Popüler Kullanıcılar

Yalçın Akdoğan: Liderlik Buhranı

Geçen gün İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Platformu’nun düzenlediği “Dünyada ve Türkiye’de Liderlik” konulu sohbet toplantısına katıldım. Birbirinden değerli akademisyen, işadamı, bürokrat ve sivil toplum temsilcileriyle uluslararası gelişmeleri değerlendirdik. Kimisi ‘Ne olacak bu İslam dünyasının hali, Müslümanlar liderlik sergileyemeyecek mi” türünden sorular sordu, kimisi de “Ne olacak bu dünyanın hali, bu kötü gidişata liderlik yapacak bir ülke, kurum çıkmayacak mı” gibi sorular sordu.

Gerçekten da günümüz dünyası bir yandan kuantum fiziğini, nano teknolojiyi, uzay araştırmalarını, küresel ısınmayı falan konuşuyor diğer yanda ise insanlık tarihinden ilk dönemlerinden beri değişmeyen kronik sorunlar olan açlık, kıtlık, sefalet, cehalet, katliamlar, savaşlar ve terörizm gibi konuları…

Ortaçağ’ın haçlı zihniyetinin modern dönemde yeniden hortladığına şahit oluyoruz.

Karanlık çağların soykırım ve tehcir uygulamalarını andıran vahşetlerin tekrar tekrar yaşandığını görüyoruz.

Üstün ırk anlayışının veya beyaz olmanın hala yüceltildiği, farklı olanın varlığına tahammül edilemediği bir ayrımcılık rüzgârıyla sarsılıyoruz.

Onlarca asır öncenin intikamını almak için bugün masum sivilleri katleden yobaz bir zihniyetin yeniden nüksettiğini görüyoruz.

Tüm bunlara karşı hangi devlet adamı, din adamı, siyaset adamı veya uluslararası kurum, kuruluş, birlik etkili bir liderlik sergileyebiliyor?

Geleneksel dünyanın etkili kanaat önderleri yerini sosyal medya fenomenlerine bıraktı.

AB’nin ne göçmenler konusunda, ne Ortadoğu’da yaşanan krizler ve katliamlar konusunda, ne de Mısır’daki gibi darbeler konusunda bir varlık ortaya koyamadığını, kendi yücelttiği değer ve ilkelerin gereklerini yapamadığını gördük. Türkiye’ye ‘idam gelirse ilişkiler kesilir’ diye ahkâm keserlerken, daha yeni onlarca genci idam eden Sisi’nin ayağına gidip, darbeciyi bağırlarına bastılar.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
Yalçın Akdoğan: Liderlik Buhranı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Savunma Sanayii şirketlerindeki mensuplarının tespitine yönelik soruşturma kapsamında, HAVELSAN’da mühendis olarak çalı

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Savunma Sanayii şirketlerindeki mensuplarının tespitine yönelik soruşturma kapsamında, HAVELSAN’da mühendis olarak çalışan, HAVELSAN şirketi adına alınıp mühendislere kullanmaları için verilen GSM hatlarına Bylock yükleyip kullandıkları tespit edilen ve soruşturma nedeniyle kurumla ilişkileri kesilen 18 mühendis şüpheli hakkında 22.03.2019 tarihinden itibaren arama ve gözaltı kararı verildi. Gözaltı işlemlerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce devam edildiği bildirildi.

2
(İHA)

Devamını Oku

TEM Otoyolu Esenler mevkiinde bir hafriyat kamyonunda yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor.

- TEM Otoyolu Esenler mevkiinde bir hafriyat kamyonunda yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor.

2
(İHA)

Tutuklanan eski Devlet Başkanı Temer için ilk açıklama

Tutuklanan eski Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer’in yolsuzluk yaptığı iddiasıyla tutuklanmasının üzerine Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, “Herkes eylemlerinden sorumlu” dedi.
Eski Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer ‘Lava Jato’ davası kapsamında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Temer’in yolsuzluk iddialarıyla tutuklanmasının ardından ilk açıklama Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’dan geldi. Bolsonaro, "Herkes eylemlerinden sorumlu. Adalet herkes için var” ifadelerini kullandı.
Temer, Devlet Başkanı Dilma Roussef’in yolsuzluk nedeniyle azledilmesinin ardından 2016-2018 yılları arasında görevi devralmıştı. Geniş kapsamlı bir yolsuzluk soruşturmasının parçası olarak Sao Paulo’da tutuklanan Temer çok sayıda yolsuzluk yaptığı iddiasıyla suçlanıyor.
Angra 3 adlı nükleer santral yapımında rüşvet aldığı belirtilen Temer tüm iddiaları reddetti.
Şili’nin başkenti Santiago’ya giden Jair Bolsanoro, bugün yapılacak Güney Amerika Devlet Başkanları Toplantısına katılacak. Yarın da Şili Devlet Başkanı Sebastin Pinera ile resmi bir ziyarette bir araya gelecek.
(İHA)

Devamını Oku

IB Genel Direktörü Dr. Siva Kumari Maltepe Üniversitesi’nde

Maltepe Üniversitesi’nde ‘Türkiye’de IB Eğitimi’ konulu bir panel düzenlendi. Panele İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Altınöz, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, IB Genel Direktörü Dr. Siva Kumari ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. IB Genel Direktörü; “Günümüz dünyasında öğrenciler, hiçbir yetişkinin onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyemediği bir dünyanın içerisine girecekler” dedi.
Maltepe Üniversitesi, ‘Türkiye’de IB Eğitimi” konulu bir panele ev sahipliği yaptı. Maltepe Üniversitesi ile bir “IB Dünya Okulu” olan Marmara Koleji’nin düzenlediği etkinlikle, IB Genel Direktörü Dr. Siva Kumari, ülkemizdeki eğitimciler ve öğrencilerle buluştu. Panele aynı zamanda İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Altınöz, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, IB Gelişim ve Akreditasyon Müdürü Dina Khalaf, IB okul yöneticileri ve koordinatörleriyle, IB programlarında hala öğrenim gören öğrenciler ve mezunlar da katıldı.

Panelden sonra basın mensuplarına konuşan IB Genel Direktörü Dr. Siva Kumari; “Biliyorsunuz, günümüz dünyasında öğrenciler, hiçbir yetişkinin onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyemediği bir dünyanın içerisine girecekler. Bence IB öğrencileri buna hazırlamak konusunda yarışın ilerisinde. Bence büyük beceriler şöyle: Öğrencileri doğru sorular yöneltmeye nasıl yönlendirirsiniz? Onlardan bu bilgi tsunamisinden sağ çıkmalarını ve gerçekten iyi soruları cevaplandırmalarını nasıl istersiniz? Ki bu sorular bazen kendilerine sormaları gereken sorulardır, çünkü onlara bunları başka kimse sormaz. IB’nin araştırma becerileri ve verilerin toparlanması konusunda öğrencilere öz güven kazandırma biçimi de bence bu şekilde. Bence daha önemlisi, algoritmaların duyarlılığımızı ele geçirebildiği bu teknoloji dünyasında, IB öğrencilerinin algoritmanın neler yaptığını ve hızlı kararlar aldığımız şu çağa katkıda bulunup bulunmadığını düşünmelerini istiyorum, örneğin yapay zekâ ve benzerlerinin. Bizim için hakikat bu, yani yapay zekâ ve benzerlerinin tarihsel etkisini ve neler ortaya koyduklarını, 5-10 sene içerisinde oluşturacakları etki üzerine düşünmek ve gerektiği yerde de bu etkileri olumlu yöne çevirmek. Özetle IB’nin, tüm alanlara hâkim, tarihi ve küresel meseleleri göz önünde bulundurarak değerlendirmelerde bulunan, tam da böyle dünya vatandaşları yetiştirdiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda iki yıldır Uluslararası Bakalorya Organizasyonuyla (IBO) işbirliği yapan Maltepe Üniversitesi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programıyla birlikte IB İleri Liderlik Araştırmaları Sertifikasını vermeye yetkili olan Türkiye’de tek, dünyadaki pek az kurumdan biridir. Ayrıca, her yıl belli aralıklarla düzenlenen Uluslararası Bakalorya Profesyonel Gelişim Seminerleriyle (IBPD) Maltepe Üniversitesi dünyanın dört bir yanından gelen öğretmen ve yöneticilerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamaktadır.
(İHA)

Devamını Oku

Tır, yolcu minibüsünü biçti: 1’i ağır 3 yaralı

İzmir’in Torbalı ilçesinde, sağ şeritten yolcu almak isteyen minibüse arkadan gelen tır çarparken, can pazarının yaşandığı kazada 1’i ağır 3 kişi yaralandı.
Torbalı ilçesinde Torbalı-Kemalpaşa yolunda feci bir kaza meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, saat 06.45 sularında Dağkızılca mevkinde Kemalpaşa’dan Torbalı istikametine seyir halinde olan Yılmaz B. yönetimindeki 35 PEC 62 plakalı minibüs, yolcu almak için yolun sağ şeridinde durdu. Aynı istikametten gelen Faruk Z. yönetimindeki tır, minibüse çarpmamak için şerit değiştirmek istedi fakat arkadan gelen bir başka araç olduğu için şerit değiştiremedi ve önündeki minibüse çarptı. Çarpmanın etkisiyle her iki araç şarampole yuvarlandı. Minibüs içerisinde bulunan yolcu E.E. ve E.O. hafif şekilde yaralanırken, yolcu K.S. ağır yaralı olarak Kemalpaşa Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Kazayla inceleme soruşturma başlatıldı.
(İHA)

Devamını Oku
Tır, yolcu minibüsünü biçti: 1’i ağır 3 yaralı
Tır, yolcu minibüsünü biçti: 1’i ağır 3 yaralı
Tır, yolcu minibüsünü biçti: 1’i ağır 3 yaralı
Tır, yolcu minibüsünü biçti: 1’i ağır 3 yaralı

Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı

Aydın’da düzenlenen programla berberlere uygulamalı eğitim verildi. Oldukça renkli geçen programda berber ve kuaförler hem eğitim aldı hem de hünerlerini sergiledi.
Aydın Turistik Park’ta Berberler Odası tarafından gerçekleştirilen etkinlikte; Aydın’da faaliyet gösteren berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Federasyonu Türk Milli Takımı Eğitmenlerinden Murat Dağlı ile bir araya geldi. Programda Murat Dağlı, saç kesimi ve stilistliğin inceliklerini anlatıp, meslektaşları ile hünerlerini uygulamalı olarak sergiledi.
Etkinliğe katılan Aydın Esnaf Odaları Birliği ve Berberler Odası Başkanı Selahattin Çetindoğan, her meslekte olduğu gibi berberlikte de her geçen yeni uygulama ve stillerin ortaya çıktığını belirterek “Meslektaşlarımızın bu gelişmelere ayak uydurması için eğitim programı düzenledik” diyerek programa katılıp mesleğin inceliklerini anlatan eğitmen Murat Dağlı’ya teşekkür etti.
Program sonunda eğitime katılan berberlere sertifika verildi.
(İHA)

Devamını Oku
Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı
Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı
Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı
Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı
Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı
Aydın’da berberlere mesleğin incelikleri anlatıldı

Usta ve Altay, Altınekin’de vatandaşlarla buluştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Uğur İbrahim Altay Altınekin’de vatandaşlarla buluştu.
İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen programda partililere seslenen Usta ve Altay, AK Parti belediyeciliğinin kazanımlarını anlattı.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, seçime az bir süre kaldığını ve son düzlüğe gelindiğini belirterek, Konya’nın tüm ilçe ve mahallelerinde sevgi ve muhabbetle karşılandıklarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aynı samimiyeti gösterdikleri için Altınekinlilere teşekkür eden Başkan Altay, “Yeni Büyükşehir Yasası’nın uygulanmaya başladığı son beş yıllık süreçte Altınekin’e 75 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Bunun çok önemli bir kısmı altyapı çalışmalarına ayrıldı. AK Parti belediyeciliği hizmet belediyeciliğidir. Her geldiğimizde yeni projeler ürettik. Bu seçimde çok daha güçlüyüz. Biz kökü 15 Temmuz’da atılmış, Yenikapı ruhuyla yoğrulmuş bir ittifakın adayıyız. Konya’da Cumhur İttifakı’nın çok başarılı olacağına inancımız tam. Sizlerden güçlü bir destek istiyoruz. İnşallah Altınekin bugüne kadar olduğu gibi bugün de gereğini yapacaktır” dedi.

“İttifakımız pazara kadar değil mezara kadar”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Usta da çok önemli bir seçimin arefesinde olduğumuzu ve verilecek her oyun ülkenin bekasını etkileyecek güce sahip olduğunu ifade etti. Usta, “Bizim gücümüzü nereden aldığımızı biliyorsunuz. Sizlerden aldığımız oylarla var olan bir partiyiz. Cumhurbaşkanımızın bir vesayet ortağına, bir medya patronuna, bir cuntaya asla teslim olmadığını biz gayet iyi biliyoruz. Asıl derdimizin, bu bayrak, bu ezan ve bu vatan olduğunu unutmamamız gerekiyor. Verdiğiniz her oyla kime destek olduğumuza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Cumhur İttifakı, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Devlet Bahçeli’nin bir masa başında oluşturduğu bir ittifak değildir. Vatan için, bayrak için pazara kadar değil mezara kadar olan bir ittifaktır. Bu ittifaka destek vermenizi istiyoruz” diye konuştu.
Altınekin Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Muharrem Dere, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Hançerli ve MHP İlçe Başkanı Kamil Temel’in eşlik ettiği ziyaret programı kapsamında esnafları ve vatandaşları ziyaret eden Usta ve Altay, Altınekinlileri ülkenin istikrarı ve bekası için Cumhur İttifakı’na destek vermeye çağırdı.
(İHA)

Devamını Oku
Usta ve Altay, Altınekin’de vatandaşlarla buluştu
Usta ve Altay, Altınekin’de vatandaşlarla buluştu
Usta ve Altay, Altınekin’de vatandaşlarla buluştu
Usta ve Altay, Altınekin’de vatandaşlarla buluştu

En güzel ve anlamlı Cuma mesajları! 22 Mart Cuma namazı saatleri

Müslüman alemi bir Cuma gününe daha erişmenin mutluluğunu yaşıyor. Cuma gününün İslam aleminde ayrı bir önemi bulunuyor. En güzel ve anlamlı Cuma mesajlarını sevdiklerinize göndererek onları mutlu edebilirsiniz. Merak edilen 22 Mart Cuma namazı saatlerini de haberimizde illere göre inceleyebilirsiniz.
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
En güzel ve anlamlı Cuma mesajları! 22 Mart Cuma namazı saatleri

Galatasaray, Beşiktaş'ın yıldızı Gökhan Töre ile el sıkıştı!

Fatih Terim'in isteği üzerine harekete geçen yönetim, Beşiktaş'la sözleşmesi bitecek olan Gökhan Töre ile anlaştı. Yıldız futbolcu 2+1 yıllık imzayı atacak.
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Galatasaray, Beşiktaş'ın yıldızı Gökhan Töre ile el sıkıştı!