Fransa'da Şiddet Arttı! Hayvanat Bahçesinden Aslanlar Şehirde Geziyor

Fransa'da Şiddet Arttı! Hayvanat Bahçesinden Aslanlar Şehirde Geziyor

27 Haziran'da Fransa polisinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden 17 yaşındaki Nael M. isimli gencin protestolarında 4. gece bitti. Ülke genelinde 45 bin polisin görev yaptığı olayda bin kişi gözaltına alınırken şiddet olayları daha da tırmandı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Nael M. isimli genç sürücünün ölümüyle başlayan olaylarda, 1000 kişinin gözaltına alındığını ve ortalama yaşlarının da 17 olduğunu belirtti. Protestolar nedeniyle başkent Paris, Marsilya ve Strasbourg gibi birçok şehirde şiddet olayları artış gösterdi. Kamu binaları, dükkanlar, ATM'ler ve araçlar ateşe verildi, bazı mağazalar yağmalandı. Gerilimin tırmandığı anlarda bir protestocunun hayvanat bahçesindeki hayvanları serbest bıraktığı iddia edilirken, internete düşen bir videoda Paris sokaklarında 3 aslanın dolaştığı görüldü.

Güvenlik Güçlerinin Mücadelesi

Kaosun hakim olduğu Fransa'da güvenlik güçleri protestoları bastırmak için yoğun çaba sarf ederken, hükümet olayları kontrol altına almak için çeşitli önlemler düşünüyor. Şehirlerde şiddetli çatışmalar yaşanırken, son haberler durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Mağazanın Çatısından Düşen Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Protestoların dördüncü gününde polis ile göstericiler arasında çıkan arbedede bir kişi hayatını kaybetti. Fransa polisi hayatını kaybeden 20 yaşındaki gencin çatışmalar sırasında mağazanın çatısından düştüğünü ve onu hedeflemediklerini söyledi.