Azerbaycan'a birinci ilaç üretim tesisi kuruluyor

Azerbaycan'a birinci ilaç üretim tesisi kuruluyor
Türk ilaç kesiminin kıymetli bedellerinden biri olan GEN, paylarının tamamı Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ilişkin olan Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ve ilaç şirketi SIA Pharmaceutical LLC ile birlikte, Azerbaycan’ın birinci ilaç fabrikasını kurmak üzere mutabakat imzaladı.

AZERBAYCAN (İGFA) - Şimdiye kadar Türkiye, Almanya, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’da aktif bir formda faaliyet gösteren GEN, kesim ismine kıymetli bir muahedeye daha imza attı.

GEN, uzun yıllar faaliyet gösterdiği Azerbaycan’da güvenilirliğini kanıtlayarak Azerbaycan Devleti’nin sahibi olduğu Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ile anlaştı. Azerbaycan’ın birinci ilaç üretim tesisinin kurulması için hissedarlık kontratı imzalandı.

GEN, AZERBAYCAN’IN BİRİNCİ İLAÇ ÜRETİM TESİSİNİ KURACAK

Bakü’de imzalanan hissedarlık mukavelesi uyarınca GEN‘in yüzde 66, AIC’nin yüzde 29, SIA Pharmaceutical LLC’nin ise yüzde 5 oranında hissedar olduğu Gen Pharma Caucaus Manufacturing Operations Ltd. kurulması konusunda taraflar mutabakata vardı. Şimdiye kadar büsbütün ithalata dayalı olan 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarındaki birinci yerli üretim tesisi hayata geçirilmiş olacak. Bu büyük ölçekli üretim tesisinin Azerbaycan’ın ilaç alanındaki teknolojik gelişimine katkı sağlaması ve ülke için değerli bir istihdam alanı oluşturması bekleniyor.