Hakkında
BEYAZ HABER AJANSI (BYZHA) DOĞRU, TARAFSIZ, YORUMSUZ VE GÜNCEL HABERLER!
  • Basın
  • Yaşadığı yer Türkiye
  • Şehir İstanbul
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Karaman’a Geldi

TATAR ONGUN A.Ş.’NİN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERİN SATIŞ NOKTALARINI GEZDİ

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir dizi ziyaret ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde “Kıbrıs Türkünün Adada Varoluş Mücadelesi” konulu konferans için Karaman’a geldi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar için valilik önünde resmi karşılama töreni düzenlendi. Ersin Tatar'ı valilik önünde Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Karaman Milletvekilleri Recep Şeker, Selman Oğuzhan Eser, İsmail Atakan Ünver, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, protokol üyeleri ve gaziler karşıladı.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Karaman Valiliği’ndeki programların ardından Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonunda, “Kıbrıs Türkünün Adada Varoluş Mücadelesi” konulu bir konferans verdi. Konferansın ardından Tatar, Yunus Emre Camisi’ni ve Aktekke Camisi’ni ziyaret ederek dualar etti. Şehrimizden ayrılmadan önce son olarak Prof. Dr. Necmettin Erbakan Parkı’na gelen Tatar, belediye iştirakçi şirketi Ongun A.Ş.’ye ait ürünlerin satış noktalarını gezdi ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’dan bilgiler aldı.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Karaman’a Geldi

Dilovası Katlı Otoparkına modern uzay kafes sistemi

‘Dilovası Katlı Otopark ve Kapalı Pazar Yeri’ inşaatında sona geliniyor. Ekipler son olarak uzay kafes sistemli çatının montajını gerçekleştirdi

 

Kocaeli’de yaşayan vatandaşların yaşam kalitesini yükseltecek yatırımlara hız veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu bağlamda Dilovası ilçesinde yapımını sürdürdüğü ‘Dilovası Katlı Otopark ve Kapalı Pazar Yeri’ inşaatında sona geliyor. Bu bağlamda Cumhuriyet Mahallesi’nde 7 bin 398 metrekare inşaat alanına sahip 4 katlı yapıda önemli bir imalat daha tamamlandı. Buna göre ekipler, çatıya yapıların daha esnek ve kullanışlı olmasını sağlayan uzay kafes sistemi uyguladı. 2 bin 300 metrekare alanda montajı gerçekleşen uzay kafes çatı, yapıyı daha da gösterişli kıldı.

 

OTOPARKIN KATLARINA ASFALT SERİMİ TAMAMLANDI

İlçede yaşayan vatandaşların haftada 6 gün otopark, bir gün ise pazar yeri olarak kullanacağı yapıda pek çok imalat yerine getirildi. Bu kapsamda 165 araçlık otoparkın tüm katlarına asfalt serimini gerçekleştiren ekipler, boya imalatında da son aşamaya geldi. İlçe merkezindeki parklanma sorununa çözüm üretmenin yanında pazar alanıyla vatandaşlara daha sağlıklı ortamda alışveriş imkanı sunacak olan proje, çok yakında Dilovalılara hizmet vermeye başlayacak.

 

DİLOVASI’NA ÇOK YAKIŞACAK

Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığının zemin kat, 1. bodrum kat, 2.bodrum kat ve 3.bodrum kat olmak üzere 4 katlı yapı şeklinde projelendirdiği ‘Dilovası Katlı Otopark ve Kapalı Pazar Yeri’, Cumhuriyet Mahallesi’nde hizmet verecek. Planlamaya göre zemin katta 57 araçlık otopark ve pazar yeri, 1. bodrum katta 53 araçlık otopark ve pazar yeri, 2. bodrum katta 38 araçlık otopark, 3. bodrum katta ise zabıta ve muhtar odaları, bay-bayan mescit, elektrik odası, tuvalet ve 17 araçlık otopark yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Dilovası Katlı Otoparkına modern uzay kafes sistemi

Bozkır Aygır Şelalesi Yaz Aylarında Doğa Severlerin Yoğun Uğrak Noktası Oldu

Bozkır Karacahisar Mahallesinde bulunan doğa harikası Aygır Şelalesi yaz ayında Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa ve kamp severlerin uğrak noktası oldu.

 

Geçtiğimiz günlerde Aygır ’da Görmeyenleri Koruma Derneği ve Murat124 sevenler kulübü üyeleri Aygır’ı ziyaret etti. Görmeyenleri Koruma Derneği heyetiyle bir araya gelen Bozkır Belediye Başkanımız Sadettin Saygı “Belediye olarak bizler Aygır Şelalesi’ne gelen misafirlerin doğa ile iç içe rahat bir gün geçirmeleri giderken neşeli ayrılmalarını sağlamak adına günlük alanda bulunan piknik alanlarının, mescit ve tuvaletlerin temizliğini titizlikle sürdürüyoruz. Aygır Şelalesi’ni tüm Türkiye’ye tanıtımı için büyük gayret ediyoruz. Aygır Şelalesine gelmeden önce belediyemize ait bir alana lavanta ekimi de gerçekleştirdik. Bakımlarını titizlikle yapıyoruz. Lavantalarımız büyüdükçe gelen misafirlerimize güzel fotoğraflar çekeceği bir alan oluşturacak, hem de hasat ettikten sonra ilçe ekonomimize katkı sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Bozkır Aygır Şelalesi Yaz Aylarında Doğa Severlerin Yoğun Uğrak Noktası Oldu

Ali Babacan Uşak’ta Pazarı Dinledi: En önemli konuşmayı seçim günü yapacağız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Uşak’ta pazarcı esnafını ziyaret etti. Ekonomiden dert yanan esnafa Babacan sandığı işaret etti. Babacan esnafa “Oy pusulasını önümüze aldığımızda hep beraber orada konuşacağız” dedi.

 

‘Bizleri koyun sandılar’

Babacan’ın sohbet ettiği bir karpuzcu “10 ay daha sabredecek hal kalmadı, 6 aydır para kazanamıyoruz” dedi. Karpuzcu, ayrıca “Uşak’ta satılmadık arsa kalmadı. Evine ekmek parası götüremeyen kendini AK Parti’nin içine attı, şimdi inşaat yapıyor. Bizleri koyun sandılar” diye konuştu.

 

‘Devletin yardımı nerede kaldı?’

Eşinin kanser hastası olduğunu da söyleyen karpuzcu sosyal güvenlik sistemini “Doktor Bey bana ‘Bir hap var, onu kendi paranla alırsan aylık 175 bin TL. Doktorum ama ben bile karşılayamam’ dedi. Bize 2160 TL sigorta yatıyor. Devletin bize yardımı nerede kaldı?” diye eleştirdi. Babacan bunun üzerine, “Allah sağlık, sıhhat versin. Geçmiş olsun. İlk seçimden sonra toparlamaya başlar. Yönetenler işi bilmiyor. Bu işlerin düzelmesi için hem dürüst hem de ehil kadrolar lazım” ifadelerini kullandı.

 

‘Susma zamanı değil, konuşacağız’

Babacan ayrıca süt satan bir esnafı da tezgahında ziyaret etti. Babacan’ın halini hatırını sorduğu esnaf “Hiç iyi değiliz. Yazın sıcağıyla, kışın soğuğuyla... Yazık günah değil mi bize de? Açlıktan ölüyoruz. Vallahi billahi tükendik. Kimse kendini yüksekte görmesin. Nedir bu durumumuz böyle? Deyiver bakalım. Bir şeyi yoktu buranın. Herkes korkusundan susuyor. Susmayacaksın artık. Susma zamanı değil. Konuşacağız. Yeter buramıza kadar geldi” dedi.

 

‘İtiraz edeceğiz ki bir şeyler değişsin’

Babacan esnafın bu sözlerini “Toplum olarak konuşacağız, itiraz edeceğiz ki bir şeyler değişsin. Ama en önemli konuşmayı da seçim günü yapacağız inşallah. Seçim günü geldiğinde oy pusulasını önümüze aldığımızda asıl orada konuşacağız hep beraber” diye yanıtladı.

 

‘Akşam yediğim simitle duruyorum’

Babacan’la sütçü esnafı arasındaki diyalog şöyle:

Babacan: Hangi köyde oturuyorsun? Kaç kilometre buraya?

Sütçü: Bozkuş köyünde otuyorum. Uzak değil.

Babacan: Gel git ne kadar tutuyor?

Sütçü: Ben cahilim orasını bilmem. 

Babacan: Nasıl geliyorsun buraya?

Sütçü: Oğlan arabayla getiriyor. Beni koyuyor. İşini görüyor bir daha geliyor. 4 kere geliyor. Süt 10 lira televizyonda. 7 lira para veriyorum. Su 5 lira, 3 lira.

Babacan: 7 liraya mı alıyorlar şimdi sütü?

Sütçü: 7 liraya alıyorlar. 

Babacan: Kaç baş hayvan var sizde?

Sütçü: Hayvan durdurmuyoruz ki nasıl besleyeyim. Vallahi boyuna satıyorum. Daha da satacağım. 5 ineğimiz var daha da satacağız. 1 ineğe düşüreceğiz. 

Başka esnaf: Biz 100- 150 lira olsun istemiyoruz. Küçük bir kâr marjı istiyoruz, hepsi bu. Domates 40 lira etsin biber 40 lira etsin istemiyoruz biz.

Babacan: Onun için maliyeti düşürmesi lazım.

Sütçü: Dün gübre aldı adam. ‘800 lira. Verdim kârı gübreye’ dedi.

Babacan: Döviz kuru artınca çiftçinin bütün dengesi bozuldu. Niye? Gübre arttı, ilaç arttı, yem arttı, mazot arttı, elektrik arttı. Ama bunların hepsinin kökünde döviz kuru var. Döviz kuru niye arttı? Çünkü döviz kıtlaştı. Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarını arka kapıdan sattılar. Yetmedi, Aralıktan bu yana bir 60 milyar dolar daha sattılar. Gizli saklı yapıyorlar. E döviz azalınca kıtlaşıyor, kıtlaşınca da pahalanıyor. Ama döviz kuru pahalınca her şeye zam geliyor. Döviz pahalanınca her şeye zam geliyor.

Sütçü: Bizi sorsunlar biz 3 liraya 5 liraya hizmet ediyoruz. Karnımız da doymuyor. Yemin ediyorum bir simit yedim akşam, yediğimle duruyorum.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Ali Babacan Uşak’ta Pazarı Dinledi: En önemli konuşmayı seçim günü yapacağız

Slovacko - Fenerbahçe Maçı Canlı Yayınla D-Smart'ta

UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu rövanşında Slovacko – Fenerbahçe karşılaşması perşembe 20.00’de canlı yayınla D-Smart’ta ekrana gelecek.

 

İstanbul’da oynanan ilk maçı 3-0 gibi net bir sonuçla kazanan ve tur için büyük avantajı yakalayan Fenerbahçe’nin Çekya’da oynayacağı rövanş karşılaşması perşembe akşamı saat 20.00’den itibaren D-Smart 78. Kanal S-Sport’ta izleyicilerle buluşacak.

 

Fenerbahçe, turu geçmesi durumunda play-off turunda Avusturya’nın Austria Wien takımıyla karşılaşacak.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Slovacko - Fenerbahçe Maçı Canlı Yayınla D-Smart'ta

Niloya Haritası ile Kaybolan Eşyalar Ortaya Çıkıyor

Türkiye’nin sevilen çizgi film kahramanı Niloya,  

5 milyon aboneye yaklaşan YouTube kanalında minik dostları ile yeni maceralarını paylaşmaya devam ediyor. Niloya ve arkadaşları, 13 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanacak ‘Niloya Haritası’ bölümünde bambaşka bir hikaye ile izleyicilere keyifli bir zaman dilimi yaşatacak. Çizgi kahramanlar, Niloya’nın çizdiği harita ile kaybolan eşyalarını bulurken, hazırladıkları haritanın ne kadar değerli olduğunu da ekranlara getirecekler. 

 

 

YouTube’da yaklaşık 5 milyon abone sayısı ile 7’den 70’e herkesin büyük beğenisini kazanan ismini mutluluktan alan Niloya, her hafta izleyicileri yeni bir maceraya çıkarmaya devam ediyor. Çizgi kahramanlar, spor etkinliklerinden bilimsel çalışmalara, ısınma taktiklerinden hayvan dostlarıyla eğlencelerine kadar eğitici ve öğretici birçok yeni içeriği her cumartesi günü saat 09.00’ da YouTube kanalında miniklerle buluşturuyor. Niloya ve arkadaşlarının sabırsızlıkla beklenen yeni bölümü ‘Niloya Haritası’ 13 Ağustos 2022 Cumartesi günü yayınlanacak. 

 

                                                               

Mete’nin Arabası Nerede?

Niloya elinde kalemler, kağıtlar, boyalarla bahçeye çıkmış bir çalışma yapmaktadır. Nerede hangi bitki var? Sincaplar hangi ağaçta? Meyve ağaçları nerede? Her birinin yerini belli eden güzel, renkli ve çocuksu bir harita yapar. Mete de kırmızı arabasını bir köşeye koyup yardım etmiştir. Kar yağınca her yer beyazlar altında kalır. Sabah Mete’nin kapıyı çalmasıyla Niloya ve ailesi uyanır. Mete kırmızı arabasını bahçede unutmuştur. Kırmızı arabası elma ağacının altında kalmıştır. Ama elma ağacını karlardan dolayı tanıyamamakta, ayırt edememektedir. Niloya sorunu anlar. Hemen haritasını çıkarır. Adım adım ağacı bulurlar. Babası yağan karı kazıyarak kırmızı arabaya ulaşır. Hatta abisi Murat’ın topunu da bulur. Canlıların haritası meğer ne gerekli bir şeymiş. Ailesi bu çalışmasından dolayı Niloya’yı takdir eder.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Niloya Haritası ile Kaybolan Eşyalar Ortaya Çıkıyor

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan Foça'da

Haftalık yaz tatilini ailesiyle birlikte geçiren Serkan Özcan, Foça’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Foça’nın doğasına ve yöresel lezzetlerine hayran olduğunu belirten Özcan, Foçalıların da sıcak kanlı ve samimi insanlar olduğunu söyledi. Foça’yı ve Foçalıları çok sevdiğini ifade eden Özcan, Foça’ya tatil amaçlı gelmesine rağmen burada konuştuğu insanların görüşlerinden istifade ettiğini belirterek şöyle dedi: “Ailecek her yıl mutlaka en az bir haftayı burada geçiriyoruz. İnsanlarla hasbıhal etmekten çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Her ne kadar tatil için burada bulunuyor olsam da karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğum insanlar sayesinde, yöre halkının Türkiye’ye, Türkiye siyasetine ve güncel sorunlara nasıl baktıklarını anlama fırsatını buluyorum. Buraya boş gelip dolu gittiğim çok olmuştur.”

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan Foça'da

Samsung, yeni ürünlerin gelişini Dünyaca ünlü K- pop grubu BTS iş birliğiyle kutluyor!

Teknoloji devi Samsung, mobil deneyimde çığır açacak yeni cihazlarının piyasaya sunulmasını K-Pop müziğin mucizevi grubu BTS iş birliğinde çekilen dijital film ile kutlamaya hazırlanıyor. Yeni cihazlarının lansmanı için Londra ve New York’ta çeşitli etkinlikler düzenleyecek olan Samsung, dünyanın en ünlü kamusal alanlarından bazılarında kutlamalar gerçekleştirecek.

 

Samsung ve BTS’nin “Yet to Come” adlı dijital filminin galası gerçekleşecek 

Dünyaca ünlü K- pop grubu BTS iş birliğiyle gerçekleştirilecek bu kutlamalarda, BTS ve Samsung “Yet to Come” adlı dijital filmin galasını da yapacak. Galada “Over The Horizon 2022 by SUGA of BTS” parçasının video klibi ilk kez izleyecilerle buluşacak. Samsung ve BTS’in “Yet to Come” adlı dijital klibi ve birlikte geliştirdiği içerikler, 13-15 Ağustos tarihleri arasında Samsung'un resmi YouTube kanallarında herkese açık olarak yayınlanacak.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Samsung, yeni ürünlerin gelişini Dünyaca ünlü K- pop grubu BTS iş birliğiyle kutluyor!

Menemen'de üst kaplama çalışmaları devam ediyor

İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Menemen’de aşırı yağışlarda su baskınlarını önlemek için yürütülen yağmur suyu ve kanal ayrıştırma çalışmalarında merkez bölgelerde asfalt serim çalışmalarının tamamlandığı, merkez dışındaki cadde ve sokaklarda ise hem asfalt hem de üst kaplama çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği ifade edildi.  

İZSU Genel Müdürlüğü sosyal medya üzerinden Menemen’de yürütülen alt yapı çalışmaları sonrası yolların üst kaplamasının yapılmadığı yönündeki iddialara yönelik açıklama yaptı. İlçede yoğun yağışlarda su baskınlarını önlemek ve sağlıklı bir kanal altyapısı oluşturmak için başlatılan 21,8 milyon liralık yatımla başlayan çalışmalarda merkez bölgelerde asfalt seriminin tamamlandığı, parke kaplama çalışmalarının sürdüğü bildirdi.

Sit alanı denildi, çalışmalar durdu Merkez dışındaki cadde ve sokaklarda asfalt serimi ve üst kaplama çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünün vurgulandığı açıklamada; “Mayıs ayında başlattığımız yağmur suyu ve kanal hatları yenileme çalışmalarımız sürüyor. 7 bin 750 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı, 870 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşüyor, kırılan kanal hatlarının bakım ve onarımını yapıyoruz. 2023 yılı Mart ayında tamamlanacak imalatlarımızda yüzde 45 seviyesine geldik. İZSU Genel Müdürlüğü olarak kent genelinde yürüttüğümüz tüm altyapı çalışmalarında işin tekniği gereği sonradan üst kaplamalarda bozulma ve çökme olmaması için hattı döşedikten sonra yaklaşık bir, bir buçuk ay sonra üst kaplama çalışmalarına başlıyoruz. Kazı bölgelerinin sit alanında kaldığı yönünde 1 Numaralı Anıtlar Kurulu’na yapılan ihbarlar neticesinde imalat ve üst kaplama çalışmaları bir buçuk ay kadar durmuştur. 1 Numaralı Anıtlar Kurulu’nun incelemeleri sonrasında bu bölgelerin sit alanı olmadığı anlaşılmış ve çalışmalara yeniden başlanmıştır. Tüm bu gecikmelere rağmen İZSU Genel Müdürlüğü’nce haziran ayında ilçe merkezinde imalatın bittiği cadde ve sokaklarda asfalt çalışması tamamlanmıştır.  

İlçe merkezinin dışındaki bölgelerde ve Ulukent’te asfalt serim çalışmaları sürmektedir.  Ekiplerimizin bir bölümü de ilçe merkezinin dışındaki cadde ve sokaklarda kazı nedeniyle bozulan noktalarda kilit parke taşı kaplama çalışmalarına devam etmektedir. Menemen ilçemizi modern bir altyapıya kavuşturmak ve özellikle kış aylarında yaşanan su taşkınlarını önlemek için yürüttüğümüz çalışmalarda esnafımızın ve yurttaşlarımızın mağdur olmaması için ekiplerimiz hem imalat hem de üst kaplama çalışmalarını tamamlamak için yoğun tempoda çalışmaktadır. Bozulan yolların yapılmadığı, taşların döşenmediği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerine yer verildi.  

Menemen’de 3 yılda neler yapıldı? İZSU Genel Müdürlüğü 2019 yılından bu yana Menemen ilçesinde 88,7 milyon liralık yatırım yaptı. Kolongerisi Deresi ve yan kolu ile Asarlık, İncirlıpınar dereleri ıslah edildi. İlçeye bol ve kesintisiz su sağlamak için yeni su kuyuları açıldı. Villakent, Emiralem, Yahşelli, Göktepe, Maltepe, Kesik, Çavuş, Seyrek, Günerli ve Musabey mahallerinde kanal ve yağmur suyu hatları ayrıştırılarak bu bölgelerde yağışlarda yaşanan su taşkınlarına son verildi. Ulukent Sanayi bölgesi sağlıklı kanal altyapısına kavuştu.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Menemen'de üst kaplama çalışmaları devam ediyor

Samsung, ‘Galaxy for the Planet’ yaklaşımıyla binlerce ağacı kurtardı, atık balıkçı ağlarını dönüştürdü!

Kullanıcılara en ileri teknolojileri güvenle sunan Samsung, 'Galaxy for the Planet' isimli sürdürülebilirlik yaklaşımıyla çevresel inovasyonlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Samsung’un Mobil Deneyim Bölümü, ‘Galaxy for the Planet’ vizyonu aracılığıyla daha az kaynak kullanarak, daha fazla iş başarma hedefinde; atıktan, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına kadar gerçekleştirdiği önemli ilerlemeleri paylaştı.

 

Samsung Electronics, Mobil Deneyim (MX) Bölümü, 2025 yılı için belirlenen sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma konusunda önemli ilerlemeler kaydettiğini açıkladı. Şirketin Agustos 2021’de açıkladığı ‘Galaxy for the Planet’ vizyonu, tüm ürünler için geri dönüştürülmüş malzemelerin geliştirilmesi ve kullanımı, daha çevreci ambalaj tasarımı ve eski Galaxy cihazlarının yeniden işlevlendirilmesi yoluyla elektronik atıkların azaltılmasına öncülük ediyor.

 

Galaxy Z Fold4 ve Z Flip4’te daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı gerçekleştirildi

Yeni geri dönüştürülmüş malzemelerin geliştirilmesi, Galaxy for the Planet’ın odaklandığı en önemli alanlardan biri. Samsung, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını arttırdıkça, daha fazla kaynağın korunmasını sağlıyor. Samsung bu bakış açısıyla, yeni Galaxy Z serisi ve Galaxy Buds2 Pro ürünlerini, okyanusta atık olarak duran balıkçı ağlarını yeniden işlevlendirerek tasarlıyor.

 

Atık balıkçı ağları bilgisayar, tablet ve telefonlar dahil 11 farklı cihazda kullanılıyor

İlk olarak Şubat 2022'de Galaxy S22 serisinde kullanılmak üzere yeniden işlevlendirilen balıkçı ağı atıkları, artık Galaxy Book2 Pro serisi ve Galaxy Tab S8 serisi dahil 11 farklı cihazda kullanılıyor. Samsung, atık halindeki balıkçı ağlarını Galaxy teknolojisi için yüksek performanslı malzemeye dönüştürerek plastik kirliliğinin etkilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Çünkü her yıl 640.000 ton balıkçı ağı atığa dönüşerek 

denizleri ve okyanusları kirletiyor. Samsung ayrıca, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Galaxy cihazlarının 90'ında, geri dönüştürülmüş balıkçı ağları, tüketici sonrası malzemeler (PCM) veya biyo-bazlı reçine dahil olmak üzere birçok çevre dostu malzeme kullandı. Örneğin, Galaxy Buds2 Pro'nun 90'ından fazlası, geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor.

 

Galaxy ürünleri, artık tamamen çevreci ve doğa dostu ambalajlarla sunuluyor

Samsung, 2025 yılına kadar mobil ürün ambalajlarındaki tek kullanımlık plastik ürünlerinin kullanımını tamamen bırakmayı hedefliyor. Şirket, ilk olarak Galaxy S22 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte amiral gemisi ürün ambalajlarında 100 geri dönüştürülmüş karton kullanmaya başladı. Böylece, bu yıl Galaxy S22 ve yeni Galaxy Z serisinde kullanılan çevreci ambalajlar sayesinde yaklaşık 51.000 ağaç kurtarılmış olacak.

 

Ambalaj hacimleri 50’yi aşkın oranda azaltıldı

Samsung tüm bunların yanında, birinci nesil Galaxy katlanabilir cihazların ambalajlarıyla kıyaslandığında, Galaxy Z Flip4'ün ambalaj hacmini 52,8; Galaxy Z Fold4'ün 58,2 oranında azaltmayı başardı. Şirket, paket boyutlarını azaltarak, ürünlerin kamyon, uçak ve gemi gibi taşıtlarla nakledilmesiyle ortaya çıkan ekolojik ayak izini de azaltıyor. Samsung'un hesaplamalarına göre ambalaj hacmindeki düşüş sayesinde 2022 yılı sonuna kadar karbon emisyonlarında yaklaşık 10.000 tonluk bir azalma söz konusu olacak. Amiral gemisi akıllı telefonlarda kullandığı ambalajları sürekli olarak iyileştiren Samsung, çevreye duyarlı ambalajları diğer ürün kategorilerinde de kullanmaya başladı.

 

Sürdürülebilirlik ve inovasyonu bir araya getiriyor

Samsung Electronics Mobil Deneyim Bölümü Başkanı TM Roh, konuyla ilgili, “Samsung olarak insanların ve gezegenin korunmasına yardımcı olmak amacıyla istikrarlı ve etkin adımlar atıyoruz. Yapığımız her şeyde sürdürülebilirlikle inovasyonu bir araya getiriyoruz. Şimdiye kadar kaydettiğimiz ilerleme gurur verici. Bu deneyim aynı zamanda, sürdürülebilirlik vizyonumuzu daha da kararlı ve hevesli bir yaklaşımla başarma yolunda emin adımlarla ilerlememizi sağlıyor” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Haberin tümünü okumak için tıklayın

Devamını Oku
Samsung, ‘Galaxy for the Planet’ yaklaşımıyla binlerce ağacı kurtardı, atık balıkçı ağlarını dönüştürdü!