Hakkımızda
Bu sayfada yerli üretimden bahsedeceğim.Ne yapmalıyız ? Bilhassa Tarım ve Hayvancılık konusu işleyeceğim
  • Ekonomi
Üyeler
Henüz üye yok!

GÜBRE’YE İNDİRİM

Tarım Bakanı Pakdemirli, “Tarım Kredi, en önemli tarımsal girdilerden kimyevi gübrede yüzde 15’lere varan indirim yapacak. Arpa ve buğdayda ise 5 kuruş olan prim desteği gelecek yıl 10 kuruşa çıkarılacak” dedi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin en önemli tarımsal girdilerden 'kimyevi gübre'de yüzde 15'lere varan indirim sağlayacağını bildirdi.
Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, gübre fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
AŞIRI ARTIŞA TAKİP
Tarımın en önemli girdisinin gübre olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Çiftçi tarlasına yeterli gübre atamazsa hasatta iyi verim alamaz.
Son zamanlarda dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, kur üzerinden ekonomimize yapılan finansal saldırılar malum. Çiftçimizin ekmeğine göz diken kesimlerin çabalarıyla kimyevi gübre fiyatları arttı" dedi.
Bakan, Tarım Kredi'nin üretici girdilerini kolaylaştıracağını, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin de üreticinin ürününe alım garanti vereceğini söyledi.
Bakanlık olarak Tarım Kredi ile yapılan çalışmalarla çiftçilere güzel bir haber vermek istediklerini belirten Pakdemirli, "Tarım Kredi, en önemli tarımsal girdi kimyevi gübrede cinslerine göre değişmekle beraber yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak. Örneğin, DAP gübrenin tonu 3 bin 250 liradan 2 bin 900 liraya düştü. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla tüm sektörün benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz" dedi.
Pakdemirli, gübre fiyatlarında aşırı artış yapan firmaları yakın takibe aldıklarını da bildirdi.
Uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa prim desteklerini artıracaklarını ifade eden Bakan Pakdemirli, "Arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini yüzde 100 artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz. TMO üzerinden, çiftçimizin önümüzdeki hasat döneminde hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
DÜNYA FİYATINDAN ALIM
Pakdemirli, arpa ve buğday üreticisinin ürünlerini dünya fiyatları üzerinden alacaklarına dikkati çekerek, "Çiftçinin endişesi olmasın. TMO, piyasanın ihtiyacı olan arpa ve buğday arzını sürdürüyor, stokları yeterli ve takviye edilmektedir. TMO'nun buğday fiyatı uygulamasına ekmek fiyatlarını belirlerken uyum gösteren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Devamını Oku
GÜBRE’YE İNDİRİM