Dünyada hayat maliyeti en yüksek 10 şehir!

Dünyada hayat maliyeti en yüksek 10 şehir!
Taşınabilir işgücüne yönelik fiyat ayarlamalarında ve siyasetlerinde son derece değerli bir referans kaynağı olan ve Mercer tarafından bu yıl 29’uncusu gerçekleştirilen ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçlarına nazaran İstanbul, bu yıl listeye 185’inci sıradan girdi.

İSTANBUL (İGFA) - Firmaların değişen işgücünün sıhhat, varlık ve meslek alanlarındaki muhtaçlıklarını yönetmeleri için tahliller sunan ve danışmanlık veren Mercer, Ömür Maliyeti Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı

Beş kıtada 227 kenti kapsayan araştırmada 2023 yılında dünyanın en değerli kenti Hong Kong olurken, en ucuz kent ise İslamabad olarak belirlendi.

İstanbul bu yıl listeye 185’inci sıradan girdi.

Bu yıl Hong Kong en değerli kent olarak listenin başında yer alırken, geçtiğimiz yıla nazaran 6 sıra yükselen Singapur 2’inci sıraya yükseldi.

Zürih ise bir basamak gerileyerek listedeki en kıymetli üçüncü kent olurken, milletlerarası çalışanlar için dünyanın en ucuz kenti ise 227’inci sırada yer alan İslamabad oldu.

EN DEĞERLİ KENTLER ORTASINDA 5 AVRUPA KENTİ YER ALIYOR

Mercer Hayat Maliyeti Araştırması sonuçlarına nazaran; Zürih, Cenevre, Basel, Bern ve Kopenhag 2023'te expat çalışanlar için dünyanın en değerli lokasyonları ortasında birinci 10 ortasında yer alan 5 Avrupa kenti oldu.

Bu kentlerin 4’ü İsviçre’de bulunuyor. Avrupa’nın öbür değerli kentleri ortasında Londra 17’inci, Viyana 25’inci, Amsterdam 28’inci, geçen yıla nazaran 27 basamak yükselen Prag 33’üncü ve Helsinki 34’üncü sırada yer aldı. Paris ise 35’inci sıradaki yerini bu yıl da korudu. Paris, Fransa kentlerinin en değerlisi olurken, onu 92’uncu sıradaki Lyon ve 121’inci sıradaki Toulouse izledi. 37’inci sıraya yerleşen Berlin, Almanya’nın en kıymetli kenti olurken, onu 38’inci sıradaki Münih ve 48’inci sıradaki Frankfurt takip etti.

Hamburg 62’inci, Stuttgart 69’uncu, Düsseldorf 74’üncü, Leipzig 91’inci ve Nürnberg 96’ıncı olarak Almanya’nın en ucuz kentleri oldu.

Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, Rusya-Ukrayna krizi ve COVID-19 varyantlarının ortaya çıkmasının üzerinden bir yıldan fazla bir mühlet geçmesine karşın, birçok iktisat hala bu olayların tesiri altında olduğuna dikkati çekti.

"Agresif para siyasetleri ve sıklaşan finansal şartlar, bu yıl birçok iktisatta gelir artışının yavaşlamasına ve işsizliğin artırmasına neden olabilir" diyen Güleyin, "Birçok ülkede borç düzeyleri yüksek seyretmeye devam ediyor ve çekirdek enflasyon birçok piyasada şimdi tepeye ulaşmadı. Enflasyon ve döviz kuru dalgalanmaları da memleketler arası taşınabilir çalışanların fiyatlarını ve birikimlerini direkt etkiliyor. Son COVID-19 salgını ve dünya çapındaki siyasi tansiyonlar, uzaktan çalışmanın yaygın olarak kullanılmasını hızlandırdı ve bu da çok uluslu patronları iş güçlerini yönetme biçimlerini yine değerlendirmeye sevk ediyor” diye konuştu.

İŞTE ÖMÜR MALİYETİ EN YÜKSEK KENTLER:

Mercer Hayat Maliyeti Araştırması - Dünya Sıralaması 2023

2022

2023

ŞEHİR

ÜLKE

1

1

HONG KONG

Hong Kong (SAR)

8

2

SİNGAPUR

Singapur

2

3

ZÜRİH

İsviçre

3

4

CENEVRE

İsviçre

4

5

BASEL

İsviçre

7

6

NEW YORK CITY, NY

ABD

5

7

BERN

İsviçre

6

8

TEL AVİV

İsrail

11

9

KOPENHAG

Danimarka

16

10

NASSAU

Bahamalar