İngiltere Etiyopyalı Prens Alemayehu'nun Saçını 144 Yıl Sonra İade Etti

İngiltere Etiyopyalı Prens Alemayehu'nun Saçını 144 Yıl Sonra İade Etti
İngiltere, 144 yıl önce hayatını kaybeden Etiyopyalı Prens'in naaşı yerine sadece bir tutam saçını Etiyopya hükümetine teslim etti.

Etiyopya Haber Ajansı (ENA) tarafından aktarılan habere göre, 1868 yılında Etiyopya topraklarına giren ve 7 yaşındaki Prens Alemayehu'yu kaçıran İngilizler, 144 yıl sonra Etiyopya temsilcilerine prensin ölümünden sonra saçlarından bir tutamı iade etti.

İngiltere, Etiyopya'dan tarihi eserlerini kaçırmış olsa da, defalarca yapılan naaş iadesi taleplerine yanıt vermek yerine, bu kez prensin sadece bir tutam saçını, bir vakıf aracılığıyla Etiyopya'ya iade etti.

18 yaşına kadar İngiltere'de yaşayan ve burada ölen Prens Alemayehu, İngilizlere karşı savaşta yenildikten sonra intihar eden İmparator Tewodros'un oğluydu.

Saçla Prens Alemayehu'nun babası İmparator Tewodros dönemine ait bazı küçük parçalar da iade edildi.

Türklere Karşı İngiltere'den Yardım İstedi

İngiltere Kraliçesi Victoria'ya mektup yazarak Etiyopya ve Kızıldeniz kıyılarındaki "Türklerin" topraklarından çıkarılması için yardım isteyen İmparator Tewodros, yıllarca mektubuna cevap alamadı.

İngiltere'nin talebini cevapsız bırakmasına tepki olarak ülkesindeki bazı diplomat ve misyonerleri hapseden Tewodros, tüm girişimlere rağmen bu kişileri serbest bırakmayı reddetti.

İngiltere, tutsakları kurtarmak için 1868'de askeri müdahale yaptığı ülkeden çıkarken, çok sayıda tarihi eseri de yağmaladı.

Haber Editörü