Son Haberler
27.11.2015 Cuma 13:46
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

Said Nursi’nin talebelerinden Fethullah Gülen’e mektup
Said Nursi'nin kitaplarının sadeleştirilmesi ile ilgili daha önce kamuoyuna açıklama yapan Nursi’nin talebeleri konuyla ilgili Fethullah Gülen’e de bir mektup gönderdi. 18.03.2012 02:38

Risalehaber.com sitesinden yer alan haber şöyle:

Risale-i Nur’un sadeleştirilmesi ile ilgili daha önce kamuoyuna açıklama yapan Bediüzzaman Said Nursi’nin talebeleri konuyla ilgili Fethullah Gülen’e de bir mektup gönderdi.

Mektupta sadeleştirilme çalışmalarının durdurulması istendi.

Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin vâris, nâşir ve talebesi olan altı kişinin imzasıyla yapılan açıklama ve Fethullah Gülen’e hitaben yazılan mektup şöyle:

Risale-i Nur’ların ‘sadeleştirme’ adı altında tahrif edilerek neşredilmeye başlaması üzerine, Risale-i Nur Külliyatı Müellifi Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin hizmetinde bulunmuş olan talebe ve vârisleri olarak, bu mevzudaki görüşlerimizi kamuoyuna açıklamıştık.

Alenî olarak ve neşir yoluyla yürütülen bu faaliyete karşı bir taraftan Üstadımızın böyle bir tasarrufa asla müsaadesinin bulunmadığını umumî olarak açıklarken, bir taraftan da, bu teşebbüsü yürüten cemaatin Hocaefendi olarak tanıyıp hürmet ettiği muhterem M. Fethullah Gülen’e de ulaşmak ve görüşlerimizi yazılı olarak kendisine bildirmek istedik. Bu maksatla bir mektup kaleme aldık ve bir kardeşimizi elçi olarak tayin edip kendisiyle görüşmek ve mektubu takdim etmek üzere vazifelendirdik. Fakat bize ulaştırılan cevap, ‘Mektubu İstanbul’daki filân kişiye bırakın’ şeklinde oldu.

Bu durumda, biz de, bahis mevzuu mektubu, efkâr-ı umumiyeye tevdi ederek bu suretle kendilerine ulaştırmayı kararlaştırmış bulunuyoruz. Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin talebe, hizmetkâr ve vârisleri olarak M. Fethullah Gülen’e hitaben kaleme aldığımız mektup aynen şöyledir:

Muhterem Fethullah Hoca Efendi,

Evvelâ; selam ile sıhhat ve afiyetinizi Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Saniyen; Ufuk Yayınları namı altında Bediüzzaman Hazretlerinin Lem’alar Risalesi kelimeleri değiştirilerek güya sadeleştirme nâmı altında tahrib edilerek basılmıştır.

Bediüzzaman Hazretlerinin vâris, talebe ve naşirlerinden 6 kişinin imzası ile Lem’aların bu şekilde asliyeti bozularak neşredilmesinin karşısındayız. Kat’iyyen tasvib etmiyoruz. Risale-i Nurları tahriftir ve tahriptir diye beyanat verdiğimiz halde, bu beyanatımızı görüp okudukları halde, mezkûr yayınevi bu ikazımıza hiçbir değer vermeden neşriyatlarına devam etmekte ve reklamlarını her tarafta ilan etmektedirler. Onların bu tavrı Bediüzzaman Hazretlerinin vâris ve talebelerini ciddi bir surette rahatsız etmiştir. Kendi kitapları olmadığı, vâris ve naşirlerinden izin alınmadığı, ve şer’an da caiz olmadığı halde sırf kanunî boşluktan istifade ederek bu neşriyata madde ve nam için İslâmî hak ve hukuku çiğneyerek pervasızca devam etmeleri hayret ve ibretle takip edilmektedir.

Muhterem Hoca Efendi, Lem’aları tahrip ederek basan bu Ufuk Yayınlarının sizin camiaya dahil olduklarını duymaktayız. Sizin bu tahribattan haberdar olup olmadığınızı bilmiyoruz. Eğer haberdar değilseniz lütfen size haber veriyoruz. Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin vâris, naşir ve talebeleri bu neşriyattan ciddi surette rahatsızdırlar. Derhal bunları durdurmanızı ve o şekil neşriyata son vermelerini rica ediyoruz. Bu hususta bizim bu mektubumuza da cevap vermenizi hemen rica ediyoruz.

Mustafa Sungur, Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayram, Ahmed Aytimur, Salih Özcan, M. Said Özdemir

YORUMLARINIZ
ali bedel - 28.10.2014 21:52
Sadelestirme savdalilari bir yüzyıl sonra birisi gelse harf sözde İnkılap yapsa osadelestirdigin Risalesi bir daha mı sadelestireceksin
enver kaya - 28.01.2013 09:25
yapılan çok yanlıştır kanuni boşluklardan yararlanarak bu şekilde risalei nuru sadeleştirme çalışmasında bulunmak hocamızın emeğine göz nuruna yaşadıklarını görmemek onun gibi yaşamamak sıradan basit insancıkların hazır işe hazır aşa konmasından başka birşey değildir bir müslüman olarak şunu söylüyorum Allah bu işe yeltenenleri ıslah etsin bir an önce doğruyu görsünler
adil demir - 20.03.2012 08:23
arkadaşlar kitabı elinize alıp okumadan eleştirmeyin.kitapda birebir her kelimenin sadelştirilmesi yapılmamış, sadece artık kullanılmayan kelimeler değiştirlmiş veya uzun paragraflar anlam mana bozulmadan bölünmüş. örnek: 1.lem'a da hut yerine balık yazılmış.
zaloğlu - 19.03.2012 01:02
zaman kimin haklı kimin yanıldığını gösterir. herkes iyi niyetlidir. birbirimizi kırmayalım. iyi niyetli olduktan sonra ihtilafta hayır vardır, doğrular ortaya çıkar.
kadir karakuş - 18.03.2012 23:54
Kırkıncı hocaefendinin ve fırıncı agabeyin imzaları yok ama buna ne dersiniz. Risaleler kimsenin tekelinde degildir onlar milletin malidir.
yozgatlı hoca - 18.03.2012 23:31
Sultanı yegah kardeşim vaktini israf etme kim kaybediyor kim zararlı biz Risaleyi aslindan okuyoruz bunlar risale okumanın ne demek olduğunu anlamamış sadece akılla iş bitiyor zannediliyor
ismi lazım - 18.03.2012 21:38
aman çok da önemliydi
Sultan-ı Yegah - 18.03.2012 21:35
Abiler bu mektubu yazmadı diyen arkadaş.. Mektubun aslı Risalehaber'de var.. Altında imzaları ile.. Sen kendi hayal dünyanda 36 kişi say.. Ama o mektubun altında 6 imza var.. 6'sı da varislerin imzası..

Bari bilmediğin konularda avukatlık yapma..

Diğer Sadeleştirme sevdalılarına gelince..
1 - Kur'an her dile tercüme edilebilir, peki ya Arapça'ya?? Risale tabi ki Kur'an değildir.. Ama her dile tercüme edilse de, Türkçe olarak sadeleştirilmesi tamamen saçmadır.. Zira orada asıl olan dili muhafazadır.. Üstelik o tercüme etmeye kalkacağınız kelimelerin hiçbirinin modern Türkçe'de karşılığı yoktur.. Hadi Vahdet'e birlik dediniz, peki ya Vahdaniyet, Vahidiyet, Ehadiyet, Rububiyet, Samedaniyet?.. Külli-Cüzi, Küll-Cüz gibi bin çeşit terim?.. Tıp öğrencisi tıbbi terimleri öğreniyor da, hukuk öğrencisi kanun metinlerini okumak için Osmanlıca öğreniyor da, Fizik-Kimya-Matematik okuyacak adam her çeşit yabancı terimi öğreniyor da, İman İlimleri okuyacak adam neden ilgili terimleri öğrenmeyecek?

Siz gidip bu ilimleri de sadeleştirsenize.. O şekilde okutun.. Daha kolay öğrenirler belki..

2 - Namaz kılmayanlar namazı, ezan okumayanlar ezanı Türkçeleştirmek istediler.. Risale okumayanlar da Risaleyi..

3 - Bir eser üzerinde münhasıran hak sahibi olan o eserin yazarı ve naşiri ve varisleridir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre de 2030 yılına kadar bu eserin sadeleştirme adı altında tahrip edilmesine itiraz etme noktasında Üstad'ın vasiyetnamesinde adı geçen 12 kişiden 6'sı olan o 6 abi hem haklı, hem de görevlidir..

Siz daha konuşadurun.. Allah kerim..

Ha uhuvvet, ihlas, fitne ve sair şeylerle itiraz edecek olanlara:
Papa'yla görüşmeye aracı koyup da özenle hazırlanmak ve hürmetle ayağına gitmek, ADL ve sair Siyonist kuruluşların temsilcilerine ve Rupert Murdoch gibi azılı Yahudilerin röportaj için gönderdiği insanlara randevu vermek ve herkesle diyalog adı altında görüşmek ama Üstad'ın 6 varisinin elçisini kabul etmemek nasıl birşeydir, onu da Allah'a havale ediyorum..

Herkese hoşgörü, herkese diyalog.. Ama Varis ve Naşirlere gelince, eseri tahrip ederken görüş bile sormamak.. Vasat yol dedikleri bu olsa gerek..
MEHMET ALİ COŞKUN - 18.03.2012 21:08
değerli kardeşim ali bende bu soruyu çok sordum lakin risaleler öyle büyük bir gizli nur ile yazılmış ki içinde bir hissi dokuz ayrı eş manalı sözcük ile açıklar ve temsil eder yani kendine has güzelliği ve ihlası vardır Allah güzel etsin sonumuzu sadelestirme olmaksizin az bir lugata bakarak pekala anlasilabilir demem o ki risale bir çekirdek ve anlaşılması için kendi ağacından yenmesi gerek ama zaten bir çok abimiz gayet güzel şekilde açıklamış bunları.selametle....
ali - 18.03.2012 20:08
risalelerin günümüz türkçesine çevrilmesinin ne zararı var anlamadım? daha geniş halk kitlelerine ulaşması suç mu? arapçaya ingilizceye fransızcaya çevrilmesine itiraz edilmiyor da günümüz türkçesine çevrilmesine niye karşı çıkılıyor?
Mehmet Hoca - 18.03.2012 19:33
Bizzzat Ustad Bediüzzaman Hazretlerinin dizinin dibine oturarak dersini alamadım.Zira, Ben Muazzez Ustadın vefat ettiği yıl dogdum.. Ancak, 7 yaşımdan beri Risale-i Nur ları okurum, dinlerim ve Camia içindeki tüm cemaatleri yakından tanırım. Sadeleştirme mevzuunda Ortak mektub ve bildiri yayınladıgı ıddia edilen abılerın hepsinin ayrı ayrı cemaatleri var ve yaklaşık 35-40 yıldır hiç bir zaman adı sayılan abilerden 36 sı bır araya gelmemiştir...Bu mektublar birilerinin tezgahıdır. Cemaat içine sızan bir şebeke; Abiler adına mektubu düzenliyor.. Usulen de abılerı haberdar edıyor,onayını alıyor ve yayınlıyorlar...Her organızasyon ıcıne sızan bu fıtne ocakları malesef bu işi de organıze edıyor. Kaldı ki risalelerin tamamı seneler once baskaları tarafından sadeleştirildi ve piyasada arzedilmiş durumda.Madem öyle neden o sadeleştirmeye bu denlü bir tepkı verilmedi..İşin esası "sistemlerin kaymagını yiyenler, sistemn çarklarında değişime razı olmaz.." Risalei Nurun varısı ve naşırı dıye takdım edilen ve yukarda adları sayılan abılerin bir araya gelip istişare edip ortak mektub yazdıklarını bır allahın kulu iddia ve ıspat etsin... ben bu yazıyı dilimle yalayarak silerim... Fitne uykudadır...uyandırana Lanet olsun...
MEHMET ALİ ÇOŞKUN - 18.03.2012 17:34
iki cemiyette ihlaslı kalplerdir,Fethullah hoca efendinin haberi olup olmadığı meçhuldür lakin Bediüzzaman hazretleri böyle birşeye asla izin vermezdi Ufuk Yayınlarının bu sadeleştirmeyi bitirmesi gerekmetedir...Allah hepsinden razı olsun...
MEHMET ALİ ÇOŞKUN - 18.03.2012 17:32
iki cemiyette ihlaslı kalplerdir,Fethullah hoca efendinin haberi olup olmadığı meçhuldür lakin Bediüzzaman hazretleri böyle birşeye asla izin vermezdi Ufuk Yayınlarının bu sadeleştirmeyi bitirmesi gerekmetedir...Allah hepsinden razı olsun...
seni bölecekler - 18.03.2012 03:36
yanılmadık fetullah gülen hakkında.

sırada tayyip erdoğanlar var.

ey millet utanacaksın.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1

SON DAKİKA
13:39 VATANLARI İÇİN YEMİN ETTİLER
13:37 MALATYA’DA KAZA: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
13:36 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAYBURT’TA
13:34 BAZ İSTASYONUNA MAHALLELİ TEPKİSİ
13:32 ATATÜRK’ÜN SİLAH ARKADAŞLARINDAN BİRİNİN RÖLYEFİ ÇALINDI
13:30 (ÖZEL) HATAYLI İŞ ADAMI TUFAN: “KAYBEDEN TÜRKİYE DEĞİL RUSYA OLACAKTIR”
13:30 5. ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ YAPILDI
13:28 SADAĞI KANYONUNU ORHANELİ BELEDİYESİ İŞLETECEK
13:28 AFYONKARAHİSAR’DA TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
13:27 IŞİD’İN KAÇIRDIĞI ASKERİN AİLESİNİN UMUTLU BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR
13:27 YEŞİLÇAM’IN EMEKTARLARINDAN EDİRNE’YE BURUK VEDA
13:27 SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI
13:26 PROF. DR. KAŞIKÇI'DAN, EURASİALİGHT FUARIN'DA SEMİNER
13:25 RUSYA DOĞALGAZ KOZUNU KAYBETMEK İSTEMİYOR
13:21 DİZİSİ REYTİNG REKORLARI KIRIYOR AMA TÜRBESİ DÖKÜLÜYOR
13:20 BAĞLIKAYA: “TÜRSAB’I TURİZMCİLERE BIRAKIN”
13:20 CHP MİLLETVEKİLİ ATICI: “DÜNDAR VE GÜL İLE BİRLİKTE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ DE TUTUKLANMIŞTIR”
13:19 MHP İZMİR’DE İSTİFA SONRASI BOŞALAN YERLER DOLDU
13:18 FİLİSTİNLİ HIRSIZLAR YAKALANDI
13:17 DERİK’TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 2. KEZ UZATILDI
13:15 EDİRNE'DE UYUŞTURUCU SATIŞI YAPAN ŞAHISLAR İSTANBUL'DA YAKALANDI
13:12 PROF. DR. FİGEN ÖZGÜR:
13:11 CAN DÜNDAR'IN EŞİ DİLEK DÜNDAR: “BU CAN'A TAKILMIŞ BİR ŞEREF MADALYASIDIR”
13:09 SINIRDA 15 KİLO KUBAR ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
13:08 KİLİS'TE 3 BİN PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
13:07 İZMİR'DE 22 İNSAN TACİRİ YAKALANDI
13:06 POTADA BEŞİKTAŞ İLE FENERBAHÇE 98. RANDEVUDA
13:06 DÜZCE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİNDE BİR İLK
13:05 MELO: "HİÇ ALMADIĞIM ZEVKİ KADIKÖY'DE ALDIM"
13:00 KREMLİN: “BATILI GÜÇLER, RUSYA İLE KOALİSYONA ŞEKİL VERMEYE HAZIR DEĞİL”
13:00 RUSYA KRİZİ İHRACATI VURDU
12:59 KIZILAY KAN TAŞIMA ARACI, RUS UYRUKLU TURİSTE ÇARPTI
12:56 RUM BASINI, LAVROV-AKINCI GÖRÜŞMESİNİN İPTAL EDİLDİĞİNİ YAZDI
12:56 YOLUN KARŞISINA GEÇMEK İSTEYEN BİSİKLETLİYE OTOMOBİL ÇARPTI
12:52 İŞÇİLER ELEKTRİK AKIMINA KAPILDI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
12:52 İŞ DÜNYASI HÜKUMET PROGRAMINDAN MEMNUN
12:51 CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'E İZMİR'DEN DESTEK
12:51 MÜSİAD BAŞKANI TÜRKİYE-RUSYA GERGİNLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ
12:48 BATAN KAÇAK TEKNESİNDE 2 ÇOCUK BOĞULARAK ÖLDÜ
12:48 MARSEL İLHAN'IN HEDEFİ İLK 50
12:48 BAKAN KILIÇ, MİLLİ HALTERCİLERİ TEBRİK ETTİ
12:45 EDİRNE’DE “SAĞLIKTA BİLGİYE ERİŞİM KOLAYLIĞI ÇALIŞTAYI" DÜZENLENDİ
12:43 UYUŞTURUCUYU GÜVENLİKÇİNİN YARDIMIYLA UÇAĞA SOKAN KARI KOCA YAKALANDI
12:42 BORSA İLK SEANSTA YÜKSELDİ
12:42 PUTİN: “ÖZÜR DİLEYİP DİLEMEMEK TÜRKİYE’NİN SEÇİMİDİR”
12:42 JANDARMAYI FARK EDEN PETROL HIRSIZLARI KAÇTI
12:40 ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN, DÜNDAR VE GÜL TWEET'İ: "ENDİŞELİYİZ"
12:37 BAKAN ÇELİK, RUSYA İLE YAŞANAN GERGİNLİĞİN TARIMA YANSIMASINI DEĞERLENDİRDİ
12:37 ÇAVUŞOĞLU, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
12:32 ‘BAĞLANTILI MAĞAZA’ PROJESİ, CIO ÖDÜLÜ ALDI
12:30 (ÖZEL HABER) HAYVAN HASTALIKLARI, İNSAN SAĞLIĞINI DA TEHDİT EDİYOR
12:28 BAKAN KILIÇ: "SAMSUN OLİMPİYAT ŞEHRİ OLACAK"
12:27 OSMANİYE'DE UYUŞTURUCU OPERASYONU
12:26 PROF. DR. ERCAN ABAY: "SOSYAL MEDYA AŞKLARI HÜSRANLA BİTİYOR"
12:25 DEİK-FCIC 2'İNCİ ULUSLARARASI MÜHENDİSLİK FORUMU İSTANBUL’DA BAŞLADI
12:22 ÇAVUŞOĞLU:” AZERBAYCAN VE TÜRKİYE EL ELE, HEDEFLERİNE BİRLİKTE ULAŞMAYA DEVAM EDECEK”
12:21 İZMİR'DE SAHTE İÇKİ ÜRETEN YERLERE BASKIN
12:19 KİRAZ İHRACATI ÇİN’LE COŞACAK
12:18 DÜĞÜN DERNEK EKİBİ İZMİR’E GELİYOR
12:16 ANTALYA’DA BALIK ÖLÜMLERİ
12:15 KÖSELE DERİSİNDEN SANATSAL ÇALIŞMA
12:13 İNEGÖLLÜLER TAŞ KIRMA TESİSİNE KARŞI
12:06 RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ, DOMATESİ VURDU
12:04 KOCAELİ’DE TRAFİK KAZASI: 1 YARALI
11:59 PKK’YA AİT 3 SIĞINAK DAHA İMHA EDİLDİ
11:58 GENÇLEŞEYİM DERKEN BAŞKA BİRİ OLMAYIN
11:56 GİRESUN FEDERASYONU YENİ BAŞKANINI SEÇECEK
11:56 BOĞAZ KESMEYE MÜEBBET HAPİS
11:56 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERZİNCAN’DA
11:56 AKHİSAR BELEDİYESPOR, BEŞİKTAŞ'I GÖZÜNE KESTİRDİ
11:54 POINT BORNOVA, KENAN DOĞULU KONSERİYLE AÇILIYOR
11:50 TÜRKİYE'YE GELEN ZİYARETÇİLER EKİM AYINDA YÜZDE 4 AZALDI
11:46 BÖLÜCÜLÜKLE SUÇLANAN KESK MANİSA DÖNEM SÖZCÜSÜ BERAAT ETTİ
11:42 CEYLİN 'NEFES' ALMAK İSTİYOR
11:41 İKİ BAŞLI DENİZ KAPLUMBAĞASI YAVRUSU BULUNDU
11:38 BUCA’DA POP MÜZİK RÜZGARI ESECEK
11:38 MANZARA İZLERKEN DENİZE DÜŞTÜ
11:37 SPOR TOTO BASKETBOL LİGİ'NDE 8. HAFTA HEYECANI
11:35 POLİSİN KOVALADIĞI EYLEMCİLER TAVUK KÜMESİNE SAKLANDI
11:35 50 BIÇAK DARBESİNE CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRMEDEN CEZA TALEBİ
11:35 BASKETBOL ŞAMPİYONLAR LİGİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM
11:34 DİREKSİYON BAŞINDA KALP KRİZİ GEÇİRİNCE KAZA YAPTI
11:30 RUSYA: “RUSYA’NIN TÜRK TIR’LARINI VURDUĞU HABERLERİ SPEKÜLASYONDUR”
11:29 KARDEŞİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN GENÇ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
11:28 TIR İLE ÇARPIŞAN MİNİBÜS TARLAYA UÇTU: 2 YARALI
11:28 EĞİTİMCİLERE 'ATIK PİL' SEMİNERİ
11:26 TİKA, DUHA TÜRKLERİNİN OKULUNU YENİLEDİ
11:23 ATATÜRK HAVALİMANI'NDA CEP TELEFONU KAÇAKÇILIĞINA POLİS ENGELİ
11:23 POLİS MERKEZİNE SALDIRIYA İLK TUTUKLAMA
11:23 RUSYA'DA GÖZALTINA ALINAN İŞADAMLARI TÜRKİYE'YE GERİ GÖNDERİLDİ
11:23 BORUN ATIĞI DA PARA EDİYOR
11:19 DİYARBAKIR’DA POLİS ARACI DEVRİLDİ: 3 POLİS YARALI
11:18 BAKAN ÇELİK, RUSYA İLE YAŞANAN GERGİNLİĞİN TARIMA YANSIMASINI DEĞERLENDİRDİ
11:18 ENDER YORGANCILAR: “HÜKÜMETİN SANAYİ SEKTÖRÜNE YAKLAŞIMINI DOĞRU BULUYORUZ”
11:16 ENGELLİLER İÇİN YAZIP OYNUYORLAR
11:15 TRAKTÖR YÜKLÜ TIR DEVRİLDİ: 1 YARALI
11:14 RİZE’DE ASANSÖRLERİN YÜZDE 90’I TEHLİKE SAÇIYOR
11:12 KAMYONET YAŞLI KADINA ÇARPTI: 1 ÖLÜ
11:11 POLİSTEN ŞAFAK OPERASYONU: 5 GÖZALTI
11:09 DİYARBAKIR'DAN BURSA'YA MAZOT DEPOSUNDA ESRAR TAŞIDI
SOSYAL MEDYADA HABERX