İki başkan telefonda görüştü... Türkiye ziyareti için mutabık kalındı

İki başkan telefonda görüştü... Türkiye ziyareti için mutabık kalındı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ANKARA (İGFA) - Bağlantı Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Putin'le görüştü.

İki önderin yaptığı telefon görüşmesinde Putin’in Türkiye’ye ziyareti konusunda mutabık kalındığı kaydedildi.

Türkiye’nin orman yangınlarıyla uğraşı için Rusya’nın gönderdiği 2 adet amfibik yangın söndürme uçağı için mevkidaşına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus turistlerin de Türkiye’ye ilgilerinin giderek artmasından duyduğu memnuniyeti ve ortak uğraşlarla bu sene turizmde rekor kırılacağına olan inancını lisana getirdi.

Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde tansiyonu tırmandıracak adımların atılmaması gerektiğini tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “barış köprüsü” olarak değerlendirdiği Karadeniz Teşebbüsünün değerine vurgu yaptı. Karadeniz Teşebbüsünün uzun mühlet devre dışı kalmasının kimsenin faydasına olmadığına, en büyük ziyanı da tahıla muhtaç, gelir düzeyi düşük ülkelerin göreceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulama devrinde yüzde 23’ler seviyesinde azalan hububat fiyatlarının, son iki haftada yüzde 15’ler oranında arttığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz Teşebbüsünün devamı için ağır uğraş ve diplomasi yürütmeye devam edeceğini kaydetti.