Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

6 Ekim Hadi ipucu sorusu: soya sütünden yapılan bitkisel protein içeren besin nedir?

Hadi bugün 20:30'da! Bugünkü ipucumuz dünyanın, bitkisel protein açısından en zengin gıdalarından birinden geliyor. Soya sütünden yapılan bir besin ve vejeteryanlar daha çok tercih ediyorlar.

Cevap:Tofu, Japonya, Tayland ve Çin'de yenilen soya ile yapılan tipik Uzak Doğu yemeğidir. Anlam olarak Japonca soya, ve pıhtı karakterlerinden türemiş bir kelimedir. Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniridir. Zengin bir protein deposu olan soyadan, daha doğrusu soya sütünden elde edilen tofu soya sütünün çökeltisinin, nagari adlı bir maddeyle birleştirilmesi ve süt lor haline getirilmesiyle yapılır. Katıldığı malzemenin tadına uyum sağlamasından dolayı gerek salatalarda, gerekse çorbalarda ve diğer yemeklerde çok rahat kullanılır. Demir açısından çok zengin olan tofu,100 gramında sadece beş gram yağ bulunduğu için diyet programlarına son derece faydalı bir gıdadır. İçeriğinde kolesterol barındırmayan, B vitamini deposu bu malzemenin yumuşak ve sert olmak üzere iki çeşidi marketler satılmaktadır. Tofu, dünyanın, bitkisel protein açısından en zengin gıdaları arasında ilk sıralarda yer alıyor.  Özellikle vegan beslenme tarzını benimseyenler için vücudun üretmediği, yiyeceklerden almamız gereken tüm temel aminoasitleri barındırıyor.

#hadi #bilgiyarismasi

Devamını Oku
6 Ekim Hadi ipucu sorusu: soya sütünden yapılan bitkisel protein içeren besin nedir?

4 Ekim Hadi İpucu Sorusu

Bu öğlen 12:30'da yapılacak Hadi yarışmasında para ödülü 6 bin TL olacak. Peki ipucu sorusunun cevabı nedir?

Kanuni Sultan Süleyman hangi padişahın oğludur, babası kimdir?

Cevap: Yavuz Sultan Selim’dir.

I. Selim, bilinen adıyla Yavuz Sultan Selim, 9. Osmanlı padişahı ve 88. İslam halifesidir. Aynı zamanda ilk Türk İslam halifesi ve Hâdim'ul-Harameyn'uş-Şerifeyn unvanına sahiptir. Babası II. Bayezid, annesi Gül-Bahar Hatun, eşi Ayşe Hafsa Sultan'dır. I. Süleyman 1520 yılında, babası I. Selim'in ölümünün ardından tahta çıktı. Batıda Belgrad, Rodos, Boğdan ve Macaristan'ın büyük kısmını imparatorluk topraklarına kattı. 1529 yılında Viyana'yı kuşatsa da çeşitli sebeplerden ötürü bu kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. Doğuda, Safevîlerle yapılan savaşlar sonrasında Orta Doğu'nun büyük kısmını ele geçirdi. Afrika'da imparatorluğun sınırları Cezayir'e kadar uzanırken; Osmanlı Donanması ise Akdeniz'den Kızıldeniz'e kadar olan sularda hakimiyet kurmuştu.[5] I. Selim'den 6.557.000 km2 olarak devraldığı Osmanlı İmparatorluğu'nu, padişahlığı döneminde 14.893.000 km2'ye ulaştırdı.

#hadi #bilgiyarismasi

Devamını Oku
4 Ekim Hadi İpucu Sorusu

Görsel Arama Devi Pinterest Hızla Büyüyor

Pinterest’in dün sabah paylaştığı yeni rakamlara göre, Pinterest geçtiğimiz yılın ayına oranla bu yılki kullanıcı sayısını yüzde 25 artırdı. Artık ayda 250 milyon kişi Pinterest kullanıyor. Görsel arama devi Pinterest ayrıca kullanıcıların yarısından fazlasının ve yeni üye olanların yüzde 80’inin ABD dışından kullanıcılar olduğunu belirtti.

Sitede kaydedilen içerikler ya da “pin”ler de giderek büyüyor. Sitede şu anda 175 milyar tane “pin” var. Pinterest böyle bir büyümeyi elde edebilmek için kayda değer miktarda insan çalıştırıyor. Şirketin şu anda bin 500 adet çalışanı var. Bu da çalışan sayısında geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 32’lik bir büyüme yaşandığına işaret ediyor.

Pinterest halka arz planlıyor

Haberlere göre Pinterest 2019 yılının ortalarında halka arz düşünüyor ve şirket tarihinde ilk kez 1 milyar Dolar yıllık gelire ulaşacak. Pinterest’teki en hızlı büyüyen kısım, satılık ürünleri içeren kısım. Sitenin o bölümü geçen yıla oranla yüzde 115’lik bir büyüme gösterdi. Ayrıca Pinterest tam ekran video reklamlar aracılığıyla reklamcılık seçeneklerini kuvvetlendirmek istiyor. Şirket bu alanda direkt olarak Facebook ve Google ile yarışıyor.

#pinterest #pin #google

Devamını Oku
Görsel Arama Devi Pinterest Hızla Büyüyor

11 Eylül Hadi İpucu Sorusu

Bu öğlen 12:30'da yapılacak Hadi yarışmasında para ödülü 6 bin TL olacak. Peki ipucu sorusunun cevabı nedir?

Akdeniz ülkelerini severiz. Genelde insanları sıcaktır ama hepsi öyle olmak zorunda değil tabii ki... Bugünkü ipucumuz bir Akdeniz ülkesinden geliyor. Hem Atlas Okyanusu’na hem Manş Denizi’ne hem de Akdeniz’e kıyısı olan tek ülke...

işte sorunun cevabı

İpucunda verilen söz konusu denizlere kıyısı olan tek ülke Fransa’dır.

#hadi #bilgiyarismasi

Devamını Oku
11 Eylül Hadi İpucu Sorusu

Türkiye Rusya Maçı Hangi Kanalda?

A Milli Takımımız, UEFA Uluslar Ligi ilk maçında Rusya'yı konuk ediyor. Peki maçı hangi kanallar veriyor?

 

Trt1 Canlı Yayın

 

TÜRKİYE RUSYA MAÇINI  YAYINLAYAN DİĞER KANALLAR

Channel 1 Russia

beIN Sports MENA 3

C More Football

Eleven Sports 2 Belgium

EuroSport 2 Denmark

MATCH! Futbol 1

Polsat Sport Extra

Sky Sports

Sport 2 Hungary

SportKlub HD (Balkins)

SuperSport 4 za

SuperSport5 (Albian)

TV 2 Sport Premium

TVPlay Sports Baltic

Viasat Urheilu Finland

Astro SuperSport 2

C More Stream Sweden

Dazn Deutsch

Eurospors Player Dansk Sport 24 Extra TV2sumo.no

ViaPlay Finlad

Ziggo Sport Extra 1

 

Devamını Oku
Türkiye Rusya Maçı Hangi Kanalda?

Hadi Yarışması 5 eylül ipucu sorusu nedir ?

Hadi bu akşam 15 zor soruyla 20:30'da. Grimm kardeşlerin yazdığı rapunzel masalının aynı zamanda tıpta bir sendroma da adını verdiğini biliyor muydunuz?

 

Rapunzel sendromu(Trikofaji) nedir?

Trikofaji kişilerde saçları yolma saplantısı (Trikotillomani) ile birlikte gözlemlenebilen, saç ve kıl yemeye bağlı görülen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip bireylerin sindirim kanallarında kıl yumağına rastlanır (Trikobezoar). Buna bağlı olarak Rapunzel sendromu olarak bilinen bağırsak rahatsızlığına, ur oluşumuna ve çeşitli sindirim rahatsızlıklarıyla birlikte ağrılara neden olabilir.

#hadi #rapunzel #5Eylul #grimm #Trikofaji

Devamını Oku
Hadi Yarışması 5 eylül ipucu sorusu nedir ?

Derste Uyuyakalıp Sandalyeyi Sırt Çantası Zanneden Küçük Çocuk :)

Filipinler'de bir sınıfta yaşanan olayda, 4 yaşındaki Dean Lewis Pagtakhan isimli çocuk derste uyuya kaldı. Dersin sonunda, herkesin eve gitmesi gereken zamanda ise Dean, sırt çantasını alıp yola koyulmak istedi ancak uyku sersemliği yüzünden sırt çantası yerine sandalyeyi sırtlandı.

Aleyna Tilki’nin yeni şarkısı çalıntı mı?

Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman'ın yeni şarkısı Dipsiz Kuyum, Youtube'da trend videolar listesinde 2 numarayı aldı. Şarkının sözlerini merak edenler Google üzerinden Dipsiz Kuyum şarkı sözleri araması yapmaya başladı ve Dipsiz Kuyum trend oldu.

Genç şarkıcının, "Dipsiz Kuyum" parçasına sosyal medyada pek çok yorum yaptı. Kimi klibi ve şarkıyı beğenirken, kimi de eleştirdi.  Fakat Tilki'nin seslendirdiği yeni şarkının çalıntı olduğu iddia edildi.

Magazin gündemine bomba gibi düşen bu iddiada ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, bestesi Emrah Karaduman'a ait olan ve Aleyna Tilki'nin yorumuyla YouTube'da yayınlanarak milyonların dinlediği, ‘Dipsiz Kuyum' isimli yeni şarkının, Acıların Kadını olarak bilinen Bergen'in yorumladığı ve 29 sene önce piyasaya çıkan ‘Yıllar Affetmez' isimli şarkı ile aynı olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili bir yazı yazan Onur Akay, ”Aleyna Tilki, Emrah Karaduman'la birlikte yaptığı ‘Dipsiz Kuyum' şarkısını Youtube’ta yayınladı. Şarkı, kısa sürede izlenme rekorları kırdı. Ancak bestesi Emrah Karaduman'a ait olan ‘Dipsiz Kuyum' isimli şarkının ana teması, 29 sene önce Acıların Kadını Bergen'in söylediği ve sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a, bestesi ise Cengiz Tekin'e ait olan, ‘Yıllar Affetmez' şarkısı ile aynı. Yine MESAM Teknik Bilim Kurulu karar verecek ve göreceksiniz eserdeki pay oranın belirlenmesi için tarafların aralarında anlaşması veya yargı yoluna başvurmaları gerektiğine karar verilecek.” İfadelerini kullandı.

 

ALEYNA TİLKİ – DİPSİZ KUYUM SÖZLERİ

Misafir çocuğu gibiydin
Geldin dağıttın gittin
Ben her gün kokunu öperdim
Yazıp sustuğum sendin

Gönül almayı bilmeyene ömür emanet edilmez
Kaderin izin vermediğine şansın gücü yetmez

Düşmeye doyamadığım dipsiz kuyumdun
Kırılan hayallerimin başrolü oldun
Seni affedecek yollar bulmaktan yoruldum
Seni ben gibi kim sever sanıyorsun?

 

Söz: Emrah Karaduman, Mevlana, Anonim
Müzik: Emrah Karaduman
Düzenleme: Emrah Karaduman

 

#dipsizkuyum #aleynatilki #emrahkaraduman #mevlana

Devamını Oku

Sıcak Havalarda Artan Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sıcak ve nemli havalarda nefes almak ve hareket etmek zorlaşıyor ve ardından baş ağrıları başlıyor. Peki, sıcak havalar baş ağrılarımızı neden tetikler? Artan baş ağrılarımızı nasıl önleyebiliriz?

Havadaki yüksek sıcaklık, damar genişlemesine ve sonrasında şiddetli ağrılara neden oluyor. Yüksek tansiyon problemi olan kişiler özellikle ense bölgesinde ağrılar hissedilebiliyor. 

Baş ağrısına neden olan diğer nedenler,

 •  Uyku düzeni, sıcak havalarda uyku düzeni de bozulabiliyor. Az ve kalitesiz uyku da baş ağrısına neden oluyor.
 • Yoğun nem, baş ağrısına sebep olabilecek birçok unsuru etkliyor. Günlük rutininizde bazı noktalara dikkat edebilir, daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.
 • Az su içmek, gün içinde yeteri kadar su tüketmiyorsanız, terleme ile vücudunuz sıvı kaybettiği için, sıvı eksikliğine bağlı baş ağrısı yaşayabilirsiniz.
 • Klimalaryaz aylarında neredeyse tüm ortamlarda klima kullanılıyor.Klimaya doğrudan maruz kalmak, baş ve boyun ağrılarını tetikleyebiliyor.

Peki, Sıcak Havalarda Baş Ağrısını Nasıl Önleyebiliriz?

 • Bol su için. Ayran, soda gibi içeceklerle sıvı eksikliğini önleyin.
 • Güneş ışınlarının yoğun ve dik olduğu saatlerde dışarı çıkmayın.
 • Dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlüğü takmayı unutmayın.
 • Gün içinde çok fazla çay ve kahve tüketiyorsanız, bu tüketimi sınırlandırın. Özellikle uyumadan iki saat önce çay ve kahve tüketimini kesin.
 • Alkol baş ağrısını tetiklediği için, alkolden uzak durun.
 • Klimalara 24 derecenin altına ayarlamamaya ve doğrudan maruz kalmamaya çalışın.
 • Çok sıcak ortamdan çok soğuk bir ortama ani geçişler yapmayın.

#basagrisi #migren #sicakhava #tansiyon

Devamını Oku
Sıcak Havalarda Artan Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hadi Yarışması 31 Ağustos ipucu sorusu nedir ?

Marie Curie ve Frederic Chopin ortak noktası ne?

 

20.30’da yapılacak #Hadi yarışmasıyla ilgili verilen ipucu da kimyager #Marie Curie ile ünlü piyanist ve besteci #Frederic Chopin’in ortak noktasının ne olduğu soruluyor. İşte bu iki ismin ortak noktaları...

 

Nobel ödüllü ünlü kimyager Marie Curie piyanist, ve besteci Frederic Chopin her ne kadar Fransa’da yaşamış olsalar da doğum yerleri Polonya’nın başkenti Varşova’dır. İkisi de hayatlarının bir bölümünde Fransa’ya gitmiş ve yaşamlarına orada devam etmişlerdir. ikisinin de müzesi var.

Farklı alanlarda yaptıkları çalışmalarla ün yapan Marie Curie ve Frederic Chopin, hayatlarını sürdürdüğü Fransa’da vefat etmişlerdir,

#hadi #hadiyarismasi #fredericchopin #Mariecurie #31Agustos

Devamını Oku
Hadi Yarışması 31 Ağustos ipucu sorusu nedir ?