Son Haberler
31.07.2016 Pazar 10:16
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

KEMALETTİN ÖZDEMİR V.B. İLE SIRADANLAŞMAYI KALDIR(AMA)MAK
Önder Aytaç aytac@haberx.com
15.12.2012 23:02
Ne yapabilirler bir şeyler oluşturabilirler mi? Şahsım adına benim için bunların bireysel anlamda hiçbir değerleri yok ve asla ayrı bir cazibe merkezi de değiller. Beni bile peşinden sürükleyemeyen ve kendilerini birer aysberg gibi gören bu kişiler de üzerlerinden proje üretilen ve sonrasında işe yaramadığı görüleceğinden dolayı bir kenara atılacak olan şahıslardır. Rabbim ilk lütuf olan ve çoğunlukla bir tevafuk ile –tesadüf değil- hizmete girme / hizmeti tanıma durumunu, son lütuf olan hizmet dairesi içinde ruhu Rabbe teslim etmeyi de isteyen herkesle birlikte bizlere de nasip etsin inşallah… Etsin ki; imanla kabre girmeyi de gerçekleştirebilelim inşallah…

KEMALETTİN ÖZDEMİR GİBİLER VE SIRADANLAŞMAYI KALDIR(AMA)MAK

İlk oluşumlarda her zaman dar bir kadro vardır ve öndeki şahıslar az ve bilinen kişiler olduğu gibi herkesin nazarında derin bir saygı ve hürmet görürler. Zamanla oluşumun büyümesi nispetinde önde olan şahısların ağırlığı da artar ve her yeni başlangıçlarda süreci götürür ve başlarında olurlar.

 

Oluşumun büyümesi nispetinde tanınırlılıkları da artacağı gibi, tanıyanların sayısı da artar ve herkes tarafından saygı ile adları anılıp, bir yerde arz-ı endam ettiklerinde ayağa kalkılan ve o konuşmadan konuşulmayan, söz verilmeden fikir beyan edilmeyen bir duruma gelirler. Oluşum mensupları onlara sormadan bir şey yapamaz ve her sözleri muhkem kaziye haline gelir. Yanlış dedikleri yapılmayan ve doğru dedikleri uygulanan bu kişiler ilk ve önde olmanın verdiği öncelik ile maddi ve manevi bir güce sahip olurlar.

 

Fakat zamanla akan sular aynı şekilde olmaz ve oluşumun büyümesi nispetinde yeni insanlar katıldığı gibi yeni birimlerde oluşur. Bu her yere koşan ve her şeye yeten öndeki kişiler artık oluşumu tüm vukufiyeti ile kavrayamadıkları gibi teklifleri de eskisi gibi kabul görmemeye başlar. Kabul görmemesi artık fikirlerinin yetmemesidir ki onlar bunun da farkında olmazlar. Birimler çoğalmış ve vizyona yeni insanlar girmiş ve profesyonelleşme başlamıştır. Her şey çok çabuk büyümekte ve gelişmektedir.

 

Oluşumda artık bir kişinin her şeyi rahatlıkla takip edebileceği, kavrayıp yol göstereceği, yeni hedefler koyacağı bir noktadan çıkmış, her birimin kendi içerisinde yol aldığı bir konuma gelmiştir. Oluşumun büyümesi nispetinde öndeki kişiler de sürekli geri planda kalmaya başlamış ve yerlerini yeni oyuncular almıştır. Aslında temel hedef; oluşumu cihanşümul bir noktaya getirmek iken bu öndeki kişiler makamlarından geriye düşüp arkalarda kalınca yola niçin çıktıklarını unutup benlik kavgasına düşmüş ve hedefleri Allah ve Resulünü memnun etmek iken kendi isimlerini cilalayıp eski konumlarını kazanma derdine düşmüşlerdir. Güç zehirlenmesini güç kaybı takip etmiş ve bu kişiler mantıklı ve sağlıklı bir şekilde düşünemeyip her şeye kendi egoları ve menfaatleri doğrultusunda bakmaya başlamışlardır.

 

Temel problem oluşumun ilk zamanlarında önde olan bu kişilerin oluşumun büyümesi nispetinde isimlerinin sıradanlaşması ve bu kişilerin sıradanlığı kaldıramamasıdır. Yani insanlar içinde dine hizmet eden insanlardan bir insan olma gibi ulvi bir makamı kendilerine yakıştıramamalarıdır.

 

Bence adı anılmaya değmeyecek olan ve pek çoğunu sizin de bildiğiniz ve acıdığınız bu kişilerin asıl derdi sıradanlığı kaldıramama ve kabul etmemedir. Hâlbuki onları sıradanlıktan çıkartan da kendilerinde olan fazilet veya şahsi özellikler değil, bizzat oluşumdaki fertlerin onlara olan saygı ve sevgisidir. Oluşumun başındakinin onlara söz konusu olan teveccühleridir…

 

Ne yapabilirler bir şeyler oluşturabilirler mi? Şahsım adına benim için bunların bireysel anlamda hiçbir değerleri yok ve asla ayrı bir cazibe merkezi de değiller. Beni bile peşinden sürükleyemeyen ve kendilerini birer aysberg gibi gören bu kişiler de üzerlerinden proje üretilen ve sonrasında işe yaramadığı görüleceğinden dolayı bir kenara atılacak olan şahıslardır.

 

Rabbim ilk lütuf olan ve çoğunlukla bir tevafuk ile –tesadüf değil- hizmete girme / hizmeti tanıma durumunu, son lütuf olan hizmet dairesi içinde ruhu Rabbe teslim etmeyi de isteyen herkesle birlikte bizlere de nasip etsin inşallah… Etsin ki; imanla kabre girmeyi de gerçekleştirebilelim inşallah…

 

Not: Metin Bayram Bey’e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum…

 

 

Twitter: @onderaytac

E-mail: tarafim@gmail.com

YORUMLARINIZ
- 03.02.2014 00:36
Hizmetkar bilmeyip kendini cevher görenler kaybetmeye mahküm. Tüm problem Halid b Velidin genelkurmay başkanlığından alınıp erliğe düşürüldüğünde dine hizmet etmeye devam edip Hz Ömere tek bir gönül kırgınlığının olmaması imanını göstereyemeyişimiz. Kusura bakmayın ama cemaatdeki insanlara saygı gösterilmesi asıl sevgiliye gösterilen muhabbetten kaynaklandığını kimse unutmasın
toby logan - 25.12.2013 14:30
Kemalettin beyle 5 yil calismis olmama binaen yaziyorum,kisisel faziletlerini inkar edemem ama idari anlamda hizmeti ve hizmet insanlarini cok magdur etmis oldugu 5 sene boyunca kendisini HE sevdigi icin sevdik.Keske bunlaraihtiyac duymasaymis.Ama hala buna inanamiyorum.
aydın fakir: - 31.03.2013 02:19
Kendisini çok iyi tanırım.Günahsızlık, hatasızlık sadece peygamberlere hastır.Ohalde Varsa bir hatası veya günahı ALLAH (C.C) ile kendi arasındadır.Biz inananlara düşen vazife ise kendi hakkımızda ve samimi isek kardeşlerimiz hakkında ALLAH (C.C)'den af ve mağfiret dilemektir.Eğer Kemalettin (ABİ) 'batmış'ise beraber batmak değildir ŞAKİRTLİK.ALLAH (c.c)hepimizi insan eyleye (amin)
ADIYOK - 22.02.2013 17:23
YA KUZUCUKLAR BU KEMALETTİN ÖZDEMİR NE YAPMIŞ NE ZARARA GİRMİŞ NASIL DÜŞMÜŞ BUKADAR LAF SÖZ NEDEN
misafir - 09.01.2013 02:17
sultanı yegah kardeşim ne güzell söylemiş..dilin kemiği yok derler önüne gelen burda istediğini yazmış ne olup olmadığını bilmeden biraz insaf edin hizmette kul yapımı mutmlaka hatalar vardırr hem de ne kadar
Sultan-ı Yegah - 20.12.2012 18:25
Tavzih etme gereği duyuyorum, aşağıdaki 19.12.2012 13:49 tarihli yorumum Önder Hoca'ya değil, aşağıdaki yorumları yazanlara yöneliktir:

********
"Kazanma kuşağında kaybetmek ne acı!!!"
-
"dusen surcen biri "
-
"başkalarının Kem-aletti olmuş"
-
"Kemalettin Özdemir sıradan bir insandır.. Kaybetmiş bir insandır.. Malesef Kazanma kuşağında kaybedenlerden biridir..."
-
"Ben de sürçtüm ... ama asla Hizmetin namusunu satmadım, ihanet etmedim... şeytanın arkadaşlarıyla işbirliği yapmak çok başka birşey." (meali: Kemalettin Bey hizmetin namusunu sattı, ihanet etti, şeytanın arkadaşları ile işbirliği yaptı)
-
"İZZETLİ İKEN ZELİL OLMAK.. BATAKLIKTA ÇABALAMAK BİRİLERİNİN OYUNCAGI OLMAK"
-
"demekki neymiş hiçbirimizin garantisi yokmuş..."
-
"Kem-alet Pişkinin"
-
"Allahım ihanetten ve küfürden sadece sana sığınıyoruz."
...
********

Bu insanlara tekrar sorasım var.. Allah sizi bu noktada savcı, avukat ve hakim mi yaptı? Nasıl böyle kendinizi ilah yerine koyarak hüküm veriyorsunuz? Ne biliyorsunuz neyi, niçin yaptığı hakkında? Cemel savaşında sahabe Hz. Ali'ye karşı savaşmış ve iki taraftan ölenler de şehit kabul edilmiş ise eğer, Hocaefendiye savaş bile açsa birisi, adamı cehenneme atmak size mi kaldı?..

Günahı varsa hesabını Allah'a verir, size değil.. Bir nobranlık, bir ilahlık davası.. Allah hepimizi korusun..
Yusuf Alper - 20.12.2012 01:56
Tahiri Mutlu ağabeyin bu sözü işin anahtarıdır... [Tahiri Mutlu Abi: "İlerde bu hizmete en büyük hizmet, daire içindekilerin ihanet etmemesi olacaktır."]
Sultan-ı Yegah - 19.12.2012 13:49
Adama bazı şeyler ters geldi de adam hizmetten ayrıldı diye neredeyse kafir ilan ettiniz adamı.. Sonra bir linç furyası ki, aman aman.. Size mi kaldı bu kararı vermek? Ya o haklı da siz haksızsanız? Çoğunuz gaflet ve dalalet içerisindesiniz de farkında değilsiniz.. Takım tutar gibi hizmeti tutuyorsunuz.. Gerisi de önemli değil.. Ayetler, hadisler, Risale-i Nur'da ortaya konan düsturlar, ölçütler.. Hepsi yerle yeksan olmuş.. Allah rızası için hizmet ettiğini zannederek sağa sola laf atan partizan holiganlara dönmüşsünüz de farkında değilsiniz.. Dahilde nizanın bir alemi yok ama millet yıllardır size karşı bu mantıkla susuyor diye iyice gemi azıya aldınız.. Allah ıslah eylesin..
Mahmut Aktas - 18.12.2012 21:41
SAYIN YAZAR,
YARGILAMA YARGILANMAYACAKSIN DEMIS BUYUKLERIMIZ.
ALLAH YOLUNDA HIZMET EDEN DIGER INSANLARA VE TOPLULUKLARA KARSI ,DAHA OLCULU OLMALISINIZ.
Saygilarimla
Raci - 18.12.2012 09:44
Ben de sürçtüm,düştüm,hizmetten uzak kaldım, belki daireden kovuldum ama asla Hizmetin namusunu satmadım, ihanet etmedim. Herkes düşebilir,bakışı bulanabilir ancak ihaner ve şeytanın arkadaşlarıyla işbirliği yapmak çok başka birşeydir. O insanlar bunca yıl hizmetin en dar dairesine girip çıkmışlar ancak tek birşeyi anlamamışlar; Hizmet, bazı insanların varlığıyla var değil. Siz ne yaparsanız yapın Allah'a galebe çalamazsınız. Bu insanlar gitse Allah bir başka cemaati getirir, yine aynı işi gördürür.
ali baba - 17.12.2012 23:43
bu yazının hangi satırı yanlış onu söyleyin...ağzınıza sağlık ...Niyazi Mısrinin manevi alemde gördüğününün sosyolojik tespiti...
SELİM AK - 17.12.2012 22:47
BİR ZAMANLAR ÇOK SAYDIGIM KEMALETTİN BEY'E. ABİ MUFLİS OLMAK, ZENGİN İKEN FAKİR, İZZETLİ İKEN ZELİL OLMAK ÇOK KÖTÜ.İLLA BİRİSİ DÜSECEKSE O BEN GİBİ EMEKLEYENLER OLSUN. SİZLER GİBİ ÖNDE GİDENLER OLMASIN DEMİSTİM.
TÖVBE YA RABBİ YANLIS DEMİSİM. RABBİM KİMSEYİ ZELİL ETMESİN... GÖRÜYORUM Kİ ÇOK ACI.. VE BATAKLIKTA ÇABALAMAK BİRİLERİNİN OYUNCAGI OLMAK ÇOK ACI...
NE KADAR ARZU EDERDİM SEYTAN GİBİ AMA FAKAT... DİYİP HER GEÇEN GÜN DERİNLERE DÜSMEMESİNİ...
NE KADAR ARZU EDERDİM ADEMCE ZALEMTÜ NEFSİ.. SÜRÇTÜM DEMESİNİ
huseyin aktas - 17.12.2012 22:01
Takva sahibi birine dunyadan yuz cevirmek basit gelir.
Kemalettin bey iste boyle bir insandir.
SIRADANLASMAK basit bir istir onlar icin. Uzulmeyiniz.
mehmet güzel - 17.12.2012 21:58
yorlar ki hükümetimiz pek alicenabmış. devlete millete hizmet(!)te kusur etmeyenlere çukurambarda hizmete devam edebilecekleri arsa tahsis ediyolarmış. bu arsaya da kolej okul ya da üniversite tarzı binalar dikilecekmiş. yani birilerinin önünü tıkamak tek maharet değil, bi yandan da imar etmek gerekiyormuş. kemaller de buraların başına getirilecekmiş. miş miş miş.... milletin ağzı torba değil ki büzesin. diyorlar işte. çukurambar da ismi ile müsemma ne güzel tevafuk olmuş.....
AYDIN ANTALYALI - 17.12.2012 21:58
Bugun Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretlerinin vefati (1273). Allah rahmet eylesin hepimize basiret ihsan etsin.
Onder Aytac bey maalesef sizin bu goruslerinize katilmiyor, katilamiyorum.Selamlar

Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1 2 3

KÖŞE YAZILARI
 HAMASET YÜKLÜ DEMOKRASİ ŞOVLARI HAMASET YÜKLÜ DEMOKRASİ ŞOVLARI
Burhan Özbey Bugün, 01:08
YENİ DOĞAN BEBEKLERE İLK BİR SAAT İÇİNDE ANNE SÜTÜ VERİLMELİDİR YENİ DOĞAN BEBEKLERE İLK BİR SAAT İÇİNDE ANNE SÜTÜ VERİLMELİDİR
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Bugün, 00:42
Darbe, Karşı Darbe, Beklenen Darbe – 6 DARBE, KARŞI DARBE, BEKLENEN DARBE – 6
Ahmet Akgül 30.07.2016, 19:48
Fetullah Gülen: Şuyuu Vukuundan Beter FETULLAH GÜLEN: ŞUYUU VUKUUNDAN BETER
Ahmet Kaya 30.07.2016, 13:00
CAMI DEKİ KÜRSÜLER CAMI DEKİ KÜRSÜLER
Fatih Yokuş 30.07.2016, 12:37
Ya diğer cemaatler! 15 Temmuz’dan sonra onlara nasıl güveneceğiz? YA DİĞER CEMAATLER! 15 TEMMUZ’DAN SONRA ONLARA NASIL GÜVENECEĞİZ?
Mevlüt Özben 29.07.2016, 12:40
IŞINLAMA HIZININ BULUNMASI/HONDA VAKFI YARIŞMASINA IŞINLAMA HIZININ BULUNMASI/HONDA VAKFI YARIŞMASINA
İbrahim Dursun 29.07.2016, 00:05
FETÖ’ye neden engel olunamadı? FETÖ’YE NEDEN ENGEL OLUNAMADI?
Turgay Çınar 26.07.2016, 08:15
AMERİKA VE İSRAİL KITMİRİ DARBECİ ADAM AMERİKA VE İSRAİL KITMİRİ DARBECİ ADAM
Zülküf Aras 25.07.2016, 23:34
15 Temmuz yeniden diriliş günüdür 15 TEMMUZ YENİDEN DİRİLİŞ GÜNÜDÜR
Mevlana Çakıral 25.07.2016, 17:09
AMERİKAN BİZONU AHMAK AMERİKAN BİZONU AHMAK
Serdar Karadeniz 24.07.2016, 17:45
AKİF'LE NEODARBE NESİL HASBİHAL AKİF'LE NEODARBE NESİL HASBİHAL
Dr. Ahmet Berk 22.07.2016, 23:46
Los Angeles’te Darbe Günü Nasıl Geçti? LOS ANGELES’TE DARBE GÜNÜ NASIL GEÇTİ?
Vakkas Doğantekin 21.07.2016, 09:41
İHANETİN SAĞDAN GELENİ İHANETİN SAĞDAN GELENİ
Vildan Adalı 20.07.2016, 11:00
Bilişim Hukuku ve Sosyal Medya Suçları BİLİŞİM HUKUKU VE SOSYAL MEDYA SUÇLARI
Kurtuluş Aybirdi 19.07.2016, 10:43
BİR DARBE BİLE YAPAMADIN BE NA-MÜBAREK(!) BİR DARBE BİLE YAPAMADIN BE NA-MÜBAREK(!)
Zekeriya Menak 19.07.2016, 09:40
“Suçluyorum” “SUÇLUYORUM”
Cahit Kılıç 18.07.2016, 13:48
DARBE!! DARBE!!
Kemal Furkan 18.07.2016, 12:19
TERÖR VE TURİZM TERÖR VE TURİZM
Erdem Özçelik 17.07.2016, 21:51
Bir demet darbe... BİR DEMET DARBE...
Benil Sibel Özyürük 16.07.2016, 18:11
A-hlaksızlık C-ahillik U-tanmazlık N-edir? A-HLAKSIZLIK C-AHİLLİK U-TANMAZLIK N-EDİR?
Orhan Cesur 14.07.2016, 22:05
Adalet Bakanlığı'na sesleniyorum ADALET BAKANLIĞI'NA SESLENİYORUM
Eyüphan Kaya 13.07.2016, 16:47
SURİYELİLER ÜZERİNE SURİYELİLER ÜZERİNE
SSerra Erdoğan 11.07.2016, 04:47
İmgelerle Hastalıklar İMGELERLE HASTALIKLAR
Prof. Dr. Cengiz Yakıncı 03.07.2016, 15:52
KONGRE ASLANIN AĞZINDA KONGRE ASLANIN AĞZINDA
Murat Gençoğulları 03.07.2016, 04:13
İSLAMCILARIN KÜLTÜRELSİZLİĞİ İSLAMCILARIN KÜLTÜRELSİZLİĞİ
Hasan Tülüceoğlu 02.07.2016, 12:07
Tayyip Erdoğan'ı Gönderin İngiltere kurtulsun TAYYİP ERDOĞAN'I GÖNDERİN İNGİLTERE KURTULSUN
Yavuz Demir 25.06.2016, 00:16
Şehirlerde Bisiklet Yolları ŞEHİRLERDE BİSİKLET YOLLARI
Prof. Dr. Mustafa Öztürk 18.06.2016, 17:42
“MAHZEN-ÜL ULÛM” ‘DA İLİM TELAKKİSİ “MAHZEN-ÜL ULÛM” ‘DA İLİM TELAKKİSİ
Metin Acıpayam 14.06.2016, 21:34
BAHAR, DETOKS VE BİR SERİ KATİLİN DRAMI BAHAR, DETOKS VE BİR SERİ KATİLİN DRAMI
Kevser Akın 14.06.2016, 03:34
TAYYİP BİR GİTSE TAYYİP BİR GİTSE
Naci Taban 14.06.2016, 02:27
“Biz cenaze için burdayız! Uygun olmaz!” “BİZ CENAZE İÇİN BURDAYIZ! UYGUN OLMAZ!”
Yusuf Serçe 13.06.2016, 11:56
Ne olacak şimdi? NE OLACAK ŞİMDİ?
Şefik Kantar 02.06.2016, 15:37
TOPLUMSAL UZLAŞMA VE EĞİTİM TOPLUMSAL UZLAŞMA VE EĞİTİM
Hasan Güneş 16.05.2016, 21:38
Dini Tabu Olarak Görenlerin Sayısız Tabuları Var DİNİ TABU OLARAK GÖRENLERİN SAYISIZ TABULARI VAR
Barış Temur 14.05.2016, 15:45
İlk Üç Madde ve Laiklik İLK ÜÇ MADDE VE LAİKLİK
Özcan Yazıcı 28.04.2016, 18:43
 Müslüman olmak! MÜSLÜMAN OLMAK!
Birgül Kapaklıkaya 07.04.2016, 02:21
Düpedüz Vahşiyiz Biz DÜPEDÜZ VAHŞİYİZ BİZ
Arif Özutku 29.03.2016, 15:13
KADIN KADIN
Yasemin Kurçenli 12.03.2016, 19:16
Koltuğum olmadan asla! KOLTUĞUM OLMADAN ASLA!
Yasemin Yıldırım 09.03.2016, 14:54
28 ŞUBAT'IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ... 28 ŞUBAT'IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ...
Melih Esat Açıl 01.03.2016, 21:50
En çokta sevgilimsin... EN ÇOKTA SEVGİLİMSİN...
Hülya Okur 14.02.2016, 19:40
ADLİ TATİL KALDIRILMALI! ADLİ TATİL KALDIRILMALI!
Hasan Yaşar Özfidan 08.02.2016, 20:09
HÜKÜMETTEN MASTER PLAN, AMA... HÜKÜMETTEN MASTER PLAN, AMA...
Ahmet Ay 07.02.2016, 15:40
HALKIN İNANILMAZ BAŞARISI HALKIN İNANILMAZ BAŞARISI
Canan Barlas 26.01.2016, 13:54
Büyük Savaşın Eşiğindeyiz! BÜYÜK SAVAŞIN EŞİĞİNDEYİZ!
Yılmaz Ada 14.01.2016, 14:22
Nasıl bu hale geldik? NASIL BU HALE GELDİK?
Özkan Erdem 12.01.2016, 20:25
Bir pirupuganda hikayesi BİR PİRUPUGANDA HİKAYESİ
Yasemin Sümer 23.12.2015, 21:35
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A AÇIK MEKTUP CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A AÇIK MEKTUP
Bayram Zilan 07.12.2015, 02:56
RUSYA - TÜRKİYE GERGİNLİĞİ RUSYA - TÜRKİYE GERGİNLİĞİ
Zeynep Günal 29.11.2015, 20:09
Zoru başarmadık; doğruyu bulduk ZORU BAŞARMADIK; DOĞRUYU BULDUK
Engin Konca 16.10.2015, 15:34
BAYRAM MESAJI BAYRAM MESAJI
Hüseyin Kocabaş 23.09.2015, 20:57
SON OYUN SON OYUN
Sefer Ceylan 14.09.2015, 04:17
Cogito Sözlük'ten Dünyaya Yeni Bir Söz COGİTO SÖZLÜK'TEN DÜNYAYA YENİ BİR SÖZ
Ömer Bulut 18.08.2015, 14:30
KULLANIŞLI TERÖRİSTLERE RAĞMEN BARIŞ GELECEK…! KULLANIŞLI TERÖRİSTLERE RAĞMEN BARIŞ GELECEK…!
Semra Cabrero 01.08.2015, 22:00
Osmanlı Armasındaki Masonik Mesajlar OSMANLI ARMASINDAKİ MASONİK MESAJLAR
Eşref Zeki Parlak 23.07.2015, 23:52
ESAD'DAN IŞİD'E, IŞİD'DEN SURUÇ KATLİAMINA... ESAD'DAN IŞİD'E, IŞİD'DEN SURUÇ KATLİAMINA...
Cevdet Kara 21.07.2015, 15:06
Koalisyon Mu “Tekrar Seçim” Mi? KOALİSYON MU “TEKRAR SEÇİM” Mİ?
Hamit Yaz 19.06.2015, 16:55
Arz-Endam, Sınıf Başkanlığı vaat taktikleri ve Gökte Türk ARZ-ENDAM, SINIF BAŞKANLIĞI VAAT TAKTİKLERİ VE GÖKTE TÜRK
Osman Selçuk Ayçiçek 18.05.2015, 18:46
Konutun Sözleşmede Belirtilenden Küçük Olması KONUTUN SÖZLEŞMEDE BELİRTİLENDEN KÜÇÜK OLMASI
Av.Emre Alcan 11.05.2015, 21:27
ADALETİN ELİNDE SİLAH ADALETİN ELİNDE SİLAH
Sevda Salihoğlu Dursun 01.04.2015, 14:35
İçimdeki çocuk İÇİMDEKİ ÇOCUK
İsmail Kara 28.03.2015, 00:17
Kemalizm-Tayyibizm veya Başkanlık Sistemi KEMALİZM-TAYYİBİZM VEYA BAŞKANLIK SİSTEMİ
Burak Yalım 08.03.2015, 14:59
EL FENERİ EL FENERİ
Serkan Güzel 28.02.2015, 01:21
Aday adayları arz-ı endam ederken.. ADAY ADAYLARI ARZ-I ENDAM EDERKEN..
Faruk Faruk 26.02.2015, 12:28
Alim'in Emir'le İmtihanı... ALİM'İN EMİR'LE İMTİHANI...
Birol Topuz 21.02.2015, 13:59
ÇÜRÜMEMEK İÇİN "BAŞKANLIK" ÇÜRÜMEMEK İÇİN "BAŞKANLIK"
Ahmet Duvarcı 03.02.2015, 21:20
Birinin söylemesi gerek. BİRİNİN SÖYLEMESİ GEREK.
Ahmet Rıfat 03.02.2015, 12:23
Vahdet Gazetesinde yayınlanmayan Paralel yazım VAHDET GAZETESİNDE YAYINLANMAYAN PARALEL YAZIM
İbrahim Yörük 11.01.2015, 12:21
ADALETİN BU MU? DÜNYA ADALETİN BU MU? DÜNYA
Cemal Aktan 20.12.2014, 15:08
MÜLAKAT SORULARI VE İŞ GÖRÜŞMELERİ MÜLAKAT SORULARI VE İŞ GÖRÜŞMELERİ
Yasemin Tecimer 15.12.2014, 17:01
PEYGAMBERE KİBİRLİ DİYEN ADAM PEYGAMBERE KİBİRLİ DİYEN ADAM
Muhammed Çimen 24.11.2014, 13:03
ZEHİRİN YENİ ADI: BONZAİ ZEHİRİN YENİ ADI: BONZAİ
Prof.Dr. Göknur Aktay 03.11.2014, 13:19
KÖRHASAN ailesinin bir ricası var KÖRHASAN AİLESİNİN BİR RİCASI VAR
Murat Körhasan 21.10.2014, 23:31
Ali İmran Suresi 28 Ayet: "Mü'minler, mü'minleri bırakıp inkarcıları dost edinmesin" ALİ İMRAN SURESİ 28 AYET: "MÜ'MİNLER, MÜ'MİNLERİ BIRAKIP İNKARCILARI DOST EDİNMESİN"
Bekir Çınar 19.10.2014, 14:02
Kobani'ye Destek Eylemleri Ardından Notlar KOBANİ'YE DESTEK EYLEMLERİ ARDINDAN NOTLAR
Didem Tomaslar 12.10.2014, 23:38
Herkes İçin Adalet HERKES İÇİN ADALET
Nesrin Yıldırım 10.10.2014, 19:31
Komşularımızı orta yerde bırakmayız KOMŞULARIMIZI ORTA YERDE BIRAKMAYIZ
Güngör Avcıoğlu 22.09.2014, 23:59
İSLAMİ TERÖRİZM YALANI İSLAMİ TERÖRİZM YALANI
Mithat Tuncay Öcalır 04.08.2014, 01:19
YA ÖYLE DEĞİLSE YA ÖYLE DEĞİLSE
Sedat Ilgın 24.07.2014, 16:24
Tatlı ve buruk duygularla  Allahaısmarladık… TATLI VE BURUK DUYGULARLA ALLAHAISMARLADIK…
Sevda Türküsev 05.07.2014, 12:47
Reisicumhur'dan Sonra REİSİCUMHUR'DAN SONRA
M. Nail Keçili 02.07.2014, 10:47
PROVOKASYONLARINIZ ORADAYSA ARŞİV BURADA; 1993... PROVOKASYONLARINIZ ORADAYSA ARŞİV BURADA; 1993...
Turgay Yaman 11.06.2014, 14:59
HAYKIRIPTA DUYURAMADIKLARIM HAYKIRIPTA DUYURAMADIKLARIM
Hüseyin Adalan 09.06.2014, 15:10
Gezi neydi, ne değildi GEZİ NEYDİ, NE DEĞİLDİ
Bilgehan Uçak 31.05.2014, 10:10
Karanlık dehlizlerde yaşam… KARANLIK DEHLİZLERDE YAŞAM…
Sema Gül 19.05.2014, 14:06
ALLAH MÜSTAHAKINIZI VERSİN! ALLAH MÜSTAHAKINIZI VERSİN!
Ayhan Yağızer 19.05.2014, 13:11
Dünden Bugüne El Fetih-Hamas-İsrail İlişkileri -2- DÜNDEN BUGÜNE EL FETİH-HAMAS-İSRAİL İLİŞKİLERİ -2-
Cengiz Koyuncu 02.05.2014, 16:21
Bugün mü, Dün mü? BUGÜN MÜ, DÜN MÜ?
Özlem Özcan 06.04.2014, 23:51
SALİH GÜLEN'İ TANIYORMUSUNUZ? SALİH GÜLEN'İ TANIYORMUSUNUZ?
Salih Can 26.03.2014, 03:54
Tek Erdoğan  Yalnız Türkiye TEK ERDOĞAN YALNIZ TÜRKİYE
Halid Şener 15.03.2014, 18:23
Ağız Kokusu kaderiniz değil AĞIZ KOKUSU KADERİNİZ DEĞİL
Dt. Arzu Yalnız Zogun 14.03.2014, 10:24
Lübnan Sinemasının en barışçıl yönetmeni LÜBNAN SİNEMASININ EN BARIŞÇIL YÖNETMENİ
Tuğba Koçak 14.02.2014, 01:27
Değerli Haberx Ailesi DEĞERLİ HABERX AİLESİ
Sami Zana ASLAN 27.01.2014, 15:35
Bundan Sonrası İçin BUNDAN SONRASI İÇİN
Meltem Arıkan 27.01.2014, 08:29
CEMAAT VE ERDOĞAN CEMAAT VE ERDOĞAN
Murat Özdemir 27.01.2014, 01:49
Türkiye'de Bulunan Alman Vakıfları'nın Bilinmeyen Yönleri TÜRKİYE'DE BULUNAN ALMAN VAKIFLARI'NIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ
Muhammet Tazegül 24.01.2014, 11:09
Mısır'da askerle, Türkiye'de yargıyla! MISIR'DA ASKERLE, TÜRKİYE'DE YARGIYLA!
Eylem Yılmaz 25.12.2013, 21:55
Trabzonspor şaşırtmaya devam ediyor. TRABZONSPOR ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR.
Mahmut Ulusoy 13.12.2013, 10:03
İLETİŞİMDEN ÇIKIŞ İLETİŞİMDEN ÇIKIŞ
Çağlayan ibiş 10.12.2013, 22:03
2023  Türkiye'de Hentbol   2023 TÜRKİYE'DE HENTBOL
Kenan Öner 06.12.2013, 11:51
Öğrenci Evleri ve Yaşam Tarzına Müdahale ÖĞRENCİ EVLERİ VE YAŞAM TARZINA MÜDAHALE
Rujhat Avşar 14.11.2013, 12:52
DİLENEN SURİYELİLER (NAWARLAR)! DİLENEN SURİYELİLER (NAWARLAR)!
Hasan Karataş 17.10.2013, 01:57
Erdoğan Diktatörse Bu Hoşgörü Niye? ERDOĞAN DİKTATÖRSE BU HOŞGÖRÜ NİYE?
Nurettin Oğuz Alhan 02.09.2013, 15:27
MAM (Milli Alternatif Medya) MAM (MİLLİ ALTERNATİF MEDYA)
İsmail Turan Çakır 30.07.2013, 02:27
Gelenekçi miyiz? Yenilikçi mi? GELENEKÇİ MİYİZ? YENİLİKÇİ Mİ?
Samet Ülker 30.07.2013, 01:25
MİLLİ SKANDAL BAKANLIĞI MİLLİ SKANDAL BAKANLIĞI
Mehmet Aysan 29.07.2013, 15:05
Strateji Akademisi Başkanı Mesut Ülker STRATEJİ AKADEMİSİ BAŞKANI MESUT ÜLKER
Mesut Ülker 23.07.2013, 19:02
AK Parti MKYK Üyesi Mazhar Bağlı AK PARTİ MKYK ÜYESİ MAZHAR BAĞLI
Mazhar Bağlı 23.07.2013, 18:59
Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu PROF. DR. EROL KATIRCIOĞLU
Erol Katırcıoğlu 23.07.2013, 18:58
Gezi Eylemlerinin Çözüm Sürecine Etkisi... GEZİ EYLEMLERİNİN ÇÖZÜM SÜRECİNE ETKİSİ...
***Haftanın Sorusu*** 23.07.2013, 18:55
12 Eylül Darbesi 12 EYLÜL DARBESİ
Oğuzhan Dursunkaya 07.07.2013, 00:55
Ben de kaygılıyım, ben de kaygılıyım BEN DE KAYGILIYIM, BEN DE KAYGILIYIM
Tuğrul Özşengül 30.06.2013, 07:22
Endişeliler ENDİŞELİLER
Yonca Kaya Şahin 27.06.2013, 14:52
Türkiye-İran-Rusya (Türkiye İran İlişkilerini Gözden Geçirmeli) TÜRKİYE-İRAN-RUSYA (TÜRKİYE İRAN İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ)
Alperhan Baysan 28.05.2013, 00:17
ŞİŞEDE DURDUĞU GİBİ DURMUYOR, AKIL MANTIK BIRAKMIYOR...  ŞİŞEDE DURDUĞU GİBİ DURMUYOR, AKIL MANTIK BIRAKMIYOR...
Setenay Yüksel Olguner 24.05.2013, 09:34
Demokrasimizin Mimarı "Celal Bayar" DEMOKRASİMİZİN MİMARI "CELAL BAYAR"
Uğur Şahan 19.05.2013, 00:30
FAİLLER YAKALANDI! FAİLLER YAKALANDI!
Deniz İster 13.05.2013, 14:54
Devlet Kariyer Sınavlarnda  Üst Yaş Sınırın Tamamen Kaldırılması Gerekiyor DEVLET KARİYER SINAVLARNDA ÜST YAŞ SINIRIN TAMAMEN KALDIRILMASI GEREKİYOR
Aykut Yavuz 18.04.2013, 20:36
Türkiye'de sağlığın geliştirilimesi TÜRKİYE'DE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLİMESİ
Prof. Dr. Erkan Pehlivan 17.04.2013, 10:20
Mısır’da Kıptı Hristiyan-Müslüman Çatışması Tezgahlanıyor! MISIR’DA KIPTI HRİSTİYAN-MÜSLÜMAN ÇATIŞMASI TEZGAHLANIYOR!
Can Acun 07.04.2013, 19:57
İsrail'in Özrü İSRAİL'İN ÖZRÜ
Soner Kırkpınar 29.03.2013, 19:12
​KÜRTLER VE TÜRKLER AYNI MİLLET Mİ ? ​KÜRTLER VE TÜRKLER AYNI MİLLET Mİ ?
Vahdettin İnce 15.03.2013, 17:50
SN. BAŞBAKAN VE YÜKSEK YARGI SN. BAŞBAKAN VE YÜKSEK YARGI
Önder Aytaç 10.03.2013, 22:52
DEPLASMANDA TEK BAŞINA DEPLASMANDA TEK BAŞINA
Cumhur Cebeci 04.02.2013, 22:19
SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ   /KIŞ AYLARI VE GRİP SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ /KIŞ AYLARI VE GRİP
Serdar Bayrak 23.01.2013, 22:02
Kapısuyu tersanesinin hazin sonu KAPISUYU TERSANESİNİN HAZİN SONU
Ahmet Üder 06.01.2013, 18:45
Hayatın Tabelaları HAYATIN TABELALARI
Sıla Onat 03.01.2013, 02:20
Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ALİ YAŞAR SARIBAY
Ali Yaşar Sarıbay 11.11.2012, 18:09
İstifa eden kıdem tazminatı alabilir mi? İSTİFA EDEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?
Cihangir Cayrancı 31.10.2012, 16:55
Eğitimde Yaşam Alanı EĞİTİMDE YAŞAM ALANI
Dr.Yağmur Yeşilırmak 25.10.2012, 18:01
BAZEN... BAZEN...
Asım Yıldırım 17.10.2012, 10:55
BAŞBAKANLIK ETRAFINDAKİ TOZ BULUTU, SAVAŞ, MEHMET EFE BAŞBAKANLIK ETRAFINDAKİ TOZ BULUTU, SAVAŞ, MEHMET EFE
Cihat Şimşek 10.10.2012, 22:28
EFSANE… EFSANE…
Seyda Yalvaç 10.10.2012, 12:05
ULUSLARARASI DÖVİZ (FOREX) PİYASALARI ULUSLARARASI DÖVİZ (FOREX) PİYASALARI
Destek FX 09.10.2012, 14:59
İslamcılığımı Yitirirken... İSLAMCILIĞIMI YİTİRİRKEN...
Sercan Zorbozan 08.10.2012, 00:41
Neşet Ertaş ve Bana Kalan Bağlaması NEŞET ERTAŞ VE BANA KALAN BAĞLAMASI
Cuma Hikmet 26.09.2012, 18:52
MEME KANSERİ VE HAYAT KURTARAN BİLEKLİK MEME KANSERİ VE HAYAT KURTARAN BİLEKLİK
Necmettin Tetik 26.09.2012, 01:22
İSLAM ve TASAVVUF İSLAM VE TASAVVUF
Abdurrahim Çölgeçen 13.08.2012, 16:16
Olimpiyat Oyunlarındaki ABD Bayrağı.! OLİMPİYAT OYUNLARINDAKİ ABD BAYRAĞI.!
Bilal Şentürk 12.08.2012, 10:57
Beni zygonla döven adam hakkı için BENİ ZYGONLA DÖVEN ADAM HAKKI İÇİN
Eda Alanson 11.07.2012, 05:41
Avrupa'nın En Başarılı Girişimcisi Berna İlter Seçildi (Söyleşi) AVRUPA'NIN EN BAŞARILI GİRİŞİMCİSİ BERNA İLTER SEÇİLDİ (SÖYLEŞİ)
Seda Karakaya 03.07.2012, 20:09
Yurt Dışından Telefon Getirmek YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRMEK
Bekir Hilmi Nayır 21.06.2012, 10:56
Çaygözyaşları ÇAYGÖZYAŞLARI
Fréderike Geerdink 04.06.2012, 13:34
Ne Demişler: Ağaçı Yaşken, Delegeyi Hoşken NE DEMİŞLER: AĞAÇI YAŞKEN, DELEGEYİ HOŞKEN
Oğuzhan Erdoğan 17.05.2012, 17:07
Boş Yazı BOŞ YAZI
Taha Ün 10.05.2012, 08:35
Engelliler Eczanede!!! ENGELLİLER ECZANEDE!!!
Nazlı Şencan 30.04.2012, 23:19
CHP'YE KİTAPÇIK TAVSİYELERİ!.. CHP'YE KİTAPÇIK TAVSİYELERİ!..
Volkan Akay 20.04.2012, 09:33
SURİYE DEVRİMİ SURİYE DEVRİMİ
Mert C. Demir 16.03.2012, 03:50
Suriye’de Kayıp Gazeteciler Ve 2 Sorun SURİYE’DE KAYIP GAZETECİLER VE 2 SORUN
Yonca Karakemer 15.03.2012, 01:23
"Kaldı Bu Yaşamak Suçu Üstümde" "KALDI BU YAŞAMAK SUÇU ÜSTÜMDE"
Zeynep Olgaç 22.01.2012, 00:49
Geç Bile Kalındı GEÇ BİLE KALINDI
Ali Aydın 18.01.2012, 02:05
Bir Ahkam Kesen Başörtülü ! Hazır mısınız? BİR AHKAM KESEN BAŞÖRTÜLÜ ! HAZIR MISINIZ?
Yasemin Vatandaş 15.01.2012, 15:35
Soykırımı İnkar Yasası, Fransa, Türkiye ve Cezayir SOYKIRIMI İNKAR YASASI, FRANSA, TÜRKİYE VE CEZAYİR
Furkan Şenay 12.01.2012, 16:29
Kampüsten merhaba! KAMPÜSTEN MERHABA!
Tahsin Aksu 27.12.2011, 16:07
KOC gibi sergi KOC GİBİ SERGİ
Tan Yeşilada 30.11.2011, 16:22
Şehir Hayatına Beslenme Önerileri… ŞEHİR HAYATINA BESLENME ÖNERİLERİ…
Op.Dr. Cem Yılmaz 17.11.2011, 12:24
70 bin hayat organ nakli bekliyor 70 BİN HAYAT ORGAN NAKLİ BEKLİYOR
Prof. Dr. Alp Gürkan 05.11.2011, 14:00
Doktorların Sağlık Bakanlığı'yla imtihanı DOKTORLARIN SAĞLIK BAKANLIĞI'YLA İMTİHANI
Emine Bilgiç 03.11.2011, 01:46
KALIN BARSAK KANSERİ KALIN BARSAK KANSERİ
Sadık Yıldırım 01.11.2011, 22:32
BİRLİKTE Mİ AYRI MI NO 2 BİRLİKTE Mİ AYRI MI NO 2
Serra Karaçam 21.10.2011, 00:10
Güncel Bilgiler GÜNCEL BİLGİLER
Uğur Aksu 18.10.2011, 11:54
Ben’den Vazgeçmek Üzerine BEN’DEN VAZGEÇMEK ÜZERİNE
Yusuf Önaç 16.10.2011, 02:25
SEÇİLMİŞ ŞEHİTLER... SEÇİLMİŞ ŞEHİTLER...
Rauf Atilla Polat 28.09.2011, 00:22
Bir dirhem et bin ayıp örter BİR DİRHEM ET BİN AYIP ÖRTER
Prof. Dr. Benal Büyükgebiz 12.09.2011, 11:14
Bel ağrısı ve tedavi yöntemleri BEL AĞRISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Bülent Neymen 16.08.2011, 21:55
Türkiye Portreleri TÜRKİYE PORTRELERİ
Sernur Yassikaya 10.08.2011, 14:57
ADALET HAMAMINDA BİR GARİP FUTBOL!!! ADALET HAMAMINDA BİR GARİP FUTBOL!!!
Sedat Bayar 07.07.2011, 04:14
AYNI DAĞIN YELİYİZ BİZ! AYNI DAĞIN YELİYİZ BİZ!
Ahu Şentürk 13.06.2011, 12:08
Oksitlenmiş Siyaset OKSİTLENMİŞ SİYASET
H. Kübra Özan 11.06.2011, 11:20
KAMYONLAR KAVUN TAŞIMAYACAK ARTIK ! KAMYONLAR KAVUN TAŞIMAYACAK ARTIK !
Dr. Hamid Aydın 04.06.2011, 16:38
Diyarbakır, Huzur ve Barış İstiyor DİYARBAKIR, HUZUR VE BARIŞ İSTİYOR
Bekir Kaplan 02.06.2011, 21:51
KASETLERİN ANA HEDEFİ AK PARTİ İKTİDARI DEĞİL Mİ? KASETLERİN ANA HEDEFİ AK PARTİ İKTİDARI DEĞİL Mİ?
Mehmet Barlas 24.05.2011, 14:22
MİLLİ İRADE SINIRSIZ MIDIR?
Uğur Uruşak 04.03.2011, 13:06
Dünyadan Göçüp Gitme Töreni DÜNYADAN GÖÇÜP GİTME TÖRENİ
Ömer Faruk Besli 01.03.2011, 16:51
Bize Verilen Yapbozun Bir Parçası Eksikti BİZE VERİLEN YAPBOZUN BİR PARÇASI EKSİKTİ
Merve Şebnem Oruç 31.01.2011, 13:15
BDP - HAS Parti - EDP İttifakı... BDP - HAS PARTİ - EDP İTTİFAKI...
Ekin Gün 28.01.2011, 00:35
Haziran'ın fotoğrafı bugünden belli... HAZİRAN'IN FOTOĞRAFI BUGÜNDEN BELLİ...
Numan Ceyhan 14.12.2010, 02:00
Konuşma Adabı… KONUŞMA ADABI…
Tuba Kalçık 10.11.2010, 02:35
Alın size yeni bir meslek”SOSYAL MEDYA UZMANI” ALIN SİZE YENİ BİR MESLEK”SOSYAL MEDYA UZMANI”
Volkan Köse 14.08.2010, 16:39
Kürt Sorununa Adaletle bakmak KÜRT SORUNUNA ADALETLE BAKMAK
Mehmet Ali Başaran 28.07.2010, 00:58
Hadi Millet İzleyelim HADİ MİLLET İZLEYELİM
M. Onur Lökoğlu 20.05.2010, 02:14
İlköğretimde Kıyafet Serbestliği İLKÖĞRETİMDE KIYAFET SERBESTLİĞİ
Uzm.Ped.Hakan Emanetoğlu 11.05.2010, 19:02
Statükonun elindeki son koz STATÜKONUN ELİNDEKİ SON KOZ
Tarık Safaoğlu 29.04.2010, 00:30
KOSKOCA MEDYA GRUBUNA KOSKOCA CEZA !.. KOSKOCA MEDYA GRUBUNA KOSKOCA CEZA !..
Hikmet Genç 14.09.2009, 08:11
FOTOKOPİ AÇIKLAMALAR VE KARGALARIM FOTOKOPİ AÇIKLAMALAR VE KARGALARIM
Sevda Kara 25.06.2009, 11:56
TURKTİME ANKETİ TURKTİME ANKETİ
Cüneyt Ünal 09.04.2009, 16:15
TURKCELL 0534 605 93 46 NOLU KONTÜR GASPCISI İÇİN NE YAPTI? TURKCELL 0534 605 93 46 NOLU KONTÜR GASPCISI İÇİN NE YAPTI?
Dursun Boran 15.03.2009, 14:38
Şimdi kanal yöneticilerinin önemi çok daha artacak, televizyon kanalı yönetmek ustalık isteyecektir. ŞİMDİ KANAL YÖNETİCİLERİNİN ÖNEMİ ÇOK DAHA ARTACAK, TELEVİZYON KANALI YÖNETMEK USTALIK İSTEYECEKTİR.
Kemal Kurçer 23.11.2008, 17:23
Balon BALON
Hasan Efe Çiziyor 29.07.2008, 18:35
1 Mayıs! 1 MAYIS!
Mehmet Ali Ilıcak 01.05.2008, 11:41
TÜRKİYEDE YÜZÜ KIZARANLAR MUTLAKA VARDIR
Talha Akmehmet 02.04.2008, 13:25
YASAKLARLA NEREYE KADAR
Hasan Köroğlu 03.02.2008, 14:13
DERELİ’YE MÜKAFAT
Fenerbaz 27.09.2007, 14:57
CAHİL HALKIN, CAHİL SEÇİMİ (!)
Recep Canbolat 25.07.2007, 17:56
UYUYAMIYORUM ARKADAŞLAR…
Hülya Gözalan 16.06.2007, 21:47
GENELKURMAY NE DİLİYOR?
Ergun Göknel 09.06.2007, 12:23
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. HaberX'in kontrolüne tabi değildirler.