Hakkında
Şişmanlık (Obezite), Kilo Problemi, Aşırı Kilo Alımı, Zayıflama Diyetleri, Kalp Damar Hastalıkları ve Beslenme, Diyabet (Şeker Hastalığı), Tip 1 Diyabet, Tip 2 Diyabet, Hiperlipidemi, İnsülin Direnci ve Metabolik Sendrom, Kilo Alma Diyetleri, Kilo Verme Diyetleri, Troid Hastalıklarında Beslenme, Anoreksiye ve Blumia Hastalarında Beslenme, Gut Hastalığı ve Beslenme, Sağlıklı Beslenme, Gebelik ve Beslenme, Çocuk Beslenmesi, Çocuk ve Ergenlerde Kilo Kontrolü, Bebek Beslenmesi, Kurumsal Beslenme Danışmanlığı, Vejeteryan Beslenmesi, Gebe ve Emziklilikte Beslenme ve Kilo Kontrolü, Alerji ve İntolerans durumlarında beslenme, Sağlık & Diyet Sayfama Hoş Geldiniz Beslenme ve Diyet Danışmanlığı “Sağlıklı Beslenme “de her zaman mükemmeli yakalama çabası içerisinde oldum. Eğitimimde Diyetisyen Beslenme Uzmanlarından kanıta dayalı, yenilikçi, gerçekçi, güvenilir yöntem ve araştırmalara dayanan sistematik bilgiler elde ettim. Beslenme kaynakları sağlama konusundaki zengin geçmişimle de gurur duyuyorum. İnsanlar için daha iyi ve daha sağlıklı bir gelecek inşa etmek için sağlık üzerine 2 üniversite öğrenimi daha bitirmeye çalışıyorum. Danışanlarımla birlikte herkes için daha iyi sağlık elde etmenin bir taahhüdüm olduğunu da bilmenizi isterim.İster yüzyüze,ister online olarak her yerde, herkes için, daha iyi, daha sağlık dolu olmanız taahhüdümdür sizlere. Benim temel amacım sağlıklı beslenme ile, bilginizi ve iş gücünüzü zinde ve formda kalarak geliştirmenizdir.
 • Yaşadığı yer Türkiye
 • Şehir Bursa
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Yaşlılarda Kilo Kontrolü

Yaşlı yetişkinlerin sayısı hızla artarken, ulusal obezite salgını da yaşlanan nüfusumuzu etkiliyor. Bu özellikle çok sayıda sağlık riski ve bu durumla ilişkili artan maliyetler göz önüne alındığında sorun büyük oluyor. Kilo yönetimi, yaşlanma sırasında tipik bir yağ yeniden dağılımı olan abdominal adipozite ile ilişkili riskler ve bu yaş grubundaki komorbid durumların yaygınlığı göz önüne alındığında, yaşlı yetişkinler için son derece önemlidir. Bununla birlikte, sarkopeni tehlikeleri (kas kütlesi ve kalitesi kaybedildiğinde ortaya çıkan bir durum), kilo kaybıyla birlikte kalça kırığı riskinin artması ve yaşlılarda azalmış mortalite ile artmış VKİ arasındaki ilişki göz önüne alındığında kilo vermeye yönelik yaklaşımlar kritik olarak ivedilikle düşünülmelidir.

Obezite bir pandemiktir ve dünya genelinde giderek yaygınlaşmaktadır. Çoğunlukla da bu durum gözden kaçırılmaktadır.Obezite, hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabet ve uyku apnesi  ve osteoartrit  gibi birçok durumla ilişkilidir. Kanser  ve bilişsel işlev bozukluğunda da Obezite ve bu koşulların çoğu arasındaki ilişki, obeziteye sahip kişilerin neden sıklıkla erken ölüm yaşadığını açıklamaya yardımcı olur. Engellilik, morbidite ve mortalitenin artmasına ek olarak obezite, daha yüksek sağlık bakım maliyetleri yaratır. 

Yaşlanma sürecinde, yağ, uzuvlardan vücudun gövdesine merkezi olarak yeniden dağıtılır. Yaşlanmanın fiziksel belirtileri vücut yağında progresif bir artışa yol açar, ancak aynı zamanda düşük kas fonksiyonu ile birlikte iskelet kası kütlesi kaybı olan sarkopeniyi de teşvik eder.İnsanlar yaşlandıkça da, yağsız kitlenin yerini yağ kütlesi alır.

Önümüzdeki on yıllarda yaşlı yetişkinlerin sayısının önemli ölçüde artacağı tahmin edilmektedir ve obezitenin ele alınması, bu hızla büyüyen nüfusun sağlığı için çok önemlidir. "Obezite paradoksu", obezitenin yaşlı yetişkinlerde büyük bir sağlık sorunu olarak ele alınmasına dikkat edilmemesine katkıda bulunsa da, obez yaşlı yetişkinlerde kilo kaybı ve iyileştirilmiş zindelik işlevini ve çoklu sağlık göstergelerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Fiziksel aktivite ve diyet tek başına sonuçları iyileştirebilse de, randomize kontrollü çalışmalar birleştirildiğinde daha iyi sonuçlar gösterdi. Yaşlı yetişkinin hedefleriyle ilgili bir plan geliştirmek ve iyileştirilmiş yaşam kalitesi amacına ulaşmak için aktivite reçetesi süreci hasta merkezli olmalıdır.

Diyetisyen Nursena Ardalı

www.diyetisyenmerkezi.com ( www.bursadiyetisyeni.com )

 

Devamını Oku
Yaşlılarda Kilo Kontrolü

Gut Hastaları İçin Beslenme Rehberi

Gut, bir tür artrittir. Yüksek düzeyde ürik asit, eklemlerinizde ve yumuşak dokularda kristallerin oluşmasına neden olarak iltihaplanma, ağrı ve şişmeye neden olduğunda ortaya çıkar.

Vücudunuzdaki ürik asit miktarı şunlara bağlıdır:

 • Vücudunuzun ürettiği ve attığı ürik asit miktarı.
  • Vücudunuz doğal olarak daha yüksek miktarda ürik asit üretebilir veya ondan kurtulmakta daha fazla güçlük çekebilir.
  • Bazı ilaçlar (örn. Diüretikler) ve tıbbi durumlar (örn. Yüksek tansiyon) vücudunuzun ne kadar ürik asit yaptığını veya geçtiğini (çoğunlukla idrar yoluyla) etkileyebilir. İlaçlarınızı almaya devam etmeniz önemlidir.  
 • Yediğiniz pürin miktarı.
  • Bazı yiyecek ve içecekler pürin adı verilen bileşikler içerir. Purinler vücutta ürik aside dönüşür. Et ve deniz ürünleri pürin bakımından yüksektir ve ürik asit seviyelerini artırabilir. Bitkisel besinlerde bulunan pürinler ürik asit seviyelerini artırmaz ve endişe verici değildir.

Gut, kanınızdaki ürik asit seviyelerini düşüren ilaçlar ve diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilir. Gut genellikle aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar. Bu koşulları gut ile birlikte yönetmek önemlidir:

 • aşırı kilolu veya obezitelik
 • yüksek tansiyon
 • yüksek kan kolesterolü
 •  tip 2 diyabet
 • kalp hastalığı
 • kronik böbrek hastalığı
 • genitoüriner (idrar ve üreme) hastalıkları.

Bu koşullardan herhangi biri için diyetinizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa,bir diyetisyene başvurun.

Bu yazının odak noktası, size ürik asit seviyenizi diyetle düşürebileceğiniz ve bu nedenle gut atakları veya atakları riskinizi azaltabileceğiniz yollar sunmaktır.

Atabileceğiniz Adımlar

 1. Doymuş ve trans yağ oranı düşük olan sağlıklı bir diyet uygulayın. İşlenmemiş, bitki bazlı gıdalardan zengin bir diyet, gut atakları riskinizi azaltmanıza ve en iyi genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Yiyecek seçimlerinize rehberlik etmesi için aşağıdaki bilgileri kullanın:
  • Et ve deniz ürünlerini porsiyonlarda küçük tutun. Bir porsiyon 75 g'dır  . Çoğu insan genellikle çok daha büyük porsiyonlar yediğinden, bu, yenilenler pürin miktarınızı önemli ölçüde azaltabilir.
   • Balık, omega-3 yağlarında yüksek ve doymuş yağda düşük olduğu için sağlıklı bir seçimdir. Balık alımınız haftada iki porsiyondan azsa, balık yağı takviyesi kullanımını doktorunuzla, eczacınızla veya  diyetisyeninizle görüşün.
  • Organ etlerinden (karaciğer, böbrek, vb.) Uzak durun çünkü bunlar yüksek seviyede pürin içerirler.
  • Bitkisel protein kaynaklarını daha sık seçin: fasulye, mercimek, soya peyniri ve tuzsuz fındık ve tohumlar. Bu gıdalardan bazıları pürin içermesine rağmen, ürik asit artışı veya gut semptomları riski ile bağlantılı değildir.
  • Az yağlı süt (yağsız,% 1,% 2) ve süt ürünlerini seçin. Örnekler arasında az yağlı yoğurt (% 0,% 1,% 2) veya az yağlı peynir (% 20'den az ) yiyin. Bu yiyeceklerde çok az pürin bulunur veya hiç yoktur ve ürik asit seviyelerini düşürmeye ve gut atağı riskine yardımcı olabilir.
  • Sebzeleri diyetinizin önemli bir parçası yapın. Her gün en az dört porsiyon sebze yemeyi hedefleyin. Ayrıca atıştırmalık olarakda abur cubur değil sebzeleri seçin.
  • Meyve suyu yerine bütün bir meyve yemeyi seçin. Her gün en az üç porsiyon meyve yemeyi hedefleyin.
  • Pop, meyveli içecekler, özel kahve ve çay içecekleri, şekerlemeler ve hamur işleri, çörek, kek ve kurabiyeler gibi şekerli tatlılar gibi şekerli   yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 2. Alkolü sınırlayın. Bir veya iki bardak içecek bile gut krizi riskinizi artırabilir.  

  Tüm alkoller ve özellikle bira, gut atağı riskinizi artırabilir. Ağrılı gut hastalığınız varsa veya gut krizi geçiriyorsanız tüm alkollü içeceklerden kaçının. Alkol kullanımından emin değilseniz doktorunuzla konuşun.

 3. Susuz kalmayın. Her gün 2-3 Litre (8-12 bardak) sıvı içmeyi hedefleyin. Su en iyi seçimdir.
 4. Kilo vermek sizin için bir hedefse, yavaş ve sürekli kilo vermeyi teşvik eden bir kilo verme planı seçin. Hızlı kilo kaybı veya hayvansal protein içeriği yüksek bir diyetin uygulanması, kanınızdaki ürik asit seviyelerini ve gut atağı olasılığını artırabileceği için önerilmez. Doktorunuz veya  diyetisyeniniz size özel bir plan geliştirmenize yardımcı olabilir.

Dyt. Nursena ARDALI

www.diyetisyenmerkezi.com ( www.bursadiyetisyeni.com )

 

Devamını Oku
Gut Hastaları İçin Beslenme Rehberi

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sağlığını Desteklemek

İnsan vücudu neden ilaçlara ihtiyaç duyar

Eskiye nazaran gitgide zayıflayan topraklarda yetişen gıdalar, hava ve sudaki toksik kimyasalların ve metallerin yaygınlığı nedeniyle, bugunün vücutları mikrop ve virüslerle savaşta daha zayıf hale gelmiştir . Buna ek olarak stres, yetersiz diyet, fast food yaşam, radyasyon ve elektromanyetik alanları da eklersek, vücudumuz doğal olarak mikrop ve virüslerle başa çıkmak için yeterince güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalıdır.Güçlü bağışık sistemine sahip olmayan vücutların, istilacı mikroplarla savaşmasına yardımcı olacak ilaçlarının olması çok önemlidir.

COVID-19 salgınında bağışıklık sistemini güçlendirmek neden önemli hale geldi

Koronavirüs ile ilişkili olarak geliştirilen bir ilaç olmadığından dolayı COVID-19 salgını sırasında bağışıklık sisteminizi kontrol altında tutmak bu durumda çok önem arz etmektedir. Tedbirimizi elden bırakmadan hemen yeterli ve dengeli beslenme seçeneklerimizi gözden geçirelim.Kendinizi nasıl koruyabileceğiniz ve beslenme dengeleme ile nasıl korunacağımızı veya iyileşebileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için bir beslenme uzmanına başvuralım.

Dyt. Nursena ARDALI www.diyetisyenmerkezi.com

İyi bir bağışıklık = güçlü mide asidi, iyi çalışan organlar vb. oluşturmaktır.Bunu için vücudu doğru mineraller ve vitaminlerle besleyerek yeniden oluşturabiliriz?

Ne yapabilirsin?

 • Yeterli protein artı pişmiş sebzeler yiyin – sebzeleri pişirmek, sert lifleri parçalayarak mineralleri serbest bırakır.
 • Kaynak suyu için;

Beslenme dengelemesi ve Panik

Bu sürece ‘beslenme dengesi ve gelişimi’ denir çünkü farkındalık ve yeteneklerinizle birlikte bedenle birlikte zihin de gelişecektir. Şunu unutmayın, korku duyan insanın, bedeni zayıflar. Çünkü insan ‘uçuş veya kavga’ modundayken veya ‘alarm’ durumundayken, vücudumuzda kalsiyum, magnezyum ve çinko mineralleri dakikalar içinde tükenirve sonucunda  insanlar uzun süreli stresli olur veya zayıf sağlıksız ve dengesiz diyet yaparlarlarsa bahse konu vitamin ve minerallerden düşük rezervlere sahip olur ve bu nedenle de stresle ve hastalıklarla düzgün baş edemezler.

Bir beslenme dengeleme programından bazı koruma önlemleri almak bu durumda çok önem arz eder.

Ek olarak alıbileceğimiz A ve C Vitamini; Selenyum;Esmer Su Yosunu (Kelp); çinko; fazlalık oluşursa hastalık yapabileceği için az miktar da bakır, mürver şurubu (yapabileceğiniz), gibi ilaçlar vücudunuzun mikrop ve virüslerle başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, koronavirüse karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için dengeli bir diyet yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kendinizi nasıl koruyabileceğiniz ve beslenme dengeleme ile nasıl iyileşebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bir beslenme uzmanına başvurun.

Bağışık Sistemimizi desteklemek ve daha sağlıklı hale getirmek için beslenme stratejileri

Koronavirüse yakalanacak kadar talihsizseniz, onunla savaşmak ilacı ve aşısı henüz olmadığından bağışıklık sisteminize bağlı olacaktır. Bağışıklık sisteminizin de, vücudunuza giren yabancı olarak tanıdığı herhangi bir şeyi tespit etme ve yok etmesinin çeşitli yolları vardır. Şunu da unutmayalım vücudumuz zaten her gün biz bilmeden bakteri ve virüslerle savaşmaktadır.

Cildimizin yanı sıra, mukus ve tabii ki çok değerli mikro-biyomumuz savaşta ön sırada savunmamızdır. Bir patojen bu savunmaları ihlal ederse, beyaz kan hücrelerimizle veya bağışıklık hücrelerimizle uğraşmak zorunda kalır. Bağışıklık sisteminin gücü kişiden kişiye değişir ve dahası, günden güne de değişir, çünkü enfeksiyonla mücadele yeteneği birçok faktöre bağlı olarak dalgalanır. COVID-19 salgını sırasında bağışıklık sisteminizi kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey şunlardır:

1. Bol miktarda meyve ve sebze yemek

Yemeğinizde çok sayıda sebze bulunmalı ve meyve tüketmeliyiz, yemeklerimizi çeşit olarak değiştirdiğinizde bağışıklık sisteminizi güçlenecek ve böylelikle virüslerle savaşmak kolaylaşacaktır. Meyve ve sebzeler, anti-enflamatuar antioksidanların yanı sıra A ve C vitaminleri ve folat dahil olmak üzere bağışıklık sisteminin işlevine yardımcı olduğu bilinen temel besinlerimizi sağlar. Ayrıca bağırsaktaki bağışıklığı optimize eden kimyasal bir sinyal sağlayan biyoaktif bileşikler sağlarlar.

2. Mikrobiyom ve Etkileri

Çoğu insan bakteri takviyelerinin ve fermente gıdaların sindirimine nasıl fayda sağlayabileceğinin farkındadır, ancak birçoğu bağışıklık sistemini desteklemede ne kadar iyi olabileceklerinin farkında değildir. Bağışıklık sisteminin% 70’inden fazlası bağırsağın astarında bulunur ve çeşitli bakteri topluluğu tarafından desteklenir. Bağırsak bakterilerinin faydalı türlerinin hem doğuştan hem de edinilmiş bağışıklık sistemlerini etkilediği kanıtlanmıştır. Kış aylarında alınan probiyotiklerin yaygın soğuk algınlığını önemli ölçüde kısalttığı ve semptomların şiddetini azalttığı da bilinmektedir.

3. Aktif olun

İmmünolojik olarak formda olmak için fiziksel olarak formda olmanız gerekir. Beyaz kan hücreleri oldukça hareketsiz olabilir, ancak egzersiz kan akışınızı artırarak onları harekete geçirir, böylece vücudunuzda daha iyi çalışmaya başlayabilirler. Enfeksiyona karşı daha savunmasız olan yaşlı insanlar için tavsiye, mümkün olan her egzersizi yapmaktır. Birşey yapmak yapmamaktan iyidir. İyi egzersiz ve yemek , daha iyi uyumanıza da yardımcı olma olasılığını artıracaktır, bu da vücud için bir bonustur çünkü yorgun bir vücut viral enfeksiyona karşı daha duyarlıdır.

Bu basit yaşam tarzı tavsiyesi gerçekten önemlidir, çünkü bağışıklık destekleyici besinleri vücudumuza stoklayarak kendinizi mikrop ve virüslere karşı en iyi dövüş şansını verebilirsiniz:

C Vitamini:  Vücudun enfeksiyonla mücadele yeteneğini destekleyen güçlü bir antioksidandır. C vitamininin soğuk algınlığının süresini kısalttığını ve şiddetli sepsis ve septik şoku olan hastalarda mortaliteyi önemli ölçüde azaltabildiğini biliyoruz. Çin’deki Zhongnan Hastanesi’nde yapılan ilginç bir çalışma, koronavirüsün C Vitamini ile tedavisinde bazı başarılar gösterdi. İyi C vitamini gıda kaynakları arasında narenciye, yeşil sebzeler, kivi, çilek ve biber bulunur.

D Vitamini:   genel sağlık için önemli bir besin maddesidir ve çalışmalar, bu hayati vitamini düşük insanların üst solunum sistemi dahil olmak üzere daha büyük bir enfeksiyon riski altında olduğunu göstermiştir. Kış aylarında, düşük güneş ışığı seviyeleri, diyetlerimizden D vitamini almamız gerektiği anlamına gelir. Somon ve uskumru, yumurta ve mantar ve diğer yağlı balıklar da D vitamini kaynağı vardır. Kış aylarında düzenli olarak bu yiyeceklerin bir kısmını seçerek soframıza dahil etmek, D vitamini seviyenizi yükseltmenin iyi

Quercetin (Kuersetin): hastalıklara karşı koruduğu ve hücrelerimizle enfeksiyonla mücadele yeteneğini geliştirdiği tespit edilen bitkisel gıdalarda bulunan doğal olarak bulunan bir flavonoiddir. Beslenmede en zengin antioksidanlardan biri olarak kabul edilen quercetin serbest radikal hasarı, yaşlanmanın ve inflamasyonun etkileri ile mücadelede önemli bir rol oynar. Quercetin yeşillik, domates, çilek ve brokoli gibi bitkisel gıdalarda bulunan flavonoid antioksidan türüdür. Teknik olarak “bitki pigmenti” olarak düşünülür, bu da tamamen renkli, besleyici meyveler ve sebzelerde bulunur.

Mürver özü:  mürver özlerinin grip ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

N-Asetil sistein:  takviye edici formda alınabilir ve vücudun ana antioksidan olan glutatyon üretimini artırabilir. Altı aylık bir süre boyunca yapılan takviyenin grip semptomlarını ve yataktaki günleri azalttığı kanıtlanmıştır.

Selenyum:  Eksikliği virüslerin mutasyona uğrama oranını hızlandırıyor. Güçlü selenyum için brezilya cevizi, yulaf, ayçiçeği tohumu, balık, hindi ve tavuk gibi yiyecekleri soframızdan eksik etmeyelim.

Çinko: çeşitli bağışıklık hücrelerinin fonksiyonu ve çoğalmasında önemli bir rol oynar. Hafif ila orta derecede eksikliğinde bile bağışıklık sisteminin enfeksiyonla başa çıkma yeteneği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Birçok çalışma, düşük çinko seviyelerinin pnömoni gibi enfeksiyon riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Vücudun çinko depolamak için çok fazla yeteneği yoktur, bu nedenle günlük yemeklerinizde bu bağışıklığı artıran mineralin bol miktarda bulunması çok önemlidir. En İyi çinko kaynakları et, nohut ve mercimek, kabak ve susamdır.

A Vitamini: çeşitli bağışıklık sistemi fonksiyonları A vitamini kullanır ve eksikliğinde doğuştan gelen bağışıklık sistemini bozduğu bilinmektedir. A vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonunda yer alan bazı genleride düzenler.

A vitamini diyette iki şekilde bulunur: beta-karoten (kırmızı, sarı ve turuncu bitki gıdalarında bulunur) ve retinol veya ‘aktif A vitamini’ (yumurta, tereyağı, karaciğer ve tam yağlı süt ürünleri).

Bağışıklık sisteminizi desteklediği bilinen tüm gıdalar:

Yeşil çay: vücutta virüs yayıcı enzimlerin üretimini engellemeye yardımcı olduğuna inanılan flavonoidler içerir. Ayrıca antioksidanlarda son derece yüksektir ve bir virüs tarafından enfekte olduğumuzda viral semptomlarla savaşmaya yardımcı olmak için vücudumuza çok ihtiyaç duyulan bir destek verebilir.

Sarımsak: virüslerle savaştığı ve viral enfeksiyonlardan daha hızlı iyileşmeyi teşvik ettiği biliniyor. Sarımsaktaki bir bileşik olan alisin, beyaz kan hücresinin hastalığa tepkisini arttırdığı da bilinmektedir.

Mantar: bağışıklık sisteminizi geliştirebilir ve bir virüsün çoğalmasını engelleyebilir. Mantarlardaki terapötik bileşen, antibakteriyel, antienflamatuar ve hücre yenileyici ajanlar olarak işlev görür.

Zencefil: Gribin olumsuz semptomlarını hafifletmek için antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar etki sağlar.

Elma sirkesi: bağışıklık sisteminizi güçlendirmede mükemmel olan anti-viral ve probiyotik özelliklere sahiptir.

Gördüğünüz gibi, virüs ilerledikçe kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için yapabileceğiniz çok şey var. Koronavirüs hakkında endişeleriniz varsa veya semptomlardan muzdarip olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, mutlaka sağlık yardımı alınız.

Dyt. Nursena ARDALI

www.diyetisyenmerkezi.com

Devamını Oku
Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sağlığını Desteklemek

bugün ki konumuz ÇİKOLATA

Eveet, bugün ki konumuz ÇİKOLATA
Danışanlarıma en çok neyden vazgeçemiyoruz diye sorduğumda %80 çikolata cevabını alıyorum .
Peki çikolata gerçekten çok zararlı mı?
Hangi çikolatayı tüketmeliyiz?
Neden özellikle bitter çikolata öneriyoruz? Hiç düşündünüz mü?
Çoğunuz bitter çikolatanın kalorisinin daha az olduğunu düşünüyordur eminim. Ama maalesef neredeyse sütlü, bitter ve beyaz çikolatanın kalorisi aynı.
Peki neden bitter?
Öncelikle çikolataya anlam katan öğenin kakao olduğunu belirteyim.
Kakao çok güçlü bir antioksidan madde, yüksek miktarda kakao içeren bitter çikolata bu yüzden diğer çikolatalara göre daha sağlıklı kalıyor, aynı kaloride daha yüksek antioksidan madde almak istemez miyiz? Tabii ki isteriz 
Ayrıca beyaz çikolatanın kakao içermediğini belirteyim.
Bu yüzden çikolata tercih edeceksek tercihimiz en az %60 kakaolu bitter olmalı
Tabii ki tüketim miktarı ve sıklığına dikkat ederek .
Her gün bir paket yerine, haftada 2-3 gün 2 kare bitter çikolata yenebilir.

.
.
.
.
.
#beslenme #sağlık #diyet #diyetisyen #nutritionist #bursadiyetisyen #happyday #healthyfood #healthybreakfast #ramazan #kilovermekistiyorum #diyetisyenmerkezi #onlinediyet #bursa #onlinediyet #yaz #happyday #motivasyon #motivasyonsözleri #gününsözü #nutrition #cleaneating #çikolata #diyetteçikolata #bitterçikolata

Devamını Oku
bugün ki konumuz ÇİKOLATA

Unutulan Tehlike: Gizli Tuz Tüketimi

Yediğimiz tuzun büyük bir kısmı satın aldığımız hazır gıdaların içinde gizlidir.
Gıdaların etiketlerini kontrol edin ve daha az tuz tüketimi için tercihlerinizi değiştirin.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Bireylerin yeterli ve dengeli beslen­mesi; başta kronik hastalıklar olmak üzere hastalıkların görülme riskinin azalması, protein enerji malnütrisyonun, vitamin-mineral yetersizliklerinin önlenmesi vb. sağlık sorunlarının en aza indirilmesinde rol oynayan koruyucu etmenlerden biridir. Tüm dünyada yeterli ve dengeli beslenme ile besin tüketimini iyileştirmeye yönelik stratejilerden birisi de Ulusal Beslenme Rehberlerinin hazırlanması ve kullanılmasıdır. Beslenme Rehberleri topluma yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgi vermek ve beslenme ile ilgili tüm koşulları açıklamak amacıyla oluşturulmuş bir dizi öneriyi içerir, toplumun beslenme ile ilgili hedeflerine ulaşmasının pratik yolunu gösterir, sağlıklı yaşam biçimini geliştirilmesine katkıda bulunur. Bu rehberler geleneksel beslenme alışkanlıklarını göz önünde bulundurur ve hangi bakış açılarının değiştirilme­si gerektiğine dikkati çeker. Rehberler toplumun yaşadığı ekolojik çevreyi, sosyoekonomik ve kültürel etmenler ile biyolojik ve fiziksel çevreyi de dikkate alır. Günümüzde beslenme ve sağlıkla ilgili birçok kaynaktan bilgi ve öğütler alınabilmektedir. Ayrıca besin etiketlerinden de birçok ayrıntılı bilgi elde edilebilmektedir. Elde edilen bilgilerin çoğu karmaşık olabilmekte ve tüketicinin çoğunluğu tarafından anlaşılamamaktadır. Bu bilgiler aile menüleri oluşturulurken sınırlı olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı tüketicilerin anlayabileceği bilimsel beslenme önerilerinin hazırlanma ihtiyacına cevap vermek için Bakanlığımızca da Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) sağlık profesyonelleri ve halkımız için doğru bilgiler elde etmeleri sağlanarak sağlık okuryazarlığına katkı sağlaması ve pratik uygulamalarda yol gösterici olması için hazırlanmıştır. Bu rehber içerisinde “sağlıklı yemek tabağı” ve “fiziksel aktivite ve beslenme piramidi” geliştirilmiştir.
Ülkemiz için geliştirdiğimiz rehberde; Besin Grupları, Sağlıklı Vücut Ağırlığının Sağlanması ve Korunması, Tüketimi artırılması ve Azaltılması Gerekli Besinler, Besin Güvenliği ve ilkeler, Anne Sütünün Korunması ve Tamamlayıcı Besinler, Yaşam Süresinde Beslenme ( Okul öncesi, gebelik, yaşlılık ) Özel durumlar (şişmanlık, işçi ve sporcu beslenmesi, vejeteryan beslenme) ve Ekler bölümlerinden oluşmaktadır. Ekler bölümü TBSA 2010 veri tabanına dayalı ileri analizler yapılarak veriler değerlendirilmiş, besin gruplarına göre porsiyon ölçüleri/miktarları belirlenmiş, ülkemiz için yeterli olduğu kabul edilen kalori ve besin ögesi referans değerlerini karşılayacak beslenme örüntüleri hazırlanmıştır. Türkiye için kalori ve besin ögeleri referans değerleri AB ülkeleri için EFSA ve ABD IOM raporları dikkate alınarak belirlenmiştir. Bazı besin ögelerinin referans değerleri TBSA 2010 veri tabanı, ölçülmüş boy uzunluğu ve vücut ağırlığı değerleri ile besin tüketim verileri kullanılarak ülkemize uyarlanmıştır.
Rehberde aşırı tuz içeren besinler ve tuz tüketimi konusunda öneriler yer almaktadır. Söz konusu öneriler doğrultusunda sağlıklı beslenmenin teşvik edilmesi çalışmalarımızdan birisi de Tuz Azaltma Programının uygulanmasıdır.
Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türleri başta olmak üzere önemli halk sağlığı sorunlarına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü; hastalıklardan korunmak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (tepeleme bir çay kaşığı veya silme bir tatlı kaşığı) olarak önermektedir.
Ülkemizde Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2008’de 14 ilde gerçekleştirdiği SALTurk-1 Çalışması’nda günlük tuz tüketim miktarının 18 g/gün olduğu saptanmıştır. 2012’de yine Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğince 4 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya) 657 kişide tekrarlanan “Türkiye’de Tuz Tüketimi Çalışmasında (SALTurk 2)” kişi başı günlük tuz tüketimi 15 g/gün bulunmuştur.
Bakanlığımız tarafından Kasım 2011 yılından beri “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmektedir. Program kapsamında tuzun aşırı tüketilmesinin önlenmesi amacıyla farklı sektörlerle işbirliği çalışmaları yapılması öncelikler arasında yer almaktadır.
Uygulamakta olduğumuz Tuz Azaltma Programı kapsamında ve TUBER önerileri doğrultusunda fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla her yıl “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Her yıl belirlenen tarihte gerçekleştirilen “Tuza Dikkat Haftası” bu yıl 20-26 Mart 2017 tarihleri arasında olacaktır.
Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler
Satın alınan işlenmiş ürünlerin etiket bilgisi mutlaka okunmalı, tuzsuz ya da tuzu azaltılmış ürünler tercih edilmelidir.
Ambalajlı tüketime sunulan gıdaların içeriği etiket bilgisinden okunmalı ve benzer gıdalarda tuz ve tuz yerine geçen maddelerin miktarları daha düşük olanlar tercih edilmelidir.
Hazır soslar (soya sosu, ketçap sos, barbekü sos, tartar sos, salsa sos, hardal, makarna sosu gibi), atıştırmalık ürünler (cips, tahıl bazlı bar, meyve bazlı bar, ekstrüde ürünler, patlamış mısır gibi), tuzlanmış kuruyemişler (fındık, fıstık, ceviz, badem, leblebi, kavurga, kabak ve ayçiçeği çekirdeği, her türlü çekirdek içi vb.), turşu ve salamura (siyah ve yeşil zeytin, sebze turşuları), balık konserveleri, tuzlanmış, tütsülenmiş ve/veya salamura edilmiş et ve balık ürünleri ile aromalı/aromasız, doğal/doğal olmayan mineralli içecekler yüksek miktarda tuz içermeleri nedeniyle az tüketilmelidir.
Ambalajlı besinlerin besin etiketinde yer alan mono sodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum bikarbonat, sodyum sitrat, sodyum askorbat vb. tüm sodyumlu bileşiklerin tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü bunlar besinin tuz/sodyum içeriğini artırmaktadır.
Taze sebze ve meyve tüketimini artırılmalı, fast food tüketimi azaltılmalıdır.
Tuz oranı yüksek olan kavrulmuş kuruyemişleri değil taze olanları tercih edin.
Yemek hazırlama, pişirme ve tüketim sırasında ilave edilen tuz miktarı azaltılmalıdır. Hatta besinlerin bileşiminde sodyum bulunması nedeniyle hazırlama ve pişirme sırasında mümkünse tuz eklenmemelidir.
Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Günlük olarak 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya1 silme tatlı kaşığı) geçmemeli ve iyotlu tuz kullanılmalıdır.
Sofrada yemeklere tuz ilavesi yapılmamalı ve sofradan tuzluk kaldırılmalıdır.
Geleneksel olarak evlerde hazırlanan turşu, salça, tarhana, kurut, yaprak salamurası vb. yiyeceklerin tuz içeriği fazladır. Bu nedenle daha az tüketilmeli ve hazırlarken yüksek miktarda tuz kullanımından kaçınılmalıdır.
Peynir, zeytin, salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için yemeden ve kullanmadan önce suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulanabilir.
Ev dışı beslenmede yemeklerin ve besinlerin içindeki tuz miktarı öğrenilerek mümkünse az tuzlu veya tuzsuz hazırlanması istenmelidir.
Tuz yerine doğal lezzet arttırıcılar (soğan, sarımsak, baharatlar, limon, sirke, biber, nane, kekik, maydanoz, dereotu, fesleğen vb.) kullanılmalıdır.
Tuz tüketiminin azaltılması konusunda bir süre ısrarlı davranıldığında, kişinin tuzu azaltılmış beslenme biçimine alışabileceği unutulmamalıdır.

Dyt. Nursena ARDALI 

www.diyetisyenmerkezi.com www.bursadiyetisyeni.com 

#diyetisyenmerkezi #bursadiyetisyeni #diyetisyen

 

Devamını Oku
Unutulan Tehlike: Gizli Tuz Tüketimi

bursa diyetisyeni

Bursa diyetisyeni tarafından hazırlanan online diyetisyenlik hizmetleri beslenme konusunda sürekli olarak sizlere hizmet vermektedir.Beslenme sağlıklı büyümenin ve sağlığımızın korunması için, hastalık oluşmaması için dikkat edilecek büyük kavramlardan birisidir.Yapılan toplumsal araştırmalardan, bireysel diyetlerin ve sağlıksal uygulamaların önüne geçilebilecek hastalıklardan olan diyetler hayatımızın düzene sokulması ve erken ölümleri azalttıkları tespit edilmişlerdir.Günümüzde birçok hastalığın önüne geçilmesinde,tedavi edilmesinde, hastanın sağlık ve beslenme durumunun analiz edilerek kişiye özgü olan yeterli ve dengeli beslenme programlarıyla takip edilmesi gerekmektedir.

KALP RAHATSIZLIKLARINDA BESLENME

Tıbbi beslenme tedavisi olan bu tedavi yönteminde kolestrol ve kan yağları yükseldiğinde bu değerlerin düşürülmesi gerekmektedir.Besin öğelerinin alımında kontrol edilmesi gerektiği için bu süreçte bir online diyetisyen gerekmektedir.

ŞEKER HASTALIKLARINDA BESLENME

Kan şekerini kontrol altında tutmak amacıyla kilomuzu korumak ve şeker hastalığımızın başka sağlık sorunlarına sebebiyet vermemesi için besin alımlarımızda yapmış bulunduğumuz tıbbi bir beslenme çeşitidir.

MALNÜTRİSYON (BESLENME BOZUKLUĞU)

Kanser,AIDS,barsak hastalıkları gibi insanların bebekliğinde yada erişkinliklerinde yanlış beslenmeyle oluşan rahatsızlıklarında ortaya çıkan bir durumdur.Şahsın tükettiği ve tüketebileceği oranlar arasında tıbbi bir denge kurmasıyla oluşturulan tıbbi bir diyettir.

OBEZİTE

Günümüzde Türkiye’de ve diğer ülkelerde son derece aşırı boyutlara ulaşmış bir beslenme hastalığı olan obezite erkeklerde yüzde 19 kadınlarda yüzde 27 gibi büyük yüzdelere sahiptir.Sadece Türkiye’de ise şişmanlık oranı yüzde 26’dır.Böylesine büyük orandaki bir rahatsızlık ise sadece beslenmeye bağlı iken vucudun sistemlerinin büyük çoğunluğu zarar görmektedir.Bu hastalıkları sıralayacak olursak; Kalp hastalıkları Yüksek tansiyon Şeker hastalığı Safra kesesi rahatsızlıkları Eklem rahatsızlıkları Adet düzensizlikleri Başta olmak üzere temel etken rolü oynamaktadırlar.Obezite mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.Obezite vücuda giren besinler ile harcanan kalorilerin arasında orantı farkı ve dengesizliğiyle birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Obezite kontrol edemediğimiz tarafın,vucudumuza soz gecıremedıgımız tarafımızın galibiyetiyle sonuçlanmaması için online diyetisyen hekimimiz ile irtibata geçerek bir an önce kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır.Kendimizi güçlü yiyecekler karşısında yıkılmış ve güçsüz kalmış gibi hissederiz.Bu konuda kulaktan dolma diyetlere irtibat etmek yerine Bursa diyetisyeni ile irtibata geçerek sağlıklı şekilde zayıflamak tercihimiz olmalıdır.

İYİ BİR DİYETİSYEN NASİL SECİLİR

Online diyetisyen, sıklıkla diyetisyenlerin özel muayenehanelerinden danışanlarına veya diğer sağlık kuruluşlarından, sağlık birimlerinin, ekiplerinin bir uygulama parçasıdırlar.Beslenme tedavisini ölçümler ve birçok kimyasal parametrelerin gölgesinde şahıslara özel olarak uygulamaktadırlar,Bursa diyetisyeni hastalıkların tedavilerinde etkin bir rol üstlenmektedir. Birçok diyetisyen, gıda ve beslenme konularında ve ticaret, gazete, sportif aktivite,sağlıklı yaşama ve diğer geleneksel olan çalışma ve başarma ortamlarıyla birlikte çalışan sayılarını artırarak toplulukların sağlıklı birer bireyler olmaları yönlerinde yönelten kişilerdir.Online olmaları en büyük avantajlarıdır.Çünkü hayatınızda bazen zaman ayıramadığınız için boşladığınız sağlık durumlarınız olmaktadır.Sağlıksız diyetlerden ve kulaktan dolma olan 1 günde 5 kilo gibi diyetlerden kaçınmalısınız.Böyle kullandığınız diyetler ileride sağlık sorunlarından kurtulmaya uğraşırken daha büyük sağlık sorunlarıyla boğuşmanıza neden olacaktır.Diyetisyen hizmetleri son derece ciddi konulardır piyasada diyetisyen olduğunu iddia eden genellikle spor salonlarında milyonlarca kişi vardır.Lisans eğitimi 4 yıllık süreçte eğitim görmemiş kişilere diyetisyen olarak itibar etmeyiniz.Aksi halde daha kötü sonuçlar doğuracaktır.İyi bir diyetisyen seçerken öncelikle görmüş olduğu eğitime bakılması gerekir,eğitimini başarıyla tamamlamış olan diyetisyenin bilgi dağarcığı test edilmelidir.Diyetisyeninize soracağınız diğer bir soru ne kadar sıklıkla sizinle irtibat kurabilirim olmalıdır çünkü ileriki zamanlarda gerek işiniz gerekse ayıramadığınız zamandan kaynaklı aksaklıklar yaşamanızdır.Bu süreçte online diyetisyen avantajı ortaya çıkacaktır.Diyetisyenin online olanıdamı varmış dediğinizi duyar gibiyiz fakat öyle ki dünyada online diyetisyen hizmetleri alanlarında yüzde 63 oranında başarı sağlamaktadır.Bu yüzde 63 oranındaki başarıda online olmaları gayet büyük oran sağlamaktadırlar.Normalde hergün danışabileceğiniz bir diyet programınız bulunmazken yada aylık,haftalık aldığınız programınıza uymanız gerekirken bazı günlerde zincirlerinizi kırıp başka yiyeceklerle beslenmek isteyebilirsiniz bu süreçte A yiyeceğiyle beslenmeniz gerekirken diyetisyeninize danışarak aynı kalorilerde B yiyeceğiyle beslenmeniz diyetisyen hekiminiz kontrolünde olacaktır.Bu süreçte diyetisyen seçerken en önemli özelliğiniz diyetisyeninizin online hizmet verip vermediğini öğrenmek olacaktır.Sağlıklı,motivasyonlu bir diyeti sağlamanız için diyetisyeninizin online olup olmadığı büyük önem taşımaktadır.Bursa diyetisyeni online hizmet veren diyetisyenler arasında en baş sıralarda yer almaktadır.Diyetin aç kalmak değilde sağlıklı beslenerek dengeli beslenerek sağlığınıza kavuşmak olduğunu unutmamalısınız.Motivasyonunuzun üst safhalarda olması sizi kolayca sonuca ulaştıracaktır. .

NEDEN ONLİNE DİYETİSYEN HİZMETİ ALMALİYİZ

Bursa diyetisyeni yaygın olarak kilo alma ve kilo vermede danışmanlık hizmeti vermektedir. Zayıflama sürecindeki amaç vücutta bulunan fazla yağların verilmesidir. Diyetisyene sadece fazla kilolardan değil yetersiz beslenmeden kaynaklı zayıflık problemlerinde de gidilmektedir.Online diyetisyen hizmetleri ile her zaman yanınızda bir diyetisyeniniz mevcut olacaktır.Burada yetersiz beslenme yada fazla kilolardan kaynaklı sağlık sorunlarında en büyük başarısızlık nedeni motivasyon kaybıdır.Motivasyon kaybın çok yaşadığınız zaman diyetisyen hizmetleri burada devreye girerek motivasyon kaybınızı ortadan kaldıracaktır.Hamileliğinizde günümüz şartlarında gerek çevresel faktörler gerekse sağlık sorunları nedeniyle sürekli diyetisyene gidip gelmeniz güç olabilmektedir.Online diyetisyen hizmetleri ile birlikte bebeğinizin anne karnındaki günlük ihtiyacıyla sizin günlük efor ihtiyaçlarınızı periyodik olarak düzenleyerek düzenli beslenme programı hazırlayabiliriz.Diyabet programlarındaki beslenmelerinizde bizim çok önemlidir.Aşağıdaki tüm diyetlerinizde sizinlie online hizmet olarak yanınızda yardım sağlamaktayız. – Kilo verme diyet programları – Kilo alma programları – İnsulin direncinde diyet planı – Karaciğer yağlanmasında diyet planı – Hamilelik (Gebelik) döneminde beslenme – Emziklilik döneminde diyet ve beslenme – Çocuk ve bebeklerde beslenme – Genç ve çocukluk çağı obezitesi ve beslenmesi – Diyabet tedavisinde diyet programları Online diyetisyenler sizlerin kişisel özellikleriniz,beslenme alışkanlıklarınız,öğün alışkanlıklarınızı programlayarak analiz ederler.Sizi en iyi şekilde tanıyarak hazırlanan diyet progrmlarınız sayesinde çözüme daha rahat kavuşacak motivasyonunuzu kaybetmeyeceksiniz.Tüm bu işlemlerinizin gerçekleştiği sırada online diyetisyeniniz sizin durumunuzu takip edecek sizlere yer yer belirli zaman aralıklarıyla geri bildirimlerde bulunacaktır.Online diyetisyene bir sağlık amacının dışında sizlere destek olan,hatalarınızı telafi eden,diyet boyunca sizlerin sürekli yanında olmaya çalışan bir arkadaş mantığıyla bakabilirsiniz.Beslenme konusunda bir gün diyetten sıkılmış olabilirsiniz ve kaçamak yapmak isteyebilirsiniz bu kaçamaklarda online diyetisyeniniz size bunları diğer günlerde nasıl telafi edeceğinizi göstermektedir.Motivasyon kayıpları sizi diyetinizi bozmaya itecektir.Yoğun hayatın içerisinde bazı işlere zaman ayırmakta zorlanıyor olabilirsiniz,ya da sağlık sorunlarınızdan dolayı sürekli olarak işleriniz erteliyor olabilirsiniz.Online diyetle zamanla çalışmaya devam ettikçe zaman kaybınızın olmadığını sürekli olarak yanınızda bir aile edasıyla bulunan diyetisyeninizden hizmet almaya bayılacaksınız.Watsapp,sms,uygulamalarla sürekli olarak sizi zinde tutarak çözüm odaklı başarmayı düşünüyorsanız bursa diyetisyeni profesyonel hizmetleriyle sizleri istediğiniz fiziğe ve istediğiniz sağlığa kavuşturacaktır.

ONLİNE DİYETİN AVANTAJLARİ

Online diyetisyen ile birlikte çalışmanın avantajları çok büyüktür her anlamda size büyük avantaj sağlamaktadır.Diyetisyen hizmetleri içeriklerinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Sosyal aktivitelernizi geçirdiğiniz gün içerisinde yediğiniz besinleri fotoğraflayarak,videolar eşliğinde diyetisyeninize danışarak fikirler edinebilirsiniz. Bir yemeğe yada kokteyle davetli olduğunuzda diyetinizi bozmadan tükettiğiniz besinler konusunda online destek alarak diyetinizi bozmadan bursa diyetisyenine sorabilirsiniz. Zamanınızdan büyük tasarruflar sağlarsınız.Diyetisyeninize sürekli olarak danışabilir yolda kaybettiğiniz zamanınız yada diyetisyeninizin yanına gittiğinizdeki zaman kaybınızı önleyebilirsiniz. Başka şehirde veyahutta başka ülkede yaşayan diyetisyeninize online olarak görüntülü görüşme ve mail yoluyla ulaşıp bilgi alabilirsiniz. En önemliside motivasyonunuzu sürekli yüksek tutarsınız çünkü online diyetisyeniniz size bir telefon yada mail kadar uzaktadır sizi rahatlıkla takip etmesinde fayda olan diyetisyenininiz bir aile ferdiniz kadar içerinizdedir. Sağlıklı şekilde kilo kaybetmenizi sağlayarak sizi sağlıklı bir bedene sahip olmanız yönünde tetikler. Beslenme notları almanızı sağlar tüm insanın doğasında olan üşengeçliği kırarak sağlıksız yaşamınızı düzenlemeye yardımcı olur. Sürekli olarak ertelediğiniz sağlığınızı boşlamamanızı sağlar ve planlanmış diğer işleriniz ertelemeden hizmet almanıza olanak sağlar.

SAĞLIKLI YAŞAMADA ONLİNE HİZMETLER NE KADAR ETKİLİLER?

ABD de 2016 yılında yapılmış olan anketlerde online sağlık ve diyet hizmetlerinin faydası açıkça ortaya koyulmuştur şöyle ki mobil ve online diyet hizmetlerinin hastaların üzerinde yüzde 63 etki ettiği ortaya koyulmuştur.Dünya genelinde online diyetisyen olarak görev yapan 40.000 üzerinde sağlıkçı bulunmaktadır.Bunlarda yukarıda belirttiğimiz ankete göre yüz yüze program sağlayan diyetisyenlerden daha fazla fayda sağlamaktadırlar.Bursa diyetisyeni Türkiye de ve dünyadada bu yüzde 63 etkisi bulunan hizmet sağlayan kurumların başlarında gelmektedir.Sizde bir diyetisyene gitmek için zamanım yok,vaktim yok,uğraşamam,o kadar trafik çekemem gibi bahanelere sığınıyor iseniz sağlığınızı ertelemenize gerek yok online diyetisyen hizmetleri olarak mail watsapp yada görüntülü görüşmelerle hayallerinizi ertelemeden direk çözüm odaklı ulaşabilir,sağlığınıza bir an önce tekrar kavuşup formunuzu koruyabilirsiniz. Mobile Health News’ın araştırmalarına göre 2010 yılında online diyet ve sağlık aplikasyonlarının ilk olarak cep telefonlarımıza girerken 2016’ya gelindiğinde 40 binin üzerinde sağlık uygulaması seçeneğinin ceplerimizde yer aldığını açıklayan istatistikler, hekimlerin artık sağlık uygulamaları sayesinde hastalarına ulaşma oranının ise daha kolaylaştığını anlatıyor.


Doğru diyet listesi ile beslenme uzmanı eşilğinde kilo vermek için Dyt. Nursena Ardalı ‘yı seçin.

DAHA DA İYİSİ, GELİN, YÜZ YÜZE GÖRÜŞELİM!
Müşterilerimize değer veriyoruz. Mesai saatleri içinde bizi dilediğiniz zaman ziyaret edebilir,doğru diyet listesi ile beslenme uzmanı eşliğinde kilo vermek için Dyt. Nursena Ardalı ‘yı seçin.

BURSA DİYETİSYEN KAMPANYA FIRSATI


Sağlıklı ve fit bir beden ölçülerine sahip olmak anacak, diyetisyen eşliğinde ve onun siz kişiye özel yazacağı beslenme programı ile gerçekleşebilir.Kilo vermede problem yaşamakta, obezite sorununuzla baş edememekte, yavaş kilo verme sıkıntısına sahip olmakta iseniz formunuz için destek almaktan kaçınmayınız. Size yardımcı olmak için randevu alın ki size özel, size uygun programınızı hazırlayalım, sağlıklı ve kalıcı olarak kilolarınızdan kurtulmanıza ve fit, dinç bir bedene kavuşmanıza yardımcı olalım. Yapmanız gereken tek şey bir randevu almak ve size uygun özel programınızı kilo vermek adına beslenme uzmanı Dyt. Nursena Ardalı ile hazırlamak.

Bursa 'nın,en çok aranan en çok tavsiye edilip tercih edilen sağlık beslenme uzmanı Diyetisyen Nursena Ardalı ile kişiye özel diyet içeriği için danışanlarını beklemektedir.

 

Konak Mah. Lefkoşa Cad. No:42 Origami Flat İş Merkezi Kat:5, 16110 Nilüfer/Bursa

www.diyetisyenmerkezi.com www.bursadiyetisyeni.com 

Devamını Oku

Sağlıklı Olmak Için Ne Kadar Bir Oranda Dengeli Yağ Tüketmeliyiz?

Diyette yağ ile ilgili hala var olan mitleri ortadan kaldırmak için işte size kısa bir makale.Sağlıklı olmak için ne kadar bir oranda dengeli yağ tüketmeliyiz.

İyi yağlar, kötü yağlar, düşük yağlar, uçucu yağlar, doymuş yağlar.

Yağ vücudumuz için neden önemlidir?

Farklı yağ türleri nelerdir?

Dengeli bir diyetin parçası olarak yağ yemenin şişmanlığa etkisi!

 

Yağ vücudumuzda hangi işlevi yerine getirir?

1. Enerji

Yağ vücudumuz için konsantre bir enerji kaynağıdır (protein ve karbonhidratın iki katı) ve her öğünde ve atıştırmalıkta yenilmelidir. Enerji rezervlerimiz düşük olduğunda ve yakıt almamız gerektiğinde vücudumuzda depolanan yağ kullanılır. Bu şekilde kullanıldığında (yani birincil enerji kaynağı olarak) kas dokusunun ve zayıflığının korunmasına yardımcı olur.

2. Beyin Gücü

Yağlar, odaklanmayı, hafızayı, konsantrasyonu ve ruh halimizi destekleyen beyin fonksiyonumuz için gereklidir. En önemlisi, iki temel esansiyel yağ olan omega 3 ve omega 6 , Alzheimer dahil olmak üzere nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ile bağlantılıdır.

3. Enflamasyon

Yağ, vücudumuzdaki enflamatuar yanıtların aşağı regüle edilmesinde önemli bir rol oynar. Enflamasyonu azaltarak, yağ eklem sağlığını, kalp sağlığını (sağlıklı kan basıncını ve kolesterol seviyelerini korumak) ve enflamatuar bağırsak hastalığı ve romatoid artrit gibi diğer enflamatuar durumların önlenmesini destekler.

4. Metabolizma / hormon sentezi

Yağlar tüm hormonlarımızın yapı taşlarıdır. Yağ, yağ yakımını (yanı sıra tokluğu artırarak) ve sağlıklı yağların diyetini uyararak metabolizmamızı hızlandırır, doğru oranda vücut kompozisyonundaki gelişmeler (yağın yağsız dokuya oranı) ve artmış atletik performans ile bağlantılıdır.

5. Stres / sağlıklı sinirler

Yağlar, sağlıklı sinirler sağlayarak stres tepkimizi yönetmemize ve geliştirmemize yardımcı olur. Çünkü yağ, vücudumuzun etrafına sürekli mesajlar gönderen sinir hücrelerimizin dış tabakasının bir parçasını oluşturur.

6. Cilt ve saç

Parlayan sağlıklı ciltler ve parlak, sağlıklı saçlar için yağlar gereklidir. 

Farklı yağ türleri nelerdir?

3 ana diyet yağı türü vardır:

1. Oda sıcaklığında katı olma eğiliminde olan ve et, tam yağlı süt ve hindistancevizi yağı içeren doymuş yağlar .

2. Oda sıcaklığında sıvı olma eğiliminde olan ve 2 tip doymamış yağ bulunan doymamış yağlar:

 • i)  Zeytinyağı, avokado, fındık ve tohum içeren tekli doymamış yağ
 • ii) Omega 6’ya (ayçiçeği yağı ve tohumları, kolza tohumu yağı, soya fasulyesi ve soya fasulyesi yağı dahil) ve omega 3’e (yağlı balık, keten tohumu ve chia tohumlarını da içerir )  bölünmüş çoklu doymamış yağ .

3. İşlenmiş gıdaların dokusunu iyileştirmek ve raf ömrünü uzatmak için doymamış yağların yapay olarak sertleştirilmesiyle oluşturulan ve bisküviler, tatlılar, margarin, turta ve hamur işleri ve kızarmış yiyecekleri içeren trans yağlar .

Sağlıklı yağların doğru oranını yediğimden emin olmak için hangi 5 basit adımı atabilirim?

1. Her öğünde sağlıklı yağlar yiyin

Yağın toplam günlük kalori alımınızın % 35’inden fazla ve doymuş yağın % 11’den fazla olmaması gerekir. Bunun yerine, her öğünde ve atıştırmalıkta, tabağınızın geri kalanından tüm besinleri almamıza yardımcı olacak sağlıklı bir yağ kaynağınız olduğundan emin olun.

2. Günlük yağ alımınızın çoğunu aşağıdaki gibi mono ve poli kaynaklardan alın:

 • Zeytinyağı (sadece koyu cam şişelerde satın alın ve yağın kalitesini korumak için gün ışığından uzakta saklayın)
 • somon, uskumru, sardalya ve taze ton balığı gibi yağlı balıklar
 • Tereyağı (örn. Badem yağı) dahil fındık ve tohumlar, süt örneğin kenevir sütü ve yağlar, örneğin keten tohumu yağı
 • Avokado

3. Omega 3 yağ kaynaklarınızı artırmaya odaklanın

Omega 6, enfeksiyon ve iltihapla savaşmamıza yardımcı olan önemli bir yağdır. Bu büyük ölçüde omega 6 yağlarının çoğu işlenmiş gıdada üretilmesi ucuz olduğu için kullanılmasından kaynaklanmaktadır, ancak yüksek sıcaklıklarda kararsız oldukları için bizi iltihaplı bir durumda bırakabilirler.

Bu nedenle, yumurta, uskumru, somon, sardalya, hamsi, keten tohumu, chia tohumu, yosun (örn. Deniz yosunu pulları, spirulina) gibi omega 3’te daha yüksek olan yiyeceklerden daha fazlasını yiyin.

4. Doymuş yağlar :

 • Her zaman tam yağlı ürünler seçin, örneğin tam yağlı yoğurt, az yağlı ürünler bunlardan emilen en iyi besinlere sahiptir ve şeker, tatlandırıcılar ve katkı maddelerinde daha yüksektir. 
 • Az miktarda kaliteli gerçek peynirin tadını çıkarın (lastik ve parlak olan işlenmiş tür değil) ve sebzelerin, meyvelerin, yağların ve bitkilerin yanında yiyin, böylece farklı yiyecek türlerinin her birinden tüm besinleri emersiniz (yağ emilimine yardımcı olur)
 • Sadece hormon ve antibiyotik içermeyen organik otlarla beslenen etleri (ayrıca omega 3’te daha yüksek) yiyin. Bu nedenle, kaliteli bir bifteğin tadını çıkarın, ancak sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği bilinen sosis, pastırma, salam gibi işlenmiş kırmızı etlerden kaçının.

5 Trans yağ

Fırınlanmış ürünler, kolaylık ve paketlenmiş gıdalar, atıştırmalıklar ve tatlılarda bulunan ve iltihaplanma ve bozulmuş sağlıkla bağlantılı endüstriyel olarak işlenmiş ve yapay olarak oluşturulan trans yağlardan kaçının. Lezzet dolu ve sizi doyuran doğal, bütün ve saf yağ gıdaları ile değiştirin – bir avuç fındık bir cips torbasından çok daha doyurucudur!

Dyt. Nursena ARDALI

www.diyetistenmerkezi.com (www.bursadiyetisyetisyeni.com )

 

Devamını Oku
Sağlıklı Olmak Için Ne Kadar Bir Oranda Dengeli Yağ Tüketmeliyiz? Sağlıklı Olmak Için Ne Kadar Bir Oranda Dengeli Yağ Tüketmeliyiz?

Dyt. Nursena ARDALI Olarak Danışanlarımız Ne Söyledi!

Google da bulunan Dyt. Nursena Ardalı ve diyetisyenmerkezi adı altında işletmemize  danışanlarımız olarak hakkımızda görüş beyan edebilir, ifade bırakabilir ve sorular da sorabilirsiniz.Lütfen bizim hakkımızda söyleyecekleriniz şeyler üzerine çekinmeyin yazdıklarınızı  burada da gösterelim.Vildan Akkaya

Her bireyin hırsı zinde ve sağlıklı olmaktır. Beslenme uzmanım Dyt Nursena ARDALI dan beslenme tavsiyesi aldıktan sonra bende aynı şeyi yaşadım. Size de tavsiyem onun diyet planlarını uygulayın  verdiği iyi yemekleri yerken  yavaş yavaş formda ve zindeliğin zirvesine ulaşacağınızı unutmayın.

Sevdagül Yeşim

Son 6 ayın 4 ayında yorgundum  ve son 2 aydan öncesinden itibaren dayanıklılık eksikliği yaşıyordum. Kilo vereceğim diye spordan kendimi kaybettim.Ancak Dyt. Nursena Ardalı ile tanıştım ve şimdi, 2 ayda spor beslenme planımla kendimi daha enerjik hissediyorum. Onun diyet planlarını uygulayın ve sizde formda kalmakta olun. O her insanın zevklerini ve yemek oranını en incesinden düşünür.

Leyla Atik

Beslenme bana sağlıklı günlerimin başlamasına neden oldu! Dengeli olarak  verilen diyet hem  bana özel hem de uygulama da zorlandığım zaman arayıp cevap aldığımdan kolay.

özgür bulut

Sağlıklı beslenme için Dyt. Nursena ARDALI yı takip edip 10 ay içinde 28 kilo kaybettim. Aşırı kilolu iseniz ve başlamak için çok geç olduğundan endişeleniyorsanız korkmayın derim.

Ahsen Akasya

Bursa'da en iyi diyetisyeni nasıl seçebileceğimiz konusunda kafa karışıyor. Bu nedenle, Bursa'da makul bir fiyata en iyi hizmeti verebilecek güvenilir diyetisyen bulmak zordur.Ama geçen aylarda danıştığım bir diyetisyen var Dyt. Nursena ARDALI. Hem yüzyüze hem online olan diyetle ilgili görüştük ve bir program için anlaştık. Programım Ayda 1 yüzyüze ve ayda 3 defa online olarak devam ediyor. Yaklaşık 2 ay geçti ve bu süreçte 7 kilo verdim.Kendisini kesinlikle tavsiye ediyorum.

Filiz İnanç

Zaman zaman kilo vermeyi hep kendi kendime denedim ve sonucunda hep başarısız oldum. Ancak kan şekerim yüksek seyretmeye başlayınca bunu düzeltmek için birkaç kere beslenme danışmanlığı seansına tavsiye üzerine diyetisyen Nursena Ardalı'ya gitmeye karar verdim. Yardım ve desteği ile yaptığım yemek seçimlerimde ve porsiyon boyutlarında büyük değişiklikler yaptığım için kan şekerim hemen normale dönünce Nursena hanıma yaklaşık 1 sene daha devam ettim ve yine yaklaşık bu süreçte 20 kilo kadar sağlıklı bir zayıflamam oldu. Tüm Bursa da diyetisyen arayanlara Diyetisyen Nursena Ardalı 'yı rahatlıkla ve kesinlikle öneririm.

Selen Ayaz

Yaşım küçük olduğu için diyet yaparken çok zorlanacağımı düşündüm ama benim için çok keyifli bir süreçti. Her şey için teşekkür ederim Nursena ablacım, ben sonucumu aldım.

Evrim Sonka

Diyetisyen Nursena Ardalı Bursa da 1 numara tek geçerim tek. Yağlar eridi kaslar hediye kaldı mutluyum hemi de musmutlu teşekkürler hocam.

Kayhan Akkaya

Detaylı bilgi alabileceğiniz gönül rahatlığıyla danışabileceğiniz bir diyetisyen. Çok kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Adnan Sevinç

Kendisinden çok memnunum tecrübelerini çok güzel aktariyor ve sabırla dinleyip açıklıyor bütün sorularımızı teşekkürler.

Muhammet Aras

ilk görüşmem olumlu oldu inşallah sayenizde 6 ayda 20 kg hiç zorlanmadan vermem hedefini tuttururum. Sağolun Nursena hocam.

Sercan Aladağ

Harika bir diyetisyen tavsiye ederim

Nefide Kaya

Sağlığımın korkunç durumuyla ilgili nedense Nursena Ardalı hocamla İyimserim. 2 aylık süreçte sağlıklı beslenme adıyla yaptığı desteklemeyle başarılı bir yağ kaybımın olması bu iyimserliğimin en büyük delili. Çok Çok Teşekkürler ederim Sayın Diyetisyenim Nursena Ardalı'ya, bir kahve fiyatına bu kadar destek değil Türkiye de Dünyada da yok. Devlet hasteneleri bile aldıkları katılım parası ile senin danışmanlığından pahalı. Bir tanesin sen...

Vildan Yıldız

Bursa icinde olmama ragmen bos vakit bulup gidemedigim ama almak zorunda oldugum diyet listesi icin elzem bir yer ariyordum. Sadece 1 kere gittim gerekli yag kas su gibi olcumlerimi yaptirdim kendisine olcumlerime gore diyet hazirladi ve kan ornegi talep etti kan ornegime gorede listemi yerinde buldu whatshapptan gerekirse telefonla konusarak artik online siyete basladim bursa diyetisyenleri arasinda gercekten cok cok ama cok ucuz ama 1 numara kesinlikle nursena ardali tavsiyemdir.

Şeyma Şeyda

Onlarca başarısız diyete başlama girişiminin hepsi bana kilo olarak geri döndü. Bilinçsizce, vücuduma hiç uygun olmayan şekilde devam eden yemek yeme alışkanlığım Nursena Ardali'yla tanıştıktan sonra tamamen değişti. Profesyonel biçimde hazırladığı diyet listelerinin yanında bana kazandırdığı beslenme bilinci sayesinde çok daha sağlıklı ve fit olmanin yani sıra kendi ozsaygimi da geri kazandım.

Samir Bilgen

düzenli beslenememe sorunum vardı Nursen Ardalı ya gittim ilk etapta haftalık program sonrada aylık verdi ve şuan iyi ki gitmişim diyorum iyiki kendilerine çok teşekkür ederim.

Burcu Temtek

bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim kendilerinden 1 aylık sağlıklı beslenme listesi aldım ve tam 4 kilo verdim 1 ay içerisinde kedilerine çok teşekkür ederim.

Seyhan Bilir

Aç kalmadan kilo verdiren diyet güzel miş be........ :) Sağolasınlar bursanın en iyi diyetisyeni nursena ardalı ya.

Mehmet Barış

Bursanin en cok tavsiye edilen diyetisyeni olarak gordugumuz Nursena Ardali ile basladik hayırlısı ile bitiririz insallah.

Fatma İlker

Bir başkasının yardımı veya görüşü olmadan kendimi besleyebilirim diye düşündüm hep.Bu sebeple Dyt. Nursena Ardalı'dan randevu talep ederken kendi kendime boş iş dedim. Ama randevuya giderken ve girerken , bu seferde yanlış yaptığım şeyler için dışlanmış olmak ve günlük hayatımda uygulanması zor talimatlar veya öneriler almak konusunda çok endişelendim. Ama yanılmışım.Yeni hedefim: 2020 yılında organlarımı çok sağlıklı ve mutlu kılmak ve diyetisyenimin Nursena Ardalı'nın stratejileriyle kilo vermek.Şimdi tanıdığım Dyt. Nursena Ardalı'yı gönül rahatlığı ile tüm Bursa'ya tavsiye edebilirim.

Melek Doğanay

Diyet tavsiyeleriniz  çok sağlıklı ve aynı zamanda takibi de kolaydı. Sizin dost doğası ve   uzman bilginiz güvenimi kazandı. Sadece kilom iyileşmedi  verdiğim kiloların hepsi yağdan olmak üzere daha fit durumum oldu, çok teşekkürler.

Çilem Büyükkaya

Mücadele ettiğim sonuca kilo kaybederek kazandım. Şimdi kendimi daha dinç ve zinde  hissediyorum ve her gün vücudum için doğru yiyecekleri alıyorum. Diyetisyen Nursena Ardalı nın kişiselleştirilmiş beslenme planları günlük diyet planıma ve alışkanlığımı geliştirmeme yardımcı oldu.Kendisine teşekkür ederim.

Yusuf Yıldız

Son 6 aydır  spor ve kilo vermek için kendi kendime bir diyet takip ediyordum. Ancak  dayanıklılığım da bir eksiklik  vardı ve yorgunluk başlamıştı. Bu böyle 4 ay gitti  sonra yani 2 aydır  Diyetisyen Nursena ARDALI ya gitmeye başladım, professyonel olarak aldığım danışmanlıktan sonra yeni spor beslenme planımla şimdi kendimi daha enerjik hissediyorum ve sonuçlardan da memnun kaldım.4 ayda verdiğim 4 kiloydu Diyetisyen Nursena hanıma başladığımdan beri geçen  2 ayda ise  9 kilo verdim. Gerçi 146 kilolu biri için az gibi görünse de kendimi hiç zorlamamam ve yemekde biraz fazla kaçamak yapmamla bu benim suçum. Teşekkür ederim Nursena hocam.

Devamını Oku

Sağlık & Diyet Sayfama Hoş Geldiniz
Beslenme ve Diyet Danışmanlığı
“Sağlıklı Beslenme “de her zaman mükemmeli yakalama çabası içerisinde oldum. Eğitimimde Diyetisyen Beslenme Uzmanlarından kanıta dayalı, yenilikçi, gerçekçi, güvenilir yöntem ve araştırmalara dayanan sistematik bilgiler elde ettim. Beslenme kaynakları sağlama konusundaki zengin geçmişimle de gurur duyuyorum. İnsanlar için daha iyi ve daha sağlıklı bir gelecek inşa etmek için sağlık üzerine 2 üniversite öğrenimi daha bitirmeye çalışıyorum. Danışanlarımla birlikte herkes için daha iyi sağlık elde etmenin bir taahhütüm olduğunu da bilmenizi isterim.İster yüzyüze,ister online olarak her yerde, herkes için, daha iyi, daha sağlık dolu olmanız taahhütümdür sizlere. Benim temel amacım sağlıklı beslenme ile, bilginizi ve iş gücünüzü zinde ve formda kalarak geliştirmenizdir.
Dyt. Nursena ARDALI (BURSADİYETİSYENİ)

www.diyetisyenmerkezi.com

Devamını Oku

Bir Fincan Çay Veya Kahve Içmek!

Çay ve kahve en iyi arkadaşımız olabilir;içmesi bizi iyi hissettirebilir! Kültürümüzde derinden kökleşmiş, bu sıcak ve rahatlatıcı içecekleri içmek ve içmek için bir arkadaşla buluşmak, iyi bir fincan çay ve kahve üzerinde deneyimlerimizi paylaşmak yaygındır.Sadece bir sabah kahvaltımız bile genelde çaysız olmaz. Biraz ‘zamanın tadını çıkarmak için bir araya gelmek üzere buluşanlar çaysız, kahvesiz sohbet yapamaz. Peki kültür olarak bizi bu kadar etkileyen çay ve kahvenin vücudumuz üzerindeki etkilerini biliyor muyuz? bilirsek  bir şeyler yaparak içme şeklimizi değiştirir miyiz?

Çay ve kahve içmemizin  azaltılması en zor kararlarımızdan biri olabilir. Bu sebeple bilinçli bir karar verebilmemizi anlamamız gerekir . Aslında günde bir veya iki fincan kafeinli içecek  içmemiz yeterlidir.

Hayattaki hemen hemen her şey gibi, kalite ve ılımlılık da sağlığın anahtarıdır. Bu içeceklerin bazı sağlıklı yararları vardır, ancak bir kez aşırıya kaçtığınızda, o zaman sorunlar sular altında kalır ve negatifler pozitiflerden ağır basar.

Avantajlar, dezavantajlar ve alternatifler

Avantajları

Yüksek kaliteli, taze demlenmiş organik çay ve kahve, polifenoller gibi ılımlı olarak tüketildiğinde son derece yararlı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Sağlık yararlarından yararlanmak için günde bir iki bardak yeterlidir.

 • yeşil ve özellikle beyaz çay siyah çaya nazaran daha fazla  antioksidana sahiptir.
 • çay ve kahve içindeki kafein uyanıklığı arttırır, odaklanmayı sağlar ve beyin aktivitesini uyarır.
 • bazı çalışmalar kafeinin uyarıcı etkilerinin bunamaya karşı koruyabildiğini de göstermektedir.
 • kahve egzersiz performansınızı artırabilir ve odağınızı iyileştirebilir
 • çay ve kahve bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve kardiyovasküler hastalıklardan koruyabilir

Aşırı tüketim ile ilgili sağlık sorunları

 • Kahve ve çay diüretiktir (yani vücudu susuz bırakabilir )
  • Susuz kalmak vücudumuz için  büyük bir engel oluşturur.
  • Susuz kalmak Dehidrasyon, hormon dengesizliği ve sindirim sorunları gibi çok sayıda sağlık etkisiyle kronik kabızlığa yol açabilir.
  • Dehidrasyon düşük enerjiye neden olur, çünkü vücudumuzdaki her hücre enerji oluşturmak için suya ihtiyaç duyar. Susuz kaldığımızda, kahvenin dehidrasyona yol açacak enerji sağlama arzusu olduğu için kısır bir döngü kolayca kurulur.
 • Kafein, vücudunuzu kortizol (stres hormonu) salmaya teşvik eden bir uyarıcıdır – yaşamınızda zaten kronik stresle ilgili sorunlarınız varsa kafein iyi değildir!
 • Kafein, adrenalin salınımını tetiklediğinden endişe düzeylerini artırabilir ve çarpıntıya neden olabilir. Herhangi bir kaygı sorununuz varsa, o zaman kafeinli içecekleri azaltmayı bir öncelik haline getiririn. Günde ancak bir kez içmeniz yeterlidir.
 • Günün yanlış zamanında çok fazla kafein, restoratif uykuyu zorlaştırarak uykusuzluk, huzursuzluk ve yorgunluğa yol açabilir. Kafein, bireye bağlı olarak sisteminizde iki ila dokuz saat kalabilir. Yine, kafein kaynaklı döngüyü kırmayı düşünmek için çok yorgun olduğumuz kısır bir döngü oluşur, ancak sağlığınız ve refahınız için bu gerçekten kırılması gereken önemli bir döngüdür.
 • Kafein, hassas bir sindirim sistemine sahip bazı insanlarda bağırsak hareketlerini uyarabilir ve ishale neden olabilir. Bazı insanlar tuvalete gitmek için kafeine ihtiyaç duyduklarına da inanır.
 • Çaydaki tanenler demir ve kalsiyum gibi minerallere bağlanır ve emilimini önler. Bu özellikle anemik veya osteoporoz riski olan (kalıtsal veya başka türlü) menopozalsanız ile ilgilidir.
 • Çay ve kahvenin vücut üzerinde asidik bir etkiye sahip olduğu ve iltihaplanmayı arttırdığı düşünülmektedir. Tüm kronik hastalıkların kökünde de iltihap vardır, bu nedenle   sağlığı iyileştirmek için kullanmamak hayati önem taşır.
 • Çay ve kahvenin ağır pestisit püskürtmeli ürünler olduğu iyi bilinir, bu nedenle mümkün olan yerlerde organik olanını seçin.
 • Bütün gün çay ve kahve içmek, vücudunuza su alarak içme olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir!

Sonuçta, her şeyde olduğu gibi,anahtarımız  dengedir  – dezavantajlar olmadan sağlık yararlarından yararlanmak için günde bir fincan çay ve kahveyi geçmemek iyidir.

Değişiklik yapmaya başlama yolları

 • kahve veya çay için değilde  arkadaşlarla , yürüyüş veya başka bir etkinlik için buluşun
 • yeni bitkisel çaylar satın alın; seçenekler çoktur.
 • Daha iyi nemlendirildiğinizden emin olmak için su alımınızı artırın, bu size daha fazla enerji verecektir ve kafeine daha az bağımlı yapacaktır.
 • günde bir veya iki fincandan fazla olmamak üzere çay ve kahve için.

Önerilen yedek içeçek alternatiflerimiz

 • Limon ve zencefil ile sıcak su ; Bu, sindirim sistemimizi ve metabolizmamızı uyarır
 • Yeşil çay antioksidan bakımından zengindir ve metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 • Taze nane ile sıcak su – sindirim problemlerini hafifletmek için mükemmeldir.
 • Bir tarçın çubuğu ile sıcak su  – lezzetlidir ve  ısınma ile kan şekerimizin seviyelerini dengelemek için de harikadır.
 • Bitkisel çaylar nemlendiricidir ve birçok durumda tıbbi faydaları da vardır.
 • Geceleri – uykuya yakın zaman da veya akşam papatya gevşeme ve uykuya yardımcı olur.

Dyt. Nursena ARDALI

www.diyetisyenmerkezi.com

 

Devamını Oku
Bir Fincan Çay Veya Kahve Içmek!