Teknoloji Devinin Eski Yöneticisi Çip Hırsızı Çıktı!

Teknoloji Devinin Eski Yöneticisi Çip Hırsızı Çıktı!

Güney Kore'nin Suwon bölgesinde görevli savcılar, eski bir Samsung yöneticisine önde gelen çip üreticisinin yarı iletken planlarını ve teknolojisini çaldığı gerekçesiyle dava açıldı. İddiaya göre yöneticinin gerçekleştirdiği sızıntının Samsung'a maliyeti tam 230 milyon dolar!

Çip Kopyalama Suçlaması 

Güney Kore'nin Suwon bölgesindeki savcılar, Samsung'un eski bir yöneticisinin çipleri kopyaladığını ve hatta bu çiplerin üretildiği Çin bazlı bir teknoloji üretim fabrikası kurduğunu iddia etti. Kore'nin yerel gazetelerinden birinde yer alan haberlere göre Suwon'daki savcılar, söz konusu eski yöneticiyi çip kopyalama faaliyetleriyle suçladı.

6.2 Milyar Doları Bulan Finansal Destek 

Öte yandan sanığın, Çin'in Xi'an isimli kentinde Samsung'un fabrikasına yakın bir konumda yeni bir çip fabrikası inşa etmeyi planladığı iddia edildi. Ticari sırlarını çalmak için SK Hynix ve Samsung'tan 200 çalışanı işe aldığı öne sürülürken, Tayvanlı bir elektronik üretim şirketinden de 6.2 milyar dolarlık finansman desteği sayesinde bir ekip kurduğu da iddia edildi.

Yatırım Bile Almış! 

Tüm bu bilgilerin yanı sıra savcılar tarafından ismi saklanan yöneticinin, Çin merkezli Chengdu fabrikasında söz konusu çiplerin prototiplerini oluşturabilmek için Çinli yatırımcılardan tam 385 milyon dolar almayı başardığı da belirtildi. Ayrıca yine savcılara göre fabrikanın çalınan Samsung bilgileriyle inşa edildiği de öne sürülen iddialar arasında yer alıyor.

Çin mi Suçlu? 

Gerçekleşen tüm bu suçlamalarda Çin'in çeşitli sektörlerde Güney Kore'nin teknolojilerini alma ya da kullanma çabası gözler önüne serildi. Ayrıca Güney Kore'nin çeşitli hırsızlıklarla alakalı daha katı cezalar uygulaması talebinde olduğu da yine kulisten sızan bilgiler arasında yer aldı.