Mahattan'da kısa bir teleferik seyahati

Mahattan'da kısa bir teleferik seyahati
Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde Manhattan bölgesi gez gez bitmeyecek hoşluklarla dolu turistik ve kozmopolit bir bölge. Bu hoşluklardan biri de teleferik!.. Roosevelt Adası'na gitmek için araç ya da metro kullanmak yerine 59. Caddede'ki bu teleferiği kullanmanızı öneririz...

abdpost.com / ABD (İGFA) - Roosevelt Island Tramway, Manhattan'daki 59. Cadde ve 2. Avenue'dan Roosevelt Adası'ndaki Tramway Plaza'ya her 7-15 dakikada bir hareket eden dünyanın en çağdaş hava tramvaylarından birini sağlıyor.

Diğer tramvay sınırlarında olduğu üzere tek seferlik biniş fiyatı 2.75 dolar olan bu hizmete, yolcuların gidiş ve dönüş için başka ayrı fiyat ödemeleri gerektiğini hatırlatalım. Bu nedenle yalnızca MetroCard kabul edilmektedir.

TRAMVAYIN ÇALIŞMA SAATLERİ:
Pazar-Perşembe: 06:00 - 02:00
Cuma ve Cumartesi: 06:00 - 03:30
Sabah Ağır Kullanım Saatleri (Pazartesiden Cumaya): 07:00 - 10:00
Akşam Ağır Kullanım Saatleri (Pazartesiden Cumaya): 15:00 - 20:00

Tramvay; Yılbaşı Günü, Anma Günü, Bağımsızlık Günü, Personel Bayramı, Şükran Günü ve Noel Günü'nde oluşan ağır talep üzerine ek seferler ekleyerek çalışır.

ÇOCUKLARIN FİYAT BİLGİSİ

Ücret ödeyen bir yetişkinin eşlik etmesi durumunda, 44 inç uzunluğunda ve altındaki üç çocuk için tramvayda fiyat alınmaz.
Uzunlukları 44 inçten uzun olan çocuklar için ise tam fiyat alınır.
Bebek otomobilleri ve alışveriş sepetleri operatörün isteği üzerine katlanmalıdır.

Diğer tramvay çizgilerinde olduğu üzere bu teleferiklere özgür durumdaki evcil hayvanlar kabul edilmiyor. Fakat kafeste taşınan evcil hayvanlar kabul ediliyor.

ROOSEVELT ADASI

Daha evvel Minnahononck Island, Varckens Island, Manning's Island, Blackwell's Island ve Walfare Island üzere farklı isimlerle anılmış olan ada, 1973 yılından itibaren periyodun Amerikan Lideri Franklin Delano Roosevelt'in adaya kazandırdığı projeler sebebiyle onun ismiyle anılmaya başlanarak Roosevelt ismini almış.

Roosevelt Adası, uzun ince bir adadır. Yalnızca bir kaç saatte tamamını gezebileceğiniz bu minik ada, 3 km uzunluğa 240 metre genişliğe sahiptir. Üzerinde hayatın başladığı birinci yıllardan 1969 yılına kadar New York Eyaleti'ne ilişkin olan bu ada, 1969 yılında Urban Development Corporation tarafından 99 yıllığına kiralanmıştır. Bu tarihten itibaren değişen ada kurallarına nazaran sokaklarında otomobille gezmek yasaktır. Adada yaşayanlar araçlarını, kendilerine tahsis edilen büyük otoparklara park ederek ada içinde gidecekleri yerlere ulşamak için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorundadırlar.