Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

ANDIMIZ

Önümüz malum seçim , Kemalizm zihniyeti  CHP oyunu sahnede , Amaç tartışma başlatıp oy devşirmek .

Olsa ne olur söyleyelim , aynı israil in yaptığı gibi çocukları tam öğrenme çağında despot , dayatmacı bir içeriğe sahip olan , marş formatında ezbercilik ve izimcilik aşılayan ve  bazı hasta ruhlu yöneticiler eliyle yağmur çamur kar dinlemeden Asker kafatası ile uygulatılan hatta daha ileri gidip bu marşı okumayanları da ülke düşmanı ilân edip cezalar verme cüreti gösterilen bir marş sadece .

Bu uygulama İsrail de var orada daha ileri gidip düşmanları , Yahudi olmayanların hizmetli oldukları , diğer insanlar, ya yanımızda olur yada bize çalışır olması gerektiğini ezberletiyorlar . 

100 yıl dır ezberci öğretimin bir işe yaramadığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak durum netlik kazanıyor .

Öte yandan Türk , Türk lük ,Türk çülük kavramları da baskın olarak ışlenmekte , Bu ülke nin zenginliğini oluşturan , Lâz , Çerkes , Abaza, Tatar , Boşnak ,Arnavut ,Kürt , Zaza ,Dürzi Gayrimüslim  gibi topluluklar da unutulmamalı.

Amaç belli kargaşa ve kaos çıkartmak ???

 Murat Cin

Devamını Oku

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ ARGE

Zeliha Saraç moderatörlüğünde ülkede ki gelişmeler masaya yatırıldı Ülkemizde bir çok ünlü markaya yedek parça yapılıyor markalaşmanın önemi ARGE maliyetleri markaların dünya pazarında ki önemi ihracat ı yapılan ürünlerin rekabet ile beraber gelişmesinin daha hızlı olduģu , Ülkemizde elektirikli araç teknolejisinin ileri seviyelerde olduğu , orjinal elektirikli otomobilin elektirik pillerinin aracın alt tabanı na yerleştirildiğ için devrilmesinin imkansız olduğu gibi konular işlendi

ihttps://youtu.be/uAlHvyvKQgo

Devamını Oku
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ ARGE

Türkiye'den sert tepki: Uzak durun!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yunanistan'ın bölgedeki gerilimi tırmandıracak hamlelerden uzak durması gerektiği yönünde açıklama yaptı.

2018-10-18 19:15:00Türkiye'den sert tepki: Uzak durun!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıkalamada, "Yunanistan gerilimi tırmandıracak girişimlerden uzak durmalı. Türkiye uluslararası hukuktan doğan hakkını sonuna kadar kullanacak."ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku

Eski futbolcu ve MHP milletvekili Saffet Sancaklı: Ali Koç bile müdahale edemiyor

Eski futbolcu ve MHP milletvekili Saffet Sancaklı, Türk futbolunun çoktan uçurumdan düşmüş durumda olduğunu belirterek, kulüplerin borç batağında olduğunu söyledi. Sancaklı, "Türkiye'nin en zengin ailesinden Ali Koç kulüp başkanı. Ama o bile müdahele edemiyor. Çünkü kulübün borcu olmuş 5 milyar lira. Bugünkü faizle yıllık 1.5 milyar faiz işliyor. Kulüplerin böyle bir geliri yok. O nedenle daha da batağa girecek." ifadelerini kullandı.

2018-10-18 21:49:00Eski futbolcu ve MHP milletvekili Saffet Sancaklı: Ali Koç bile müdahale edemiyor

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Saffet Sancaklı, "Türk futbolu uçurumda diyemiyorum, çünkü çoktan uçurumdan düşmüş durumda. Çukurda! Çünkü son 15 yıldır çok kötü yönetiliyor" dedi.

Eski futbolcu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Ortadoğu'ya verdiği mülakatta çarpıcı açıklamalar yaptı. Türk futbolunun son 15 yıldır çok kötü yönetildiğini vurgulayan Sancaklı, "Süper Lig'de 18 takım var. Ortalama 20 kişiden 360 yönetici var. Birinci Lig, federasyon derken Türkiye'de futbolu bin kişi yönetiyor. İçlerinde bir tane bile milli futbolcu yok. Bu şekilde kurtulması imkansız" dedi.

'Yöneticiler kulüpler adıyla ihaler peşinde koşuyorlar'

Sancaklı, "Milletimiz istiyor ki Türk futbolu iyi olsun, milli takım başarılar kazansın. Ama maalesef uçurumun kenarında bile diyemiyorum, çünkü çoktan düşmüş durumda. Hatta çukurda" diye konuştu. Yöneticileri de eleştiren Sancaklı, "Onlar için kulüpler ikinci planda. Çünkü öncelikleri kendileri. Güç savaşındalar. Kulüplerin adıyla ihale peşinde koşuyorlar, iş kovalıyorlar. Artık Türk futbolu öyle bir hale geldi ki UEFA bakıyor ki bunlar yapmıyor, İsviçre'den müdahele ediyor" dedi.

Kuluplerin UEFA'nın belirlediği mali fair play şartını yerine getiremediğini belirten Sancaklı, "Şimdilik Avrupa kupalarına katılmama cezası veriyorlar. Ama bunun devamı da var. Bu düzensizlik sürdüğü takdirde 4 büyüklerin bile puanını silebilirler, hatta küme düşürebilirler. Bizim ligin değeri belki bir milyar dolar. Düşerse biri ne olacak big, ne olacak bu kadar yabancı? Şimdilik denge bozulmasın diyor UEFA ama şimdilik. Çünkü ortada iyi giden bir şey yok" diye konuştu.

 'Ali Koç bile müdahale edemiyor'

Kulüplerin borç batağında olduğunu söyleyen Sancaklı, "Türkiye'nin en zengin ailesinden Ali Koç kulüp başkanı. Ama o bile müdahele edemiyor. Çünkü kulübün borcu olmuş 5 milyar lira. Bugünkü faizle yıllık 1.5 milyar faiz işliyor. Kulüplerin böyle bir geliri yok. O nedenle daha da batağa girecek. UEFA baktı ki bunlar beceremiyor, bütceyi İsviçre'den bildiriyor. Sen 35 harca diyor örneğin... Ali Koç cebinden koymak istese olmaz diyor. Oyuncu satarsan alabilirsin diyor" dedi.

Saffet Sancaklı, Türk sporunun kurtuluşu için kanun teklifi hazırladıklarını belirterek, "Federasyon başkanları o branşın içinden gelmiş sporcu olacak. Kriterler olacak, uymayan babasının milyarları da olsa seçilemeyecek" dedi.

'Federasyon başkanı eski sporcular olacak'

MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, sadece Türk futbolu için değil, sporu için MHP olarak kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı ve yakında TBMM'ye getireceklerini söyledi. Sancaklı, "Adam hayatında o branşı yapmamış, Ayağını topa vurmamış, eline tenis raketi almamış. O federasyonun başkanı olamayacak. Federasyon başkanları milli sayılarına göre eski sporcular olacak, yönetimlerinde de yüzde 25 oranında eski sporcular yer alacak" ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Asgari ücrete istenen zam talebi belli oldu

İşçi sendikaları asgari ücret için çifte zam talebinde bulundu. Buna göre; ilk adımda asgari ücret 2 bin TL'ye çıkarılarak.

2018-10-18 21:22:00Asgari ücrete istenen zam talebi belli oldu

Asgari ücret pazarlığında çifte zam tartışması başladı. İşçi sendikaları, bu yılki asgari ücretin 2 bin TL'ye çıkarılmasını daha sonra artış yapılmasını istiyor. Zammın aralıkta devreye girmesi de isteniyor.

2 bin lira üzeri bekleniyor

Sabah yazarı Faruk Erdem'in bugün yayımlanan yazısına göre, şu anda 1603 lira net ve 2029.50 TL brüt olarak uygulanan asgari ücret pazarlığının bu yıl 2 bin lira net üzerinden başlaması bekleniyor. Erdem'in aktardığına göre talepler arasında 'önce 2 bin liraya çıkartılıp sonra zam uygulansın' teklifi de var.

Yüzde 15 zam

"Bu yıl Yeni Ekonomi Programı'nda yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.18 olarak açıklanmıştı. 12 aylık ortalamalara göre bir artış yapıldığı varsayılırsa, yine yüzde 15 civarında zam beklenebilir" diyen Erdem, şöyle devam ediyor:

İşveren teşvik istiyor

Buna göre de net asgari ücret 1.844 lira civarında oluyor. Enflasyon hedefine göre ise rakam bin 927 lira. Bu yıl gündeme gelen ikinci bir talep ise uygulamanın ocak yerine aralıktan itibaren başlaması. Bu da komisyonun kasımda toplanıp kararını vermesi anlamına geliyor. İşveren kesimi ise asgari ücret üzerinden sağlanan teşviklerin devamını bekliyor. Özellikle ilave istihdamda vergi ve primleri iki yıldır kamu karşılıyor.

Devamını Oku

Yürekleri dağlayan sözler: Bizi öldürün ama oraya göndermeyin

Hindistan'da 7 Arakanlı Müslüman'ın sınırı dışı edilerek Myanmar'a gönderilmesinin ardından ülkedeki Arakanlı Müslümanlar da aynı kaderi yaşamaktan endişe duyuyor.

2018-10-18 22:31:00Yürekleri dağlayan sözler: Bizi öldürün ama oraya göndermeyin

Aljazeera televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, 2012 yılından bu yana, Hindistan'dan Arakanlı 7 sığınmacının sınır dışı edilerek Myanmar'a gönderilmesinin ardından başkent Yeni Delhi'deki kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanlar da aynı durumu yaşamaktan korkuyor.

Kamplardaki Arakanlı Müslümanlar Myanmar'a geri gönderilmektense, Hindistan'da ölmeyi tercih ettiklerini ifade ediyor.

Sığınma kampında yaşayan Arakanlı Nur Kazım, Hindistan hükümetinin, Arakanlı Müslümanların neden ülkelerini terkettiğini anlaması gerektiğini belirterek, "2012 yılından beri ailemden uzakta yaşıyorum. Ben de ülkeme dönüp tekrar ailemle yaşamayı isterim. Bütün malımızı, mülkümüzü ve yaşamımızı orada bıraktık, burada köle gibi yaşıyoruz ama bundan başka bir yolumuz yok." ifadelerini kullandı.

"Hindistan bizi sınır dışı etmektense öldürsün"

Arakanlı sığınmacıları sınır dışı edip etmemenin Hindistan hükümetinin elinde olduğunu ancak hükümetin Myanmar'daki durumu göz önünde bulundurması gerektiğini belirten Kazım, "Şu durumda Hindistan bizi sınır dışı etmektense öldürsün. Çünkü Myanmar'a gitsek de nasıl olsa öldürüleceğiz." dedi.

Myanmar'a gönderilenler evlerine değil hapishanelere götürülüyor

Hindistan hükümeti son 6 yılda 7 Arakanlı sığınmacıyı sınır dışı ederek Myanmar'a gönderdi. Myanmar'a gönderilen sığınmacıların evlerine değil, hapisanelere götürüldüğü kaydediliyor.

Hindistan hükümeti, Arakanlı Müslümanları yasa dışı göçmen olarak tanımlıyor. Bu nedenle, Arakanlı Müslümanlar, sınır dışı edilerek, zulümden kaçtıkları Myanmar'a geri gönderilme korkusu içinde hayatlarını devam ettiriyor.

Hindistan'da 40 binden fazla Arakanlı Müslüman var

Myanmar'daki zulümden kaçarak Hindistan'daki kamplarda yaşayan 40 binden fazla Arakanlı Müslüman bulunuyor.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik 

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 720 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı. 

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor. 

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik kıyım" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor. 

Uluslararası medya ve yardım kuruluşlarının Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi. 

İnsan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanların gerekli güvenli ortam sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin, yeni bir etnik kıyım kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.

Devamını Oku

Kassam Tugayları'ndan videolu uyarı: Yanlış hesap yapmaktan kaçının

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, Siyonist İsrail Rejimi'ne mesaj içeren bir video yayınladı.

2018-10-18 23:21:00Kassam Tugayları'ndan videolu uyarı: Yanlış hesap yapmaktan kaçının

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, bugün öğle saatlerinde işgal rejimi liderlerini uyaran kısa bir film yayınladı.

İzzeddin El-Kassam Tugayları Askeri Enformasyon Dairesi tarafından hazırlanan ve El-Kassam Tugayları’nın internet sitesinde yayınlanan 25 dakikalık videoda füze biriminin büyük bir füzeyi fırlatmaya hazırlandığı görülüyor.

Fiem'in aktardığına göre videonun sonunda işgal rejimi liderlerine verilen mesajda, “Yanlış hesap yapmaktan kaçının” ifadesi yer alıyor.

Gazze Şeridi’nden dün işgal altındaki topraklara iki füze atılmış, biri Bi’r Es-Seba’daki boş bir eve düşerek maddi hasara yol açmış, diğeri de Tel Aviv sahillerine düşmüştü.

İşgal ordusu füzelere misilleme olarak Gazze Şeridi’nde Filistin direnişine ait en az 20 alana hava saldırıları düzenledi.

Filistin direniş grupları, ortak operasyon odası aracılığıyla yaptıkları açıklamada, füzelerin kendileri tarafından atılmadığını açıkladı.

Devamını Oku

İtalyan Büyükelçi Luigi Mattiolo: Türkiye'nin potansiyelinin farkındayız

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, "Son aylarda Türkiye zor bir dönemden geçmiş olabilir ancak biz Türkiye'nin kendine özgü bir potansiyeli olduğunun farkındayız." ifadesini kullandı.

2018-10-18 23:39:00İtalyan Büyükelçi Luigi Mattiolo: Türkiye'nin potansiyelinin farkındayız

İtalyan Ticaret Odası'nın düzenlediği "Türkiye-İtalya Güven Zinciri Işığında 2019 Ekonomisine Bakış" panelinin açılışında konuşan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, Türkiye'deki İtalyan Ticaret Odası'nın dünyadaki en büyük 10 İtalyan Ticaret Odası arasında yer aldığını belirtti.

Mattiolo, "Akdeniz Bölgesi'nde Türkiye ile kurduğumuz ilişkiden daha önemli bir ilişki yoktur. Biz Türkiye'yi her zaman bir ticaret ortağı olarak gördük ve görmeye devam ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkinin olgunlaşmış bir ilişki olduğunu dile getiren Mattiolo, "Son aylarda Türkiye zor bir dönemden geçmiş olabilir ancak biz Türkiye'nin kendine özgü bir potansiyeli olduğunun farkındayız." ifadesini kullandı.

Mattiolo, Türkiye'de genç, yeniliğe ve iş birliğine açık, becerisi kuvvetli bir insan kaynağı olduğunu aktardı. Türk toplumunun zor zamanlarda mücadele etme konusunda yüce gönüllüğünü gösterdiğini vurgulayan Mattiolo, "Türk toplumunu düşündüğümde dirençli, dirayetli bir toplumdan söz edebiliriz. Türkiye, bu dirayetli toplum ve kamuoyu sayesinde kuvvetli, dirençli, dirayetli bir ekonomi sürdürülebildi." dedi.

Türkiye'de son derece büyük fırsatların var olmaya devam ettiğini ve İtalya-Türkiye iş birliği ile Avrupa Birliği (AB) - Türkiye iş birliğinin kuvvetlenmesinin taraf ülkeler için önemli olduğunu aktaran Mattiolo, AB sürecinin pek çok ayağı olduğunu ancak yapılacak her bir çalışmanın bütün ilişkilerin kuvvetlenmesinde faydalı olacağını söyledi.

'Türkiye ve İtalya, Akdeniz havzasında ortak çıkarları bulunan iki bölgesel güç'

İtalyan Ticaret Odası Başkanı ve Bell Holding Üst Yöneticisi (CEO) Livio Manzini de Türkiye ve İtalya'nın Akdeniz' havzasında ortak çıkarları bulunan, ortak tarih ve değerleri paylaşan iki bölgesel güç olduğunu belirtti. İtalya'nın Türkiye'yi AB üyelik sürecinde destekleyen ülkelerin başında geldiğini ifade eden Manzini, her iki ülkenin de tarihsel olarak sosyal, kültürel ve ekonomik birlikteliğin ortak menfaat için gerekli olduğu bilinciyle hareket ettiğini aktardı.

Bu tarihsel iş birliğinin 1960'lı yıllardan itibaren ciddi bir ekonomik iş birliğine dönüştüğünü ve uluslararası İtalyan sermayesinin Türkiye'ye olan ilgi ve güvenini ortaya koyduğunu söyleyen Manzini, bunun en bilinen örneğinin otomotiv sektöründe dünya liderleri arasında yer alan Fiat firması olduğunu ifade etti.

İtalya ve Türkiye arasında doğal bir iş birliğinin gerçekleştiğini ve bu işbirliğinin uluslararası ortak başarıların hikayesini meydana getirdiğini kaydeden Manzini, İtalya'da Türkiye piyasalarının gücünü, potansiyelini bilen çok sayıda iş insanı olduğunu ifade etti.

'Türkiye fırtınalı sularda hareket edebilen bir ülke'

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Müdürü Aniello Musella ise "Türkiye fırtınalı sularda hareket edebilen bir ülke. 2002 yılından itibaren Türk ekonomisi, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde müthiş bir performans gösterdi." ifadelerini kullandı.

'Türkiye Avrupasız, Avrupa Türkiyesiz olmaz'

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Üyesi ve DEİK AB İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Zeynep Bodur Okyay da"Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerden bahsederken ilk akla gelen kelimenin güven olduğunu düşünüyorum. İki ülkenin derin bir ilişkisi var." dedi.

Son dönemlerde hem siyasi hem de ekonomik anlamda küreselleşmenin temellerinin sarsıldığı bir dönemden geçildiğine dikkati çeken Okyay, küreselleşmeyi bir gemiye benzetirse mevcut politikalarla geminin biraz su aldığını söyleyebileceğini anlattı. Okyay, hem Türkiye'nin hem de İtalya'nın sık sık zorluklarla sınanan ülkeler olduğunu belirtti. İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkinin 2000'li yıllardan sonra değiştiğini dile getiren Okyay, bu ilişkinin stratejik iş birliği seviyesine dönüştüğünü kaydetti.

İtalya'yla İslam coğrafyasında ve Afrika'da iş birliği yapabileceğini, Türkiye'nin bu bölgelerde yaptığı yatırımlarla elde ettiği ciddi deneyimler olduğunu anlatan Okyay, Çin ve diğer ülkelere karşı da ortak strateji geliştirerek daha rekabetçi bir konum elde etmenin mümkün olduğunu söyledi.

'Türkiye Avrupasız olmaz. Avrupa Türkiyesiz olmaz'

AB Türkiye ilişkilerine de değinen Okyay, "Türkiye Avrupasız olmaz. Avrupa Türkiyesiz olmaz." dedi. Okyay, AB'nin bir çıpanın ötesinde önemli bir iş birliği projesi olduğunu bildirdi.

Pirelli Otomobil Lastikleri Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gian Paolo Gatti Comini de Türkiye'nin Pirelli için stratejik bir ülke olduğunu belirtti.

Comini, Türkiye'nin yatırımcı çekme açısından çok önemli özellikleri olduğunu dile getirdi. Sadece İtalyan yatırımcıların değil başka ülkelerdeki yatırımcıların da Türkiye'ye gelmesinin onlar için iyi olacağını söyleyen Comini, otomotiv sektörünün Türkiye'nin başarı hikayesinin çok önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve AFS Boru Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Poyraz da Türkiye'nin İtalyan şirketlerinin bir üretim üssüne geleceği konusundaki inancının tam olduğunu söyledi. Poyraz, Türkiye'nin AB üyeliğini hak ettiğini belirterek, bunun gerçekleşmesinin AB'ye katkı sunacağının altını çizdi.

Yapı Kredi Genel Müdür Vekili Niccolo Ubertalli ise Türkiye için ciddi bir potansiyelin söz konusu olduğunu aktararak, Türkiye ekonomisinin eski gücüne döneceğini dile getirdi. Ferrero Çikolataları Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Azmi Gümüşlüoğlu da Türkiye ve İtalya'nın birbirini çok iyi anladığını, iki ülkenin de benzer ortak değerleri olduğunu belirtti.

Devamını Oku

Hamas'tan 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' açıklaması! 'Hedefe ulaşıncaya kadar sürecek'

Hamas, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterilerinin, İsrail'in ablukasını kırma ve hedefine ulaşıncaya kadar devam edeceğini açıkladı.

2018-10-18 23:58:00Hamas'tan 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' açıklaması! 'Hedefe ulaşıncaya kadar sürecek'

Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, Mısır'dan gelen güvenlik heyetinin Hamas yetkilileriyle görüştüğü sırada düzenlediği basın toplantısında, "Mısır'ın güvenlik heyetine, barışçıl 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterilerinin hedefine ulaşıncaya kadar devam etmesi ve Filistin'in bölünmüşlüğünün sona ermesine yönelik tutumumuzu vurguladık." dedi.

Hayye, heyetin Gazze ziyaretinin, Mısır'ın Filistin ile arasındaki ilişkileri takip etme rolü çerçevesinde Filistin halkının geleceğe yönelik arzularını gerçekleştirme, sıkıntılarını sonlandırma, Filistin devletinin kurulması için gerçekleştiğini ve Mısır'ın Filistin davasını destekleme rolünü vurguladığını aktardı

Mısır heyetinin, İsrail'den Filistin halkına ve Hamas'a mesaj getirmediğini belirten Hayye, heyetin, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'in Gazze'ye dün düzenlemesi planlanan ziyaretin teknik sebepler ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile meşguliyetinden dolayı ileri bir tarihe ertelendiği bilgisini paylaştığını ifade etti. Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'ndan geçerek bugün Gazze'ye ulaşan 4 kişilik Mısırlı güvenlik heyetinde Genel İstihbarat Servisi Vekili Eymen Bedii ile istihbarat servisinde Filistin dosyası sorumlusu Tümgeneral Ahmed Abdulhalik gibi önemli kişiler yer alıyor.

Filistin uzlaşı çabaları

Hamas'ın Gazze'de yönetime geldiği 2007'den bu yana Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor.

Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar ara buluculuğunda uzlaşı görüşmeleri yapılmasına rağmen üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı. Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014'te birlik hükümeti kurulması, genel ve başkanlık seçimlerinin yapılması konusunda bir uzlaşı anlaşması metni imzalamıştı. Uzlaşı hükümeti 2 Haziran 2014'te kurulmuş ancak iki tarafın siyasi ayrılıkları sebebiyle hükümet, İsrail ablukası altındaki Gazze'de görevlerini yerine getirememişti.

Son olarak Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler kapsamında 12 Ekim 2017'de Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşması" imzalanmıştı. Fetih ve Hamas hareketleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle bu anlaşmanın da uygulanmasında zorluklar yaşanıyor.

Devamını Oku

Flaş iddia: ABD, Deyrizor'da sivilleri vurdu

ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye’nin Deyrizor bölgesindeki sivil yerleşim alanlarına hava saldırısı düzenlediği, sivillerin arasında ölü ve yaralıların bulunduğu bildirildi.

2018-10-18 23:59:00Flaş iddia: ABD, Deyrizor'da sivilleri vurduSputnik'e konuşan Suriyeli askeri bir kaynak, ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye'nin Deyrizor bölgesinde yer alan es Susa yerleşimindeki sivillerin yaşadığı konutlara hava saldırısı düzenlediğini ifade etti.

'Koalisyon, sivillerin olduğu bölgeyi bombalıyor'

Kaynak, "Evet, bugün de olay yaşandı, koalisyonun hava kuvvetleri masum sivillerin konutlarını sürekli olarak bombalıyor ve böylelikle DAEŞ'in militanlarına yardım ediyor" diye konuştu.

Diğer yandan Suriye Devlet Televizyonu, saldırıyla ilgili haberinde, "Uluslararası koalisyonun hava kuvvetleri Deyr ez Zor'un doğusunda yer alan es Susa yerleşimindeki sivillerin yaşadığı konutlara birkaç hava saldırısı düzenledi" ifadelerini kullandı.

Ölü veya yaralı olduğuna dair net bir bilgi paylaşılmadı

Yerel kaynaklarına dayandırılan, saldırılarda ‘yerli sivillerin arasında ölü ve yaralıların bulunduğu' belirtilen haberde, ölü ve yaralıların sayısıyla ilgiliyse net bilgi aktarılmadı.

Geçen pazartesi Rusya'nın Suriye'deki Ateşkes İzleme Merkezi Başkanı Korgeneral Vladimir Savçenko, ABD ve Amerikan yanlısı oluşumların eylemsizliği sonucu DAEŞ'in Fırat nehrinin doğusunda Hacin ile Es Susa yerleşimleri arasındaki yaklaşık 20 kilometrelik bölgeyi kontrol altına aldığını duyurmuştu.

Devamını Oku