Coronavirus (Covid-19)

  • 95,951,410Coronavirus Vaka Sayısı
  • 2,047,420Ölü Sayısı
  • 25,411,876Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Ülke çıkarına yapılan sert muhalefet iktidarın elini dışarıda da güçlendirir, ama bizdeki muhalefetin tek derdi...

---İdlib konusunda hükümete 5 öneride bulunan CHP Genel Başkanı Kemal #Kılıçdaroğlu, "En kısa zamanda #Rusya ile birlikte İdlib'deki mevcut durum yeniden değerlendirmeli. Sahadaki mevcut duruma göre, gerekirse yeni bir #ateşkes hattı belirlenmeli, Türk askeri de bu yeni ateşkes hattına göre pozisyonunu almalı" dedi.

---Meral #Akşener: Gök kubbeyi alçakların başına yıkın
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, #İdlib'de Mehmetçiği hedef alan alçak saldırı ile ilgili, "Gök kubbeyi, alçakların başına yıkın. Türk milletinin gücünü gösterin" dedi.

Devamını Oku
Ülke çıkarına yapılan sert muhalefet iktidarın elini dışarıda da güçlendirir, ama bizdeki muhalefetin tek derdi...

HaberX Akşam Sohbetleri 4 Şubat 2020 tarihli yayını

Gündemde öne çıkan başlıklar HaberX Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas ve Yayın Sorumlusu Tansu Tomak tarafından yorumlanıyor.

Program, hafta içi her gün https://www.haberx.com  ve HaberX YouTube kanalından canlı olarak yayınlanmakta

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

Sohbet Konuları

--- #Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün İdlib’de 7 askerimiz ve bir sivil görevli şehit oldu. Bu İdlib mutabakatının açık bir ihlalidir. Rejim için tabi ki bunun sonuçları da olacaktır. Dün derhal karşılık verdik ve “Bundan sonra gereği neyse yapılacak” dedik. Bu attığımız adımın ardından da orada 76 civarında #rejim mensubunu etkisiz hale getirdik. Bunların büyük bir kısmı ölmüş durumda, belli bir kısmı yaralı.

---İdlib konusunda hükümete 5 öneride bulunan CHP Genel Başkanı Kemal #Kılıçdaroğlu, "En kısa zamanda #Rusya ile birlikte İdlib'deki mevcut durum yeniden değerlendirmeli. Sahadaki mevcut duruma göre, gerekirse yeni bir ateşkes hattı belirlenmeli, Türk askeri de bu yeni ateşkes hattına göre pozisyonunu almalı" dedi.

---Meral #Akşener: Gök kubbeyi alçakların başına yıkın
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib'de Mehmetçiği hedef alan alçak saldırı ile ilgili, "Gök kubbeyi, alçakların başına yıkın. Türk milletinin gücünü gösterin" dedi.

---2015-2019 döneminde trafiğe kaydı yapılan 3 milyon 147 bin 354 otomobilin, yarıdan fazlasına karşılık gelen 1 milyon 863 bin 373'ünün "beyaz" olduğu kayıtlara geçti. Bu dönemde araba alanların beyazdan sonra en çok tercih ettiği renkler ise sırasıyla gri, siyah ve kırmızı oldu.

---Koronavirüs korunma önerileri
"El hijyenine dikkat edilmesi, ellerin en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektan kullanılması, eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemesi, hasta insanlarla temastan kaçınılması, özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra ellerin sık sık yıkanması, öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, solunum hijyen önerilerine dikkat edilmesi, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve yüzün kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması." El yıkamada antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek bulunmadığı ve normal sabunun yeterli olduğu ifade edildi.

--- #Koronavirüs'ün yalnızca solunum yoluyla değil, başka yollarla da bulaşabildiği keşfedildi. Bilim insanları, koronavirüs bulaşmış bir hastanın evinin kapı kolunda da virüs tespit edildiğini açıkladı.tespit etti.

---İstanbul 3 gün kar ve fırtınanın etkisinde kalacak
#İstanbul'un 6 Şubat Perşembe gününden itibaren soğuk, kar yağışlı ve fırtınalı bir havanın etkisine girmesi bekleniyor. Yetkililer, 3 gün süreceği tahmin edilen yağışlı hava boyunca sürücü ve yayaları don ve buzlanmaya karşı uyardı.

---Nüfus artış hızı binde 13,9'a düştü
Türkiye nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi oldu #Türkiye'de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 1 milyon 151 bin 115 kişi artarak 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştı. Erkek nüfus 41 milyon 721 bin 136 kişi olurken, kadın nüfus 41 milyon 433 bin 861 kişi oldu.

Devamını Oku
HaberX Akşam Sohbetleri 4 Şubat 2020 tarihli yayını

Tansu Çiller, o iddiaları yalanladı ve ekledi...

Eski Başbakan Tansu Çiller, 'Akşener, 28 Şubat'ta devletin belgelerini ABD'ye sattı' ifadesini kullandığına yönelik iddiaları yalanlarken "Kimse benim ismim üzerinden siyasi rant peşinde koşmasın" dedi.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, sosyal medyada ismi kullanılarak yapılan açıklamaların kendisine ait olmadığını bildirdi. Çiller, yaptığı yazılı açıklamada, “Benim tarafımdan yapılmayan hiçbir açıklama bana ait değildir. Ayrıca hiç kimse benim ismim üzerinden siyasi rant peşinde koşmasın. Kamuoyuna saygıyla sunulur” ifadelerini kullandı.

Dün Elazığ’da konuşan #İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral #Akşener, sosyal medyada kendisi ile ilgili dolaşan bir iddiayı gündeme getirerek Tansu #Çiller'i işaret etmişti. Akşener, şunları söylemişti:

"Sayın Erdoğan'a acıyorum bu kadar ahmağa nasıl katlanıyor. Sosyal medyada bir şey dolanıyor. Çiller demiş ki; ben 28 Şubat'ta devlet belgelerini ABD'ye satmışım. Yalnız bu belgeleri görenler AKP'de milletvekili. Buradan ilan ediyorum. Sayın Çiller bunun doğru veya yalan olduğunu açıklamak zorundadır. Bir başbakan olarak, o devrin başbakanı olarak yapmak zorundadır. Belinde silah olanlardan kimlerin titrediğini, kimlerin kaçtığını, kimlerin korkudan titrediğini açıklamak zorundadır. Tek başına bırakılıp 10 gün telefonu çalmayan birisiyim. Ağır abi gezen herkesin ipliğini pazara çıkarmazsam Akşener değilim. Rahmetli Erbakan'ın teşekkür ettiği tek kişiyim ben. Meral Akşener'e dil uzatırken herkes dikkatli olacak. Her türlü karartma ve hakaret oyunları oynanmaya devam ediliyor."

Devamını Oku
Tansu Çiller, o iddiaları yalanladı ve ekledi...

Meral Akşener, TRT konuşmasını yapmayacak

İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in TRT'de propaganda konuşması yapmayacağı duyuruldu.

Partiden yapılan açıklamada, Meral #Akşener yerine partiden başka birinin #TRT'de konuşma yapması talebinde bulunulduğu ve bunun reddedildiği açıklandı:

İYİ Parti cumhurbaşkanı adayına ayrılan sürenin kullanımına yapılan bu müdahale üzerine, cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener TRT'de konuşma yapmama kararı aldı"

Devamını Oku
Meral Akşener, TRT konuşmasını yapmayacak

En çok takipçisi olan Erdoğan, en çok tweet atan Akşener

Muhalefet partileri ve onların cumhurbaşkanı adayları kampanyalarını büyük oranda sosyal medya üzerinden yürütüyor.

Twitter verilerine göre muhalif cumhurbaşkanı adayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip #Erdoğan'dan daha fazla paylaşım yapıyor ve paylaşımlarda Erdoğan'a kıyasla daha az resmi bir dil kullanıyor.

Bir ay içinde İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral #Akşener, Erdoğan'dan 5 kat fazla #tweet attı.

Veriler, 4 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında 6 cumhurbaşkanı adayının RT edilen (tekrarlanan) tweetleri hariç yaptıkları tüm paylaşımları içeriyor.

Türkiye'de sosyal medya
Sosyal medya Türkiye'de en büyük bilgi ve haber kaynaklarından biri oldu.

Dijital veri ajansları We Are Social ve Hootsuite'in 2018'i inceledikleri ortak raporlarına göre Türkiye'de yaklaşık 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var.

Reuters Institute'ün yaptığı bir ankete göre katılımcıların yüzde 67'si bir önceki hafta ana haber kaynakları olarak sosyal medyayı kullandıklarını söyledi.

Aynı raporda, 18-24 yaş arası Türklerin yüzde 25'inin ana haber kaynağı olarak sosyal medyayı tercih ettikleri belirtiliyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre Türkiye'nin 59 milyon seçmeninden 10 milyonu 18-27 yaş aralığında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 milyon Twitter takipçisi var. Erdoğan, Türkiye'de en çok takipçi sayısı olan ikinci kişi. İlki ise komedyen Cem Yılmaz.

Bir aylık sürede Erdoğan kişisel hesabından 76 tweet attı, çoğu da kampanyalarıyla ilgili resmi bir dille atılan mesajlardı.

Erdoğan'ın en çok etkileşim alan mesajlarından biri, sahurda öğrencilerle çektirdiği görüntüleri paylaştığı tweet oldu.

Erdoğan gibi muhalif cumhurbaşkanı adayları da seçim mitinglerini ve konuşmalarından sözleri Twitter hesaplarından paylaşıyor.

Muhalif adaylar gündeme dair de yorumlar yapıp daha rahat bir dil kullanıyor.

İnce Twitter'ı protesto için de kullanıyor
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Twitter'da 4 milyondan fazla takipçisi var. İnce, adaylığının resmi olarak açıklandığı 4 Mayıs'tan sonraki bir aylık süreçte 203 tweet attı.

Muharrem İnce, siyasetin yanı sıra futbol dâhil farklı konularda da yorumlar yapıyor.

İnce, seçim kampanyalarına adil olarak yer verilmediğini protesto için de #Twitter'ı kullanıyor.


Demirtaş 'Odada twit bulunamadı doğal olarak' demişti
HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için ise Twitter tek iletişim yolu.

Kasım 2016'dan bu yana "terör suçlamaları" nedeniyle tutuklu bulunan Demirtaş atacağı tweetleri avukatlarıyla paylaşıyor, bu da çoğu zaman yanıtların gecikmesine neden oluyor.

Selahattin Demirtaş, Aralık 2010'da Twitter'a girdi. Takipçi sayısı 1,65 milyon. Tutuklanmasından sonra bir sene sessiz kalan Twitter hesabını Eylül 2017'de cezaevinden yeniden kullanmaya başladı. Tweet atmasıyla cezaevindeki hücresinde cep telefonu araması yapıldı.

Demirtaş 30 Eylül 2017'de "Odada twit bulunamadı doğal olarak. Çay için kettle vardı sadece, ondan da twit atılamayacağına kanaat getirildi" mesajı attı.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı olduğunun duyurulduğu 4 Mayıs'tan sonraki bir ay içinde attığı tweet sayısı ise 116.

Sosyal medyayı resmi seçim kampanyası için de kullanan Demirtaş takipçilerine doğrudan da yanıtlar veriyor, çoğu zamanda esprili bir dil ve emojiler kullanılyor.

Twitter'ı en fazla kullanan aday Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ise adaylar arasında Twitter'ı en fazla kullanan isim.

Ülke çağında düzenli olarak seçim mitingleri düzenleyen Akşener en çok izlenen televizyon kanallarında çok sık görülmüyor.

Akşener, 4 Mayıs'tan bu yana 372 tweet attı, programıyla ilgili güncellemeler ve gündeme ilişkin yorumlar paylaştı.

Twitter'da Karamollaoğlu ve Perinçek
Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek de Twitter kullanıyor.

Karamollaoğlu'nun 247 bin takipçisi var ve bir ayda 138 tweet attı. Resmi bir dil kullanmamaya özen gösteren Karamollaoğlu bir karikatür bile paylaştı.

Perinçek'in 204 bin takipçisi var ve yalnızca 89 tweet attı. Yine bu rakam atılan tweetler açısından Erdoğan'ın 2 katı. Perinçek daha çok başkalarının tweetlerini RT ediyor.

Devamını Oku
En çok takipçisi olan Erdoğan, en çok tweet atan Akşener

Mahir Ünal: Yüzde 54-56 bandındayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Şu anda bizim kamuoyu araştırmalarında cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük 54-56 bandındayız. AK Parti de 1 Kasım'daki pozisyonunu koruyor, o da 46-48 bandında" değerlendirmesinde bulundu.
Ünal, Kanal 7'de canlı yayınlanan bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.
#AKParti'nin araştırmalarına göre, cumhurbaşkanı adaylarından kimin ne kadar oy aldığına yönelik soruya Ünal, "Daha önce de açıkladığımız banttayız. Şu anda bizim kamuoyu araştırmalarında cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük 54-56 bandındayız. AK Parti de 1 Kasım'daki pozisyonunu koruyor, o da 46-48 bandında" yanıtını verdi.

Mahir Ünal, Muharrem İnce ile İYİ Parti'nin Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral #Aksener'in oy oranlarıyla ilgili soruya ilişkin de "Onlar kendi araştırmalarını yaptırıyorlardır" ifadesini kullandı.

#Ince ve Akşener'in cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayacakları için daha çok Meclis'e dönük faaliyette bulundukları belirten Ünal, bu yüzden AK Parti'ye yönelik kara propaganda yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Devamını Oku
Mahir Ünal: Yüzde 54-56 bandındayız