Son Haberler
25.05.2016 Çarşamba 13:55
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMA İLANLARINDA, TAPULU GAYRİMENKULLERDE TAPU SAHİPLERİNİN 10 YIL İÇİNDE DAVA AÇMA HAKKI OLDUGU AÇIKÇA YAZACAK
27.12.2013 13:59
Orman Kadastro Komisyonları'nca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmi şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak. Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak. ANKARA (ANKA) - Orman Kadastro Komisyonları'nca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmi şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak. Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak.
Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren bir ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Orlan ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve hak sahibi gerçek-tüzel kişilerin itiraz edebileceği açıkça belirtilecek. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak.
Orman Genel Müdürlüğü'nün Orman Kadastrosu ve 2/B Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Komisyonların bir belde, mahalle veya köyde yapacakları orman kadastrosu ve 2/B uygulama işleri bir bütün olup, çalışmalar birbirini takip edecek. Bu uygulamalar belde, mahalle ve köy sınırları içindeki bütün ormanları kapsayacak şekilde yapılacak. Bu şekilde bitirilen belde, mahalle ve köylerde tekrar orman kadastrosu ve 2/B uygulaması yapılmayacak. Ancak 2/B uygulamaları yapılmış olup da bu uygulamalar sırasında orman sınırları içinde değerlendirilmemiş olması nedeniyle 2/B araştırması yapılmadığı tespit edilen yerlerde 2/B araştırması yapılacak.

-VASIF TAYİNİNE ESAS OLACAK TANIMLARDA DEĞİŞİKLİK-

Yönetmelikte vasıf tayinine esas olacak tanımlarda değişikliğe gidildi. Buna göre park: Köy, kasaba ve şehirlerde kamu idareleri veya kamu tüzel kişiliklerince orman kurma amacı dışında rekreasyon veya çevreye güzellik vermesi amacıyla tefrik veya tesis edilmiş ağaç ve ağaççık ihtiva eden yer olarak tanımlandı.
Sahiplik, kişilerin taşınmazlar üzerindeki mülkiyet iddialarını; orman sınırları içinde ve bitişiğinde tapu ile, bitişik alanlar dışında ise her türlü tasarruf belgesi ve kayıtlarla ispatlamaları hali olarak belirlendi.
Küme ise kapalılık derecesi yüzde 10'dan fazla 3 hektardan küçük olan ağaç ve ağaççıklarla kaplı yer olarak tanımlandı.

-HUSUSİ ORMANLARIN KADASTROSUNDA DEĞİŞİKLİK-

Yönetmelik ile devletten başkasına ait ormanların kadastrosuna yönelik 17. Maddede değişikliğe gidildi. Hükmî şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanları ile hususi ormanların orman kadastrosu bu Yönetmelikte gösterilen esaslar dahilinde Orman Kadastro Komisyonları'nca resen ve bedelsiz olarak yapılacak. Komisyonlarca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmî şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak.
Tapulama ve kadastro çalışmalarında yapılan tespitin vasıf tayini yönünden bu Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olmaması nedeniyle tapulama ve kadastro tespitlerine aynen uyulmasının mümkün olmadığı hallerde; tapulama/kadastro, imar mevzuatı veya hükmen ilgilileri adına oluşturulan ve tapuda halen kişiler adına kayıtlı olan taşınmazlara ilişkin tapu kayıtları esas alınacak. Tapulu yerlerde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ağaçlık alanlar parsel bazında değerlendirilecek. Ağaçlık alan; üç hektardan küçük olması halinde orman sayılmayan yer, üç hektar veya daha büyük olması halinde ise mülkiyet durumu esas alınmak suretiyle Devlet ormanı, amme müesseselerine ait orman ya da hususi orman olarak sınırlandırılacak.
Yönetmelik ile "Yukarıda belirtilen listelerde yer alan parsel sahipleri ile ayni ve şahsi hak sahiplerine çalışmanın kesinleşmesini müteakip durumu anlatır tebligat yapılarak orman sınırları içinde tamamı kalan yerlerin terkini ile kısmen kalanların rızaen terk işlemlerinin otuz gün içinde yapılması, yapılmaması halinde tapu iptal davaları açılacağı ilgili İşletme Müdürlüğünce bildirilir. Süresi içerisinde rızaen terkin yapılmaması halinde tapu iptali ve orman olarak tescili için dava açılır" hükmü yürürlükten kaldırıldı.

-HAZİNE ADINA KAYITLI PARSELLERİN MALİYE BAKANLIĞI'NDAN TAHSİSİ İSTENECEK-

Kesinleşmiş orman kadastro haritasındaki orman sınırlarından daha dar bir alanın orman olarak tescil edildiği yerlerde ise, orman kadastro haritasındaki sınırlar ile tescilli haritadaki sınırlar arasında kalan kadastro parselleri tespit edilecek. Bu parsellerden tamamı orman sınırlarında kalanlar ile kısmen orman sınırları içerisinde kalanların listesi hazırlanarak, kısmen orman sınırları içerisinde kalan parsellerin koordinatlı krokileri de düzenlenerek Orman İşletme Müdürlüğü'ne bildirilecek. Hazine adına kayıtlı olan parsellerin Maliye Bakanlığı'ndan tahsisi istenecek. Hazine dışındaki tapu malikleri ile ayni ve şahsi hak sahiplerine, çalışmanın kesinleşmesini müteakip durumu anlatır tebligat yapılarak tamamen veya kısmen orman sınırları içinde kalan yerlerin rızaen terk işlemlerinin 30 gün içinde yapılması, yapılmaması halinde tapu iptal davaları açılacağı ilgili İşletme Müdürlüğü'nce bildirilecek. Süresi içerisinde rızaen terkin yapılmaması halinde tapu iptali ve orman olarak tescili için dava açılacak.

-ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMA İLANLARINDA TAPU SAHİPLERİNİN 10 YILLIK DAVA AÇMA HAKKI AÇIKÇA BELİRTİLECEK-

Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren bir ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve 2. maddeye göre orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Bakanlık, Genel Müdürlük ve hak sahibi gerçek ve tüzel kişilerin itiraz edebileceği açıkça belirtilecek. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak. (ANKA)
(HGS/ÖZK)
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SON DAKİKA
13:48 GDO’LU YEMLERE ALTERNATİF YEM
13:45 ATB MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI
13:44 KALKINMA BAKANLIĞI’NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ
13:41 MHP GENEL BAŞKAN ADAYI AYDIN:
13:39 KIRKLARELİ'NDE ŞÜPHELİ ÖLÜM
13:36 ORDU’DA FETÖ/PDY OPERASYONU: 10 GÖZALTI
13:35 SİNAN OĞAN: "ÇAĞRI HEYETİ BU TÜZÜK KURULTAYINI YAPMAZSA SUÇ İŞLER"
13:34 BALKONDAN DÜŞEN ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ
13:32 ORMANLIK ALANDA ŞÜPHELİ ÖLÜM
13:30 BATUHAN YAŞAR: “YENİ KABİNENİN ŞİFRELERİ"
13:29 DÜNYADA KİŞİ BAŞI EN ÇOK ÇAY TÜKETEN ÜLKE TÜRKİYE
13:27 YEDAŞ’TAN ORDU’YA ÖZEL İLGİ
13:27 KAMYONDA ÇIKAN YANGINI KUMLA SÖNDÜRDÜ
13:26 20 MİLYONLUK SAHTE PARA OPERASYONU KAMERADA
13:25 ESNAFLAR TEM OTOYOLU VE D-100 KARAYOLUNU TRAFİĞE KAPATTI
13:24 DP GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL KİLİS’TE
13:23 SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI
13:22 YDÜ'DE SINAV HEYECANI
13:22 BORSA İLK YARIDA DÜŞTÜ
13:20 DÜNDAR’DAN MİNİKLERE BİLGİSAYAR SÜRPRİZİ
13:20 NECİP FAZIL KISAKÜREK'İ ANMA ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
13:20 TÜRKİYE’NİN İLK DRONE YARIŞMASI İKÜ’DE GERÇEKLEŞTİ
13:16 KAMYONLA OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 3 YARALI
13:15 NİLÜFER BELEDİYESİ ÜNİVERSİTELİLERİ SPORLA BULUŞTURDU
13:14 ŞEHİDİN HAMİLE EŞİ "BENİ BIRAKIP NEREYE GİDİYORSUN" DİYE FERYAT ETTİ
13:13 AB BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ
13:08 10 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
13:04 BARTIN’DA TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
13:00 EXPO 2016'YA HAZİRAN'DA YILDIZ YAĞACAK
12:59 TÜRKİYE’DE İLK DEFA DÜZENLENEN İSTANBUL 13 YAŞ OKULLAR LİGİ TAMAMLANDI
12:52 KANSER OLAN ARKADAŞLARI İÇİN SAÇLARINI KESTİRDİLER
12:50 ÇORUM'DA PARALEL YAPI OPERASYONU: 8 GÖZALTI
12:50 ELVAN, BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI GÖREVİNİ KAYNAK’A DEVRETTİ
12:48 GÖRÜNTÜSÜ KARPUZA BENZEYEN, SALATA TADINDAKİ ŞELENGO TEZGAHLARDA YERİNİ ALDI
12:46 25 TERÖRİSTİN TESLİM OLDUĞU GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI
12:45 VAKIFBANK, KIMBERLY HILL'İN SÖZLEŞMESİNİ UZATTI
12:43 KARISINI VE İKİ KİŞİYİ ÖLDÜREN SANIK HAKİM KARŞISINDA
12:42 GELECEĞİN AZİZ SANCAR'LARI BİLİM ŞENLİĞİNDE BULUŞTU
12:42 GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL AKAR, ŞEHİTLER İÇİN TAZİYE MESAJI YAYIMLADI
12:41 BURAK KILANÇ AFYONLU REHBER ÖĞRETMENLERLE BULUŞTU
12:41 4'ÜNCÜ ULUSLARARASI İSTANBULENSİS ŞİİR FESTİVALİ BAŞLIYOR
12:39 EURO BÖLGESİ’NDEN YUNANİSTAN’A 10.3 MİLYAR EURO’YA ONAY
12:38 MUHARREM USTA VE ERSUN YANAL TRABZON'DA
12:37 AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI’NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ
12:32 İŞİTME ENGELLİ ANNESİNE CEP TELEFONUNDAN TERCÜMANLIK YAPIYOR
12:32 17 YAŞINDAKİ SÜRÜCÜNÜN ÇARPTIĞI ÇOCUK ÖLDÜ
12:30 CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU ÖN SEÇİM TALEBİNE SICAK BAKTI
12:30 TUNCELİ-ERZİNCAN KARAYOLU 10 GÜNDÜR TRANSİT GEÇİŞLERE KAPALI
12:29 KELLİĞE KARŞI SAÇ KLONLAMA
12:28 ARAÇLARIYLA TÜRKİYE’YE GELEN GURBETÇİLER MAĞDUR OLUYOR
12:28 KOMANDOLARIN TATBİKATI NEFES KESTİ
12:24 MALATYA'DA ÇOK SAYIDA UYUŞTURUCU MADDE VE MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ
12:24 ALTINORDU'DA FUTBOLCULAR JUDOYLA EĞİTİLİYOR
12:24 ATSO MECLİSİ, EXPO 2016'DA
12:22 HAKKARİ’DE ÜÇ PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
12:22 ŞANLIURFA’DA UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 5 GÖZALTI
12:20 (ÖZEL HABER) MEDYADA HATALI SUÇ TANIMLARI TARTIŞILDI
12:16 YOLCU OTOBÜSÜNDEKİ UYUŞTURUCUYU NARKOTİK KÖPEĞİ BULDU
12:16 KARAMAN’DA YABAN DOMUZLARINA SÜREK AVI
12:14 DOĞRU BESLENMEYLE İŞ STRESİ AZALIYOR
12:11 NUSAYBİN'DE 433 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
12:09 BEŞ KİLO AĞIRLIĞINDA ÇAŞIR MANTARI, GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI
12:09 ANTALYA YAT LİMANI'NDAKİ İZİNSİZ YAPILAR KALDIRILDI
12:08 ÖĞRENCİLERDEN MEHMETÇİĞE MORAL MEKTUBU
12:04 GENÇ KADIN 5 BİN 900 PAKET KAÇAK SİGARAYLA YAKALANDI
12:03 TMOK'TAN VEFAT EDEN SPORCU İÇİN AÇIKLAMA
12:03 YETİMLER SADAKA’YLA GÜLDÜ
12:02 GÜZELLİĞİ GÖLGELEYEN SORUN; AŞIRI TÜYLENME
11:59 DUYGULARINIZI YÖNETMEK SİZİN ELİNİZDE
11:54 PİŞMANLIK DOLU MEKTUPLARI YAZAN TERÖRİST KIZ TESLİM OLDU
11:51 CİLT LEKELERİNİ DERT ETMEYİN
11:46 DÜZCE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN FETÖ/PDY OPERASYONU AÇIKLAMASI
11:44 MARDİN'DE 1 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
11:44 REVİZYON AMELİYATINA DİKKAT
11:43 ARAÇTA KAZI MALZEMESİ ELE GEÇİRİLDİ
11:42 YOLCU 360 İLE HAVADA KARADA ANADOLUJET
11:41 ESKİ SEVGİLİSİ VE KARDEŞİNİ ÖLDÜRÜP İNTİHAR ETTİ, SİTE GÜVENLİKÇİSİ SUÇLU BULUNDU
11:39 TÜKETİCİLER UYGUN GSM TARİFESİ BULMAKTA ZORLANIYOR
11:37 EVDEKİ BUZLUKTAN UYUŞTURUCU ÇIKTI
11:36 SAKARYA’DA FETÖ/PDY OPERASYONU: 9 GÖZALTI
11:35 KARAMAN’DA KAZA: 2 YARALI
11:33 MARDİN'DE 3 İLÇE KIRSALINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
11:31 SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ
11:31 GAZİANTEP'TEKİ TERÖR OPERASYONU
11:31 EV TEKSTİLCİLERİ JAPONYA PAZARINA YELKEN AÇIYOR
11:30 İŞTE TÜRKİYE’NİN VE TRABZON’UN EN YAŞLI AHİLERİ
11:30 EPDK'NIN ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE İHALE DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE'DE
11:30 MERSİN'DE SANAT SOKAĞA TAŞTI
11:30 BAŞKAN TÜREL'DEN ALMANYA'DA ANTALYA TANITIMI
11:28 ANADOLU MEDYASI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ
11:28 RÜZGAR ÇETİN DAVASINDA YARALI POLİS MEMURU ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ
11:25 GİRİŞİMCİLER HAYALLERİNE BTSO İLE ULAŞIYOR
11:25 EDİRNE’DE 2 TON 700 KİLOGRAM KAÇAK ET ELE GEÇİRİLDİ
11:23 ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI’NDA DERBİ ZAMANI
11:21 HİPNOZ DOĞUMDA OLUMLU SONUÇLAR ALINIYOR
11:20 FORUMBOX UYGULAMASI, ICSC ÖDÜLLERİ FİNALİNDE
11:20 DOMATES YÜKLÜ TIR DEVRİLDİ
11:14 BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN TERÖRLE MÜCADELEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA
11:14 (ÖZEL HABER) BURSA’DA HIZ SINIRLARI DEĞİŞTİ...
11:13 ŞIRNAK ULUDERE KOMANDO TUGAYINA DEV BAYRAK
SOSYAL MEDYADA HABERX