Hakkında
Eyüphan Kaya... 1962 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Klasik Kürt medreselerinde 8 yıl İslami ilimleri tahsil ettikten sonra, ortaokulu dışarıdan bitirdi, Diyarbakır Lisesini 1982-85 yılları arasında dahili okudu İmam-Hatip fark derslerini vererek iki liseden mezun oldu. Memuriyetinin ilk yıllarında İmam-hatiplik yaptı, D.Ü.Eğitim Kimya bölümünde 1989 yılında mezun oldu vatani görevini de ifa ettikten sonra MEB’de çalıştı, 28 yıllık çalışma hayatından sonra 2015 Ağustos atı itibariyle emekliliğe ayrıldı. Arapça, Türkçe, Kürtçe bilmekte olup, evli ve tamamı üniversite mezunu 6 çocuk babasıdır. İnternethaber.com sitesinin günlük yazarı ve yerelde özgürhaber gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Birçok seminer, çalıştay ve konferanslara katıldı, TASAM, TKMM, DDA destekçisidir, Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır il temsilciliğini yapmaktadır. 2014 Şubat ayında İslam İşbirliği Teşkilatına Bağdat’ta tebliğ sundu ve tebliği heyecana neden oldu. Orta doğu Kongresinin daimi katılımcı olup, müzakereci düzeyinde katkı sunmaktadır. BM’ler konferansına katılmıştır. Doğu-Batı Kardeşlik Platformunun aktif katılımcısıdır. Milli eğitimin muhtelif kademelerinde çalıştı, birçok sivil toplum kuruluşuna üye ve yöneticilik düzeyinde çalışmaları olmuş, an itibariyle değişik gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlanıyor, İnsan Hakları Aktivisti olan Kaya İnsan Hakları Cemiyeti yönetim kurlu üyesidir. Ayrıca İzmirizmir.net, Siverekname, Haber x, Haberlerankara, Giresun Aydındere, Haberdiyarbakır.gen.tr, Diniajans.com, Marmarayerelhaber, Düzceyerelhaber, Haberlerankara, Akgörüş, Akfikir, Serketinniws.com… ve ve… sitelerinde yazıkları yayınlanmaktadır. 2006 yılında Edebik.com sitesiyle başlayan sosyal medya sevgisi, edebiyatevi, edebiyatdostları.con ve edebiyatdefteri.com ile devam etti. Günlük köşe yazılarını yazmanın yanı sıra edebiyatdefteri.com sitesinde 600’den fazla manzum eseri yayınlanmıştır
  • Yaşadığı yer Türkiye
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

KAYA, "HAK ARAMA YOLLARI" TEMALI BİR SEMİNER VERDİ

DİYARBAKIR KAYAPINAR YUNUS EMRE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNDE 10 ARALIK İNSAN HAKLARI HAFTASI MÜNASEBETİYLE "HAK ARAMA YOLLARI" TEMALI BİR SEMİNER VERMEK NASİP OLDU. BAŞTA OKUL MÜDÜRÜ İBRAHİM HAYRULLAH ERDEM OLMAK ÜZERE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİNE ALAKALARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.

KAYA, "HAK ARAMA YOLLARI" TEMALI BİR SEMİNER VERDİ

Patrik’in Müritleri İşbaşında!

Boşuna dememişler tarih tekerrürden ibarettir, okutulmasının sebebi ise ders alınmak içinmiş, halbuki tarihten ders alınsaydı hiç tekerrür eder miydi? Diyor şair.

Asırlar önce Osmanlı topraklarında yaşayan nankör bir Patrig Rurs Çar’ına bir mektup gönderiyor. Mektupta diyor ki;

“Siz Osmanlı’yı savaşlarla dize getiremezsiniz, savaşta mağlup edersiniz, çok kısa zamanda eskisinden daha güçlü bir tarzda toparlanır karşınıza dikilir, eğer Osmanlıyı yenmek istiyorsanız şu üç şeyi yapınız;

1-Devlet büyüklerini değersen düşürünüz,

2-Alimlerini halkın nezdinde küçük düşürün,

3-Aile yapısını bozun, bunları yapmadığınız sürece Osmanlıyla başa çıkamazsınız.”

Bakıyorum Patrik’in bu nasihati özellikle son yüzyılda harfiyen uygulanıyor, özellikle de Doğu ve Güneydoğu bölgemizde, maalesef!

Geçende bir hasta ziyareti münasebetiyle bir akrabamıza gittik, benim yerel seçimlerde Ak Partiden adaylığına müracaatım dile geldi ve onun üzerine yaşlı başlı, sözüm ona ehli secde bir hacı Erdoğan’a öyle bir saldırdı ki sanki Patrik’in baş müritlerinden bir de oymuş. Allah Kürt gençlerini böyle ehli gaflet hacılardan, sofulardan korusun.

Diyor ki;

*Sokakta çıplak dolaşanlara Erdoğan niye karışmıyor,

*Oğlunun kaç tane gemisi var,

*Cemal Kaşıkçı’nın katili de odur,

*İmamlar onun korkusundan çocuklara bir şey diyemiyorlar, çocuklar camilerde yaramazlık yapıyor,

*Bu adam başta olduğu sürece doğu güneydoğuya bir şey yok,

*Erdoğan Kürtleri öldürüyor,

*6-8 Ekim olaylarında Demirtaş basit bir çağrı yaptı, öldürülen 53 kişiden sabah akşam 3 tanesinden bahsediyor, diğer 50 tanesi canı cehenneme diyor.

(-Halbuki Erdoğan bir çok kere meydanlarda şu ifadeyi kullandı; 6-8 Ekim olaylarında 53 Kürt kardeşim öldürürdü kim ne kazandı?Bunların vebali Demirtaş’ın boyunda değil mi?)

*De haydi bakayım ses çıkarın, hangi gazeteci ona bir şey diyebiliyor, onların sonu da Kaşıkçı gibi olacak, diyor.

Vah vah vah!

Allah aşkına siz olsanız bu kadar pervasız bir karalama furyasına ne cevap verirsiniz? Allah’a şükürler olsun ki odadaki on kişiden en az yedisi dediklerini onaylamıyordu.

Sevgili okuyucularım ben fazla bir yorum yapmak istemiyorum, ama aklı selim ile düşünelim hele etrafımızdaki kişiler, oluşumlar, partilerden kimler bu Patrik’in yolunu takip ediyor?

Bakın bakayım kimler hastalanan köpeğinin sorumlusunu Erdoğan görüyor?

Şu dizlere bakın nasıl da ilim ehli rolündeki kimseler değerden düşürülüyor,

Kimler eşitlik ve özgürlük adına karı koca arasını bozup aile hayatımızı darmadağın ediyor, diğer yandan da LGBT’lileri göğsüne basarak onları aralarına alıyor?

İnsan olarak hepimiz akıl sahibi kimseleriz. Bağımsız bir akılla düşündüğümüz zaman iyiyi kötüyü idrak edecek kapasiteye sahibiz.

Hepinizi bu konuda düşünmeye davet ediyorum.

Selam ve dua ile.

 

 

Devamını Oku
Patrik’in Müritleri İşbaşında!

AK PARTİ SUR BAŞKAN ADAY ADAYI KAYA MHP'Yİ ZİYARET ETTİ

AK PARTİ SUR İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI SIFATI İLE MHP DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞINI ZİYARET ETTİK. BİZİ KABUL EDİP YEREL YÖNETİMLER KONUSUNDAKİ FİKİRLERİNİ AÇIK YÜREKLİLİKLE PAYLAŞAN CİHAN KAYAALP'A TEŞEKKÜR, EDER BAŞARISININ DEVAMINI DİLERİZ.

AK PARTİ SUR BAŞKAN ADAY ADAYI KAYA MHP'Yİ ZİYARET ETTİ

AK PARTİ SUR BAŞKAN ADAY ADAYI SAADET PARTİSİNİ ZİYARET ETTİ

SAADET PARTİSİ DİYARBAKIR İL BAŞKANLIĞINI ZİYARET EDEREK YEREL YÖNETİMLER ÜZERİNDE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK. BİZ KABUL EDİP ZAMAN AYIRAN BAŞTA İL BAŞKANI FESİH BEYE VE BAŞKAN YARDIMCISI FATİH YOKUŞ HOCAMA OLMAK ÜZERE DİĞER İLGİLİLERE TEŞEKKÜR EDERİZ.

AK PARTİ SUR BAŞKAN ADAY ADAYI SAADET PARTİSİNİ ZİYARET ETTİ

AK PARTİ SUR BAŞKAN ADAY ADAYI PSK'Yİ ZİYARET ETTİ

PSK DİYARBAKIR İL YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE BİZİ KABUL EDİP YEREL YÖNETİMLER HAKKINDA GÖRÜŞ PAYLAŞIMINI ESİRGEMEDİKLERİ İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİZİ ARZ EDİYORUZ.

AK PARTİ SUR BAŞKAN ADAY ADAYI PSK'Yİ ZİYARET ETTİ

Cumali Atilla Halkımıza Güveniyor

Duyarlı birkaç vatandaş olarak Cumali Beyin Büyükşehir başkan adaylığını hayırlı etmeye gittik.

Kısa bir konuşma ile durum tespitinde bulunan Atilla, kendinden emin bir tarzda, nasıl ki şimdiye kadar halkımıza hizmet ettik bundan sonra daha aktif bir şekilde çalışmaya devam edeceğini söyleyerek,”Bu seçim Cumali Atilla’nın ya da Ak partinin kazanmasından çok geleceğimizi tercih etme seçimi olacak, dolayısıyla Diyarbakır kazanırsa bölgemiz kazanacak, ülkemiz kazanacak” Dedi.

“Unutmayalım Belediyeler hizmet kurumlarıdır, dolayısıyla ideolojik olarak bu seçime bakmak doğru değildir, bu iki yılda yaptıklarımız yapacaklarımızın bir teminatıdır” diyen Atilla;

“Eğer vatandaşlarımız bu ince çizginin farkına varıp, doğru bir tercihte bulunursa önümüzdeki beş yılda daha güzel çalışmalar yapacağıma söz veriyorum.

“İşimiz gücümüz Diyarbakır” ,

“İsteyince oluyor” sloganları eşliğinde;

“Her şey daha iyi olacak” sloganı da bu şehrimizde karşılık bulacak şu anda olduğu gibi” dedi.

Sıkıntılı bir süreçte Diyarbakır’a hizmet etmek için risk alarak bu şehrin hizmetine amade olmayı kabul eden Atilla, aynı kararlılıkla ve daha yüksek bir umutla seçim startını başlatmış görünüyor.

“Ben vatandaşlarımın sağduyusuna inanıyorum, ayrıca siyasi düşüncesi ve oy tercihi ne olursa olsun saygı duyuyorum, ama artık oy kullanırken daha sağduyulu davranma zamanıdır diyorum, daha önceki seçimlerde HDP’ye oy vermiş vatandaşlarımın da oylarına talibim, gelin bu şehrimizi huzur ve güven ile yerelde yapılan hizmetler ile ön plana çıkaralım” dedi.

Ziyaretçiler arasında benim gibi ilçe belediye başkanı aday adaylarının da bulunduğunu fark eden Atilla “Malumunuzdur, 17 ilçemize 127 kişi müracaat etmiş, gerçek şu ki 17 kişiye vazife verilecek bu durumda diğer 110 kişinin de adaymış gibi çalışmalarını bekliyorum” dedi.

Bir vatandaş olarak bu ziyaretten memnun kaldım, Cumali Atilla’nın hem kendine hem Diyarbakır halkına güvendiğini görmek bana umut verdi.

Cumali Bey Kayyum olarak Diyarbakır’a atanınca ona katkı vermeyi görev bilen vatandaşlarımızdan bir de bendim. O stresli günlerden bu güne gelebildiğimiz için yüce Allah’a şükrediyorum.

Şehrimizde birçok hizmet yapılmış, yapılmaya da devam edilmektedir. Kanaatim o ki Cumali Bey seçimle iş başına gelirse bu çalışma hızı daha da artacak ve şehrimiz daha güzel hizmetlerle buluşacaktır.

Hizmet, huzur ve güvene öncülük yapan bu yönetim tarzına devam fırsatını vermek vatandaş olarak bizim vazifemiz.

Elbette ki bu iki yılda belediyecilik anlamında bir kısım aksaklıklar olmuştur, inanıyorum ki gelecek dönemde bu sıkıntıların yaşanmaması için Cumali başkan gerekli ünlemi alacaktır.

Bir ihtimal Sur ilçesine bana görev tevdi edilir ve halkın teveccühü ile kazanırsam; hak ve adalet kavramları eşliğinde halkımıza hizmet edip, belediyeciliğin ne anlama geldiğini yaşayarak ve yaşatarak anlatmaya çalışacağız.

Siz siz olun, size hizmet etmeyi dert edinen, güvenilir kimselere imkan verin. Cumhurbaşkanlığı üzerinde sistemi eleştirip, politika yapan her fırsatta bir bahane ile Recep Tayyip Erdoğan’a  hücum eden ve neye hizmet ettiğini bilemediğiniz kimselere  bu yerel seçimlerde yeşil ışık yakmayın.

Belediye adına yapılan her hayırlı işin ortağı olduğunuz gibi, oylarınızla seçilip tuhaf işlerle uğraşarak vakit öldüren, birilerinin talimatıyla kalkıp oturan kimseleri seçerseniz o günahların da ortağı olacağınızı unutmayın.

Her şeyin hayırlısını yüce Allah’tan istemeyi unutmamak dileğiyle.

 

Devamını Oku
Cumali Atilla Halkımıza Güveniyor

Sur halkına selam olsun

Tanıtım birçok açıdan önemli, bazen abartılı olunca sıkıntı da oluşturabiliyor tabi, örneğin tüketim mallarının mübalağalı tanıtımı hele ki kadın eşliğinde sunumu aynı zamanda kadının cinselliği kullanıldığı için hem suç, hem de ayıptır.

Ama kendini tanıtmadığınız zaman da muhatabı olduğunuz kitleye karşı sorumluluğunu yerine getirmiş olmuyorsunuz. Benim vatandaşa gönderdiğim mesaj bu amaçlaydı. “Sur şehrimize hizmet etmeye adayım” ifadesiyle seçmene karşı bir anlamda sorumluluğumu yerine getirdim. Herhangi bir sıkıntıya meydan vermeme adına telefon numaramı da mesajda paylaştım ki isteyen rahatlıkla beni arasın, tenkidi varsa tenkit ya da tebrik ve takdiri varsa onu da esirgemesin.

Mesaj gider gitmez adeta telefonum kilitlendi, o kadar ki aramalar oldu. Bu ilgiden dolayı Sur halkına teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Ayrıca böyle bir programdan faydalanmam konusunda bana yol gösteren gönüllü basın müşavirim Adnan Çevik beye de huzurunuzda teşekkür ediyorum. Gerçekten bu toplu mesaj birçok açıdan yararlı oldu. 49 bin Sur sakinlerine selam verme fırsatını yakaladım.

Gelen telefonları tema açısından gruplandırırsak;

*Merak edip arayanlar,

*Tebrik etmek isteyenler,

*Tenkit edenler,

*Sur mağduru olup sıkıntılarını anlatanlar,

*İş isteyenler, olarak sınıflandırabiliriz.

Peşinen şunu söyleyeyim arayan aramayan herkese teşekkür ederim. Bu mesajın Sur ilçesinde bir gündem oluşturduğunu da yakinen biliyorum.

Mesajda telefonumu vermeseydim bu vatandaşlarımızın paylaşmak istediği bir şey varsa muhatapsız kalacaklardı ve sıkıntılı bir durum oluşacaktı, ben günlük hayatta “’keşke’lere yer yok” diyorum, ama onlara keşke ifadesini kullandıracaktım, hani şöyle diyeceklerdi “keşke” iletişim bilgileri olsaydı da onunla konuşsaydım duygularımı paylaşsaydım, diyeceklerdi.

Merak eden vatandaşlarıma durumu izah ediyorum, kalben mutmain oluyorlar,

Tenkit edenler ile makul bir diyalog oluşturup, mutlu oluyoruz,

Tebrik edenler de bana moral motivasyon veriyor karşılıklı dualar ediyoruz, ama sur mağdurları ve iş isteyenlere teselli dışında bir şey verdiğimiz yoktur.

Su mağdurlarının bir kısmı evi yıkılmış, hiçbir şey almadan mağdur olmuşlar, sabrediyorlar.

Bir kısmı evleri yıkılmış aldıkları katkı deveden kulak,

Bir kısım vatandaşlarımız, ev eşyası ederinin ondan biri kadar bir katkı almış,

Bir kısmı evinden de, işinden de olmuş,

Bir kısmı hem Demirtaş’a hem Erdoğan’a kırgın…vs.

İş isteyenlere gelince; “Başkanım bize iş, ne iş olsa yaparım, iş kur olsun başka bir iş olsun fark etmez, yeter ki evime ekmek götürebileyim” diyorlar.

Binlerce telefon geldi demek abartı olur, ama yüzlerce telefon ve mesaj geldi diyebilirim. Tabi bu iki grubu özellikle dinleyince o mealentli günleri, hendek olaylarını bir daha hatırlayarak kahroldum.

O günlerde köşemde yazmıştım “Sur halkına bir lazımsa beş verin”, “Ben Diyarbakır valisi olsaydım”, “Sur için bahane aramayın” gibi başlıklı yazılarla dertlerimi paylaşmıştım.

Ama pek işe yaramadı. Tek yaptığımız şey Sur mağdurlarına ödenen aylık 300TL  destek Ak Parti Genel Başkan yrd.Prof.Dr.Selçuk Özdağ’ın katkılarıyla önce 500 ve daha sonra 1000TL’ye çıkardık o kadar.

Eğer Ak Parti yetkililerin tercihi ve Sur halkının teveccühü ile Sur Belediye Başkanlığı gibi onurlu bir vazife bize tevdi edilirse sorunlarımızın çoğu minimize edileceğine inanıyorum.

Selam ve dua ile…

 

 

Devamını Oku
Sur halkına selam olsun

ÖZGÜR HABER GAZETESİNİN MANŞETİ

YENİŞEHİR KAYMAKAMI VE BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ KARTAL: “GENÇLER ÖZÜNE DÖNMELİ, DEĞERLERİYLE BARIŞMALI, DEVLETİN UZATTIĞI ELİ HAVADA BIRAKMAMALIDIR.” DEDİ.

http://ozgurhabergazetesi.com/kartal-gencler-degerleriyle-barismali--devletin-uzattigi-eli-havada-birakmamali---,72848

ÖZGÜR HABER GAZETESİNİN MANŞETİ

EYÜPHAN KAYA'NIN SERDAR KARTAL İLE RÖPORTAJI

KARTAL: “GENÇLER ÖZÜNE DÖNMELİ, DEĞERLERİYLE BARIŞMALI, DEVLETİN UZATTIĞI ELİ HAVADA BIRAKMAMALIDIR.” DEDİ.

Yazarlarımızdan Eyüphan Kaya Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Serdar Kartal ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu konuşma esnasında Kaymakam Kartal önemli açıklamalarda bulundu.

İşte o röportaj:

Kaya; Sayın kaymakamım kısaca kendini tanıtır mısınız?

ANNE BABA ÖĞRETMEN OLAN BİR AİLENİN EVLADI

Kartal: Öncelikle ilgi gösterip, bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederek konuşmama başlamak istiyorum. 1983 yılında Balıkesir’de doğdum annem, babam ikisi de öğretmendir. Aslen Malatya Hekimhanlıyız. Elazığ Sivrice’de ilkokulu okudum, Hekimhan’a bağlı bir beldede ortaokulu okudum, Lise öğrenimime  Hekimhan’da başladım, Hacı Ahmet Akıncı lisesinde mezun oldum. 1999 yılında Ankara Siyasal Bilgiler fakültesini kazandım, 2003 yılında mezun oldum, 2004 yılında kaymakamlık sınavını kazandım, mesleğimizle ilgili tüm aşamalarda çalıştım. Adaylık, refiklik, kaymakam vekilliği ve birçok ilçede kaymakamlık yaptım,  

TARİH ALANINDA YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ, İNGİLTERE’DE, JAPONYA’DA EĞİTİM ALMIŞ

19 Mayıs üniversitesinde tarih alanında yüksek lisans, üç sene de İngiltere’de staj yaptım, Polis Akademisinde uluslar arası güvenlik bölümünde istihbaratla ilgili uluslar arası güvenlik ile ilgili eğitim aldım, Japonay’da genç liderler eğitimine katıldım. Ayrıca mesleğimizin icabı bir çok kurs ve programlara  katıldım. İzmir Beyda, Kahraman Maraş Nurhak ve Türkoğlu ilçelerinde, Amasya, Yozgat, Gaziantep’te muhtelif ilçelerde kaymakamlık yaptım. Bir yılı aşkındır Sayın Cumhurbaşkanımızın, içişleri bakanımızın iradeleriyle ile Yenişehir kaymakamlığı ve Belediye Başkan vekilliğini yapıyorum.

Kaya: Belediye geldiğinizden beri ne tür çalışmalarınız oldu?

Kartal: Buraya atandığımdan sonra 15 gün dersime çalıştım, Buralarda Abdulhamit Hanın sevildiğini bilyordum, malum Hamidiye alaylarıyla Ermeni çetelerine karşı mücadele verilmiş, bende ABdulhamit han adına bir dernek kurup, mümkünse vakıflaştıramayı, bu vesile ile  kültür merkezi, cami ve benzeri hayır kurumlarını açmayı düşündüm.

BU ŞEHRİN MANEVİYATINA SAHİP ÇIKMAK, DEVLET, MİLLET VE ÜMMET İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

Malum geçen sene Fetih Programı yaptık, bu şehir 639 yılında Peygamberimizin vefatından sadece 7 yıl sonra fethedilen, 27’si şehit, 540 sahabenin medfun olduğu birkaç peygamber makamının bulunduğu kutlu bir belde. Bu şehirde bu ruh ile gençlerin yetişmesi, devlet, millet ve İslam ümmeti açısından çok önemli görüyorum.

170 MİLYON BORCU OLAN BİR BELEDİYEYİ DEVRALDIK.

Belediyeye geldik 170 milyon borcu var, tabi bu borç Yenişehir belediyesi için büyük bir borç. Ortada yapılmış kayda değer bir iş de yok, olsaydı söylerdik, bilbordlarda Peygamber efendimize hakaret eden sapık bir zihniyet ile idare edilen bir belediye. Bu  borçtan dolayı İller bankasındaki ödeneğimizin %45’inin kesintiye uğramasına sebep oluyor.

Biz 53 milyon bütçemizi 139 milyona çıkarttık %280 arttırdık üstelik bu ekonomik açıdan sıkıntılı yıla rağmen. Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz, Sosyal belediyecilik, Altyapı yatırımları ve Maneviyat alanındaki yatırımlar olmak üzere üç alanda yatırımlar yapıyoruz.

Bütün köylerimizde parke çalışmaları yaptık, bekli bir iki köy kalmış olabilir, onlar da yakın zamanda tamamlanacak, asfalt ve kaldırım çalışmalarımız devam ediyor. İmar yolları açmaya çalışıyoruz ilçemizde kaçak yapılanma çoktur, bununla birlikte 15 km imar yolunu açtık. Altyapı çalışmaları ile ilgili problemlerimiz yok. 20 bin metrekare Aziz Sancar ve 20 bin metrekare Nurettin Mahmut Zengi parkını yaptık, Turgut Özal parkı yaptık, El-Cezeri parkını, At çiftliğini yaptık. Bu konuda katkıları olan müteahhitleri de tebrik ediyorum, imkanlarımız kıt, bunları yaparken yüksek kırımlarla yaptık.

SOSYAL PROJELER ÜRETTİK, MENEVİ YATIRIMA AĞIRLIK VERDİK.

Sosyal belediyecilik olarak da bir çok çalışmalarımız var, Kanserle ilgili bir projemiz var, “saçım saçın olsun” projemiz var, Dawn sendromlu , engelli vatandaşlarımıza yönelik projelerimiz var, Sahabe ve Peygamber türbelerini yeniledik, örtülerini değiştirdik, biz buranın maneviyatına uygun hareket ediyoruz, 80 derslik Kuran okulları yaptık, bunun kırkını sıfırdan yapıp diyanete tahsis ettik. Diyanete 32 bin kitap bastırdık, Kur’an okuluna gelen çocuklarımıza ücretsiz veriyoruz.

Kaya:Diyarbakır’a gelmeden önce nasıl bilirdiniz,  geldikten sonra nasıl buldunuz?

Kartal:Burası bizim memleketimiz, ben Malatyalıyım, burayla ilgili kötü bir izlenimim yoktu, burası Müslüman memleketi. Ben buranın insanlarını, Babamdan, Amcamdan, Dayımdan, Kardeşimden farklı görmüyorum.  Eşim bazen alışverişe çıkıyor, halk ile daha iç içe; “bu kadar yer gezdik en kibar esnaf, en babacan insanlar burada” diyor.

Maalesef o malum zihniyet şehrin imajını bozmuş, zaten devlet o bozuk zihniyet ile mücadele ediyor, terörle mücadele devam edecek ama Diyarbakır insanına bu gözle bakamaya kimsenin hakkı yoktur. O bozuk zihniyet burada manevi tahribat etmiş, zaman zaman yaptıkları eylemlerle şehrin imajına leke sürmüşler.

DEĞERLER EĞİTİMİYLE ÖZÜMÜZE DÖNMELİYİZ

Bu marjinal kesimle her açıdan mücadele etmek lazım, halkın bu tuzaktan kurtulmasının tek yolu kendi öz değerlerine dönmesi, değerleri ile barışmasıyla olur. Yani fetih ruhuna dönmesi lazım, bununla ilgili bir proje de iç işleri bakanlığına verdik, ayrıca Hamidiye Külliyesi de bu amaca hizmet edebilecek kurumlardan biri olacak inşallah.

Bu külliyede 350 kişilik hafızlık yurdu var kızlarımız için, Hamidiye Camimiz ve Hamidiye parkımız var, yakında hizmete açacağız inşallah.

Ayrıca Abdülhamit Han Kur’an kursunu açtık FETÖ’den alınan bir binaya iki trilyon masraf ettik, 250 kişilik kız Kur’an kursu açtık elhemdulillah.

İlim Yayma Cemiyetiyle birlikte Hz.Fatıma Kuran kursunu yaptık 100-150 kişilik kapasiteli bir kurs, Seyit Battalgazi kursumuz 9 katlı 250 kişilik bir Kur’an kursu, Rabiatül Adeviye kültür merkezi bizden önce başlamıştı, tamamladık, tefrişatını da biz yaptık, orada aynı zamanda bir Kadın Kültür merkezi yaptık, Aliya İzzet Begoviç Gençlik Merkezi yaptık, Diyanet kültür merkezinin yanında.

Ayrıca değerler eğitimi adı altında 200 bin kitap dağıttık, bu sene de 400 bin kitap dağıtacağız, içerik itibariyle; Adalet, Hoşgörü, Üretim, paylaşım gibi değerlerin anlatıldığı kitaplar. Bir de çocuklara rol model olacak tarihi şahsiyetlerin olduğu kitaplar; Fatih Sultan Mehmet han, Selahattin Eyyubi, Aziz Sancar gibi.

Okullarımıza ilgi gösteriyor, yakından takip ediyoruz, 26 tane Zenginleştirilmiş kütüphane yaptık, 4 tanesi merkezi bütçe 22 tanesi Belediyenin bütçesinden aldım.11 Tane Kültür Merkezi yaptık yakında beraber açılışını yapacağız inşallah.

En çok beni sevindiren, Aişe Hafize Sultan sevgi evlerini yaptık, Yavuz Sultan selimin annesinin adıdır, mağdur ve kimsesiz kız çocuklarımızı orada barındıracağız.

Bu konuda ekibime, hayır sever iş adamlarına teşekkür ederim, bu çalışmaları 170 trilyon borca rağmen yapabilmek Yüce Allah’ın yardımı ve lütfü ile olur diye düşünüyorum.

Kaya:Genç bir lider olarak Diyarbakır gençliğine neler tavsiye edersiniz?

BİR HİÇ UĞRUNA ÖLÜME GİTMESİNLER

Kartal: Gençlerimizin yalan vaadlere kanarak dağa gitmesini istemiyoruz, oradaki yaşam ömrü, ortalama 6-7 sene üstelik Müslüman’ca yaşama imkanı da yok, üstelik giden istese de geri dönemiyor. dağda Marksist bir düşünce hakim, dinimize, mukaddesatımıza hakaret ediliyor, kızlara tecavüz ediliyor. Yazık günah değil mi? Üstelik bir hiç uğruna.

BEN TÜRK’ÜM ADAM GİBİ SİZE HİZMET EDİYORUM, SEÇTİĞİNİZ BAŞKAN İNACINIZA/NAMUS ANLAYIŞINIZA HAKARET EDİYORDU.

Şimdi ben bir Türk olarak buraya gelmiş adam gibi size hizmet ediyorsam birbirimizden ne farkımız var? Kayyumdan önceki başkan güya sizin iradenizle gelmişti, hizmet yapmayı bırak, din ve namusunuza hakaret ediyordu. Irk olarak Kürtler ve Türkler birbirine karışmış, artık bu iki kavmi kimse ayıramaz, bir milyon insan evlenmiş akraba olmuş, bu düşünce 60 70’lerde belki de 1800 yıllarda kalma marjinal düşünce olarak kaldı, önemli olan adil bir yönetim ile bir arada yaşamayı becermektir.

BU ÜLKE HEPİMİZİN, ADALET ANLAYIŞI İÇİNDE DAHA RAHAT YAŞAYABİLİRİZ,

Bizim hedefimiz gelişmiş dünya ülkeleriyle yarışmak, bir yandan da şahsiyet açısından özümüze dönmektir. Türk milleti derken tüm vatandaşlarımızı kast ediyoruz, önemli olan hak ve adalet çerçevesinde ülke bütünlüğümüzü koruyarak, birlik ve beraberlik içinde yaşamaktır.

ÜRETKEN OLACAĞIZ, ÖZÜMÜZE DÖNECEĞİZ, AHLAKIMIZI DÜZELTECEĞİZ.

8-10 yıl sonra artık bu çekişmeden eser kalmaz. Üretimde ilerleyebilmenin yollarını arayalım, bir Samsung, bir Ayfon ile yarışmanın yollarını aramalıyız. İslam dünyasındaki rehaveti, tembelliği, maalesef var olan ahlaksızlığı nasıl düzeltebiliriz? bunun yollarını arayalım.

Devletimizin uzattığı eli havada bırakmayalım, birlikte daha huzurlu ve mutlu günlere kavuşalım, diyeceğim budur.

Kaya:Bize zaman ayırıp, açık yüreklilikle sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.

Kartal: Biz de size teşekkür ederiz, diyerek röportaj sona erdi.

Devamını Oku
EYÜPHAN KAYA'NIN SERDAR KARTAL İLE RÖPORTAJI

Sur İlçesine Sürur Geliyor

Genelde Diyarbekir, özelde merkez ilçelerimizden Sur şimdiye kadar Belediyeler tarafından kayda değer bir alaka göremedi.Tabi istisnalar kaideyi bozmaz derler.

Ben 2006-2010 yılları arasında; bir yıl Melikahmet lisesinde üç yıl da Alpaslan lisesinde okul müdürü olarak çalıştığım için Sur’un bu açıdan sorun ve sıkıntılarını yakından müşahede eden bir kardeşinizim.

Gerek velilerim, gerekse öğrencilerim benim kişiliğimi, insani tarzımı yakından bilirler diye düşünüyorum.

2019 yılı 31 Mart yerel seçimlerinde Ak Partiden Sur belediye başkanlığı için aday adaylığına müracaat etmiş bulunuyorum. Mevlam Lütfe derse, bu nazik vazife bize münasip görülürse bazı konularda nasıl ve ne şekilde davranacağımı şimdiden beyan etmek istiyorum.

Bu vazifeye talip olmamızın sebebi, şahsiyetli ve şerefli bir yönetim modeli ortaya koyup, mümtaz bir örnek ortaya koyabilmektir.

Şehremini olarak apmayı düşündüğüm çalışmaların bir kısmını paylaşmak gerekirse;

*Şeffaf, hesap verebilir ve ulaşılabilir bir Şehremini olmak. Bu münasebetle yapacağın ilk iş başkan odasının duvarını yıkıp, camdan şeffaf bir hale getireceğim ki gelen giden içeride ne oluyor, ne bitiyor müşahede edebilsin.

*Belediyenin bütçesini iktisatlı ve uygun kalemlerde harcamak için,

*”Muhtarlar Meclisi” kurarak köy Muhtarı kadar köylülere yakın olmak için, olup bitenlerin en az benim kadar halkın bilmesi için.

*Muhtelif projelerle dünyanın dikkatini UNESCO’nun da katkılarıyla Sur ilçesine ve dolayısıyla Diyarbekir’e çevirmek için,

*Kültür ve inanç değerlerini sahiplenerek, tarihiyle barışık halde olan bir neslin yetişmesi için bir katkıda bulunmak için,

*Tek bir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmaması için,

*Sur Eğitim-Öğretimini Dicle Üniversitesi ile işbirliği içinde mercek altına alıp, okulları cazibe merkezi haline getirip, birer saygın kurum haline getirmek için,

*Evlenmeyi teşvik ederek, mutlu yuvaların teşekkülüne, mutlu ailelerin oluşumuna katkı vermek için,

*Sur ilçesine huzur ve mutluluk kazandırmak için,

*Bir belediyenin yapması gereken altyapı çalışmalarını aksatmadan, yol, su, kanalizasyon, çevre düzenlemesi yaprak insanımızın yaşam kalitesine destek vermek için,

*Belediyenin varlık nedeni insana hizmet olduğunu ortaya koyarak, Belediye yönetiminin günlük politik meselelerle oyalanıp, enerji ve zamanın tüketileceği bir kurum olmadığını ortaya koymak için,

*Ülke bütünlüğü içinde, Kürt vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerine daha gür bir sesle sahip çıkıp, gerektiğinde dile getirmek için,

*En önemlisi de adil ve örnek bir yönetim modelini ortaya koyarak, bu vesile ile Sur ilçesinin ülke gündemine taşınması için,

*Adaylığımız netleşirse, Sur İstişare Heyeti(SİH) gözetiminde bu çalışmaların nasıl ve ne şekilde yapacağımızı bir takvime bağlayarak ortaya koyacağız inşallah.

Sur İstişare Heyeti(SİH), 10 günlük aktif çalışma ile; Esnaf, Sivil Toplum temsilcileri, Muhtarlar ve bazı ilgili kurumlardan oluşan 40 kişiden ibarettir. Bu konuda bana güvenip İstişarede yer alan tüm üyelere kamuoyu huzurunda şimdiden teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

*Sur kalesinin 82 burçlarını birer ilimize, birini KKTC’ye diğerini de Irak Kürdistan bölgesel yönetimine tahsis ederek, Diyarbakır’ın fetih haftasında tüm illerden katılımcılarla manevi bir atmosferde şehrin İslam ile müşerref olmasını kutlamak için.

*Yılda en az 100 çift evlendirerek aile hayatının güçlenmesini, gençlerimizin haramdan korunmasını, sağlıklı neslin yetişmesine, gelişmesine katkıda bulunmak.

*Prefabrik bir düğün salonunu inşa ederek, düğün pastasının ücreti de belediyeden olmak üzere evlenmek isteyen kimselere mütevazi bir düğün yapabilmelerine imkan vermek için.

*Muhtaç olan yeni çiftlere 1+1 şeklinde mütevazi düşenmiş bir ev 5 yıllığına tahsis etmek,

*Sur yardımlaşma ve dayanışma derneğini kurup, yılda bir defa “Gıda Bankası” marifetiyle muhtaç olan tüm fakirlerin bir yıllık erzakını tedarik etmek,

*Sahabe bursu adıyla bir burs geliştirerek, 27 şehit sahabe ve Şehrin ilk valisi Sasa hazretlerinin adına öğrencilere burs vermek için,

*Köylerde köy odası yaptırmak ve kıraat ve düşünme amaçlı kullanmaya imkan vermek, spor tesisleri oluşturmak için,

*Ayrıca her köyde İş-Kur ile geliştirilen bir proje dahilinde kabiliyetli bir genci istihdam ederek köy odasının ve spor tesislerinin yararlı bir tarzda bir disiplin içinde yararlı bir tarzda hizmet vermek için.

*Üniversite ile iş birliğine giderek “her okula bir akademisyen” projesi ile okulların eğitim öğretim kalitesini arttırmak,

*Üniversite ile işbirliği sayesinde Dicle Üniversitesinde okuyan öğrencilerin ikametini Sur’a taşıyarak İller Bankası(İLBANK)’daki ödeneğimizi arttırmak için,

*İş adamları ile iş birliğine giderek butik atölyeler açıp, gençlere iş imkanı üretmek için,

*Çevre illere nitelikli eleman kaydırarak, işsizlik oranını düşürmek,

*Çiftçilik konusunda arazilerin rantabıl kullanılması için köylüleri ziraat fakültesi işbirliği içinde bilgilendirmek,

*Her projenin birinci, ikinci ve üçüncülerini ülkemizde ve dünyanın belli ülkelerine seyahate göndermek,

*Engelli birimini kurup, yapılabilecek ne varsa moral ve motivasyon ve sağlık açısından onlara katkıda bulunmak,

*Türkçe, Kürtçe Arapça, İngilizce… gibi dillerin konuşulduğu dil evleri açıp, orada sadece ilgili dilin konuşmasını sağlayarak, çok dilli, çok kültürlü, hoş görülü bir ortam oluşturmak,

*Yeteri kadar tercüman Sur’a tahsis ederek, turistlerin tarihi eserler konusunda rahatlıkla bilgi sahibi olmalarına imkan vermek,

*Çok amaçlı çocuk tesisleri kurarak, ailelerin belli aralıklarla çocuklarını buraya bırakarak iki açıdan bir rahatlama sağlamak,

*Eski Diyarbakır evlerinde Diyarbakır kültür ve inancını yaşama kabiliyetine sahip kimselerin  kalmasını sağlamak, bu hizmetten dolayı kendilerine ek bir destek vermek,

*Sur ilçesinin uygun bir semtinde bir döner kule yapıp gezmeye vakti ya da imkanı olmayan kimselerin bu imkandan yararlanmasını sağlamak,

*İçkale’de Diyanet ve Üniversitesi ile işbirliği içinde İmamı Şafii enstitüsünü oluşturup, fıkıh alanında dünyaya hitap edecek bir niteliğe kavuşturmak, medreseden alınan icazetnamelerin buranın kontrolünden geçmesini sağlamak için,

*Hz.Süleyman semtinde bir aş evi açarak, ücretsiz öğle yemeğini ikram etmek,

*Üniversite ile işbirliği içinde yedi bölgeden öğrenciler eğiterek Türkiye’de Sur dostları oluşturup, bu şekilde Sur’un daha iyi tanınmasına katkı vermek….

Basit gibi görünen bu çalışmalar aralarında bir bütünlük içinde olup bir mega yönetim tarzı oluşturduğuna inanıyorum. Yazı bir az uzun oldu, ama bir belediyenin beş yıllık çalışmasını anlatıyoruz, o kadar da olsun.

….

Bilmenizde fayda var ki, bu maddeleri ve daha ötesini, Sur İstişare Heyetinde(SİH) tartışılıp, eylem planı hazırlanarak, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl neyin ne zaman yapılacağını plana yerleştirip, halka dağıtacağız ki halk bunun takipçisi olup, bizden hesap sorabilsin.

 

Tabi daha sürprizlerimiz de olacak, müsaade edin de bir kısmı öyle kalsın.Görüyorsunuz “Sur İlçesine sürur geliyor” haydi bu eylem planına “evet” deyin, bu çalışmaların sevabına siz de ortak olun diyor Sahabe diyarı Sur’a selam gönderiyorum.

Kanaatim o ki, ne zaman Sur’da her şeyden çok sahabe konuşulduysa o gün Sur ilçemize ve dolayısıyla kentimize huzur ve mutluluk gelecek. Düşman bunu bildiği için tüm gücüyle Sur’a yükleniyor. Bir Eyyüp Sultan İstanbul’u diri tutabiliyorsa 27 şehit sahabe ve burada medfun yüzlerce diğer sahabeler bizim değerlerimizdir, onlardan faydalanmak, feyiz almak hakkımız olduğuna inanıyorum.

Kimse bana “Ölüden menfaat beklemek doğru değildir” demesin, çünkü şehitler yaşıyorlar, biz onlara selam vermesini bilmiyoruz. Ayrıca değerli insanların ölmüş halleri dahi kötü insanların korkulu rüyasıdır. Baksanıza Said Nursi, Şeyh Said efendi, Seyit Rıza gibi tarihi şahsiyetlerin mezarlarının yerlerini neden açıklanmıyor? çünkü bunların mezarları dahi kötü insanları ürkütüyor.

 

Her şeyin hayırlısı olsun, “Niyet hayır akıbet hayır” diyorum. Tercih sizin takdir Allah’ındır.

 

Devamını Oku
Sur İlçesine Sürur Geliyor