Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu

Bence Gezi'nin çözüm sürecine doğrudan etkisi kendilerine "laik" kesim denilen geniş yığınların yeni ve çok kültürlü bir demokrasi talebini dile getirmiş olmalarıdır. Her ne kadar Gezi olayının çeşitli katmanları farklı eğilimleri yansıtıyor olsa bile esas önemli katmanının bu katman ve asıl önemli talebin de bu talep olduğunu düşünüyorum. Bir başka deyişle bir türlü Diyarbakır'ı duyamayan laik kesimlerin Diyarbakır'ı duymaya başladıklarını düşünüyorum. Bu çerçevede Gezi'nin çözüm sürecine olumlu bir katkısı olmuştur denebilir. 

Öte yandan AKP'nin olayı kötü yönetmiş olması AKP'nin toplum gözündeki güçlü imajına az da olsa zarar vermiş oldu. Bu zaafiyetin yol açtığı eleştiri bombardımanı karşısında AKP'de çözüm süreciyle ilgili bir keyifsizliğin olduğu açık. Bu nedenle de sürecin birinci aşamasında mıyız yoksa ikinci aşamasında mıyız gibi bir tartışma çıkmış oldu. Biraz ayak sürenir gibi bir durum ortaya çıkmışsa da sürecin devam etmekte olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Tabi çözüm süreci eninde sonunda anayasayla ilişkili bir hale gelip noktalanmalıdır. Bu gereklilik doğrudan Gezi'yle değilse bile mevcut uluslararası ilişkiler ve iç siyasetteki hızlı değişimlerden dolayı bir yandan daha önemi hale gelirken bir yandan da ona ulaşmanın daha da zorlaştığını söylemek mümkün. Suriye'de PYD'nin bir çeşit "hükümet"kurmaya hazırlandığına dair haberler, bir yandan Esad ile davrandıklarına ilişkin iddialar ve bir yandan da Cizre gibi yerlerde bir çeşit PKK güvenlik örgütü gibi girişimler çözüm sürecini bulandırmaya başlamıştır. Bu nedenle de Gezi'nin olumsuz ve olumlu etkileri yanısıra bu yeni ve çoğu olumsuz etkilerin ortaya çıkmış olması çözüm sürecini zorlaştırmaktadır.

 

 

 

 

 

Devamını Oku