Kanada Markaların Hayvanlar Üzerinde Kozmetik Ürün Testlerini Yasakladı

Kanada Markaların Hayvanlar Üzerinde Kozmetik Ürün Testlerini Yasakladı

Kanada Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden duyurulan yeni bir açıklamada, “Bill C-47 Gıda ve İlaç Yasası” üzerinde değişiklik yapıldığı kaydedildi.

Yapılan duyuru kapsamında kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi ve hayvan testi verilerine dayandırılan herhangi bir markanın ticari faaliyetleri yasaklandı.

Ayrıca açıklamada bu uygulama ile Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Güney Kore saflarına katıldıkları kaydedildi.

Açıklamada kendi yorumlarını da dile getiren Kanada Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos, Kanadalılara, satın aldıkları ürünlerin hayvanlara zulüm edilerek elde edilmediği konusunda garanti vermekten gurur duyduklarını kaydetti. Ayrıca herhangi bir canlıya zulüm içermeyecek şekilde alternatifler keşfetmek üzere hem uzmanlarla hem de uluslararası olarak çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Değişikliklerin uygulandığı Bill C-47 Gıda ve İlaç Yasası’nda yer alan ibareler ise şöyle oldu:

Bir hayvan üzerinde yapılan bir testten elde edilen fiziksel veya zihinsel olarak acı, ızdırap veya yaralanmaya neden olabilecek verilere dayanmadığını kanıtlayamayan hiçbir kozmetik ürün satılamaz. Hiç kimse bir hayvan üzerinde, hayvana fiziksel veya zihinsel olarak acı, ızdırap veya yaralanmaya neden olabilecek bir test yapmayacaktır.