Coronavirus (Covid-19)

  • 21,068,933Coronavirus Vaka Sayısı
  • 757,446Ölü Sayısı
  • 6,391,343Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor

“Yemekler aşkla, çocuklar eğitimle yoğrulur” mottosuyla hareket eden Parıltım Yemek’in Milas’ın Meşelik Köyü’nde Mart ayında temellerini attığı Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu, kısa sürede tamamlanarak kapılarını açtı. Taşıma sistemiyle kilometrelerce uzaktaki okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler için de kendi evlerinin yanında ilk ders zili çaldı. 300 öğrenci kapasiteli okul, 8 derslikten oluşuyor.

Kısa süre önce Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Köyü’nde kitap okuma evi ile bilgisayar odasını kurarak bilgiye erişimi kolaylaştıran Türkiye’nin en köklü toplu yemek şirketlerinden Parıltım Yemek, “Yemekler aşkla, çocuklar eğitimle yoğrulur” mottosuyla hareket ediyor. Sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyen Parıltım Yemek, geçtiğimiz Mart ayında Meşelik Köyü’nde temellerini attığı Hacı Bahattin Aydın Ortaokulu’nu da tamamlayarak açılışını yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” sözü ile yola çıktıklarını belirten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Necat Aydın, “Bu okul adını, eğitime gönül veren, kendi çocuklarının okumasını sağladığı gibi çevresindeki tüm akraba ve arkadaşlarının çocuklarının da okumasına destek veren aile büyüğümüz, merhum babamızın adından aldı. Biz de onun yolundan yürüyoruz” dedi.

Eğitime desteğimiz devam edecek


Çocukların daha sağlıklı ve daha uygun şartlarda eğitim alabilmeleriyle ilgili kaliteden asla ödün vermeden güven esaslı projeleri her zaman desteklediklerini anlatan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu köyde çocuklar taşıma sistemiyle başka yerlerdeki okullara okumak için gitmek zorunda kalıyordu. Çocuklar evlerine yakın olsunlar, yollarda zaman kaybetmesinler ve eğitimlerine daha çok vakit ayırabilsinler diye köye okul yaptırmaya karar verdik. Bugün de bu hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 100 binlerce kişiye 34 yıldır aşkla yemek hazırlayan Parıltım Yemek’in eğitime verdiği destek ve sosyal sorumluluk projeleri devam edecek.” Aydın, okulun yapım aşamasında kendilerine güvenen ve cesaret veren herkese teşekkür etti.


4 bin 150 metrekarelik bir alanda yapılan 8 derslikli ortaokul binasının açılış törenine Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla milletvekilleri Suat Özcan ve Mehmet Yavuz, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Meşelik Muhtarı Tahir Saylak, Aydın Ailesi, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

#Mugla
#Milas
#Ortaokul
#SosyalSorumluluk
#BasinBulteni

 

 

Devamını Oku
Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor Tencerede bu defa yemek değil eğitim pişiriliyor

Meteoroloji'den yeni uyarı: Ege bölgesinde çatılar uçabilir

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Davut Öztürk, 30 Eylül Pazar günü #Muğla ve İzmir'de etkili olması beklenen tropik fırtına nedeniyle vatandaşların ve yetkililerin duyarlı olması uyarısında bulundu.
#Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Davut Öztürk, yaptıkları son değerlendirmelere göre Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın pazar günü Türkiye'nin batı kesimlerini özellikle Muğla ve #İzmir'i etkileyeceğini söyledi.
Bu sistemin uzun yıllar sonra ilk kez Türkiye'de oluştuğunu anlatan Öztürk, şu değerlendirmede bulundu:

"Sık rastlanan meteorolojik bir hadise değil. Yağış ve kuvvetli rüzgar yönünden batı illeri etkileyecek. Muğla'da pazar günü gün boyunca rüzgar güney yönlerden 60 ila 100 kilometre esecek. Çok şiddetli yağış gerçekleşecek. Yani 70 ila 100 kilogram yer yer de onun da üzerinde yağış bekliyoruz".

Bölgedeki tüm kurum ve kuruluşları uyardıklarını aktaran Öztürk, "Canlılar, uçuşan, savrulan ve düşen her türlü eşyadan olumsuz etkilenebilir. Çatılar, güneş enerjileri uçabilir. Deniz, kara ve hava olmak üzere bütün ulaşım sektöründe olumsuzluklar yaşanabilir. Balıkçılar ve balık yetiştiricileri dikkatli olmalı. Seracılar da dikkatli olsunlar. Rüzgar ve yağış seralara zarar verebilir" diye konuştu.

Denizde dalga yüksekliğinin 2 ila 5 metre yükselebileceğini belirten Öztürk, çok dikkatli olunması gerektiğini, fırtınanın Antalya'da etkili olmayacağını dile getirdi.
Türkiye'de daha önce benzer tropik fırtınanın 2004'te gerçekleştiğine dikkati çeken Öztürk, 1989'da da aynı fırtınanın oluştuğunu bildirdi.


Türkiye'nin 15-20 yılda bir tropik fırtınanın etkisine girdiğine işaret eden Öztürk, şunları dile getirdi:

"Bu tip tropik fırtınalar normalde büyük su kütleleri üzerinde, okyanuslarda ya da büyük denizlerde oluşur. Neme ihtiyacı vardır. Havanın hızlı yükselmesini sağlayan bir hava kütlesi olması gerekli. Deniz yüzeyi sıcaklığı yüksek olduğu için yukarı seviyelerde sıcaklık farkından dolayı bu tip tropik fırtınaların oluşması daha güçlü gerçekleşebiliyor. Akdeniz'de deniz suyu sıcaklıkları 26 ile 30 derece arasında. Nem ile birlikte hava yukarıya doğru hızla ilerliyor saat yönünün tersinde döngü oluşturuyor. Deniz suyu üzerinde hızlı dönmeye ve hareket etmeye sebep oluyor. Ne zaman karaya doğru yaklaşınca hızı azalıyor ve yağış miktarı azalır. Bu tip sistemler daha çok deniz üzerinde oluşur. Küresel iklim değişikliklerinin maalesef olumsuz etkileri tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de görünmeye başlandı".

Devamını Oku
Meteoroloji'den yeni uyarı: Ege bölgesinde çatılar uçabilir