Son Haberler
22.09.2017 Cuma 18:25
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

İş adamlarının FETÖ davası
22.08.2017 19:45
İZMİR (İHA) - İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, örgüte finansal destek sağladığı iddiasıyla tutuklanan ünlü iş adamları Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay, Şeref Sipahi ile tutuksuz sanık Metehan Kavuk'un yargılanmasına devam edildi. Dönemin İl Emniyet Müdürü ve 4 şube müdürünün tanık olarak dinlenmesine, tutuklu sanıkların tutukluluk haline devamına karar verildi.
İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen dördüncü duruşmaya tutuklu sanıklar Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay, Şeref Sipahi, tutuksuz sanık Metehan Kavuk, sanık avukatları ve sanık yakınları katıldı. Duruşmada tanıklar dinlendi. SEGBİS (sesli görüntülü bilişim sistemi) kaydı ile alınan tanıklardan ilk olarak ifade veren emekli hakim ve kapatılan Gediz Üniversitesi Mütevvelli Heyeti üyesi Önder Barlas, "Abdullah Kavuk'un FETÖ üyeliğine maddi anlamda bir delil sunamam ancak davranışları ve FETÖ ile ikaz etmeme rağmen beni dikkate almadı. Mütevelli heyet toplantılarında benim yaptığım önerileri Abdullah Kavuk'un reddetmesi onun FETÖ ile ilgisi olması beni şüpheye sevk etti. Abdullah Kavuk'a FETÖ yapılanması olan mütevelli heyetinde değişikliğe gidilmesini önerdim. Ancak kendisi heyetin değişemeyeceğini, heyetin ömür boyu kalacaklarını söyledi. Ahmet Küçükbay ile ilgi kendisi hem vakıf hem de mütevelli heyet üyesi. Onun sadece maddi açıdan katkı sağladığını düşünüyorum" dedi.
Başka bir ortamdan SEGBİS ile ifade veren gizli tanık Bulut ise, "Gediz Üniversitesi E blokun üst katında sohbetler oluyordu. Bu sohbetlere sanıklar Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay ve Şeref Sipahi de katılıyordu. Ben sohbetlere katılmadım ama bu şahısları giriş çıkış yaparken gördüm. Üniversite çalışanı herkes bunu bilir. Abdullah Kavuk, FETÖ'nün İzmir'deki en büyük maddi destekçisidir" dedi.
Bir diğer tanık kapatılan Gediz Üniversitesi Basın Danışmanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Özgür Murat Kaynar ise, "Üniversitenin adı FETÖ/PDY ile anılmasından sonra rektör ile bu yapıdan temizlemek için çalışma başlattık. O dönem üniversitenin mütevelli heyet başkanı olan Abdullah Kavuk'a da durumu anlattık. O da 'tamam' dedi. Kavuk mütevelli heyet başkanlığından istifa ederken yerine eski bakan Işılay Saugın geldi. Üniversiteden FETÖ ile bağlantısı olan başta Adnan Yeşildal olmak üzere bazı isimler çıkarıldı. Adnan Yeşildal üniversiteden çıkarıldıktan sonra Abdullah Kavuk'un şirketinde işe başladı. Bu olay üniversitedeki FETÖ ile mücadelemize zarar verdi. Ben üniversitede FETÖ ile mücadele ederken örgüt üyeleri beni tehdit etmeye başladı. Bekir Baz FETÖ'nün Ege Bölge imamıymış. Okulda Bekir Baz'ın hocalar üzerinde etkileri vardı. Bazı, hocalara Abdullah Kavuk'a saygı gösterilmesini isterdi" dedi.

Eski bakan tanık olarak dinlendi
Abdullah Kavuk ile oğlu Metehan Kavuk tarafından tanık olarak gösterilen eski bakan Hakan Tartan, “Ben 2 dönem milletvekilliği, bakanlık ve belediye başkanlığı yaptım. Konak Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde eski bakan Işılay Saygın beni arayarak, Gediz Üniversitesi’nde FETÖ yapılanması olduğunu ve bu üniversiteyi bu yapıdan kurtarma konusunda benden destek istedi. Bende bunu daha sonra detaylı konuşabileceğimizi söyledim. Sonra yaptığım araştırmada üniversitenin FETÖ yapılanması ile bir takım sıkıntılar olduğunu öğrendim. Işılay hanımın teklifini kabul ederek yönetime seçildim. Ben 2016 yılının Ocak ayında göreve başladım. Her ay toplantılar yapıyorduk. Vakıf başkanı Abdullah Kavuk’a, yönetimden bazı isimlerin çıkarılması konusunda teklif götürdük. Abdullah bey verdiğimiz isimler konusunda hiçbir itirazda bulunmadı. Bize bu konuları daha sonra görüşürüz şeklinde oyalama da yapmadı. Eğer darbe olmasaydı tespit ettiğimiz isimler Eylül ayında listeden çıkarılacaktı. Işılay hanım ile birlikte FETÖ ile bağlantılı isimleri üniversiteden temizlemek için çalıştık. Tutuklu bulunan sanıkların FETÖ ile başka bağlantıları olup olmadığı konusunda bir bilgim yok” dedi.

Etkin pişmanlığı ifadesinin doğruluğuna göre çıkacak
Duruşma savcısı verdiği mütalaasında, Abdullah Kavuk ve Metehan Kavuk hakkında gelen bilirkişi raporların eksik ve yetersiz olduğunu, Abdullah Kavuk ve Ahmet Küçükbay ile ilgili olarak söz konusu şirketlerin kuruluş tarihleri itibari ile incelenmesinin yapılarak terör örgütü parası ile kurulup kurulmadığının, terör örgütü tarafından finans edilip edilmediğini gösteren rapor istenmesine, sanık Ahmet Küçükbay yönünden ifadesinin etkin pişmanlık kapsamında olup olmadığı, ifadesi geçen kişilerle ilgili verilen bilgilerin aydınlatıcı olup olmadığının, soruşturmalarının ne aşamada olduğunun belirtilmesi için İzmir Cumhuriyet Bassavcılığına yazılmasını talep etti.

Sanıklar tahliyelerini talep etti
Mahkeme başkanı tanıklar dinlendikten sonra sanıklara söz verdi. Tutuklu sanıklar Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay ve Şeref Sipahi FETÖ ile bağlantılarının olmadıklarını öne sürüp tahliyelerini talep etti. Sanık Ahmet Küçükbay, 2015 yılında İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın makamına davet edildiğini ileri sürerek dönemin İstihbarat, Mali, Organize ve Terör Şube Müdürleri'ne FETÖ yapılanması ile ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Dönemin polis müdürleri dinlenecek
Sanık avukatlarının konuşmasının ardından mahkeme heyeti ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti, gelmeyen tanıkların zorla getirilmesine, Ahmet Küçükbay tarafından daha önce verilen ifadesinde etkin pişmanlık kapsamı yetersiz bulunduğu için yeniden değerlendirilmesine, Ahmet Küçükbay'ın İzmir İl Emniyet makamında yapılan toplantıda bilgi verip vermediğine dair yapılan toplantıda bulunan dönemin İzmir İl Emniyet Müdürü olan Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve o dönemde Organize, Mali, Terör ve İstihbarat Şube Müdürlerinin tanık olarak dinlenmesine, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilirken eksikliklerin giderilmesi için duruşma 18 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

Olayın geçmişi
İzmir’de, 15 Temmuz darbe girişimin ardından, ünlü iş adamları Orkide Yağları ve Küçükbay Şirketler Grubu sahibi olan Ahmet Küçükbay, Kavuklar Şirketler Grubu sahibi ve Gediz Üniversitesinin eski Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk ile oğlu Metehan Kavuk, Şeref Kuyumculukun sahibi Şeref Sipahi tutuklanmıştı. Soruşturmayı yürüten savcı Zafer Dur, dört önemli isimle ilgili soruşturma dosyasını ayırdı ve savcı iş adamları hakkında hazırlanan iddianameyi İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. FETÖ örgütüne finansal destek sağladıkları iddiasıyla tutuklanan iş adamları hakkındaki 168 sayfalık iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede, 4 iş adamına 10 ile 15 yıl arasında ceza verilmesini istedi. İddianamenin kabul edildiği gün Metehan Kavuk dosya üzerinden görülen dava ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
18:16 BORSA HAFTAYI YÜKSELİŞLE TAMAMLADI
18:10 ALAŞEHİR’İN CADDE VE SOKAKLARI PIRIL PIRIL
18:06 EGO’DA İŞ GÜVENLİĞİ, İLK YARDIM VE YANGIN TATBİKATI
18:06 BELEDİYE PERSONELİNDEN BAŞKAN ÖZAKCAN'A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
18:06 FETHİYE'DEKİ UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 3 TUTUKLAMA
18:05 GEMLİK BELEDİYESİ YABANCI HEYETLERİ AĞIRLADI
18:05 MALAZGİRT'TE TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
18:04 JANDARMADAN OKUL SERVİS ARAÇLARINA SIKI DENETİM
18:04 ‘GENÇLİK MERKEZİM HER YERDE’ PROJESİYLE GENÇLER SPOR İLE TANIŞIYOR
18:04 UŞAK'TA MODİFİYE VE ABARTI EGZOZLU ARAÇLARA GÖZ AÇTIRILMIYOR
18:03 SALİHLİ FAKÜLTESİNİN İLK ÖĞRENCİSİ BAŞKAN KAYDA'YLA BULUŞTU
18:03 BAŞKAN YAŞAR, YENİMAHALLELİ MUHTARLARIN SIKINTILARINI DİNLEDİ
18:00 ÇANKAYA’YA BİR NEFES DAHA: İSHAK ÖZTÜRK PARKI AÇILDI
17:59 -MHP'DEN REFERANDUM TEPKİSİ
17:59 'BEYAZ MASA' ÇÖZÜM ÜRETİYOR
17:57 NİLÜFER’DE TAKSİ DURAKLARI TEK TİP OLUYOR
17:56 İNŞAATTA HAVALANDIRMA BOŞLUĞUNA DÜŞEN USTA YARALANDI
17:55 AVCILIK VE ATICILIK KULÜBÜ YENİ YERİNE TAŞINDI
17:55 200 SPORCUNUN KATILIMIYLA ULUSLARARASI DAMA TURNUVASI BAŞLADI
17:54 HRÜ, SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİYLE EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA BAŞLADI
17:54 SPOR ALANINDA ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİ NİLÜFER’DE ELE ALINDI
17:53 ESENYURT BELEDİYESİNDEN TUŞBA’YA YENİ PARK
17:53 ESENYURT BELEDİYESİNDEN TUŞBA’YA YENİ PARK
17:50 SEBZE YÜKLÜ KAMYONET ŞARAMPOLE YUVARLANDI: 2 YARALI
17:49 ORDU’DA UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 6 KİŞİ TUTUKLANDI
17:49 TAŞKÖPRÜ ZİRAAT ODASI’NIN YENİ BİNASI HİZMETE AÇILDI
17:49 TAŞKÖPRÜ ZİRAAT ODASI’NIN YENİ BİNASI HİZMETE AÇILDI
17:46 FİNİKE'DEKİ 300 PARSEL SORUNU
17:46 'HERO' YAZISIYLA FOTOĞRAF PAYLAŞAN MÜDÜRE GÖZALTI
17:46 MHP’DEN MAHALLE TOPLANTISI
17:46 SARISU KAMPINDAN 2 BİN 500 ÖĞRENCİ YARARLANDI
17:46 BARTIN’DA ‘ENGELLİLERDE SAĞLIKLI YAŞAM’ PANELİ
17:45 GEYİK BOYNUZUNDAN HAYALİNDEKİ ESERLERİ YAPIYOR
17:44 KONYALI ŞEHİTLERİN CENAZELERİ MEMLEKETLERİNE GETİRİLDİ
17:42 İHA’DAN VALİ GÜZELOĞLU’NA ZİYARET
17:39 ÜCRETSİZ SPOR SALONLARINDAN 15 BİN KİŞİ FAYDALANDI
17:37 2. ULUSLARARASI TERMAL SAĞLIK TURİZMİ ZİRVESİ
17:35 MARMARİS'TE 671 ŞİŞE KAÇAK İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ
17:35 ERDOĞAN'IN TOPLANTISINA SIZANLARIN TERÖR ÖRGÜTÜ PYD ÜYESİ OLDUKLARI TESPİT EDİLDİ
17:34 HEREKE, TURİZMCİLERE GÖZ KIRPIYOR
17:34 AKSULU KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞTI
17:33 KARTEPE TELEFERİĞİNE KAVUŞUYOR
17:32 ZİHİNSEL ENGELLİ KAYIP KIZ BULUNDU
17:32 KEFKEN AÇIKLARINDA BATAN TEKNEDE ÖLÜ SAYISI 19'A YÜKSELDİ
17:32 HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN YOL ÇİLESİ BÜYÜKŞEHİR'İ HAREKETE GEÇİRDİ
17:31 AVM’DE YANGIN PANİĞE NEDEN OLDU
17:31 AVM’DE YANGIN PANİĞE NEDEN OLDU
17:31 İSTANBUL VALİSİ ŞAHİN AHİLİK KUTLAMALARINA KATILDI
17:31 İSTANBUL VALİSİ ŞAHİN AHİLİK KUTLAMALARINA KATILDI
17:31 AKSARAY’DA ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN ÜST GEÇİT EYLEMİ
17:31 AKSARAY’DA ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN ÜST GEÇİT EYLEMİ
17:30 SEPETÇİ’DE KONAK YÜKSELİYOR
17:29 TAHMAZOĞLU, GAZİLERİ ZİYARET ETTİ
17:28 SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI
17:28 GÜRKAN'DAN ERBAKAN'A ÖVGÜ
17:27 GTB’DEN, GIDA ÜRETİCİLERİNE DİJİTAL TİCARİ İSTİHBARAT EĞİTİMİ
17:27 AHİLİK HAFTASI KAPSAMINDA MEVLİT OKUTULDU
17:25 GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI MALATYA’DA BULUŞACAK
17:25 FENERBAHÇELİ OYUNCULARDAN TARAFTARA DERBİ ÇAĞRISI
17:25 DÜNYANIN EN BÜYÜK TANK ÇIKARMA GEMİSİ 'TCG BAYRAKTAR' SAMSUN’A ÇIKARMA YAPTI
17:23 EDEBİYAT ÖĞRETMENİ GEÇMİŞE IŞIK TUTUYOR
17:22 YAVUZ SULTAN SELİM HAN VEFATININ 497'NCİ YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI
17:21 MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ USTA: “TEZKEREYE DESTEK VERECEĞİZ”
17:21 MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ USTA: “TEZKEREYE DESTEK VERECEĞİZ”
17:21 MEKSİKA DEPREMİNDE ÖLÜ SAYISI 282’YE YÜKSELDİ
17:21 AV. MELİH AKKURT: “ALMANYA MAHKEMESİNİN SOYKIRIM KARARI HUKUKİ DEĞİL”
17:20 BAŞKAN ÖZAKCAN'A DOĞUM GÜNÜNDE TORUN SÜRPRİZİ
17:20 BAYRAMPAŞA'DA AHİLİK HAFTASI’NA RENKLİ KUTLAMA
17:19 GAÜ, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNOVASYON KURULU'NA DAHİL EDİLDİ
17:19 KÖYLÜLER HES’E TEPKİ GÖSTERDİ
17:19 KÖYLÜLER HES’E TEPKİ GÖSTERDİ
17:18 HENTBOL ŞAMPİYONLARINDAN REKTÖR GÜNDOĞAN’A ZİYARET
17:17 BAŞKAN DOĞAN, İKİ İŞ YERİNİN AÇILIŞINI YAPTI
17:17 BİLECİK BELEDİYESİ BASKETBOL TAKIMI, TURNUVAYA KATILACAK
17:16 15 YIL HAPİS CEZASI BULUNAN FİRARİ ŞAHIS ANAMUR’DA YAKALANDI
17:15 SAĞLIKLI ŞEHİRLER EN İYİ UYGULAMA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
17:15 UYUŞTURUCU PARTİSİNE BASKINDA 2’Sİ CEZAEVİ FİRARİSİ 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
17:14 BİLECİK BELEDİYESİ BASKETBOL KULÜBÜ HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR
17:14 TELEFON DOLANDIRICILARINDAN 645 BİN LİRALIK VURGUN
17:13 ÖĞRENCİLERİN ÜRETTİĞİ ELEKTRİKLİ ARAÇ 1 LİRAYA 100 KİLOMETRE YOL KAT EDİYOR
17:13 ÖĞRENCİLERİN ÜRETTİĞİ ELEKTRİKLİ ARAÇ 1 LİRAYA 100 KİLOMETRE YOL KAT EDİYOR
17:12 TRİBÜNDE UYUŞTURUCU KULLANAN GENÇ DÜŞÜP BOYNUNU KIRDI
17:11 AKYAZI BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ OKUL KANTİNLERİNDE SIKI DENETİME BAŞLADI
17:10 PARK HALİNDEKİ KAMYONETE ÇARPAN SÜRÜCÜ YARALANDI
17:10 KAYSERİ EMNİYETİ'NDEN ARANAN ŞAHISLARA ŞAFAK OPERASYONU: 28 GÖZALTI
17:09 İSRAİL, SURİYE’DEKİ HİZBULLAH TESİSLERİNİ BOMBALADI
17:09 BARTIN ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİNE ‘HOŞ GELDİN’ DEDİ
17:09 BAŞKAN BÖCEK, ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
17:09 TARIM İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN MİNİBÜS YOLDAN ÇIKTI: 17 YARALI
17:08 HUKUK ÖĞRENCİLERİNİN YOL ÇİLESİ İSYAN ETTİRDİ
17:08 HUKUK ÖĞRENCİLERİNİN YOL ÇİLESİ İSYAN ETTİRDİ
17:07 AFYONKARAHİSAR’DA 4 MİLYON 736 BİN DEKAR TARIM ALANI VAR
17:07 EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN ULUS PAZARI’NDA
17:06 BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ İŞ YERİ AÇILIŞINA KATILDI
17:06 GÜRSU’DA ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI
17:06 66 YIL SONRA BÜYÜK BULUŞMA
17:06 HASANKEYF’TE SİLAH VE MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ
17:05 İSKENDERUN’DA HUZUR OPERASYONLARI
17:05 ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ İKİNCİ MEZUNLARINI VERDİ
17:05 TEZKERE TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'A SUNULDU