIN ÇIKAN FIRIN KULLANILAMAZ HALE GELDİ
12:30 PKK GÜROYMAK’TA ARAÇ YAKTI
12:30 ATO ÜYELERİNE ZORUNLU İCRA TAKİBİ
12:30 EGE YAT RALLİSİ BAŞLADI
12:30 İNFERTİLİTE VE TÜP BEBEK
12:29 KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI EIDE: “LİDERLER ÇÖZÜM MODUNDA”
12:28 ANTALYA'DA ZIPKINLA BALIĞA ÇIKAN GENÇ, VURGUN YEDİ
12:28 HDP’DEN "KARADENİZ’E GİTMEYİN" BASKISI
12:27 BALIKÇILARIN UMUDU YENİ AV SEZONU
12:25 BATMAN’DA SON BİR HAFTADA 57 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
12:23 17 YAŞINDAKİ GENÇ DEREDE BOĞULARAK CAN VERDİ
12:22 DÜZCE’DE TORBACILARA OPERASYON
12:22 ŞEMDİNLİ’DE PKK ÜYESİ BİR KİŞİ TESLİM OLDU
12:21 EGE'DE VE SURİYE SINIRINDA TÜRK JETLERİNE TACİZ
12:20 DERMATOLOJİ UZMANI SAİT ÇAL:
12:19 ÇAKIROĞLU: "TRABZONSPOR'UN ONUR'UNU SATAMAZSIN"
12:19 SEYDİŞEHİR’DE UYUŞTURUCU SATICILARINA REKOR CEZA
12:17 ERDOĞAN, ENDONEZYA’DA RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI
12:17 AMASYA’DA TRAKTÖR DEVRİLDİ: 1 ÖLÜ
12:16 HİNT KENEVİRİ YETİŞTİREN EV SAHİBİ TUTUKLANDI
12:14 SARIKAMIŞ’TA TREN HATTINA BOMBALI SALDIRI: 1 ÖLÜ
12:13 BURDUR'DA DHKP-C ŞÜPHELİLERİ ADLİYEDE
12:09 VAN GÖLÜ SAHİLİNDE BOMBA BULUNDU
12:06 D-100 KARAYOLUNDA ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI: 7 YARALI
12:06 MALATYA’DA OTOMOBİL KANALA DÜŞTÜ
12:05 TRABZONSPOR’DA ONUR’UN DEĞERİ DÜŞTÜ
12:02 DİLENCİDEN OYUNCAK BEBEKLE DUYGU SÖMÜRÜSÜ
12:00 DİYARBAKIR'DA ASKERE HAİN PUSU: 3 YARALI
11:55 KARKAMIŞ ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ
11:53 GİRESUN’DA ANNE İLE KIZI KOMŞULARI TARAFINDAN BOĞAZLARI KESİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ
11:53 PARA CEZASINI SORMAK İÇİN GELDİĞİ ADLİYEDE TUTUKLANDI
11:49 DEMİRTAŞ: “KARŞILIKLI ELLERİN TETİKTEN ÇEKİLEREK MASAYA TARAFLARIN DAVET EDİLMESİ LAZIM”
11:46 SUSUZ YETİŞEN KAVUNDA SONA GELİNDİ
11:46 AKSARAY'DA TIR'DA 100 BİN PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
11:45 TEKNO MOBİL, DEMİREL İÇİN YARIŞACAK
11:42 7 BİN LİRALIK HURDA MALZEME ÇALAN 3 KİŞİ YARALANDI
11:42 SAMSUN'DA DHKP-C OPERASYONU: 1 GÖZALTI
11:41 SETUR’UN 50. EGE YAT RALLİSİ ÖNCESİ YARIŞMACILAR KOKTEYLDE BULUŞTU
11:41 SOMALİLİ KÜÇÜK TAYYİP’TEN PKK PROTESTOSU
11:37 ANTALYASPORLU FUTBOLCU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
11:37 GELİNDEN DAVUL ŞOV
SOSYAL MEDYADA HABERX