Fransa'daki Şiddet Olayları Belçika'ya da Sıçradı!

Fransa'daki Şiddet Olayları Belçika'ya da Sıçradı!

Ülkedeki 4 kentte, 3 Temmuz tarihine kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağına rağmen protestocular sokaklarda olaylar çıkardı. Paris'in doğusunda bir belediye binası ateşe verilirken, araçlar kundaklandı ve dükkanlar yağmalandı.

Brüksel'de Şiddet Olayları Patlak Verdi

Fransa'da yaşanan şiddet olayları Belçika'ya da sıçrarken çeşitli kundaklamalar gündemde şok etkisi yarattı. Ülkenin öncü medya kaynaklarının haberlerine göre Brüksel'deki Anneessens isimli raylı sistem durağı karton yığınlarıyla birlikte ateşe verildi ve bir araç yakıldı. Tüm bu olayların üzerine Brüksel polisi bölgeyi büyük bir ekiple kontrol etmeye başladı.

Brüksel'deki olaylarla ilgili bilgi veren Bruxelles-Capitale/Ixelles asayiş bölgesi sözcüsü Ilse Van de Keere, sosyal medyada yapılan yoğun çağrılar sonucu olayların başladığını ve polisin şu ana kadar en az 10 kişiyi gözaltına aldığını belirtti.

Brüksel'deki hareketlilik nedeniyle polis, olası bir gerginliği önlemek için sokaklarda yoğun güvenlik önlemleri aldı ve bölgedeki toplu ulaşım seferlerini durduruldu.

Tepki Çeken Fotoğraf

Öte yandan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Elton John ile yan yana bir fotoğrafı tepki çekti. Bu fotoğraf, halk arasında Macron'a olan tepkiyi artırdı ve protestoların daha da şiddetlenmesine sebep oldu.

Bugüne Kadar Neler Oldu?

  • Fransa İçişleri Bakanlığı'na göre, 667 kişi gözaltına alındı. Paris'te yakalanan kişi sayısı ise 242 olarak açıklandı ve çoğunluğun yaşının 14 ile 18 arasında olduğu belirtildi.
  • Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, ülkede düzenin sağlanması için OHAL dahil tüm ihtimallerin değerlendirildiğini açıkladı.
  • Sosyal medyada yapılan çeşitli çağrılar üzerine Belçika'da da protesto ve şiddet içerikli olaylar patlak verdi.
  • Neuilly-sur-Marne kentindeki 3 mahallede 3 Temmuz'a kadar 23.00-06.00 saatleri arasında, Savigny-le-Temple kentinde ise 2 Temmuz'a kadar 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.