Son Haberler
29.08.2015 Cumartesi 12:20
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cumartesi: 22°C/31°CPazar: 22°C/30°CPazartesi: 22°C/31°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Denetimli Serbestlikten kimler yararlanacak?
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın yasalaşması halinde belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini belirti. 06.03.2012 15:30

ANKARA (A.A) -
     Hakimevinde gazetecilerle bir araya gelen Ergin, dün Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı, İstanbul'da tahkim merkezi kurulmasıyla ilgili kanun tasarısı ve cezaevlerindeki güvenlik hizmetlerinin yeniden organizasyonuyla ilgili kanun tasarısı taslakları hakkında bilgi verdi.
     Türkiye'de ne kadar adliye sarayı yapılırsa, ne kadar hakim savcı alınırsa alınsın, her uyuşmazlığın, en ufak ihtilafın mahkemeye taşınmasının alternatif çözüm yollarıyla önlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergin, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla alternatif ceza infaz yöntemlerini daha fonksiyonel hale getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın da bu gayretin bir parçası olduğunu kaydeden Ergin, toplum temelli bir uygulamayı ifade eden denetimli serbestliğin ABD ve İngiltere'deki uygulamaları hakkında bilgi verdi.
     Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarında da denetimli serbestlik sisteminin öngörüldüğünü anımsatan Ergin, Türkiye'de 2005 yılında denetimli serbestlik teşkilatının kurulduğunu, taşrada adli yargı komisyonlarının bulunduğu 133 yerde denetimli serbestlik müdürlüklerinin kurulduğunu anlattı.
     Türkiye'de 2006-2011 yılları arasında toplam 436 bin 150 kişinin takip ve denetiminin yapıldığını söyleyen Ergin, halen 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlünün toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesine devam edildiğini bildirdi.
     Cezaevlerinde bir süredir tutuklu ve hükümlü sayısında rutin artış dışında, ''rutin ötesi'' bir artış olduğunu söyleyen Ergin, 2005 ve 2006'da yürürlüğe giren yeni mevzuat gereği cezaların artırılması, cezaların infaz süresinde artışa gidilmesi, Yargıtay tarafından da dosyaların hızla sonuçlandırılmasının buna neden olduğunu kaydetti.
     Yaşamlarının bir kısmını ceza infaz kurumunda geçirmiş hükümlülerin, topluma uyum sağlamalarının kolaylaşması, sosyal yaşama hazır hale gelmeleri, yeniden suç işlemelerinin azaltılması gibi amaçlarla bu düzenlemenin yapıldığını dile getiren Ergin, öngörülen düzenlemenin ceza süresinde bir değişikliğe neden olmayacağını, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğini, af niteliğinde olmadığını, mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini vurguladı.
     Düzenlemenin, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesini içerdiğini anlatan Ergin, düzenleme ile açık ceza infaz kurumundan toplum içine bırakılan hükümlülerin, denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi.
     Ergin, herkes için ayrı bir programın öngörüldüğünü, işlenin suçun mahiyetine göre ayrı denetimli serbestlik uygulanacağını kaydetti.
     Bakan Ergin, düzenlemeden, son altı ayını kesintisiz olarak açık ceza infaz kurumunda geçiren, iyi halli olan, koşullu salıverilme tarihine bir yıl veya daha az süre kalanların yararlanabileceğini belirterek, bu şartları taşıyanların infaz hakiminin kararıyla denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının son 1 yılını toplum içinde geçirebileceğini ifade etti.
     Açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde, kapasite yetersizliği, sağlık durumu veya kendi talebi doğrultusunda açık cezaevine ayrılmayan hükümlülerin de bu düzenlemeden yararlanması için geçici madde eklendiğini anlatan Ergin, bu durumdaki hükümlülerin sayısının 9 bin olduğunu söyledi.
     Bakan Ergin, açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanların bu düzenlemeden yararlanamayacaklarını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar, haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar, koşullu salıverilme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezası infaz edilmekte olanlar ve kapalı ceza infaz kurumlarından firar edenlerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını bildirdi.
     Ergin, denetimli serbestlik tedbiri olarak, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma, belirlenen yer ve bölgelere gitmeme, belirlenen programlara katılma yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına karar verileceğini söyledi.
     Toplam cezasının beşte birini iyi halli olarak geçirmek, koşullu salıverilmelerine beş yıldan az süre kalmış olmak şartıyla hükümlülerin açık ceza kurumuna ayrılabildiklerini ifade eden Ergin, bu iki şartı bir arada gerçekleştirenlerin açık ceza evine ayrılma hakkına sahip olduklarını anımsattı.
     Hükümlülerin haklarında hazırlanan denetimli serbestlik programına uymak zorunda olduklarını bildiren Ergin, öngörülen şartlara uymayanlar hakkında firar suçundan işlem yapılacağını dile getirdi.
     Bakan Ergin, düzenlemenin yasalaşması halinde 15 bin civarında hükümlünün bundan yararlanacağını kaydetti.
     Cezaevlerinin kapasitesinin 119 bin, cezaevi nüfusunun ise 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacağını ifade etti.
     Ergin, şunları söyledi:
     ''Düzenleme ile hükümlülük ortadan kalkmıyor. Cezalarda azalma yok, şartlı salıverilme süresinde bir değişiklik yok. Herhangi bir af söz konusu değil. Bu da bir ceza infaz yöntemidir. Ama 'konutundan çıkmayacaksın ya da günde 3-5 saat şu kurumda, okulda, hastanede, hizmetli olarak ücretsiz çalışacaksın ya da denetimli serbestliğin şu programlarını takip edeceksin' diyeceğiz. Kişinin işlediği suça göre uzmanlar tarafından program önerilecek.''

YORUMLARINIZ
Recep Dursun - 16.12.2014 14:05
Hangi suclar yararlana biliyo onuda aciklarmisiiniz lutfen
yazan - 30.01.2014 20:38
bence güzel bir uygulama af olması yatanlar için daha iyiydi fakat kapalı ceza evi ile açık ceza evi arasında çok fark var kapalıdaki bir kişinin açığa geçmesi onu olumlu yönde etkiler ben de af olması yönünde düşünenlerdenim
adı lazım değil - 13.01.2014 16:20
bence güzel bir uygulama çünkü içeride haksız yere yatanlar var bence bu uygulama infazını yakıp yatanlarada geçerli olmalıydı onlara 2 ci bir hak tanındığını gösterip bir daha bu hakka sahip olamıyacaklarını belirtmeliydi herkesin bu hakkını düzgün kullanmaları söylenmeli
DR.X - 07.03.2012 11:23
Cana kıyanlar hariç diğer suçlular,cezalarının 3 de ikisini çektikten sonra,diğer kalan süre için şartlı salıverme olmalı.
Şartlı tahliye olanlar, herhangi bir suça teşebüs ettiği anlaşıldığında,yada suç işlediği an, derhal tutuklanır.yeni suçu eski suçuyla bileştirip cezasını çeker.
Suçluların islahı en kısa zamanda tamamlanıp,bırakılması,ülke ekonomisi bakımında da yararlıdır.
Yalnız salınan suçluya,sosiyal yardım yapılmalı,suç işlemye mecbur bırakılmamlı.
İş bulmakta,işsiz zamanda sosyal yardım yamak,sosyal devletin görevidir.
ismi lazım - 07.03.2012 05:37
suç, suçluyu affederek değil, cezalandırarak önlenebilir avukat/bakan bey. mevcut denetimli serbestlik rejimi fazlasıyla suçu özendiriyor ve caydırıcılıktan uzak zaten. suçu önleyici bir programınız yok, bari cezalandırmaktan vazgeçmeyin. neyi bekliyorsunuz, insanların birbirini boğazladığını görmeyi mi?
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1

SON DAKİKA
12:09 JANDARMA KARAKOLUNDA BOMBA PANİĞİ
12:08 VAN’DA BİR ŞANTİYEDE 6 KAMYON VE 2 PİKAP YAKILDI
12:04 DİYABETE DİKKAT
12:02 TRABZONSPOR İLE AKHİSAR BELEDİYESPOR 7. RANDEVUDA
11:57 ALAPLI'DA TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ
11:56 MERKEZ, BANKALARIN DÖVİZ VE EFEKTİF PİYASADAKİ İŞLEM LİMİTİNİ ARTTIRDI
11:52 BEYŞEHİR’DE KORKUTAN EV YANGINI
11:52 FATSA’DA KORKU FİLMİ ÇEKİLECEK
11:48 BTSO’NUN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ G20 YEA ZİRVESİ’NE KATILIYOR
11:36 ŞEHİT GÜNEŞ SON YOLCULUĞUNA İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA UĞURLANACAK
11:36 MERKEZ BANKASI TL ZORUNLU KARŞILIKLARA FAİZ ARTTIRDI
11:35 ASPENDOS ANTİK KENTİ KAZILARINDA APOLLON HEYKELİ BULUNDU
11:33 ANKARA ALIŞVERİŞ FESTİVALİ DÖRDÜNCÜ KEZ START ALDI
11:31 AVCILARDA BİR İŞ YERİNDE PATLAMA MEYDANA GELDİ
11:28 BİYOLOJİ ÖĞRETMENİNİN BULUŞU İLE İSTANBUL SERAYA DÖNECEK
11:22 BURSA'DAKİ ŞİFALI KAPLICA SUYU YENİ TESİSLERE DAĞITILIYOR
11:22 ÇUKURCA'DA CANLI KALKAN EYLEMİ 8. GÜNÜNDE
11:21 MERKEZ BANKASI'NDAN ZORUNLU KARŞILIK HAMLESİ
11:17 BİMEKS AKSARAY MAĞAZASI YENİ YERİNDE
11:16 ARINÇ, BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNİ TÜRKEŞ'E DEVRETTİ
11:16 BEKÇİ, POMPALI TÜFEKLE İNTİHAR ETTİ
11:05 (ÖZEL HABER) SÜS BALIKLARINA RAĞBET ARTIYOR
11:05 SİNOP’TA OTOMOBİL TAKLA ATTI: 1 YARALI
11:04 MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ: “BİZ TÜRKİYE’YE EVET DEDİK, ONLAR KAÇTI”
11:01 ŞEHİT POLİSLERİN CENAZELERİ TÖREN ALANINA GETİRİLDİ
11:00 ERİKA FIRTINASI KARAYİP ADALARINI VURDU: 20 ÖLÜ
10:56 POLİSE ATMAK İSTEDİĞİ PATLAYICI ELİNDE İNFİLAK ETTİ
10:54 ŞEHİT POLİS MEMLEKETİNE UĞURLANDI
10:53 ÖLÜMDEN SADECE 3 ADIMLA KURTULDU
10:50 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ATANAN SELAMİ ALTINOK'TAN İLK AÇIKLAMA
10:49 ŞEHİT AİLESİNE BERAT VERİLDİ
10:46 ZAMANLA YARIŞIP CAN KURTARIYORLAR
10:41 EKSİK BİR GÜN HAYATINI KARARTTI
10:32 HAKKARİ'DE HAYAT NORMALE DÖNDÜ
10:31 CEZAEVİ FİRARİSİNİ ALMAYA GİDEN POLİS MEMURU SİLAHLA YARALANDI
10:30 TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN: “KÜRESEL ISINMAYA KARŞI ÖNLEM ALMAK HERKESİN VE HER KURUMUN ASLİ GÖREVİ OLMALIDIR”
10:29 ÇORUM'DA MAGANDA KURŞUNU AZ KALSIN CAN ALIYORDU
10:28 YARIM KALAN AŞK 35 YIL SONRA MUTLU SONLA BİTTİ
10:25 50 DÖNÜM MISIR EKİLİ TARLAYI HIRSIZLAR HASAT ETTİ
10:22 TİKA’DAN AFGAN ÖĞRENCİLERE BİLGİSAYAR LABORATUVARI
10:17 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDA DOĞUM
10:15 KANSER TEDAVİSİNDE TOMOTERAPİ DÖNEMİ
10:14 İŞTE TAKSİCİNİN BOĞAZINI KESİP GASP EDEN ZANLILAR
10:14 DENİZ KAPLUMBAĞALARININ CANKURTARANLARI
10:12 (ÖZEL HABER) HASTANE ÇATISINDA ÖLÜMÜNE MESAİ
10:10 ET VE SÜT KURUMU PİYASAYA KARKAS ET SATIŞINA BAŞLADI
10:06 (ÖZEL HABER) AT ETİ TACİRİ HAPİSTEN ÇIKTIKTAN SONRA YİNE SUÇ ÜSTÜ YAKALANDI
10:03 OLTASINA KÖPEKBALIĞI TAKILDI
10:03 (ÖZEL HABER) “ADANA’DA VARDA VAR PROJESİ” KABUL EDİLDİ
10:01 SİLOPİ’DE OLAYLI GECE
10:00 ŞEHİT POLİS TANJU SARIKAYA'NIN CENAZESİ ADLİ TIPTAN ALINDI
09:59 İSVEÇ'TE IRAK TÜRKMENLERİNDEN IRAK'A DOSTÇA GÖSTERİ
09:53 YURTTA HAVA DURUMU
09:51 OTOPARKTA ALEV ALAN OTOMOBİL PANİĞE SEBEP OLDU
09:42 MERDAN: "BU ÜLKE HEPİMİZE YETER"
09:41 BEYLİKDÜZÜLÜ VATANDAŞLARIN KÖTÜ KOKU İSYANI
09:37 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI, BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE KUTLANDI
09:35 MİNİBÜS KÖPRÜ AYAĞINA ÇARPTI: 1 YARALI
09:33 OKULA BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLERE OKUL ÖNCESİ UYGUNLUK EĞİTİMİ
09:30 GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
09:26 TRABZON'DA SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ
09:25 DEMİR BARİYER KOPTU, FACİA KIL PAYI ATLATILDI
09:23 ELBEYLİ'DE 14 IŞİD MİLİTANI YAKALANDI
09:06 ŞANLIURFA'DA POLİSE SİLAHLI SALDIRI: 2 ŞEHİT
08:54 DADAY'DA TRAFİK KAZASI : 4 YARALI
08:47 TUNCELİ'DEKİ SALDIRIDA ŞEHİT OLAN ALİ RIZA GÜNEŞ'İN YAKINI ACI HABERİ RESTORANDA ALDI
08:25 EMEKLİ POLİS TABANCAYLA İNTİHAR ETTİ
08:25 BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI (4)
07:51 HALİÇ KÖPRÜSÜNDE YOĞUN TRAFİK OLUŞTU
07:11 SİVAS’A GETİRİLEN YARALI TERÖRİST KENTİ AYAĞA KALDIRDI
06:31 9 GÜN ÖNCE NİŞANLANAN ÇİFTİ TRAFİK KAZASI AYIRDI
06:28 GENÇLER ARASINDAKİ KAVGA ÖLÜMLE SONUÇLANDI
05:34 HALİÇ KÖPRÜSÜ METROBÜS YOLUNDA BAKIM-ONARIM ÇALIŞMASI BAŞLADI
05:16 BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI (3)
05:02 MALİYE BAKANLIĞI ATAMASI
04:16 AHIRDA EŞİNİN CANSIZ BEDENİYLE KARŞILAŞTI
03:16 OTOBÜSTE BALIK İSTİFİ 72 KAÇAK SURİYELİ YAKALANDI
03:15 POLİS KARAKOLU ÖNÜNDE EL YAPIMI BOMBA BIRAKTILAR
02:55 KALE BELEDİYE BAŞKANI SERBEST BIRAKILDI
02:54 YARALI TERÖRİSTE LİNÇ GİRİŞİMİ
01:40 BATMAN’DA BİR İŞ YERİNE SİLAHLI SALDIRI DÜZENLENDİ
01:04 1461 TRABZON DEPLASMANDA GÜLDÜ
00:56 GAZİANTEPSPOR 0-4 BEŞİKTAŞ MAÇIN ARDINDAN
00:48 TEKİRDAĞ'DA TRAFİK KAZASI: 2 YARALI
00:47 BALIKLIOVALILAR İKİ GÜNDÜR CHP BİNASINI İŞGAL EDİYOR
00:44 YORGANCILAR: “BOSNA HERSEK İLE EKONOMİK ANLAŞMA GÜNCELLENMELİ”
00:42 BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI (2) …
00:39 IŞİD, BOMBALI ARAÇLA İNTİHAR SALDIRISI DÜZENLEDİ, ÖLEN VE YARALANANLAR VAR
00:35 BİSİKLET OTOMOBİLE ÇARPTI; BİR ÇOCUK AĞIR YARALI
00:34 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI YALÇIN TOPÇU KİMDİR
00:33 KATİL KENDİ KENDİNİ İHBAR ETTİ
00:28 DIŞİŞLERİ BAKANI FERİDUN SİNİRLİOĞLU KİMDİR
23:49 KAZADA HAYATINI KAYBEDEN ASKER SON YOLCUĞUNA UĞURLANDI
23:32 ŞEHİT ATEŞİ NEVŞEHİR’E DÜŞTÜ
23:23 DİYARBAKIR’DA GÖSTERİCİLER HDP’Lİ BELEDİYENİN İŞ MAKİNALARINI ATEŞE VERDİ
23:16 MARDİN’DE POLİS ARACINA BOMBALI SALDIRI: 8'İ POLİS 13 YARALI
23:11 PTT 1. LİG
23:07 AK PARTİ'NİN ADAY ADAYLARI İÇİN BAŞVURULAR 31 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR
23:02 ŞEHİT POLİSİN NAAŞI FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NE GETİRİLDİ
23:01 BAKAN AYŞENUR İSLAM'DAN AÇIKLAMA
SOSYAL MEDYADA HABERX