Son Haberler
03.08.2015 Pazartesi 11:32
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Pazartesi: 25°C/32°CSalı: 25°C/33°CÇarşamba: 25°C/33°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMA İLANLARINDA, TAPULU GAYRİMENKULLERDE TAPU SAHİPLERİNİN 10 YIL İÇİNDE DAVA AÇMA HAKKI OLDUGU AÇIKÇA YAZACAK
27.12.2013 13:59
Orman Kadastro Komisyonları'nca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmi şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak. Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak. ANKARA (ANKA) - Orman Kadastro Komisyonları'nca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmi şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak. Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak.
Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren bir ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Orlan ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve hak sahibi gerçek-tüzel kişilerin itiraz edebileceği açıkça belirtilecek. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak.
Orman Genel Müdürlüğü'nün Orman Kadastrosu ve 2/B Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Komisyonların bir belde, mahalle veya köyde yapacakları orman kadastrosu ve 2/B uygulama işleri bir bütün olup, çalışmalar birbirini takip edecek. Bu uygulamalar belde, mahalle ve köy sınırları içindeki bütün ormanları kapsayacak şekilde yapılacak. Bu şekilde bitirilen belde, mahalle ve köylerde tekrar orman kadastrosu ve 2/B uygulaması yapılmayacak. Ancak 2/B uygulamaları yapılmış olup da bu uygulamalar sırasında orman sınırları içinde değerlendirilmemiş olması nedeniyle 2/B araştırması yapılmadığı tespit edilen yerlerde 2/B araştırması yapılacak.

-VASIF TAYİNİNE ESAS OLACAK TANIMLARDA DEĞİŞİKLİK-

Yönetmelikte vasıf tayinine esas olacak tanımlarda değişikliğe gidildi. Buna göre park: Köy, kasaba ve şehirlerde kamu idareleri veya kamu tüzel kişiliklerince orman kurma amacı dışında rekreasyon veya çevreye güzellik vermesi amacıyla tefrik veya tesis edilmiş ağaç ve ağaççık ihtiva eden yer olarak tanımlandı.
Sahiplik, kişilerin taşınmazlar üzerindeki mülkiyet iddialarını; orman sınırları içinde ve bitişiğinde tapu ile, bitişik alanlar dışında ise her türlü tasarruf belgesi ve kayıtlarla ispatlamaları hali olarak belirlendi.
Küme ise kapalılık derecesi yüzde 10'dan fazla 3 hektardan küçük olan ağaç ve ağaççıklarla kaplı yer olarak tanımlandı.

-HUSUSİ ORMANLARIN KADASTROSUNDA DEĞİŞİKLİK-

Yönetmelik ile devletten başkasına ait ormanların kadastrosuna yönelik 17. Maddede değişikliğe gidildi. Hükmî şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanları ile hususi ormanların orman kadastrosu bu Yönetmelikte gösterilen esaslar dahilinde Orman Kadastro Komisyonları'nca resen ve bedelsiz olarak yapılacak. Komisyonlarca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmî şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak.
Tapulama ve kadastro çalışmalarında yapılan tespitin vasıf tayini yönünden bu Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olmaması nedeniyle tapulama ve kadastro tespitlerine aynen uyulmasının mümkün olmadığı hallerde; tapulama/kadastro, imar mevzuatı veya hükmen ilgilileri adına oluşturulan ve tapuda halen kişiler adına kayıtlı olan taşınmazlara ilişkin tapu kayıtları esas alınacak. Tapulu yerlerde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ağaçlık alanlar parsel bazında değerlendirilecek. Ağaçlık alan; üç hektardan küçük olması halinde orman sayılmayan yer, üç hektar veya daha büyük olması halinde ise mülkiyet durumu esas alınmak suretiyle Devlet ormanı, amme müesseselerine ait orman ya da hususi orman olarak sınırlandırılacak.
Yönetmelik ile "Yukarıda belirtilen listelerde yer alan parsel sahipleri ile ayni ve şahsi hak sahiplerine çalışmanın kesinleşmesini müteakip durumu anlatır tebligat yapılarak orman sınırları içinde tamamı kalan yerlerin terkini ile kısmen kalanların rızaen terk işlemlerinin otuz gün içinde yapılması, yapılmaması halinde tapu iptal davaları açılacağı ilgili İşletme Müdürlüğünce bildirilir. Süresi içerisinde rızaen terkin yapılmaması halinde tapu iptali ve orman olarak tescili için dava açılır" hükmü yürürlükten kaldırıldı.

-HAZİNE ADINA KAYITLI PARSELLERİN MALİYE BAKANLIĞI'NDAN TAHSİSİ İSTENECEK-

Kesinleşmiş orman kadastro haritasındaki orman sınırlarından daha dar bir alanın orman olarak tescil edildiği yerlerde ise, orman kadastro haritasındaki sınırlar ile tescilli haritadaki sınırlar arasında kalan kadastro parselleri tespit edilecek. Bu parsellerden tamamı orman sınırlarında kalanlar ile kısmen orman sınırları içerisinde kalanların listesi hazırlanarak, kısmen orman sınırları içerisinde kalan parsellerin koordinatlı krokileri de düzenlenerek Orman İşletme Müdürlüğü'ne bildirilecek. Hazine adına kayıtlı olan parsellerin Maliye Bakanlığı'ndan tahsisi istenecek. Hazine dışındaki tapu malikleri ile ayni ve şahsi hak sahiplerine, çalışmanın kesinleşmesini müteakip durumu anlatır tebligat yapılarak tamamen veya kısmen orman sınırları içinde kalan yerlerin rızaen terk işlemlerinin 30 gün içinde yapılması, yapılmaması halinde tapu iptal davaları açılacağı ilgili İşletme Müdürlüğü'nce bildirilecek. Süresi içerisinde rızaen terkin yapılmaması halinde tapu iptali ve orman olarak tescili için dava açılacak.

-ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMA İLANLARINDA TAPU SAHİPLERİNİN 10 YILLIK DAVA AÇMA HAKKI AÇIKÇA BELİRTİLECEK-

Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren bir ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve 2. maddeye göre orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Bakanlık, Genel Müdürlük ve hak sahibi gerçek ve tüzel kişilerin itiraz edebileceği açıkça belirtilecek. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak. (ANKA)
(HGS/ÖZK)
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SON DAKİKA
11:30 YÜKSEK ASKERİ ŞURA TOPLANTISI BAŞLADI
11:29 YÜKSEK ASKERİ ŞURA ÜYELERİ ANITKABİR'DE
11:26 SAMSUN POLİSİNDEN HUZUR OPERASYONU
11:26 BURSA’DA DERELER KURTULUYOR
11:19 (ÖZEL HABER) 40 DERECE SICAKTA ATEŞ BAŞINDA DEMİR DÖVÜYOR
11:17 MANAVGAT JANDARMADAN SİLAH VE SAHTE PARA BASKINI
11:15 ŞEHİT ORMANINA YAKIŞMIYOR
11:09 MAGANDALARIN VURDUĞU ÇOCUK BABASININ KOLLARIN’DA CAN VERDİ
11:03 BURSASPOR TARAFTARI SÜPER KUPA'YA İLGİSİZ
11:03 ÇUKUROVA’NIN GÖZÜ İRAN’DA
11:01 İZMİR’DEKİ PİTBULL DEHŞETİNİN SORUMLUSU YAKALANDI
11:00 İZMİR TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
10:58 SOLLAMA YAPMAK İSTEYEN SÜRÜCÜ OTOMOBİLDE SIKIŞTI
10:58 (ÖZEL HABER) KAYIP KADIN İÇİN 'ÖRGÜT KAÇIRDI' ŞÜPHESİ
10:57 GÜNEŞ VE DENİZ SUYUNDAN YIPRANAN SAÇLARA MEZOTERAPİ
10:52 MADENCİ ÇOCUKLARI BİR ARADA
10:52 FENERBAHÇE'DE GÖZLER UEFA'NIN FRED KARARINDA
10:52 İŞÇİLERİN KAMYONET KASASINDA HAVUZ KEYFİ
10:44 DEMİR PARMAKLIKLARA SIKIŞAN KÖPEĞİ İTFAİYE KURTARDI
10:39 DOĞUBAYAZIT’TA HAVA DESTEKLİ OPERASYON
10:36 TEKSTİL FABRİKASINDA KORKUTAN YANGIN
10:32 YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜREN HASTALIK 'PARKİNSON'
10:32 (ÖZEL HABER) VAN’DA KORKUTAN YANGIN
10:29 ERKEN SÜNNET ENFEKSİYONU ÖNLER
10:28 EV SAHİBİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜ
10:28 ADANA YANIYOR
10:25 TÜRKİYE TURUNA ÇIKAN MOTOSİKLETLİ KAZADA ÖLDÜ
10:25 KİLO VERMEK İÇİN TEK BAŞINA HAREKET YETMEZ
10:25 ARPADA HASADIN SONUNA DOĞRU
10:24 EV ALIRKEN DERT ALMAYIN
10:23 YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. HACISALİHOĞLU:
10:17 SOKAK BASKETBOLU NEFES KESTİ
10:16 SPOR TOTO 2. LİG:
10:11 ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÜNEŞTEN KORUNMA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
10:06 BİTLİS'TE ASKERİ ARACA MAYINLI SALDIRI
10:05 ŞIRNAK’TA ASKERİ BİRLİĞE TACİZ ATEŞİ
10:03 SAMANLIKTA ÇIKAN YANGINI İTFAİYE SÖNDÜRDÜ
10:03 TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ
10:02 “AROMATERAPİ İLE RUH SAĞLIĞINIZI KORUYUN”
10:02 (ÖZEL HABER) IŞİD'E MİLİTAN BULAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI
10:01 SAĞLIKLI BİR AĞIZ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
09:58 OSMANCIK'TA MOTOSİKLET KAZASI: 3 YARALI
09:58 ESKİ BARCELONALI BURSASPOR'DA
09:48 ENDONEZYA TÜRKİYE ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
09:43 DİYARBAKIR'DA PKK'NIN ÇOCUK KAÇIRMASI VE GASP OLAYLARININ FAİLİ YAKALANDI
09:42 PKK SALDIRILARINA BAYRAKLI TEPKİ
09:39 (ÖZEL HABER) ZABITA İLE SEYYARIN SOPALI, SATIRLI, SANDALYELİ KAVGASI
09:38 OTOBÜS ARIZA YAPTI, 40 YOLCU SABAHA KADAR BEKLEDİ
09:38 FATSA’YA RUS GELİN
09:38 YALOVA'DA MOTOSİKLET KAZASI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
09:34 KONYA'DAKİ UYUŞTURUCU OPERASYONU ŞÜPHELİLERİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
09:34 DİYARBAKIR'DA POLİS MEMURUNA SALDIRIYLA İLGİLİ 2 GÖZALTI
09:27 KOCAELİ'DE KAN KANSERİ GENÇ DEREDE BOĞULDU
09:24 DAĞ KİRAZI DALINDA KALDI
09:22 BURSA'DA ZABITA ESNAF KAVGASINDA KAN AKTI: 8 YARALI
09:15 DAMAT POLİS GELİN DÜĞÜN ARABASI YERİNE MOTOSİKLETİ TERCİH ETTİ
09:12 BİR GÜN ARAYLA İKİNCİ KEZ YANGIN ÇIKTI
09:11 BAGAJ KAPISINA TUTUNARAK KİLOMETRELERCE YOL KAT ETTİ
09:10 KIBRIS’TA MÜLKLER KOMİTEDEN GEÇECEK
09:10 ÜÇ ÖZEL SERGİ SANATSEVERLERLE BULUŞTU
09:08 BAŞKENT’TE ŞÜPHELİ PAKET PANİĞİ
09:08 OTOMOBİL ELEKTRİK DİREĞİNİ DEVİRDİ: 4 YARALI
08:57 1. ULUSLARARASI BALIKESİR CUP'TA ŞAMPİYON TÜRKİYE
08:56 DİYARBAKIR’DA OLAYLAR ÇIKMADAN POLİS MÜDAHALE ETTİ
08:19 PKK’LILAR TATVAN’DA BU KEZ ASKERİ HASTANEYE SALDIRDI
06:37 EHLİYETSİZ SÜRÜCÜN KULLANDIĞI OTOMOBİL TAKLA ATTI; 1 ÖLÜ, 4 YARALI
05:11 BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, GENÇ ERKEK MİLLİ BASKETBOL TAKIMI'NI TEBRİK ETTİ
04:55 ADIYAMAN ŞEHİDİNİ GECE UĞURLADI
23:46 HAMİT ALTINTOP AMELİYAT OLUYOR
23:36 PODOLSKI: "BU MAÇ BİZE GÜVEN VERDİ"
23:32 HAZIRLIK MAÇI
23:28 BİLAL KISA: “SAHAYA ÇIKINCA AYAKLARIM TİTREDİ”
23:25 OTOMOBİL BARİYERE OK GİBİ SAPLANDI: 1'İ AĞIR 5 YARALI
23:23 TRAKTÖRÜN ALTINDA KALAN GENÇ HAYATINI KAYBETTİ
23:22 MANCINI: "MELO GALATASARAY'IN OYUNCUSU"
23:13 HAMZAOĞLU'NDAN IBRAHIMOVIC AÇIKLAMASI
23:03 KONYA'DA TRAFİK KAZASI: 3 YARALI
22:50 HAZIRLIK MAÇI
22:29 DURSUN ÖZBEK’TEN MELO AÇIKLAMASI
21:54 AĞRI'DA ŞEHİT DÜŞEN 2 ASKER, ERZURUM'DA TÖRENLE MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ
21:44 İTFAİYE, POLİS VE SAĞLIK EKİPLERİ MANGALA GİTTİ
21:41 TÜRKİYE SU JETİ ŞAMPİYONASI 3. AYAK BİRİNCİLERİ BELLİ OLDU
21:39 BEŞİKTAŞ'TAN 3 GOLLÜ PROVA
21:14 YAKINLARININ DÜĞÜNÜNE GİDERKEN KAZA YAPTILAR
20:52 HAZIRLIK MAÇI
20:41 SİVAS'TA ALPEREN OCAKLARI TERÖRE TEPKİ GÖSTERDİ
20:16 HAZIRLIK MAÇI
20:03 SİLAH İLE OYNAYAN ÇOCUK KENDİNİ VURDU
19:27 ORDU'DA AKINTIYA KAPILAN VATANDAŞ KAYBOLDU
19:25 KIZILIRMAK'TA MÜHİMMAT BULUNDU
19:12 GİRESUN'DA TRAFİK KAZASI: 7 YARALI
19:11 GELİN ARABASI DİREĞE ÇARPTI, GELİNLE BİRLİKTE 3 KİŞİ YARALANDI
19:10 YUSUF TEKİN'DEN "DERSHANE" AÇIKLAMASI
19:08 GİRESUN'DA BİR KİŞİ DENİZDE BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ
19:04 KANSERE YAKALANDI, CANINA KIYDI
19:00 ŞEHİT MANSUR CENGİZ'İN EVİNE TÜRK BAYRAĞI ASILDI
18:48 DENİZDE BOĞULARAK HAYATLARINI KAYBEDEN İKİ KARDEŞ TOPRAĞA VERİLDİ
18:27 MANİSA'DA ŞÜPHELİ ÇANTA PANİĞİ
18:21 2 AY ÖNCE EVLENDİ, HAİN SALDIRIDAN YARALI KURTULDU
18:10 MÜLTECİLER BOT İLE KAÇARKEN GÖRÜNTÜLENDİ
SOSYAL MEDYADA HABERX