Son Haberler
30.04.2016 Cumartesi 12:00
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMA İLANLARINDA, TAPULU GAYRİMENKULLERDE TAPU SAHİPLERİNİN 10 YIL İÇİNDE DAVA AÇMA HAKKI OLDUGU AÇIKÇA YAZACAK
27.12.2013 13:59
Orman Kadastro Komisyonları'nca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmi şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak. Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak. ANKARA (ANKA) - Orman Kadastro Komisyonları'nca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmi şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak. Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak.
Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren bir ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Orlan ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve hak sahibi gerçek-tüzel kişilerin itiraz edebileceği açıkça belirtilecek. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak.
Orman Genel Müdürlüğü'nün Orman Kadastrosu ve 2/B Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Komisyonların bir belde, mahalle veya köyde yapacakları orman kadastrosu ve 2/B uygulama işleri bir bütün olup, çalışmalar birbirini takip edecek. Bu uygulamalar belde, mahalle ve köy sınırları içindeki bütün ormanları kapsayacak şekilde yapılacak. Bu şekilde bitirilen belde, mahalle ve köylerde tekrar orman kadastrosu ve 2/B uygulaması yapılmayacak. Ancak 2/B uygulamaları yapılmış olup da bu uygulamalar sırasında orman sınırları içinde değerlendirilmemiş olması nedeniyle 2/B araştırması yapılmadığı tespit edilen yerlerde 2/B araştırması yapılacak.

-VASIF TAYİNİNE ESAS OLACAK TANIMLARDA DEĞİŞİKLİK-

Yönetmelikte vasıf tayinine esas olacak tanımlarda değişikliğe gidildi. Buna göre park: Köy, kasaba ve şehirlerde kamu idareleri veya kamu tüzel kişiliklerince orman kurma amacı dışında rekreasyon veya çevreye güzellik vermesi amacıyla tefrik veya tesis edilmiş ağaç ve ağaççık ihtiva eden yer olarak tanımlandı.
Sahiplik, kişilerin taşınmazlar üzerindeki mülkiyet iddialarını; orman sınırları içinde ve bitişiğinde tapu ile, bitişik alanlar dışında ise her türlü tasarruf belgesi ve kayıtlarla ispatlamaları hali olarak belirlendi.
Küme ise kapalılık derecesi yüzde 10'dan fazla 3 hektardan küçük olan ağaç ve ağaççıklarla kaplı yer olarak tanımlandı.

-HUSUSİ ORMANLARIN KADASTROSUNDA DEĞİŞİKLİK-

Yönetmelik ile devletten başkasına ait ormanların kadastrosuna yönelik 17. Maddede değişikliğe gidildi. Hükmî şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanları ile hususi ormanların orman kadastrosu bu Yönetmelikte gösterilen esaslar dahilinde Orman Kadastro Komisyonları'nca resen ve bedelsiz olarak yapılacak. Komisyonlarca; tapulu arazi içerisinde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ormanlar üç hektar veya daha büyük olması ve mülkiyeti esas alınmak suretiyle, hükmî şahsiyeti haiz amme müesseseleri ormanı veya hususi orman olarak sınırlandırılacak.
Tapulama ve kadastro çalışmalarında yapılan tespitin vasıf tayini yönünden bu Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olmaması nedeniyle tapulama ve kadastro tespitlerine aynen uyulmasının mümkün olmadığı hallerde; tapulama/kadastro, imar mevzuatı veya hükmen ilgilileri adına oluşturulan ve tapuda halen kişiler adına kayıtlı olan taşınmazlara ilişkin tapu kayıtları esas alınacak. Tapulu yerlerde bulunan ve tabii olarak veya ekim-dikim yoluyla yetiştirilmiş ağaçlık alanlar parsel bazında değerlendirilecek. Ağaçlık alan; üç hektardan küçük olması halinde orman sayılmayan yer, üç hektar veya daha büyük olması halinde ise mülkiyet durumu esas alınmak suretiyle Devlet ormanı, amme müesseselerine ait orman ya da hususi orman olarak sınırlandırılacak.
Yönetmelik ile "Yukarıda belirtilen listelerde yer alan parsel sahipleri ile ayni ve şahsi hak sahiplerine çalışmanın kesinleşmesini müteakip durumu anlatır tebligat yapılarak orman sınırları içinde tamamı kalan yerlerin terkini ile kısmen kalanların rızaen terk işlemlerinin otuz gün içinde yapılması, yapılmaması halinde tapu iptal davaları açılacağı ilgili İşletme Müdürlüğünce bildirilir. Süresi içerisinde rızaen terkin yapılmaması halinde tapu iptali ve orman olarak tescili için dava açılır" hükmü yürürlükten kaldırıldı.

-HAZİNE ADINA KAYITLI PARSELLERİN MALİYE BAKANLIĞI'NDAN TAHSİSİ İSTENECEK-

Kesinleşmiş orman kadastro haritasındaki orman sınırlarından daha dar bir alanın orman olarak tescil edildiği yerlerde ise, orman kadastro haritasındaki sınırlar ile tescilli haritadaki sınırlar arasında kalan kadastro parselleri tespit edilecek. Bu parsellerden tamamı orman sınırlarında kalanlar ile kısmen orman sınırları içerisinde kalanların listesi hazırlanarak, kısmen orman sınırları içerisinde kalan parsellerin koordinatlı krokileri de düzenlenerek Orman İşletme Müdürlüğü'ne bildirilecek. Hazine adına kayıtlı olan parsellerin Maliye Bakanlığı'ndan tahsisi istenecek. Hazine dışındaki tapu malikleri ile ayni ve şahsi hak sahiplerine, çalışmanın kesinleşmesini müteakip durumu anlatır tebligat yapılarak tamamen veya kısmen orman sınırları içinde kalan yerlerin rızaen terk işlemlerinin 30 gün içinde yapılması, yapılmaması halinde tapu iptal davaları açılacağı ilgili İşletme Müdürlüğü'nce bildirilecek. Süresi içerisinde rızaen terkin yapılmaması halinde tapu iptali ve orman olarak tescili için dava açılacak.

-ORMAN KADASTROSU ÇALIŞMA İLANLARINDA TAPU SAHİPLERİNİN 10 YILLIK DAVA AÇMA HAKKI AÇIKÇA BELİRTİLECEK-

Orman kadastrosu çalışma ilanlarında, tutanak, harita ve kararlara karşı askı tarihinden itibaren bir ay içinde kadastro mahkemelerine, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemeye müracaatla sınırlamaya ve 2. maddeye göre orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine Bakanlık, Genel Müdürlük ve hak sahibi gerçek ve tüzel kişilerin itiraz edebileceği açıkça belirtilecek. Ancak, tapulu gayrimenkullerde tapu sahiplerinin, on yıllık süre içerisinde dava açma haklarının mahfuz olduğu da ilanda açıkça yer alacak. (ANKA)
(HGS/ÖZK)
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SON DAKİKA
11:40 GÜNEYDOĞU'DA KURAKLIK
11:39 GEENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL AKAR, İZMİR'DE
11:38 POLİSTEN BONZAİ OPERASYONU
11:37 600 BİN LİRA DEĞERİNDE KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
11:29 (TEKRAR) HÜSEYİN YÜKSEK: "ONLAR ÖLÜM ÜRETTİKÇE BİZ KARDEŞLİK VE BARIŞ SAĞLAYACAĞIZ"
11:27 (ÖZEL HABER) KUM SAATİ ŞEKLİNDEKİ YUMURTAYI GÖRENLER ŞAŞIRIYOR
11:23 GÖÇ SERGİSİ
11:18 BURSA ARICILIK MERKEZİ OLUYOR
11:14 GÖNÜL KAHVESİ, BAHREYN’DE MAĞAZA AÇACAK
11:12 ASKERLER ‘ŞEHİTLER ÖLMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ’ SLOGANLARI ATTI
11:10 POLİS KAPKAÇÇIYI YAKALADI, MAHKEME SERBEST BIRAKTI
11:08 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MUŞ'UN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
11:06 SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER
11:05 DEPRESYON OBEZ YAPIYOR
11:03 NUSAYBİN'DE BİR ASKER ŞEHİT OLDU
11:01 ÖZGECAN ASLAN SEMT KONAĞI’NDA ÇOCUK ŞENLİĞİ
10:55 RAHİM DUVARI KANSERİ HER YAŞTAN KADINI TEHDİT EDİYOR
10:39 “ASKIDA KİTAP” PROJESİ İLE ÖĞRENCİLERE BEDAVA KİTAP
10:39 BU UYGULAMALAR İLE YAZA HAZIR OLUN
10:38 ANKARA'DAN İZMİR'E DEFİNE İÇİN GELDİLER, DEFİNEYİ BULMADAN BİRBİRLERİNE GİRDİLER
10:31 KİŞİNİN TARZINA GÖRE GÜLÜŞ TASARIMI
10:30 BURUN ESTETİĞİN DE DEVRİM; PİEZO CERRAHİSİ
10:29 SAN BERNARDİNO SALDIRGANININ TELEFON KİLİDİNİ AÇMAK 1.3 MİLYON DOLARA MAL OLDU
10:29 MOLEKÜLER DİYET İLE KİLO PROBLEMİNE SON!
10:27 7 IŞİD ŞÜPHELİSİNİN 4’Ü TUTUKLANDI 3’Ü SERBEST
10:24 HASTA HAYVANLAR BU HASTANEDE ŞİFA BULUYOR
10:21 MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ 21 GÜNDÜR KOMADA
10:20 ENGİN İPEKOĞLU’NUN GÖNLÜ ADANASPOR’DA
10:18 (ÖZEL HABER) HEYELAN, BİR MAHALLEYİ SAVAŞ ALANINA ÇEVİRDİ
10:17 TERÖRİSTLER, BÖLGEDEKİ ÇOCUKLARI DA OLUMSUZ ETKİLİYOR
10:17 HAMZAOĞLU ARENA'DAN 12 PUAN ÇIKARDI
10:16 CANLI BOMBA PATLADI, MOBESE SAYISI 2 BİN 500'E ÇIKARILIYOR
10:16 NECID 84 GÜNDÜR GOLE HASRET
10:15 NUSAYBİN'DE ZIRHLI ARACA ROKETATARLI SALDIRI: 3 YARALI
10:10 ÜNLÜ OPYUNCU SALİH KALYONCU:
10:09 ADALET BAKANI BOZDAĞ
10:06 SURİYE’DEN KİLİS’E ROKET ATILDI
10:01 TAKSİM MEYDANI'NDA BARİYERLİ ÖNLEM
10:00 CEMRE’NİN İSMİ OKULUNDA YAŞATILACAK
09:59 KAYINPEDER CİNAYETİ ZANLILARI ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
09:58 6. ESKİŞEHİR OPERA VE BALE GÜNLERİ BAŞLIYOR
09:58 KTÜ’DE SHAKESPEARE ANILDI
09:57 ADANA SOKAKLARINDA UYUŞTURUCU TACİRİ AVI
09:54 ŞAŞMAZ ESNAFININ BAŞI HIRSIZLARLA DERTTE
09:54 SUNUCU SEVAL YILDIRIM: “MEDYA OKURYAZARLIĞI ANNE BABALARA DA VERİLMELİ”
09:53 HÜSEYİN YÜKSEK: "ONLAR ÖLÜM ÜRETTİKÇE BİZ KARDEŞLİK VE BARIŞ SAĞLAYACAĞIZ"
09:42 İSLAM İŞBİRİLİĞİ TEŞKİLATI'NDAN TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA İSTİŞARİ STATÜSÜ
09:30 ORTAKÖY VADİSİ HALKA AÇILIYOR
09:29 GÜNÜN EN ACI FOTOĞRAFI AYDIN'DAN
09:27 ARIKOVANI TAŞIYAN TIR YOLDAN ÇIKTI, YÜZLERCE KOVAN ARI TELEF OLDU
09:26 YURTTA HAVA DURUMU
09:23 (ÖZEL HABER) ENGİNAR DÖNERİNDEN SONRA ŞİMDİ DE ENGİBURGER
09:17 BU CAMİNİN CUMHURİYET TARİHİNDE EŞİ YOK
09:11 VEZİRKÖPRÜ’DE "DİSLEKSİ" KONFERANSI
09:08 DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, HALEP’TEKİ HAVA SALDIRISINI KINADI
09:06 İKLİMSA, YAKLAŞAN YAZI KAMPANYALARLA KARŞILIYOR
08:51 4 ORDULU SANATÇI SERGİ AÇTI
08:50 ŞEHİT AİLESİ EVİNE KAVUŞUYOR
03:02 EMNİYETİN ARKASINDA ŞÜPHELİ ARAÇ PANİĞİ
01:11 BIÇAKLANDI, KURŞUNLANDI, BUGÜN DE İNTİHAR ETTİ
00:46 SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ TUTUKLANDI
00:46 POLİS KONTROLÜNDEN KAÇMAK İSTERKEN KAZA YAPTI
00:46 OTOMOBİL ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI: 1 YARALI
00:42 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SANCAK TESLİM EDİLDİ
23:44 KÖY MUHTARI KAZADA YARALANDI
23:37 RESTORAN İŞLETMECİSİ ARACINDA ÖLÜ BULUNDU
23:28 BAYANLAR VOLEYBOL 1. LİGİ
23:22 İZMİR’DE TRAFİK KAZASI: 1 YARALI
23:20 ŞANLIURFASPOR - ALTINORDU MAÇININ ARDINDAN
23:19 FUHUŞ OPERASYONUNDA 5 TUTUKLAMA
23:13 TRABZON'DA KIZ ÇOCUKLARINA CİNSEL TACİZ İDDİASI
23:12 ALİ AY: "HAMZA HAMZAOĞLU İLE AYRILIK DÜŞÜNMÜYORUZ"
23:11 HAMZAOĞLU: "KEYİFLİ BİR MAÇ OLDU"
23:11 HARUN TEKİN: "3 PUANI HAK ETMİŞTİK"
23:07 RIEKERINK: "AVRUPA VİZESİNİ ALMA İHTİMALİMİZ VAR"
22:52 MAÇTA YASİN-PODOLSKİ GERGİNLİĞİ
22:37 TİMSAH ARENA'DA '2 DAKİKA' PROTESTOSU
22:34 SİNAN OĞAN’DAN BAHÇELİ’YE ÇAĞRI
22:25 MANTAR TOPLAMAYA GİDEN İTFAİYECİ ÖLÜ BULUNDU
22:20 ÜMİT ÖZAT, FUTBOLCULARI İLE VEDALAŞTI
22:14 SAMSUN'DA UYUŞTURUCU OPERASYONU: 3 GÖZALTI
22:10 TÜRKİYE ŞEHİTLERİNİ ANIYOR
21:42 TSO’DAN KARABÜKSPOR DESTEK ÇAĞRISI
21:19 BAŞKENT'TE BİR HAFTADA 26 ZANLI TUTUKLANDI
21:12 MERSİN İDMANYURDU KÜME DÜŞTÜ
21:07 SPOR TOTO SÜPER LİG
20:54 SPOR TOTO SÜPER LİG
20:49 BAYANALAR VOLEYBOL 1. LİGİ
20:46 YILMAZ VURAL, ŞANLIURFASPOR - ALTINORDU MAÇINI TRİBÜNDEN İZLEDİ
20:43 PTT 1. LİG
20:28 CANLI YAYINDA GÖRÜLMEMİŞ GALİBİYET POZU
20:19 OSMANLISPOR'DA KASIMPAŞA MAÇI HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR
20:17 ANKARA'DA 'SULTAN' RÜZGARI
20:14 SPOR TOTO SÜPER LİGİ
20:14 4 KIZ ÇOCUĞUNU TACİZ ETTİĞİ İDDİA EDİLEN BAKKAL TUTUKLANDI
20:11 SURİYE UYRUKLU ÇOCUĞA KAMYONET ÇARPTI
20:05 CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU ERKEN SEÇİM İDDİALARINI DEĞERLENDİRDİ
20:04 BURSASPOR - GALATASARAY MAÇININ İLK 11'LERİ BELLİ OLDU
20:03 AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK'İN AÇIKLAMALARI
19:57 DİYARBAKIR’DA KORKUTAN YANGIN
SOSYAL MEDYADA HABERX