Meb, Teneffüs Sürelerini Değiştirdi

Meb, Teneffüs Sürelerini Değiştirdi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin beslenmelerini rahat bir şekilde yapabilmeleri için yeni bir karar aldı. Teneffüs süreleri en az 20 dakika olacak.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından "Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde'' yapılan değişikler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Açıklanan yeni yönetmeliğe göre, tekli eğitimde teneffüs süreleri uzatıldı. Öğrencilerin beslenmelerini rahat bir şekilde yapabilmeleri için teneffüs sürelerinin en az 20 dakika olması sağlanacak.

okul-zil.webp

Yönetmelikte bir ders saati süresinin 40 dakika olduğu belirtilirken, okul yönetimin tarafından verilecek kararla tekli eğitim yapılan okullarda bir teneffüs en az 20 dakika, diğer teneffüsler için en az 15 dakika olacak. İkili eğitim yapılan okullarda ise teneffüs süreleri en az 10 dakika olacak.

Yönetmelikte açıklanan bir diğer karar ise devamsızlık üzerine geldi.

Yeni yönetmeliğe göre, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda daha önce 45 olan sınıf geçme puanı Türkçe dersi için 70’e, diğer dersler için 50’ye yükseltildi. Bu puanların altında kalan öğrenciler, not ortalamaları tutsa bile takdir veya teşekkür belgesi alamayacaklar.

Haber Editörü