Son Haberler
30.11.2015 Pazartesi 15:21
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Denetimli Serbestlikten kimler yararlanacak?
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın yasalaşması halinde belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılını denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edeceklerini belirti. 06.03.2012 15:30

ANKARA (A.A) -
     Hakimevinde gazetecilerle bir araya gelen Ergin, dün Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı, İstanbul'da tahkim merkezi kurulmasıyla ilgili kanun tasarısı ve cezaevlerindeki güvenlik hizmetlerinin yeniden organizasyonuyla ilgili kanun tasarısı taslakları hakkında bilgi verdi.
     Türkiye'de ne kadar adliye sarayı yapılırsa, ne kadar hakim savcı alınırsa alınsın, her uyuşmazlığın, en ufak ihtilafın mahkemeye taşınmasının alternatif çözüm yollarıyla önlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergin, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla alternatif ceza infaz yöntemlerini daha fonksiyonel hale getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Denetimli Serbestlik Tedbiri Uygulanarak Cezaların Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın da bu gayretin bir parçası olduğunu kaydeden Ergin, toplum temelli bir uygulamayı ifade eden denetimli serbestliğin ABD ve İngiltere'deki uygulamaları hakkında bilgi verdi.
     Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarında da denetimli serbestlik sisteminin öngörüldüğünü anımsatan Ergin, Türkiye'de 2005 yılında denetimli serbestlik teşkilatının kurulduğunu, taşrada adli yargı komisyonlarının bulunduğu 133 yerde denetimli serbestlik müdürlüklerinin kurulduğunu anlattı.
     Türkiye'de 2006-2011 yılları arasında toplam 436 bin 150 kişinin takip ve denetiminin yapıldığını söyleyen Ergin, halen 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlünün toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesine devam edildiğini bildirdi.
     Cezaevlerinde bir süredir tutuklu ve hükümlü sayısında rutin artış dışında, ''rutin ötesi'' bir artış olduğunu söyleyen Ergin, 2005 ve 2006'da yürürlüğe giren yeni mevzuat gereği cezaların artırılması, cezaların infaz süresinde artışa gidilmesi, Yargıtay tarafından da dosyaların hızla sonuçlandırılmasının buna neden olduğunu kaydetti.
     Yaşamlarının bir kısmını ceza infaz kurumunda geçirmiş hükümlülerin, topluma uyum sağlamalarının kolaylaşması, sosyal yaşama hazır hale gelmeleri, yeniden suç işlemelerinin azaltılması gibi amaçlarla bu düzenlemenin yapıldığını dile getiren Ergin, öngörülen düzenlemenin ceza süresinde bir değişikliğe neden olmayacağını, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğini, af niteliğinde olmadığını, mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini vurguladı.
     Düzenlemenin, belli şartları taşıyan hükümlülerin, açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesini içerdiğini anlatan Ergin, düzenleme ile açık ceza infaz kurumundan toplum içine bırakılan hükümlülerin, denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi.
     Ergin, herkes için ayrı bir programın öngörüldüğünü, işlenin suçun mahiyetine göre ayrı denetimli serbestlik uygulanacağını kaydetti.
     Bakan Ergin, düzenlemeden, son altı ayını kesintisiz olarak açık ceza infaz kurumunda geçiren, iyi halli olan, koşullu salıverilme tarihine bir yıl veya daha az süre kalanların yararlanabileceğini belirterek, bu şartları taşıyanların infaz hakiminin kararıyla denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının son 1 yılını toplum içinde geçirebileceğini ifade etti.
     Açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde, kapasite yetersizliği, sağlık durumu veya kendi talebi doğrultusunda açık cezaevine ayrılmayan hükümlülerin de bu düzenlemeden yararlanması için geçici madde eklendiğini anlatan Ergin, bu durumdaki hükümlülerin sayısının 9 bin olduğunu söyledi.
     Bakan Ergin, açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanların bu düzenlemeden yararlanamayacaklarını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar, haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar, koşullu salıverilme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezası infaz edilmekte olanlar ve kapalı ceza infaz kurumlarından firar edenlerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını bildirdi.
     Ergin, denetimli serbestlik tedbiri olarak, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma, belirlenen yer ve bölgelere gitmeme, belirlenen programlara katılma yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına karar verileceğini söyledi.
     Toplam cezasının beşte birini iyi halli olarak geçirmek, koşullu salıverilmelerine beş yıldan az süre kalmış olmak şartıyla hükümlülerin açık ceza kurumuna ayrılabildiklerini ifade eden Ergin, bu iki şartı bir arada gerçekleştirenlerin açık ceza evine ayrılma hakkına sahip olduklarını anımsattı.
     Hükümlülerin haklarında hazırlanan denetimli serbestlik programına uymak zorunda olduklarını bildiren Ergin, öngörülen şartlara uymayanlar hakkında firar suçundan işlem yapılacağını dile getirdi.
     Bakan Ergin, düzenlemenin yasalaşması halinde 15 bin civarında hükümlünün bundan yararlanacağını kaydetti.
     Cezaevlerinin kapasitesinin 119 bin, cezaevi nüfusunun ise 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, cezaevlerindeki 93 bin hükümlüden 15 bininin bu düzenlemeden yararlanacağını ifade etti.
     Ergin, şunları söyledi:
     ''Düzenleme ile hükümlülük ortadan kalkmıyor. Cezalarda azalma yok, şartlı salıverilme süresinde bir değişiklik yok. Herhangi bir af söz konusu değil. Bu da bir ceza infaz yöntemidir. Ama 'konutundan çıkmayacaksın ya da günde 3-5 saat şu kurumda, okulda, hastanede, hizmetli olarak ücretsiz çalışacaksın ya da denetimli serbestliğin şu programlarını takip edeceksin' diyeceğiz. Kişinin işlediği suça göre uzmanlar tarafından program önerilecek.''

YORUMLARINIZ
Recep Dursun - 16.12.2014 14:05
Hangi suclar yararlana biliyo onuda aciklarmisiiniz lutfen
yazan - 30.01.2014 20:38
bence güzel bir uygulama af olması yatanlar için daha iyiydi fakat kapalı ceza evi ile açık ceza evi arasında çok fark var kapalıdaki bir kişinin açığa geçmesi onu olumlu yönde etkiler ben de af olması yönünde düşünenlerdenim
adı lazım değil - 13.01.2014 16:20
bence güzel bir uygulama çünkü içeride haksız yere yatanlar var bence bu uygulama infazını yakıp yatanlarada geçerli olmalıydı onlara 2 ci bir hak tanındığını gösterip bir daha bu hakka sahip olamıyacaklarını belirtmeliydi herkesin bu hakkını düzgün kullanmaları söylenmeli
DR.X - 07.03.2012 11:23
Cana kıyanlar hariç diğer suçlular,cezalarının 3 de ikisini çektikten sonra,diğer kalan süre için şartlı salıverme olmalı.
Şartlı tahliye olanlar, herhangi bir suça teşebüs ettiği anlaşıldığında,yada suç işlediği an, derhal tutuklanır.yeni suçu eski suçuyla bileştirip cezasını çeker.
Suçluların islahı en kısa zamanda tamamlanıp,bırakılması,ülke ekonomisi bakımında da yararlıdır.
Yalnız salınan suçluya,sosiyal yardım yapılmalı,suç işlemye mecbur bırakılmamlı.
İş bulmakta,işsiz zamanda sosyal yardım yamak,sosyal devletin görevidir.
ismi lazım - 07.03.2012 05:37
suç, suçluyu affederek değil, cezalandırarak önlenebilir avukat/bakan bey. mevcut denetimli serbestlik rejimi fazlasıyla suçu özendiriyor ve caydırıcılıktan uzak zaten. suçu önleyici bir programınız yok, bari cezalandırmaktan vazgeçmeyin. neyi bekliyorsunuz, insanların birbirini boğazladığını görmeyi mi?
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1

SON DAKİKA
15:09 BEŞ YILDIR NAKİL KALPLE YAŞAYAN GENÇ KIZ HAYATINI KAYBETTİ
15:08 DİYARBAKIR'IN SUR İLÇESİNDE 1 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
15:07 RUSYA KRİZİ, FINDIK FİYATLARINI DA VURDU
15:07 YOLDA ÖLÜ OLARAK BULUNDU
15:05 ERDOĞAN, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİNDE
15:04 BURSASPOR'DA DİVAN KURULU TOPLANIYOR
15:04 KEMER’DE 30 İŞLETME YIKIM İÇİN BOŞALTILIYOR
15:02 BURUN ESTETİĞİNDE DOKTOR SEÇİMİNE DİKKAT
15:02 EĞİTİM YARDIMI ALMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR ZOR ANLAR YAŞANDI
14:58 MORGAN STANLEY: "TÜRKİYE'DE BÜYÜME 2016`DA YÜZDE 3"
14:57 ERTUĞRUL SAĞLAM CAMİAYA VEDA ETTİ
14:54 RİZE İÇİN YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI
14:53 DİYARBAKIR BAROSU İŞ BIRAKTI
14:52 GALATASARAY'DA BURSASPOR MESAİSİ BAŞLADI
14:51 KATAR HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI AL-KHAYAREEN'DEN TÜRKİYE'YE RESMİ ZİYARET
14:47 ANADOLU TURUNUN SON DURAĞI İZMİR’DE
14:43 POMPALI TÜFEKLE ŞAKA YAPARKEN KENDİNİ VURDU
14:42 ADANASPOR’DA KUPA MESAİSİ
14:41 KONUT FİYAT ENDEKSİ EYLÜL'DE ARTTI
14:41 BAKAN KILIÇ, KİCK BOKS MİLLİ TAKIMI’NI TEBRİK ETTİ
14:38 SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI, ESNAF KORKUDAN KEPENK AÇAMADI
14:32 ESKİŞEHİR'İN EKİM AYI DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
14:32 ÇANAKKALE’DE KAÇAK GÖÇMEN OPERASYONU
14:28 ŞEHİDİN AİLESİ ACI HABERİ MİSAFİRLİKTE ÖĞRENDİ
14:25 KARABÜKSPOR LİDERLİĞİ BIRAKMAK İSTEMİYOR
14:24 VİRANŞEHİR’DEKİ ÇADIRKENTTE 5 BİN SURİYELİ ÇOCUK EĞİTİM GÖRÜYOR
14:21 "AVRASYA YILDIZI" TATBİKATI BAŞARIYLA TAMAMLANDI
14:21 DÜNYADA 36.9 MİLYON KİŞİ AIDS VİRÜSÜ TAŞIYOR
14:21 İŞ ADAMINDAN ÇEVRE DUYARLILIĞI
14:19 USTA: "TRABZONSPOR BİR MEDENİYET IŞIĞI OLARAK PARLAYACAK”
14:17 SERMAYELERİNİ BANKAYA DEĞİL ELMAYA YATIRDILAR
14:17 BÜYÜK İKRAMİYEYİ KAZANIN RUHSAL DURUMU
14:17 OSMANLI KÜLTÜRÜNDE ESTETİK DÜNYASI
14:16 KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMAK İÇİN KUYRUĞA GİRDİLER
14:14 GAZİANTEPSPOR, GÖLCÜKSPOR MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI
14:12 TRABZONSPOR'DA 'BİRLEŞTİRME' HAREKATI
14:09 MUSLERA KALESİNİ KAPATAMIYOR
14:08 AKSARAY'A KAR YAĞDI
14:06 GİMDER BAŞKANI ALİ MENDİLLİ MUŞ’TA
14:04 BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: “HİÇBİR ÜLKE BİZDEN ÖZÜR BEKLEMESİN”
14:02 YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI
14:01 METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
13:59 İLK KEZ TRAFİĞE ÇIKTILAR
13:56 KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI
13:55 KUVVETLİ YAĞIŞ VE KAR UYARISI
13:54 GÜNLERDİR AĞAÇTA MAHSUR KALAN KEDİ KURTARILDI
13:53 POLİS SÜSÜ VERİP DOLANDIRICILIK YAPAN 2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
13:53 İŞİTME ENGELLİLER KUR’AN-I KERİM ÖĞRENİYOR
13:50 MADDE BAĞIMLILARINA “SANATTAN HAYATA” PROJESİ
13:45 KALAŞNİKOFLU SALDIRIYLA İLGİLİ 2 KİŞİ DAHA YAKALANDI
13:44 KURTALAN'DA SİLAHLI KAVGA: 1'İ POLİS 7 YARALI
13:44 DÜZCE’YE MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI
13:44 POLİS KURŞUNUYLA YAŞAMINI YİTİREN MERT MEHMET TİLEV SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
13:43 POLİSTEN ÖRNEK KAN BAĞIŞI
13:41 CHP İL BAŞKANI MUSTAFA İZGİN MERKEZ İLÇE’YE ADAY
13:41 HUKUKÇULAR DERNEĞİ'NDEN TAHİR ELÇİ AÇIKLAMASI
13:41 SAHİPSİZ CEP TELEFONU, THY UÇAĞINA ACİL İNİŞ YAPTIRDI
13:40 ANNE ÜNİVERSİTESİ 50 MEZUN VERDİ
13:39 ADIYAMAN'A YILIN İLK KARI YAĞDI
13:38 112 ÇAĞRI HATTINA YAPILAN İHBARLARIN YÜZDE 95’İ ASILSIZ
13:36 ANNENİN EN ZOR GÖREVİ
13:36 RUS SAVAŞ PİLOTUNUN CENAZESİ RUSYA'YA GÖNDERİLDİ
13:35 AIDS'TE ERKEN TANI YÜZ GÜLDÜRÜYOR
13:34 DUVARA ÇARPAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ YARALANDI
13:32 DEFİNECİLER TARİHİ TEPEYİ ŞANTİYEYE ÇEVİRDİ
13:32 ABDEST ALIRKEN EMEKLİ MAAŞINI ÇALDILAR
13:26 SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI
13:25 MERAL AKŞENER: “ÜLKÜCÜ İRADENİN ÜSTÜMÜZE YÜKLEYECEĞİ HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIRIZ”
13:25 VALİ KAMÇI DEPREM BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
13:24 (ÖZEL HABER) BİLET SATICI SOĞUKTAN BÖYLE KORUNUYOR
13:24 KENELERİN KORKULU RÜYASI KEKLİKLER DOĞAYA SALINACAK
13:23 MUHAMMET DEMİR, GOL ORUCUNU BOZDU
13:22 SAMSUNSPOR’DA MORALLER BOZUK
13:21 ROYAL HALI GAZİANTEP'TE ÇIKIŞ SÜRÜYOR
13:18 UYSAL’DAN DİSİPLİN YASASI TASLAĞI DEĞERLENDİRMESİ
13:16 TÜRKİYE’DE AIDS'Lİ HASTA SAYISI ARTIYOR
13:15 İTO BAŞKANI ÇAĞLAR: "2016 TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİNDE ANAHTAR YIL"
13:13 KONESOB BAŞKANI KARAMERCAN ESNAFI DENETLEDİ
13:08 YÜKSEKOVA'DA PATLAYICI BULUNDU
13:08 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİ İÇİN FRANSA’DA
13:07 BAKAN SOYLU: “RUSYA FEDERASYONU TARAFINDAN MEVCUT ÇALIŞANLARIMIZA YÖNELİK BİR BASKI HENÜZ SÖZ KONUSU DEĞİL”
13:06 MALATYALI BAYANLAR LİDERLİĞİ ELDE ETTİ
13:06 NABİ AVCI, BOSNA HERSEK FEDERASYONU MİLLİ EĞİTİM BAKANI DİLBEROVİC İLE PROTOKOL İMZALADI
13:04 TSK'NIN KAHRAMANLARINA ÜSTÜN CESARET VE FERAGAT MADALYASI
13:04 1 YIL ARAYLA İKİ KARDEŞ EROİN KURBANI
13:03 'ORYANTİRİNG YARIŞLARI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
13:02 (ÖZEL HABER) YAŞ MEYVE, SEBZE ÜRETİCİLERİ DİKEN ÜSTÜNDE
13:02 GAZİANTEPSPOR SON NEFESTE
13:01 BORSA GÜNÜN İLK YARISINDA YÜKSELDİ
13:01 DENİZLİSPOR, DEPLASMANDA DAHA BAŞARILI
12:59 KAN BAĞIŞ ARACININ CAMLARINI KIRDILAR
12:59 AHMET REYİZ YILMAZ: “BAHÇELİ GİZLİ BİR AK PARTİ AJANIDIR”
12:57 BÜYÜK GÖĞÜSLER KIYAFET SEÇİMİNİ KISITLAYABİLİYOR
12:57 KOYULHİSAR’DA AHŞAP EV YANGINDA KÜL OLDU
12:57 İŞ ARAYANLAR İLE İŞ VERENLER BULUŞACAK
12:56 DERİK'TE GÜVENLİK KUVVETLERİNE ROKETLİ SALDIRI: 1 ŞEHİT, 1 YARALI
12:56 MALATYA’DA TRAFİK KAZASI: 3 ÖLÜ, 2 YARALI
12:56 YOZGAT’TA KAR YAĞDI
12:55 MARDİN'DE BİR ASKER ŞEHİT OLDU
12:54 NASA, AY’I GÖZDEN ÇIKARDI
SOSYAL MEDYADA HABERX