Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Ayla Filminin Gerçek Kahramanları

Gerçek Kesitleriyle Ayla'nın Hikayesi

Türkiye, Kore Savaşı sırasında ABD’nin ittifakına üçüncü en büyük katılımcı oldu. Türkiye, Kore'ye kardeş bir ülkedir ve Kore Savaşı'nda 720 Türk askeri öldü.
Kuzey Kore'deki Gunuri Savaşı en sert savaşlardan biriydi ve orada Türk askerleri cesaretlerini gösterdi.
Kore Savaşı’nda ABD’nin emrinde savaşan İkinci Teğmen Süleyman Birbiley şimdi 85 yaşında.
Kore Savaşı yetim "Ayla" yla bir buçuk yıl boyunca savaşta kışlalarında ilgilendi ve 60 yıl sonra onunla tanışmak istiyor.
Ancak, sahip olduğu tek ipucu, o zamanki fotoğrafları ve Türkçe adı olan Ayla. Bu program, Kore Savaşı gazisi Bay Birbiley ve Ayla'nın öyküsünü sunacak ve bunu yaparak, Kore Savaşı hakkındaki gerçeği ve ABD'nin ittifakının savaş için ne anlama geldiğine yeni bir ışık tutacaktır.

 

Turkey was the third largest participant in the U.N. alliance during the Korea War. Turkey is a brother country to Korea, and 720 Turkish soldiers perished in the Korean War. The Battle of Gunuri in North Korea was one of the fiercest battles, and there, Turkish soldiers demonstrated their bravery. Second Lieutenant Suleyman Birbiley, who fought in the Korean War under the command of the U.N., is now 85 years old. He took care of Korean War orphan "Ayla" for a year and a half at his barracks during the war, and 60 years later, he wishes to meet her. However, the only leads he has are photos from back then and a Turkish name, Ayla. This program will introduce the story of Mr. Birbiley, a Korean War veteran, and Ayla, and by doing that, will shed new light on the truth about the Korean War and what the U.N. alliance meant to the war.

 

 

 

 

Devamını Oku

Ayla Filmi Süleyman Astsubay 60 sene sonra Ali Bilgi nin mezarında

Ayla Filmi Süleyman Astsubay 60 sene sonra Ali Bilgi nin mezarında

 

Ayla filmi nin gerçek hikayesinde filme nazaran farklılık gösteren olaylardan biride Astsubay Süleyman Dilbirliği nin arkadaşı Ali Bilge nin şehit edilişidir.Ali Bilgi nin mezarını 60 yıl sonra 2010 yılında ziyaret ettiği görüntüleri

Gerçek Ayla, Ankara Marşı’nı okudu

Gerçek Ayla, Ankara Marşı’nı okudu

Ayla'nın gerçek kahramanları konuştu

Ay yüzlü bir kız ile ay yıldızlı bir askerin 65 yıllık hikayesi 'Ayla', beyazperdeye uyarlandı. Bu gerçek hikaye, Türkiye'nin de Oscar adayı oldu. Kanal D Haber'den Şevval ŞirinKore Savaşı'na asker gönderdiğimiz 1950 yılında, bir astsubayın koreli bir kız çocuğunu ölümden kurtardığı, kendi çocuğu gibi baktığı o hikayedeki gerçek kahramanlarla yani Astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kim Eunja ile konuştu.

 

Haberin Linki:

Devamını Oku

Gerçek Ayla

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore'deki temasları kapsamında, başkent Seul'de Ayla filminin Koreli gerçek kahramanı Eunja Kim ile bir araya geldi.

04 Mayıs 2018

 

Samimi havada gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı, Kim'e geçen yıl vefat eden manevi babası Süleyman Dilbirliği'ni hatırlattı. Erdoğan, "Bir Süleyman öldü belki ama bizde Süleymanlar çok" sözleriyle Kim'e yalnız olmadığını hissettirdi. Eunja Kim ile Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin yolları Kore Savaşı'nda kesişmişti. Türk tugayındaki Astsubay Dilbirliği yetim Ayla’yı sahiplenmişti. Bu öykü "Ayla" filmine konu olmuştu.

 

Haber Linki :

Devamını Oku
Gerçek Ayla

Ağaoğlu My Mountain Otelinde Fırsatlar

Ağaoğlu My Mountain Otelimiz ve Kuşaklıkaya tesislerimiz 6 Aralık 2018 itibari ile hizmete girecektir. MyClub üyeleri için geçerli olan %20 indirimden de yararlanmayı unutmayın. Ağaoğlu MyClub ailesi olarak şimdiden güzel ve keyifli bir Kış geçirmenizi dileriz.

@agaoglumymountain
#agaoglu

İlginç Haberler

Türkiye'de Tüketilen Gıdaların Çoğunda Var! Karmin Böceği Nedir?

Eğer böcek yeme fikri midenizi kaldırıyorsa kötü haber… Muhtemelen farkına bile varmadan defalarca böcek yediniz.

Kırmızı gıda boyalarının neredeyse tamamı ezilmiş böceklerden üretiliyor.

Kırmız böceği olarak bilinen ve anavatanı Güney Amerika olan böceklerden milyonlarca yetiştiriliyor ve gıda boyalarının üretiminde kullanılıyorlar.

Meyveli yoğurtlardan dondurmalara, meşrubatlardan boyalı kek kremalarına kadar kırmızı renk içeren hemen her işlenmiş gıdada karmin böceklerinin izleri mevcut.

Özellikle Peru'da endüstriyel ölçekte yetiştirilen karmin böceği pek çok ruja da kırmızı rengini veriyor.

Karmin böceğini küresel gıda piyasasının vazgeçilmezlerinden birisi haline getiren şey ise dayanıklılığı.

İnsan sağlığı açısından herhangi bir risk teşkil etmeyen karmin böceğinin ezilmesiyle elde edilen kırmızı renk, ısı değişikliklerine uzun süre dayanabiliyor ve canlı rengini kaybetmiyor.

Karmin böceğinden elde edilen gıda boyasını destekleyenler, bunun doğal bir ürün olduğunu da vurguluyor ve kimyasal gıda boyalarındansa karmin böceği boyasının daha avantajlı olduğunu savunuyor.

Ancak karmin böceğini savunanlar dahi ürünlerin etiketlerinde kırmızı rengin nasıl elde edildiğine dair daha net ifadelerin kullanılması gerektiği görüşünde.

Aldığınız kırmızı renkli gıda ürünlerinde içindekiler bölümünü iyice okuyun. 'Karmin' ifadesini görebilirsiniz. Karmin böceği, içindekiler bölümünde bazen de Avrupa Birliği'ndeki kodu olan E120 ile yer alıyor.

Karmin böceği ve bu böceğin kullanımı konusunda 'Mükemmel kırmızı' adlı bir kitap yazan Amy Butler Greenfield, ürünlerde kırmızı rengin sorumlusunun net biçimde yazılması gerektiğini söylüyor.

Greenfield, "Karmin son derece güvenilir, doğal bir gıda boyası. Ancak karmine alerjisi olan çok sayıda insan da var. Her şeye rağmen sicili temiz bir ürün" diyor.

Peru şu anda dünya karmin üretiminin yüzde 95'ini yapıyor. Ülkenin Karmin çiftliklerinde 32.600 işçi çalışıyor.

Peru geçtiğimiz yıl 647 ton karmin gıda boyası ihraç ederek 46,4 milyon dolarlık gelir sağlamıştı.

5 milimetre boyundaki böcekler kaktüs yapraklarından toplanıyor. Kanatsız dişiler kırmızı gıda boyası üretiminde kullanılıyor.

Böceğin ağırlığının neredeyse dörtte birini karminik asit oluşturuyor. Karminik asit böceği saldırgan böceklerden koruyan bir savunma mekanizması olarak çalışıyor.

Greenfield üretim sürecini şöyle anlatıyor: "Önce böcekler kurutuluyor… Birçok filtreleme sisteminden geçiriliyor ve böcek parçaları ayıklanıyor."

Bu gıda boyasına böcekten üretildiği için talebin azaldığını düşünebilirsiniz.

Ancak durum aslında tam tersi. Karmin böceklerinin sayısı sınırlı. Perulu çiftçiler böcek sayısını bir noktaya kadar artırabiliyorlar. Bu nedenle de son yıllarda karmin gıda boyasının fiyatı hızla yükseldi.

2013'ten bu yana 1 ton karmin gıda boyasının fiyatı %73 arttı.

Ancak Peta gibi hayvan hakları örgütleri, bu böceklerin endüstriyel ölçekte üretilip gıda sektörüne servis edilmelerine karşı çıkıyor.

Peta, "Sadece 500 gram gıda boyası için yaklaşık 70.000 böceğin öldürülmesi gerekiyor. Vegan hayat tarzını benimsemiş olan tüketiciler, firmalar üzerinde baskı kurarak daha hayvan dostu üretim süreçlerini benimsemelerini sağlıyor" diyor.

Karmin gıda boyasını terk eden şirketlerin başındaysa ABD merkezli küresel kahve devi Starbucks geliyor.

2012'de Starbucks'ın bazı buzlu kahve, kek ve meşrubatlarında karmin gıda boyası kullandığı anlaşılınca şirket domatesten elde edilen likopen adlı gıda boyasını kullanmaya başlayacağı yönünde açıklama gelmişti.

Diğer doğal gıda boyası seçenekleri arasında pancardan ya da böğürtlen benzeri taneli küçük meyvelerden elde edilen boyalar var. Ancak hiçbirisi karmin kadar uzun ömürlü değil.

Örneğin pancardan elde edilen betanin, ışığa ya da sıcağa maruz kaldığında soluyor ve renk kayboluyor. Bu nedenle de bu boya türü genelde sadece raf ömrü kısa olan ürünlerde kullanılıyor.

Greenfield, karminin doğal bir ürün olduğunu ifade ediyor ve binlerce Perulu çiftçinin tek geçim kaynağı olduğunu vurguluyor ve "Büyük kısmı Perulu fakir işçiler olan binlerce kişi karmin böceği sayesinde para kazanabiliyor ve yaşıyor" diyor.

Kaynak: BBC Türkçe

#gidaguvenligi

#carmin

#karmin

#gida

#bilim

Devamını Oku
Türkiye'de Tüketilen Gıdaların Çoğunda Var!  Karmin Böceği Nedir? Türkiye'de Tüketilen Gıdaların Çoğunda Var!  Karmin Böceği Nedir? Türkiye'de Tüketilen Gıdaların Çoğunda Var!  Karmin Böceği Nedir? Türkiye'de Tüketilen Gıdaların Çoğunda Var!  Karmin Böceği Nedir?

26 Kasım 2018 Merkez Bankası Altın Fiyatları

  ALIŞ SATIŞ Gram Altın (has altın) 2.044.844 2.104.469 Çeyrek Altın (küçük altın) 3.353.320 3.460.807 Yarım Altın 6.706.640 6.921.614 Tam Altın (büyük altın) 13.510.691 13.550.691 Gremse Altın (iki buçukluk altın) 34.408.068 34.508.068 Reşat ve Hamit Altın (Osmanlı altını) 13.533.318 13.553.318 Cumhuriyet Altını (ata altın) 13.919.698 13.939.698 24 Ayar Altın (g) 2.044.844 2.104.469 22 Ayar altın fiyatı (g) 1.860.808 1.915.067 18 Ayar Altın (g) 1.533.633 1.578.352 14 Ayar Altın (g) 1.192.144 1.226.905

Devamını Oku

Eldeki soğan kokusu nasıl çıkar?

Yemeklerde oldukça fazla kullanılan soğan, keskin bir kokuya sahiptir. Evden veya elden kolayca çıkarmak mümkün olmayabilir. "Yasemin.com" ekibi olarak soğanı elden çıkarmanın pratik çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Her derde deva her yemeğe lezzet katan soğan, salatalarda ve kozmetik ürünlerinde ölü derileri arındırıcı maske olarak kullanılıyor. Ancak kokusunu çıkarmak mümkün olmuyor.

Bir kabın içerisine yumurta kırın üzerine bir yemek kaşığı tuz ekleyiniz. Sonra tüm elinizi ovunuz.

- Yumurtayı bir kaba kırınız içine yeteri miktarda lavanta yağı damlatınız. Parmak uçlarınıza kadar iyice ovunuz.

- Çelik yemek kaşığı ile suyun altında ellerinizi ovarak yıkayınız. Çelik kaşık soğan kokusunu alacaktır.

- Geniş bir kaba ılık su koyunuz. Beyaz sirke ilave ediniz. Ve ellerinizi içerisinde 5 ile 10 dakika arası bekletiniz.

- Ilık su dolu geniş bir kabın içerisine karbonat ve sirke ilave ediniz. Ellerinizi 5 ile 10 dakika arası bekletiniz.

- Türk kahvesi telvesi ile ellerinizi ovuşturarak soğan kokusunu da geçirebilirsiniz.

- Evde tütsü ve mum yakarak soğan kokusunun üzerinize sinmesine engel olabilirsiniz.

Devamını Oku

TÜRK ASKERİNDEN: BORDO MAVİ ŞAMPİYON TRABZON