8 bölgeye selektör tesisi

8 bölgeye selektör tesisi
Kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak emeliyle tarım projelerine dayanağını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, çiftçiye kaliteli tohum sağlamak gayesiyle 4 milyon liralık yatırımla 8 kırsal bölgeye selektör (tohum eleme) tesisi kurdu.

ANKARA (İGFA) - Kırsal bölgelerde üretimi artırmak için çiftçilere dayanağını artıran Ankara Büyükşehir Belediyesi, son olarak 8 kırsal bölgeye 4 milyon TL yatırımla selektör (tohum eleme) tesisi kurdu.

HEDEF: DAHA VERİMLİ TOHUM

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilerin tohumlardan daha fazla randıman alabilmeleri hedefiyle kurulan selektör tesisleri 7 ilçede 8 mahalleye kuruldu.

Kızılcahamam Çeltikçi, Nallıhan Sobran, Ayaş Gökler, Polatlı Beyceğiz, Sincan Bacı, Çankaya Karahasanlı, Haymana Yenice ve Tepeköy Mahallelerine kurulan selektör tesislerinden etraf ilçeler de faydalanabiliyor.

Çevresindeki ekin yerlerine yakın ve merkezi pozisyonda bulunan bu yerlerin bilhassa seçildiğini tabir eden Kırsal Hizmetler Daire Lideri Ahmet Mekin Tüzün, “Üreticilerimiz hasat ettiği buğdayı, arpayı bu tesislere getirerek ilaçlanmasının akabinde tohumluk olarak kullanabilecek. Yalnızca arpa ve buğday değil nohut üzere öteki tüm mahsulleri selektörden geçirip tohumluk vasfına geçirilen tüm gereci bir sonraki ekim periyodunda rahatça kullanabilecekler” dedi.

Tesislerde saatte 5 ton eser süreçten geçirilebiliyor. İlaçlama yapılan hububatların çuvallanması ve çuval ağızlarının dikilmesi için çuval ağzı dikim makinası da mevcut.

TESİS MASRAFLARI AZALTTI

Kaldırdıklarımahsulleri süreçten geçirmek için nakliyat, yakıt ve tesis için büyük fiyatlar ödediklerini belirten Kızılcahamam Çeltikçi Mahalle Muhtarı Ali Kavacık, mahallelerine kurulan tesisin masrafları azalttığını söyledi. Kavacık şöyle devam etti:

“Mahallemize 33 tane köy bağlı. Burada selektör tesisi yoktu. Diğer bir yere gidiyor orada eserlerimizi 400-500 lira karşılığında süreçten geçiriyorduk, bir de nakliye ve yol masrafı vardı. Çok zorlanıyorduk. Büyükşehir Belediye Liderimiz Mansur Yavaş bu türlü bir imkân tanıdı, biz de üretime başladık. 33 köyden üreticiler gelecek, biz de yardımcı olacağız. Ucuza mal edeceğiz, kilometreden düşecek, yakıttan tasarruf edeceğiz.”