Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Ağır Metaller ve Ağır Metal Detoksu

Doğada bulunan sayısız madde vücut için yararlı olabildiği gibi bazen tehlikeli hale de geliyor. Vücudu tehlikeli duruma sokan maddelerden sizlere bu yazımızda ağır metallerden bahsedeceğiz. Ağır metaller pek çok kişinin hayatını risk altında bırakan maddelerdir. Uzmanların sık sık gündeme getirdiği ağır metal zehirlenmesi ve ağır metal türleri bu yazımızda sizin için ele alınıyor.

Bilimde, özgül ağırlığı 4’ten büyük kimyasal elementlere “ağır metal” adı verilmektedir. Ağır metal ifadesi, genel olarak vücudun ihtiyacı olmayan endüstriyel ve sanayi ürünleriyle alınan toksik etkili elementleri açıklamaktadır. Tıpta ve gıda alanında sık sık bu kelime kullanılır. Çünkü insan sağlığı kontrol altına alınırken ağır metallerden kaçınılır. Ağır metaller hava ve deri yoluyla vücuda girip vücudu zehirlemektedir. Bedeninizde yumuşak dokular içinde birikir ve çok zor atılır. Ağır metallerden en önemlilleri şunlardır:

 • Çinko
 • Bakır
 • Alüminyum
 • Krom
 • Demir
 • Manganez
 • Kurşun
 • Cıva
 • Arsenik
 • Kadmiyum

Bol su tüketin ve suyunuzu arıtın: Su böbreklerimizin daha iyi çalışmasına ve vücudumuzdaki toksinlerin daha kolay atılmasına yardımcı olur bu nedenle bol su içmek çok önemlidir. İçtiğiniz suyun saf ve arınmış olmasına da dikkat etmek gerekir. Ayrıca, suyunuz için BPA içermeyen şişeler kullanın. 

Kişniş otu: Özellikle cıvayı vücuttan atmada son derece etkili bir detoks ajanıdır. Köftelerde et yemeklerinde vs. kullanılabilir.

Doğal/organik beslenin:Vücudunuzu metallerden arındırmak için doğal ürünlerle beslenmeniz gerekir, çünkü en temiz ve sağlıklı yöntem budur. Doğal/organik sebze, meyve, yumurta vb. gıdalarda kimyasal tarım ilaçları yoktur, bu nedenle ağır metal yoktur. Ağır metaller yiyeceklere topraktan geçer bu nedenle toprağın da kimyasalsız olması gerekir. Doğal üretimi yapacak vaktim ve imkanım yok diyorsanız güvenilir üretici ve markaların ürünlerini tercih edin.

Zerdeçal: Zerdeçalın aktif maddesi kurkuminin güçlü detoks etkisi vardır. Modern yaşamda maruz kaldığımız ağır metalleri vücuttan atar.

Yemeklerinizde kişniş ve sarımsak kullanın: Kişniş ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bir araştırmada kişnişin sinir sisteminindeki cıvayı arındırdığı kanıtlanmıştır. Bu süreci hızlandırmak için yemeklerinize kişnişle birlikte sarımsak da ekleyin.

Enginar: Bu şifalı besin karaciğer ve böbreklerde biriken kurşunu vücuttan atmakta son derece etkilidir.

Sülfür zengini sebzeler: Soğan, sarımsak, pırasa, brokoli, pırasa ve lahanayı sofranızdan eksik etmeyin. Bu sebzeler bol miktarda sülfür içerir. Sülfür vücuttaki glutatyon üretimini artırır. Glutatyon da güçlü detoks etkisiyle başta cıva olmak üzere ağır metalleri sistemden atar.

Ter atın:Spor yapmak sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olur, spor esnasında attığınız ter doğal bir detoks yöntemidir. Ayrıca ter atmak vücudunuzda kan akışını sağlar ve ağır metalin birikmesini engeller. Ter atmak için spor yapmanın yanı sıra sauna terapisini de deneyebilirsiniz.

Kemik suyu: Vücuttaki kurşun, cıva gibi ağır metallere bağlanarak vücuttan atılmalarını sağlar. Yemeklerinizi kemik suyuyla pişirin. 

Not: Bu yazı bilimsel araştırmalar ve alanında uzman hekimlerin sözleri baz alınarak kaleme alınmıştır. Teşhis, tanı ve tedaviye yönledirme niteliği taşımaz. Teşhis, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz, yazılanları kendiniz uygulamaya kalkmayınız!

Kaynakça -> https://technogezgin.com/agir-metaller-agir-metal-detoksu-detayli/

Devamını Oku
Ağır Metaller ve Ağır Metal Detoksu

Devlet Teşviği Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

Devlet Teşvikleri, ülkelerin ekonomilerinde oluşan bozulma sonrasında ya da kriz dönemlerinde işletmelerin darboğazdan çıkabilmelerini sağlayabilmek ve ekonominin daha güçlenmesini başarabilmek için işletmelere yardımda bulunmasıdır diyebiliriz. Ülkemizde KOSGEB, TÜBİTAK, İŞKUR, teknoparklar, ar-ge merkezleri, şirketler, il tarım müdürlükleri vb. teşvik destekleri vermektedirler.

Hibe nedir, devlet teşviği nasıl alınır sorusunu kısaca şöyle açıklayabiliriz. Hibe bir kamu kuruluşları, işletmeler ya da vakıflar tarafından, girişimcilere eğitim kurumlarına şirket ya da özel teşebbüslere verilen “karşılıksız“ para. Kelime anlamı da “karşılıksız verme” olarak sözlüklerde geçiyor. Bir anlamda “bağış” olarak da nitelendirebileceğimiz hibeyi, bir malın mülkiyetinin hiç bir bedel beklenmeksizin başka bir şahısa, kuruma vs…  devredilmesi olarak da açıklayabiliriz.

Peki devlet teşviği nedir?  Devlet teşviği, bir ülkenin ekonomik büyümesi, kalkınması ve istihdamın artması adına yatırımcı ve girişimcilere yapılan yatırımlar olarak genellenebilir. Bölgenin gelişmesinde büyük bir ivme yaratan yatırımlar sonucu, ham madde, eleman, malzeme gibi ihtiyaçlar doğar. Dolaysıyla yatırım nerede yapıldıysa o bölgeye artı değer katar. Çeşitleri şunlardır:

• Finansman destekleri (Hibe, kredi, vergi indirimi vb.)
• Eğitim destekleri (Mentorluk, koçluk, danışmanlık vb.)
• Ekipman ve malzeme destekleri (Makine, teçhizat vb.)
• Üretim, Ar-Ge, yerlileştirme ve arazi destekleri
• Kuruluş ve performans bazlı destekler
• Laboratuvar ve patent gibi destekler
• İş gezileri, fuarlar, uluslararası işbirlikleri
• Ve diğer devlet teşviği çeşitleri…

Ülke ekonomileri zaman zaman krizlerle karşılaşır. Bu durumlarda da genelde üretim düşmeye başlar ve istihdam azalır. Bununla doğru orantılı olarak yatırımlar azalır, Ar-Ge ve inovasyon üzerine yapılan çalışmalar azalır. Hükümetler ise bu durumu değiştirebilmek adına farklı farklı yöntemlerle müdahale ederek krizi çözmeye çalışırlar. O yöntemlerden bir tanesi de devlet teşviğidir. Devlet teşviği tabii ki sadece kriz ya da durgunluk dönemlerinde uygulanmaz. Ülkeler, ekonomilerini daha iyi seviyeye getirmek, güçlendirmek ve büyütmek için destekler vermektedir. Yani aslında var olan üretim, tüketim, yatırım, istihdam gibi konular üzerine artış yaşanması için devlet teşviği verilmektedir.

Ülkemizde birçok teşvik bulunmaktadır. Tek bir teşvik programı bulunmamaktadır. Bu nedenle, kimler teşvik alabilir sorusunun cevabı değişkenlik gösterebilir.

 • Yatırım teşvik belgesi: Yatırımcılar alabilir.
 • İŞKUR teşvikleri: İşsizler ve işletmeler alabilir.
 • SGK teşvikleri: İşletmeler alabilir.
 • Teknopark teşvikleri: İşletmeler alabilir.
 • Ar-Ge merkezi teşvikleri: İşletmeler alabilir.
 • Özel okul teşvikleri: Okullar ve öğrenciler alabilir.
 • KOSGEB, TKDK ve diğer kurumların teşvikleri: İşletmeler alabilir.

Belirtilen kurumlar tarafından sağlanan devlet teşvikleri için kurumların belirlediği tüm şartlara uyum sağlamak gerekir.

Detaylı Bilgi İçin: https://technogezgin.com/devlet-tesvigi-nedir-tesvik-nasil-alinir/

Devamını Oku
Devlet Teşviği Nedir? Kimlere ve Nasıl Verilir?

Gizli Zam Nedir? Gizli Zam Nasıl Yapılır?

Ticaret bakanlığı geçtiğimiz dönemlerde ürünlerde gramajın düşürülerek fiyatın sabit tutulması yöntemiyle ‘gizli zam’ yapılmasına karşı yönetmelik yayınladı. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan yönetmeliğe göre ‘haksız ticarete örnek uygulamalar’a yeni madde eklendi. ‘Tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları’ da yönetmelik kapsamına alındı.

Aslında zam kısaca bir şeyin fiyatına ek yapma, fiyatını artırma olarak tanımlansa da ürünün birim fiyatında artışa sebep olacak her türlü unsur zamma sebep olmaktadır. Bunun en bilinen örneği de gramaj düşürmektir. Dünyada geçtiğimiz yüzyılda bu taktik pek çok kez pek çok irili küçüklü firma tarafından uygulanmıştır. Zira zam yapip potansiyel musteriyi kacirmaktansa, fiyati ayni tutup satilan urunu kucultme/azaltma prensibi enfes taktiklerden sadece birisidir. 

Ancak bunun haricinde de değişik yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ürünün yapıldığı malzemelerin kalitesini düşürmektir. Aslında bu yöntem uygulandığı taktirde gramaj hilesinde olduğu gibi de kolaylıkla anlaşılmaz, dikkatli gözlerden bile kaçar. Buna güncel yaşamdan verilebilecek örnekler ise şunlardır:

 • Bir tatlı üreticisinin halis mulis Anadolu şeker pancarı yerine çok ciddi zararlarının olduğu anlaşılan nişasta bazlı şeker kullanması
 • Bir kıyafet üreticisinin halis mulis Adana pamuğu yerine çok ciddi zararlarının olduğu anlaşılan kanserojen petrol türevi kumaşları kullanması
 • Bir yemek firmasının aynı aylık bazda ücret ile normalde et, balık, tavuk, zeytinyağı gibi kaliteli ve pahalı malzemeler yerine bakliyat, palm yağı vb ucuz ve nispeten daha kalitesiz malzemeleri kullanması

Elbette çeşitli örnekler verilebilir. Bütün bu yöntemler bir de satış ve pazarlama teknikleri ile harmanlandığı taktirde (örneğin özel kampanyalarla, indirimlerle, stratejilerle satışa konulması ile moda vb. süslü kelimeler ile pazarlanması) halinde çokta dikkat çekmemektedir. Tüketicilerin hem sağlıklarını korumak hem de paralarının boşa gitmemesi için bu tarz gizli zam yöntemlerini öğrenmesi ve bunlara karşı duyarlı olması büyük önem taşımaktadır.

Detaylı Bilgi İçin: https://technogezgin.com/nasil-zam-yapilir-gizli-zam/

Devamını Oku

Aktif Gelir Nedir? Aktif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Aktif Gelir Nedir? Aktif Gelir Kaynakları Nelerdir?Aktif Gelir Nedir?

Aktif gelir, çalıştığınız ve emek sarf ettiğiniz sürece elde ettiğiniz kazanç türüne verilen isimdir ve aktif gelir yöntemleri ile oturduğunuz, gezdiğiniz veya yattığınız yerden kazanç sağlayamazsınız. Sadece aktif gelir kaynağına sahip olan hiçbir birey hasta olduğu, uyuduğu, gezdiği veya oturduğu sürece kazanç sağlayamamaktadır.

Aktif gelir genellikle toplumun çok büyük bir kısmı tarafından kazanılmaktadır çünkü aktif gelir elde edebilmek için çalışmak, emek sarf etmek ve zaman harcamak gereklidir. Her ne kadar işletme sahibi olan bireyler pasif gelir elde ediyor gibi görünse de aslında o gelir için zaman ve emek harcadığından dolayı aktif gelir elde etmektedir. Esnaf, memur, polis, asker, öğretmen veya maaşlı çalışan fark etmeksizin her meslek grubunda çalışan bireyler aktif gelir elde etmektedir. Olası bir sorun veya işten ayrılma durumunda ise aktif gelir elde edimi durmaktadır.

Günümüzde aktif gelirler için, farklı sektörlerde birçok örnek verebilmek mümkündür. Hatta her pasif gelirin kısa bir aşamasında da olsa, mutlaka bir aktif çaba gerektiren süreç bulunmaktadır. Örneğin altına yatırım yapmak pasif bir gelir kaynağı iken, altın işletmeciliği veya kuyumculuk, aktif kazanç kaynakları arasında sayılabilir. Aktif gelir kaynakları, pasif kazanç yöntemlerine göre daha fazla uğraş gerektirse de kazançları da aynı şekilde fazla olmaktadır.

Aktif gelir, çalıştığınız ve emek sarf ettiğiniz sürece elde ettiğiniz kazanç türüne verilen isimdir ve aktif gelir yöntemleri ile oturduğunuz, gezdiğiniz veya yattığınız yerden kazanç sağlayamazsınız. Sadece aktif gelir kaynağına sahip olan hiçbir birey hasta olduğu, uyuduğu, gezdiği veya oturduğu sürece kazanç sağlayamamaktadır.

Aktif ve Pasif Gelir Arasındaki Farklar:

Öncelikle, aktif ve pasif gelir arasındaki farklar nelerdir? Aktif gelir olarak tanımlayabileceğim en iyi şey, son zamanlarda harcadığınız emek ve emek karşılığında gelir elde ettiğiniz zaman, pasif gelir ise uzun zaman önce harcadığınız emek ve emek karşılığında elde ettiğiniz gelirdir. Her ikisi de yaptığınız şeyler ve harcadığınız emek için para alıyorsunuz. Bazı insanlar pasif geliri sadece hiçbir şey yapmamak ve daha sonra para kazanmak olarak karıştırabilir ama size söyleyeyim durum kesinlikle böyle değil! Popüler aktif gelir örnekleri şunlardır:

Aktif Gelir Kaynakları :

-Saat başı danışmanlık

-Freelance bilgisayar programcılığı

-Freelance yazarlık

-Yapı ve inşaat üzerine çalışmak

-Şahsi aracınızla taksi hizmeti vermek

Not: Pasif gelir kaynağı yaratarak gelir elde ettiğiniz zaman aktif gelir kaynağınızı da sonlandırmanız gerekmemektedir çünkü pasif gelir kaynakları size zaman harcatmayacak şekilde getiri sağlayacaktır. Bu sebeple de aktif gelir kaynağınız ile de kazanç sağlayarak kazanç potansiyelinizi en üst düzeye ulaştırmış olacaksınız. Bu sebepledir ki ilk aşamada pasif gelir kaynağınızı geliştirmek sizin için daha faydalı olacak ve daha hızlı ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

Kaynakça: https://technogezgin.com/aktif-gelir-nedir-aktif-gelir-kaynaklari/

Devamını Oku

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir - Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir

Pasif gelir aslında belli emek harcadıktan sonra elde ettiğiniz gelir. Yani bir zaman sonra emek sermayesinden para kazanmaya başlıyorsunuz. Pasif gelirle ek iş bazen karıştırılabiliyor. Ek iş, anında yapıp para kazanacağınız bir gelir. Pasif gelir ise, emek harcadıktan sonra yatırım yapıp elde edilen gelir. Bir bakıma siz, pasif gelirle önceden kazandığınız parayı değerlendiriyorsunuz. Bunu kaybetme durumunuzda var. Yani pasif gelir elde etmek sanıldığı kadar kolay değil.

En kısa ve net tabiri ile pasif gelir, sıfır veya çok az uğraş ile düzenli olarak para kazanmaktır. Çok farklı pasif gelir kaynakları olsa da genel olarak pasif gelirin ana avantajı mesai saatlerinden sıyrılmaktır. Bazı pasif gelir kaynakları çok az para kazandırsa da düzenli para akışı sağladıkları ve hiç çaba istemedikleri için yoğun olarak kullanılır.

Dünya genelinde binlerce yan gelir yöntemi bulunmakta olup, insanların büyük bir kısmı bu yöntemler ile ay sonunda biriktirebilecekleri daha fazla paraya sahip olurlar. Bu nedenle para biriktirmeyi planlıyorsanız pasif gelir odaklanmanız için harika bir yöntem olabilir. Pasif gelir elde eden bireyler genellikle kira geliri, telif hakkı ücretleri, faiz geliri, tahvil, hisse senedi, trade ve internet reklamları gibi yöntemler ile kazanç sağlamaktadır.

Aktif ve Pasif Gelir Arasındaki Farklar:

Öncelikle, aktif ve pasif gelir arasındaki farklar nelerdir? Aktif gelir olarak tanımlayabileceğim en iyi şey, son zamanlarda harcadığınız emek ve emek karşılığında gelir elde ettiğiniz zaman, pasif gelir ise uzun zaman önce harcadığınız emek ve emek karşılığında elde ettiğiniz gelirdir. Her ikisi de yaptığınız şeyler ve harcadığınız emek için para alıyorsunuz. Bazı insanlar pasif geliri sadece hiçbir şey yapmamak ve daha sonra para kazanmak olarak karıştırabilir ama size söyleyeyim durum kesinlikle böyle değil! Popüler aktif gelir örnekleri şunlardır: Popüler pasif gelir örnekleri şunlardır:

Pasif Gelir Kaynakları:

-Herhangi bir buluş ya da fikir patenti almak

-Yarattığınız karakterler ya da markalar için ticari marka lisansı almak

-Kitaplardan, şarkılardan, yayınlardan ya da başka orijinal çalışmalardan telif hakkı satın almak

-Gün içerisinde çok az ya da hiç sorumluluğunuzun olmadığı işlerden kar etmek

-Kendinize ait bir blog ya da internet sitesine reklam alarak para kazanmak

-Para ya da hisse senetleriniz üzerinden faiz yoluyla para kazanmak

-Emeklilik maaşı

-Kira gelirleri

-Herhangi bir ürünün ya da hizmetin satışı üzerinden komisyon yolu ile para kazanmak

Not: Pasif gelir kaynağı yaratarak gelir elde ettiğiniz zaman aktif gelir kaynağınızı da sonlandırmanız gerekmemektedir çünkü pasif gelir kaynakları size zaman harcatmayacak şekilde getiri sağlayacaktır. Bu sebeple de aktif gelir kaynağınız ile de kazanç sağlayarak kazanç potansiyelinizi en üst düzeye ulaştırmış olacaksınız. Bu sebepledir ki ilk aşamada pasif gelir kaynağınızı geliştirmek sizin için daha faydalı olacak ve daha hızlı ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

Kaynakça: https://technogezgin.com/pasif-gelir-nedir-pasif-gelir-kaynaklari/

Devamını Oku

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? [Kredi Notu Yükseltme]

Kredi Notu Nasıl YükseltilirKrediler hayatımızın her alanında kullandığımız bir yöntem. Kredi çekmek isteyenler kimi zaman 'kredi skoru' nedeniyle istediği krediyi alamıyor. Peki kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notu nasıl yükseltilir? İşte cevaplar...

Findeks Kredi Notu, kişisel ya da kurumsal kredilerinizi etkileyen ve finansal işlemlerinizde başvurulan bir derecelendirme sistemidir. Findeks notunuz E-ticaret yaparken de sıklıkla karşınıza çıkacağı için, notunuzu yüksek tutmanız kurumsal imajınız için son derece önemlidir.

Findeks kredi notu kredi geçmişinizin değerlendirilmesidir. Önceki dönemlere ait kredi kartı ekstresi, banka kredisi, fatura tutarları gibi ödemelerinizdeki performansı değerlendirir. Bu ödeme kalemleri referans alınarak hazırlanan findeks kredi notu, sizin finansal güvenirliğiniz hakkında bir fikir vermiş olur.

Findeks notunun hesaplanabilmesi için değerlendirmeye tabi tutulacak sayısal verinin olması gerekir. Findeks kredi notu 1 ila 1900 arasında değişen puanların hesaplanması ile belirlenir. En yüksek not olan 1900, en güvenilir,en risksiz grubu ifade ederken, 1 en düşük nottur.

Geçmiş dönemlere ait borçlara ilişkin sayısal verilere bakarak hesaplanan findeks kredi notu gelecek 12 aylık süre zarfında ödenmesi gereken borçların ödenip ödenmeyeceğine dair fikir bildiren bir derecelendirme notudur. Findeks notu yalnızca kredi almak istediğinizde değil, ev ya da araç kiralamak istediğinizde veya cep telefonu, beyaz eşya gibi yüksek fiyatlı ürünleri taksitli ödeme ile almak istediğinizde de değerlendirilir.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (Kredi Notunun Yüzde 35'ini oluşturur)
Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması Findeks Kredi Notu’nu yükseltir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması, Findeks Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında geliyor. Krediler zamanında ödenirse not yükselir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi Notunun Yüzde 35'ini oluşturur)
İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplamaya dahil ediliyor.

Yeni Kredili Ürün Açılışları (Kredi Notunun Yüzde 11'ini oluşturur)
Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını arttıran bir unsur. Bu nedenle yeni kullanılan tüm kredilerin düzenli ödenmesi gerekiyor.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (Kredi Notunun Yüzde 10'unu oluşturur)
Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir. Diğer unsurlar Kredi Notu'nun yüzde 9'unu oluşturur.

Diğer unsurlar: % 9

Finansal durumunuzu belirttiğimiz oranlara göre değerlendiren Kredi Kayıt Bürosu, hesaplamalarını yaparak findeks kredi notunuzu belirler. Verdiğimiz yüzdelerin dönemsel olarak değişebilir ancak bunlar genel oranları etkilemeyen küçük değişikliklerdir ve temel faktörlerin belirleyiciliğini etkilemez. Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan sonuçlar şöyle değerlendirilir:

 • 0 – 699 Yüksek derecede riskli grup
 • 700 – 1099 Orta derecede riskli grup
 • 1100 – 1499 Düşük derecede riskli grup
 • 1500 – 1699 İyi derece
 • 1700 – 1900 Çok iyi deree

Findeks Notu Neden Önemlidir? 

Konut, ihtiyaç ya da araç kredisi almak için başvurduğunuzda size referans olacak olan findeks kredi notunuz, bir anlamda finansal bir ayna vazifesi görerek, borç ödeme alışkanlığınız hakkında bilgi verir. Notunuz orta ve üzerinde ise almak istediğiniz kredi daha kolay onaylanırken, düşük findeks notunda kredi talebiniz reddedilebilir.

Not: Ayrıca borçları zamanında ödemek, aynı anda birden fazla kredi başvursu yapMAMAK, çeşitli bankalardan kredi kartı kullanmak, asgari ödeme yerine toplam borcu ödemek, otomatik ödeme talimatlarının varlığı, banka hesaplarına düzenli bir nakit akışı sağlamak, kredi kullanım yoğunluğunun ideal oranda tutulması da kredi notunu olumlu yönde etkilecektir.

Kaynakça: https://technogezgin.com/kredi-notu-nasil-yukseltilir-kredi-notu-yukseltme-rehberi/

Devamını Oku

İnternet Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri

Web siteniz üzerinden para kazanmanın yollarını anlatmadan evvel, birkaç önemli hususu da vurgulamak istiyoruz. Öncelikle söylemeliyiz ki, internetten para kazanmak zannedildiği gibi bir “kolay yoldan para kazanma” yöntemi değildir. Aksine internet üzerinden gelir elde etmek, reel bir işte çalışarak gelir elde etmekten daha zor olabilir. Eğer gerekli sabrınız ve yeterli zamanınız yoksa bu işe kalkışmamanızı öneririz. İnternetten para kazanmak için izlediğiniz yollar uzun müddet gelir sağlamayabilir. Sürekli yeni şeyler öğrenmek ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek zorunda kalabilirsiniz. Peki internet sitesinden para kazanma yöntemleri nelerdir? Gelin bunları teker teker avantajları, dezavantajları ve diğer önemli detayları ile açıklayalım...

Uyarı: Yazının devamındaki internet sitesinden para kazanma yöntemlerini başarıyla uygulayabilmek için sitenizi belli bir düzeye getirmeniz ve düzenli bir ziyaretçi kitlesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu yazı ziyaretçisi olan internet sitelerinin nasıl para kazanabileceğini ele almaktadır.

https://wpsitekur.com/wp-content/uploads/2019/08/cropped-web-sitesi-yaparak-internetten-para-kazanma-wpsitekur.jpg

1- Tıklama Başı Reklamcılığı
Hazır reklam ağlarına kaydolup sitenize ekleyeceğiniz ufak kod parçaları ile para kazanmaya başlayabilirisiniz. Bu reklam ağlarına Google Adsense ve Taboola örnek olarak verilebilir. Bu yöntemin avantaj ve dezavantajları şunlardır:

Avantajları
-Yüksek ve düzenlli gelir elde edebilirsiniz.
-Ödemeleriniz her ay banka hesabınıza aktarılır.
Dezavantajları
-Sitenizde yavaşlama olur.
-Adsense’e kabul edilmeyebilirsiniz. Kabul edilmek için öncelikle sitenizi nitelikli hale getirmeli ve istenilen şartlara uymalısınız.
-Kabul edildikten sonra ufak bir kural ihlalinde üyeliğiniz iptal olabilmektedir.

2 – Reklam Alanı Satmak
Reklam alanı satmak da internet sitesinden para kazanmak için bir diğer yöntem olmakla beraber tıklama başı reklamcılığına göre daha verimlidir. Peki bu yöntemin avantaj ve dezavantajları nelerdir? Şunlardır efendim:

Avantajları:
-Garantili gelir imkanı sunar
-Az bir çabayla para kazanabilirsiniz
-Sektördeki diğer insanlarla iletişim kurmak için harika bir yoldur
Dezavantajları
-Kullanıcı deneyimini ortadan kaldırır

https://www.vargonen.com/blog/wp-content/uploads/2020/04/adsense-para-kazanmak.png

3 – Satış Hizmetleri Yapmak
Sitenizde ürün satabilir, başkalarının ürünlerini satabilir yani diğer adıyla satış ortaklığı (a. marketing) yapabilirsiniz. Sattığınız ürün başına da kar alabilirsiniz. Fakat bu yöntemi başarıyla uygulamak için pazarlama ve hitabet yeteneğiniz yüksek önem arz etmektedir. E ticaret siteleri bu grubun en güzel örneğidir.

Avantajları
-Hızlı geri dönüşler alırsınız, insanlar blogunuzu fark eder ve daha fazlasını ister!
-Oldukça karlıdır
-Kolaydır
-Geri ödemeler düşüktür
Dezavantajları
-Parayı almak zaman alır

4 – Affiliate (Satış Ortağı) Olarak Ürün Tanıtımı Yapmak
Avantajları
-Büyük paralar kazanabilirsiniz
-Tanıtımları doğru yaparsanız geri dönüşler yüksek olur
Dezavantajları
-Kazanç garanti değildir. Bir ay 100 dolarda kazanırsınız bir sonraki ay 1,000 dolar kazanırsınız
-İyi ürünlerin dönüştürülmüş saçma satış sayfaları vardır

5 – Üyelik sitesi veya özel içerik sunun
Avantajları
-Aydan aya devamlı gelir ve para kazanma imkanı
-Kurulumu yapın ve unutun
-Satış ortakları trafiğinizi arttıracaktır!
Dezavantajları
-Kurulum aşamasında çok çalışmanız gerekecek
-Daha fazla içerik yayınlamak için düzenli çalışmanız gerekecek

https://www.virahaber.com/d/news/27237.jpg

6 – E-postalar toplayın ve pazarlayın
Avantajları
-Pazarlamanın en doğrudan yollarından biridir
-Bir e-posta size binler kazandırabilir
-Kolay ve basittir
Dezavantajları
-Promosyonların takipçiler üzerinde negatif etkisi olabilir
-Her zaman potansiyel müşteri adayları yaratmanız gerekir
-Ziyaretçiler gelir gider

6 – Kendi dijital ürününüzü yaratın ve satın
Avantajları
-Affiliate’ler ( satış ortakları ) trafiğinizi arttıracaktır
-Affiliate’ler ( satış ortakları ) sayesinde pasif geliriniz olur
-Marka inşa etmek için harika bir fırsattır
-Büyük kazanç kaynağıdır
Dezavantajları
-Kurulum zaman alır

7 – Kitap yayınlayın
Meşhur bir diğer yöntemdir.
Avantajları
-Otorite olarak görülmenizi sağlar
-Uzun vadeli kazanç sağlar
-Danışmanlık aracılığıyla gelirinizi arttırabilirsiniz
-Etkinliklerde konuşma yaparak para kazanabilirsiniz
Dezavantajları
-Hayalet yazarınız varsa pahalı olacaktır veya zaman alacaktır
-Kendi başına çok para kazandırmaz

8- İnternet sitenizi satın
Elbette ki bu da son yöntemdir, ne kadar emek verdiyseniz ve sitenin getirisi ne kadar yüksekse siteyi o kadar yüksek fiyata satabilirsiniz. Piyasa ortalaması sitenin 10 aylık getirisidir.
Avantajları
-Büyük miktarda kazanç elde etme fırsatı
-Bir ayda satılabilir
-Birkaç yıl çalışmasanız bile geçiminizi sağlamaya yetecek kadar para kazanabilirsiniz
Dezavantajları
-Bundan böyle bir internet siteniz olmayacak.

Kaynakça: https://technogezgin.com/internet-sitesinden-para-kazanma/

Devamını Oku
İnternet Sitesinden Para Kazanma Yöntemleri

Ekonomi ve Finans Bölümü Nedir? (Sıkça Sorulan Sorular)

Ekonomi ve Finans Bölümü, iki sektörü bir araya getiren ve geniş bir iş alanı olan bir lisans bölümüdür. Bu bölümde ekonomi alanında analiz, pazarlama ve denetleme yapabilen kurum, kuruluş ve şirketlerin finansal verimliliğini arttırmak amacı ile plan, çalışma ve denetleme işleri ile ilgilenecek işinde uzman elemanlar yetiştirilir. Ekonomi ve Finans Bölümü, hükümetler, şirketler ve finans piyasalarında istihdam edilecek yetenekli ve donanımlı elemanlar yetiştirmeyi hedefler. Ekonominin odağı bir ülke, pazar ya da bölgenin performansı olsa da finansın odağı ise sektöre özeldir. Finans, aynı zamanda yatırımcıların ve şirketlerin getiriyi ve riski nasıl değerlendirdiklerine bağlıdır.

Günümüz ekonomik ve finansal sorunları karmaşıklaşmış ve süratle değişen bir dünyada vuku bulmaktadır. Bu karmaşık şartların yarattığı fırsatları değerlendirebilecek, değişime çabuk ayak uydurabilen, ortaya çıkan sorunlara cevap verebilecek inter-disipliner ve eleşirel bilgi donanımında profesyonel yönetici kadroların yetişmesi hızla büyüyen ülkemiz için büyük ihtiyaçtır. Bölüm bu ihtiyaca cevap verecek, hatta daha fazlasına sahip olan insan gücünü yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Ekonomi ve Finans bölümü mezunları kamu ve özel sektörde, bankalar başta olmak üzere tüm finans piyasası kurumlarında yönetici adayı, uzman yardımcısı, müfettiş, gümrük ve mali müşavir, serbest muhasebe, pazarlama ve satış gibi faaliyet alanlarında çalışabilmekte, ilgili alanda uzman medya kuruluşlarında, ulusal ve uluslararası şirketlerin yönetim kadrolarında, bankalar ve diğer fınans kurumlarında, Merkez Bankası ile araştırma ve akademik kuruluşlarda istihdam edilebilmektedirler.

Ekonomi ve finans bölümü çok geniş bir iş alanı vardır Ekonomi ve Finans bölümünü bitiren öğrenciler; kamu ve özel sektöre bağlı sanayi kollarında, bankacılık, sigortacılık, borsa ve uluslararası kuruluşlarda üst düzey yöneticilik, danışmanlık ve eğitmenlik yapabilir veya uzman olarak çalışabilirler.

Ayrıca Ekonomi ve Finans bölümünü bitiren öğrenciler; Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Rekabet Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Borsa İstanbul, tüm bankaların ve bakanlıkların araştırma birimleri ile sigorta ve araştırma şirketlerinde çalışabilecekleri gibi bunlara ek olarak iktisat ve finans uzmanlarının istihdam edildiği tüm alanlarda da iş bulma olanağına sahiptirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler ;Ekonomi ve Finans Bölümü'nde ilk dört yarıyılda Ekonomik Analiz, İşletme Finansı, Matematik, İstatistik, Bilgisayar ve Muhasebe gibi temel dersler okutulmakta, sonraki yıllarda ise Uluslararası iktisat, Kalkınma Ekonomisi, Finansal Piyasalar ve Kurumlar, Uluslararası Finans, Yatırım Analizleri, Gayrimenkul Finansmanı ve Portföy Yönetimi ve Bankacılık gibi zorunlu  ve seçimlik  derslere  yer  verilmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
-Sayısal düşünme yeteneğine sahip olması
-Ekonomi ve Sosyal Bilimlere ilgi duyması
-Araştırma ve inceleme merakına sahip olması
-İleri görüşlü olması, doğru kararlar alabilmesi
-Yaratıcı ve girişken olması, yeniliklere açık olması
-Sorumluluk duygusuna sahip olması
-İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
-Organizasyon yeteneğine sahip olması gerekir.

Ekonomi ve Finans Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?
Yeni mezun finansal iktisatçılardan beklenti, sahip olunan analitik araçlar yardımı ile söz konusu kuramsal değerleri geliştirmek ve var olanı muhafaza etmektir. Bu vizyon ile mezun olanlar devlet ve özel sermaye kuruluşları, bankalar ya da ekonomi ve finans ile ilgilenen tüm kuruluşlarda;

 • Yönetici,
 • Uzman,
 • Denetçi,
 • Müfettiş,
 • Mali Müşavir,
 • Finans Direktörü,

Olarak çalışabilirler. Söz konusu iş imkanları arasında yer alan devlet kurumlarında istihdam sağlayabilmek için adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edecekleri sonuçların yeterliliği belirleyici olacaktır.

Kaynakça: https://technogezgin.com/category/kariyer-onerileri/ekonomi-ve-finans/

Devamını Oku
Ekonomi ve Finans Bölümü Nedir? (Sıkça Sorulan Sorular)

Birbirinden Güzel ve Önemli 7 Kariyer Önerisi

Kariyer önerileri dünyaya ismini yazdırmış, evrene bir çentik atmayı başarmış insanların verdiği önerilerdir. İşte bu tarz 7 insanın okumaya değer birbirinden farklı kariyer önerileri...

1- Jerry Seinfeld: İyi iş yapmaya odaklan, kendi reklamını yapmaya değil.

Biraz zaman önce, Jerry Seinfeld Reddit AMA oturumunda önemli bir kariyer tavsiyesi önerdi. Daha fazlasını yapmak için kendinizi teşfik etmeniz yanlış bir tavsiyedir. Bu, en kötü öneridir. En iyi tavsiye, kendi işini yapman ve başka bir şey için endişelenmemendir.

2- Google Amit Singh: Yükselmek için bir yana doğru git.

6 yıl önce, Amit Singh Oracle’den ayrıldı ve Google’ın yeni işine yardım etmek için, zamanında ispatlanmamış bir iş olan Google Apps’te çalıştı. Zamanında riskli bir hareket gibi hissetmiş ve bu işi yapmak için ailesini Boston’dan Bay Area’ya taşımak zorunda kalmış. Geriye bakınca, iyi bir tavsiye öğrendiğini bize anlattı.”Şu andayken risk alın. Bunun benim için küçük bir şans olduğunu hissedebilirdim fakat öyle hissetmedim. Oracle’de iyi bir kariyere sahiptim, bu yüzden bunu değiştirmek büyük bir şeydi.” Öğrendiğim şu oldu: ”Bazen büyük şeyler almak için yana doğru bir hareket daha yapmak zorundasın, doğru olduğu hemen belli olmayabilir.”

3- Red Hat CEO Jim Whitehurst: Sürdürülebilir denge için çalış.

Jim, başarılı bir kariyere sahipti, Boston Consulting Grup şirketinde yönetim danışmanı, Delta Havayolları yöneticisi ve Red Hat CEO’suydu. O, insanlara kariyerlerine geç saatlerde çökene kadar çalışmamayı öneriyor. “Yoğun stres dönemlerindeyken, benim durumumdaki gibi, Delta’nın iflasa hazırlandığı zaman ya da Red Hat’deki ilk 100 günümde olduğu gibi.” diye ekliyor. “Genel olarak bir iş bulman lazım ve uzun vadede sürdürebilir yaşam ritmin olabilmeli. Aile ve arkadaşlara yeterli zaman ayırabileceğin bir ritim bul, duygusal olarak memnun hisset ve işinde hala başarılı ol, çünkü iyi bir kariyer inşa etmek uzun mesafe maratonudur, sürat koşusu değil.”

4- Yale Profesörü Amy Wrzesniewski: En mutlu çalışanlar, işlerini derin anlamlı yapanlar.

Yale okulu yönetim profesörü Amy, insanların işlerinde nasıl anlam buldukları hakkındaki çalışmasıyla bilinir. En mutlu çalışanlar, işlerini derin anlamlı yapar bunu “iş zaanatkarlığı” olarak söyler. Çalışanların kendi başlarına, iş günlerine anlamlı görevler eklemek için bir yol bulmalarıdır. Patrondan yeni bir proje ya da terfi beklemek yerine, kendilerine şunu sorarlar “Bu işi daha anlamlı hale getirmek için şuan ne yapabilirim?” İnsanlara yardım ettiğin zaman, günün bir parçasını bulmak gibi bir şey olur ya da en iyi, en sevdiğin yeteneğini kullanmayı bulmak olabilir. Önemli olan, sadece bu şeyleri yapmak ve işinizin bir parçası haline getirmek.

5- Sheryl Sandberg: Korkunun seni durdurmasına izin verme.

Facebook yöneticilerinden Sheryl iş hayatında birçok başarıya sahip. Google ve Facebook bir tarafa, Lean In feminist hareketini kurduğunda dünya çapında başarı elde etti. Birçok kariyer tavsiyesi verdi, fakat bu en iyisi: “Her şeyi yapabileceğine inan bu çok önemli özellikle kadınlar için. Kimsenin sana anlamlı profesyonel bir kariyere ve tatmin edici bir özel hayata sahip olamayacağını söylemesine izin verme. Birileri sana yapamayacağını söylediğinde yapabileceğini bil ve nasıl olacağına başla, kendine şunu sor. Eğer korkmasaydım neler yapabilirdim.”

6- Richard Branson: Başarısız olduğunuz alanlarla boşa enerji harcamayın.

Richard Branson’un annesi ona pişmanlığın boşa harcanan enerji olduğunu öğretmiş. İnsanların zamanlarını yeni bir proje için enerji harcamak yerine, başarısızlıkları mesken tutarak boşa harcamaları beni daima şaşırtır. The Virgin Grup kurucusu ve başkanı iyi bir girişimci olmayı anlatır: “Tüm Virgin işlerine zevkle koşturdum bu yüzden, yenilgi asla kötü bir tecrübe değildir, sadece bir öğrenme eğrisidir.

7- LinkedIn Pat Wadors: Bir başlık üzerine iş tecrübesi seç.

Pat Wadors, LinkedIn küresel yetenek organizasyonunun kıdemli başkan yardımcısı, önemli bir tavsiyede bulunuyor. “Kariyerine başlamak, herkes için her kariyer evresi için iyi bir şeydir. Yanal hareket alacaksın. Endüstri değiştireceksin. Aradığın başlık değilse, bu bir tecrübe ve beceridir. Bir başlık üzerine sabitlenme ya da marjinal gelişmeler üzerine.”

Benzer Yazılar İçin: https://technogezgin.com/category/kariyer-onerileri/

Devamını Oku
Birbirinden Güzel ve Önemli 7 Kariyer Önerisi

Burs & Kredi Nedir? [Sıkça Sorulan Sorular]

Bu içeriğimizde pek çok öğrenci için önemli ve dönem dönem merak ettiği bir konu olan öğrenim kredisi & burs konusu hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. 

Soru-1: Öğrenim kredisi nedir?
Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Soru-2: Kimler öğrenim kredisi alabilir?
- Ön lisans öğrencileri,
- Lisans öğrencileri,
- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
- Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Uyarı: Bir kişi aynı anda hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Soru-3: Burs nedir? Öğrenim kredisinden farkı nedir?
Burs, resmî ya da özel kurum ve kuruluşlar tarafından ihtiyaç sahiplerine karşılıksız olarak verilen maddi yardım ve destektir. Burslar özellikle öğrencilere verilir. Ayrıca ihtiyaç sahibi kişilere de verilmektedir. Hiçbir resmî ve özel kurum ve kuruluşun burs verme zorunluluğu yoktur. KYK bursu öğrencilere eğitim süresi boyunca geri ödeme olmadan verilirken, kredi ise geri ödemeli bir burstur

Soru-4: Kimler öğrenim kredisi alamaz?
* Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve yüksek lisans-doktora hariç)
* Ek süre öğrenim gören öğrenciler,
* Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
* Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
* Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler,
* Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
* Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
* Yabancı uyruklu öğrenciler,
* Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
* Kesin hükümle mahkum olan öğrenciler,
* Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,
* Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,
öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

Soru-5: Öğrenim kredisi miktarı ne kadar?
2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira. Burs/kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

Soru-6: Öğrenim kredisi hangi durumlarda kesilebilir?
Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,
Öğretim kurumunun kapatılması,
Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
Kesin hükümle mahkum olması
hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

Soru-7: Öğrenim kredisinin geri ödemesi nasıl yapılır?
Borçlu öğrenim ve/veya katkı kredisi taksitini her dönemin son ayının son iş günü mesai bitimine kadar ödemekle yükümlüdür. Taksitleri daha sonraki bir tarihte ödeyenler zamanında ödememiş sayılırlar. Ödeme günü (borcun aylıktan kesilmesi hali hariç) taksitin ödenmesi ile ilgili banka dekontu tarihidir. Ödemeyi ve gününü kanıtlama yükümlülüğü borçluya ait olup, ödemelerde bir ihtilaf halinde Kurum kayıtları esas alınacaktır. Öğrenim ve katkı kredisi borçlusu olup, borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada, borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanmaktadır.
İvedilik kazanan borçlar bu tarihten başlayarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre vergi daireleri yada mal sandıklarınca tahsil olunarak, Kurum hesabına aktarılır.

Soru-8: Öğrenim kredisi ve bursu başvurusu nasıl yapılır?
Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Burs başvurularını yapmak isteyen öğrencilerin, e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna Gençlik ve Spor Bakanlığı yazarak çıkan ekrana tıklaması ve alt sekmede yer alan Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu sekmesine gitmesi gerekiyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

Soru-9: KYK burs başvurusu için gereken belgeler nelerdir?
Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Bunun dışında başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve KYK adresinde ilan edilmektedir.

Öncelik Belgeleri

 • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge), 
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi) 
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 
 • Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)
 • Anne ve babası vefat edenler,

Soru-9: KYK burs/kredisine hem de burs veren diğer kurumlara başvuru yapabilir miyim? 

Tabii ki! KYK bursu/kredisi diğer burs veren kurumlardan bağımsızdır. Diğer kurumlardan burs alsanız bile KYK bursu/kredinizi etkilemez. Burada önemli olan nokta diğer kurumların KYK busuna veya kredisine izin verip vermedikleridir. Eğer burs veren kurumun şartlarında bursa veya krediye izin verilmiyorsa ve siz KYK’dan bunlardan birini alıyorsanız, bu durumda burs veren kuruma durumu bildirerek bursu bırakmalısınız. Ama bu başvuru yapmamanız için bir engel değil. Sonuçta her başvuru yaptığınız burs çıkacak diye bir durum yok. Siz başvurunuzu yapın, burslar çıktıktan sonra koşullara göre durumu değerlendirirsiniz.

Not: Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

Kaynakça: https://technogezgin.com/ogrenim-kredisi-nedir-ogrenim-kredisi-geri-odemeli-mi/

Devamını Oku
Burs & Kredi Nedir? [Sıkça Sorulan Sorular]