Coronavirus (Covid-19)

  • 20,619,492Coronavirus Vaka Sayısı
  • 747,972Ölü Sayısı
  • 6,353,092Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar

Yanlış beslenmenin insan vücuduna zararları - Sıradışı - 30 Ocak 2019

Turgay Güler'in hazırlayıp sunduğu Sıradışı programında bu bölüm Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ve Diş Hekimi Doç. Dr. İlker Erdoğan ile birlikte diş sağlığı, implant tedavisi, diş tedavisindeki problemler, ağız sağlığının önemi, hekimlikte doğru tedavinin önemi ve yanlış beslenmenin insan vücuduna zararları masaya yatırıldı.

İlker Erdoğan, implant sırasında oluşabilecek sorunlara değindi. İmplant düzgün şekilde yapılmadığı zaman kötü sonuçların olabileceğini belirten Erdoğan, dudak uyuşuklukları, enfeksiyon gibi sıkıntılarla karşılaşılabileceğini belirtti.

Ahmet Rasim Küçükusta, vücuttaki hiçbir organın bağımsız olmadığını, hepsinin birbiriyle alakalı olduğunu, bir organ bozulduğunda vücuttaki tüm organların etkilenebileceğini belirtti. Akupunkturun da buna dayandığını söyleyen Küçükusta, bunun belli noktaları olduğunu, o noktaları uyararak birçok hastalığın tedavisinde işe yaradığını ve modern tıbbın bunu kabul etmiş durumda olduğunu açıkladı.

Programda ayrıca Küçükusta, #obezite, diyabet, #kanser ve kalp damar hastalıklarının en önemli sebebinin beslenme hataları olduğunu, bunlara konulan katkı maddeleri olduğunu açıkladı. İnsanlara bu tip şeylerin zararının iyi anlatılması gerektiğini söyleyen Küçükusta, böylece insanların buna tepki göstereceklerini ve kullanmayacaklarını, yasaklamayla bir yere varmanın hiçbir zaman mümkün olmayacağını aktardı.

Devamını Oku
Yanlış beslenmenin insan vücuduna zararları - Sıradışı - 30 Ocak 2019

Gen Terapisi Kemoterapinin Yerini Alabilir mi?

Gen tedavisi doktorların bazı ölümcül kanser türlerini ve nadiren görülen kalıtsal hastalıkları sadece bir iğneyle tedavi etmelerine olanak sağlayabilir. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hepsi genetik olarak değiştirilmiş insan hücrelerinden elde edilen üç yeni #kanser ilacına onay verdi

#videohaber

Gen Terapisi Kemoterapinin Yerini Alabilir mi?

FURKAN GÜLER İN SESİNİ DUYURALIM

Furkan; ilk kürünü aldığı akıllı ilaç BLINCYTO(blinatumomab) sağlık bakanlığından onay almasına rağmen ,ilaç Türk Eczacılar Birliğine geçtiğinden dolayı para ile dahi satın alınamıyor.Elinde reçetesi mevcut fakat mağdur durumda...Hastalığı Lösemi (ALL) hızla ilerlemekte ve 2. kürüne başlaması gerekirken ilacı olmadığından hastalığı hızla ilerliyor.Belkide bu ilaca Türkiye de ulaşamadığı için organları zarar görebilir hatta ölüm ile sonuçlanabilir.Furkan ve Furkan gibilere yardım edelim sesimizi duyuralım.

#saglikbakanligi#kanser#lösev#lösemi#kanserlesavaş#furkanguler0163

Devamını Oku
FURKAN GÜLER İN SESİNİ DUYURALIM

Küçük İskender'den Üzücü Haber!

Ünlü Şair Küçük iskender'e kanser teşhisi kondu. Sevenlerini hastalık haberiyle üzen şair hastalığını Bodrum'daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyor.

 

Küçük İskender en son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi “Ağır Roman” ile oyunculuğa da adım atan küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü, 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü almıştı.

 

#kucukiskender #iskender #kanser #kucukiskenderkim #siir #kucukiskendersiir #kucukiskenderhasta #uzucuhaber

 

Devamını Oku
Küçük İskender'den Üzücü Haber!

Ünlü Yazar Küçük İskender'den üzücü haber

Şair Küçük İskender’e kanser teşhis konuldu. İlerlemiş hastalığını Bodrum’daki evinde atlatmaya çalışıyor.

Küçük İskender en son ‘İkinci Waliz’ adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi ‘Ağır Roman’ ile oyunculuğa da adım atan küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü, 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü almıştı.

 

#kanser @kucukiskender @unluyazar 

 

Devamını Oku
Ünlü Yazar Küçük İskender'den üzücü haber

Erken aşamadaki meme kanseri hastalarını kemoterapiden kurtarabilecek buluş

ABD'nin New York kentindeki bir #kanser araştırma merkezinde yapılan çalışmaya göre, meme kanserinin en sık görülen türüne yakalanan kadınların yüzde 70'inin hastalığın ilk aşamasında zorlu #kemoterapi tedavisi görmesine gerek kalmayabilir.

Albert Einstein Kanser Merkezi'nin öncülüğünde yapılan araştırmada, tümörün arz ettiği tehlikeyi ölçen bir genetik test üzerine çalışıldı.

Uzmanlar buluş sayesinde tedavi uygulamalarının hemen değişebileceğini ve bu gruptaki kadınların sadece ameliyat ve hormon terapisiyle güvenli bir şekilde tedavi edilebileceğini söyledi.

Kemoterapi sıklıkla ameliyatla alınan tümörün yayılmasını ya da geri dönmesini önlemek için yapılıyor.

Kemoterapi hayat kurtarsa da, kusmadan, halsizlik ve kısırlığa ve kalıcı sinir ağrılarına kadar bir çok ağır yan etkisi bulunuyor.

Nadiren de kalp yetmezliği ve lösemiye yom açabiliyor.

Çalışmada, zaten yaygın bir şekilde kullanılan bir genetik testi yaptıran 10.273 kadın incelendi.

Ancak çoğu kadın testte ortalama bir puan alıyor ve bu durumda ne yapacakları net bir şekilde söylenemiyor.

Ancak Chicago'daki bir kanser uzmanları konferansında sunulan verilere göre, bu kadınlarda hayatta kalma oranı kemoterapi görseler de görmeseler de aynı.

Araştırmaya göre kadınların kemoterapiyle dokuz yıl hayatta kalma oranı yüzde 93,8'ken, kemoterapiyle bu oran yüzde 93,8 oldu.

'Köklü değişiklik'

Hemen uygulanabilecek ve önemli bir tasarruf sağlayabilecek çalışmanın, kanser aranında nadiren görülen bir buluş olduğu belirtiliyor.

Londra'daki Royal Marsden Hastanesi'nden Onkoloji uzmanı Dr. Alistair Ring "Onkologlar bu sonuçları bekliyordu. Hemen bu sabah tedavi yöntemini etkileyebilir" diye konuştu.

Çalışmada sadece meme kanserli hastalar, özellikle de hala hormon tedavisi görenler, tümörü lenf bezlerine yayılmamış olanlar ve tümörlerin daha çabuk büyümesine yol açan HER2 mutasyonu bulunmayan hastalar üzerinde duruldu.

Test, ameliyatla alınan tümörün üzerindeki bir numune üzerinde yapılıyor.

Testte, kanserin ne kadar saldırgan olduğunu belirleyen 21 genin aktivite düzeylerine bakılıyor.

Meme Kanseri Vakfı adlı yardım kuruluşundan Rachel Rawson da "Belli meme kanseri olan kadınlar her gün kemoterapi tedavisi alıp almamaları konusunda korkunç bir ikilemle karşılaşıyor. Bu harika bir haber ve binlerce kadını kemoterapi eziyetinden kurtarabilir" dedi.

Devamını Oku
Erken aşamadaki meme kanseri hastalarını kemoterapiden kurtarabilecek buluş

Kanserin erken teşhisinde çığır açacak yöntem

Kanser bilimi alanında çalışanların bir araya geldiği en büyük buluşma olma özelliğini taşıyan bir konferansta, hastalığın erken teşhisine ilişkin çığır açacak bir gelişme duyuruldu.

ABD'nin New York kentinde gerçekleşen konferansta, 10 farklı #kanser türünün, kan testi yoluyla erken teşhis edilebileceği açıklandı.

Guardian gazetesinde yer alana habere göre, likid #biyopsi adı verilen ve kanda dolaşan kanserli hücreleri tespit etmeye odaklanan yöntem, yumurtalık ve pankreas kanserlerinin erken teşhisinde özellikle iyi sonuç verdi.

Araştırmacılar, diğer kanser türleri için de bu yöntemin evrensel bir tanı aracı olmasını umduklarını açıklıyor.

Araştırmayı kaleme alan Taussig Kanser Enstitüsü'nden Doktor Eric Klein, bu gelişmenin kanser araştırmalarında çığır açma potansiyeli olduğunu söyleyerek, "Bu testin çok insanın hayatını kurtarmasını umuyoruz" dedi.

Toplam bin 600 vaka üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya katılanlardan 749'una o ana kadar kanser tanısı konulmamıştı. 878 kişiye ise henüz tanı konulmuştu.

Testin özellikle, pankreas, yumurtalık, karaciğer ve safra kesesi kanserlerinin tanısında "5 hastanın 4'ünde isabet" gösterdiği açıklandı.

Lemf ve miyelom kanserlerinde ise isaber oranı yüzde 77 ve yüzde 73 olarak gerçekleşti.

Araştırmacılar kan yoluyla tanının, ileriyle doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söylerken klinik araştırmaların gerekliliğine de dikkat çekiyor.

BBC

Devamını Oku
Kanserin erken teşhisinde çığır açacak yöntem