Son Haberler
01.02.2015 Pazar 02:28
USD 2,4451 EUR 2,7583 EUR/USD 1,1281 BIST   88945,8/%0,00
ISTANBUL Pazar: 12°C/20°CPazartesi: 10°C/14°CSalı: 9°C/13°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

SARKOZY DEĞİL, SARKOİDOZ
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta kucukusta@haberx.com
10.05.2007 07:49
Sarkozy Fransa’ nın yeni cumhurbaşkanı. Hazır kulağımız Sarkozy ismine çok alışmışken, onun ismine çok benzeyen ve tıbbın en ilginç, en renkli hastalıklarından biri ‘sarkoidoz’ hastalığını gündeme getirmek istedim.

Sarkoidoz, 140 yıldan fazla zamandan beri tanınmasına rağmen kesin sebebi ve tedavisi hâlâ bilinmeyen bir hastalık. Sigara içmeyenlerde ve kadınlarda daha sık görülüyor. Başta akciğerler olmak üzere, herhangi bir organı da tutabilen sarkoidoz daha ziyade ilkbahar mevsiminde belirti veriyor. Tüberküloz, kanser ve lenfoma gibi hastalıklarla karıştırılabiliyor.

SEBEBİ BELLİ DEĞİL

Sarkoidoz, kadınlarda erkeklere göre daha sıktır ve en çok 20-40 yaş arasında  rastlanır. Hastaların yüzde 70’i 40 yaşın altındaki kişilerdir. Küçük çocuklarda da çok nadiren saptanabilir.

Sarkoidozun kesin nedeni hala bilinmemektedir. Hastalığın, bağışıklık sisteminin tüberküloz mikrobuna ya da diğer  bakteri ve virüslere karşı farklı bir reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Berilyum madeni ile çalışan uçak ve silah endüstrisi işçilerinde sarkoidoza çok benzeyen bir hastalık tablosu görülmektedir.

Sarkoidoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik geçişinin nasıl olduğu bilinmemekle beraber, bazı ailelerde daha sık görülmektedir.

Sarkoidoz, dünyadaki her ülkede görülmekle birlikte, en çok İskandinav ülkelerinde rastlanmaktadır. Batı Avrupa’da doğuya göre daha sıktır. Hastalığın Türkiye’ deki görülme sıklığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

SİNSİ HASTALIK

Hastalık, ani olarak başlayabildiği gibi sinsi bir seyir de gösterebilir. Hatta, hiçbir şikayeti olmayan bir kişide, tesadüfen çekilen bir akciğer röntgeni ile  tanınması hiç de ender olmayan bir durumdur.

Sarkoidozun çok ilginç bir özelliği de hastalık belirtilerinin çoğu kişide nisan-mayıs-haziran döneminde ortaya çıkmasıdır.

Sarkoidoz vücutta her hangi bir organı tutabilirse de,  en çok hastalanan organ akciğerlerdir. Akciğer dokusunda iltihaplanma ve lenf bezlerinde büyüme saptanır. Başlıca belirtiler kuru öksürük ve eforla ortaya çıkan ilerleyici nefes darlığıdır.

Sarkoidoza özgü tipik deri bulgusu, burun, yanaklar ve dudaklar etrafında görülen morumsu lekelerdir.  Bazı hastalarda bacakların ön yüzünde kırmızı, parlak, ağrılı şişlikler oluşur. Bu hastalarda ateş yükselmesi ve eklem ağrıları da bulunur.

Lenf bezlerinde büyüme sık rastlanan bir bulgudur, dalak büyümesi de görülebilir. Bunlar,  ilk planda lenfoma, kanser, tüberküloz gibi hastalıkları düşündürür. 

Sarkoidoz, görme bulanıklığı, gözlerde yaşarma ve ışığa karşı hassasiyete de neden olur. Bu daha çok genç hanımlarda rastlanan bir özelliktir ve hastalığın ilk belirtisi de olabilir.

Sarkoidozda, nadir olarak, sinir sistemi, kalp, eklem ve kemikler ile böbreklerle ilgili belirtiler de görülebilir.

Hastalığın  tanısında, akciğer röntgeni ve tomografisi çok önemlidir. Kesin tanı için bronkoskopi veya lenf bezi biyopsisi gerekir. Bazı hastalarda akciğerlerden ya da diğer organlardan da biopsi yapılabilir. Kanda kalsiyum ve ACE enzimi yüksekliği ya da idrarla atılan kalsiyumun çok artmış olması da sarkoidoza özgü bulgulardır.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Sarkoidozun nedeni bilinmediği gibi, kesin bir tedavisi de yoktur. Hastalık aktivitesinin artmış olduğu durumlarda, kortizon uygulanır. Tedavi süresi, kortizon dozu giderek azaltılarak  6-12 aydır. Göz, kalp, sinir sistemi tutulumuna ait bulgular varsa kortizon tedavisi şarttır. Akciğerlerde sadece lenf bezlerinde büyüme olması kortizon tedavisini gerektirmez, ama hastanın solunum fonksiyonlarının bozukluğu ile öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerine göre tedaviye karar verilir.

Sarkoidoz korkulacak bir hastalık olmamakla birlikte, herhangi bir tedavi ile tamamen geçmesi de mümkün değildir. Tüm sarkoidozlu hastaların, belirli aralıklarla kontrol edilmeleri gerekir.

YORUMLARINIZ
H.HAZAR - 04.06.2014 18:49
BENDE 2003 DE İZMİR DEU INDE EVRE2 TANISI KONULDU.6 7 AY KORTIZON KULLANDIM BU ILAÇLAR BENI DAĞITTI.CIĞERDEKILER YOK OLMADI AMA KUÇULDU DALAK NORMALE DÖNDÜ.SONRA TEKRAR DALAQK BUYUDU.SONRA BEN 2 YIL TAKIP ETTIRDIM EN SONUNDA NE OLURSA OLSUN DEDIM 5 YILDIR GITMIYOM KONTROLE.ARA SIRA DARALDIĞIM OLUYOR AMA TAKMIYORUM.YAZIN SIK SIK YUZUN TEMIZ SULARDA BIRDE DENİZ URUNLERI IYI GELIYOR HASTALIĞA BEN TEST ETTIM AMA YUZERKEN ÜŞÜTMEYIN FSAZLA ZATURRE RISKI VAR HEMEN KURULANIN HEPIMIZE GEÇMİŞ OLSUN...
necla kösüş 2 11 2013 - 02.11.2013 11:54
ben bu hastalıkla yaklaşık 13 yıldır mücadele ediyorum yılmadım tedavım devam ediyor dr um özlem kumbasar ankara ünüversiyesi allah ondanrazı olsun şu an normel insangibiyim burdurda oturuyorum
handan - 20.08.2013 12:23
yıllar öncesi bana öksürüğümden dolayı verem olduğum söylendi,verem tedavisi uygulaması başlandı.verem tedavisi etmekdğinden kendimden geçtim bunun üzrine beyin tümörü olduğu söylendi. beyin ameliyatı oldum.bununu tedavisi olmadığı söylendi. başka doktora gidince beyinin su topladığı sarkoidoz olduğu söylendi. beyine şant takıldı. bunun sonucunda bende epilepsi oluştu.kortizon ve epilepsi ilaç verilmesine devam edildi. doktorların bana yalnış teşhis koymasından dolayı beyin ameliyatı oldum.çok ağır yıllar geçiridm. böyle insanlar doktor oluyor.
Ali tan - 07.07.2013 00:24
Gata da yaklasık 4 ay yatarak tedavi gördüm sarkoidozu moral ve çam ağaçları arasında yürüyüşle yendim..bol su ve iyi beslenmekte çok önemli..ama en önemlısı moral
söylemez - 21.07.2011 21:30
ayaglarim sisiyor kisariyor ve cok öksürüyorum ve nefes alamiyorum hale geldim
ne yapmam lazim??
gulay - 30.05.2011 13:11
ben eskısehırlıyım sarkoıdoz 1 sene olmadı yakladım bursada doktorum öshan kula tesekur edıyorum kontorlerıme devam edıyorum
sedat durmuş - 21.04.2011 12:09
yaklaşık iki yıldır lenf bezlerindeki büyüme durmadı kortizon(prednol)aldıgım zamanlar küçülüyor kortizonu bıraktıgım andan itibaren büyüme yeniden başlıyor ankara ünüversitesi gögüs hastanesine gidiyorum profösör de bende ne yapıcagımızı şaşırdık tavsiyesi olan dostlar varmı ?
H.T - 06.03.2011 23:24
MERHABA ben 3sene önce bu hastalıkla tanıştım yaklaşık 4ay süren ve bir türlü ilaçlarla geçmeyen soguk algınlıgı buna baglı bir çok rahatsızlık sonucu ileri derecede nefes darlıgı öksürük eklemlerde ve gözlerde şişme halsizlik iştahsızlık ve kilo kaybı ile dizlerimdeki ileri derecedeki şişlikten İSTANBUL MARMARA EGİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİdr. ramatoloji bölümüne yönlendirlidim DR.MEHMET PAMİR ATAGÜNDÜZ allah ondan razı olsun 15 gün süren araştırmaların ardından SARKOİDOZ
şadiyecaner 01.04.1966 dünyam. - 29.01.2011 10:09
ESKİŞEHİRDEN ARIYORUM KANSER VE VEREM TANISIYLA FARKEDİLDİ.ŞU AN DOKTORUM GÖĞÜS HAST.VE ONKOLOJİ ANA BİLİMDALI BAŞKANI PROF.DR. MUZAFFER METİN (EOÜ)ÖNCE ALLAHA SONRA DOKTORUMA GÜVENİYORUM HİÇ KORKMAYIN.
TARIK - 25.01.2011 22:47
MERHABA BEN DE SARKODİOZ HASTASIYIM.TEDAVİSİNİ ARAŞTIRIYORUM. ŞU SIRALAR OLDUKÇA BENİ RAHATSIZ ETMEKTE..ÖKSÜRÜK VE NEFESDARLIĞI YAPMAKTA..YAŞAM KALİTEMİ OLDUKÇA DÜŞÜRÜYOR..TEDAVİ OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM..UMARIM BİR SONUÇ ALIRIM...
ömer faruk böyük - 11.01.2011 11:01
benda sarkoidon hastasıyım yeni bronkoskobi yaptırdım ve sonucu bekliyorum 11.01.2011.
handan - 21.12.2010 21:06
önceden bana öksürüğümden dolayı doktora gittim doktor bana verem teşhisi koydu, verem tedavisi görmeye başladım. verem tedavisi olurken kulağım ağrıyınca tekrar doktora gittim ve beyinde timör olduğu söylendi.ve beyin ameliyatı oldum. beynin ciğerin su topaldığı sarkoidoz olduğum söylendi. kortizon kullanıdm . ama bu sefer ayak bileklerimde şişlikler oluştu.şimdi yine kortizona başalandı.ve şimdi sonucu bekliyoruz
f.karartı - 02.12.2010 21:19
anneme yapılan arastırmalar sonucu sarkoidoz teshısı konuldu ınsanlar basına gelmeyınce bırcok seyden habersız yasıyormus.ilk etapta cok korktuk akcıger ca oldugunu dusunduk yapılan bıyopsı sonucu rahatladık.Allah butun hastalara şifa versın.
ı
G. YILDIRIM - 16.11.2010 11:11
Yaklaşık 12 yıl önce çok ağır bir sarkoidoz vakası yaşadım.Yere basamıyordum, ve ayaklarım şiserek 3 numara büyümüştü. yaklaşık 3 yıl kortizon kullandım. prof. Tevfik Akoğlu teşhis koydu.sevgili eşi emel hanım da fahri olarak böbreklerimi takip etmişti(böbrek sağlığımı ona borçlu olduğumu düşünüyorum). Her ikisine de şükranlarımı sunuyorum.Ayrıca bronskopimi ve sonraki takibimi prof. Seyhan Çelikoğlu yapmıştı.Çok kötü günlerdi bana hep destek oldular.Çok minnettarım.şu an çok çok sağlıklıyım. sadece kötü bir anı olarak kaldı. asla moralinizi bozmayın ama lütfen diyetinize uygun davranın. ben çok disiplinli davrandım, tuz şeker yağ yok, bol su sebze hafif yiyecekler tercih ettim, bol bol yürüyüş yaptım, yapıyorum.Ama tabii kortizonun eseri tansiyonum oldu. Bundan da kaçınılamazdı.Lütfen doktorunuzu dinleyin ve sık kontrole gidin.Sağlıklı günler dilerim.
G. YILDIRIM - 15.11.2010 22:45
Yaklaşık 12 yıl önce ağır bir sarkoidoz vakası yaşadım yaklaşık 3 yıl kortizon kullandım. prof. Tevfik Akoğlu teşhis koydu. eşi emel hanım da fahri olarak böbreklerimi takip etmişti. Her ikisine de şükranlarımı sunuyorum.Ayrıca bronskopimi prof. Seyhan Çelikoğlu yapmıştı.Çok kötü günlerdi bana hep destek oldular.Çok minnettarım.şu an çok çok sağlıklıyım. sadece kötü bir anı olarak kaldı. asla moralinizi bozmayın ama lütfen diyetinize uygun davranın. ben çok disiplinli davrandım.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.
1 2

KÖŞE YAZILARI
 MERKEZ BANKASININ NAMUSU MERKEZ BANKASININ NAMUSU
Mehmet Topçu Bugün, 00:17
Kızıma mektubumdur KIZIMA MEKTUBUMDUR
Yasemin Sümer 31.01.2015, 23:10
KOZMETİKLER ERKEN MENOPOZA SEBEP OLUYOR KOZMETİKLER ERKEN MENOPOZA SEBEP OLUYOR
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta 31.01.2015, 18:22
Süreç'Sizsiniz... SÜREÇ'SİZSİNİZ...
Ahmet Rıfat 31.01.2015, 12:51
Yunanistan'ın Derdi, Kimleri Gerdi? YUNANİSTAN'IN DERDİ, KİMLERİ GERDİ?
Yusuf Serçe 31.01.2015, 09:31
 SADECE BAĞIRACAKSIN VE SUSACAKSIN SADECE BAĞIRACAKSIN VE SUSACAKSIN
Burhan Özbey 30.01.2015, 22:49
Halkın Kafasını Karışıtırmayın! HALKIN KAFASINI KARIŞITIRMAYIN!
Eyüphan Kaya 30.01.2015, 22:21
Erken doğumun önlenmesi Sağlık Bakanlığı politikası olmalıdır ERKEN DOĞUMUN ÖNLENMESİ SAĞLIK BAKANLIĞI POLİTİKASI OLMALIDIR
Prof. Dr. Cengiz Yakıncı 29.01.2015, 23:45
Gündemin Unutturdukları GÜNDEMİN UNUTTURDUKLARI
Şefik Kantar 29.01.2015, 22:36
“Anadolu” bitmeyen bir savaştır “ANADOLU” BİTMEYEN BİR SAVAŞTIR
Mevlana Çakıral 29.01.2015, 17:50
Bedelli Askerlik Tüm 1988'lilerin Hakkı BEDELLİ ASKERLİK TÜM 1988'LİLERİN HAKKI
Serdar Karadeniz 28.01.2015, 13:42
Cemaat okulları nereden nereye... CEMAAT OKULLARI NEREDEN NEREYE...
Turgay Çınar 28.01.2015, 07:58
ÇEYREK YÜZYIL GECİKEN TEKNOLOJİ ÇEYREK YÜZYIL GECİKEN TEKNOLOJİ
Hasan Tülüceoğlu 28.01.2015, 00:43
İÇİNDEN FERHAN GEÇEN OYUNLAR İÇİNDEN FERHAN GEÇEN OYUNLAR
Serkan Güzel 27.01.2015, 22:48
BATININ SEVDİĞİ MÜSLÜMAN BATININ SEVDİĞİ MÜSLÜMAN
Vildan Adalı 27.01.2015, 17:39
Seçim mi, yeni düzen mi? SEÇİM Mİ, YENİ DÜZEN Mİ?
Kemal Furkan 27.01.2015, 16:29
DİNK, MUMCU VE İPEKÇİ MUAMMASI DİNK, MUMCU VE İPEKÇİ MUAMMASI
Erdem Özçelik 27.01.2015, 15:38
DAVUTOĞLU’NUN DİYARBAKIR MENİFESTOSU DAVUTOĞLU’NUN DİYARBAKIR MENİFESTOSU
Bayram Zilan 27.01.2015, 12:03
ÇOCUKLARIMIZ BAĞIMLI YETİŞMESİN ÇOCUKLARIMIZ BAĞIMLI YETİŞMESİN
Hasan Güneş 27.01.2015, 09:52
HEDEF PİRAMİDİMİZ HEDEF PİRAMİDİMİZ
Birgül Kapaklıkaya 27.01.2015, 03:18
Susmayacağız Alyoşa! SUSMAYACAĞIZ ALYOŞA!
Cahit Kılıç 26.01.2015, 00:23
MÜKEMMELLİYETÇİLİĞİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI MÜKEMMELLİYETÇİLİĞİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI
Kevser Akın 25.01.2015, 19:46
ORHAN PAMUK, KAFAMDA BİR TUHAFLIK VE ŞAHSİ GÖRÜŞÜM… ORHAN PAMUK, KAFAMDA BİR TUHAFLIK VE ŞAHSİ GÖRÜŞÜM…
Mevlüt Özben 24.01.2015, 23:58
ŞEBİNKARAHİSARLILAR BÜYÜK BULUŞMA ŞEBİNKARAHİSARLILAR BÜYÜK BULUŞMA
Güven Gürbüz 23.01.2015, 20:42
Müteahhitlik Belgesinin İptali ve İş Kazaları MÜTEAHHİTLİK BELGESİNİN İPTALİ VE İŞ KAZALARI
Av.Emre Alcan 23.01.2015, 10:38
UZAKLARA BAKMAK AMA EN YAKINI GÖREMEMEK ….! UZAKLARA BAKMAK AMA EN YAKINI GÖREMEMEK ….!
Sefer Ceylan 23.01.2015, 01:14
Ak(ı)lanmak zamanı... AK(I)LANMAK ZAMANI...
Benil Sibel Özyürük 22.01.2015, 15:00
CİZRE’DEKİ EL KİMİN? CİZRE’DEKİ EL KİMİN?
Ahmet Ay 20.01.2015, 17:22
Asıl ihanet yıllarca yapılandı ASIL İHANET YILLARCA YAPILANDI
Engin Konca 19.01.2015, 11:30
Ortadoğu'nun belirsiz sınırları.. ORTADOĞU'NUN BELİRSİZ SINIRLARI..
Faruk Faruk 19.01.2015, 10:03
IŞINLAMA TEKNİĞİNE GİRİŞ!-1 IŞINLAMA TEKNİĞİNE GİRİŞ!-1
İbrahim Dursun 18.01.2015, 03:17
EN ASİL İNSAN EN ASİL İNSAN
Dr. Ahmet Berk 16.01.2015, 02:33
YENİ TÜRKİYE MEDYASI YENİ TÜRKİYE MEDYASI
Canan Barlas 14.01.2015, 13:20
Bazı Müslümanlar BAZI MÜSLÜMANLAR
Ahmet Akgül 12.01.2015, 23:19
Vahdet Gazetesinde yayınlanmayan Paralel yazım VAHDET GAZETESİNDE YAYINLANMAYAN PARALEL YAZIM
İbrahim Yörük 11.01.2015, 12:21
Hem Müslüman Hem Akılsız Olmak HEM MÜSLÜMAN HEM AKILSIZ OLMAK
Muhammed Çimen 10.01.2015, 11:06
Fukara Tesellisi II FUKARA TESELLİSİ II
Özcan Yazıcı 09.01.2015, 16:10
TESADÜF TESADÜF
Naci Taban 09.01.2015, 08:51
VE PARİSTE İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ! VE PARİSTE İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ!
Zekeriya Menak 08.01.2015, 16:22
Saldırının Hedefi Yeni Bir İslam Karşıtlığı mı? SALDIRININ HEDEFİ YENİ BİR İSLAM KARŞITLIĞI MI?
Yavuz Demir 07.01.2015, 23:11
Hasedin Iza Hased, Kasetin Iza Kaset HASEDİN IZA HASED, KASETİN IZA KASET
Vakkas Doğantekin 04.01.2015, 11:37
TÜRK'ÜN KÜFÜRLE İMTİHANI TÜRK'ÜN KÜFÜRLE İMTİHANI
Ahmet Kaya 01.01.2015, 20:43
Çamdağı’na Çıkmadan Bediüzzaman Hazretlerini Anlayamazsınız ÇAMDAĞI’NA ÇIKMADAN BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİNİ ANLAYAMAZSINIZ
Arif Özutku 31.12.2014, 21:44
2014'ÜN KIRINTILARI.. 2014'ÜN KIRINTILARI..
Hülya Okur 31.12.2014, 11:50
 “Muhatabiyette adalet, Çözümde İstikrar” “MUHATABİYETTE ADALET, ÇÖZÜMDE İSTİKRAR”
Hamit Yaz 30.12.2014, 15:35
İyi Yıllar :) İYİ YILLAR :)
SSerra Erdoğan 30.12.2014, 04:32
Cumhurbaşkanlığı Sarayı nasıl tasarlanmalıydı? CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI NASIL TASARLANMALIYDI?
Eşref Zeki Parlak 27.12.2014, 13:51
Yalan Alıp Yalan Satan “Kutsal İttifak” ve Batı YALAN ALIP YALAN SATAN “KUTSAL İTTİFAK” VE BATI
Yasemin Yıldırım 22.12.2014, 14:23
ADALETİN BU MU? DÜNYA ADALETİN BU MU? DÜNYA
Cemal Aktan 20.12.2014, 15:08
MÜLAKAT SORULARI VE İŞ GÖRÜŞMELERİ MÜLAKAT SORULARI VE İŞ GÖRÜŞMELERİ
Yasemin Tecimer 15.12.2014, 17:01
İki Kate İki Vücut İKİ KATE İKİ VÜCUT
Ceren Takmaz 06.12.2014, 02:37
SANKİ URFALIYIM EZELDEN SANKİ URFALIYIM EZELDEN
Semra Cabrero 26.11.2014, 10:47
NE YAPMAK İSTİYORSUN ERDOĞAN? NE YAPMAK İSTİYORSUN ERDOĞAN?
Ahmet Duvarcı 25.11.2014, 16:14
AMERİKA'NIN KEŞFİ, FALAN FİLAN AMERİKA'NIN KEŞFİ, FALAN FİLAN
Sevda Salihoğlu Dursun 21.11.2014, 16:01
MÜSLÜMAN KİMLİKTE YAZINCA OLUNMAZ! MÜSLÜMAN KİMLİKTE YAZINCA OLUNMAZ!
Hüseyin Kocabaş 21.11.2014, 03:54
ZEHİRİN YENİ ADI: BONZAİ ZEHİRİN YENİ ADI: BONZAİ
Prof.Dr. Göknur Aktay 03.11.2014, 13:19
Fuad -VII- FUAD -VII-
İbrahimî Feyzullah Yalçın 28.10.2014, 09:38
KÖRHASAN ailesinin bir ricası var KÖRHASAN AİLESİNİN BİR RİCASI VAR
Murat Körhasan 21.10.2014, 23:31
Ali İmran Suresi 28 Ayet: "Mü'minler, mü'minleri bırakıp inkarcıları dost edinmesin" ALİ İMRAN SURESİ 28 AYET: "MÜ'MİNLER, MÜ'MİNLERİ BIRAKIP İNKARCILARI DOST EDİNMESİN"
Bekir Çınar 19.10.2014, 14:02
BM GÜVENLİK KON-ŞEYİ BM GÜVENLİK KON-ŞEYİ
Murat Gençoğulları 19.10.2014, 03:07
Kobani'ye Destek Eylemleri Ardından Notlar KOBANİ'YE DESTEK EYLEMLERİ ARDINDAN NOTLAR
Didem Tomaslar 12.10.2014, 23:38
Pamuk Prenses’i Yedi Cüceler PAMUK PRENSES’İ YEDİ CÜCELER
İsmail Kara 11.10.2014, 02:10
Herkes İçin Adalet HERKES İÇİN ADALET
Nesrin Yıldırım 10.10.2014, 19:31
Zulüm ZULÜM
Birol Topuz 30.09.2014, 21:57
Komşularımızı orta yerde bırakmayız KOMŞULARIMIZI ORTA YERDE BIRAKMAYIZ
Güngör Avcıoğlu 22.09.2014, 23:59
Yaşanabilir Şehirler YAŞANABİLİR ŞEHİRLER
Prof. Dr. Mustafa Öztürk 31.08.2014, 12:53
Tarafsızlık ve Non-Partisan Duruş Meselesi TARAFSIZLIK VE NON-PARTİSAN DURUŞ MESELESİ
Burak Yalım 06.08.2014, 12:02
İSLAMİ TERÖRİZM YALANI İSLAMİ TERÖRİZM YALANI
Mithat Tuncay Öcalır 04.08.2014, 01:19
YA ÖYLE DEĞİLSE YA ÖYLE DEĞİLSE
Sedat Ilgın 24.07.2014, 16:24
Tatlı ve buruk duygularla Allahaısmarladık… TATLI VE BURUK DUYGULARLA ALLAHAISMARLADIK…
Sevda Türküsev 05.07.2014, 12:47
Reisicumhur'dan Sonra REİSİCUMHUR'DAN SONRA
M. Nail Keçili 02.07.2014, 10:47
Ben, Şiir ve Şair BEN, ŞİİR VE ŞAİR
Özkan Erdem 14.06.2014, 00:40
PROVOKASYONLARINIZ ORADAYSA ARŞİV BURADA; 1993... PROVOKASYONLARINIZ ORADAYSA ARŞİV BURADA; 1993...
Turgay Yaman 11.06.2014, 14:59
HAYKIRIPTA DUYURAMADIKLARIM HAYKIRIPTA DUYURAMADIKLARIM
Hüseyin Adalan 09.06.2014, 15:10
Gezi neydi, ne değildi GEZİ NEYDİ, NE DEĞİLDİ
Bilgehan Uçak 31.05.2014, 10:10
Karanlık dehlizlerde yaşam… KARANLIK DEHLİZLERDE YAŞAM…
Sema Gül 19.05.2014, 14:06
ALLAH MÜSTAHAKINIZI VERSİN! ALLAH MÜSTAHAKINIZI VERSİN!
Ayhan Yağızer 19.05.2014, 13:11
Dünden Bugüne El Fetih-Hamas-İsrail İlişkileri -2- DÜNDEN BUGÜNE EL FETİH-HAMAS-İSRAİL İLİŞKİLERİ -2-
Cengiz Koyuncu 02.05.2014, 16:21
Hukuk Sistemimiz Kökten Yenilenmeli HUKUK SİSTEMİMİZ KÖKTEN YENİLENMELİ
Kurtuluş Aybirdi 21.04.2014, 13:15
Bugün mü, Dün mü? BUGÜN MÜ, DÜN MÜ?
Özlem Özcan 06.04.2014, 23:51
SALİH GÜLEN'İ TANIYORMUSUNUZ? SALİH GÜLEN'İ TANIYORMUSUNUZ?
Salih Can 26.03.2014, 03:54
Tek Erdoğan Yalnız Türkiye TEK ERDOĞAN YALNIZ TÜRKİYE
Halid Şener 15.03.2014, 18:23
Ağız Kokusu kaderiniz değil AĞIZ KOKUSU KADERİNİZ DEĞİL
Dt. Arzu Yalnız Zogun 14.03.2014, 10:24
M.E. Bakanlığı'nın 3 Yanlış Yaptığı Sınavda Öğrencilerden Tam Puan Beklemek M.E. BAKANLIĞI'NIN 3 YANLIŞ YAPTIĞI SINAVDA ÖĞRENCİLERDEN TAM PUAN BEKLEMEK
Fidel Yıldız 15.02.2014, 01:44
Lübnan Sinemasının en barışçıl yönetmeni LÜBNAN SİNEMASININ EN BARIŞÇIL YÖNETMENİ
Tuğba Koçak 14.02.2014, 01:27
WIDEN YOUR WORLD! WIDEN YOUR WORLD!
Selahaddin Eyyubi Tezel 02.02.2014, 19:37
Değerli Haberx Ailesi DEĞERLİ HABERX AİLESİ
Sami Zana ASLAN 27.01.2014, 15:35
Bundan Sonrası İçin BUNDAN SONRASI İÇİN
Meltem Arıkan 27.01.2014, 08:29
CEMAAT VE ERDOĞAN CEMAAT VE ERDOĞAN
Murat Özdemir 27.01.2014, 01:49
Türkiye'de Bulunan Alman Vakıfları'nın Bilinmeyen Yönleri TÜRKİYE'DE BULUNAN ALMAN VAKIFLARI'NIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ
Muhammet Tazegül 24.01.2014, 11:09
Mısır'da askerle, Türkiye'de yargıyla! MISIR'DA ASKERLE, TÜRKİYE'DE YARGIYLA!
Eylem Yılmaz 25.12.2013, 21:55
Trabzonspor şaşırtmaya devam ediyor. TRABZONSPOR ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR.
Mahmut Ulusoy 13.12.2013, 10:03
İLETİŞİMDEN ÇIKIŞ İLETİŞİMDEN ÇIKIŞ
Çağlayan ibiş 10.12.2013, 22:03
2023 Türkiye'de Hentbol  2023 TÜRKİYE'DE HENTBOL
Kenan Öner 06.12.2013, 11:51
Bilişim Akademisi, Dijital Dünyanın Okyanuslarına USMED Ile Açılacak BİLİŞİM AKADEMİSİ, DİJİTAL DÜNYANIN OKYANUSLARINA USMED ILE AÇILACAK
Ömer Bulut 03.12.2013, 11:38
Öğrenci Evleri ve Yaşam Tarzına Müdahale ÖĞRENCİ EVLERİ VE YAŞAM TARZINA MÜDAHALE
Rujhat Avşar 14.11.2013, 12:52
Mekân ve İnsan MEKÂN VE İNSAN
Yılmaz Ada 11.11.2013, 15:47
DİLENEN SURİYELİLER (NAWARLAR)! DİLENEN SURİYELİLER (NAWARLAR)!
Hasan Karataş 17.10.2013, 01:57
Erdoğan Diktatörse Bu Hoşgörü Niye? ERDOĞAN DİKTATÖRSE BU HOŞGÖRÜ NİYE?
Nurettin Oğuz Alhan 02.09.2013, 15:27
MAM (Milli Alternatif Medya) MAM (MİLLİ ALTERNATİF MEDYA)
İsmail Turan Çakır 30.07.2013, 02:27
Gelenekçi miyiz? Yenilikçi mi? GELENEKÇİ MİYİZ? YENİLİKÇİ Mİ?
Samet Ülker 30.07.2013, 01:25
MİLLİ SKANDAL BAKANLIĞI MİLLİ SKANDAL BAKANLIĞI
Mehmet Aysan 29.07.2013, 15:05
Strateji Akademisi Başkanı Mesut Ülker STRATEJİ AKADEMİSİ BAŞKANI MESUT ÜLKER
Mesut Ülker 23.07.2013, 19:02
AK Parti MKYK Üyesi Mazhar Bağlı AK PARTİ MKYK ÜYESİ MAZHAR BAĞLI
Mazhar Bağlı 23.07.2013, 18:59
Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu PROF. DR. EROL KATIRCIOĞLU
Erol Katırcıoğlu 23.07.2013, 18:58
Gezi Eylemlerinin Çözüm Sürecine Etkisi... GEZİ EYLEMLERİNİN ÇÖZÜM SÜRECİNE ETKİSİ...
***Haftanın Sorusu*** 23.07.2013, 18:55
DÜNYANIN BÜYÜK FELAKETİNE SAYILI GÜNLER KALDI!! DÜNYANIN BÜYÜK FELAKETİNE SAYILI GÜNLER KALDI!!
Hasan Yaşar Özfidan 11.07.2013, 01:19
12 Eylül Darbesi 12 EYLÜL DARBESİ
Oğuzhan Dursunkaya 07.07.2013, 00:55
Ben de kaygılıyım, ben de kaygılıyım BEN DE KAYGILIYIM, BEN DE KAYGILIYIM
Tuğrul Özşengül 30.06.2013, 07:22
Endişeliler ENDİŞELİLER
Yonca Kaya Şahin 27.06.2013, 14:52
Türkiye-İran-Rusya (Türkiye İran İlişkilerini Gözden Geçirmeli) TÜRKİYE-İRAN-RUSYA (TÜRKİYE İRAN İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ)
Alperhan Baysan 28.05.2013, 00:17
ŞİŞEDE DURDUĞU GİBİ DURMUYOR, AKIL MANTIK BIRAKMIYOR... ŞİŞEDE DURDUĞU GİBİ DURMUYOR, AKIL MANTIK BIRAKMIYOR...
Setenay Yüksel Olguner 24.05.2013, 09:34
Demokrasimizin Mimarı "Celal Bayar" DEMOKRASİMİZİN MİMARI "CELAL BAYAR"
Uğur Şahan 19.05.2013, 00:30
FAİLLER YAKALANDI! FAİLLER YAKALANDI!
Deniz İster 13.05.2013, 14:54
Devlet Kariyer Sınavlarnda Üst Yaş Sınırın Tamamen Kaldırılması Gerekiyor DEVLET KARİYER SINAVLARNDA ÜST YAŞ SINIRIN TAMAMEN KALDIRILMASI GEREKİYOR
Aykut Yavuz 18.04.2013, 20:36
Türkiye'de sağlığın geliştirilimesi TÜRKİYE'DE SAĞLIĞIN GELİŞTİRİLİMESİ
Prof. Dr. Erkan Pehlivan 17.04.2013, 10:20
Mısır’da Kıptı Hristiyan-Müslüman Çatışması Tezgahlanıyor! MISIR’DA KIPTI HRİSTİYAN-MÜSLÜMAN ÇATIŞMASI TEZGAHLANIYOR!
Can Acun 07.04.2013, 19:57
İsrail'in Özrü İSRAİL'İN ÖZRÜ
Soner Kırkpınar 29.03.2013, 19:12
​KÜRTLER VE TÜRKLER AYNI MİLLET Mİ ? ​KÜRTLER VE TÜRKLER AYNI MİLLET Mİ ?
Vahdettin İnce 15.03.2013, 17:50
SN. BAŞBAKAN VE YÜKSEK YARGI SN. BAŞBAKAN VE YÜKSEK YARGI
Önder Aytaç 10.03.2013, 22:52
DEPLASMANDA TEK BAŞINA DEPLASMANDA TEK BAŞINA
Cumhur Cebeci 04.02.2013, 22:19
SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ  /KIŞ AYLARI VE GRİP SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ /KIŞ AYLARI VE GRİP
Serdar Bayrak 23.01.2013, 22:02
Kapısuyu tersanesinin hazin sonu KAPISUYU TERSANESİNİN HAZİN SONU
Ahmet Üder 06.01.2013, 18:45
Hayatın Tabelaları HAYATIN TABELALARI
Sıla Onat 03.01.2013, 02:20
İstifa eden kıdem tazminatı alabilir mi? İSTİFA EDEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?
Cihangir Cayrancı 31.10.2012, 16:55
Eğitimde Yaşam Alanı EĞİTİMDE YAŞAM ALANI
Dr.Yağmur Yeşilırmak 25.10.2012, 18:01
BAZEN... BAZEN...
Asım Yıldırım 17.10.2012, 10:55
BAŞBAKANLIK ETRAFINDAKİ TOZ BULUTU, SAVAŞ, MEHMET EFE BAŞBAKANLIK ETRAFINDAKİ TOZ BULUTU, SAVAŞ, MEHMET EFE
Cihat Şimşek 10.10.2012, 22:28
EFSANE… EFSANE…
Seyda Yalvaç 10.10.2012, 12:05
ULUSLARARASI DÖVİZ (FOREX) PİYASALARI ULUSLARARASI DÖVİZ (FOREX) PİYASALARI
Destek FX 09.10.2012, 14:59
İslamcılığımı Yitirirken... İSLAMCILIĞIMI YİTİRİRKEN...
Sercan Zorbozan 08.10.2012, 00:41
Neşet Ertaş ve Bana Kalan Bağlaması NEŞET ERTAŞ VE BANA KALAN BAĞLAMASI
Cuma Hikmet 26.09.2012, 18:52
MEME KANSERİ VE HAYAT KURTARAN BİLEKLİK MEME KANSERİ VE HAYAT KURTARAN BİLEKLİK
Necmettin Tetik 26.09.2012, 01:22
ANTEP SALDIRISINI DHKP-C YAPTI ANTEP SALDIRISINI DHKP-C YAPTI
Mehmet Fadıl Dalay 18.09.2012, 17:50
İSLAM ve TASAVVUF İSLAM VE TASAVVUF
Abdurrahim Çölgeçen 13.08.2012, 16:16
Olimpiyat Oyunlarındaki ABD Bayrağı.! OLİMPİYAT OYUNLARINDAKİ ABD BAYRAĞI.!
Bilal Şentürk 12.08.2012, 10:57
Beni zygonla döven adam hakkı için BENİ ZYGONLA DÖVEN ADAM HAKKI İÇİN
Eda Alanson 11.07.2012, 05:41
Avrupa'nın En Başarılı Girişimcisi Berna İlter Seçildi (Söyleşi) AVRUPA'NIN EN BAŞARILI GİRİŞİMCİSİ BERNA İLTER SEÇİLDİ (SÖYLEŞİ)
Seda Karakaya 03.07.2012, 20:09
Yurt Dışından Telefon Getirmek YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRMEK
Bekir Hilmi Nayır 21.06.2012, 10:56
Çaygözyaşları ÇAYGÖZYAŞLARI
Fréderike Geerdink 04.06.2012, 13:34
KÜRT-KÜRTAJ-ULUDERE-CİNAYET KÜRT-KÜRTAJ-ULUDERE-CİNAYET
Tansu 30.05.2012, 09:45
Ne Demişler: Ağaçı Yaşken, Delegeyi Hoşken NE DEMİŞLER: AĞAÇI YAŞKEN, DELEGEYİ HOŞKEN
Oğuzhan Erdoğan 17.05.2012, 17:07
Boş Yazı BOŞ YAZI
Taha Ün 10.05.2012, 08:35
Engelliler Eczanede!!! ENGELLİLER ECZANEDE!!!
Nazlı Şencan 30.04.2012, 23:19
CHP'YE KİTAPÇIK TAVSİYELERİ!.. CHP'YE KİTAPÇIK TAVSİYELERİ!..
Volkan Akay 20.04.2012, 09:33
SURİYE DEVRİMİ SURİYE DEVRİMİ
Mert C. Demir 16.03.2012, 03:50
Suriye’de Kayıp Gazeteciler Ve 2 Sorun SURİYE’DE KAYIP GAZETECİLER VE 2 SORUN
Yonca Karakemer 15.03.2012, 01:23
"Kaldı Bu Yaşamak Suçu Üstümde" "KALDI BU YAŞAMAK SUÇU ÜSTÜMDE"
Zeynep Olgaç 22.01.2012, 00:49
Geç Bile Kalındı GEÇ BİLE KALINDI
Ali Aydın 18.01.2012, 02:05
Bir Ahkam Kesen Başörtülü ! Hazır mısınız? BİR AHKAM KESEN BAŞÖRTÜLÜ ! HAZIR MISINIZ?
Yasemin Vatandaş 15.01.2012, 15:35
Soykırımı İnkar Yasası, Fransa, Türkiye ve Cezayir SOYKIRIMI İNKAR YASASI, FRANSA, TÜRKİYE VE CEZAYİR
Furkan Şenay 12.01.2012, 16:29
Kampüsten merhaba! KAMPÜSTEN MERHABA!
Tahsin Aksu 27.12.2011, 16:07
KOC gibi sergi KOC GİBİ SERGİ
Tan Yeşilada 30.11.2011, 16:22
Şehir Hayatına Beslenme Önerileri… ŞEHİR HAYATINA BESLENME ÖNERİLERİ…
Op.Dr. Cem Yılmaz 17.11.2011, 12:24
70 bin hayat organ nakli bekliyor 70 BİN HAYAT ORGAN NAKLİ BEKLİYOR
Prof. Dr. Alp Gürkan 05.11.2011, 14:00
Doktorların Sağlık Bakanlığı'yla imtihanı DOKTORLARIN SAĞLIK BAKANLIĞI'YLA İMTİHANI
Emine Bilgiç 03.11.2011, 01:46
KALIN BARSAK KANSERİ KALIN BARSAK KANSERİ
Sadık Yıldırım 01.11.2011, 22:32
BİRLİKTE Mİ AYRI MI NO 2 BİRLİKTE Mİ AYRI MI NO 2
Serra Karaçam 21.10.2011, 00:10
Güncel Bilgiler GÜNCEL BİLGİLER
Uğur Aksu 18.10.2011, 11:54
Ben’den Vazgeçmek Üzerine BEN’DEN VAZGEÇMEK ÜZERİNE
Yusuf Önaç 16.10.2011, 02:25
SEÇİLMİŞ ŞEHİTLER... SEÇİLMİŞ ŞEHİTLER...
Rauf Atilla Polat 28.09.2011, 00:22
Bir dirhem et bin ayıp örter BİR DİRHEM ET BİN AYIP ÖRTER
Prof. Dr. Benal Büyükgebiz 12.09.2011, 11:14
Bel ağrısı ve tedavi yöntemleri BEL AĞRISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Bülent Neymen 16.08.2011, 21:55
Türkiye Portreleri TÜRKİYE PORTRELERİ
Sernur Yassikaya 10.08.2011, 14:57
ADALET HAMAMINDA BİR GARİP FUTBOL!!! ADALET HAMAMINDA BİR GARİP FUTBOL!!!
Sedat Bayar 07.07.2011, 04:14
AYNI DAĞIN YELİYİZ BİZ! AYNI DAĞIN YELİYİZ BİZ!
Ahu Şentürk 13.06.2011, 12:08
Oksitlenmiş Siyaset OKSİTLENMİŞ SİYASET
H. Kübra Özan 11.06.2011, 11:20
KAMYONLAR KAVUN TAŞIMAYACAK ARTIK ! KAMYONLAR KAVUN TAŞIMAYACAK ARTIK !
Dr. Hamid Aydın 04.06.2011, 16:38
Diyarbakır, Huzur ve Barış İstiyor DİYARBAKIR, HUZUR VE BARIŞ İSTİYOR
Bekir Kaplan 02.06.2011, 21:51
KASETLERİN ANA HEDEFİ AK PARTİ İKTİDARI DEĞİL Mİ? KASETLERİN ANA HEDEFİ AK PARTİ İKTİDARI DEĞİL Mİ?
Mehmet Barlas 24.05.2011, 14:22
MİLLİ İRADE SINIRSIZ MIDIR?
Uğur Uruşak 04.03.2011, 13:06
Dünyadan Göçüp Gitme Töreni DÜNYADAN GÖÇÜP GİTME TÖRENİ
Ömer Faruk Besli 01.03.2011, 16:51
Bize Verilen Yapbozun Bir Parçası Eksikti BİZE VERİLEN YAPBOZUN BİR PARÇASI EKSİKTİ
Merve Şebnem Oruç 31.01.2011, 13:15
BDP - HAS Parti - EDP İttifakı... BDP - HAS PARTİ - EDP İTTİFAKI...
Ekin Gün 28.01.2011, 00:35
Haziran'ın fotoğrafı bugünden belli... HAZİRAN'IN FOTOĞRAFI BUGÜNDEN BELLİ...
Numan Ceyhan 14.12.2010, 02:00
Konuşma Adabı… KONUŞMA ADABI…
Tuba Kalçık 10.11.2010, 02:35
Alın size yeni bir meslek”SOSYAL MEDYA UZMANI” ALIN SİZE YENİ BİR MESLEK”SOSYAL MEDYA UZMANI”
Volkan Köse 14.08.2010, 16:39
Kürt Sorununa Adaletle bakmak KÜRT SORUNUNA ADALETLE BAKMAK
Mehmet Ali Başaran 28.07.2010, 00:58
Hadi Millet Porno İzleyelim HADİ MİLLET PORNO İZLEYELİM
M. Onur Lökoğlu 20.05.2010, 02:14
İlköğretimde Kıyafet Serbestliği İLKÖĞRETİMDE KIYAFET SERBESTLİĞİ
Uzm.Ped.Hakan Emanetoğlu 11.05.2010, 19:02
Statükonun elindeki son koz STATÜKONUN ELİNDEKİ SON KOZ
Tarık Safaoğlu 29.04.2010, 00:30
KOSKOCA MEDYA GRUBUNA KOSKOCA CEZA !.. KOSKOCA MEDYA GRUBUNA KOSKOCA CEZA !..
Hikmet Genç 14.09.2009, 08:11
FOTOKOPİ AÇIKLAMALAR VE KARGALARIM FOTOKOPİ AÇIKLAMALAR VE KARGALARIM
Sevda Kara 25.06.2009, 11:56
TURKTİME ANKETİ TURKTİME ANKETİ
Cüneyt Ünal 09.04.2009, 16:15
TURKCELL 0534 605 93 46 NOLU KONTÜR GASPCISI İÇİN NE YAPTI? TURKCELL 0534 605 93 46 NOLU KONTÜR GASPCISI İÇİN NE YAPTI?
Dursun Boran 15.03.2009, 14:38
Şimdi kanal yöneticilerinin önemi çok daha artacak, televizyon kanalı yönetmek ustalık isteyecektir. ŞİMDİ KANAL YÖNETİCİLERİNİN ÖNEMİ ÇOK DAHA ARTACAK, TELEVİZYON KANALI YÖNETMEK USTALIK İSTEYECEKTİR.
Kemal Kurçer 23.11.2008, 17:23
Balon BALON
Hasan Efe Çiziyor 29.07.2008, 18:35
1 Mayıs! 1 MAYIS!
Mehmet Ali Ilıcak 01.05.2008, 11:41
TÜRKİYEDE YÜZÜ KIZARANLAR MUTLAKA VARDIR
Talha Akmehmet 02.04.2008, 13:25
YASAKLARLA NEREYE KADAR
Hasan Köroğlu 03.02.2008, 14:13
DERELİ’YE MÜKAFAT
Fenerbaz 27.09.2007, 14:57
CAHİL HALKIN, CAHİL SEÇİMİ (!)
Recep Canbolat 25.07.2007, 17:56
UYUYAMIYORUM ARKADAŞLAR…
Hülya Gözalan 16.06.2007, 21:47
GENELKURMAY NE DİLİYOR?
Ergun Göknel 09.06.2007, 12:23
Yazarların yazıları kendi görüşlerini içermektedir. Yazıların yayına alınmaları yazarlar tarafından yapılmaktadır. HaberX'in kontrolüne tabi değildirler.