2. Asgari Ücret Toplantısı da Sona Erdi!

2. Asgari Ücret Toplantısı da Sona Erdi!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki toplantıya, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl'ın başkanlık ettiği bir heyetin yanı sıra işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ ve işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti de katıldı. Toplantı, basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilirken Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporlarını sundu. Bu veriler ve raporlar ise asgari ücrete yapılacak ara zammın belirlenmesi sürecinde değerlendirmek üzere kullanılacak.

Toplantı Sonrası İlk Açıklama Türk-İş'ten Geldi

Öte yandan toplantı sonrasında ilk açıklama türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar'dan geldi. Ağar, ikinci asgari ücret toplantısına ilişkin şunları kaydetti:
Uzun uzun görüşmeler yaptık. Çalışma hayatı ile ilgili görüşmeleri sunduk. Rakam olarak bir yere gelinmedi. Bu hafta içerisinde üçüncü defa komisyon olarak bir araya geleceğiz. Komisyonda bir karara vardıktan sonra Cumhurbaşkanımız açıklama yapar diye düşünüyorum. Bayramdan önce rakam konusunda bir karar verilir diye düşünüyorum. Şu anda 500 dolar karşılığı rakamını o dönem bakanımız söylemişti. Türk parası olarak görüşüyoruz, dolar üzerinden pazarlık yapmıyoruz. Günün şartlarına göre, insanların alım gücünün artmasını istiyoruz. 500 dolar üzerinden değil, günün şartlarına göre pazarlık yapılacak. Bu hafta inşallah bunu sonuçlandıracağız.
Öte yandan Ağar, işveren ve hükümet yakasından herhangi bir rakamın masaya gelmediğini kaydetti.