Coronavirus (Covid-19)

  • 180,145,248Coronavirus Vaka Sayısı
  • 3,902,372Ölü Sayısı
  • 11,342,629Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:00

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

HaberX Akşam Sohbetleri - 20 Mart 2020 - Sağlık sistemimiz kendini test edecek

Gündemde öne çıkan başlıklar HaberX Genel Yayın Yönetmeni Cemil Barlas ve Yayın Sorumlusu Tansu Tomak tarafından yorumlanıyor.

Program, hafta içi her gün https://www.haberx.com  ve HaberX YouTube kanalından canlı olarak yayınlanmakta

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

Sohbet Konuları
Bakan Koca hızlı tanı kitinin bugün devreye gireceğini açıkladı. "Yoğun bakım yatak durumunda ise şanslı durumdayız. Erişkin ve çocuk yoğun bakımlar dahil 100 bin kişiye Almanya'da 29, İtalya'da 13, Fransa'da 12 yoğun bakım yatağı bulunuyor iken ülkemizde bu sayı 40'tır. 99 bin 797 hasta odamız tek kişilik olup gerektiğinde izolasyon veya yoğun bakım yatağı olarak kullanılabilir." #coronavirus

Tüketici sebze ve meyveyi seçerek alamayacak
Ticaret Bakanı Pekcan: Yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldık, 81 il valiliğine talimat gönderdik.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bazı #kolonya üreticilerinin fabrika ve perakende satış fiyatlarını artırmayacaklarını taahhüt ettiklerini bildirdi.

Türkiye Jokey Kulübü kornavirüse karşı alınan önlemler kapsamında at yarışlarının ikinci bir bildirime kadar ertelendiğini açıkladı. #TJK

Sağlık Bakanlığı’ndan genelge: Acil olmayan cerrahi işlemler daha uygun bir tarihe planlanacak

Dünya Sağlık Örgütü #WHO, #korona virüse karşı dünyada 20 aşı geliştirildiğini duyurdu. #DSÖ


Dünyanın en mutlu ülkesi #Finlandiya
BM' nin yayınladığı rapora göre, birçoğu İskandinav ülkesi olmakla beraber dünyanın en mutlu 10 ûlkesinin 9’unun Avrupa’da olduğu belirtildi. Raporda yer alan Avrupa ülkeleri sırasıyla; Finlandiya, Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç, Hollanda, İsveç, Yeni Zelanda ve Avusturya olarak listelendi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 6 Mart tarihinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkes ilanı sonrası planlı konuşlanma faaliyetlerinin sürdürüldüğü bildirildi. #MSB

#Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler dünya çapında hava kirliliği ve CO2 salımında büyük bir düşüş yarattı.

Devamını Oku
HaberX Akşam Sohbetleri - 20 Mart 2020 - Sağlık sistemimiz kendini test edecek

Her 20 ölümden biri aşırı alkol tüketiminden

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), aşırı derecede alkol tüketimi yüzünden 2016 yılında, çoğu erkek, yaklaşık 3 milyon kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
DSÖ raporu, dünya genelinde her 20 ölümden birinin aşırı #alkol tüketiminden kaynaklandığına işaret ediyor.
Rapora göre, aşırı alkol tüketimi yüzünden hayatını kaybedenlerin dörtte üçü erkek.
#DSÖ, yarattığı yüksek derecedeki risk faktörüne rağmen, alkol tüketiminin gelecek 10 yıl içinde önemli ölçüde artacağı uyarısında bulundu.
DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Sağlıklı toplumun gelişmesine engel olan bu tehdide karşı harekete geçmenin zamanı geldi.” dedi.
Raporda, “Aşırı derece alkol tüketiminin, bu tüketimi yapan kişilerin dışında ailelerini ve toplumlarına da büyük zarar verdiği” kaydedildi.
Aşırı alkol tüketiminde Avrupa öndeTüm dünyada 237 milyon erkek ve 46 milyon kadının aşırı derecede alkol tükettiği kaydedilen raporda, bu kişilerin önemli bir kısmının Avrupa ve Amerikalı olduğu bildirildi.
Aşırı derece alkol tüketimi sonucu yaşanan trafik kazalarında ölenler, alkol ilintili ölümlerin yüzde 28’ini, sindirim sorunu çekenler yüzde 21’ini, kalp ve damar sorunu çekenler yüzde 19’unu oluşturuyor.
Dünyada her gün, ortalama en az 33 gram alkol tüketenlerin sayısının ise 2,3 milyar civarında olduğu tahmin ediliyor.
Alkol tüketiminde Avrupa ilk sırada yer alırken, refah seviyesi yüksek yerlerde alkolün daha fazla tüketildiği görülüyor.
Dünyada tüketilen içkilerin yüzde 45’ini beyaz alkol, yüzde 34’ünü ise bira, yüzde 12’sini şarap türü içkiler teşkil ediyor.

#euronews

Devamını Oku
Her 20 ölümden biri aşırı alkol tüketiminden