Son Haberler
19.10.2017 Perşembe 12:06
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

TÜBA - Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) Yıllık Değerlendirme toplantısı ve GEBİP Konferansı, Atatürk Üniversitesinde gerçekleşti
23.09.2017 11:52
ERZURUM (İHA) - TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) Yıllık Değerlendirme Toplantısı Açılış Töreni ve GEBİP Konferansına katılmak üzere Erzurum’a gelen, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ve akademi yöneticileri, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı makamında ziyaret etti.
TÜBA asli üyesi, Cumhurbaşkanı başdanışmanı ve Ak Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’ın da yer aldığı ziyarette, Atatürk Üniversitesi olarak, TÜBA’nın Yıllık Değerlendirme Toplantısına ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, bilimsel anlamda gerçekleştirilen her türlü program ve projenin içerisinde yer almayı öncelikli hedef seçtiklerini ifade etti.
TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise Atatürk Üniversitesi gibi kadim bir üniversiteyle iş birliği içinde bulunmanın ayrı bir gurur kaynağı olduğunu söyleyerek, destekleri için Rektör Çomaklı ve ekibine teşekkür etti.
Ziyaretin ardından, TÜBA - Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) Yıllık Değerlendirme Toplantısı Açılış Töreni ve GEBİP Konferansının gerçekleşeceği, Atatürk Üniversitesi Nenehatun Kültür Merkezi’ne geçildi.
İlk gün gerçekleştirilen açılış töreni ve GEBİP konferansına; TÜBA asli üyesi, Cumhurbaşkanı başdanışmanı ve Ak Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, TÜBA yöneticileri ve akademisyenler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan TÜBA asli üyesi, Cumhurbaşkanı başdanışmanı ve Ak Parti Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, konuşmasında 18. yüzyılın ünlü bilim adamlarından Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri hakkında bilgi verdi. Astronomi alanında ün salmış İbrahim Hakkı Hazretlerinin bilim dünyasında saygın bir yeri olduğunu ifade eden Aktay, Marifetname eserinin ise başlı başına bir şaheser olduğunu söyledi.
TÜBA GEBİP ödüllerini özenle sürdüklerini ifade eden TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, şimdiye kadar 400 ödül verildiğini belirterek, bu yıl ise yaklaşık 35 genç bilim insanına ödül verileceğini söyledi. GEBİP ödüllerinin Türkiye kaynaklı çalışmaları artırmak ve seçkin bilim insanlarını maddi ve bilimsel olarak desteklemek için verildiğini ifade eden Acar şöyle devam etti: “ Bu ödül, Türkiye’de ve dünyanın çoğu yerinde benzeri olmayan bir ödül olarak karşımıza çıkıyor. Biz yine bunu özenle sürdürmeye devam edeceğiz. İnşallah bizden sonraki arkadaşlar da bunu geliştirerek sürdüreceklerdir. Özellikle üyelerimize buradan teşekkür etmek istiyorum. Çünkü üyelerimizle biz iş ilişkisiyle bağlı değiliz. Üye olan veya olmayan bilim insanlarımız zorunlu değilde gönüllü olarak çalışıyorlar. Bizimle buraya kadar gelen ve çaba sarf eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Erzurum, Bin Yıllık Bir Bilim ve Eğitim Merkezidir
“Dünyanın bilinen en eski üniversitesi bu topraklardadır. Bugün mühendislikte, sağlıkta, sosyal bilimlerde Batı biliminin temel referansları olan isimlerin çoğu coğrafyamızın, medeniyetimizin mensuplarıdır” sözleriyle konuşmasına başlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum’un 1000 yıllık bir bilim ve eğitim merkezi olduğuna işaret etti. Kaynakların, 1913 yılında şehirde 38 medrese ve 54 caminin varlığını tespit ettiğini ve bu bakımdan TÜBA’nın, Türk İslam Bilim Kültür Mirası Projesi’ni bilim, kültür ve sanat tarihimizin önemli eserlerini yeni nesillerle buluşturmasının heyecan verici olduğunu söyledi.
“Ali Kuşçu’yu Farabî’yi, İbn-i Sina’yı, hatta günümüzden örneklersek Nobel Ödülü sahibi bilim adamımız Aziz Sancar’ı yetiştiren bir medeniyetin mensupları olarak bilim ve teknolojideki kaybımızı gidererek, kendi bilim ve teknolojik potansiyelimizi dünyanın çağdaş anlayışına uygun hâle getirmeliyiz” diyen Rektör Çomaklı şöyle konuştu.
Hep Birlikte İnşa Edeceğimiz “Yeni Bir Türkiye” Önümüzdeki En Büyük Hedeftir
“Bu bağlamda bilimi üretip teknoloji ile buluşturan, kısacası ürettiği bilgiyi ürüne dönüştüren Üniversitelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Üniversite-Sanayi birlikteliği ve AR-Ge çalışmaları bu bağlamda oldukça önemlidir. Atatürk Üniversitesi’nin 16. Rektörü olarak göreve başladığımız günden bugüne çok kısa bir mesafe içinde köklü geçmişimizden gelen yapıyı daha da ileriye taşıyacak birçok çalışmaya imza attık. Bilimden sanata, eğitimden kültüre geniş bir alanda mücadele etmek, var olmak, öncü olmak gerekir. Her medeniyet kendi varlık kültürünü inşa eder. Akleden, düşünen, merak eden, araştıran, soran, sürekli gelişmeyi hedef alan öğrenciler yetiştirmek için Üniversitelerimize ve Bilimler Akademisine büyük sorumluluklar düşmektedir.
Bilimin, ilmin, araştırmanın, geliştirmenin, inovasyonun aydınlığında hep birlikte inşa edeceğimiz “Yeni bir Türkiye” önümüzdeki en büyük hedeftir. Gayretleriyle, emekleriyle, birikimleriyle, eserleriyle bilim dünyasına, ülkemize ve tüm insanlığa katkılar sağlayan bilim insanlarımıza ve TÜBA’ya teşekkür ediyorum” dedi.
Son olarak konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, akademik çalışma yapan ve bilgi üreten genç bilim insanlarını ödüllendirmenin hizmetlerin en büyüğü olduğunu ifade etti. Sekmen: “Gençlerin teşvik edilmesi lazım. Bin yıllık tarihi olan bir ülke olmamıza rağmen yarıştan bir müddet geri kalmışız. Bu devletler yarışında tekrar yerimizi almamız, bilime vereceğimiz önemle orantılı. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları hep görüyor ve biliyoruz. Terörle mücadele eden ülkemiz düne kadar, insansız keşif uçaklarını birilerinden alırken istediği bilgilere yeterince ulaşamıyordu. Ne zaman bunu kendimiz üretmeye başladıysak başarı da kendiliğinden geldi” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından, TÜBA Asli Üyesi ve TÜBA Enerji Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Akıllı Enerji Çözümleri konulu konferansını verdi.
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SOSYAL MEDYADA HABERX
SON DAKİKA
11:59 GÖZLEMECİ ÇİFTİN GÖZLERİ YOLLARDA
11:59 UŞAK’TA HUZUR 64 UYGULAMALARINDA 19 KİŞİ TUTUKLANDI
11:59 4 BİN DÖNÜM ARAZİ İÇİN SULAMA TESİSİ
11:59 YIKIMI ENGELLEMEK İÇİN OTOMOBİLİNİ PARK ETTİ, ANCAK EKİPLERİ DURDURAMADI
11:59 KRALLARIN TACINI SÜSLEYEN PEMBE PIRLANTA REKOR FİYATA ALICI BEKLİYOR
11:58 BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, "YAPILAN ÇALIŞMALAR MİTHATPAŞA MAHALLESİ'NİN DEĞERİNİ ARTIRIYOR"
11:58 MERKEL, TÜRKİYE'YE YAPILAN YARDIMLARI GÜNDEME GETİRECEK
11:58 KONYA’DA 102 KİLO KAÇAK TÜTÜN VE 4 BİN 500 ADET SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
11:57 DİDİM DEVLET HASTANESİ’NE 75 YATAKLI EK BİNA YAPILACAK
11:56 ÜNİVERSİTELER ARASI PATENT YARIŞMASI BAŞLIYOR
11:56 MERSİN'DE "TEFECİ" ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ
11:56 VAN’DA '19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ' KUTLANDI
11:56 KARŞIYA GEÇMEYE ÇALIŞAN ANNE İLE KIZINA OTOMOBİL ÇARPTI
11:55 SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ANADOLU'NUN MARKASI
11:55 AKDENİZ’İN MAHALLELERİ ASFALTLA YENİLENİYOR
11:55 GÖRDES AAT ÖN İŞLETMEYE ALINDI
11:53 PAMUK YIĞINI İÇERİSİNDE ÖLEN ÇOCUKLARIN HAVASIZLIKTAN BOĞULDUĞU İDDİA EDİLDİ
11:52 SİİRT’TE İZDES TOPLANTISI YAPILDI
11:51 BANDIRMA'DA SAHTE PARA OPERASYONU
11:51 BAKAN EROĞLU, KIZILALİLER İÇİN İMZALADI
11:50 İSPANYA, KATALONYA’NIN ÖZERKLİĞİNİ ASKIYA ALIYOR
11:50 ER-VAK GENÇLERİNDEN DUYARLI DAVRANIŞ
11:50 16-20 EKİM ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI
11:49 BİNGÖL'DE BAŞIBOŞ ATLAR KAZAYA NEDEN OLDU: 4 YARALI
11:48 DÜ’YE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN HASTA GELİYOR
11:48 YALÇIN'DAN, MADEN KAZASINDA VEFAT EDENLERİN YAKINLARINA TAZİYE ZİYARETİ
11:46 SASKİ PERSONELİNE KBRN EĞİTİMİ
11:46 ‘SULTANLARIN SANATA YANSIYAN İZLERİ’ SERGİ VE SÖYLEŞİSİ SANAT GALERİSİ'NDE
11:45 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, NİJERYA CUMHURBAŞKANI BUHARİ’Yİ RESMİ TÖRENLE KARŞILADI
11:45 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, NİJERYA CUMHURBAŞKANI BUHARİ’Yİ RESMİ TÖRENLE KARŞILADI
11:45 SAKARYA'NIN 3. GİRİŞ KAPISI ASFALTA HAZIRLANIYOR
11:45 GAZİANTEPSPOR ERGÜN PENBE İLE BÜYÜK ÖLÇÜDE ANLAŞTI
11:45 KAYMAKAMDAN MUHTARLAR DERNEĞİ KURULMASI İÇİN TALİMAT
11:45 ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN ATLI TERAPİ
11:45 BAŞKAN TOÇOĞLU, GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACAN’LA BİR ARAYA GELDİ
11:44 MUTKİ BELEDİYESİNDEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ SERVİS HİZMETİ
11:44 (ÖZEL HABER) 9 BİN YILLIK YUMUKTEPE’DE KAZILAR SONA ERDİ
11:44 KENDİSİ POLİS VE SAVCI DİYE TANITAN DOLANDIRICI YAKALANDI
11:44 KENDİSİ POLİS VE SAVCI DİYE TANITAN DOLANDIRICI YAKALANDI
11:43 HASTANE PERSONELİNE ‘TEMEL AFET BİLİNCİ’ EĞİTİMİ
11:40 AKHİSARSPOR EVİNDEKİ GALİBİYET SERİSİNİ SÜRDÜRMEK İSTİYOR
11:40 SGK’DAN ERTELENEN PRİM TAHSİLATINA ÖDEME UYARISI
11:39 BELEDİYE PERSONELLİNE “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ” EĞİTİMİ VERİLDİ
11:39 BAŞKAN ÇELİK’E KEMANLI KARŞILAMA
11:37 BU DEFA TELEFON DOLANDIRICISI TUZAĞA DÜŞTÜ
11:37 HAYIRSEVER İŞADAMINI YAPTIRDIĞI OKULUN ÖĞRENCİLERİ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE UNUTMADI
11:37 BU DEFA TELEFON DOLANDIRICISI TUZAĞA DÜŞTÜ
11:37 ÇEDAŞ, MUHTARLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
11:37 BAŞKAN ÇETİN'DEN MUHTARLARA MEAJ
11:36 BİTLİS VALİSİ USTAOĞLU, “MUHTARLAR GÜNÜNÜ” KUTLADI
11:36 MUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
11:36 TAŞDELEN'DEN ÖĞRENCİLERE KÜÇÜK BİR HEDİYE
11:34 İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
11:34 YOZGAT’TA 69 YÜKÜMLÜYE AİLE VE İLETİŞİM SEMİNERİ VERİLDİ
11:34 CİLT KURULUĞU ÖNEMSENMELİ
11:34 VALİ VEKİLİ MUSTAFA AYDIN’A MUHTARLAR GÜNÜ ZİYARETİ
11:34 ÖĞRENCİLERE OKUMANIN ÖNEMİ ANLATILDI
11:34 ÖĞRENCİLERE OKUMANIN ÖNEMİ ANLATILDI
11:33 SALOMON KAPADOKYA ULTRA TRAİL İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
11:33 SAĞLIK MEMURU HASTA VE HASTA YAKINI TARAFINDAN DARP EDİLDİ
11:32 ADÜ’DE ‘ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI TANITIM GÜNÜ’ RENKLİ GEÇTİ
11:28 BAŞKAN DÜLGER’DEN GÖLCÜKSPOR MAÇINA DAVET
11:28 GAÜ PEDAGOJİK FORMASYON 2017-2018 GÜZ DÖNEMİ BAŞVURULARI BAŞLADI
11:27 KADIN PERSONELE MEME KANSERİ SEMİNERİ
11:26 YDÜ, ORTA ÖĞRETİM ALAN ÖĞRETMENLİĞİ TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KAYITLARI BAŞLADI
11:25 3. ETAP RAYLI SİSTEM PROJESİ’NE DE HALK KARAR VERECEK
11:25 TÜRKİYE’NİN EN İYİ İLÇE BELEDİYESİ ÇANKAYA’NIN HEDEFİ 'MÜKEMMELLİK'
11:24 LE GUEN: "GOL ATMA KAPASİTESİ YÜKSEK BİR TAKIMIZ"
11:24 İSKENDERUN’A YENİ BİR SOSYAL TESİS DAHA YAPILIYOR
11:23 ALTINOVA'DA GÜVENLİK TOPLANTISI
11:23 DÜNYA GIDA GÜNÜ YENİMAHALLE’DE KUTLANDI
11:22 DAYAKÇI ÖĞRETMEN GÖZALTINA ALINDI
11:22 KORKUTELİ KURUMLARARASI VOLEYBOL TURNUVASI SONA ERDİ
11:22 KODA ‘HİKMET ŞİMŞEK’ İÇİN ÇALDI
11:22 RAPAİC, FENERBAHÇE İDMANINDA
11:21 YENİPAZAR EĞRİDERE MAHALLESİ TAŞKINLARDAN KORUNACAK
11:20 ÇUKUROVA SAĞLIK GÜNLERİ BAŞLADI
11:20 BAŞKAN YAŞAR, EGE İLLERİ TÜRKİYE TANITIM GÜNLERİ'NE KATILDI
11:19 “BAŞARILI KADINLAR ATÖLYESİ” MEZUNLARINI VERDİ
11:17 ERZURUM'DA MANGALA TURNUVASI
11:17 17 FUTBOLCU İLK KEZ GALATASARAY - FENERBAHÇE DERBİSİ HEYECANI YAŞAYACAK
11:17 BAŞKAN TİRYAKİ’DEN UĞURLAMA
11:16 PASİNLER'DE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
11:16 KONAK'TA OKULDA TİYATRO KEYFİ BAŞLADI
11:16 ÜNÜVAR: “CHP’Lİ VEKİLLERİN AKPM’DE AZERBAYCAN ALEYHİNE OY KULLANMALARI ÜZÜCÜ”
11:16 FERUDUN TANKUT: “ZOR MAÇA RAĞMEN KAZANMAK İSTİYORUZ”
11:16 FERUDUN TANKUT: “ZOR MAÇA RAĞMEN KAZANMAK İSTİYORUZ”
11:14 RİZE, DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'DAN GELEN MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR
11:14 BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASINI ZİYARET ETTİ
11:13 İNME HASTALIĞI TÜRKİYE'DE HER YIL 200 BİN KİŞİDE GÖRÜLÜYOR
11:12 YASEMİN ADAR, ZİRVEDE KALMAK İSTİYOR
11:11 EMİNE ERDOĞAN'DAN KAYSERİ STANDINA İLGİ
11:11 (ÖZEL HABER) TRÜF MANTARINI KÖPEKLER BULUYOR, KİLOSU 3 BİN EURO'DAN ALICI BULUYOR
11:11 DERİ SEKTÖR KURULU SEKTÖR SORUNLARI İÇİN İZMİR’DE TOPLANDI
11:10 TRABZON’DA SPORDA SEFERBERLİK
11:09 MUHTARLAR GÜNÜ ERZURUM’DA KUTLANDI
11:09 BAŞKAN UYSAL’DAN ÖRNEK ESNAFA PLAKET
11:09 GÖRELE BELEDİYESİ ÇEVRE TEMİZLİĞİ İÇİN YENİ ARAÇ ALDI
11:09 ESRAR İÇMEYİNCE BIÇAKLANIP OTOMOBİLDEN ATILDI
11:09 ESRAR İÇMEYİNCE BIÇAKLANIP OTOMOBİLDEN ATILDI