Son Haberler
09.10.2015 Cuma 16:56
USD 2,6013 EUR 2,8245 EUR/USD 1,0858 BIST   80645,4/%0,42
ISTANBUL Cuma: 21°C/27°CCumartesi: 21°C/28°CPazar: 20°C/27°C

Havadurumu ayarlari

Lutfen havadurumunu goruntulemek istediginiz sehri listeden seciniz.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARININ OY KULLANMA OLANAĞI GENİŞLETİLİYOR
13.02.2008 14:50
Anayasa Alt Komisyonu, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının seçimlerde oy kullanma olanağını kolaylaştıran ve genişleten yasa tasarısına ilişkin çalışmalarını tamamladı. Tasarıya göre, yurt dışındaki seçmenler, mektup, sandık, elektronik oylama veya gümrük kapılarında oy kullanma yöntemlerinden ancak biri ile oy verebilecekler. Tasarı yurt içi seçimlerinde de parmak boyası uygulamasını sona erdiriyor.

-Yurt dışında yaşayan seçmenler, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halk oylamasında oy verebilecekler. Yerel seçimlerde ise oy kullanamayacaklar. Ayrıca sadece seçime katılan siyasi partilere oy verebilecekler.

- Ayrıca, yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamayacak.ANKARA (ANKA) - Anayasa Alt Komisyonu, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının seçimlerde oy kullanma olanağını kolaylaştıran ve genişleten yasa tasarısına ilişkin çalışmalarını tamamladı. Tasarıya göre, yurt dışındaki seçmenler, mektup, sandık, elektronik oylama veya gümrük kapılarında oy kullanma yöntemlerinden ancak biri ile oy verebilecekler. Tasarıya göre, yurt dışında bulunan vatandaşların oy kullanmalarıyla ilgili seçim işlerini yönetmek üzere, Ankara İl Seçim Kuruluna bağlı "Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kurulu" oluşturulacak. İhtiyaç duyulması halinde birden fazla yurt dışı merkez ilçe seçim kurulu oluşturulabilecek. Tasarı yurt içi seçimlerinde de parmak boyası uygulamasını da sona erdiriyor.

Meclis Anayasa Alt Komisyonu, 'Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Ypılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın çalışmaların tamamlayarak hazırlanan raporu komisyona sundu.

Alt Komisyon, çalışmaları sırasında, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Yüksek Seçim Kurulu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, PTT Genel Müdürlüğü'nün görüşlerini aldı.

Tasarıya Alt Komisyonca eklenen bir düzenlemeyle, Yüksek Seçim Kurulu'na seçmenleri, resen seçmen kütüğüne kaydetme yetkisi de verildi. Tasarının kanunlaşmasıyla gerçekleşecek en önemli yenilik yurt içinde de geçerli olmak üzere parmak boyamasının kaldırılması olacak.

Raporda, 'Yurt dışında bulunan vatandaşların oy kullanmalarıyla ilgili seçim işlerini yönetmek üzere, Ankara İl Seçim Kuruluna bağlı "Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kurulu" oluşturulacak. İhtiyaç duyulması halinde birden fazla yurt dışı merkez ilçe seçim kurulu oluşturulabilecek. Bu taktirde de kurullar rakamla belirtilecektir' denildi. Tasarıya göre, her seçim döneminde bir ülke için tek bir oy verme yöntemi belirlenecek, bu yöntemi Yüksek Seçim Kurulu, Dışişleri Bakanlığının görüşü alınarak tespit edilecek.-YURT DIŞINDAN OY KULLANMA YÖNTEMLERİ-Yurt dışındaki seçmenler, mektup, sandık, elektronik oylama veya gümrük kapılarında oy kullanma yöntemlerinden ancak biri ile oy verebilecekler.

Yabancı ülkenin durumuna göre, hangi yöntemle oy kullanılacağı Dışişleri Bakanlığının görüşü alınarak Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.

Milletvekili genel seçimlerinde, üzerinde Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan özel imal edilmiş kağıtlara basılı birleşik oy pusulalarında, sadece seçime katılan siyasi partilerin özel işaretleri, kısaltılmış isimleri ve tam yazı halinde adlarıyla her siyasi parti için ayrılan bölümün altında, çapı iki santimetre olan boş bir daire bulunacak. Yurt dışındaki seçmenler, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halk oylamasında oy verebilecekler. Yerel seçimlerde ise oy kullanamayacaklar. Ayrıca sadece seçime katılan siyasi partilere oy verebilecekler.

Yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamayacak.-YURT DIŞINDAN MEKTUPLA OY KULLANMA-Yüksek Seçim Kurulu, özel olarak imal ettirdiği oy pusulası ile özel renkte bastırılmış oy zarflarını, Yurt Dışı Merkez İlçe Seçim Kuruluna gönderecek. Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kurulu, arkası kendi mührüyle işaretlenmiş oy pusulası ile oy zarflarını, seçimlerden 45 gün önce seçmenin yurt dışında kayıtlı olduğu adresine gönderecek.

Seçmene oyunu kullanmak üzere gönderilen özel zarflardan, bir köşesi Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kurulunun mührünü taşıyan küçük zarfa oy pusulası konulacak. Bu zarf, üzerinde "Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kurulu Ankara/TÜRKİYE" yazılı orta boy ikinci zarfa konacak ve bu ikinci zarf, üzerinde seçmenin yurt dışı adresi yazılı üçüncü büyük zarfa yerleştirilecek.

Seçmenler oy kullandıkları zarfı, seçim günü saat 17.00´a kadar Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kuruluna ulaşacak şekilde posta ile gönderecekler.

Seçimin yapıldığı gün saat 17.00´den itibaren oy torbaları Yurtdışı Merkez İlçe Seçim Kurulunca açılarak sayım, döküm ve birleştirme işlemleri yapılarak sonuçlar, Ankara İl Seçim Kuruluna iletilecek. Sonuçlar, bu Kurulca tarafından da birleştirme tutanağı düzenlenerek Yüksek Seçim Kuruluna gönderilecek.-SANDIKTA OY KULLANMA YÖNTEMİ-Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan seçmenler, seçimin yapılacağı günün 75 gün öncesinden başlamak üzere seçim gününden önceki 7. gün, saat 17.00´a kadar Türkiye´nin yurt dışı temsilciliklerinde ve ihtiyaç duyulması halinde yerel makamların uygun göreceği diğer yerlerde kurulacak seçim sandıklarında oy kullanabilecekler. Oy kullanma işlemi mahalli saatle 08.00-17.00 arasında yapılacak.

Bu seçimlerde oy kullanacak seçmenler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus hüviyet cüzdanını veya pasaportunu sandık kurulu başkanına verecekler.

Sandıkla oy verme yönteminde tasarıda öngörülen 75 günlük süre Alt Komisyon tarafından uzun bulunması üzerine bu süre kırkbeş güne indirildi. Gerekçe ise, 'Sandıkla oy vermenin maliyeti çok fazladır ve bu kadar uzun bir sürede güvenliğin sağlanması mümkün olmayabilir' şeklinde ifade edildi.-ELEKTRONİK ORTAMDA OY KULLANMA-Yüksek Seçim Kurulu, yurt dışında bulanan vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası aracılığıyla elektronik ortamda oy kullanabilmeleri amacıyla gerekli teknik alt yapıyı kurmaya, güvenli oy kullanılabilmesi amacıyla seçmenler için şifre veya benzeri güvenlik tedbirleri ile mükerrer oy kullanılmasını engelleyecek önlemleri almaya yetkili kılınıyor.

Yurt dışındaki seçmenler, seçimin yapılacağı tarihten geriye doğru 30 gün öncesine kadar belirlenen süre içerisinde başlamak üzere, seçim günü saat 17.00´a kadar elektronik ortamda oy kullanabilecekler.-GÜMRÜK KAPILARINDA OY VERME-Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan seçmenler, seçimin yapılacağı günün 45 gün öncesinden başlamak üzere, seçim günü saat 17.00´a kadar yurda giriş ve çıkışlarında kullandıkları gümrük kapılarında kurulacak seçim sandıklarında oy kullanabilecekler.

Tasarıyla mükerrer oy vermeye teşebbüs eden veya verenlere ceza verilmesi öngörülürken, sandık kurullarında görev alacak personelin ücretleri de günün koşullarına göre yeniden düzenleniyor. (ANKA)

(BK/ZG)
YORUMLARINIZ
Henüz bir yorum yapılmamış.
Bu sayfaya yorum yazarak tarihe not düşün.

SON DAKİKA
16:49 AZİZ YILDIRIM: “ŞAHSIM VE ARKADAŞLARIM ADINA BERAAT TALEP EDİYORUM”
16:49 HAYVANLAR İÇİN 10 BİN KİLOMETRE
16:45 SLOVAKYA’DAN TATİL İÇİN GELEN MÜŞTERİSİ İÇİN 150 BİN TL DEĞERİNDE EL YAPIMI KRAL ZİNCİRİ ÜRETTİ
16:44 YILMAZER: "BİR HOCA GİDER, BİR HOCA GELİR"
16:44 İDRİS BALUKEN'DEN "ÖCALAN" AÇIKLAMASI
16:42 TÜRKİYE GENÇLİK VE SPOR KONFEDERASYONU İZMİR'DE DESTEKLEYECEĞİ MİLLETVEKİLİ ADAYINI AÇIKLADI
16:42 ÇORUM’DAN KISA KISA
16:41 SİLAH KAÇAKÇISI 3 KİŞİ TUTUKLANDI
16:40 HAKKINDA HAPİS CEZASI BULUNAN ŞAHIS TUTUKLANDI
16:40 SAHTE ÇEKLERLE 550 BİN TL'LİK VURGUN YAPAN ŞAHISLAR YAKALANDI
16:38 (ÖZEL HABER) 10 AYDA 6 MARKETİ SOYDU, CAMİ AVLUSUNDA YAKALANDI
16:36 NUSAYBİN’DE İKİNCİ KEZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
16:34 EDİRNE'DE 16,5 KİLOGRAM KUBAR ESRAR YAKALANDI
16:32 BAKAN KILIÇ SKM AÇILIŞINA KATILDI
16:29 FATSA’DA TRAFİK KAZASI: 1 YARALI
16:29 AZİZ SANCAR'IN BULUŞU TIP DÜNYASINI HEYECANLANDIRDI
16:26 AKDENİZ, SAMSUN’UN TATLARINI SEVDİ
16:24 BURSASPOR ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
16:20 İTSO’DAN KIRTASİYE VE KIYAFET YARDIMI
16:17 BALIK ADAMLAR KAYIP EMLAKÇI KADININ CEP TELEFONUNU BULMAK İÇİN İZNİK GÖLÜNÜ TARADI
16:09 SURİYELİ SIĞINMACILAR FULBRIGHT ENSİTÜTÜ’NÜN GÜNDEMİNE GİRDİ
16:05 SURİYELİ ÇOCUKLAR İÇİN GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZİ
16:03 MANİSA’DA KAZA: 1 YARALI
16:00 ŞEMDİNLİ’DE EL YAPIMI PATLAYICI İMHA EDİLDİ
15:59 BÜYÜKBAŞ HAYVAN KELLELERİ GÖLETLERE ATILDI
15:58 OTOMOBİLLERDEN HIRSIZLIK YAPAN ZANLILAR KAMERADA
15:57 ÜNLÜ SANATÇI SEZEN AKSU İFADE VERDİ
15:56 SİLİFKE'DE MOTOSİKLETLER KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ
15:54 ESKİ İÇİŞLERİ BAKANININ KONVOYUNDA KAZA
15:53 AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ MUHAMMET BALTA SEÇİM GEZİLERİNİ ARAKLI’DA SÜRDÜRDÜ
15:51 GAZİNO ÇALIŞANLARI KAVGADA BIÇAKLANDI: 3 YARALI
15:48 GİRDİĞİ EVDEN 3 BİN LİRALIK ALTIN ÇALAN KADINI VATANDAŞLAR YAKALADI
15:48 TERÖR ÖRGÜTÜ OPERASYONUNDA 11 TUTUKLAMA
15:47 ERDOĞAN’DAN CUMA NAMAZI SONRASI VAKIF ZİYARETİ
15:47 BAŞBAKAN BAŞDANIŞMANI MUSTAFA ELİTAŞ:
15:45 ŞİKE DAVASI ÖNCESİ TARAFTARLAR ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDI
15:43 TÜP BEBEK PROJESİNDE MUTLU SON
15:42 KARS’A MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI
15:41 BİNGÖL'DE JANDARMA OLASI FACİAYI ÖNLEDİ
15:41 AK PARTİ KONYA MİLLETVEKİLLERİ SEÇİM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
15:40 12 YAŞINDAKİ ÇOCUK EVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ
15:31 AK PARTİ YENİMAHALLE İLÇE TEŞKİLATI KAHVALTI PROGRAMI (2)
15:31 KILIÇDAROĞLU: “TERÖRÜ BİZ BİTİRİRİZ, BARIŞI BİZ GETİRİRİZ”
15:25 YÖK'TEN 'SAHTE DİPLOMA DENKLİĞİ' HABERLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
15:24 SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İRİŞ BİTLİS’TE
15:22 GURBETÇİYE CEP MÜJDESİ
15:22 GALATASARAY, HAKAN BALTA'NIN SÖZLEŞMESİNİ UZATTI
15:17 AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VEDAT DEMİRÖZ:
15:10 CHP'Lİ PEKŞEN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A JAPONYA'DA FAHRİ DOKTORA VERİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ
15:10 ERDENAY'DAN YENİ SEZON MESAJI
15:09 FENERBAHÇE, A2 TAKIMI'NA GOL YAĞDIRDI
15:09 OBAMA YÖNETİMİ EĞİT- DONAT PROGRAMINI SONLANDIRIYOR
15:07 ESKİŞEHİR’DE TEHLİKELİ YOLCULUK
15:04 BAYKAL'DAN NOBEL ÖDÜLÜ DEĞERLENDİRMESİ
14:57 ÇOCUK İSTEYENLER KAYGILARINIZI KONTROL EDİN
14:57 ARDAHAN'DA MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI
14:56 ÖZEL ŞAMPİYONA'DA MUĞLA DALAMAN ŞAMPİYON
14:55 OYUNCULAR İZMİR OPTİMUM’DA SEYİRCİ İLE BULUŞUYOR
14:54 HİSARCIKLIOĞLU‘NA FAHRİ DOKTORA
14:53 ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ İÇİN OKUTULAN MEVLİDE ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KATILDI
14:51 TAVŞANLILI OYUNCU MEMLEKETİNDE FİLM ÇEKECEK
14:51 ABD'NİN PATRİOTLARI DÖNÜŞ YOLUNDA
14:49 11. CUMHURBAŞKANI GÜL CUMA NAMAZINI BAŞAKŞEHİR’DE KILDI
14:48 İŞ DÜNYASININ DUAYENLERİ BAŞARISIZLIKLARI İLE BÜYÜLEDİ
14:47 'İHLASEVİM' DOĞU GARAJI MAĞAZASI AÇILDI
14:42 GALATASARAY'IN PANTHRAKIKOS KADROSU BELLİ OLDU
14:42 MHP GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ ÜMİT ÖZDAĞ:
14:40 GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ:
14:40 DENİZLİ’DE ÜÇ PARTİDEN CENTİLMENLİK ANLAŞMASI
14:37 YTÜ'DE “EKMEK ARASI KARİYER” ETKİNLİĞİ
14:36 HDP'Lİ ÖZSOY PKK'NIN EYLEMSİZLİK İLAN EDECEĞİNİ SÖYLEDİ
14:34 THY'DEN KIŞ SAATİ AÇIKLAMASI
14:33 AK PARTİLİ TOĞAY: “ÖNEMLİ OLAN VAATLERİ İCRAATA ÇEVİRMEKTİR”
14:32 TEHLİKELİ MADDELERİN DEMİRYOLU İLE TAŞINMASINDA YENİ DÖNEM
14:31 BAŞKAN TOPBAŞ, KARADAN VE RAYDAN GİDEN “KARARAY”I TEST ETTİ
14:30 ÇOCUKLAR DİŞ SAĞLIĞIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ
14:30 6 AYLIK HAMİLE KADINI ÖLDÜREN SÜRÜCÜ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ
14:30 ELAZIĞ’DA JANDARMA EKİPLERİ 63 KİLOGRAM ESRAR ELE GEÇİRDİ
14:29 KKTC MECLİS BAŞKANLIĞINA YENİDEN SİBER SEÇİLDİ
14:29 ÖZALP BELEDİYE EŞ BAŞKANI TUTUKLANDI
14:28 DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ BİLGİÇ: “TÜRKİYE’NİN SINIRLARI DOKUNULMAZDIR”
14:27 TÜRKİYE, DÜNYA LİGİ 1. RAUNT ERKEKLER MÜSABAKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
14:27 BORÇKA'DA TÜP PATLADI: 2 YARALI
14:27 BOTLARI SÜRÜKLENEN 109 GÖÇMEN SON ANDA KURTARILDI
14:23 15 MİLYON LİRAYA MAL OLAN MURADİYE KÜLLİYESİ HİZMETE AÇILDI
14:23 TRABZON'DA ‘GELECEĞİN YILDIZLARI’ YETİŞECEK
14:22 ÇOCUKLAR İSTANBUL'U OYUNLA TEKRAR FETHEDİYOR
14:22 İSRAİL, TÜRK İŞÇİLERİN ÜLKEYE GİRİŞİNİ DURDURDU
14:20 AK PARTİ YENİMAHALLE İLÇE TEŞKİLATI KAHVALTI PROGRAMI
14:20 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 10. AKADEMİK YILI DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI
14:19 IŞİD İRANLI KOMUTAN HANEDANİ’Yİ SURİYE’DE ÖLDÜRDÜ
14:19 BAKAN EROĞLU'NDAN RUSYA AÇIKLAMASI
14:18 (ÖZEL HABER) ‘TAYYİP ERDOĞAN’I TEDAVİ ETMEK İSTEMEDİĞİ İDDİASI
14:16 29'U DOKTOR 39 KİŞİNİN YARGILANDIĞI "SGK DOLANDIRICILIĞI DAVASI"NDA KARAR ÇIKTI
14:16 MANİSA RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HASTANESİ BAŞHEKİMİ DR. AHMET AYER:
14:15 ORDUSPOR KENDİ SAHASINDA KAYIP
14:12 EV VE MUTFAK EŞYALARI SEKTÖRÜ 'EVFED' ÇATISI ALTINDA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
14:08 İŞÇİLERDEN VİNÇ TEPESİNDE ÖLÜMLE BURUNA BURUNA EYLEM
14:07 TARİHİ BİNA KURTARILIYOR
14:02 4 AY SONRA BABA OLACAKTI BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ
SOSYAL MEDYADA HABERX