Teneffüs Süreleri Artıyor

Teneffüs Süreleri Artıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yeniliklere gitti. İşte yeni eğitim döneminde gerçekleşecek uygulamalar...

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarını kapsayan yeni yönetmelik değişiklikleriyle eğitim sistemine yeni bir yön verdi.

Yapılan düzenlemelere göre okullarda en az bir teneffüs süresi 20 dakika olarak belirlenirken, sınıf geçme notları ve öğrenci hakları da gözden geçirildi.

ÖĞRETMEN DURUMLARI ETKİLİ OLACAK

Ana sınıfları artık sadece ilkokullarda açılabilecek. Öğretmenlerin haftalık ders programlarında ise engelli öğretmenler, engelli yakınına bakmakla yükümlü olan öğretmenler ve küçük çocuğu bulunan öğretmenlerin durumları dikkate alınacak.

Yapılan değişiklikler kapsamında devamsızlıkla ilgili de yeni bir düzenleme getirildi. Öğrencinin 5'inci, 10'uncu ve 15'inci günlerdeki devamsızlığı velilere bildirilecek.

milli-egitim-bakanlifi2.jpg

SINIF GEÇME NOTLARI DEĞİŞTİ

Türkçe dersi için 45 olan sınıf geçme puanı, 70'e yükseltilirken, diğer dersler için ise 50 olarak belirlendi. Puanların altında kalan öğrencilerin sınıf geçme ya da kalma durumu, şube öğretmenler kurulunda kararlaştırılacak.

TEKNOLOJİK ALETLERİN KULLANIMA SINIRLAMA

Teknoloji bağımlılığını önlemek adına okullarda cep telefonu, kamera ve ses kaydı yapabilen bilişim araçlarının kullanımına sınırlamalar getirilecek. Ayrıca öğrencilerin kişisel verilerinin korunması amacıyla fotoğraf, görüntü ve seslerinin izinsiz olarak sosyal medyada paylaşılması yasaklandı. Bu tür durumlar için öğrencilerden veli ve rehberlik öğretmeni gözetiminde yazılı izin alınması şartı getirildi.

Son olarak, öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak adına okullarda bir teneffüs süresinin en az 20 dakika olması sağlanarak öğrencilere daha rahat bir ortam sunulacak.

Haber Editörü