Son Haberler
20.10.2017 Cuma 19:10
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Pasaport ve ehliyeti nüfus idaresi verecek
Vatandaşın bürokrasiyle karşı karşıya kaldığı süreçleri azaltmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bakan Soylu, 'Bundan sonra pasaport ve ehliyeti nüfus idaresi verecek. Vatandaş bir parmak basınca devlet sana bir daha parmak bas demeyecek. Hem vatandaşımız fazla zaman tüketmeyecek hem de kamu dairesindeki verimliği en üst noktaya çıkaracağız' dedi. 25.09.2017 22:33

Bakan Soylu, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen Türkiye Müfettiş Kurulu 2017 Yılı İnceleme-Araştırma Çalışmaları Programı'na katıldı. Burada konuşan Bakan Soylu, Türkiye'nin rakamsal büyümesinin yanında algısı, anlayışı, yöneten ve yönetilen ilişkisinin de aynı ölçüde değiştiğini kaydetti.

Vesayet kalıntılarının olabildiğince temizlendiği yeni bir sisteme geçildiğine değinen Bakan Soylu, "2019 ve sonrası için tam anlamıyla vites yükselttiğimiz yeni bir sistemin kararını almış durumdayız. Bunları yaparken ciddi toplumsal travmaları göğüslemek zorunda kaldık. Gezi, 17-25 Aralık, 7 Haziran sonrası tırmandırılan terör ve nihayetinde Türkiye'yi eski kodlarına döndürmek için tezgahlanmış, ülkenin anahtarlarını birilerine teslim etmek için kurgulanmış bir 15 Temmuz hadisesi yaşadık. Türkiye sadece ekonomik fiziki büyüklük değil, farklılıkların, taleplerin görev sorumlulukların arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Biz bu süreçte bu fotoğrafın devlet ve millet tarafındayız" diye konuştu.
"Yeni hükümet sistemi"

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“PKK’nın, FETÖ’nün, DEAŞ’ın, güney sınırda tezgahlanan oyunu bozmak gibi mücadeleleri verirken, ülkenin alt yapı yatırımlarının büyümesi, ekonomik yatırımın bozulmaması, istihdamı arttırmak, kamu düzeninin tesisini hukukun üstünlüğünden taviz vermeden sağlamak, aynı esnada 2019 Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline geçiş öncesi sahayı kusursuz hale getirmek, çukurları doldurmak, tümsekleri törpülemek. Yani 2019’a girerken tam tekmil olmak bizim en önemli hedefimiz arasındadır. Bu yeni durum bize farklı davranış kalıpları da yüklemektedir. Kamudaki bütün görevliler günün kurallarına göre günün beklentilerine dönük yapılabilir olmaktan çıkmıştır. Yeni beklentiler, yeni sorumluluklar ortaya çıkmıştır.”
Müfettişlerin terörün temizlenmesindeki rolü

Bundan 10 yıl önce bir mülkiye müfettişinin el yapımı patlayıcıların konulduğu menfezler üzerinde çalışma yapmak gibi sorumluluğu olmadığını aktaran Bakan Soylu, “Ama bugün elbette ki var. Bundan 4-5 gün önce teftiş kurulu başkanımız ve bu konuda görev yapan arkadaşlarımız bir zaman dilimi içinde bir kaç konuyu gündeme getirdiler. Hassasiyetle yapılan çalışmaların bize katkı ve yol göstermesinden büyük bir takdir duyduk. Çalışmaların yol göstericiliğin yanı sıra tedbire, olayların engellenmesine yönelik ortaya koydukları çalışmalardan memnuniyet duydum" dedi.
"İHA'ları kim engelledi"

“Eğer bir yerde boşluk bırakırsanız, boşluğu bilesiniz ki çok fazla gayri kanunilik çok az iyilik doldurur” diyen Bakan Soylu, “Onun için bizim özellikle devlet mekanizması içinde boşluk bırakmak gibi bir lüksümüz yoktur. Büyük bir badireden geçtik. Bu badirede FETÖ ülkemizin kamu sitemini felç etmek üzere talimatlandırılmış bir örgüttür. İstihbaratımızın içini tamamen boşalttılar. Alternatif istihbarat teşkilatları kurdular. Kamu sisteminin bin yıllık devlet aklıyla ne kadar kurduğumuz unsuru varsa hepsini felç etiler. Bu talimatı bizim güçlü devlet yapımızın zayıflaması, teslim olması ve kendi kabiliyetlerimizin gelişmesinin engellenmesi için ortaya koydular. Hepimiz yaşıyoruz. Beni bağışlayın. Türkiye’nin İHA’larını özel sektörde bu işe kendisini adamış bir anlayış kurdu. Oysa siz de ben de çok iyi biliyoruz. Bin bir engellere rağmen kimse sesini çıkartmıyor şimdi. Terörle mücadelede bu bahardan itibaren ne kadar üstünlük kurduğumuz apaçık ortadadır. Bir tek şehit vermedik İHA’ların yapmış olduğumuz operasyonlarda. Operasyonlarda bir yaralımız da yok. Peki acaba bu sistemi bu güne kadar erteleyen unsur kimdi ve neydi, nasıl bir süreçti. Bunun yapılmasını engelleyen, gelişmesini engelleyen, bunun bizim milli kabiliyetlerimizi üstün hala getirmesini engelleyen sistem neydi ve nasıldı. Aynı anlayış kamu sistemimizin gelişmesinde de ciddi bir engel teşkil etmiştir ve bunu bir ortak akılla yapmıştır” ifadelerine yer verdi.

Soylu, açıklamalarında şunları kaydetti:
“Bu akıl da bugün Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen referandumu salık veren akılda vardır. 17-25 Aralık’ı tezgahlayan da ortak akılda vardır. Bu akıldan ülkemizin dışında, ülkemize yönelik medyalar üzerinden ülkelerimizi karalayan akıl da vardır. Kendi seçim kampanyalarını Türkiye üzerinden yürütmeye çalışan akıl da vardır. Kolektif akıldır ve biz bu akılla mücadele ediyoruz. Bu memleketin her bir birimi, her bireyi bu kolektif akılla mücadele ettiğimizi ve bu anlayışı mağlup etmemiz gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Bambaşka bir tablo içindeyiz. Kimse 2019’u bulunduğumuz süreç algılamasın.”
"2019'da güçlü alt yapı hedefi"

‘2019’da sadece vites büyütmüyoruz’ diyen Bakan Soylu, “2019’da ayrıca yeni bir hükümet sistemiyle birlikte, Türkiye’nin hedeflerine daha hızlı ulaşmasını temin edecek güçlü bir adım atılıyor. Daha hızlı kararlar alınacak, daha demokratik, daha millete dayanan, milletin dokunabildiği, görebildiği, denetleyebildiği bir mekanizmanın içinde olacağız. Büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Eğer biz 2019’a hesap ettiğimiz hedeflediğimiz güçlü bir alt yapıyla tüm kurumlarımızla birlikte gidemezsek, 2019’dan sonrası için beklediklerimizde dumura uğrayabiliriz. Bu iki yıl, ülkemizi için, kamu yönetimim yapımız için, devletimiz içinde, milletimiz içinde büyük konsantrasyonla birlikte yürüyeceğimiz 2019’u tam tekmil yakalayacağımı bir anlayışı ortaya koymalıyız. Kanun var kural var. Dün de vardı. Bugün de var. Bizim sistemimizin en temel aksaklıklarından biri denetimdir. Denetim eksikliğinden ortaya çıkan boşluklar maalesef özellikle bizim ülkemizde vatandaşlar devlet ilişkileri arasındaki sürtünmeyi artırmaktadır. Güveni zedelemektedir, adaleti törpülemektedir, hakkaniyet duygusunu ortadan kaldırmaktır. Bizim yapmamız gereken özellikle ortaya koyduğumuz kuralların uygulanabilirliğini denetlemektir" dedi.
"Kamu verimliliğinin önemi"

Türkiye’de devlette birinci meselenin kamu verimliliği meselesi olduğuna vurgu yapan Süleyman Soylu, “Kaynaklarımızın nasıl kullanıldığı, personelin nasıl yetiştirildiği, nasıl kendisini yenilediği, nasıl çağa ayak uydurduğu, yeni gelişmelere tedbir aldığı bir anlayışı yerleştirmek zorundayız. Kamu verimliliğini Türkiye’nin birinci meselesi olarak görürsek, devletle millet arasındaki sürtüşme, sürtünmeyi en aza indiririz. İşte bir büyük meselemizde budur. FETÖ bu talimatlarıyla alternatif yapı oluştururken devlet ve millet kavramlarını içini boşaltmak için elinden gelen gayreti ortaya koydu” diye konuştu.
"Tarumar olurduk"

İçinden geçilen dönemin normal bir dönem olmadığına değinen Soylu, OHAL'in sadece bir hukuk terimi olmadığını vurguladı. Soylu, “Türkiye olağanüstü bir dönemi hem tehditlerin hem de fırsatların en üst düzeye çıktığı tarihi bir dönemi yaşıyor. Eğer altımız boş olsaydı, güçlü bir devlet olmasaydık 15 Temmuz'dan sonraki sarsıntı yıllarca devam ederdi. Kanlı bir darbe girişimi yaşadık. Ülkemiz eğer kuvvetsiz olsaydı, tabansız olsaydı bugün tarumar olmuştuk. Ama öyle olmadı. Ülkemiz ve ekonomimiz güçlenmeye devam ediyor. Şu an Mardin'de, Van'da, Diyarbakır'da otellerimiz dolu. Bir ülke nasıl bu kadar çabuk toparlanabilir? Demek ki altı boş değil. Bizim bu altı dolu hali çok daha iyi yönetmemiz lazım" şeklinde konuştu.
"Belediye teröriste sıcak ekmek taşıyordu"

Teröre verdikleri destek nedeniyle görevlendirme yapılan belediyelerin halka hizmet vermeyi durdurduğunu hatırlatan Soylu, “Bu belediyeler doğrudan terör örgütüne para ve eleman temin eder duruma gelmişti. Örneğin, Van'daki belediyeler her sabah sıcak ekmeği yayladaki teröristlere gönderiyordu. Servis yapıyorlardı. Bu servisler tek noktaya değildi. Bizim sorumluluğumuz çok büyük. Daha çok çalışmalıyız. Bugün orada kaymakam arkadaşlarımızın ortaya koydukları performans bir kahramanlık hikayesidir. Bir kaymakamımızı şehit ettikten sonra geri adım atacağımızı zannedenlerin ortaya koyduğu kurguyu bu işin üzerine düşerek bertaraf etmiş bulunuyoruz. Kurguları murguları kalmadı. Biz orada sadece vatandaşın parasıyla vatandaşa hizmet götüren aklı ortaya koymuyoruz, terörün finansmanı ve lojistiğini kestik. Belediyeleri teröre insan kazandırma mekanizması olarak görenlere ve bunu böyle oluşturanlara büyük bir darbe vurduk" dedi.
"Trafik tescil notere geçecek"

Vatandaşın bürokrasiyle karşı karşıya kaldığı süreçleri azaltmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bakan Soylu, “Vatandaşımız için bürokratik işlemlerde zaman ve mekan tasarrufunu iyi yapmalıyız. 11 milyon 100 bin nüfus idaremiz yeni çipli kartlardan verdiler. 1.5-2 ay patinaj yaptık. Yedi günde bunu sağlıyoruz. Bunu bir gün daha aşağı düşüreceğiz. Şehir merkezleri içinde beş güne ineceğiz. Vatandaşımıza kaliteli ve hızlı hizmet vermek için mücadele ediyoruz. Bundan sonra pasaport ve ehliyeti nüfus idaresi verecek. Vatandaş bir parmak basınca devlet sana bir daha parmak bas demeyecek. Hem vatandaşımız fazla zaman tüketmeyecek hem de kamu dairesindeki verimliği en üst noktaya çıkaracağız. Bütün bunlarla birlikte trafikteki tescili 2018 Mart’a yetişecek noterlere vereceğiz. Maliyet yükselmesi olmayacak” ifadelerini kullandı.
Bakan Soylu, 15 Temmuz sonrasında 195’ten 105’e düşen müfettiş sayısını arttırmak için 20 alım daha yapacaklarını sözlerine ekledi.

İHA

YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
18:58 HAVA AMBULANSI 1 GÜNLÜK BEBEK İÇİN HAVALANDI
18:56 ELAZIĞ’DA 6 MOTOSİKLET TRAFİKTEN MEN EDİLDİ
18:56 GÜRCİSTAN'DA SİLAHLI SALDIRI: 5 YARALI
18:54 BAŞBAKAN YILDIRIM: “UNESCO’NUN 2017-2021 DÖNEMİ YÜRÜTME KURULU ADAYLIĞINA TÜRKİYE TALİP OLMUŞTUR”
18:47 BAŞKENT'TE TÜFEKLE HUSUMETLİ OLDUĞU KİŞİYİ VURAN ŞAHIS ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
18:44 GENÇLİK VE SPOR BAKANI OSMAN AŞKIN BAK, MEDYA TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
18:39 OSMANGAZİ’DE SU KESİNTİSİ
18:38 12 AYRI ADRESE UYUŞTURUCU OPERASYONU
18:33 BAŞKAN ÖZKEÇECİ'DEN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMASI
18:33 SELENDİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TEKİN GÖREVE BAŞLADI
18:32 AKADEMİSYENLER YUNUS EMRE'Yİ ANLATTI
18:32 MİLLETVEKİLİ AÇIKKAPI;“BAŞBAKANIMIZA MİNNETTARIZ”
18:31 VALİ GÜVENÇER ÇOCUKLARIN TANIŞMA İSTEĞİNİ KIRMADI
18:31 MİNİKLER ÇİZGİFİLM KAHRAMANLARIYLA EĞLENDİ
18:30 BORSA HAFTAYI YÜKSELİŞLE TAMAMLADI
18:30 BOZBEY: “KIRSAL MAHALLELERİN SORUNLARINI EN AZA İNDİRECEĞİZ“
18:25 ANIZ YAKAYIM DERKEN HERŞEYİ KÜLE ÇEVİRDİ
18:24 İZNİK'TE POMPALI DEHŞETİ: 2 YARALI
18:24 İZNİK'TE POMPALI DEHŞETİ: 2 YARALI
18:23 BİGA'DA UYUŞTURUCU OPERASYONU
18:21 AŞAĞIÇOBANİSA ÇOK AMAÇLI SALON HİZMETE AÇILDI
18:21 OYUN ALETLERİNİ SOYDULAR
18:21 KİRALADIKLARI ARAÇLARLA HAYVAN HIRSIZLIĞI YAPAN ŞEBEKE YAKALANDI
18:19 KABİL'DE İNTİHAR SALDIRISI: 30 ÖLÜ
18:18 ŞANLIURFA BİLİM ŞENLİĞİNE ONBİNLERCE KİŞİ KATILDI
18:18 ŞANLIURFA BİLİM ŞENLİĞİNE ONBİNLERCE KİŞİ KATILDI
18:17 KILIÇDAROĞLU: “BELEDİYE BAŞKANLARININ İSTİFA ETTİRİLMEYE ZORLANMASI MİLLİ İRADEYE HAKSIZLIKTIR”
18:17 RACİ ŞAŞMAZ: “AMACIMIZ DAHA ŞEFFAF OLUP HALKLA İÇ İÇE YATIRIM YAPMAK”
18:17 MARMARİS RALLİ’Sİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
18:14 SANAYİ BAKANLIĞI, TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER OLUŞTURACAK ÜRÜNLERİ DESTEKLEYECEK
18:14 SANAYİ BAKANLIĞI, TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER OLUŞTURACAK ÜRÜNLERİ DESTEKLEYECEK
18:14 BAŞKAN ERGÜN SARUHANLI'DA VATANDAŞLARLA BULUŞTU
18:13 SALİHLİ’DE YENİ EĞİTİM YUVASI AÇILDI
18:11 EN İYİ DOSTU HAYVANLAR
18:11 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ENDONEZYA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI KALLA'YI KABUL ETTİ
18:11 BAŞKENT'TE HAREKETLİ DAKİKALAR
18:11 BAŞKENT'TE HAREKETLİ DAKİKALAR
18:10 ESOGÜ'DEN BEYİN ANEVRİZMASI UYARISI
18:10 KASTAMONU’DA UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 44 GÖZALTI
18:10 MERKEZİ YÖNETİM BRÜT BORÇ STOKU 842,5 MİLYAR LİRA OLDU
18:08 BARİYERLERE ÇARPIP BACAĞI KOPAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
18:08 ALİAĞA'DA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
18:06 ENGELLİ BAKIM KURSİYERLERİ SERTİFİKALARINA KAVUŞTU
18:04 BOZÜYÜK’TEKİ KASIMPAŞA ORTA CAMİİ’NDE İŞARET DİLİ İLE CUMA HUTBESİ VERİLİYOR
18:04 DARBE GİRİŞİMİ DAVASINDA SAVCIDAN ÖMER HALİSDEMİR ÖRNEĞİ
18:03 “BİZ ANADOLUYUZ” PROJESİ
18:03 TBMM BAŞKANVEKİLİ AYDIN: “EL İNSAF”
18:02 ŞEHİDİN ADI 32 YIL SONRA PARKTA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
18:02 SEYİR HALİNDEYKEN ARAÇ DEVRİLDİ, 1 KİŞİ YARALANDI
18:01 İHLAS HABER AJANSI, TÜRKİYE GAZETESİ VE İHLAS PAZARLAMA’DAN MEHMET ŞİRECİ’YE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
18:00 TOKAT'TA DURDURULAN ARAÇTAN 235 ADET TARİHİ ESER ÇIKTI
17:58 SARIYER'DE TAKLA ATAN OTOMOBİLİN SÜRÜCÜSÜ KAZADAN YARA ALMADAN KURTULDU
17:56 İSKENDERUN’DA 16 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI
17:54 FETÖ DAVASINDA 11 ESKİ EMNİYET MENSUBUNA HAPİS CEZASI
17:52 ALİAĞA'DA ONLARCA MOTOSİKLETE DENETİM YAPILDI
17:50 VALİ ÇEBER, ŞAMPİYON SPORCULARI KABUL ETTİ
17:49 ESKİ BAŞKAN MUMCU VE YÖNETİMİNDEN MAÇ ÖNCESİ DESTEK ZİYARETİ
17:48 KUZEY MARMARA OTOYOLU'NDA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ, 1 YARALI
17:48 KUZEY MARMARA OTOYOLU'NDA FECİ KAZA: 2 ÖLÜ, 1 YARALI
17:46 ÇILGIN PROJENİN İLK ETABI BAŞLADI
17:46 MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YALÇIN: “TAŞERONLARA İLİŞKİN GÜVENCE ÇALIŞMASI SON DERECE KIYMETLİ VE YERİNDE BİR ÇALIŞMADIR”
17:46 MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI YALÇIN: “TAŞERONLARA İLİŞKİN GÜVENCE ÇALIŞMASI SON DERECE KIYMETLİ VE YERİNDE BİR ÇALIŞMADIR”
17:46 BAŞKAN ÇAKIR, DARENDE’DE ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
17:45 ÖZEL SANKO OKULLLARI KIZ BASKETBOL TAKIMI İL İKİNCİSİ OLDU
17:44 SPOR SPİKERİ CÜNEYT ERSAN TECRÜBE PAYLAŞIM TOPLANTISI’NDA ÖZEL ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ
17:43 SANATÇI COŞKUN SABAH'A DAVA AÇAN AVUKAT BURHAN ATEŞ DAVA SÜRECİNİ ANLATTI
17:43 SANATÇI COŞKUN SABAH'A DAVA AÇAN AVUKAT BURHAN ATEŞ DAVA SÜRECİNİ ANLATTI
17:43 AKDAĞMADENİ'NDE 'DUMAN-2' OPERASYONU
17:42 TUT İLÇE EMNİYET AMİRİ UYGULAMA YAPAN EKİPLERİ DENETLEDİ
17:42 MİLAS'TA DOMUZ SÜRÜSÜ ŞEHRE İNDİ
17:42 MİLAS'TA DOMUZ SÜRÜSÜ ŞEHRE İNDİ
17:42 KAYMAKAM ALİ SIRMALI REHBER ÖĞRETMENLER TOPLANTISINA KATILDI
17:41 MALATYA’DA ‘İL İL YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI’ AÇILDI
17:41 DYNAMO KİEV’DEN VİDA AÇIKLAMASI
17:41 2017/18 SEZONU PAMUK REKOLTESİ AÇIKLANDI
17:40 SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL BİR ANDA ALEV TOPUNA DÖNDÜ
17:40 SEYİR HALİNDEKİ OTOMOBİL BİR ANDA ALEV TOPUNA DÖNDÜ
17:40 JANDARMADAN SERVİS ŞOFÖRLERİNE SEMİNER
17:40 POLONYA'DA BIÇAKLI SALDIRI: 9 YARALI
17:39 MEDİCAL PARK İZMİR HASTANESİNİN 6. GURUR YILI
17:38 CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISINDAN VALİ USTAOĞLU’NA ZİYARET
17:37 YETİM ÇOCUKLARIN TEKNE KEYFİ
17:37 SAĞLIK PERSONELİNİN GÖZÜNDEKİ RAHATSIZLIK SERVİSİ KAPATTIRDI
17:34 DR.SUAT GÜNSEL GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE ASTIM TANISI TESTİ
17:33 AZMİN VE UMUDUN SESİ MİNİK EDİP
17:33 AZMİN VE UMUDUN SESİ MİNİK EDİP
17:32 VAN'DA KİTAP FUARI AÇILDI
17:32 ORTACALI MİNİK RAKETLERDEN BÜYÜK BAŞARI
17:31 AVUSTURYA'YA KISASA KISAS UYGULAMA
17:31 AVUSTURYA'YA KISASA KISAS UYGULAMA
17:29 DALYANSPOR, YENİ SEZONUN İLK MAÇINA ÇIKIYOR
17:28 ORTACA, SANDIKLI DEPLASMANINA ÇIKIYOR
17:28 GENÇ SPORCU TAKIM ARKADAŞLARININ OMUZUNDA UĞURLANDI
17:27 SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI
17:27 RUSYA ANTALYA BAŞKONSOLOSU BODRUM BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ
17:26 PEKİN BÜYÜKELÇİSİ ÖNEN'DEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ZİYARET
17:25 ATO AMPUTE MİLLİ TAKIMI'NI AĞIRLADI
17:25 ATO AMPUTE MİLLİ TAKIMI'NI AĞIRLADI
17:23 KULU’DA JANDARMA TRAFİK TİMLERİNDEN DENETİM
17:23 ENİS BERBEROĞLU'NUN TAHLİYE TALEBİNE RED KARARI