Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

 

VPN teknolojisiyle daha önceden tanışmış olmalısınız! Belki erişime engellendiği dönemde Twitter’a veya Youtube girmek ya da hala Wikipedia’ya giriş yapmak için kullanıyor olabilirsiniz. VPN sadece yasaklı sitelere giriş programı mıdır? VPN ne işe yarar? VPN teknolojisinden sadece bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda değil, akıllı televizyonunuzda bile yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Smart TV için VPN kullanarak bütün ülkelerdeki dizi ve film içeriklerine ulaşabilirsiniz! Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) teknolojisinden dilerseniz kendi sanal veya fiziksel sunucunuz ile VPN’inizi oluşturarak veya dilerseniz VPN programı kullanarak yararlanabilirsiniz. VPN temel olarak internete başka bir veya birden fazla cihaz üzerinden güvenli bir şekilde bağlanmanızı sağlayan bir teknolojidir. VPN programlarının kullanılma sebeplerinin gizlilik ve güvenlik olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu güvenlik ve gizliliği VPN programı ile nasıl elde edersiniz? Her VPN programı ile dijital dünyada gizli ve güvende olmanız mümkün mü? 

 

VPN programlarının gizlilik sağlamasının sebebi dijital dünyadan fiziksel konumunuzu saklamasıdır. Bilgisayar gibi kullandığınız her cihaza internet servis sağlayıcısı tarafından atanan internet protokol (IP) adresi fiziksel konumunuzu dijital dünyada çevrimiçi etkileşim kurduğunuz her web site, uygulama ve benzeri platformlarla paylaşır. VPN programları IP adresinizi maskeler ve kullandığınız cihaza yeni bir IP adresi atar. VPN ile Sınırsız İçerik

VPN ile değişen IP adresiniz sayesinde neler yapabilirsiniz? Erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz fakat erişime engelli web sitelerin yanında internetteki her içeriğe ulaşabilirsiniz. Ülkenizde hizmet vermeyen platformların hepsine ulaşabilirsiniz.VPN ile Netflix ABD izleyebilirsiniz. Netflix ABD, Netflix’in en zengin kütüphanesidir. Netflix Türkiye ve Netflix ABD kütüphaneleri içerik açısından birbiriyle aynı değildir. VPN ile internete ABD’de yer alan bir sunucu üzerinden bağlanarak konumunuzu ABD gibi gösterebilirsiniz. Peki, VPN ile sadece Netflix ABD’nin kapıları mı size açılır? Tabii ki, hayır. 

 

VPN programı ile HBO, Showtime, Hulu içeriklerini izleyebilirsiniz. VPN programını akıllı televizyonunuza kurup dilediğiniz film ve dizileri izleyebilirsiniz. 
VPN ile Güvenlik Mümkün mü?

VPN ile güvenlik mümkün. VPN programları bu güvenliği tünelleme protokolleri ve şifreleme algoritmaları ile sağlarlar. VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256-bit anahtar ile şifrelenmiş olan veri paketi akışının siber saldırı yoluyla deşifre edilmesinin imkansız olduğunu belirtiyor. AES, ABD tarafından standart olarak görülen ve askeriyede kullanılan bir şifreleme yöntemidir. 

 

VPN ile internete bağlandığınızda internet bağlantınız gizli ve veri paketleriniz okunamaz hale gelir. Veri paketlerinizin okunamaması sizi siber saldırılardan korur. İnternet bağlantınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi etkileşimleriniz üzerinden hangi kişisel veri ve bilgilerinizin çalınabileceğini bir düşünün. Çevrimiçi alışveriş yapıyor musunuz? Çevrimiçi kişisel veri ve bilgilerinizi paylaşıyor musunuz? Bir siber saldırgan bağlantınız üzerinden hepsini okuyabilir ve çalabilir!Ücretli ve Ücretsiz VPN Programları

Her VPN programı gizlilik ve güvenlik sağlamaz. Ücretsiz VPN programlarında DNS sızıntısı yaşayabilirsiniz; çevrimiçi aktiviteleriniz kaydedilebilir. Ücretsiz VPN programları ücretsiz olan herhangi bir program gibi finansal kazancını verileriniz üzerinden sağlıyor olabilir.

 

Ücretsiz bir antivirüs programının bilgisayarınızı koruduğuna inanmamanız gerektiği gibi ücretsiz bir VPN programının da sizi internet üzerinde gizlediğine ve verilerinizi koruduğuna inanmamanız gerekmektedir. 

 

Ücretsiz olan herhangi bir yazılım içinde kötücül yazılım içerebileceği gibi verilerinizi kaydediyor olabilir. 

 

VPN seçerken dikkat etmeniz gereken özellik VPN sunucularında herhangi bir kayıt tutulmamasıdır. Kullandığınız VPN programı veri ve bilgilerinizi nasıl sakladığı ve hangi veri ve bilgilerinizi sakladığı konusunda şeffaf olmalıdır.Devamını Oku

İnterneti Ne Kadar Kullanıyoruz?

İnterneti kullanan insanların sayısı geçtiğimiz yıllarda büyük artış gösterdi. İnternet kullanımının artmasına paralel olarak artmayan şey ise internet kullanıcılarının kişisel verilerinin güvende ve gizli tutmaya verdiği önem ve özen.We are social ve Hootsuite tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada yaklaşık olarak 4 milyar insan interneti kullanıyor. Statista’nın verilerine göre ise, bu  4 milyar insandan en çok VPN hizmeti kullananlar sırasıyla Endonezya, Hindistan ve Türkiye’de. Dünya popülasyonunun 7 milyardan fazla olduğu düşünülünce internete erişimi olan insan sayısının dünya popülasyonunun yarısından fazla olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Mobil telefon kullanıcıların sayısı ise yaklaşık olarak 5 milyar. Aktif olarak sosyal medya kullanan kişi sayısı ise 3 milyarın biraz üstünde. Mobil telefondan sosyal medya kullanan kişi sayısı ise 3 milyarın biraz üstünde. 

 

2014 yılından 2019 yılına kadar mobil üzerinden internette geçirilen süre artmış durumda. Ortalama olarak dünya genelinde internet kullanıcıları yaklaşık olarak 6 saat 42 dakikasını çevrimiçi olarak geçiriyor. Ülkeler arasında ortalama 10 saat çevrimiçi süre ile Filipinler en üst sıradayken en az internet süresi 3 saat 45 dakika ile Japonya. 

 

Peki, interneti kullanan 4 milyar kişi günde 6 saat internette neler yapıyor? Beklenildiği gibi Google internet kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği web site. SimilarWeb’in paylaştığı bilgilere dayanarak en çok ziyaret edilen 20 web site:

 

 1. Google
 2. Youtube.com
 3. Facebook.com
 4. Baidu.com
 5. Wikipedia.org
 6. Yahoo.com
 7. Twitter.com
 8. Yetişkin web sitesi
 9. Yandex.ru
 10. Instagram.com
 11. Amazon.com
 12. Yetişkin web sitesi
 13. Yetişkin web sitesi
 14. Ampproject.org
 15. Live.com
 16. Vk.com
 17. Netflix.com
 18. QQ.com
 19. Mail.ru
 20. Reddit.com GlobalWebIndex’in paylaştığı verilere göre, 4 milyar kullanıcının yüzde 92’si çevrimiçi video izliyor. Yüzde 58’i internet üzerinden TV içeriğini izliyor. Yüzde 30’luk bir bölüm canlı oyun oynuyor. Yüzde 23’lük bir bölüm bu oyunları izliyor. Yüzde 16’lık bir bölüm ise e-spor turnuvalarını izliyor. 

 

2018 yılında Cambridge Analytica isimli siyasi danışmanlık şirketi ile paylaştığı veriler dolayısıyla davalık olan Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyar 271 milyon ile en çok kullanılan sosyal platformu olarak sıranın başında yer alıyor. Facebook’u 1 milyar 900 milyon hesap ile Youtube takip ediyor. WhatsApp kullanıcı sayısı ise 1 milyar 500 milyon. Wechat, Instagram, QQ, Qzone sıranın devamında yer alıyor. 

 

İnternet kullanımı artarken internet ile etkileşim kurma yöntemi de şekil değiştiriyor. 2018 yılında sesle kontrol araçlarının kullanımı ciddi bir artış gösterdi. Her 10 kullanıcıdan neredeyse 4’ü her ay sesle komut ya da sesle arama yapma özelliğini kullanıyor. 

 

Instagram reklamları aracılığıyla yaklaşık olarak 894 milyon kişiye ulaşabileceğini rapor ediyor. Instagram kullanıcılarının yüzde 50.3’ü kadınlardan oluşurken, 49.7’si erkeklerden oluşuyor. 

 

Twitter reklamları aracılığıyla yaklaşık olarak 250 milyon kişiye ulaşabileceğini rapor ediyor. Twitter kullanıcılarının yüzde 34.5’i kadınlardan oluşurken, yüzde 65.5’i erkeklerden oluşuyor.Snapchat reklamları aracılığıyla yaklaşık olarak 306 milyon kişiye ulaşabileceğini rapor ediyor. Snapchat kullanıcılarının yüzde 60’ı kadınlardan oluşurken, yüzde 38’i erkeklerden oluşuyor. 

 

2018 yılında mobil telefon kullanımı yaklaşık olarak 100 milyon artış gösterdi ve küresel olarak mobil telefon kullanıcı sayısı 5.1 milyara ulaştı. Mobil telefon kullanıcı sayısı dünya popülasyonunun yüzde 67’sini oluşturuyor. 

 

Akıllı telefonlar küresel mobil bağlantıların yaklaşık olarak üçte ikisini oluşturuyor. Dünyada 5.5 milyar akıllı telefon olduğu düşünüldüğünde mobil uygulama piyasasının yükselişe geçmesi aslında hiç de şaşırtıcı değil. 

Devamını Oku
İnterneti Ne Kadar Kullanıyoruz?

Gizliliğinizi Koruyun - İnterneti Akıllıca Kullanın

İnterneti kullanırken kişisel verilerinizi ve bilgilerinizi gizli tutmak zorundaymış gibi hissetmiyor olabilirsiniz. İnternette deneyiminiz sırasında web siteler ya da uygulamalarla paylaştığınız bilgileri sadece siz biliyormuşsunuz gibi de hissedebilirsiniz. İnternet kullanımında durum bu şekilde değil. Bilgisayar korsanları, web site çerezleri, internet servis sağlayıcısı ve olası diğer üçüncü partiler için kişisel veri ve bilgileriniz çok değerlidir.Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanırken dikkatli olun. Ortak Wi-Fi ağları kolaylıkla taklit edilebilir. Şifresiz olan Wi-Fi bağlantılarına bağlandığınızda bu ağa bağlanan diğer bireyler sizin iletişiminizi takip edebilirler. Bilgisayarınızda kullanıcı ve admin hesapları oturumları bulunur. Bilgisayarınızdan ortak Wi-Fi ağlarına bağlanırken kullanıcı oturumu üzerinden bağlanmaya özen gösterin. Sadece kullanıcı haklarına sahip olan bir oturum üzerinden bağlandığınızda, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınızı ele geçirme riskini azaltırsınız. Ortak bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, VPN ile bağlanın. VPN ile hassas verileriniz ve bilgilerinizi iletmek ya da kullanmak durumunda olduğunuzdaKendi Wi-Fi ağınızı kullanırken her zaman WPA veya WPA2 şifreleme yöntemini kullanarak verilerinizi koruyun. Ortak ağlara bağlanmanız gerektiğinde, şifreli olan ağlara bağlanmaya özen gösterin.

 

Ortak bilgisayarların izlenip izlenmediğinden emin olamazsınız. Bu sebeple, hassas veya kişisel verilerinizi iletmek için ortak bilgisayarları kullanmayın. Bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmek, e-posta göndermek, sosyal medyaya erişmek ya da online alışveriş yapmak için ortak bilgisayarları kullanmaktan kaçının.

 

Kişisel veri ve bilgilerinizi korumak için cihazlarınızı kullanmadığınızda kilitleyin. Örneğin akıllı telefonunuzda, tabletinizde ve bilgisayarınızda şifreli bir ekran kilidi kullanın ki siz haricinde başkaları izniniz olmadan cihazınızı kullanmasın. Bilgisayarlarınız için aynı zaman da ekran koruyucu aktif olduğunda da ekranın kilitlenmesini sağlayın.

 

Cihazlarınızın çalınma veya kaybolma ihtimaline karşı cihazınıza hırsızlık karşıtı program indirin. Bu ve benzeri programlar, cihazlarınızın konumunu 7/24 görebilmenizi sağlar. Bazı programlar, cihazınızı bulan ya da çalan kişinin okuması için ekrana bir mesaj gönderebilmenizi ve/veya içindeki veri ve bilgileri uzaktan kolaylıkla silebilmenizi sağlarlar.İnternet üzerinden kişisel verilerinizi isteyen kişilerin kimliklerini tespit edebilmek zordur. İnterneti akıllıca kullanın ve web sitelerin neden sizden bazı kişisel verilerinizi istediğini sorgulayın. Şüpheli gözüken e-postalara ve web sitelere dikkat edin. İnternete verilen bilgilerin internetten silinmesi sanal olarak imkansız olduğundan, internet üzerinde herhangi bir kişisel bilginizi kişi ya da kişilere vermeden önce bir daha düşünün.

 

Kişisel verilerinizi kişi ya da kişilere vermeden önce iki kez düşünün. Karşı tarafın kişisel verilerinizi istemesi için geçerli sebepleri olup olmadığını sorun. Kişisel bilgilerinizi arkadaşlarınız ya da akrabalarınız ile paylaşırken bile bilgilerinizi nasıl koruyacaklarını sorun.

 

Kişisel bilgilerinizi web site üzerinden vermeden ya da e-posta ile göndermeden önce, bilgilerinizi gönderdiğiniz kişiyi gerçekten tanıyıp tanımadığınızı kendinize sorun. Yasal web siteler kolaylıkla kopyalanabilir.

 

Kişisel bilgilerinizi sosyal medya platformlarında paylaşmadan önce iyice düşünün. Sosyal medyada paylaşılan bilgilerin sonradan silinmesi kolay olsa da, sanal olarak silinmesi imkansızdır.

 

Kedinizin ya da köpeğinizin ismini sosyal medyada paylaşmış olabilirsiniz. Güvenlik sorularınızdan birinin cevabı evcil hayvanınızın ismi olabilir. BU ve benzeri küçük açıklar, hesaplarınızı kaybetmenize sebep olabilir.

 

Sizden kapsamlı veri ve bilgi isteyen web sitelere ya da kişilere karşı dikkatli olun. Bir web sitenin kullanım için yaş sınırı olabilir fakat web sitenin bunu belirlemek için sizin doğum gününüze ve doğum ayınıza ihtiyacı yoktur. Başka bir örnek vermek gerekirse, alışveriş yapmayacaksanız neden bir web site sizden kredi kartı numaranızı veya adresinizi istesin?Beklenmeyen e-postalara güvenmeyin. E-posta içerikleri ve göndericileri kolaylıkla taklit edilebilir. E-postalarda sizden hesabınızı kurtarmanız, hesabınıza erişmeniz, banka bilgilerinizde değişiklik yapmanız ve benzeri gibi isteklerde bulunan içeriklere güvenmeyin ve içerdiği linklere tıklamayın.Devamını Oku