Ekonomik Krizle Mücadele Eden Sri Lanka Hindistan Rupisini Kullanacak

Ekonomik Krizle Mücadele Eden Sri Lanka Hindistan Rupisini Kullanacak

Sri Lanka, geçtiğimiz yıl başlayan benzeri görülmemiş ekonomik krizle mücadele etmeye devam ediyor. Zorlu ekonomik koşullar altında çözümler arayan ülke, şimdi Hindistan rupisinin yerel işlemlerde kullanılmasına izin verme olasılığını değerlendiriyor. Güney Asya ülkesi, tükenen döviz rezervleri nedeni ile ortaya çıkan sorunlarla mücadele etmek ve geçen yıl yaşanan benzeri görülmemiş ekonomik krizden çıkmak için kararlılıkla mücadele ediyor. Sri Lanka, en büyük ticaret ortağı olan Hindistan'dan bir dizi kritik ürünü ithal etmektedir. Bu ürünler arasında gıda, ilaç, inşaat malzemeleri, otomobil, gübre ve kimyasallar gibi temel ihtiyaç maddeleri yer almaktadır. Resmi verilere göre, 2021 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 5,45 milyar dolar olarak kaydedilmiştir.

Hindistan’dan Büyük Yardım

Hindistan komşusuna gıda, ilaç ve yakıt dahil olmak üzere 4 milyar doları aşan kritik mali ve insani yardımlarda bulundu. Sri Lanka'nın toplam borcu 83 milyar doları aşmış durumda ve bunun 41,5 milyar doları dış borçlardan oluşmakta. Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabry, dün yaptığı açıklamada, komşu ülke Hindistan'ın para biriminin kullanılmasına izin verme hamlesi ile ilgili önemli bir avantajı vurguladı. Bakan Sabry, açıklamasında, "Hindistan'dan gelen turistler para birimi dönüştürme zahmetine girmeden burada doğrudan rupilerini kullanabilecek" dedi. Dışişleri Bakanı Ali Sabry, iki ülke arasındaki ticaret dengesizliği konusuna değinerek, bu durumun Hindistan'ın lehine olduğunu ifade etti. Bu nedenle, Hindistan rupisini kabul etmenin Sri Lanka için bir avantaj sağlayacağını belirtti. Bakan Sabry, yaptığı açıklamada, "Daha fazla Hint rupisine ihtiyacımız var. Bu nedenle daha fazla Hindistanlı insanlarının buraya gelmesi ve parasını harcaması bizim için iyi" dedi.

Çin ve Hindistan Rekabeti

Sri Lanka'nın Hint Okyanusu'ndaki stratejik konumu, uzun süredir bölgesel güçler olan Hindistan ve Çin'in dikkatini çekmektedir. Yıllar süren sürekli kredi ve altyapı yatırımlarıyla Pekin, Yeni Delhi'ye karşı üstünlük kazanma yolunda yardımda bulunmuştu. Uzmanlar, Pekin'in ekonomik çöküşünün ardından ibrenin yeniden Hindistan lehine dönebileceği yönünde görüş bildiriyor.

İMF Kurtarma Paketini Onayladı

2022 senesinde, tarihinin en ağır ekonomik krizi ile karşı karşıya kalan Sri Lanka, uluslararası finans kuruluşlarından önemli destekler elde etti. Dünya Bankası'ndan alınan 600 milyon dolarlık kredi ile birlikte IMF tarafından da Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında onaylanan 2,9 milyar dolarlık kurtarma paketini onaylamıştı. Sri Lanka'nın Çin'e yaklaşık 7 milyar dolar, Hindistan'a ise yaklaşık 1 milyar dolarlık borcu bulunuyor. Ancak şubat ayında her iki ülke, kredi borçlarını yeniden yapılandırma konusunda anlaşarak Sri Lanka'ya geri ödeme için daha fazla zaman tanımıştı.

Haber Editörü