Son Haberler
22.10.2017 Pazar 22:25
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Elvan: Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin’deki Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarına katıldı. Elvan, bugüne kadar esnafın birçok sorununu çözdüklerini belirterek, “Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur. Türkiye’nin iktisadi anlamda geleceği sizlersiniz” dedi. 19.09.2017 17:31

MERSİN (İHA) -
Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce (ESOB) bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Ulu Cami Meydanı’nda, Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Elvan’ın katılımıyla yapıldı. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer’in ev sahipliğinde, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin milletvekilleri ve çok sayıda esnafın da katıldığı kutlamalar, Şed Kuşanma töreni ile renkli görüntülere sahne oldu.
Törende bir konuşma yapan Bakan Elvan, bu hafta 81 ilde, medeniyetin mayasını teşkil eden, Anadolu’yu Türkiye yapan ahilik geleneğinin idrak edildiğini söyledi. Mersin’de 70 odaya kayıtlı yaklaşık 65 bin esnafın Ahilik Haftasını kutlayan ve bol kazançlar dileyen Elvan, bugün ESOB tarafından seçilen yılın çırağına, yılın kalfasına, yılın ustasına ödüllerinin verileceğini anımsatarak, “Bu ödüle layık görülen kardeşlerimi tebrik ediyorum. Mersin’deki 65 bin esnaf kardeşimin her biri benim gözümde yılın esnafıdır. Yarının esnafı, ustaları olacak binlerce kalfa kardeşimin her biri benim gözümde yılın kalfasıdır. Mersin’deki bütün ustalar benim gözümde yılın ustaları olduğu gibi, bütün çıraklarda benim gözümde yılın çırağıdır” diye konuştu.

Bakan Elvan: “Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur”
Bugün aynı zamanda Gaziler Günü olduğunu ifade eden Elvan, 19 Eylül Gaziler Günü’nün istiklalin, bağımsızlık aşkının sembollerinden biri olduğunu vurguladı. Alparslan Gazi’den Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, Türk tarihindeki bütün gazileri rahmetle ve minnetle andığını kaydeden Elvan, “Kıbrıs’ta, terörle mücadelede gazi olan ve şu an hayatta olan gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Malazgirt’ten 15 Temmuz’a kadar bütün şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Onlar bizim iftihar kaynağımızdır. Onlar diridir. Onlar ölümsüzdür. Bu milletin yolu Ahilerimizin yolu olduğu kadar, şehitlerimizin, gazilerimizin yoludur. Ruhları şad olsun. Bu toprağın mayası ahilikle yoğrulmuştur. Bu toprağın mayası gazilikle şehitlikle yoğrulmuştur” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin iktisadi anlamda geleceği sizlersiniz”
Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ın da 1261 tarihinde, 90 yaşında şehit edildiğini dile getiren Elvan, “Bu toprakları gazilerimizle ve şehitlerimizle birlikte Anadolu ahileri Türkiye yaptılar. Her biri bir gazi olan Anadolu Erenleri, Abdalan-ı Rum mensupları Türkiye yaptılar. Bu toprakları Anadolu Bacıları Türkiye yaptılar. Bu toprakları Anadolu Fakihleri Türkiye yaptılar. İşte esnaflarımız, sanatkarlarımız böyle bir gelenekten geliyorlar. Bugün odalarımızın, meslek birliklerinin, meslek ilkelerimizin temelinde Ahilik teşkilatı vardır. Bu geleneği siz yaşatıyorsunuz. Türkiye’nin iktisadi anlamda geleceği sizlersiniz. Hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Hükümet olarak hep esnafımızın yanında olduk, olmaya devam edeceğiz”
Hükümet olarak bugüne kadar hep esnafın yanında olduklarını, bundan sonraki süreçte de yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Elvan, başta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Başkanı olmak üzere tüm esnaf odaları birliği başkanlarının görüşlerini, düşüncelerini ve sorunlarını teker teker dinlediklerini ve dinlemeye devam ettiklerini belirtti. Onların dile getirdikleri birçok konuyu bugün itibariyle önemli ölçüde çözdüklerini bildiren Elvan, şöyle devam etti: “Çünkü toplumun tüm kesimlerinin, sivil toplum kuruluşlarımızın, esnafımızın görüşleri, düşünceleri bizim için son derece önemli ve kıymetlidir. Ortak akıl hiçbir zaman hata yapmaz. Onun için ortak akla mutlaka başvuruyoruz ve başvurmaya da devam edeceğiz.”
Bugüne kadar yaptıkları düzenlemeleri tek tek saymayacağını, ancak birçok sorunun üstesinden geldiklerini esnafın da çok iyi bildiğini ifade eden Elvan, şunları söyledi: “Çıraklık kaybolmaya yüz tutmuştu, çıraklığa yönelik ciddi adımlar attık, eğitim müfredatımızın kapsamında değerlendirilmesine imkan sağladık. Yine esnafımıza yönelik sadece yapılandırmadan bahsetmiyorum ama pek çok sorunu teker teker çözdük. Bundan sonra da yine tüm esnaf kardeşlerimizle birlikte olmaya devam edeceğiz. Ancak, dünyada ve ülkemizde çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Bu değişim ve dönüşüme mutlaka ayak uydurmamız gerekiyor. Bu noktada hükümetimize düşen görevi de layıkıyla yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz. Ama özellikle geleneksel mesleklerimizin korunması ve yaşatılması son derece önemli. Bu yönde de hükümetimiz geçmiş yıllarda düzenlemeler yaptı ki, o geleneksel mesleklerimizi yaşatalım, ayakta tutalım, bizden sonraki nesiller de o geleneksel mesleklerimize sahip çıksınlar ve o mesleklerimizi yaşatsınlar diye düşündük.”

Vali Su: “Esnaf ve sanatkarlarımız, ülkemizin gelişiminde, kalınmasında yoğun emekleriyle büyük katkı sağlamaktadırlar”
Vali Su da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sosyoekonomik alanlarda gerçekleştirdiği değişim ve dönüşümlerle bugün bölgesinde ve dünyada önemini ve gücünü her geçen gün daha da pekiştiren bir konuma ulaştığını söyledi. Türkiye’nin gelişmesiyle birlikte Mersin’in de büyük bir gelişme ve ilerleme kaydettiğine işaret eden Su, “Mersin, bu gelişimiyle ülkemizin sosyoekonomik yapısı içindeki payını her geçen gün artırmaktadır. Her alanda olduğu gibi gelişme ve kalkınmada da başarı özverili çalışma gerektirir. Esnaf ve sanatkarlarımız, ülkemiz ve ilimizin gösterdiği bu gelişimde, kalkınmada yoğun emekleriyle büyük katkı sağlamaktadırlar. Ecdadımızın medeniyet tarihine armağan ettiği birçok değer arasında sosyal, kültürel ve ekonomik hayatı her yönüyle kapsayan bir sivil yapılanma kurumu olan Ahilik, en önlerde gelen bir teşkilatımızdır” dedi.
Mersin ESOB Başkanı Dinçer ise temelleri 800 yıl öncesine dayanan ahilik kültürünün, esnaf teşkilatının tarihi ve kültürel mirasını oluşturduğunu belirtti. Dinçer, “Türk-İslam medeniyetinin Anadolu’dan dünyaya yayılmasını sağlayan, aziz vatanımızın Türkmen yurdu olmasında sanatı, ilmi ve eğitimi bir arada harmanlayan ahilik, imanın ilimle beslenmesi, çalışmayla şekillenmesidir. ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara yararlı olandır’ prensibiyle hareket eden ahilik, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatımızı düzenleyen, bizlere yol gösteren değerler manzumesidir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen Şed Kuşanma töreninde ise bir çırağın, önce kalfalığa, sonra da ustalığa yükselmesi temsili olarak canlandırıldı. Kutlamalarda ayrıca, yılın İl Ahisi seçilen Selim Yonuk’a, Bakan Elvan tarafından ödülü verildi. Yılın İl Kalfası Nurettin Kazak ve yılın çırağı Mukteber Yıldız ise ödüllerini Vali Su ile ESOB Başkanı Dinçer’in elinden aldılar. Kutlamalar, geleneksel Ahilik pilavı ikramıyla sona erdi.

YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
22:17 SEYDİKEMER’DE CİNAYET
22:13 TRAFİKTE CEZA YAĞDI: 8 GÜNDE 819 BİN 980 TL CEZA
22:11 CENGİZ ÖZYALÇIN: “BERABERLİĞİ ÜZÜNTÜLÜ KARŞILADIM”
22:10 BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜRÜLEN GAZETECİ GALİZİA İÇİN YÜRÜDÜ
22:08 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, NİKAH TÖRENİNE KATILDI
21:52 KESTANE İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN ARAÇ UÇURUMDAN YUVARLANDI: 3 ÖLÜ 1 YARALI
21:48 TOSYA’DA 19 HAFIZ İÇİN İCAZET MERASİMİ DÜZENLENDİ
21:48 TOSYA’DA 19 HAFIZ İÇİN İCAZET MERASİMİ DÜZENLENDİ
21:47 BOLUSPOR - BALIKESİR BALTOK MAÇININ ARDINDAN
21:47 BOLUSPOR - BALIKESİR BALTOK MAÇININ ARDINDAN
21:41 PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖREN VATANDAŞ, YOLDAN GEÇEN VATANDAŞI ÖLDÜRDÜ
21:41 PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖREN VATANDAŞ, YOLDAN GEÇEN VATANDAŞI ÖLDÜRDÜ
21:36 GALATASARAY, 4 HAFTA SONRA PUAN KAYBETTİ
21:30 ERBAA'DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
21:30 ERBAA'DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
21:30 TÜRK TELEKOM STADYUMU’NDAKİ 9. FENERBAHÇE DERBİSİ BERABERE BİTTİ
21:28 15 FUTBOLCU İLK KEZ DERBİ HEYECANI YAŞADI
21:28 SÜPER LİG: GALATASARAY: 0 - FENERBAHÇE: 0 (MAÇ SONUCU)
21:28 CÜNEYT ÇAKIR’IN DERBİ RAPORU
21:22 BİNGÖL'DE 5 TERÖRİSTİN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ
21:22 BİNGÖL'DE 5 TERÖRİSTİN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ
21:16 TÜRK TELEKOM STADYUMU’NDA 50 BİN 291 TARAFTAR
21:15 BELHANDA KIRMIZI KART GÖRDÜ
21:08 ÖZMEN GÜVEN TAZELEDİ
21:04 GENELKURMAY BAŞKANI AKAR’DAN ABD ZİYARETİ
21:04 TARIK ONGUN’A YABANCI MADDE GELDİ
20:59 AVRUPA BOKS ŞAMPİYONASI’NDA İKİ ÖNEMLİ GALİBİYET
20:56 TİLLERSON: "Şİİ MİLİTANLARI IRAK'I TERK ETMELİ"
20:39 ABE, SEÇİMLERDE ÖNDE GİDİYOR
20:37 JULİETTE LEWİS, ANTALYALI SİNEMASEVERLERLE BİR ARAYA GELDİ
20:31 FENERBAHÇELİ TARAFTARLARDAN MERSİN'DEKİ BOMBALI SALDIRI YERİNE KARANFİL
20:23 SÜPER LİG: GALATASARAY: 0 - FENERBAHÇE: 0 (İLK YARI)
20:18 AYDIN'DA FECİ KAZA: 3 ÖLÜ, 1 YARALI
20:18 AYDIN'DA FECİ KAZA: 3 ÖLÜ, 1 YARALI
20:06 GALATASARAY’DA ERKEN DEĞİŞİKLİK
20:04 TFF 3. LİG 3. GRUP UTAŞ UŞAKSPOR: 1 - KARACABEY BİRLİKSPOR: 0
19:58 SÜPER LİG: GALATASARAY: 0 - FENERBAHÇE: 0 (MAÇ DEVAM EDİYOR)
19:58 BİR BUÇUK METRELİK YELKENLİ TEKNELERDE YARIŞAN ANNE BABALAR ZOR ANLAR YAŞADI
19:57 AMATÖR LİG: KIRŞEHİR BELEDİYESPOR: 2 - KASTAMONU ÖZEL İDARESPOR: 1
19:55 TFF 1. LİG: BOLUSPOR: 2 - BALIKESİR BALTOK: 4
19:46 TUDOR’DAN DERBİDE SÜRPRİZ 11
19:44 VOLKAN DEMİREL 10 YIL SONRA İLK KEZ YEDEK
19:39 VAN'DA 3 TERÖRİSTİN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ
19:34 KANLISININ SİLAHLI SALDIRISINA UĞRAYAN ADAM HAYATINI KAYBETTİ
19:33 ÇEYİZ DÖNÜŞÜ KAZA: 4 YARALI
19:33 ÇEYİZ DÖNÜŞÜ KAZA: 4 YARALI
19:28 ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ’NDE YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ
19:28 ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ’NDE YEMEK YARIŞMASI DÜZENLENDİ
19:23 CAM İŞÇİLERİNİN YÜRÜYÜŞÜ VALİLİK TARAFINDAN YASAKLANDI
19:23 CAM İŞÇİLERİNİN YÜRÜYÜŞÜ VALİLİK TARAFINDAN YASAKLANDI
19:22 TOPRAK RAZGATLIOĞLU AVRUPA İKİNCİSİ OLDU
19:20 GALATASARAY'DAN HOPARLÖR HAMLESİ
19:17 SAMSUN’DA BIÇAKLI SALDIRI: 1’İ AĞIR 2 KİŞİ YARALI
19:15 DEMİRTÜRK’TEN EREĞLİ’NİN İL YAPILMASI ÇAĞRISI
19:14 TSK: “HAKKARİ VE VAN’DA 8 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”
19:12 BAKAN ARSLAN, KAHRAMANMARAŞ’TA YATIRIMLARI İNCELEDİ
19:12 BAKAN ARSLAN, KAHRAMANMARAŞ’TA YATIRIMLARI İNCELEDİ
19:12 ŞUMUDİCA: “FANTASTİK BİR MAÇ İZLEDİK”
19:09 AKÇAY: “KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÜZGÜNÜM”
19:09 AKÇAY: “KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÜZGÜNÜM”
19:06 KAYSERİSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ MARİUS ŞUMUDİCA, “FANTASTİK BİR MAÇ İZLEDİK”
19:06 TAHİNCİOĞLU BASKETBOL SÜPER LİGİ: TRABZONSPOR MP: 111 - İSTANBUL BŞB: 93
19:03 ANIZ YANGINI İKAMETLERE SIÇRAMADAN SÖNDÜRÜLDÜ
19:02 BAYANLAR VOLEYBOL 1. LİG: GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ GENÇLERBİRLİĞİ: 3 - ANADOLU ÜNİVERSİTESİ: 1
18:58 SAMSUN'DA SİLAHLI SALDIRI: 1 YARALI
18:58 İNGİLTERE'DE REHİNE PANİĞİ
18:57 KARABÜK’TE OTOMOBİLLERE ZARAR VERDİLER
18:57 KARABÜK’TE OTOMOBİLLERE ZARAR VERDİLER
18:57 SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN HASTANE BİNALARINI İNCELEDİ
18:57 SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN HASTANE BİNALARINI İNCELEDİ
18:55 ATAKUM'DA DEV KOMPLEKS İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR
18:52 ERZURUMSPOR EVİNE ELİ BOŞ DÖNDÜ
18:52 ERZURUMSPOR EVİNE ELİ BOŞ DÖNDÜ
18:52 22 EKİM DÜNYA ORGANİK TARIM GÜNÜ İLAN EDİLDİ
18:52 22 EKİM DÜNYA ORGANİK TARIM GÜNÜ İLAN EDİLDİ
18:49 ANAKENTSPOR’DAN SAKARYASPOR RAHAT GEÇTİ: 3-0
18:49 ADIYAMAN'DA SİLAHLI SALDIRI: 1’İ AĞIR 2 YARALI
18:44 MHP ÇERKEZKÖY TEŞKİLATINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
18:40 ELAZIĞSPOR - SAMSUNSPOR MAÇININ ARDINDAN
18:38 KORKUTELİ BELEDİYESPOR, ELMALI BELEDİYESPOR’U 4-1 YENDİ
18:36 FENERBAHÇE VE GALATASARAY STADA ULAŞTI
18:36 FENERBAHÇE VE GALATASARAY STADA ULAŞTI
18:36 DÜĞÜNDE KIZ TARAFI İLE DAMAT TARAFI KAVGA ETTİ, GELİN İLE BİRLİKTE 11 KİŞİ YARALANDI
18:36 DÜĞÜNDE KIZ TARAFI İLE DAMAT TARAFI KAVGA ETTİ, GELİN İLE BİRLİKTE 11 KİŞİ YARALANDI
18:35 KAYSERİSPOR: 2 - ATİKER KONYASPOR: 1 (MAÇ SONUCU)
18:32 ADIYAMAN’DA BOMBA SÜSÜ VERİLMİŞ BİDON KORKUTTU
18:31 VOLEYBOL EFELER LİGİ: İNEGÖL BELEDİYESPOR: 1 - MALİYE PİYANGO: 3
18:31 BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU: “16 YILDIR TÜRKİYE’DE TARİH YAZILIYOR”
18:31 BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU: “16 YILDIR TÜRKİYE’DE TARİH YAZILIYOR”
18:30 ESKİŞEHİRSPOR 3 PUANI 3 GOLLE ALDI
18:30 ESKİŞEHİRSPOR 3 PUANI 3 GOLLE ALDI
18:30 AK PARTİ HANÖNÜ 6.OLAĞAN İLÇE KONGRESİ YAPILDI
18:29 TB2L; BİLECİK BELEDİYESPOR:62 - BORNOVA BELEDİYESPOR: 98
18:27 NAMAZ KILMAK İÇİN CAMİ ÖNÜNDE BEKLEYEN YAŞLI ADAM DARP EDİLDİ
18:26 AK PARTİ TAŞKÖPRÜ İLÇE BAŞKANLIĞINA HÜSEYİN EROL SEÇİLDİ
18:24 TRAKTÖRÜN ALTINDA FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ
18:23 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÇAY ZİYARETİ
18:21 PARK HALİNDEKİ ARACA ÇARPAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
18:21 SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN: “TÜRKİYE, PKK VE FETÖ YÜZÜNDEN ENERJİ KAYBETMESEYDİ BİR KAT DAHA GÜÇLÜ OLURDUK”
18:20 SİVAS'TA OT YANGINI PANİĞE SEBEP OLDU