Hakkında
Evli ve Çocuklu.... Yazmayı, okumayı, öğrenmeyi, arada susmayı ve gereken yerde de lafını esirgemeden konuşmayı severim.
  • Finans danışmanı
  • Yaşadığı yer Türkiye
  • Şehir İzmir
  • Doğum tarihi 18 June
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Kanal sahipleri, Youtube para kazanma şartları yerine getirdikten sonra Adsense ile kazandıklarının vergisini nasıl ödeyecek? En detaylı olarak ele aldık : Youtube Gelirlerinin vergilendirilmesi Nasıl Yapılır? #YoutubeVergi

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Kısa adı KOSGEB olan kurumun tam adı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olup Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. Adından da anlaşılacağı üzere KOBİ olan firmalara destek amaçlı olarak kurulan bir kurumdur. Çok farklı türden destekleri bulunan kurumun girişimci destekleri en çok talep gören destekleri arasındadır. Ama sadece girişimcilik desteği değil pek çok alanda çok geniş kapsamlı desteği ilgili kriterleri taşıyan kurumlara verilmektedir. Bu yazımızda da KOSGEB kredileri Nasıl Alınır? Hakkında detaylara yer vermek istedik.

Kosgeb Girişimci Destekleri Nelerdir?

Kosgeb girişimcilik desteklerinden faydalanmak için öncelikli olarak Kosgeb girişimcilik eğitimlerine devam etmek ve akabinde yapılan sınavda başarılı olarak girişimcilik sertifikası almak gerekir. Yani bu işin ilk ayağında Kosgeb girişimcilik kursu tamamlanmış olması gerekir.

Bundan sonra ise KOSGEB veri tabanına kayıt olabilmek adına kendilerinden istenen yeni mevzuata uygun başvuru formunu doldurmak ve istenen diğer evraklar ile ilgili KOSGEB birimine teslim etmek gerekir. Bu aşamadan sonra her şey eksiksiz ise firma destek almaya hak kazanır.

Eğer açılan iş yeri gerçek kişi statüsünde ise 5 bin Türk Lirası, sermaye şirketi statüsünde ise 10 bin Türk Lirası kuruluş desteği alır. Bunun akabinde alınacak diğer destekler ise performans desteğidir. Burada ise üst rakam her iki grup şirket için de üst limit olarak 20.000 Türk Lirası değerindedir.

Ama girişimciler için destekler bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü ülkemizde girişimcilik son derece önemsenmektedir. İleri girişimci makine teçhizat yazılım desteği kapsamında da verilen destekler vardır. Bunlar ise düşük orta düşük teknolojili firmalar için 100 bin Türk Lirası, orta yüksek düzeyde teknoloji firmaları için 200 bin Türk Lirası ve yüksek düzeyde teknolojisi olan firmalar için 300 bin Türk Lirası olup toplam verilen hibe oranı yüzde 75 oranındadır. Bu grupta yer alan firmalar ister ise toplam 10 bin Türk Lirası danışmanlık desteği de alabilmektedir. Yine oran yüzde 75 değerindedir.

Kosgeb Genel Destekleri Nelerdir?

Kosgeb destekleri kapsamında genel destek paketinde ise işletme geliştirme destek programları, işbirliği destek programı, yurt dışı Pazar programı, KOBIGEL KOBI gelişim destek programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve hızlandırıcı destek programı, proje destek programı, tematik proje destek programları mevcuttur.

Bu kapsamda değerlendirildiğinde ilgili programa göre yurt içi yurt dışı fuar katılım, test analiz, nitelikli eleman çalıştırma, yurt dışı iş gezisi, danışmanlık desteği, tasarım desteği, sınai mülkiyet hakkı desteği, lojistik desteği, eşleştirme desteği kredi kullanımı, belgelendirme, hazırlanan kapsama göre proje hibesi gibi destekler mevcuttur. Ki firmalar bu noktada en çok bu destekler içinde Kosgeb kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Genel destekler için Kosgeb bünyesinde firmaya atanan uzman ile görüşülerek kendileri için uygun görülen desteklere başvurmak yeterlidir.

Kosgeb Kredi Desteklerinden Nasıl Faydalanılır?

Kosgeb kredisi almak için ise öncelikle diğer destek türlerinde de olduğu KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekir. Ayrıca güncel KOBİ imzalı KOBİ beyannamesi kuruma teslim edilmelidir. KOSGEB kredileri belli dönemlerde artık tematik denebilecek belli bir alanda açıldığı için ilgili firmalara belli bir hedef doğrultusuna bazen proje ve/veya başvuru formu ile verilmektedir. İlgili kriterleri taşıyan ve eksiksiz olarak istenen evrakları teslim eden firmalar KOSGEB tarafından uygun görülür ise bu kendisine uygun görülen miktarlarda krediyi almaya hak kazanır. Bu kredilerin en büyük avantajı 0 faizli olmasıdır. İlgili bankalara başvurulduğu zaman firmanın durumuna göre uygun görülmesi durumunda işletmenin durumuna göre KOSGEB kredisi verilmektedir.

Devamını Oku
KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

27 Yaşından Önce Evlenenlere Devlet 5 Bin TL Evlenme Çeyiz Yardımı Yapıyor

2019 yılında yapılan seçimlerde birçok parti seçim vaatlerinde bulunmuştur. İktidara gelen parti olan Ak parti de seçim vaatlerinde evlenme ve çocuk üzerine birçok vaatte bulunmuştur. Bu vaatlerinden biri ise 27 yaşından önce evlenenlere çeyiz yardımı olmuştur. Yapılan bu vaatler sonucunda iktidara gelmesiyle birlikte, bu vaatlerin yasalaşacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Ancak bu çeyiz yardımının gerçekleşebilmesi için ön şart olarak öncelikle çiftlerden en az bir tanesinin 27 yaşından az olması gerekmektedir. Önerilen çeyiz yardımı kanun teklifi meclis tarafından yasalaşması beklenmektedir. Birçok uzman ise bu kanun teklifinin 2016 yılı içerisinde yaklaşık olarak ilk 6 ayda yasalaşacağı konusunda hemfikirdir ancak henüz hiçbir şey kesin olarak bilinmemektedir.

Kanundan nasıl yararlanırım?

                Hükümetin bu yılki kanun düzenlemeleri arasında yer alan 27 yaşından önce evlenenlere 5 bin TL devlet evlenme çeyiz yardımı birçok evlenecek çift için oldukça sevindirici bir haber olmuştur. Ancak bunun için çiftlerden herhangi birinin 27 yaşından küçük olması gerektiği gibi devlet tarafından da herhangi bir yardım almıyor olması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra evlenecek kişilerin çeyiz birikimi yaptığına dair kanıtların olması gerekmektedir. Örneğin, çeyiz hesabının olması ve bunun için birikim yapıyor olması veyahut düzenli birikim yapıyor olması ve bunu 3 kereden daha fazla aksama olmadan devamlı olarak sağlaması gerekmektedir. En az 100 TL en fazla ise 1000 TL aylık birikimi olması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra, bu haktan yararlanmak isteyen çiftlerin en yardımı almalarından en az 6 içerisinde evlendiklerine dair belgeyi bankalara vermiş olmaları gerekmektedir.

Çeyiz yardım şartları nelerdir?

                Birçok evlenecek çifti sevindiren kanun taslağı olan 27 yaşından önce evlenenlere 5 bin TL çeyiz yardımı için hükümet bazı şartlar öne sürmektedir. Bu şartlar arasında yapılan ödemelerdeki aksamalar gerçekleştiği zaman çeyiz yardımının alınacak süresinin de uzatılacağı söylenmektedir. Yardım almak isteyen kişilerin 3 yıl boyunca 3 kereden az aksamayla yapacakları ödemeler sonucu, çeyiz yardımı almaya hak kazanacakları belirtilmiştir.#ceyizyardimi #çeyizhesabı

Devamını Oku
27 Yaşından Önce Evlenenlere Devlet 5 Bin TL Evlenme Çeyiz Yardımı Yapıyor