Son Haberler
26.09.2017 Salı 10:30
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

İSTANBUL'DA LİSE ÖĞRENCİLERİ BAĞIMLILIK TEHDİDİ ALTINDA
02.11.2013 16:03
ANTALYA (İHA) - Psikiyatrik hastalıkların tedavisi konusunda Türkiye’de düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan "Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi"nin 5'incisi, 30 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında Belek'teki Cornelia Diamond Hotel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.
Sosyal Psikiyatri Amerikan Derneği Başkanı ve eski Amerikan Ortopsikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Andres Pumeirega, 2010 yılında meslektaşları ile birlikte İstanbul'da 32 bin lise öğrencisi üzerinde yaptıkları intihar düşüncesi ve kimyasal madde bağımlılığı konusundaki istatistiksel çalışmada, ABD kadar olmasa da Türkiye'de de uyuşturucu bağımlılığının tehlikeli seviyelere ulaştığının ortaya çıktığını söyledi. Pumeirega, öğrencilerin yüzde 30'unun alkol, yüzde 40'ının sigara ve yüzde 13'ünün bağımlılık yapıcı kanun dışı madde kullandıklarının tespit edildiğini söyledi.
Basın toplantısında söz alan psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci ise, hiç kimsenin çocuğunun kültür ve sosyal seviye tanımaksızın uyuşturucu madde bağımlılığı tehlikesinden muaf olmadığının altını çizdi. Prof. Dr. Semerci, eskiden daha çok varoşlar, sokak çocukları ve çocuk esirgeme kurumlarında kalan çocukların işlediği düşünülen suçların artık maddi durumları ve kültür seviyesi yüksek ailelerin çocuklarını da vurmaya başladığının altını çizdi.
Psikofarmakoloji Derneği tarafından düzenlenen "5. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi" yoğun bilimsel programıyla dikkat çekti. Psikofarmakoloji Derneği’nin sloganı ise "Aklımız Beyinde" oldu. Dünyanın dört bir yanından uluslararası bilim dünyasının tanınmış isimlerinin konuk olduğu kongrede; Amerika, Kanada, Malezya, İtalya, Almanya, Yunanistan, İsviçre, Kırgızistan, Gürcistan, İsrail, Hollanda, İngiltere, Belçika, Hırvatistan, Rusya gibi birçok ülkeden bilim adamları sunumlar yapıyor.
Bağımlılık, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, şizofreni, depresyon, kaygı bozuklukları ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen birçok konuda paneller, konferanslar ve öğrenciler için kursların düzenlendiği kongreye bine yakın hekim katılırken, Türkiye'den 200’e yakın ve dünyadan söz sahibi 60’a yakın konuşmacı ve oturum başkanı kongrede görev alıyor. Son gelişmelere ilişkin konferanslar, psikiyatrik hastalıklardaki kanıt-hastalık ilişkisi oturumları, klinik ve laboratuvarlardaki güncel konuları içeren sempozyumların programın ana başlıklarını oluşturduğu kongrede; dünyanın önde gelen meslek kuruluşları ile 5 paralel salonda 1 konferans, 1 beyin fırtınası, 1 yuvarlak masa, 1 söyleşi, 17 ortak panel, 25 kurs, 6 uydu sempozyumu ve 26 panel gerçekleştiriliyor. Kongrede tüm dünyadan 500’e yakın poster ve sözel bildiri sunumu yapılıyor.

DEPRESYON TEDAVİSİNDE YENİ BİR DÖNEM Mİ BAŞLIYOR?
Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Prof.Dr. Mesut Çetin, artık depresyonu saatler içinde tedavi etmek artık mümkün olduğunu söyledi. Depresyonun, dünya nüfusunun yaklaşık beşte birini etkileyen ve intihar ile sonuçlanma riski olan önemli bir sağlık sorunu olduğunun altını çizen Prof.Dr. Çetin, "Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılında depresyonun, stres ve kalp-damar sistemi ile ilişkili komplikasyonlar nedeniyle ölüme yol açan hastalıklar arasında ikinci sırada olacağını öngörmektedir. Buna rağmen, günümüzde tüm dünyada depresyon tedavisi için kullanılan antidepresan ilaçların etkilerinin ortaya çıkması için 3-4 hafta gibi uzun bir süre beklenmesi gerekmektedir. Depresyon hastaları bu süre içinde ilaçtan fayda görmediğini düşünerek ya tedaviyi bırakmakta veya özellikle intihar eğiliminin yüksek olduğu bu hastalıkta bekleme süreci ciddi bir risk oluşturmaktadır" dedi.

"1970'LERDEN BU YANA BEYİNDEKİ İKİ FARKLI SİSTEMİ ETKİLEYEN İLAÇLAR KULLANILIYOR"
Halen tüm dünyada 1970’lerden bu yana beyindeki iki farklı sistemi etkileyen ilaçların kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Çetin, şunları söyledi:
"2000'li yılların başında ise bu iki sistemin dışında beynimizdeki bir başka sistem üzerinden etki yapan ilaçlar üzerinde çalışmalar yapılmaya başlamıştır. Söz konusu ilaç ile diğer ilaçlarla tedaviye cevap vermeyen vakalarda birkaç saat gibi kısa bir süre içerisinde antidepresan etki elde edilmiştir. Aslında piyasada başka bir amaçla satılmakta olan bu ilacın hızlı etkisinin mekanizması 2010 yılı Ağustos ayında açıklanmıştır. Amerika’nın saygın üniversiteleri ve Amerikan Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsünde (NIMH) yürütülen bu çalışmalar, geçtiğimiz yıl büyük ilaç şirketlerinin de dikkatini çekmiş ve bu mekanizma üzerinden etki gösteren ilaçların üretilebilmesi için çalışmalar başlatılmıştır."
Her şey yolunda giderse ve söz konusu ilaçların depresyon tedavisinde kullanılabilmesi için yasal düzenlemeler yapılabilirse hem mevcut tedaviye dirençli vakalarda iyileşme sağlanabileceğini hem de ilaçların etkisinin saatler içinde çıkacağını hatırlatan Prof. Dr. Mesut Çetin, "Depresyon tedavisinde devrim niteliğindeki bu çalışmaların detayları 30 Ekim-03 Kasım 2013 tarihlerinde Antalya’da yapılmakta olan 5. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi’nde Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’nda; konunun uzmanları Kanada’dan Alberta Üniversitesi Nörokimyasal Araştırmalar Departmanı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Glen Baker ve aynı departmandan Prof. Dr. Serdar Dursun; ABD’den Harvard Tıp Fakültesi Psikiyatri Departmanı’ndan Prof. Dr. Dost Öngür ile Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu tarafından deneyimler aktarıldı ve konu enine boyuna tartışıldı" diye konuştu.

KİMYASAL MADDE BAĞIMLILIĞI GİTTİKÇE YAYILAN KÜRESEL SALGIN
Kimyasal madde bağımlılığının Türkiye'de ve dünyada yayılmaya devam eden bir küresel salgın haline geldiğini söyleyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temple Üniversitesi Psikiyatri Kliniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alican Dalkılıç ise, ABD’de hayat boyu kimyasal madde kullanımı oranının 18-22 yaş grubunda yüzde 44’e ulaştığını hatırlattı. Prof. Dr. Dalkılıç, "Ülkemizde kimyasal madde bağımlılığı henüz Avrupa ve ABD seviyelerinde olmamakla birlikte bizim çalışmamızda İstanbul’daki liseli gençler arasında en az bir kez kullanım oranları şöyle çıkmıştır: Sigara (yüzde 45.5), alkol (yüzde 32.5), esrar (yüzde3.3) ve diğer bağımlılık yapıcı maddeler (yüzde 13.4). Kimyasal madde kullanımının yol açtığı zararlar sağlık, üretim kaybı ve suç ile ilgili kayıplar da göz önüne alındığında, sadece ABD için yıllık 600 milyar dolara ulaşmaktadır. Ayrıca paraya çevrilemeyen aile içi geçim sorunları, okul ve iş sorunları ve travmanın kullanıcı ve çevresindekiler üzerindeki olumsuz etkilerini de unutmamak gerekir. ABD’de en yaygın engellenebilir ölüm nedeni olan sigara yılda 193, diğer kimyasal maddeler 193 ve alkol 235 milyar dolarlık kayba neden olmaktadır. Kimyasal madde kullanımı konusunda toplumsal bilgilendirme ve koruyucu kampanyalar, önleyici tedavilerin yaygınlığı, tedaviye kolay ve çabuk erişim sağlık risklerini ve ekonomik kayıpları azaltmaktadır. Avrupa ve ABD’de madde bağımlılığı konusunda değişik girişim, program ve tedaviler denenmiş, etkili program ve tedaviler belirlenmiştir. Bunlardan uygun olanları ülkemizde şimdiden uygulanmaya başlanabilir" ifadelerini kullandı.

"DÜNYADA EN ÇOK KİMYASAL MADDE YAKALANAN İKİNCİ ÜLKE"
Kimyasal madde üretici ve tüketici bölgelerinin ortasında yer alan coğrafi konumu sebebiyle Türkiye'nin kimyasal madde transferinin ana yolları üzerine bulunduğunu, Türkiye'nin dünyada en çok kimyasal madde yakalayan ikinci ülke olmasına rağmen kimyasal madde kullanımını sadece güvenlik yöntemleri ile kontrol etmeye çalışmanın yeterli olmadığını kaydeden Prof. Dr. Dalkılıç, "Kimyasal madde kullanımı, riskleri ve tedavileri ile ilgili olarak gençlerin, ailelerin ve toplumun bilinçlendirilmesi konusunda sağlık çalışanlarının yanı sıra medya kuruluşlarına, gazeteci, yazar ve diğer aydınlara önemli görevler düşmektedir" dedi.

İSTANBUL'DA LİSE ÖĞRENCİLERİN KİMYASAL MADDE BAĞIMLILIĞI VE İNTİHAR MEYİLLERİ
Sosyal Psikiyatri Amerikan Derneği Başkanı ve eski Amerikan Ortopsikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Andres Pumeirega ise, İstanbul'da 2010 yılında 32 bin lise öğrencisi üzerinde yaptıkları intihar düşüncesi ve bağımlılık yapan yasa dışı kimyasal madde bağımlılığı konusundaki raporunu açıkladı. Çalışmanın İstanbul'daki toplam öğrenci sayısının yüzde 20'sine tekabül ettiğini ve düz lise, meslek ve Anadolu liselerini kapsadığını, rastgele öğrenciler seçildiğini söyleyen Prof. Dr. Pumeirega, "Kullanılan madde oranları ABD'deki kadar yüksek değil ama İstanbul'daki değişime işaret ediyordu. Alkol kullanım oranı yüzde 30, sigara yüzde 40, bağımlılık yapıcı kanun dışı esrar da dahil yüzde 13'e kadar çıkıyordu. Birden çok madde kullanan gençler var. Bunlara yönelik alınacak önlemler var. Giriş maddeleri dediğimiz sigara ve alkol kullanan gençler için koruyucu girişimler, planlamalar düzenlenmeli. Aynı zamanda bu bilgiler üzerinde intihar düşüncesini araştırdık. Bundan da ortaya çıkan sonuçlar aslında kimyasal madde bağımlılığıyla ilgiliydi. Bununla ilgili de benzer programlar geliştirilebilir. Depresyon gibi psikiyatrik sorunlarla ilgili şikayetler sosyal risk faktörleri. İntihar düşüncesi araştırmasında bu düşünceye sebep olan faktörler arasında göç, kimyasal madde kullanımı da önemli faktörlerden birisiydi. Burada önemli olan intihar düşüncesinin risk faktörleri ve kimyasal madde bağımlığı arasındaki benzer faktörlerin azaltılabileceğinin ortaya çıkmasıydı" diye konuştu.

"KİMSENİN ÇOCUĞU UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞINA UZAK DEĞİL, SUÇTAN MUAF DEĞİL"
Gençlerdeki madde bağımlılığı konusunun basında bugüne kadar ya sokak çocukları, tinerci diye tabir edilen çocuklar ya da genç erişkin denilebilecek genç sanatçılar grubunun maddeye bulaştığı zaman haber olduğunu ve bunun madde bağımlılığıyla mücadeleyi zora soktuğunu söyleyen psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, bu haberler sebebiyle ebeveynlerin, "Benim çocuğum sokak çocuğu değil, sanatçı değil, o zaman risk altında değil" düşüncesine kapıldığını söyledi. Prof. Dr. Semerci, "Öte yandan normal dediğimiz aile çocuklarında hızla artıyor. Parası olan, pahalı ilaç ve maddelerle küçük yaşta tanışmaya başlıyor. Bazı bölgelerde çok kolay ulaşılabiliyor. Ben gitsem bulamam ama onlar öğreniyor. Ailenin aklında hiç böyle bir ihtimal, tehlike olmadığı için gözden kaçıyor. Müdahale edilemiyor" dedi.

"HER YIL 200 BİN ÇOCUK HAKKINDA CEZA DAVASI AÇILIYOR"
Ruhsal sıkıntıların madde bağımlılıklarını, suç ve toplumsal sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çeken Prof .Dr. Semerci, "Aynı sıkıntı suçla ilgili de var. Suç işleyenler hep sokak çocukları ve yuva çocukları değil. Normal çocuklar da yapıyor ama onlar karakola geldiğinde aileleri tarafından daha kolay geri alınabiliyor. Daha büyük suç işlediklerinde, cinayet gibi suçlarda, asıl büyük problem, geri dönüşü olmayan kaybedişler ortaya çıkıyor. Kimsenin çocuğu, benimki de dahil, bunlardan muaf değil. Diğer suçlanan çocuklarla birlikte aynı sistem içinde yaşıyorlar. Gençlik döneminde yasal olarak suç kabul edilen davranış yaşı da oldukça düştü. Geçen yıl 18 yaş altı ceza davası açılan çocuk sayısı yaklaşık 200 bin. Her yıl 200 bin çocuk hakkında ceza davası açılıyor. Belki hüküm giymiyorlar, hapishaneye koymuyoruz ama karakolda olması rapor süreçleri, mahkeme süreci yaşaması demek. Bunlar toplandığında ona bir çeşit yol gösterici sistem demek. Bir yerde yanlış yapıyoruz. Çocuklar oraya gelmeden çocukları korumayı öğrenmemiz, onlardan önce kendimizi yargılamamız gerekiyor. Oradan baktığımızda tabii ki çocukların kişisel problemleri burada bir etken ama tek etken bu değil. Başka sonuçlarla birleşmediğinde suç yoluna uzanmıyor" ifadelerini kullandı.

"AİLE KAVRAMI ÖNEMLİ"
Bu konuyla ilgili çözüm sürecinde ailenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Semerci, "Aile kavramı çocuğun korunması açısından çok önemli. Aile boşanmış bile olsa, önemli olan çocuğun kontrol edilebiliyor olması. Yoksul semtlerdeki ailelerin çocukları suç işlerdi, eskiden öyle bir anlayış vardı. Şimdi görüyoruz ki çok normal saydığımız, iyi okullarda okuyan, maddi ve kültürel durumu iyi olan ailelerin çocukları da suç işliyor. Bu, denetimi kaybetmekten geçiyor. İhtiyaçlarının gerektiğinden fazla karşılanması, hiç karşılamaması kadar kötü bir uygulamadır. Çevresel faktörler de önemli. Yaşadığınız yerde suç kavramı çok normalize edildiyse suça karışmak kolaylaşıyor. İstanbul'da bazı bölgelerde suç işlemek iyi bir şey, önemli bir beceri, herkes yapamıyor. Yaşadığı çevre ve ailede bunu başka yapan varsa çocuğun ulaşımı daha kolay oluyor. Bir diğer faktör okul. 2 bin-3 bin çocuğa bir rehber öğretmen düşüyor. Bu da öğrencinin izlenmediğini gösteriyor. Çocuğun sıkıntılarının tespit edileceği yer okuldur. Riskleri belirlemeleri gereken yer rehber öğretmenlerdir ama sayıları çok yetersiz. Burada koruyamadığımız çocukları mahkemede de koruyamıyoruz. İlerleyen yıllarda koskoca adamlar olarak çıkıyorlar karşımıza. Yargılıyoruz ve rehabilite bekliyoruz. Islah evlerinde sadece yemek veriyoruz, yer veriyoruz ama rehabilite edemiyoruz. Onun yerine sadece o çevreden uzaklaştırmakla yetiniyoruz" dedi.
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
10:19 HİSARCIK’TA ÖĞRETMENLERE ‘EĞİTİM KOÇLUĞU’ SEMİNERİ
10:18 AŞUT’TAN, ‘SEÇİMİ MTSO ERTELETTİ’ İDDİALARINA SERT YANIT
10:17 KATI YAKITLAR İSTATİSTİKLERİ AÇIKLADI
10:16 İZMİTLİ PERİLER KUPAYA GALİBİYETLE BAŞLADI
10:16 BAŞKAN TOLTAR HASTA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ
10:16 BAŞKAN ÜZÜLMEZ: “MUTLU KADIN, MUTLU TOPLUM DEMEKTİR”
10:16 KİLİSLİLER ÜNLÜ SANATÇILAR İLE COŞTU
10:15 ULUSLARARASI SAHABE SEMPOZYUMU SAÜ’DE DÜZENLENECEK
10:15 AKGÜL ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ
10:15 SOYER, SODEM'DE YENİDEN BAŞKAN
10:14 BÜYÜKÇEKMECE’DE SOKAK HAYVANLARI YARARINA KONSER
10:14 B. B. ERZURUMSPOR YÖNETİMİNDEN OSMAN ÖZKÖYLÜ’YE TAM DESTEK
10:14 BEL VE BOYUN FITIKLARINDA AMELİYATSIZ ÇÖZÜM
10:14 BAKAF, TÜRKİYE’NİN İLK BÖLGESEL FUARI OLDU
10:13 BAKAN KURTULMUŞ'TAN DÜNYA TURİZM GÜNÜ MESAJI
10:13 VÜCUTTA OLUŞAN CİLT LEKESİNE DİKKAT
10:13 KABLO HIRSIZLARI DEMİR KAPININ ÜZERİNDE YAKALANDI
10:11 ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ULAŞAN TEK BELEDİYE
10:11 JANDARMAYA TAKVİYE ARAÇ
10:10 GÖRELE’DE İTFAİYE HAFTASI ETKİNLİKLERİ
10:10 BAŞKAN DUYMUŞ, BÖLGE MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
10:09 ÇANAKKALE’DE ADLİYEYE SEVK EDİLEN 5 KİŞİDEN 4'Ü TUTUKLANDI
10:09 SUNGURLU MYO'DA ÖĞRENCİ SAYISI 1020'YE YÜKSELDİ
10:09 BURÇAK ÖĞRETMENDEN ACI HABER
10:09 BAFRA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU: 9 GÖZALTI
10:07 ORGAN BAĞIŞLAYANLARA MEZAR YERİ ÜCRETSİZ
10:06 YENİMAHALLE, LİGE 3 PUANLA BAŞLADI
10:05 PAZARYERİ’NİN KALDIRIM SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR
10:05 YENİMAHALLE KÖYLERİ ŞENLİKTE BULUŞTU
10:04 DENEYİMLİ ODYOLOGLARIN ROLÜ ÖNEM KAZANIYOR
10:04 YATIRIMLAR DÜZENLENEN TOPLANTIYLA DEĞERLENDİRİLDİ
10:03 ZIPLIYOR, ATLIYOR, KOŞUYOR, ATIYOR
10:03 SAĞLIK SEN GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN TOPLANTISI YAPILDI
10:02 ‘SARI NOKTA HASTALIĞI’ UYARISI
10:01 FİLİPİNLER BAŞKANLIK SARAYI YAKINLARINDA SİLAHLI SALDIRI: 1 ÖLÜ
10:00 DOWN SENDROMLU GENÇ OTELİN NEŞE KAYNAĞI OLDU
10:00 PURSAKLAR’DA BAYAT EKMEK KUTUSU UYGULAMASI
09:59 SUNGURLU'DA 8 BİN 655 ADET MEKTUP DAĞITTILAR
09:59 (ÖZEL HABER) ÇOCUĞUNA SARILDIĞI SIRADA BAŞINDAN VURULDU
09:58 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ OKUL TADİLATI YAPTI
09:58 VALİ MAHALLE SAKİNLERİ İLE BULUŞTU
09:58 KUDAKA, ERZURUM TANITIM GÜNLERİNDE
09:57 TRABZON’DA ULUSLARARASI SÜS TAVUKLARI FUARI DÜZENLENECEK
09:54 ÜSTÜN YETENEKLİ BİREYLER SERTİFİKALARINI ALDI
09:54 BAŞKAN YALÇIN, AHI DAĞI YOLUNDAKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ
09:51 ORGANİK TARIM ADI ALTINDA HİNT KENEVİRİ YETİŞTİREN 2 KİŞİ YAKALANDI
09:51 NARKO TİMLER UYUŞTURUCU SİMSARLARINA GÖZ AÇTIRMIYOR
09:51 MANAVGAT’TA SOKAKLAR ŞENLENİYOR
09:50 MİLLETVEKİLİ YEL AFAD PROJELERİ HAKKINDA BİLGİ ALDI
09:50 ERZURUM’DA NARKOTİK EKİPLERİ UYUŞTURUCU TACİRLERİNE GÖZ AÇTIRMIYOR
09:49 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NDE TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI
09:49 BAYRAKLI’NIN HALI SAHALARI GÖZ KAMAŞTIRIYOR
09:48 ADANA'DA KONSERİ YARIDA KALAN ALEYNA TİLKİ: "ÜZÜLMEYİN TEKRAR KAVUŞACAĞIZ"
09:47 İNCİRLİOVA’DA ENGELLER SEVGİYLE AŞILIYOR
09:46 VALİ TÜMGENERAL’İ MAKAMINDA AĞIRLADI
09:45 SARI NOKTA HASTALIĞI GÖRME KAYBI SEBEBİ
09:45 MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ ACİL SERVİS YOĞUNLUĞUNU 2'YE KATLADI
09:45 "TARİH BOYUNCA TÜRKÇE SÖZLÜKLER" SERGİSİ AÇILDI
09:44 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN ŞİRİNYER PARKI'NA ALTIN DOKUNUŞ
09:44 BAŞKAN ALBAYRAK HAYRABOLU'DAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
09:43 (ÖZEL HABER) FLAMİNGOLAR ARİN GÖLÜNDE İLK DEFA YOĞUN ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLENDİ
09:43 DOĞU KARADENİZ'DE KONUT SATIŞLARI DÜŞÜYOR
09:41 BURSA YENİ PİKNİK VE MESİRE ALANLARINA KAVUŞUYOR
09:41 KUDÜS ZİYARETİ VE MUKADDES MEKANLARA YOLCULUK
09:41 NAZİLLİ BELEDİYESİ OKULLARA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR
09:40 ŞEHİR İÇİ TÜNEL GEÇİŞ PROJESİ'NDE GERİ SAYIM BAŞLADI
09:40 (ÖZEL HABER) ZARARLI BÖCEKLERE KARŞI ARMUT AĞAÇLARINI TÜTÜN SUYU İLE KORUYOR
09:35 İSTANBUL VİNÇDER'DEN CM EXPO İŞ VE İNŞAAT MAKİNALARI FUARI’NA DESTEK
09:34 HARÇ MAKİNESİ 16 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN BACAĞINI KOPARDI
09:32 SDT, PERDELERİNİ 'LEYLA İLE MECNUN' OYUNUYLA AÇACAK
09:30 (ÖZEL HABER) İSTANBUL BOĞAZI’NDA NEFES KESEN KURTARMA OPERASYONU
09:30 ADÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DEMİR, DENİZLİ’NİN TARİHİNE IŞIK TUTACAK
09:29 KENDİSİNİ KÖYÜNE VE FAYDALI İŞLERE ADADI
09:29 BRUMA'DAN VODAFONE PARK UYARISI
09:29 AYDIN’DA HANE HALKI KULLANILABİLİR FERT GELİRİ 18 BİN 666 TL OLDU
09:28 KAYMAKAM SÜRÜCÜ, MUHTARLARLA BULUŞTU
09:25 TAM KAPALI BEL FITIĞI AMELİYATI OLANLAR BİR HAFTA SONRA İŞİNE DÖNEBİLİYOR
09:23 (ÖZEL HABER) BONZAİ TUZAĞINA DÜŞEN YABANCILARIN YÜREK BURKAN HALLERİ KAMERADA
09:23 (ÖZEL HABER) BONZAİ TUZAĞINA DÜŞEN YABANCILARIN YÜREK BURKAN HALLERİ KAMERADA
09:22 KIRŞEHİR AMATÖR LİGDE MÜCADELE EDEN EVRANSPOR TAKIMI ADINI ‘1969 KIRŞEHİRSPOR’ OLARAK DEĞİŞTİRDİ
09:21 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DEMİR OKUL ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
09:21 WEB-TAPU SİSTEMİ HAYATA GEÇTİ
09:19 (ÖZEL HABER) SURİYELİ ÇOCUKLARDAN İSTİKLAL CADDESİ’NDE SU İLE SANAT
09:14 MODOKO BAŞKANI ÖZÇELİK: "KDV YÜZDE 8’DE SABİTLENMELİ"
09:14 NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE JAPON DİLİ DERSİ BAŞLADI
09:14 İTFAİYE EKİPLERİNDEN BİLGİLENDİRME ÇALIŞMASI
09:14 (ÖZEL HABER) AVCILAR AÇIKLARINDA YARALI YUNUS ALARMI
09:13 DOĞUM KONTROL HAPLARI ANNE SÜTÜNÜ ETKİLİYOR
09:12 BÜYÜKÇEKMECE'DE AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATAN ESNAF ÖDÜLLENDİRİLDİ
09:12 BÜYÜKÇEKMECE'DE AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATAN ESNAF ÖDÜLLENDİRİLDİ
09:11 FORUM MAGNESİA NİLOYA’YI ÇOCUKLARLA BULUŞTURACAK
09:11 5 İL İÇİN HAFİF SAĞANAK UYARISI
09:08 ETSO SEÇİMLERİ NİSAN 2018'DE YAPILACAK
09:08 GENÇLERE MADDE BAĞIMLILIĞI-UYUŞTURUCU UYARISI
09:05 KÜTAHYA'DA İTFAİYE HAFTASI KUTLAMALARI
09:05 FERİT KARABULUT: ZAFER HAVALİMANI KARGO UÇAKLARININ KULLANIMINA DA AÇILMALI
09:05 MÜDÜR METİN KOZ: AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE OKULLARINA GELİP GİTMELERİ
09:05 15 TEMMUZ ANISINA MÜCADELE EDECEKLER
09:04 IĞDIR’DA KÖMÜR SATIŞLARI AZALDI
09:04 KÜTAHYA'DA BİN 158 DERNEĞİN 69 BİN 414 ÜYESİ VAR