Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Ağız Kokusu kaderiniz değil

Ağız kokusunun kontrol edilemez ve zor tedavi edilir bir durum olduğu endişesi hem tedavisini geciktirmekte hem de psikolojik olarak kişide konuşurken ve insanlarla yakınlaşırken güvensizliği neden olmaktadır.

Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur.

Ağız içinde var olan eskimiş köprü ve protezle zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Mutlaka köprü altlarını ve aralarını diş ipi ve ara yüz fırçası ile temizlemek gerekir. Az su tüketimi ağız kuruluğuna sebep olduğu için kokuyu destekler.Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir yere sahiptir.                          


Su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Çok su tüketerek tükürüğün akışkanlığını arttırıp temizlemesine katkısı olur.

20 yaş dişlerinizi kontrol ettirin

20 yaş dileri tam çıkamadığı durumlarda etrafında yiyecekleri tutan cepler bulundurur. Tam çıkan 20 yaş dişleri bile çok arkada olduğu için temizlenemez. Eğer kullanılmayacak pozisyonda ise öndeki dişlerinizi çürütmesine ve ağız kokusuna sebep oluyorsa mutlaka çektirilmelidir.

 

 

Dişlerin iç ve dış çiğneme yüzeylerinin temizliği çok önemlidir. En etkili yol dogru fırçalanmasıdır. Diş ipi kullanımı, ara yüz fırçaları, ağız duşları ilave olarak önerilebilir. Bunu Yanı sıra periodik kontroller diş hastalıklarının başında müdahale edilebilmesi için çok önmelidir.2 yılda bir çekilecek panaromik röntgenler aralarda oluşmuş başlangiç çürüklerinin tespiti açısından çok önemlidir. En az altı ayda bir olmak üzere diş hekiminize  muayene olunuz.  

Devamını Oku

Zor piyasa sartları Dişleri de zorluyor

 

PATRON HASTALIĞI “BRUKSİZM”

 

Diş gıcırdatma diye tanımladığımız Bruksizm, genellikle uyku halindeyken dişleri sıkma eylemidir. Kişi bunu bilinçsiz bir şekilde yapar. Uyandığında dişlerini sıktığını hatırlamaz ama dişlerindeki sızıyı hisseder. Halk arasında görülebilen bu rahatsızlık, son dönemde “iş dünyası”nda çok daha fazlaca görülür bir hal aldı. “Patron Hastalığı” olarak da tanımladığımız bu rahatsızlık, genellikle stresli dönemlerde çok yaygınlaşıyor.

 

Özellikle, ekonomik sıkıntıların genel olarak yaygınlaştığı, dövizdeki ani oynamaların yaygın olarak görüldüğü ve siyasi çalkantıların yaşandığı dönemlerde iş adamı, özellikle de patron ve yönetici pozisyonundaki hasta profilimizde yüzde 30’ları bulan bir artış görübiliyoruz.  Şikayetler arasında ise büyük benzerlikler var, “Dişlerimi gıçırdatıyorum. Sabah uyandığımda çenem ağrıyor ve dişlerim sızlıyor.”

 

Bu şikayetleri yaşayan “patronlar” diş dolgularına zarar verebilir, dişlerini kırabilir, hatta çene eklemi, baş, yüz,  boyun ve sırt ağrıları çekebilirler. Bruksizm’in arkada yatan en önemli sebeplerden biri stresdir. İş adamları ve patron pozisyonundaki kişiler, stresliyken diş gıcırdatması da şiddetlenir. Maalesef son dönemde yaşanan özellikle dövizdeki ani artışla gündeme gelen süreçte tablo yine değişmedi. Şu anda bu konuda tedavi ettiğimiz çok sayıda hastamız var.

 

Bruksizmin sebepleri gibi tedavisi de farklılık gösterir. Tedavi daha çok akut problemleri çözmeye yöneliktir. Her hastaya özgü yapılan gece plakları kullanılır. Bu plaklar haraketli protez şeklindedir, dişlerin üzerine yerleştirilir.. Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabileceği gibi diş problemlerinin hallolması da sorunu çözebilmektedir. Bu durum kronik olarak uzun yıllarca devam etmişse ve hastanın dişlerini çok aşındırıp estetiği etkilemiş ise, aşınmış dişleri ve estetik görüntüyü geri kazandırmak mümkün. Bazen bunlar yeterli olmamakta stres için psikolojik destek alınabilmekte ya da Bruksizm için ilaç enjeksiyonu uygulanabilmektedir. Bir hekim olarak tavsiyem, bu tür rahatsızlıkların hissedilmesiyle birlikte hemen doktara başvurulması ve en kısa sürede önlem alınması. Aksi halde, diş sıkmayla başlayan rahatsızlık iskelet yapısını bozabilecek boyutlara kadar uzanabilir…

 

 

Devamını Oku