Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

AMP Nedir?
Amp (Accelerated Mobile Pages) yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisi, Google tarafından 2015 yılında duyurulan ve mobil sayfaların daha hızlı açılmasına olanak sağlayan bir teknolojidir. Google tarafından yapılan açıklama ile mobil kaynaklı aramaların bilgisayar kaynaklı aramaları geçtiğini öğrenmiştik. İşte bu durum sonrası mobil odaklı sitelerin önemi ve sitelerin mobilde ki açılış süreleri daha fazla önem kazandığından Google bu alana yönelik bir çalışma başlatarak AMP teknolojisini piyasaya sürdü. Özellikle mobil kullanıcıların %30 35 lik kısmı, açılış süreleri normalden uzun süren sitelerden, daha sitenin açılmasını beklemeden çıktıklarından bu alanda bir açılış hızı optimizasyonu son derece zaruri idi. Bu durumu fark eden Google AMP teknolojisini, mobil de gereğinden fazla javascript vb görsel kod barındıran siteleri sadeleştirmek amacıyla ortaya çıkardı ve bunda son derece başarılı oldu. Her ne kadar yüksek trafiğe sahip high class (yüksek kalite) siteler için AMP teknolojisine geçiş bir önem arz etmesede özellikle site hızlarının önemli bir SEO kriteri olduğunu bilen çoğu orta ölçekli web sitesi AMP teknolojisine geçiş yaptılar. Özetle Google destekli AMP, sitelerin mobil kullanıcılara daha hızlı açılmasını sağlayan ve kod sadeleştirme özelliği ile çalışan bir teknolojidir.

2017 yılında Google tarafından açıklanan rapor ile mobil cihazlardan yapılan aramaların %56 ile bilgisayardan yapılan aramaları geçtiğini öğrendik.
AMP SEO için Neden Önemlidir
amp seo

AMP teknolojisinin özellikle SEO anlamında önemli olmasının sebebi, Google tarafından desteklenen bir teknoloji olması ve sitelerin açılış hızlarını ciddi oranda arttırmasıdır. Günümüz websitelerinin büyük bir çoğunluğu oluşturulma esnasında kapasite olarak bilgisayarları baz aldığından ilgili sitelere mobil cihazlarda girilmeye çalışıldığında siteler normalden daha yavaş çalışmakta ve yüklenme süreleri mobil kullanıcılar için ızdırap verici olmaktadır. İşte bu noktada çözüm olması amaçlanan AMP teknolojisini kullanan sitelere ait sayfalar, Google tarafından özel bir işaretle belirtilerek kullanıcılara hangi sayfanın AMP hangi sayfanın AMP olmadığı belirtilmeye çalışılmaktadır. AMP işareti ile belirtilmiş sayfalar doğal olarak mobil kullanıcılar tarafından daha çok tercih edildiğinden trafiklerinde büyük oranda artış görülmektedir. Hepimizin bildiği gibi site hızı = üst sıralar olduğundan doğal olarak hızlı açılan websiteleri rakiplerinin önünde yer almaya ve daha fazla trafik yakalamaya başlamaktadır.

AMP Neden Daha Hızlıdır?
amp nedir

Google ve Twitter tarafından ortaklaşa üretilen AMP teknolojisinin temel mantığı, çok sayıda kod barındıran ve yoğun görsellik içeren bilgisayar uyumlu sayfaları, görece daha özel kod yapısı ve sistemi ile sadeleştirerek hızlandırmaktır. Özellikle javascript temelli sayfayı tembelleştiren ve geç açılmasına sebep olan kodları sadeleştirerek sayfayı, gereksiz “show” diyebileceğimiz görselliklerden arındırır. Ek olarak AMP uygulanmış sayfaların cacheleme işlemleri Google tarafından yapıldığından sayfaların ön bellekleme kaynaklı yavaşlık problemide yine Google tarafından çözülmüş oluyor.

Google Tarafından Önbellekleme
AMP sistemini sitenizde tam anlamıyla aktif edip, validation (onay) işleminide başarıyla geçtikten sonra, sitenizin mobil sayfaları Google tarafından özel bir önbellekleme işlemine tabi tutulacaktır. Google kaynaklı özel belirlenen cachleme methodlarıyla amp uyumlu sayfalarınız ve postlarınız normal açılış süresinin çok çok altında açılacaktır.

Sitenizde AMP işleminin başarıyla uygulanıp uygulanmadığını Google Test üzerinden denetleyebilirsiniz.
AMP nin Dezavantajları Nelerdir?
AMP nin avantajları kadar dezavantajlarıda tabiki mevcuttur. Özellikle Html, css ve javascript destekleme noktasında sıkıntıları olan AMP teknolojisi, Google mühendisleri tarafından her geçen gün geliştirilsede hala tam anlamıyla bir kod entegrasyonu sağlanmış değil. Google tarafından kısıtlanan kod kullanımı sebebiyle tam anlamıyla AMP odaklı bir sayfa yapısı oluşturmak istediğinizde modelleyebileceğiniz sayfa şablonu çok kısıtlı olduğundan sitelerin amp sayfaları arasındaki benzerlik AMP nin en önemli dezavantajlardan birisi. AMP teknolojisi piyasaya sürülmeden önce görsel açıdan çok fazla içeriğe sahip siteler için sitenin kod yapısını tekrar düzenlemek ve AMP uyumlu bir yapıya geçmek gerçekten zor ve meşankatli olduğundan özellikle üst seviye sitelerin AMP sistemine geçişi şuan için çok yavaş ilerlemekte.

Ancak Google tarafından desteklenen AMP her ne kadar dezavantajlarada sahip olsa, arkasına aldığı mühendislik desteği sebebiyle uzun vadede bu sorunları aşacağından kimsenin şüphesi yok. Gelecek yıllarda Google tarafından kod kullanımının artırılması ve daraltma yapılan alanlarda yapılacak esneklikler sitelerin görselliği arttırılmış amp sayfaları oluşturmasına olanak sağlacaktır.

AMP Teknolojisinden Kimler Yararlanmalı
amp nedir dijitalzade

AMP teknolojisinden şu siteler yararlanmalı şunlar yararlanmamalı gibi bir ifade kullanmak doğru değil. AMP sitelerden çok kullanıcı odaklı bir teknoloji olduğundan siteyi ziyaret eden kullanıcıların site içerisinde daha hızlı hareket etmesini isteyen her türlü websitesi için AMP son derece faydalı bir teknolojidir. Eğer siteniz rakiplerinize nazaran mobilde daha yavaş çalışıyorsa yada sitenizin mobil uyumluluk noktasında problemleri varsa sitenizi AMP ye geçirmeyi ciddi anlamda düşünmelisiniz. Ancak sitenizin hali hazırda ortalama üstü veya yüksek trafiği mevcutsa ve sitenizin mobil uyumluluk, açılış hızları gibi problemleri yok ise sitenizi AMP teknolojisine geçirmek sizin için gereksiz bir durum olabilir. Tabiki şunu özellikle belirtmekte fayda var, SEO uzmanları olarak her zaman için Google da üst sıraları hedeflediğimizden Google tarafından böylesine desteklenen bir teknolojiyi yakından takip etmeli ve ulaşacabileceği etkinliği ciddi şekilde analiz etmeliyiz. Sitemizi AMP ye geçirmediğimiz durumlarda bile sitemizin teknik yapısını her zaman için AMP teknolojisine uyum sağlayabilecek formatta tutmalı ve AMP teknolojisine geçmiş siteler ile aramızdaki hız farkının çok artmamasına dikkat etmeliyiz.

Özetle AMP teknolojisine geçip geçmemenin kararını verebilmenin en iyi yolu yine sitenizin güncel durumunda ve ihtiyaçlarında gizli.

Bilgi: Günümüzde AMP kullanan website sayısı 31 milyonu geçmiştir.
Google tarafından üretilen AMP nedir, nasıl kullanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir bunlardan sizleri sıkmadan özet bir şekilde bahsetmeye çalıştık. İlerleyen günlerde AMP sisteminin Wordpress de nasıl hızlı şekilde kurulabileceği ile alakalı bir makale yayınlayarak o konuyuda kapsamlı olarak ele alacağız.

Devamını Oku

SEO Rehberi

SEO Nedir?

SEO türkçe karşılığıyla arama motoru iyileştirmesi, websitelerinin Google, Bing, Yandex gibi arama motorları üzerinde daha üst sıralarda yer alması için yürütülen operasyonların genel adıdır. SEO 2000 lerin başında basit Google algoritmalarına dayanan ve pek çok webmasterın belli bir kaç tekniği başarıyla yapması sonucu hızlıca yükselme kat ettiği bir alandı. O yıllarda websitelerin ve kategorilerin azlığı rekabeti kolaylaştırıyor ve ortalama üstü bir içerik ortaya çıkarabilen herkes gerek arama motorlarından gerekse dijital mecradaki pastalardan pay alabilmekteydi. Ancak günümüzde Google her yıl 3000 ve üzeri algoritma değişikliği yapmakta ve ezberleri bozmaktadır. Her geçen yıl bir önceki çok işlevli teknikler, işe yaramaz hale gelirken çok daha farklı metrikler algoritmaya ekleniyor ve sıralama düzenini büyük ölçüde değiştiriyor. Günümüzde arama motoru zorlukları ve rekabet kat sayısınında artması ile beraber SEO çok ciddi çalışma ve teknik uzmanlık gerektiren bir hal almıştır. Bizde bu yazımızı hemen hemen bütün SEO tekniklerini içeren kapsamlı bir SEO rehberi olarak siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz. Rehbere başlamadan önce SEO nedir, neden yapılır? Hakkında tam kapsamlı bilgi almak için SEO nedir başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Siteyi Oluştururken Önde Başlayın: Domain ve Hosting Seçimi

domain hosting görseli

Domain Seçimi

SEO çalışmasını yapabilmek için pek tabiki önce bir websitemiz olmalı. Bir websitesi oluştururken domain ve hosting seçimi yalnızca sitenin saklanacağı alan yada siteyi güzel gösterecek isimden ibaret değildir. Günümüzde SEO çalışmalarının ilk ayağı, oluşturulan bir site için seçilecek domain ve hosting yapısının SEO uyumlu ve uzun vadeli olarak seçilmesidir. Domain ismi seçilirken dikkat edilmesi gereken en temel nokta, domainin yani site adresinin sunacağımız hizmetleri en kısa ve en net şekilde anlatabiliyor olmasıdır. Dijital bir ajans adına websitesi dizayn ediyorsak sitemizin adresinde dijital kelimesinin yada ajans kelimesinin geçmesi kullanıcıya ilk bakışta websitemizin ne kapsam üzerine kurulduğu hakkında bilgi verecektir. Bu sayede sitenize girecek kullanıcı umduğunu bulacak yada sitenizde onu cezbedecek bir hizmet yoksa daha hiç sitenize girmeden farklı kanallara yönlenecektir. Peki sitemize girmemesi daha kötü değilmi dediğinizi duyar gibiyiz. Sitenize giren kullanıcıların sitede hiç bir işlem yapmadan doğrudan çıktığı durumlar, sitenizin için kardan çok zarar getirir. Analiz programları ile takibini yapacağımız bounce rate (hemen çıkma oranı) sitemizin Google page rank değerini doğrudan etkileyen çok önemli bir unsurdur. Siteyi hiç gezmeden direk anasayfaya bakıp siteyi terk eden bir kullanıcı bounce rate değerinizi artırır ve bu sitenize olumsuz yansır. Bu sebeple sitenizle bir alakası olmayan kullanıcıyı çeşitli click bait yöntemlerle siteye çekmenin hiç bir mantığı ve yararı yoktur. Sitenizin adresinin her zaman için kısa, akılda kalıcı ve yaptığınız iş ile uyumlu olması size + değer katacak ve uzun vadede SEO değerinizi arttıracaktır. SEO uyumlu domain seçimi ile ilgili daha kapsamlı bilgiler almak için SEO uyumlu domain ve hosting seçimi konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

Hosting Seçimi

Hosting seçimi günümüzde önemi giderek artmakta olan bir konudur. Pek çok websitesi sahibi hosting seçimi yaparken dikkatli analizler yapmamakta ve amiyane tabirle karşılarına çıkan ilk hosting paketini satın almaktadırlar. SEO alanında teknik destek verdiğimiz pek çok site sahibi hosting paketlerini panel içermeyen ve kullanım kısıtlaması bulunan paketlerden seçiyorlar. Bunun en temel sebebi, hosting firmalarının satış politikaları gereği allayıp pulladığı ve kullanım kolaylığı adı altında sunduğu kısıtlı paketlerin cazibesidir.  Gerçekten pek çok küçük ölçekli websitesi için bu paketler bir avantajken, çoğu blog, video content üreticisi, görsel ve yazılı basın siteleri gibi websiteleri için bu tarz kullanım darlığı bulunan hosting paketleri büyük bir dezavantajdır.  Özellikle panel içermeyen web hosting paketleri, webmasterların ellerini kollarını bağlamakta ve büyük bir çalışma zorluğu oluşturmaktadır. Panel içermeyen hosting tiplerinde (Wordpress hosting vb), doğrudan bir panel ulaşımı olmadığından site üzerine yapılacak hemen hemen her işlem ftp dizininden program ile yapılmaktadır. Buda site yöneticilerine ekstra kullanım zorluğu olarak dönmektedir. Diğer bir konu olan hosting paketlerinin teknik kapasitesi meseleside yeni kurulan siteler için çok önemlidir. Teknik bilgi yetersizliğinden yanlış seçimler yapan website sahipleri ilerleyen yıllarda veya süreçte, seçtiği hosting paketinin sitenin gereksinimlerine yetmemesinden ötürü site yavaşlığı ve hatta siteye ulaşamama durumları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple hosting seçimi yaparken, alacağınız paketin ram, cpu, disk alanı ve trafik genişliğine çok dikkat etmeli ve iyi bir fiyat analizi yapmalısınız. Peki iyi seviyede teknik bilgi gerektiren hosting seçimini en başarılı şekilde nasıl yaparsınız? Bunun cevabını SEO uyumlu domain ve hosting seçimi konulu makalemizde bulabilirsiniz.

Domain ve Hosting Kiralama Sürenizi Uzun Tutun

Domain ve hosting kiralanırken yapılan hatalardan biride kısa süreli domain ve hosting kiralamasıdır. Google websitenizin domain ve hosting süresinin ne kadar süre için kiralandığına ulaşabilmekte ve sitenize kiraladığınız süre üzerinden bir değer biçmektedir. 1 yıl için kiralanmış domain ve hosting tipleri, genel geçer olarak görülmekte ve sanal ortamda  dahi ciddiye alınmamaktadır. Herhangi bir kullanıcının bile rahatlıkla ulaşabildiği domain ve sunucunun ne kadar süre ile kiralandığı bilgisine, Google pek tabiki herkes den önce ulaşmakta ve site değerinizi ona göre belirlemektedir. Domain ve Hosting kiralaması yapılırken en ideal süre 3 yıldır. Ancak siz 3 yıllık domain ve hosting kiralama yapacak bütçeye sahip değilseniz veya doğrudan projenize o seviyede güvenmiyorsanız, minimum olarak 2 yıllık kiralama yapmanız uzun vadede devam kararı verdiğiniz durumda yükselmenize katkı sağlayacaktır.

Devamını Oku