Coronavirus (Covid-19)

  • 20,620,330Coronavirus Vaka Sayısı
  • 748,002Ölü Sayısı
  • 6,352,716Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Bitcoin 10 yaşında -video-

#Bitcoin 10 yaşında #video

Bitcoin 10 yaşında -video-

‘Kripto para madenciliği, Dünya’yı kömür madenciliğinden hızlı yok edebilir’

ABD’deki Hawaii Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma, küresel çapta #kripto para madenciliği için gerekli olan elektrik tüketiminin Dünya’daki hava sıcaklığını sadece 16 yılda 2 derece artmasına yol açabileceğini ve gezegenimizi kömür madenciliğinden daha hızlı yok edebileceğini gösterdi.
Hawaii Üniversitesi'nden bilim insanları, #Bitcoin madenciliğinde kullanılan bilgisayarlardaki elektrik kullanımı ve elektrik kullanılırken oluşan emisyonların miktarını hesapladı. Araştırmaya göre, geçen yıl kripto para madenciliği için kullanılan elektrik miktarı 69 milyon metrik ton karbondioksit salınımına neden oldu. Bu, 15 kömür yakıtlı enerji santralinin yarattığı salınımla eşdeğer bir miktar.

Araştırmada bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin küresel çapta en yavaş oranda çıkarılmasının Dünya'daki hava sıcaklığının 22 yıl içinde 2 derece artmasına yol açabileceği sonucuna varıldı. Araştırmaya göre, çıkarma hızı ortalama düzeydeyken de 2 derecelik ısınma yalnızca 16 yılda meydana gelebilir.

İlk Bitcoin 2009 yılında çıkarılmıştı. 21 milyonuncu ve son Bitcoin'inse 2140 yılında çıkarılması planlanıyor. Araştırmanın sonuçlarının doğru çıkması durumunda 2140 yılına kadar insanlığın sonu gelmiş olabilir.

Devamını Oku
‘Kripto para madenciliği, Dünya’yı kömür madenciliğinden hızlı yok edebilir’

Bitcoin ile izlenebilen ilk film vizyonda - No Postage Necessary - Official Trailer

İstikrarlı hareketini sürdürmeye devam eden kripto para piyasası, kendini farklı alanlara adapte etmeye devam ediyor. ABD'de bugün vizyona giren ‘No Postage Necessary' (Posta Ücretine Gerek Yok) adlı filmi izlemek isteyenler sanal para birimi #Bitcoin ile ödeme yaparak filmi satın alabilecekler.
ABD yapımı 'No Postage Necessary' (Posta Ücretine Gerek Yok) isimli film, 'blockchain' olarak bilinen kripto para teknolojisini kullanarak piyasaya sürülen dünyadaki ilk film olma özelliğini taşıyor.
İzleyiciler filmi Bitcoin adlı sanal para ile satın alarak izleyebilecek.

İsteyenler 35 mm. kamera ile çekilen komedi türündeki filme blockchain platformu 'Qtum' üzerinden çalışan 'Vevue' adlı uygulama ile ulaşılabilecek.

Devamını Oku
Bitcoin ile izlenebilen ilk film vizyonda - No Postage Necessary - Official Trailer

Turcoin vurgununda yeni detaylar ortaya çıktı

'Türkiye’nin ilk dijital parasını üreteceğiz' diyerek vatandaşları 1 milyar TL dolandıran şirketin merkezi görüntülendi. Şirket, Turcoin madenciliği için Kocaeli’nde 100 milyon TL yatırımla kuracağını söylediği dev tesislerin yerine havuzlu sitede 2 dükkan aldı.

'Yerli ve milli #Bitcoin' olarak nitelendirilen, 'Bitcoin’e rakip #Turcoin geliyor' sloganıyla duyurulan ve Türkiye’nin ilk dijital parası olacağını iddia eden Turcoin’de yapılan 1 milyar TL’lik vurgunun ardından yeni detaylar ortaya çıktı.

Kuzey Kıbrıs merkezli Hipper A.Ş. yetkilileri, daha önce Turcoin madenciliği için 5 megavat gücünde 100 milyon TL yatırımla 2 tesis kurulacağını açıklamıştı. Şirket yetkilileri, bu tesisler için 20 kilometre uzunluğunda kablo döşeneceğini, 24 bin ekran kartı kullanılacağını, üretimin 120 milyon adetle sınırlı tutulacağını ve Turcoin’in adedinin 100 dolardan satışa sunulacağını belirtmişti. Ulaşılan üretim merkezinde söylenen hiçbir yatırımın yapılmadığı ortaya çıktı.


Hipper A.Ş. yöneticisi Sadun K.’nın “Büyük bir tesis kuruyoruz” dediği yerin, Kocaeli’nin İzmit İlçesi’ndeki havuzlu lüks bir sitenin içinde bulunan 2 dükkân olduğu belirlendi. Site sakinlerinden edinilen bilgilere göre, dükkânları satın almasının ardından sık sık gelen K., son 1 ayda ise hiç uğramadı. Dükkânların 2’sinin piyasa değerinin ise 2 milyon TL civarında olduğu öğrenildi. Hipper A.Ş’nin yüzde 49 ortağı olan K.’nın, Turcoin üretimini hiç yapmadığı, ‘tesis’ olarak adlandırdığı dükkânlarda ise sadece Turcoin’e yatırım yapmak isteyen vatandaşları gezdirdiği öğrenildi. Söz konusu Turcoin üretim ‘tesisleri’ şu an kapalı. Turcoin’e para yatıran vatandaşlar ise dolandırıldıkları iddiasıyla savcılıklara suç duyurusunda bulunmaya devam ediyor. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Sadun K.’nın kendisine birden fazla Çeçen uyruklu koruma tuttuğu da iddialar arasında.

Türkiye’nin ilk dijital parasını üreteceğini söyleyen Hipper A.Ş., 1500 TL’lik yatırıma aylık 250 TL kazanç vaat etmişti. Yıllık kazanç olarak da 2 bin 920- 3 bin 285 TL arasında bir kazanç vereceklerini açıklamışlardı. Ancak, şirket hiçbir zaman BDDK tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının arasında yer almadı. Sistem, tipik saadet zinciri mantığıyla faaliyet gösteriyordu. Sistemin yaklaşık 1 ay önce tıkanmasıyla üyelere yapılan ödemelerin durduğu öğrenildi.
NE OLMUŞTU?

2018 başında Kuzey Kıbrıs merkezli Hipper A.Ş. tarafından üretileceği duyurulan Türkiye’nin ilk dijital parası Turcoin’de büyük bir vurgun yaşandı. Şu an için 1 milyar TL olduğu tahmin edilen vurgunun boyutlarının büyüyeceği ifade ediliyor. Vurgun, Turcoin’e yatırım amaçlı para yatıran vatandaşların şirket yetkililerine ulaşamamasıyla ortaya çıktı. Hipper A.Ş.’de yüzde 51 hissesi bulunan Muhammed S. önceki gün Eskişehir’de, yüzde 49 hissesi bulunan Sadun K. Kocaeli’nde gözaltına alındı. S. adli kontrol şartıyla serbest bır

Devamını Oku
Turcoin vurgununda yeni detaylar ortaya çıktı

Bitcoin'in çöküşü sürüyor

2017'nin en çok konuşulan konularından birisi olan sanal para birimi #Bitcoin'in değeri, geçen yıl yaklaştığı 20.000 dolar seviyelerinden iyice uzaklaşmış durumda.

Bugünlerde 6.500 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin, 2017'deki zirvesinin neredeyse %70 altında.

Medyatik Bitcoin zenginleri Winklevoss kardeşler artık 'Bitcoin milyarderleri' ünvanını yitirmiş durumda. Hatta şanslarını kripto para dünyasının farklı mecralarında arıyorlar ve Zcash adlı yeni bir para birimine yatırım yapıyorlar.

Hâlâ günde 5,3 milyar dolarlık işlemin gerçekleştiği Bitcoin, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası olmaya devam ediyor.

Bu başarıyı kısmen geçtiğimiz yıl hisse senedi, tahvil ya da emtia gibi geleneksel yatırım araçlarıyla pek de ilgilenmeyen yüz binlerce kişiyi cezbetmesiyle elde etti.

Artık finans haber sitelerinde 'Bitcoin nereye kadar yükselebilir?' sorusu değil, 'Nerede dip yapacak?' sorusu soruluyor.

'Bitcoin 400.000 dolara kadar yükselebilir' diyenler şimdilik yanılmış gibi duruyor.

Çöküş nasıl başladı?
Yılın ilk aylarında Bitcoin'in önlenemez gibi gözüken yükselişini durduran üç gelişme oldu

Güney Kore, Bitcoin alım satımı yapanların kimlik bilgilerini açık etmesini zorunlu kılan bir düzenlemeye gitti.
Stripe ve benzeri internet üzerinden ödeme hizmeti sunan şirketler, düşük talep ve Bitcoin transferlerinin uzun sürmesini gerekçe göstererek sanal paraya olan desteklerini geri çektiler.
ABD'de Bitcoin vadeli işlemlerinin başlamasıyla profesyonel yatırımcılar oyuna dahil oldu ve Bitcoin çılgınlığına kapılarak sanal parayı satın alanlar, fiyatlara yön veren tek kitle olmaktan çıktı.

Ocak ve Şubat aylarında hızla değer kaybeden Bitcoin, baharı denge arayışında geçirmiş ve 7.000 dolar - 10.000 dolar bandında dalgalanarak geçirmişti.

Ancak Haziran ayında yayınlanan bir akademik makale, Bitcoin'de geçen yıl yaşanan yükselişin bir piyasa manipülasyonundan ibaret olabileceğini ortaya koydu.

Texas Üniversitesi'nden ekonomistlerin kaleme aldığı makalede, popüler bir Bitcoin borsası olan Bitfinex'in fiyatlamaları manipüle ettiği için baş döndürücü bir yükselişin yaşandığını savunuyordu.

66 sayfalık makalede, Bitcoin'in değer kaybetmeye başladığı dönemlerde başka bir kripto para olan Tether'in devreye sokulduğunu, ve Tether ile Bitcoin satın alınarak fiyatın desteklendiğini ortaya koydu.

Bitcoin, makalenin yayınlanmasından bu yana %20 değer kaybetmiş durumda.

BBC

Devamını Oku
Bitcoin'in çöküşü sürüyor