Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

The Wall'ın Türkçe Versiyonunu Engellilere Destek için İzleyin ve Paylaşın

Pink Floyd'un ünlü şarkısı The Wall'ın haklarını Roger Waters iki seneliğine Türkiye'deki İZEV'e verdi ve Türkçe sözler yazıldı. Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat gibi sanatçılar seslendirdi.

Porsche dizel araç üretimini durduruyor

Lüks araç üreticisi Porsche, dizel araç üretimini durduracağını, 2019'dan itibaren benzinli, elektrikli ve hibrit araçlara yöneleceğini açıkladı. Porsche böylece dizel araç üretimini durduran ilk Alman otomobil markası olacak.

Bu karar, 2015 yılında Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW), araçların egzoz emisyon değerlerini manipüle ettiğinin ortaya çıkmasının ardından geldi.

Porsche markası, Volkswagen Grubu içerisinde yer alıyor.

Porsche'un şu an tamamen elektrikli araçlar üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Porsche Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume, "Spor araç üreticisi olarak, dizel bizim için hep ikincil bir rol oynadı. Geleceğimizde dizel motorlu araçlarımızın olmasını istemediğimize karar verdik" dedi.

 

Devamını Oku
Porsche dizel araç üretimini durduruyor

YKS Yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYM'nin açıkladığı sonuçlarına  https://sonuc.osym.gov.tr linkinden ulaşabilirsiniz. 

Rize'de kaçan kurbanlık boğa yüzerek Trabzon'a gitti

Rize'nin İyidere ilçesinde arife günü hayvan pazarından kaçan kurbanlık boğa, bayramın 3. günü Trabzon'un Sürmene ilçesinde denizde Sahil Güvenlik ekiplerince bulunup kurtarıldı. 23 kilometre uzaklıktaki Sürmene'ye yüzerek geldiği belirtilen ve uzun süre yüzdüğü için halsiz düştüğü ifade edilen boğa, sahibine teslim edildi.

Erzurum'dan sahibinin satmak için Rize'nin İyidere ilçesi Hazar Mahallesi'nde kurulan kurbanlık pazarına getirdiği boğa, arife günü kaçtı. Sahibinin peşine düştüğü boğa, koşarak alandan uzaklaştı. Sahibi, polis ve jandarmaya başvururken, kendisi de boğanın peşine düştü.

Arama çalışmaları sürerken, bazı görgü tanıkları, kurbanlık boğayı İyidere ilçesinde denizde gördüklerini söyledi. Hayvanın sahibi, Rize-Trabzon arasındaki kıyı şeridinde boğayı aramaya başladı.

 

Kurban Bayramı'nın 3. günü bazı vatandaşlar, boğayı kaybolduğu yere 23 kilometre uzaklıktaki Trabzon'un Sürmene ilçesindeki kıyıda ıslak halde fark etti. Vatandaşların yanına yaklaşmaya çalıştığı kurbanlık boğa, ürküp sahile doğru yöneldi, denize daldı. Yüzerek kıyıdan uzaklaşan boğa, denizde balıkçı teknesinin yakınlarına kadar ulaştı.

Teknede yer alan kişiler gördükleri manzara karşısında şaşkınlık yaşayıp durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirdi. Çağrı üzerine bölgeye sevk edilen Sahil Güvenlik ekipleri, çevredeki balıkçı teknelerinin de yardımıyla boğayı yaklaşık yarım saatlik uğraş sonucu sudan çıkardı. Kıyıya çekilen ve suda uzun süre kalmasıyla bitkin düştüğü gözlenen boğa, veteriner kontrolünün ardından sahibine teslim edildi.

 

Olaya tanık olan Abdurrahman Köksal, "Tekne ile gezinti yapıyorduk. Denizde bir hareketlik fark ettik. Uzaktan bakınca bir insanın boğulma tehlikesi geçirdiği ya da yüzdüğünü zannettik. Yaklaşınca suda boğa olduğunu gördük ve çok şaşırdık. Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdik. Onlar da gelip, kurtarıp, hayvanı kıyıya çekti. Hayvan sahibi Erzurum’dan Rize'ye geldiğini 3 gündür boğayı aradıklarını söyledi. Sonra büyükbaş hayvanı teslim alıp gitti" dedi.

Devamını Oku
Rize'de kaçan kurbanlık boğa yüzerek Trabzon'a gitti

NASA: Keops piramidi büyüklüğünde bir asteroit, dünyaya yaklaşıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), çapı Keops piramidinin yüksekliğini aşan bir astroitin dünyaya yaklaşmakta olduğunu duyurdu.

NASA, dünyaya 7.5 milyon kilometre mesafeden geçecek olan Asteroit 2016 NF23'ü 'potansiyel tehlikeli' diye niteledi.

 

NASA'nın elindeki verilere göre, asteroitin çapı 70 ila 160 metre arasında.

ÇARPIŞMA OLASILIĞI ÜZERİNDE DURULMUYOR

Uzmanlar, asteroitin saniyede 9 kilometreden yüksek hızla yol aldığını ve 29 Ağustos'ta gezegenimize mümkün olan en yakın mesafeye geleceğini belirtti.

Daha önce NASA, gelecek yüzyılda bilinen asteroitlerden herhangi birinin dünyayla çarpışma olasılığının neredeyse sıfır olduğu öngörüsünde bulunmuştu.

Devamını Oku

2018 YKS Sonuçları açıklandı

2018 YKS sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr sayfasında açıklandı.

2018 YKS Sonuçları açıklandı

İstanbul'da yağmur etkisini göstermeye başladı

Bakırköy İncirli köprüsü altında içerisinde yolcu olan bir minibüs ve kamyon, biriken yağmur suları nedeniyle mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri mahsur kalan yolcuları sırtına alarak minibüsten çıkarttı. İtfaiyenin çalışmaları sürüyor. 

Yağış nedeniyle yollarda oluşan su birikintileri, trafiğin aksamasına neden oldu. Rüzgarın da etkisiyle şiddetini arttıran sağanak, bazı ev ve iş yerlerinde su baskınlarına yol açtı. 

 

 

Devamını Oku
İstanbul'da yağmur etkisini göstermeye başladı

Öğrenci öğretmenini popülerliğine göre mi yoksa öğretme becerisine göre mi değerlendirir?

Öğretmenlerin, öğrencilerle çalışma metotlarını geliştirmelerine yardımcı olabilecek pek çok psikolojik araştırma mevcut, ancak bu tür akademik araştırmaların pratiğe dökülüp, sınıf uygulamalarının gerçekleriyle örtüşebilmesi her zaman kolay olmuyor. Bu yazı, konuyla ilgili bazı araştırmaları inceleyerek, öğretmenler için önemli bilgilerin anlaşılması, okulda öğrencilere en iyi nasıl yardımcı olunabileceği ve öğrencilerin kendi öğrenme becerilerini değerlendirmeleri üzerinden öğretmen etkinliği puanlamalarının ne kadar doğru olduğunun bir özeti niteliğinde.

Okullar, bir öğretmenin işinde ne kadar iyi olduğunu nasıl ölçer?

Bazı okullar, ölçme-değerlendirme testleriyle öğrencinin ne kadar gelişim gösterdiğini, okulun beklediği öğrenci performansıyla karşılaştırır. Bazılarıysa öğretmenlerin girdikleri dersleri gözlemler ve öğrencilerden öğretmenlerini puanlamalarını ister.

Peki, öğretmenlerin öğrencilerce değerlendirilmesi onlar için popülerliklerinin ölçülmesinden daha fazla anlama geliyor mu gerçekten? Sorunun cevabı Kanada’daki Mount Royal Üniversitesi tarafından araştırılırken, çalışma kapsamında bu alanda mevcut araştırmalar gözden geçiriliyor ve bulgular Eğitimsel Değerlendirme Çalışmaları Dergisi’nde yayınlanıyor.

Temel bulgular

Araştırma, öğrencilerin ne kadar öğrendikleri ile öğretmenlerinin etkililiğini nasıl puanladıkları arasında bir ilişki olmadığını ortaya koyuyor.

Araştırmanın yazarları, 75 yıldan fazla süredir devam eden çalışmalara rağmen, öğrencilerin, daha yüksek değerlendirme notu verdikleri öğretmenlerden daha çok şey öğrendikleri yönündeki yaygın inancı destekleyen kanıtlar olmadığını belirtiliyor. Dahası, ikisi arasında pozitif bağlantı bulmuş olan önceki çalışmalarda, ya çok az örneklem sayısıyla (doğru karşılaştırmanın yapılamayacağı) çalışılmış veya yayınlanmama endişesiyle (araştırmacıların negatif bulgulardan çok pozitif bulguları yayınlama eğiliminde olmaları) yazılmış oldukları ileri sürülüyor.

Araştırmacılar aynı zamanda, bir kişinin öğrenme ölçümünün yapılmasının ne kadar zor olduğunun da altını çiziyor. “Öğretmenlerin öğretme kapasitesini, öğrencilere, derste yaşadıkları deneyimlere, öğretmenin bilgisine ve benzeri konulara yönelik sorular sorarak değerlendirmek çok gerçekçi değil.”

Öğrenciler bazı öğretmenleri neden daha etkili buluyor?

Öğrencilerin, bazı öğretmenleri neden diğerlerinden daha etkili bulduğunu araştıran çalışmalara göre, bu konuda iki ana faktör mevcut. Bunlardan birincisi, öğrencinin konuya ilgisi. Yani, konuya ilgi ne kadar fazlaysa, puanlama da o kadar fazla oluyor. Tam tersi durum için de aynısı geçerli: Konuya ilgi ne kadar az ise veya konu ne kadar zor bulunuyorsa, öğreten kişinin popülerliği de o kadar düşüyor.

Öğrenci değerlendirmesini etkileyen ikinci faktör ise, öğretmene karşı önyargı veya edinilen ilk izlenime göre değişiklik gösterebiliyor. Öğrencilere önceden, öğretmenlerin bazı kişisel özelliklerini de içeren biyografilerin dağıtıldığı ve daha sonra değerlendirme yapmalarının istendiği bir çalışmada, yarısına öğretmenin “sıcak”, yarısına da “soğuk” bir kişiliğe sahip olduğu bilgisi veriliyor. Ders sonunda değerlendirme yapılması istendiğinde, öğretmenin “sıcak” olduğu bilgisini alan öğrencilerin iyi puan vermeye, “soğuk” olduğu bilgisi alanların ise daha düşük puan vermeye yakın olduğu ortaya konuyor. Dolayısıyla, öğretmenin öğretme kapasitesinden ziyade hakkındaki önyargının puanlamada oldukça etkili olduğu vurgulanıyor.

Öğrenci, öğretmenin öğretme kapasitesini puanlamalı mı?

Çalışmanın araştırmacıları, eğitmenin öğretme kapasitesi üzerine yapılan çalışmalarında, öğrenci değerlendirmelerinin ya çok az dikkate alınması veya hiç dikkate alınmaması gerektiği sonucuna varıyor. Bu, öğrencilerin öğretmenler hakkındaki görüşlerinin önemli olmadığı anlamına gelmiyor; sadece öğretme kapasitesi değerlendirmesinde önemli bir kriter olmamaları gerektiğinin altı çiziliyor.

Devamını Oku

MEB Haziran dönemi seminer çalışması planlamasında öğretmenlerini cumartesi ve pazara gelen 8 ve 9 Haziran'da okulda bulunmalarını istemektedirler. Milli Eğitimi Bakanlığı ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN ESASLARI'nın Tanımlar bölümündeki 4.Maddesi l paragrafı der ki, "Gece Öğretimi; saat 17.00'den sonra başlayan öğretim ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılan öğretimi; tam gün tam yıl eğitim yapılan kurumlarda gündüz öğretiminin saat 19.00'dan sonra devam eden kısmını,... " Bu tanıma göre haftasonu okulunda görevinde olması istenen öğretmenine ödenecek olan ek ders ücreti Gece Öğretimi üzerinden olacak demekki, yani normal ek dersin en az iki katı.. Farkındalar mı acaba?

Devamını Oku