Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Diyarbakır, Huzur ve Barış İstiyor

Gezdiğim ilçelerdeki olumlu gibi gözüken havanın yanı sıra zaman zaman gerginliklerde oldu. Özellikle AK Parti irtibat bürolarına yapılan sözlü ve fiziki saldırıların Diyarbakırlılar tarafından değer bulmadığına ve şiddetle kınandığına şahit oldum.

Halk açık açık şunu söylüyor: “Huzur ve barış ortamı olsun”…

Seçim AK Parti ve bağımsız adaylar üzerinde geçecek

Diyarbakır bir önceki seçimde 10 vekil yolladı meclise. Bu seçimlerde bir artışla bu sayı 11 oldu. Önceki seçimlerde Ak Parti 6, DTP’nin desteklediği bağımsız adaylar ise 4 vekil kazandı. Bu seçimde ise DTP’nin desteklediği aday sayısı 5 oldu. Yani DTP, 11 milletvekilinin 5’ini alabilecek en fazla. Tabi başka bağımsız adaylar da var ama onlara pek şans verilmiyor.

AK Parti bu seçimlerde Diyarbakır’da köklü bir değişikliğe gitmiş. Geçtiğim dönemin 6 vekilinden sadece Tarım Bakanı Mehdi Eker var listede. Diğer isimlerin hepsi yeni. Bu yenileme hareketinin Diyarbakırlılar tarafından da olumlu karşılandığını söylemek gerçek dışı olmaz.

İşte AK Parti’nin o yeni adaylarından biri de İstanbul’da beraber olduğumuz, ülke genelinde eğitimi yarıda bırakmış veya hiç başlamamış 690 bin insanımızı tekrardan eğitim hayatına kazandıran Kültürlü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş sosyal ve siyasi zekâsı (bana göre) üst seviye de olmasının yanı sıra başarılı bir işadamı kimliği de bulunan Cuma İçten.

Cuma İçten’e Diyarbakırlıların teveccühünü gözlemledim. Kendilerinden biri olarak görüyorlar İçten’i.  Her gittiğimiz yerde yaşlısı, genci, kadını, emekçisi tebrik ediyor ve kendisinden umutlu olduğunu söylüyorlar.

Bende buradan kendisi için hayırlı olmasını diliyorum.

Diyarbakır Mitingleri

İlk önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi Diyarbakır’a. Kendi adıma şunu söyleyebilirim; Sadece Diyarbakır’a gidelim diye gelinmiş bir mitingdi. Üç bin civarındaki bir kalabalığa hitap etti Kılıçdaroğlu. Bu rakam CHP’ye Ana Muhalefet Partisi’ne yakışmadı. Bundan daha önemlisi açılımla ilgili, Kürt sorunlarıyla alakalı kayda değer bir söylemde bulunmadı Kılıçdaroğlu. Beklenti içinde bulunan gazetecilerin hayal kırıklığına uğradığını gördüm. İstanbul’a ve Ankara’ya elleri boş döndü meslektaşlarımız.

Dün de Başbakan geldi Diyarbakır’a. Geçen yıl yakından takip ettiğim mitingden daha görkemli bir kalabalık doldurdu alanı. Önceki gün İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde Başbakanın Diyarbakır için söylediği, “Diyarbakır ağırlıklı olarak eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda çok büyük bir destek verdiğimiz ilimizdir" sözleri anlaşılıyor ki Diyarbakırlılar tarafından anlam bulmuş. Anlam bulmuş ki, Diyarbakırlılar miting alanını doldurmuşlar. İki tane ses bombasına, mitingden günler önce başlayan tehdide ve miting ortasında başlayan yağmura rağmen…

Başbakanın mitingde vaat ettiği Sur İçi Yapılanması, Sivil Havalimanı, İki Şehir Hastanesi, Dicle Vadi Projesi, Diyarbakır – Şanlıurfa otoyolu, 30 bin kişilik stat ve Silvan Barajı projeleri alanı dolduran kalabalık tarafından takdir buldu.

Sonuç:

Anlaşılan o ki, Diyarbakır seçimi yine AK Parti ve bağımsızlar arasında geçecek…

Devamını Oku

İzmir Ne Kadar Değişebilecek?

 

Karşıyaka’da CHP’nin her ne olursa olsun birinci parti olduğunu gözlemledik. Fakat diğer ilçelerde bu yapı değişmiş. Özellikle Çiğli’de AK Parti’nin bir irtibat bürosuna girdik. Her taraf AK Parti Milletvekili ve Milletvekili adayı Erdal Kalkan’ın fotoğraflarıyla süslüydü. Orada bulunan Hacı Eren Bey’le biraz sohbet ettik ve bu durumu sorduk. Hacı Eren, Muşlu olduklarını ve atadan solcu olduklarını söyledi. Fakat Erdal Kalkan’dan çok memnun olduklarını ve bu seçimlerde İzmir’de Muşlular olarak Erdal Kalkan’a tam destek vereceklerini söyledi ve devam etti:  “Bir sıkıntımız olduğu zaman yanımızda oldu. Hastalarımızla ilgilendi, öğrencilerimizin sıkıntılarını çözdü. Bunun gibi çok konu var. Biz partili değiliz ama Başbakana ve Erdal Kalkan’a karşı bir vefa borcumuz olduğuna inanıyoruz.”

Daha sonra Çiğli, Menemen ve Aliağa ilçelerini ziyaret ettik. Bu ilçelerde de gördük ki, hızlı tren buraya çok büyük etki yapmış. Ayranı meşhur bir yol üstünde ki bir mekânda ayranlarımızı yudumlarken, orada bulunanlarla da sohbet ettik. Mekân sahibi Mesut Bey, “Hızlı Tren bizi çok mutlu etti. Buradan biniyoruz trene Adnan Menderes Havalimanı’na kadar gidiyoruz. Bu tren bizler için çok önemliydi” dedi.

Bizimle beraber ayran molası veren kamyon şoförü Abbas Bey’de söze daldı. “ Sadece tren mi? İzmir’in çevresine örülen çevre yolu bizleri çok rahatlattı. Merkeze girmeden istediğimiz yere daha rahat ulaşıyoruz. Eskiden Karşıyaka’dan İzmir’e, Ödemiş’e, Selçuk’a, Aydın’a giderken neler çekiyorduk. Allah razı olsun Binali Bey’den”…

Şunu rahat söyleyebilirim kendi adıma; Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de çok sevilmiş. Onun ismi adeta bu bölgeye bir heyecan getirmiş. Kimle konuşursak, partili olan da olmayan da Binali Bey’den övgü dolu sözlerle bahsediyor.

Hele o bölgeye yapılacak olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Temel Atma Töreni’nde ki sözleri bölge insanını iyice umutlara bürümüş.

“Pire Limanı Çandarlı’nın Yanında Pire Kalacak”

Bu söz şunu ifade ediyor: Dünyanın 10. büyük limanı olacak olan Çandarlı Limanı, 750 günde bitecek ve liman da çalışacak tüm personel ve malzeme İzmir’den tedarik edilecek.

Yani yeni iş kapısı olacak İzmirlilere ve ekonomisi canlanacak İzmir’in…

Not: 1. Bölge izlenimlerimizi ve Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile olan birebir görüşmelerimizi bir sonraki yazımda yer vereceğim.

Devamını Oku

Roman Vatandaşlara Vatandaş Olma Duygusunu Yaşatan Lider

Yaklaşık iki haftadır 12 Haziran seçimlerini takip etmek üzere İzmir’de bulunuyorum. Buradan seçim analizlerimi sık sık okuyucularımıza aktarmaya çalışacağım. Öncelikle tüm okuyucularıma selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.

İlk analizim Roman vatandaşların tertip ettiği dernek ve muhtarların katıldığı programla başlamak istiyorum.

O gün bir konu beni çok derinden üzdü, bir konu da geleceğe ümitle bakmamı sağladı. Üzen konu toplantıya katılan bir Roman muhtarın sözleri oldu. Bir muhtar aynen şunları aktardı: “Bundan 10 -15 yıl önce cami cemaatine bile alınmıyorduk, GACO’lar (onların Roman olmayanlar için kullandıkları bir tabir) bizimla camii de saf bile tutmuyorlardı. Bizim imamlık yapma kapasitesi olan bir arkadaşımızın arkasında asla ve asla namaz kılmıyorlardı! Bizden kız alıp vermedikleri gibi bizden alışveriş bile yapmıyorlardı”

 Evet, yanlış duymadınız! Burası Türkiye ve burası İZMİR!

İnsan olanın tüylerinin ürpermemesi mümkün değil! Tüylerimin ürperdiği gibi inanılmaz bir üzüntü içine girdim onlar adına! Adeta bir GACO olduğum için utandım!

Ama ardından Romanları dinlemeye devam edince geleceğe dair ümidim bir kat daha arttı. Bu geçen zaman içinde 15 muhtarlıklarının ve 27 derneklerinin olduğunu söylediler. Umudum geleceğe dair arttı. Hatta bununla kalmamışlar Roman derneklerinin birleştiği bir federasyon kurmuşlar. Toplantıda olan Romanların kanaat önderlerinden olan Metin Özçeri şunları söyledi: “Eskiden haklarını arayamayan bir topluluktuk ama şimdi haklarını arayan bir topluluk haline geldik. Bunda da en önemli desteği de Sn. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Roman açılımı ile Türkiye’de insan olduğumuzu ve bizim de bu ülkenin bir parçası olduğumuzu tüm ülkeye gösterdi. Allah ondan razı olsun”

Metin Bey’in sözlerinden anlaşılacağı gibi Başbakana karşı inanılmaz bir güven ve sevgi besliyorlar. Başbakan bununla da kalmamış, Roman vatandaşı olan Sosyolog Cemal Bekle’yi İzmir’den AK Parti Milletvekili adayı göstermiş. Başbakanın yapmış olduğu bu jest Türkiye’nin en çok Roman vatandaşının bulunduğu (400 bin) İzmir’de büyük bir sevinçle karşılanmış. Ve Roman gençlerin üzerinde büyük bir umut oluşmuş.

Roman muhtarlardan biri olan Ali Yangir ise bu değişimi şöyle özetledi: “ Okuma oranımız artı. Daha önceleri Romanlar çocuklarının eğitimine çok önem vermezdi. Ama özellikle son 7-8 yıldır tüm muhtarlarımız tek tek evleri gezerek bu oranın artmasını sağladık. Zaten gençlerimiz için en iyi örnekte AK Parti Milletvekili adayı Sosyolog Cemal Bekle oldu. Bize Sn. Başbakan bir kapı açtı ve şimdi ahde vefa zamanı” dedi.

Haddim olmayarak ben buradan bir kez daha Sn. Başbakanı tebrik ediyorum. Bu güzel insanlara toplumda hak ettikleri değerin oluşmasında öncülük yaptığı için…

Not: Bu yazımı Konak’ta bulunan Hisar Camii yanındaki Kızlarağası Hanı önündeki Antic Cafe’de dostlarla nargile sohbeti sırasında yazdım. Onların da tüm okuyucularıma selamları var.

Devamını Oku