The Washington Post, Erdoğan'ı maksat gösterdi

The Washington Post, Erdoğan'ı maksat gösterdi
Amerikan gazetesi The Washington Post, sarsıntı felaketi hasebiyle binaların yıkıldığı ve birçok kişinin hayatının değiştiği duygusal öykülere odaklanan haberinde, Nurdağı'nın bahtı ve hayatta kalanların yaşadığı zorlukları anlattı. Amerikan gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, "deprem felaketini kullanarak oy kazanmaya çalışmakla" itham etti.

Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Amerikan gazetesi The Washington Post dün, Şubat ayında meydana gelen ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin tesirini ve sonrasında yaşananları anlattığı bir haber yayınladı.

Haberde, Nurdağı ilçesinde sarsıntılar nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiği ve binlerce konutun hasar gördüğü belirtildi.

Depremde ailesini kaybeden Hasan Kılıç ve onun üzere başka depremzedelerin buruk kıssalarına yer veren ABD Gazetesi haberde Türkiye’nin kaç zelzele felaketinden salim çıktığı gerçeğini görmezden gelerek tekrar yapılan kentin eski yapısını koruyup koruyamayacağı hakkındaki samimiyetsiz tasalarını de söz etti.

Kentin tekrar inşası hakkında ABD basının kaygılı olduğunu argüman eden gazete, daha evvel de Irak konusunda telaş duyduğunu lisana getirmişti.

Geçmişte yayınlanan haberlerinde ABD’nin Irak’a demokrasi ve özgürlük götürmek için girdiğini sav etmiş ancak bir milyondan fazla sivili öldürdükten sonra Irak’tan petrolü götürerek çıktığını söylememişti. Sarsıntı bölgesi hakkında da “endişeliyiz” sözünün kullanılması, birebir zaviyeden bakıldığında başlarda soru işaretleri oluşturuyor.

“ERDOĞAN OY TOPLAMAK İÇİN ZELZELE FELAKETİNİ KULLANDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedeleri mağdur etmemek ismine aldığı süratli yapılaşma kararını, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği bu kelam, hükümetin sarsıntıya müdahaledeki yavaşlığına karşı halkın öfkesini dindirdi ve Erdoğan'a Türkiye'deki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kazandırdı.” sözleriyle eleştiren The Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy kazanmak için zelzele felaketini kullandığını argüman etti.

Haberde bu süratli kentleşme süreci ise şu cümlelerle kaleme alındı:

“Nurdağı için Erdoğan'ın vaadi fiilen kasabanın taşınması manasına geliyor. Hükümetin ve yetkililerin daha sağlam olduğunu söyledikleri bir yer üzerinde kenti yine inşa etme planları, Türkiye ve Suriye'de 50,000'den fazla insanın vefatına neden olan sarsıntılardaki geniş çaplı yıkımdan; gevşek standartların sorumlu tutulmasının akabinde, inşaatın çılgınca bir süratle ilerlemesinden kaygı duyan kimi mühendislerin tenkitlerine neden oldu.”

“İLÇE HALKI BELİRSİZLİKLERLE UĞRAŞ EDİYOR”

Nurdağı'nın yıkımı ve yeni inşa edilen konutların, ilçe sakinlerini geçmişleriyle yüzleşmeye ittiği ve geleceklerine dair belirsizliklerle çaba etmek zorunluluğuna sevk ettiği belirtilen haberde, ilçenin eski hoşlukları ve yitirilenlerle dolu geçmişi, halk ortasında hala duygusal izler bırakırken gelecek korkusu yaşayan genç bir vatandaşımızın durumu şu sözlerle anlatıldı:

“21 yaşındaki Nuray, gelecek konusunda daha kaygılıydı,en büyük çocuk olarak ailesine bakma sorumluluğundan kaygı ediyordu. Sarsıntılardan evvel oluşan borçlarını öderken yeni dairelerden birini alamayacaklarından korkuyordu. Üniversiteden mezun olmak üzereydi, laboratuvar teknisyenliği eğitimi almıştı lakin Nurdağı'ndan ayrılmazsa iş bulamayacağından ve annesi ile küçük kardeşini de yanında götürmeden gidemeyeceğinden tasa ediyordu.”